Labirent: Son İsyan (Labirent Serisi #3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.547
Gösterim
Adı:
Labirent: Son İsyan
Alt başlık:
Labirent Serisi #3
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434153
Orijinal adı:
Maze Runner: Death Cure
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Her şeyin sonu geldi! 

İSYAN, Thomas'ın her şeyini almıştır: hayatını, anılarını ve sonunda arkadaşı olan Kayranlıları. Ama artık sona ermiştir. Son bir testin ardından Deneyler tamamlanmıştır. 

Kurtulan olacak mı? Ama İSYAN, Thomas'ın onların düşündüğünden çok daha fazlasını hatırladığını bilmemektedir. Ve Thomas artık söyledikleri tek kelimeye bile inanmayacaktır! 

Gerçek dehşet verici olacak. Thomas Labirent'i yenmiş, Alev'de hayatta kalmıştır. Arkadaşlarını kurtarmak için her türlü riski göze alacaktır. Ancak bu kâbusu sona erdirecek tek şey, gerçeğin ta kendisidir. Artık yalan yok. 

"James Dashner'ın kitaplarına başlamadan önce derin bir nefes alın." 
-Deseret News-

"Hayranlarının Sineklerin Tanrısı, Açlık Oyunları ve Lost'un birleşimi olarak tanımladığı, olağanüstü bir hayatta kalma hikâyesi." 
-EW.com -

"Son sayfasına kadar heyecan bitmiyor." 
- Kirkus Reviews -

"Müthiş bir macera; sürükleyici, zekice." 
-Newsday -

"Merak uyandıran, mutlaka okunması gereken bir seri."
- Seventeen.com -

"Nefes kesici, sinematografik bir macera." 
-Publishers Weekly -

"Çığlıklara değer."
- Romantic Times -

New York Times Bestseller'ı, USA Today Bestseller'ı, Book Sense Bestseller'ı, Kirkus Reviews Yılın En İyi Gençlik Kitabı, ALA-YALSA En iyi Genç Yetişkin Romanı, ALA-YALSA Seçkisi
384 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Labirent serisinin üçüncü kitabı Labirent: Son İsyan. Kendisini edebiyatsever olarak tanımlayan ve kendini tamamen edebi kitaplara adamış okurların aksine ben bu tarz kitapları okumaktan çok keyif alıyorum. Çünkü benim için kitap okumak demek eğlenmek, keyif almak demek ve bana bu hissi veren kitaplar genel olarak okuduğum türde kitaplar. Herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak istediğimde bunu dergiler, araştırma kitapları ve belgeseller aracılığıyla yapıyorum zaten dolayısıyla benim için iyi kitap-roman, okurken keyif aldığım kitaptır. Keyif almıyorsam o kitap isterse Nobel ödüllü olsun fark etmez. :) Bunları neden belirtiyorum, çünkü bu seri tarzındaki kitaplara ön yargılı yaklaşan insanlar var. Tamamıyla yanılan insanlar. Bu seri benim için iyi ki okumaya başlamışım dediğim serilerden. Gerek konu, gerek olayların gidişatı, gerekse yer verilen karakterlerle gerçekten iyi bir seri okuduğumu düşünüyorum. Serinin ilk kitabını okurken çok etkilenmiştim, ikinci kitap olan Labirent: Alev Deneyleri'ni de sevmiş ama ilk kitapta aldığım tadı alamamıştım. Üçüncü kitabı bitirdim ve şu an serinin yeniden ilk kitaptaki lezzetine döndüğünü düşünüyorum.

Bu tarz serilerde yorum yaparken bu işi spoiler vermeden yapmak aşırı zor oluyor. Konuyla ilgili söyleyebileceğim tek şey, Işıl isimli bir salgının etkisi altına aldığı dünyada insan yaşamı yok denecek kadar azalmıştır, virüs bulaşan kişiler deliliğin sınırlarında gezinmektedir. Labirent ve Alev'den sağ çıkan Thomas ve arkadaşlarını yepyeni ve yine zorlu bir sınav beklemektedir. Thomas, Minho, Teresa, Brenda, Newt gibi karakterlerimizi aşılması gereken engeller, sorgulanması gereken düşünceler-eylemler,  ve alınması gereken zorlu kararlar bekliyor.

Son İsyan'da seriye dair kafamda bulunan bazı soru işaretleri cevap buldu ve bu noktalar beni bir hayli şaşırttı. Evet zihnimdeki sorular cevap buldu ama bu cevaplar yaşanan olaylarla ilgili yeni soruların doğmasına yol açtı. Yani kitap bitti ama serinin son iki kitabı kalmışken zihnimde hâlâ onlarca soru işareti mevcut. Seri kitaplarda ilerledikçe karakterlerle aranızda bir bağ kurulur ama seriler tek kitaplara oranla uzun soluklu oldukları için yazarlar bazı karakterleri seri dışı bırakmak zorunda kalırlar. Kitap hayatta kalma mücadelesini temele alınca kemik kadrodan bazı karakterlerin ölmesi de neredeyse gerekli hale geliyor. Açıkçası benim açımdan hangi karakterden ne şekilde vazgeçildiği önemli. James Dashner da tabii ki bazı karakterlere bunu yapıyor ve bu durumu sevdim. Benim bu kitapta en etkilendiğim yer de zaten öyle bir kısımdı, neticede cesur kararlar alan yazarları severiz. :))) Son İsyan son derece merak uyandırıcı bir yerde bitti. Bu seri için de en beğendiğim serilerden biri haline geldi diyebilirim. Seride konu seçimi, kurgu oldukça iyi; sürükleyicilik ve aksiyon genel olarak üst seviyede. Serinin dördüncü kitabı olan Labirent: Ölüm Emri'nde neler yaşanacağını çok merak ediyorum ve tabii serinin nasıl sonlanacağını da. Son olarak iyi ki James Dashner ve Labirent serisiyle tanışmışım demek istiyorum. Hepinize keyifli okumalar.
384 syf.
·9/10
Okumakla kalmayıp filmine de defalarca baktırmayi başarabilen bir roman. Kendimi o kaçışın içinde çıkış yolu aramakla buldum her seferinde.
Merak uyandıran, Kesinlikle okunulmasi gereken nadir eserlerden.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Insan bu kitabı okuyunca kendinden geçiyor sanki o maceraları o korkuları bende yasiyormus gibi oldum gerçekten etkileyici bir üslubu var ve akıcı bir dili var
384 syf.
·Beğendi·10/10
Kendinizi kaptırdığınız o serilerden biri daha. Hep ben olsam ne yapardım diye düşündürüyor insana. Kesinlikle okunmalı, okutturulmalı. Tekrar tekrar okuyacağım serilerden biri.
384 syf.
·Beğendi·9/10
Hafıza geri vermekten bahsetmiştik. Thomas, her durumu hatırlıyor ve mücadeleye başlıyor. Tabi bizde daha fazla zevk alıyoruz. Çünkü Labirent'i yenen; Alev Deneylerini geçen çocuk şimdide arkadaşlarını kurtarmaya çalışacaktır. Heyecan güzel, olay güzel. Bize verilenlerle beraber sürprizlerle karşılaşmak da güzel.
Kitabın da adından anlaşıldığı üzere Son İsyanda büyük engellere rağmen kaçmaya çalışan çocuklar, başarılı olurlar mı diye düşünürken aslında kitabın heyecanına bakınca ilk kitaptan sonra ikinci kitapta tam olarak alamadığımız hazzı bu kitapta yeniden bize verme çabasını da görüyoruz. Bu da fazladan güzellik demek.
Denver’da yaşayan Hans ve yaptığını duyduğunuzda kitabın şekli değişecek! İsyan’ın kontrolü dışındaki bir dünyaya ilk defa hep beraber açıldığımızı da burada özellikle belirtmek gerek.
Labirente tekrar dönüp geçmişle yüzleşme ve kalan insanların hayatını kurtarmaya kendini adamaları sonrası aklıma direkt film ve kitabın finali aynı mı olacak sorusu geldi. Aynı mı dersiniz? Eeee boşa mı okuduk 400 sayfayı? Buyrun efendim siz de başlayın, seversiniz. :))))
Bir de gelecek adına konuşalım. Severim böyle medyumlukları. Gelecek kitapta virüsün nasıl oluşup yayıldığı ve geçmiş döneme bir ziyaret yapacağımızdan bahsediliyor. Aslında aksiyonun son noktası bu ve kitabın finalinden sonra da şimdi nasıl devam edecek sorularının kalabalık olduğu bir dönemde böylece geriye dönmek açıkçası biraz sıkıcı gelse de yapacak bir şey yok. Bir seriye başlayınca bırakamıyorum.
Ne diyelim o halde, keyifli akşamlar. Sağlıcakla kalın, iyi okumalar efendim..
384 syf.
·3 günde·9/10
Popüler kitaplara ilgim hiç yoktu. Ta ki bana okumam için her hafta Orhan Pamuk ve Zülfü Livaneli'nden bir kitap getiren arkadaşımın bir gün Açlık Oyunları'nı tavsiye etmesine kadar. Tavsiyesine güvendiğim arkadaşım beğenmişse okumaktan zarar gelmez dedim. O oldu. İkinci seri olarak Labirent'i seçtim. Hem filmleri hem kitaplarını çok beğendim.

Labiren'in son kitabı, artık her şey bir sonuca bağlanıyor. İsyan'dan kaçış, kovalamaca, kaybediş, kazanış... Her satır heyecanlıydı. İlk defa kitap okurken korktum, dostlukla ilgili bir bölümde ağladım. Beni öyle derinden etkiledi ki... Sanırım konu dostluk olunca benim için her şey değişiyor. Bu kitapta Thomas, Newt ve Minho'nun dostluğunu çok sevdim.

Bu türleri sevenler zaten okumuştur ya da okuyacaktır ama benim gibi hiç okumayanlar varsa bir deneyin derim, pişman olmazsınız.
384 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
serinin okuduğum üçüncü kitabıydı ve gerçekten diğer kitaplarda olduğu gibi kitabı elimden bırakamadım.Olaylar sürükleyiciydi ve kitabın kurgusu çok iyiydi.
384 syf.
·10/10
Açıkçası bende bu kitabı okurken Newt'e çok bağlanmıştım.Öldüğünde resmen gerçekmiş gibi hissettim içim burkuldu. Hele bağışık olmadığını öğrenince suratıma yumruk yemiş gibi oldum.Bazen kitabı okurken kendini kaptırmak kötü bir şey sanırım.
384 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Ve Labirent deneylerinin sonu geldi artık. Kayranlılar İ.S.Y.A.N a karşı verdikleri mücadelenin de aslında bir deney olduğunu bilmedikleri gibi çok zor kararlar vermek zorunda kalıyorlar. Kitabın sonu ise çok şaşırtıcı bir biçimde bitiyor. -SPOİLER- Seri boyunca merak ettiğim tek soru Minho'nun ölüp ölmeyeceğiydi ve çok şükür ki ölmüyor.
384 syf.
·5 günde·6/10
Labirent Son İsyan'la bir seriyi daha tamamlamış bulunmaktayım. Yanlış hatırlamıyorsam Ölüm Emri bu olayların öncesini anlatıyor, o yüzden şimdilik onu geçiyorum. Seri bitti, peki mutlu muyum? Sorularım cevap buldu mu? Maalesef hayır! Ben ki çok beğendiğim serilerin son kitaplarını çok merak etmeme rağmen bilerek geç okurum, sırf seriler bitmesin diye. Bu kitabı da öyle yaptım. Hatta azmettim hiç bir yorumu okumadım spoi yememek için... Peki elime ne geçti? Deyim yerindeyse tırt bir kitap... İlk iki kitaptan sonra bu kitabı aynı yazarın yazdığına inanamıyorum!

Öncelikle Labirent serisinin ayrı bir havası vardı. Hem karakterleriyle hem de yaratılan ortamla... Distopya türündeki deneydir, virüstür tanıdık unsurlar olmasına rağmen benim için seri benzerlerinden sıyrılmıştı. Ölümcül Kaçış, Alev Deneyleri derken yazarın aynı seride iki farklı distopik dünya göstermesi bile bir başkaydı. Ama bu kitapta olaylar kim bilir nereye bağlanacak diye düşünürken boşluğa düştüm sanki... Gereksiz bir aksiyon, ordan oraya savrulma hali ve inanın okurken ne alaka diyorsunuz bazı yerlerde... Okuyorsunuz ama olaylar hiçbir yere ilerlemiyor. Boşuna okuyormuşum gibi geldi bana... Yazar son kitabı öylesine yazmış sanki... Ölümlerin olduğu yerlerde bile duyguyu hissedemedim. Evet üzüldüm ama benim önceki kitaplarda sevdiğim karakter olduğundan...

Newt'in sonu neden böyle olmalıydı, ne gerek vardı yani :( Son dakikada Teresa'ya da eli uzanmış yazarımızın... Ve sevdiğim karakterlerin ölüp de Thomas'ın yanında bir türlü sevemediğim gıcık Brenda'nın olması niye? Biri bana açıklasın lütfen!

Güya son kitaptı ama hala kafamda soru işaretleri duruyor, hiç biri doğru düzgün cevap bulmadı. En başından beri Thomas niye bu kadar önemliydi? Sırf emirlere karşı gelebildiği için mi? Bu mu yani? Adam labirentin içinde sırf bir şeyler hatırlayabilmek için kendini bilerek Izdırap Verenler'e sokturmuştu, sonra bir baktık bu kitapta hafızasını geri almak istemiyor. Kendi kendine hatırladığı kısımlar da bizim olayları, İsyan'ı anlayabilmemiz için yetersizdi. Kısacası James yemişsin gül gibi seriyi... İlk kitapları bu kadar beğenip seriyi sevdikten sonra üzülerek verdim bu puanı... Tatmin etmeyen bir son kitaptı. Herkese iyi okumalar :)
384 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap labirentin ilk iki kitabından sonra yine tek nefeste okunacak olayların sonlandığı ama sona doğru giderken bile olayların hiç dinmediği, hep merak uyandıran ve tam her şey yoluna girdi derken olasılıksızlıkların baş gösterdiği yine harika bi roman olup ilk iki kitabın harika finali olmuş.
384 syf.
·26 günde·Beğendi·9/10
Serinin üçüncü kitabı ve bence en ağır, en yavaş akan kitabıydı. Açıkçası en sevmediğim kitap diyebilirim. Bu kitaptan sonra yazar silkeleniyor ve kendine geliyor. Yükselişe geçiyor. Yine de devam için okunmalı tabii.
“Öldür beni yoksa ben seni öldürürüm. Öldür beni! Yap şunu!”

“Newt...”

“Ben onlardan biri olmadan önce yap!”

“Ben…”

“ÖLDÜR BENİ!” Ve sonra Newt’in bakışları, sanki son kez akıl sağlığını kazanmışçasına berraklaştı, sesi yumuşadı. “Lütfen, Tommy. Lütfen.”

Kalbi kapkaranlık bir cehenneme düşen Thomas tetiği çekti.
"Kes sesini! Kapa çeneni! Sana güvendim! Şimdi, yap şunu!"
"Yapamam!"
"Yap!"
"Yapamam!" Newt ondan böyle bir şey yapmasını nasıl isteyebiliyordu? En yakın arkadaşlarından birini nasıl öldürebilirdi?
"Öldür beni yoksa ben seni öldürürüm. Öldür beni! Yap şunu!"
"Newt..."
"Ben onlardan biri olmadan önce yap!"
"Ben..."
"ÖLDÜR BENİ!" Ve sonra Newt'in bakışları, sanki son kez akıl sağlığını kazanmışçasına berraklaştı, sesi yumuşadı. "Lütfen, Tommy. Lütfen."
Kalbi kapkaranlık bir cehenneme düşen Thomas tetiği çekti.
James Dashner
Sayfa 298 - Pegasus Yayınları
Belki de bu bekleyişi sırasında akıl sağlığını kaybetmemesinin tek sebebi bu öfkeydi.
James Dashner
Sayfa 10 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Labirent: Son İsyan
Alt başlık:
Labirent Serisi #3
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434153
Orijinal adı:
Maze Runner: Death Cure
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Her şeyin sonu geldi! 

İSYAN, Thomas'ın her şeyini almıştır: hayatını, anılarını ve sonunda arkadaşı olan Kayranlıları. Ama artık sona ermiştir. Son bir testin ardından Deneyler tamamlanmıştır. 

Kurtulan olacak mı? Ama İSYAN, Thomas'ın onların düşündüğünden çok daha fazlasını hatırladığını bilmemektedir. Ve Thomas artık söyledikleri tek kelimeye bile inanmayacaktır! 

Gerçek dehşet verici olacak. Thomas Labirent'i yenmiş, Alev'de hayatta kalmıştır. Arkadaşlarını kurtarmak için her türlü riski göze alacaktır. Ancak bu kâbusu sona erdirecek tek şey, gerçeğin ta kendisidir. Artık yalan yok. 

"James Dashner'ın kitaplarına başlamadan önce derin bir nefes alın." 
-Deseret News-

"Hayranlarının Sineklerin Tanrısı, Açlık Oyunları ve Lost'un birleşimi olarak tanımladığı, olağanüstü bir hayatta kalma hikâyesi." 
-EW.com -

"Son sayfasına kadar heyecan bitmiyor." 
- Kirkus Reviews -

"Müthiş bir macera; sürükleyici, zekice." 
-Newsday -

"Merak uyandıran, mutlaka okunması gereken bir seri."
- Seventeen.com -

"Nefes kesici, sinematografik bir macera." 
-Publishers Weekly -

"Çığlıklara değer."
- Romantic Times -

New York Times Bestseller'ı, USA Today Bestseller'ı, Book Sense Bestseller'ı, Kirkus Reviews Yılın En İyi Gençlik Kitabı, ALA-YALSA En iyi Genç Yetişkin Romanı, ALA-YALSA Seçkisi

Kitabı okuyanlar 1.971 okur

  • Ahmet ege
  • Adnan pehlivan
  • Aslı Sözen
  • Berna konduk
  • Ebru serdar
  • Mina Başak
  • elif kahraman
  • berilsu kalafat
  • meryem
  • Mona

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%45.1
18-24 Yaş
%26.4
25-34 Yaş
%13
35-44 Yaş
%6
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80
Erkek
%20

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.6 (223)
9
%18.2 (114)
8
%23.2 (145)
7
%12.6 (79)
6
%4.8 (30)
5
%3.2 (20)
4
%1.1 (7)
3
%0.3 (2)
2
%0.3 (2)
1
%0.6 (4)

Kitabın sıralamaları