Labirent: Son İsyan (Labirent Serisi #3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
13,7bin
Gösterim
Adı:
Labirent: Son İsyan
Alt başlık:
Labirent Serisi #3
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434153
Orijinal adı:
Maze Runner: Death Cure
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Her şeyin sonu geldi! 

İSYAN, Thomas'ın her şeyini almıştır: hayatını, anılarını ve sonunda arkadaşı olan Kayranlıları. Ama artık sona ermiştir. Son bir testin ardından Deneyler tamamlanmıştır. 

Kurtulan olacak mı? Ama İSYAN, Thomas'ın onların düşündüğünden çok daha fazlasını hatırladığını bilmemektedir. Ve Thomas artık söyledikleri tek kelimeye bile inanmayacaktır! 

Gerçek dehşet verici olacak. Thomas Labirent'i yenmiş, Alev'de hayatta kalmıştır. Arkadaşlarını kurtarmak için her türlü riski göze alacaktır. Ancak bu kâbusu sona erdirecek tek şey, gerçeğin ta kendisidir. Artık yalan yok. 

"James Dashner'ın kitaplarına başlamadan önce derin bir nefes alın." 
-Deseret News-

"Hayranlarının Sineklerin Tanrısı, Açlık Oyunları ve Lost'un birleşimi olarak tanımladığı, olağanüstü bir hayatta kalma hikâyesi." 
-EW.com -

"Son sayfasına kadar heyecan bitmiyor." 
- Kirkus Reviews -

"Müthiş bir macera; sürükleyici, zekice." 
-Newsday -

"Merak uyandıran, mutlaka okunması gereken bir seri."
- Seventeen.com -

"Nefes kesici, sinematografik bir macera." 
-Publishers Weekly -

"Çığlıklara değer."
- Romantic Times -

New York Times Bestseller'ı, USA Today Bestseller'ı, Book Sense Bestseller'ı, Kirkus Reviews Yılın En İyi Gençlik Kitabı, ALA-YALSA En iyi Genç Yetişkin Romanı, ALA-YALSA Seçkisi
384 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İSYAN.. Ne denir ki kitabın adı bile "Son İsyan" bir isyanın ve karşı gelişin içinde olduğumu kitabı bitirince anladım..

Serinin 3. Kitabı ve her şeyin tamamen bitiş bölümü..

SPOİLER İÇEREBİLİR

Bu seri bana çok şey hissettirdi çok şey yaşattı.. çoğu zaman güldüm, çoğu zaman ağladım ama en çokta karakterlerin yaşadığı o çaresizliği hissettim.. Minho ile koştum, Chuck ile umutlandım.. Thomas ile çaresiz hissettim, Newt ile Öldüm..

İlk kitaptan bu yana hislerimden bahsedicek olursak; iyi ki okumuşum, iyi ki karakterleri bu denli benimsemişim. Bir kitap -seri- bana şuan hissettiğim duyguları hissetirebiliryosa, iyidir..

Benim fikrim, bu kitap serinin en iyi kitabıydı çünkü bu kitapta olduğu gibi diğerlerinde hiç bu kadar boşlukta hissetmemiştim.. ve acı tebessüm..

Bu yolda çok kayıp verildi.. Yazarında dediği gibi "Orada bin yıl boyunca kalsalar, bir çok kişinin ölümünü simgeleyen devasa mezar taşları olabilirilerdi.." -Labirent duvarları..-

Çok şey yaşandı, Planları gerçekleşmesede, çok şey ters gitmiş olsa da başardılar.. Ayaklarını uçurumdan sarkıtıp denizi izlediler.. Her şey o an içindi.. Her şey o güven ve rahatlama hissi içindi..

Chuck, Newt ve Teresa'da hak ediyordu, hatta tüm kayranlılar o mutlu sonu hak ediyordu.. özelliklede Chuck, Newt ve Teresa..

"Ve böylece başarısız olduk
Ama aynı zamanda başardık da.."
384 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Labirent serisinin üçüncü kitabı Labirent: Son İsyan. Kendisini edebiyatsever olarak tanımlayan ve kendini tamamen edebi kitaplara adamış okurların aksine ben bu tarz kitapları okumaktan çok keyif alıyorum. Çünkü benim için kitap okumak demek eğlenmek, keyif almak demek ve bana bu hissi veren kitaplar genel olarak okuduğum türde kitaplar. Herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak istediğimde bunu dergiler, araştırma kitapları ve belgeseller aracılığıyla yapıyorum zaten dolayısıyla benim için iyi kitap-roman, okurken keyif aldığım kitaptır. Keyif almıyorsam o kitap isterse Nobel ödüllü olsun fark etmez. :) Bunları neden belirtiyorum, çünkü bu seri tarzındaki kitaplara ön yargılı yaklaşan insanlar var. Tamamıyla yanılan insanlar. Bu seri benim için iyi ki okumaya başlamışım dediğim serilerden. Gerek konu, gerek olayların gidişatı, gerekse yer verilen karakterlerle gerçekten iyi bir seri okuduğumu düşünüyorum. Serinin ilk kitabını okurken çok etkilenmiştim, ikinci kitap olan Labirent: Alev Deneyleri'ni de sevmiş ama ilk kitapta aldığım tadı alamamıştım. Üçüncü kitabı bitirdim ve şu an serinin yeniden ilk kitaptaki lezzetine döndüğünü düşünüyorum.

Bu tarz serilerde yorum yaparken bu işi spoiler vermeden yapmak aşırı zor oluyor. Konuyla ilgili söyleyebileceğim tek şey, Işıl isimli bir salgının etkisi altına aldığı dünyada insan yaşamı yok denecek kadar azalmıştır, virüs bulaşan kişiler deliliğin sınırlarında gezinmektedir. Labirent ve Alev'den sağ çıkan Thomas ve arkadaşlarını yepyeni ve yine zorlu bir sınav beklemektedir. Thomas, Minho, Teresa, Brenda, Newt gibi karakterlerimizi aşılması gereken engeller, sorgulanması gereken düşünceler-eylemler,  ve alınması gereken zorlu kararlar bekliyor.

Son İsyan'da seriye dair kafamda bulunan bazı soru işaretleri cevap buldu ve bu noktalar beni bir hayli şaşırttı. Evet zihnimdeki sorular cevap buldu ama bu cevaplar yaşanan olaylarla ilgili yeni soruların doğmasına yol açtı. Yani kitap bitti ama serinin son iki kitabı kalmışken zihnimde hâlâ onlarca soru işareti mevcut. Seri kitaplarda ilerledikçe karakterlerle aranızda bir bağ kurulur ama seriler tek kitaplara oranla uzun soluklu oldukları için yazarlar bazı karakterleri seri dışı bırakmak zorunda kalırlar. Kitap hayatta kalma mücadelesini temele alınca kemik kadrodan bazı karakterlerin ölmesi de neredeyse gerekli hale geliyor. Açıkçası benim açımdan hangi karakterden ne şekilde vazgeçildiği önemli. James Dashner da tabii ki bazı karakterlere bunu yapıyor ve bu durumu sevdim. Benim bu kitapta en etkilendiğim yer de zaten öyle bir kısımdı, neticede cesur kararlar alan yazarları severiz. :))) Son İsyan son derece merak uyandırıcı bir yerde bitti. Bu seri için de en beğendiğim serilerden biri haline geldi diyebilirim. Seride konu seçimi, kurgu oldukça iyi; sürükleyicilik ve aksiyon genel olarak üst seviyede. Serinin dördüncü kitabı olan Labirent: Ölüm Emri'nde neler yaşanacağını çok merak ediyorum ve tabii serinin nasıl sonlanacağını da. Son olarak iyi ki James Dashner ve Labirent serisiyle tanışmışım demek istiyorum. Hepinize keyifli okumalar.
384 syf.
·6 günde·9/10 puan
Son isyan. İsyan... İsyan bu kelime bu serideyken bazen o kadar canımı sıkıyor ki anlatamam. Ama bu kitapta isyan kelimesinin anlamını hakkıyla verdiler. Eğer isyan etmeyip olacakları kabullenselerdi her şey gerçekten çok kötü olacaktı... Asla vazgecmemeleri beni oldukca etkiledi. Ne pahasina olursa olsun yine denediler. Bu yolda arkadaşları için kendini feda edenlerde oldu. Onları unutmayacağız. O kalbi güzel insanları unutmayacağız... Kitap gerçekten muazzamdı. Yeri geldi güldüm yeri geldi fazlasıyla ağladım. Beni etkileyen kitaplardan biriydi. Beni en cok üzen Newt'in... Teresa'ya da üzülmedim diyemem. Neyse çok güzel bir kitap mutlaka okuyun.

Spoiler: Thomas ve arkadaşları (Minho, Newt, Brenda, Jorge) isyanın kendilerine anılarının verilmesini sağlayacağı bir ameliyat yapmasını kabul etmemiştir çünkü isyana güvenmiyorlardir . Diğerleri (Teresa, Tava, Aris...) kabul etmiştir. Newt o sırada diğer arkadaşları gibi bağışık olmadığını öğrenir. Hepsi ışıla yakalanmıştır ama bağışık olanlara ışıl zarar veremiyor, bu da demek oluyor ki Newt de diğer insanlar gibi gün geçtikçe delirecek. Thomas ve arkadaşları Fare adam ve korumaları alt edip Denver’a gitmek için yol alıyor. Newt Thomas’a bir not verip zamanı gelince okumasını istiyorlar. Denver'a gitme amaçları Thomas ve Minho'nun kafalarında ki çip gibi şeyi çıkarıp İsyan'ın onları ele gecirememesini sağlamak. Newt ışıla yakalandığı için o gelemedi ve kayacta onları bekleyecekti. Denver'a gittiklerinde bir adam Gally'den bir mektup getirdi. Gally Sağ kolun yanındaydı. Gally nin yanına gittiler. Isyan hakkında konuşup neler yapacaklarını tartıştılar. Sonra Doktor Hans’a kafalarındaki cipi çıkarmak için gittiler. Gittiklerinde isyan Thomas'ın beynini ele gecirip Hans’i öldürmeye çalışmıştı. Son anda bayıltıcı iğneyi verip beyinlerindeki çipi çıkarmıştı. Bir şeyler yemek için kafeye gittiler. Kısa bir süre sonra polisler gelip yan masadaki garip davranan adama test yaptılar ve adamın ışıla yakalandığını öğrendiler. Herkes çıkmıştı sadece Thomas kalmıştı, olan biteni şaşkın ifadesiyle izliyordu. Polis onun bağışık olduğunu anlayıp arabasına götürmeye karar verdi ve niyeti Thomas'ı satmaktı. Tam o sırada bir polis kayacı gelip Thomas'ı kaçırmaya çalışan polisi delik teşik etti. Ve kayactan inen Fare adam Jansondı. Ona eğer son testi sadece kendisi yaparsa tüm bunların biteceğini ve ışıla tedavi bulacaklarını söyledi ve Newt’in güvende olmadığını söyledi. Kayaca gittiklerinde Newt yoktu bir not vardı:
“Bir şekilde içeri girmeyi başardılar. Beni diğer Deliler'le yaşamam için götürüyorlar.
Böylesi daha iyi. Arkadaşım olduğunuz için teşekkürler.
Hoşça kalın.” Newt'in Deli sarayında olduğunu tahmin edip oraya gittiler ama Newt'i ikna edemediler arkadaşlarının gözü önünde delirmek istemiyordu, onu öyle hatırlasınlar istemiyordu. Newt eğer gitmezlerse onları öldüreceğini söylemişti ve yalvarmıştı. Gitmelerinden başka çareleri yoktu ve kayaca geri döndüler. Thomas hâlâ Newt’i düşünüyordu ki Newt’in verdiği not aklına geldi ve doğru zamanın geldiğini düşündü ve açtı. İki kısa cümle yazıyordu:

“Öldür beni. Eğer arkadaşımsan, öldür beni.” ...
(Hayır ağlamıyorum gözüme toz kaçtı :”)
384 syf.
·10 günde·8/10 puan
Labirent serisinin 3. Kitabiymis 'Son İsyan'. Malesef kitaba baslayinca ogrendim devam kitabi oldugunu ama baslamis bulundum. Anlamam diyerek basladimsa da bunu ogrendigimde; gayet akici,heyecanli, aksiyonlu gecti tum hikaye. Konusuyla da bugunleri anlatiyor gibi geldi kitap. Isil virusu bugunun korona si sanki. Heyecan dolu bu kitabi okumanizi tavsiye ederim. Ama benim gibi 3. Kitaptan baslamayin
Kitapla kalin...
384 syf.
·9/10 puan
Okumakla kalmayıp filmine de defalarca baktırmayi başarabilen bir roman. Kendimi o kaçışın içinde çıkış yolu aramakla buldum her seferinde.
Merak uyandıran, Kesinlikle okunulmasi gereken nadir eserlerden.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10 puan
Labirent Ölümcül Kaçış, çok iyi bir şekilde distopik romanın inceliklerini okuyucuya aktarmıştı ve doğal olarak daha iyisini bekliyordu okuyucu. Labirent Alev Deneyleri kısmen bu ihtiyacı giderdi fakat final kitabı olan Labirent Son İsyan‘ı kelimelerle anlatamıyorum ya da ellerimden dökülen tek bir kelime olacak ama o bile tam anlamıyla anlatmayacak belki de durumu: BOMBOŞ. Işıl virüsü ve dünyaya etkisi (mini kıyamet senaryosu) konusunda final kitabında daha doyurucu açıklamalar, sonuçlar görmeyi umuyordum ama bu beklentim de boşa çıktı. Sonuç kısmı ise aşırı karışık ve bir o kadar da saçmaydı. Bir kaç sayfalık olmasını hiç eleştirmeyeyim! Serinin diğer kitaplarını okuyanlar için, sonlandırmak adına okunulabilir. Fakat bu kitap hem yazarın hem de kurgunun o kadar da mükemmel olmadığını gösterdi bana diyebilirim. Güzel bir fikir ancak bu kadar alaşağı edilebilirdi… İyi okumalar.

Kitap hakkında daha detaylı inceleme blog sayfamda, okuyabilirsiniz:

https://www.hknkr.com/...irent-son-isyan.html
384 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Ah be Newt keşke sende bağışık olsaydın....


Serinin üçüncü kitabında İSYAN çocuklara beyinlerindeki çipi çıkarıp hafızalarını tekrar geri kazanma seçeneği sunuyor çoğu kişi kabul etmesine rağmen Thomas ve bir kaç kişi daha bunu reddediyor...
Uçan geminin adı neydi ha kayaç..
İstasyondan kayaç ile kaçma planı kuran Thomas kime güveneceğini şaşırmış durumda çünkü ikinci kitaptaki Brenda ve Jorge da normalde İSYAN işin çalışıyormuş..

Kayaçala beraber son sağlam şehre doğru gidiyorlar tabi hafızalarını geri alan grup onlardan daha önce kaçıp gidiyor...
Tabi ışıl burada da hızla yayılıyor ve şehrin yakınında tutuldukları yerden kaçan deliler şehri ele geçiriyor...


Bunlar sadece bazı olaylar daha içinde nice olaylar var, serinin bu kitabındaki aksiyon kesinlikle ilk ikisindekini aratmayacak kadar fazla...
384 syf.
·3 günde·9/10 puan
Popüler kitaplara ilgim hiç yoktu. Ta ki bana okumam için her hafta Orhan Pamuk ve Zülfü Livaneli'nden bir kitap getiren arkadaşımın bir gün Açlık Oyunları'nı tavsiye etmesine kadar. Tavsiyesine güvendiğim arkadaşım beğenmişse okumaktan zarar gelmez dedim. O oldu. İkinci seri olarak Labirent'i seçtim. Hem filmleri hem kitaplarını çok beğendim.

Labiren'in son kitabı, artık her şey bir sonuca bağlanıyor. İsyan'dan kaçış, kovalamaca, kaybediş, kazanış... Her satır heyecanlıydı. İlk defa kitap okurken korktum, dostlukla ilgili bir bölümde ağladım. Beni öyle derinden etkiledi ki... Sanırım konu dostluk olunca benim için her şey değişiyor. Bu kitapta Thomas, Newt ve Minho'nun dostluğunu çok sevdim.

Bu türleri sevenler zaten okumuştur ya da okuyacaktır ama benim gibi hiç okumayanlar varsa bir deneyin derim, pişman olmazsınız.
384 syf.
·Beğendi
Bu kitap çok fazla acı içeriyor benden söylemesi. Sevdiğim iki karakter.. neyse. Gerçekten çok harikaydı. Hatırlıyorum üçüncü kitabı bitirdikten sonra bir ay kitap okuyamadım. Dördüncü kitabı çok sonra okudum çünkü alışamadım aklım hala üçüncü kitaptaydı. Bana göre seride ki ilk kitaptan sonra en heyecanlı kitap. Yakında filmi vizyona giriyor ama ben filmlerini unuttum bi' ara tekrar izleyim
384 syf.
·5 günde·6/10 puan
Labirent Son İsyan'la bir seriyi daha tamamlamış bulunmaktayım. Yanlış hatırlamıyorsam Ölüm Emri bu olayların öncesini anlatıyor, o yüzden şimdilik onu geçiyorum. Seri bitti, peki mutlu muyum? Sorularım cevap buldu mu? Maalesef hayır! Ben ki çok beğendiğim serilerin son kitaplarını çok merak etmeme rağmen bilerek geç okurum, sırf seriler bitmesin diye. Bu kitabı da öyle yaptım. Hatta azmettim hiç bir yorumu okumadım spoi yememek için... Peki elime ne geçti? Deyim yerindeyse tırt bir kitap... İlk iki kitaptan sonra bu kitabı aynı yazarın yazdığına inanamıyorum!

Öncelikle Labirent serisinin ayrı bir havası vardı. Hem karakterleriyle hem de yaratılan ortamla... Distopya türündeki deneydir, virüstür tanıdık unsurlar olmasına rağmen benim için seri benzerlerinden sıyrılmıştı. Ölümcül Kaçış, Alev Deneyleri derken yazarın aynı seride iki farklı distopik dünya göstermesi bile bir başkaydı. Ama bu kitapta olaylar kim bilir nereye bağlanacak diye düşünürken boşluğa düştüm sanki... Gereksiz bir aksiyon, ordan oraya savrulma hali ve inanın okurken ne alaka diyorsunuz bazı yerlerde... Okuyorsunuz ama olaylar hiçbir yere ilerlemiyor. Boşuna okuyormuşum gibi geldi bana... Yazar son kitabı öylesine yazmış sanki... Ölümlerin olduğu yerlerde bile duyguyu hissedemedim. Evet üzüldüm ama benim önceki kitaplarda sevdiğim karakter olduğundan...

Newt'in sonu neden böyle olmalıydı, ne gerek vardı yani :( Son dakikada Teresa'ya da eli uzanmış yazarımızın... Ve sevdiğim karakterlerin ölüp de Thomas'ın yanında bir türlü sevemediğim gıcık Brenda'nın olması niye? Biri bana açıklasın lütfen!

Güya son kitaptı ama hala kafamda soru işaretleri duruyor, hiç biri doğru düzgün cevap bulmadı. En başından beri Thomas niye bu kadar önemliydi? Sırf emirlere karşı gelebildiği için mi? Bu mu yani? Adam labirentin içinde sırf bir şeyler hatırlayabilmek için kendini bilerek Izdırap Verenler'e sokturmuştu, sonra bir baktık bu kitapta hafızasını geri almak istemiyor. Kendi kendine hatırladığı kısımlar da bizim olayları, İsyan'ı anlayabilmemiz için yetersizdi. Kısacası James yemişsin gül gibi seriyi... İlk kitapları bu kadar beğenip seriyi sevdikten sonra üzülerek verdim bu puanı... Tatmin etmeyen bir son kitaptı. Herkese iyi okumalar :)
384 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Harika. Muhteşem. Ne diyeceğimi bile bilmiyorum çok iyiydi çok sevdim bu seri gerçekten bir harika herkesin okuması gerekiyor ilk filmini izledim ve sonraki filmleri izlemeyi planlamıyorum çünkü ilk film o kadar farklıydı ki hiç sevmedim. Karakterlere bayılıyorum hepsi çok iyi. Kitaptaki tek sorun beni ağlatmış olması keşke o olay olmasa daha iyi olurdu bence
SPOİLER
kitaptaki en memnun olduğum şey teresanın ölümü onun ölmesini o kadar çok istedim ki ve sonunda gerçekleşti yaşasınn gally nin yaşamasına ve kurtulmasına da çok sevindim gally yi çok seviyorum newt ten bahsetmek dahi istemiyorum beni çok ağlattı hala içimde bir boşluk var çok üzgünüm keşke kurtulsaydı.
384 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin son kitabı, ayrıca en hüzünlü kitabı. Daha yoğun duyguların yaşandığı ve kesinlikle bütün ilişkilerin sınandığı bir kitaptı ve ben yine bayıldım! Ne kadar okumuş olursam olayım bu kitap beni her okuduğumda ağlatıyor.
Minho ciddi bir ifadeyle Thomas 'a baktı. "Eğer seni diğer tarafta göremezsem," dedi aşırı duygusal bir tavırla, "seni sevdiğimi unutma." Thomas gözünü devirince sırıtarak içeri geçti ve kapılar kapandı.
"Yap!"
"Yapamam!"
"Ben onlardan biri olmadan önce yap!"
"Ben..."
"ÖLDÜR BENİ!" Ve sonra Newt'in bakışları sanki son kes akıl sağlığını kazanmışçasına berraklaştı, sesi yumuşadı "Lütfen Tommy. Lütfen."
Kalbi kapkaranlık bir cehenneme düşen Thomas tetiği çekti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Labirent: Son İsyan
Alt başlık:
Labirent Serisi #3
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434153
Orijinal adı:
Maze Runner: Death Cure
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Her şeyin sonu geldi! 

İSYAN, Thomas'ın her şeyini almıştır: hayatını, anılarını ve sonunda arkadaşı olan Kayranlıları. Ama artık sona ermiştir. Son bir testin ardından Deneyler tamamlanmıştır. 

Kurtulan olacak mı? Ama İSYAN, Thomas'ın onların düşündüğünden çok daha fazlasını hatırladığını bilmemektedir. Ve Thomas artık söyledikleri tek kelimeye bile inanmayacaktır! 

Gerçek dehşet verici olacak. Thomas Labirent'i yenmiş, Alev'de hayatta kalmıştır. Arkadaşlarını kurtarmak için her türlü riski göze alacaktır. Ancak bu kâbusu sona erdirecek tek şey, gerçeğin ta kendisidir. Artık yalan yok. 

"James Dashner'ın kitaplarına başlamadan önce derin bir nefes alın." 
-Deseret News-

"Hayranlarının Sineklerin Tanrısı, Açlık Oyunları ve Lost'un birleşimi olarak tanımladığı, olağanüstü bir hayatta kalma hikâyesi." 
-EW.com -

"Son sayfasına kadar heyecan bitmiyor." 
- Kirkus Reviews -

"Müthiş bir macera; sürükleyici, zekice." 
-Newsday -

"Merak uyandıran, mutlaka okunması gereken bir seri."
- Seventeen.com -

"Nefes kesici, sinematografik bir macera." 
-Publishers Weekly -

"Çığlıklara değer."
- Romantic Times -

New York Times Bestseller'ı, USA Today Bestseller'ı, Book Sense Bestseller'ı, Kirkus Reviews Yılın En İyi Gençlik Kitabı, ALA-YALSA En iyi Genç Yetişkin Romanı, ALA-YALSA Seçkisi

Kitabı okuyanlar 4.121 okur

  • Aurora
  • Sema Nur Teke
  • Defne
  • Nurşen sözen
  • Evelyn Age
  • iclalduman
  • Ayşe Aleyna Yılmaz
  • Ayşegül
  • İrem ETÇİ
  • melanie

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.7
13-17 Yaş
%45.1
18-24 Yaş
%26.4
25-34 Yaş
%13
35-44 Yaş
%6
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80
Erkek
%20

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.4 (405)
9
%19.1 (225)
8
%23.4 (276)
7
%12.9 (152)
6
%5.3 (62)
5
%2.8 (33)
4
%1 (12)
3
%0.5 (6)
2
%0.3 (3)
1
%0.4 (5)

Kitabın sıralamaları