Labirent: Alev Deneyleri Labirent Serisi 2

8,5/10  (276 Oy) · 
669 okunma  · 
250 beğeni  · 
3.575 gösterim
Labirent bulmacası çözülünce her şeyin sona ermesi gerekiyordu…
Thomas, Labirent'ten kaçışın tüm Kayranlılar için özgürlük anlamına geldiğini düşünmektedir. Fakat İsyan'ın işi henüz bitmemiştir. İkinci Aşama daha yeni başlamıştır: Alev Deneyleri.

Kural yok. Yardım yok. Ya başarırsın ya ölürsün.
Güneş ışınlarından en fazla etkilenen bölge olan Alev'i geçmek için iki haftaları vardır ve İsyan, işlerini zorlaştırmak için karşılarına binbir türlü tehlike çıkarmaya hazırdır.

Arkadaşlıklar sınanacak. Sadakat sorgulanacak. Hiçbir şey kesin değil!
Kayranlılar önlerine çıkan tüm tehlikelerle yüzleşmeye hazır olsalar da kurtuluşun tek yolu diğerlerini yok etmekten geçiyor olabilir.

"Nefes kesici, sinematografik bir macera."
-Publishers Weekly-

 "İlk kitabı sevenler bu nefes nefese maceranın da esiri olacaklar."
-Children's Literature-

"Bu heyecan dolu kitaptaki ahlaki ikilemler ve ölümcül bir ortamda hayatta kalmaya çalışan çocuklar, hikâyeyi daha da etkileyici bir hale getiriyor."
-VOYA-

"Gerçekte neler olduğunu anlamaya çalışan karakterlerle okuru da meraka sürükleyen bu devam kitabında heyecan hiç sönmüyor.
Son ana kadar kalbiniz sıkışacak."
-Kirkus Reviews-

"Müthiş bir macera; sürükleyici, zekice."
-Newsday-
Damla Köseoğlu 
27 Nis 14:27 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Labirent Serisi'nin ikinci kitabı olan Labirent: Alev Deneyleri de bitti. Kitaba başlar başlamaz ilk düşündüğüm şey Thomas ve arkadaşlarını ne kadar özlediğimi oldu. James Dashner serinin ilk kitabıyla beni büyülemişti desem yeridir. Bunu söylerken abarttığımı kesinlikle düşünmüyorum, bana göre Labirent harika bir seri. Bu seri için artık final yapan bir seri diyebiliriz herhalde. Bildiğim kadarıyla Labirent: Virüs Kodu serinin beşinci ve son kitabı. Dolayısıyla halen yazılmakta olan ya da henüz dilimize çevrilmemiş kitapları olan diğer seriler gibi olayların nasıl sonuçlanacağını görmek için beklemek zorunda kalmayacağım. Ne zaman istersem o zaman final yapabileceğimi bilmek güzel. Genel itibariyle seri halinde olan kitapları çok seviyorum. Bir de serinin ilk kitaplarından beklediğimi alırsam bu durum okumayı oldukça keyifli hale getiriyor. Labirent de tam olarak böyle. Labirent: Ölümcül Kaçış ile harika bir giriş ve ilk kitap kadar mükemmel bulmasam da Labirent: Alev Deneyleri ile olaylara sağlam bir devam.

Seri kitaplarda ilk ve son kitaplar hariç diğer kitaplar için konudan bahsetme kısmı biraz sıkıntılı oluyor. Spoiler vermek istemediğim için kısaca şunları söyleyebilirim: Thomas, Minho ve Newt gibi karakterlerin başını çektiği grubu bu kitapta da zorlu bir macera bekliyor. Kitabın ismi konuyla ilgili bir ipucu veriyor tabii ki, tahmin edilebileceği gibi karakterlerimizi bu kez adına Alev denilen ve güneşin adeta cayır cayır yaktığı bir bölgede geçen ilginç olaylar bekliyor.

Kitabı okurken kendimi bir ölüm-kalım mücadelesinin içinde bulsam yaşanan ekstrem olaylara tepkim ne olurdu diye düşünmedim değil. Çevrenizdeki insanlara güvenip güvenemeyeceğinizi, kimin sadık bir arkadaş olup olmadığını bilmemek eminim son derece sinir bozucu olurdu. Ana karakterimiz Thomas'ın başına gelen de tam olarak bu. Seride yer alan önemli karakterlerden olan Minho ve Newt'i de çok seviyorum. Seriyi daha güzel hale getiren noktalardan biri de bu, yani sevdiğim birçok karakterin olması. Ayrıca  kitabın henüz giriş bölümlerinde açığa çıkan bir durum beni fazlasıyla şaşırttı ve o noktada yazara bir kez daha hayran kaldım. Gerçekten hiç beklemediğim bir şekilde başladı olaylar ve küçük detaylarmış gibi görünen her ayrıntının ne kadar önemli olduğunu fark ettim. İlk kitapta olduğu gibi bu kitap da yine son derece akıcıydı. Sayfalar göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor ve bir bakmışsınız ki kitap bitmiş. Labirent gerek konu, gerekse anlatım açısından beğendiğim bir seri ve serinin ikinci kitabı olan Alev Deneyleri de benden geçer not aldı.

Labirent: Ölümcül Kaçış okuduktan sonra filmini de izlemiş ve beğenmiştim. Alev Deneyleri de bittiğine göre yakın zamanda filmini izleyeceğim. Serinin üçüncü kitabı Labirent: Son İsyan elimde mevcut ancak biraz ara verdikten sonra okumak istiyorum. Üçüncü  kitabının filmi ise 2018 yılında gösterime girecek. Özellikle bilim-kurgu, macera sevenlere serinin önce kitaplarını okumalarını ardından da filmlerini izlemelerini tavsiye ediyorum.

Murat Sezgin 
 30 Nis 22:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alev Deneyleri 5 kitaptan oluşan Labirent Serisi'nin 2. kitabı. Ölümcül Kaçış ile adeta hayatının kabusuna uyanan Thomas Alev Deneyleriyle bu kabusa arkadaşlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Seri okuyanlar daha iyi bilirler eğer seri devam kitaplarından oluşuyorsa ilk kitap çok önemlidir. Hem olaylar yeni başlamıştır hem de seriyi okumanızı etkileyecektir. Seri ilerledikçe sorular cevaplanmaya başlar, son kitapla beraber her şey yerli yerine oturur. Alev Deneyleri serinin ikinci kitabı olduğu için evet bazı sorular cevaplanıyor ama bu cevaplar yeni soruları doğuruyor. Serinin son kitabına kadar bu sorularla karşı karşıya kalacağımı bu kitapla tamamen hissettim. İlk kitaptaki heyecanı Alev Deneyleri'nde bulamasam da gayet güzel, tempolu bir kitaptı.

Bu seriyi güzel ya da okunmaya değer kılan en önemli özelliklerden biri nedir diye sorarsanız kitapların çok akıcı olmasını gösteririm. Kitabı 50 sayfa okuyayım diye elinize alırsınız, 50 sayfayı okursunuz ama daha yarım saat bile olmamış. Bir günlük bir süre de dahi bitirilecek akıcılığa sahip. Konuya detaylı giremesem de, Thomas ve arkadaşlarını yine zorlu koşulların beklediğini söyleyebilirim. Bu sefer olaylar Labirent'te değil de Alev denilen, kavurucu bir sıcaklığın olduğu bir yerde geçiyor. Zaten adından bunun anlaşılması zor da olmasa gerek.

Alev Deneyleri bütünüyle olaylar üzerine kurulu bir kitap. Olaylar hızlı başlıyor, kitabın sonuna kadar hiç durmadan hızla devam ediyor. Bu tempoda kitabın altında yatan bir düşünce aramak, biraz amiyane bir tabir olacak, öküzün altında buzağı aramakla eşdeğer olacaktır. Bu kitapta ya da direk seride yapacağınız en iyi şey olayların akışına kapılarak karakterlerin yerine kendinizi koymak, hırslarını ve kararlılıklarını kendi hırs ve kararlığınız kabul ederek değerlendirmek olacaktır. Burada asıl önemli olan şey bir kitabı neden okumak istediğiniz sorusu oluyor. Eğer bu seride edebi derinlikler, kat kat sıralanmış düşünceler ararsanız hüsrana uğrarsınız. Ama türünü baz alıp okursanız gayet keyifli, sağlam bir kurguya ve arkadaşlıklara şahit olacaksınız. İyi okumalar.

cansu tok 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın etkisinden 2 gün kurtulamamistim mükemmel bir kitap daha önce filminde izlemiştim

Hakan Aktaş 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Labirent serisinin ikinci kitabı. Her anı okuyucuyu içine çeken müthiş bir anlatımı var. Okurken bir sonraki aşamada ne olacağını tahmin etmek oldukça zor. Bu zorluk okuyucuyu içine çekecek şekilde güzel. Elimden bırakmadan bir günde okuduğum süper bir kitap. Tavsiye edeceğim ve en kısa zamanda kütüphaneme kazandıracağım bir seri. Herkese keyifli okumalar.

Yağmur 
31 May 19:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okurken en zevk aldığım kitaplardan bir tanesiydi. Gerçekten çok heyecan vericiydi. Kitabı okurken kahramanların yaşadıkları gözümün önünde canlandı. Yani yazar, çok güzel kurgulayıp betimlemiş. Bu kitap seride en beğendiğim kitaptı. Herkesin okumasını tavsiye ederim...

Gülsüm Büyükkılıç 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Serinin 2. Kitabı hiç başından kalkmadan bir çırpıda bitirecek kadar heyecanlıydı. İnanılmayacak bir şekilde kitabın içinde buluyorsunuz kendinizi.Thomas'ın, Newt'in ,Minho'nun yerine kendinizi koyuyor,onların hissettiklerini hissediyorsunuz .Ve yeni yeni sorular ekleniyor sorularınız üzerine. Kitabın hayranlarının Sineklerin tanrısı , açlık oyunları ve Lost'un karışımı olduğunu söylediklerinden daha da ileri de bi kitap...Üçüncü kitabını merakla okuyacağım. Bu arada filmini kitabı okuduktan sonra izledim. Kitaba benzer yerleri olsa da aslında kitaba bağlı kalınmamış. Filmi ayrı kitabı ayrı değerlendirmek gerek bence.Ayrıca distopik kitaplar arttıkça insan endişeye düşmüyor değil.

Ece Hasgül 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitapta aşk üçgenine, hatta belki de dörtgenine (?) rastlamak beni çok üzdü açıkçası. Yani, ciddi misiniz? Tam bir şeye cevap bulduk derken öbür sayfada bunun oyun olduğu söyleniyor. Resmen çıldırdım yahu.
Ilk kitapta da olduğu gibi Minho ve Newt favori karakterim olma onurunu başkalarına kaptırmadılar. Thomas, Brenda ve Harriet onların arkasında sıralanıyor.
Son birkaç şey eklemem gerekirse; Aris, ayıp ettin beni kaybettin. Brenda, "telepatik konuşma külübü"ne hoş geldin. Umarım yolun Teresa gibi, sonun Rachel gibi olmasın.
Chuck zombi olarak geri dönebilirdi, sorun olmazdı bence :D

Necat Serat Hazımoğlu 
24 Ağu 10:51 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Macera, ikinci kitapta da hat safhada. İlk başta kandırılan Kayranlılar yaşamları için sadece Işıl virüsüne sahip insanların oluşturduğu şehri geçmek zorunda kalıyor ve yol boyunca hayal etmek istemeyeceğimiz zorluklarla karşılaşıyorlar. İşte James Dashner'ın yüksek hayal gücünün muhteşem bir eseri daha: Labirent: Alev Deneyleri.

medine gökbönü 
27 Oca 20:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

EVET... thomas tam kurtuldum zannaderken yine isyanın içine düşüyor...bakalım labirentten sonraki deneylerde nasıl deneylere tabi tutulacak*...ve eğer bana soracak olursanız muhteşem bir eser VE OKURKEN THOMAS İLE BİRLİKTE DENEYLERİ BİTİRİP GÜVENLİ BÖLGEYE ULAŞMAK İÇİN CAN ATACAKSINIZ..................

Taner durmaz 
29 Nis 12:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başlıbaşına bir macera ve sizi içine haps ediyor kitapların kahramanlariyla zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyorsunuz ve tehlikeleri hoş ediyorsunuz okumanızı tavsiye ederim

5 /

Kitaptan 33 Alıntı

Ecem 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İyi misiniz?" diye sordu Minho sonunda.
Thomas homurdanarak evet dedi ve Newt, "Cehennemde olduğumuza eminim. Buraya hep senin geleceğini düşünmüştüm Minho, benim değil." diye karşılık verdi.

Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 103)Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 103)
Katre-i Matem 
09 Nis 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazen gördükleriniz gerçek değildir ve bazen görmedikleriniz gerçektir.

Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 64)Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 64)
Melike Sezer 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bence de. Çok üzgünüm. Beni affetmekte zorlandığını biliyorum."
"Sen olsan farklı mı davranırdın?"
"Hayır. Bunu bir şekilde kabullendim sayılır. Seni kurtarmamın bizim yaşayabileceklerimi kaybetmemize değdiğini."

Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 348)Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 348)
Aybike Alkan 
08 Şub 14:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Bazen merak ediyorum," diye mırıldandı Thomas.

"Neyi merak ediyorsun?"

"Yaşamanın önemli olup olmadığını.Ölümün daha kolay olup olmayacağını."

Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 155 - Pegasus)Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 155 - Pegasus)
Katre-i Matem 
14 Nis 23:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama bunu yapabilir miydi? Birini öldürebilir miydi? Onun ölmesini isteyen manyak bir psikopat olsa bile. Burnunu isteyen biri...

Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 213)Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 213)
Aybike Alkan 
08 Şub 14:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Bazen etrafımdaki hava... sert geliyor.Bunun ne demek olduğunu bile bilmiyorum ama korkunç."

Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 220 - Pegasus)Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 220 - Pegasus)
Katre-i Matem 
14 Nis 23:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir adam öldürmüştü. Başka bir insanın hayatına son vermişti. Kendini zehirlenmiş gibi hissetti.

Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 215)Labirent: Alev Deneyleri, James Dashner (Sayfa 215)
4 /