Adı:
Kuralsız
Alt başlık:
Uyumsuz 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
516
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051423555
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Insurgent
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Tek bir seçim fedakarlık gerektirir.
Tek bir fedakarlık kayıp getirir.
Tek bir kayıp sorumluluk haline gelir.
Tek bir sorumluluk savaş demektir.
Tek bir seçim seni yok edebilir.

Her seçimin bir sonucu vardır. Tris sevdiklerini -ve kendini- kurtarmak zorunda. Üzüntü, fedakarlık, kimlik, bağlılık, kurallar ve aşkla ilgili sorunlarla boğuşurken bu hiç de kolay olmayacak. Üstelik savaş başlıyor ve herkes tarafını seçmek durumunda. Ancak geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsan, zafer getireceğini umduğun seçim, tüm hayatını altüst edebilir.

 
Bu kitabı sınıfta arkadaşım büyük bir heyecanla okuduğunu gördüm açıkçası bende heyecanlandım çünkü Kuralsız kitabin bir filmini izlemiştim ama sonununu izleyemedim ve merak ettim. Arkadaşımda beni kırmayım ödünç verdi .Kitabı aldım ve biraz baktım aceba sonu ne olacak diye kitap 507 sayfa olduğu için bittirmem biraz uzun alacağını tahmin edim okumaya başladım .Okudum ,okudum ama halla anlayamıyordum çünkü giriş bölümünü çok uzun yazmışlar ve bir türlü konuya geçmemiş yazar hatta bir ara sılılıp bırakmam istedim ama okudum yine 100 . sayfalarda kitap çok akıcı olmaya başladı bir türlü bırakamıyorum bazen derste bile okuyordum .İçinde hep heyecanı ,hem acıyı ,hem pişmanlığı yaşadım .Duygudan duyguya değiştim .Arkadaşım Zahit bunun diğer serileri de var deyince hemen bitirip diğer serilerinide okumak istedim .Neyse kitap sonunda bitiş noktasına grlince tembelliğim tutu okumayı bıraktım arkadaşım olmasaydı o kitap bir ay kadar orada duracaktı .Arkadaşım Zahit te teşşekkür edip ve bu muhteşem kitabı sizlere öneriyorum kessinlikle okumanız gereken bir kitap tefsiye eiyorum ....
Uyumsuz serisinin 2. Kitabı da bitmiş bulunmaktadır. Birinci kitapta başlayan olaylar bu kitapta tüm heyecan ve adrenaliyle devam ediyor. Karakterlerine göre ayrılan gruplar arasında saklanan bir sır var ve bu sırrı öğrenme pahasına cesurlar topluluksuzlarla birlik olup bilgelik grubuna savaş açarlar. Tris ve Tobias arasında ise işler karışıktır. Eğer biraz anlatmaya başlarsam spoi vermemem mümkün değil bu yüzden susuyorum ve mutlaka okuyun diyorum
Bir yandan kitabın orjinal hali ile filmin olmasını, bir yandan da şuan ki olan filmin mantık çerçevesinde uygun olduğunu düşünüyorum. Açıkçası kitap apayrı bir dünya, tabi herkesin hayal gücüne kalmış. Ancak olayların gelişmesi vs. filmi bu yönde oldukça kitaptan ayrı bir yol çizmiş. Her ikiside farklı farklı tat veriyor. Okuyun
Öncelikle değinmek istediğim konu kitapla ilgili en büyük pişmanlığım seriyi bitirmeden 1. kitaptan sonra filmini izlemem oldu çünkü seriyle ilgili ilk yorumumda da belirttiğim gibi bir çok karakter kitapla alakasız olduğu için özellikle Tris'in minyon tipli ve kısa boylu olmasına rağmen filmde bunun tersine daha uzun ve arkadaşlarına göre daha olgun olması kitabı okurken beni zorladı çünkü Tris'in bir çok yerde minyon olmasının avantajları bazende dezantajları vardı ama filmdeki karakteri düşündüğüm zaman bunun o kadar da uyumlu olduğunu söylemem. Siz arkadaşlara tavsiyem seriyi bitirmeden filmini izlememeniz ama kitaptan sonra filmini iyi bulacağınızı düşünmüyorum o yüzden filmini hiç izlemeseniz daha iyi olur çünkü dediğim gibi filmler insanın hayal dünyasını kısıtlayan aygıtlardır bana göre.
Sevdiklerini ve kendini kurtarmak zorunda kalan Tris, cok buyuk fedakarlıklar yapmak zorunda kalır ve her seyi göze alır. Bir insanın tek başına savaşına tanıklık ettim. Çok sürükledi diyemem ama güzel bir kitaptı.
Çok güzel bir distopik seri. Önce filmini izlediğim için sanırım arada biraz sıkıldım ama filmden farklı yerler çok güzeldi. Yine sonlara doğru heyecan arttı hele o son.. Çok beğendim ve deli gibi üçüncü kitabı merak ediyorum. Hemen üçüncü kitaba Yandaş a baslayacagim. Tekrar söylüyorum okunması gereken serilerden bence.
Fedakarlık, cesurluk, bilgelik... Hepsinin bir arada olduğu, kaybı ve kazancı anlatan uyumsuz serisinin ikinci kitabı. İlk kitaba göre sanırım bşraz daha sönük kalmış.
Uyumsuz serisinin 2. Kitabıdır. 1. Kitapta uyumsuz oldukları öğrenildikten sonra birlikte kaçıp trene binen tris, tobias ve arkadaşları dostluk yerleşkesinde bir süre kalırlar ancak cesurluk askerleri ile bilgelik topluluğu onları bulmayı başarır. Oradanda apar topar kaçarlar ve bilgelik topluluğunun planlarını öğrenmek için cesurluk yerleşkesine tekrar dönerler ancak önlerinde daha uzuun bir yol vardır. Kitabın son serisi olan yandaşı okuduktan sonra gözleriniz dolacak kesinlikle kaçırılmaması gereken hemen bitirmek isteyeceğiniz muhteşem bir kitap.
Fantastik kitaplar serisini severim ama başka bir kitabı daha çağrıştırmadı değil ... Açlık Oyunları kitabının başka bir versiyonunu okuyorum hissi verdi... Olayların akıcılığı da olmasa ya da bende ki merak yarım bırakırdım...
Öncelikle,serinin ilk kitabının bittiği noktadan devam ediyor Kuralsız. Bu şekilde başlaması iyi oldu en azından arada hafıza uçurumu sorunu yaşamamış oldum. Ama ilk kitaptaki ilgi çekici anlatım tarzını ikinci kitapta bulamadım ne yazık ki. Zaten Tris ve Dört çiftini bir türlü uyumlu bulamamışken bu kitapta biraz daha soğudum,neden bilmiyorum. Ve özellikle ikinci kitap biraz daha onların ilişkisine yoğunlaşmış diyebilirim. Bu da bir eksiydi bana göre çünkü romantizm değil aksiyon bekliyordum bu seriden. Tris'in ansızın değişen ruh halide karaktere odaklanmamı,hissettiklerini anlamamı zorlaştırdı. Bir türlü o bağı kuramadım dolayısıyla hissetmeyerek, dümdüz okudum kitabı. Tabii beni çeken taraflarıda olmadı değil. Son kısımlar da adrenalin ve aksiyon yükseldikçe okuma hızım arttı. Hiç tahmin edemiyeceğim ters köşeler oldu. Zaten kitabı benim gözümde vasatlıktan çıkaran da bu ters noktalardı.Karakterlerin çokluğuda biraz kafa karıştırıcıydı benim için. Çoğunun kısa sohbetlerde sadece adını görüyoruz kitapta,kim kiminle akraba,kim kimin sevgilisi çoğu kez karıştırdım.Ben hala ilk kitapta olan saldırının nedeninin cevanını tam istediğim şekilde alamamışken başka sorularda eklendi ki bu da ister istemez beni üçüncü kitaba çekti. Biraz ertelesem de er ya da geç üçüncü kitabıda bu merak sayesinde okuyacağım.
İyi tarafı: Kitap hiç durmadı,. Nefes alacak boşluk bile yoktu. Kötü tarafı: Bence fazla depresifti. Kız ölmeye o kadar meraklıydı ki... Ayrıca Tris kitapta yalnızdı, yapayalnız. Kimsesi yoktu. Bu yüzden burnunun dikine gitti. En acayibi de 1.kitaptaki "four" yoktu. Sırları ve birbirlerine güvensizlikleri hat safhadaydı. Belki yazarın karakterin gelişimi için yaptığı bir şeydir. Ama mantığımın sesi bunun sebebini daha çok yazarın genç olması ve muhtemelen kocasıyla kavga etmesini kitaba yansıtması olarak görüyor.
Çok beğendim. Sürükleyici.
Tris ve Tobias hem cesur hem bilgili hemde fedakarlar. Olayların içinde her simulasyonda başarılı oluyorlar. Ve aşklarına zaman bile ayıramıyorlar.
Hayat da bizi kirlerimizden arındırıp dünyaya tertemiz geri yollasa hoş olurdu. Ama bazı kirler kolay çıkmaz.
"Ben önemli falan değilim. Herkes ben olmadan da yaşayabilir" diyorum.
"Herkesten bana ne? Ben nasıl yaşayacağım?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuralsız
Alt başlık:
Uyumsuz 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
516
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051423555
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Insurgent
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Tek bir seçim fedakarlık gerektirir.
Tek bir fedakarlık kayıp getirir.
Tek bir kayıp sorumluluk haline gelir.
Tek bir sorumluluk savaş demektir.
Tek bir seçim seni yok edebilir.

Her seçimin bir sonucu vardır. Tris sevdiklerini -ve kendini- kurtarmak zorunda. Üzüntü, fedakarlık, kimlik, bağlılık, kurallar ve aşkla ilgili sorunlarla boğuşurken bu hiç de kolay olmayacak. Üstelik savaş başlıyor ve herkes tarafını seçmek durumunda. Ancak geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsan, zafer getireceğini umduğun seçim, tüm hayatını altüst edebilir.

 

Kitabı okuyanlar 1.023 okur

  • Beyza Başer
  • Elif Duygu
  • Şevval
  • Huriye Koç Çolak
  • Helin Öztürk
  • Hypnos
  • Berfin
  • Betül T
  • Ruhu paslanmış adam.
  • Ruveyda AKALIN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%32.5
18-24 Yaş
%31.7
25-34 Yaş
%18.7
35-44 Yaş
%8.8
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.6
Erkek
%10.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.3 (88)
9
%21 (61)
8
%19 (55)
7
%18.6 (54)
6
%5.9 (17)
5
%1.7 (5)
4
%1.7 (5)
3
%1 (3)
2
%0.7 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları