Kitap ve Kahve Delisi'nin Kapak Resmi
Kitap ve Kahve Delisi, İnci'yi inceledi.
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorumum
Bitti...
Kızılderili Kino ve eşi Juana'nın Coyotito adındaki bebeklerini bir gün akrep sokar. Çaresiz kalınca soylulara bakan doktora giderler ama paraları olmadığı için kapıdan geri döndürülürler. Geçimini inci toplayıcılığından kazanan aile bir dua eder oğullarını iyileştirmek için nadide bir inci bulmak ... İnciyi bulduktan sonra başına gelenleri ve ailenin yaşadıklarını şiirsel bir anlatımla bize aktaran Steinbeck yine bir baş yapıt sunmuş. Hayatı ve insanlığı sorgulamak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim... 5/5

Kitap ve Kahve Delisi, Kitab-ül Hiyel'i inceledi.
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorumum
Bitti...
*"Arapçada "noktasız" ha ile yazılan tahayyül becerikli olmak, maharet göstermek, hiyle yapmak, hiyel ilmiyle uğraşma, hiylekar ve hiyelkar olmak gibi anlamlara geliyordu. "noktalı" hı ile yazılan tahayyül ise hayal etmek, imgelemek anlamına geliyordu. sonuçta, hiyelkar da hayalkar da tahayyül ediyordu. gelgelelim, adına ilim denen, yokluğu gözleri kör eden, belki de karacahillerin görmek makasadıyle büyüttükleri o nokta, onlardan sadece birinin tahayyülünde vardı. hiyelkar sayısız hiylelerle tabiatın kuvvetlerini tuzağa düşürüp esir etmenin yolunu ararken, hayalkar, bütün dünyayı gözündeki o noktayla görüyor, kainatın kendisinin gerçekleşmiş bir hayal olduğuna, bu hayali örnek alıp yeni yeni hayaller yaratmak gerektiğine, çünkü onu mutlu eden şeyin sanayi ya da teknoloji değil, hulkiyyat ya da kreatoloji olduğuna inanıyordu."*
Alıntı kitabın özeti gibi aslında. Demir dövme ustasına çırak olan Yasef Çelebi'den başlayarak arkasından gelen kölesi Kara Calud ve sonrasında iktidarının ve fikrinin devam etmesi için aldığı talebesi Üzeyir beye kadar süren bir icadlar ve menkibeler diziniydi kitap. İlk defa İhsan Oktay Anar kitabı okudum. Dili Osmanlıca, Arapça ve Farsça ağırlıklı olsada sözcüklerin anlamlarını araştırıp yerine koyduğunda anlamını kavrayabilidiğin bir anlatımı var. Durup düşününce çok şey alınacak bir kitap bu yüzden geç tanıştığım bu kalemi herkese tavisye ediyorum ve ben inşallah en kısa zamanda diğer kitaplarını da okuyacağım .

Kitap ve Kahve Delisi, Beyhude Ömrüm'ü inceledi.
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorumum
Bitti...
Dergilerde yazılarını takip ettiğim Mustafa Kutlu'nun ilk defa kitabını okudum. Okumak için ne kadar geç kaldığımı anladım. Köy hayatını ve köydeki yaşamın zorluğu, doğallığı, çaresizliği, dostluğu kısaca köyü anlatan içimizden sıcacık bir hikaye okumak isteyen herkese tavsiye ederim. Kahramanımıza birgün bir hayal doğar ve türlü meyve ağaçlarının olduğu bir bahçe kurmak ister. Bunun etrafında yaşadıkları bir ailenin dağılma tehlikesi ve gurbetlik etrafında geçen bir ömür...

Kitap ve Kahve Delisi, Aşk Cephesi'ni inceledi.
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bittii...
Birgün Selim'e Rodos'taki Angela'dan bir mektup gelir, elinde birinci dünya savaşı sırasında yunanların işgali sırasında bir grup Rumların yardım etmesi sebebiyle memleketlerinden zorunlu ayrılan anneannesine ait gönderilmemiş mektuplar olduğunu yazmaktadır. Selim bu  mektup üzerine Rodos'a yola çıkar. Yolda okumak için aldığı kitapta Çanakkale savaşını Türk ve Anzak askeri ağzından anlatıldığı bir kitap alır. Kitaptaki okudukları, Adara ninenin Kerim dedeye yazdığı imkansız aşkını anlattığı mektuplarla birlikte harmanlanınca oluşan atmosferde Selim'in menkibesini bulma çabaları anlatılıyor. Kitabın nerdeyse çoğunun altını çizdim. Herkese tavsiye ederim nasıl akıp gittiğini anlamıyorsunuz.
*"Yolda okunan kitaplar, tanışmasanız da aynı yolu paylaşmanın verdiği bir ortaklığa giriştiğiniz insanlar, içtiğiniz bir çay, gördüğünüz bir kasaba, başını okşadığınız bir topal köpek... Yolculuklar yoldan topladıklarımızla daha anlamlı hale gelmez mi zaten?"

Kitap ve Kahve Delisi, Hayal Meyal'ı inceledi.
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorumum
Bittiii... Kitabı okurken bir yandanda kafamda nasıl yorumlayacağımı tasarlarken sonunda uğradığım şok nedeniyle hepsi alt üst oldu.
Kalemine hayranlıktan öte aşık olduğum Tarık Tufan yine döktürmüş. Her bir cümlesini sindire sindire okudum içime özümseyeyim diye. Okuyorsun cümleleri özümsüyorsun duyguları hissediyorsun ama okuyup bitirdikten sonra kitabın ne anlattığını unutuyorsun. Geriye sadece hissettiğin duygular kalıyor hatırladığın ve buda kitaplatın defalarca okunmasına olanak sağlıyor.
*"Varlıkları ayıran çizgileri kaybetmek, gerçekliğin de sudaki boya gibi dağılması anlamına geliyordu. Çizgiler yok, renkler yok, gerçeklik yok, etrafımızda bir boşluk küstah tavırlarla büyüyüp duruyor."

(Hayatım boyunca kendimle ilgili olarak uzun açıklamalara girmekten
kaçındım. Duygularımı bütün açıklığıyla uzun uzun anlatmadım
kimseye.Bunu yapmak doğru muydu bilmiyorum ama bu böyle sürdü.
İstedim ki bana bu kadar yakın olan insanlar birkaç kelimeyle, birkaç
cümleyle, bir bakışla, bir nefes alışımla anlasınlar neler olup bittiğini.
Çünkü ben böyle anlayabiliyorum.’’ Hayal Meyal, genç bir adamın yıllar sonra eski yaşadığı yere dönmesiyle
birlikte zihnine doluşan hatıralarla yüzleşmesinin hikayesi.
genç adamın geçmişte İlknur’la yaşadıkları, kadın-erkek ilişkisinde
Son derece çarpıcı duygusal halleri okuyucunun karşısına çıkarıyor.
İki insanın karmaşık ruh durumları, aralarındaki aşkı tanımlanması
güç bir duruma dönüştürüyor.
Adı anılmayan kahraman yaşadığı tüm çaresizliklerden ve ruhsal
çatışmalardan sıyrılabilmek için sığındığı Nefes Saatçisi ve saatçi
Nurettin Efendi hikayenin atmosferini bambaşka bir yere çekiyor.
Hayal Meyal’in her satırında Tarık Tufan’ın samimi ve vurucu üslubu var.)
-kapak tanıtımı-

Kitap ve Kahve Delisi, Tozlu Rüyalar Kitapçısı'ı inceledi.
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı ilk gördüğümde ismindende anlaşıldığı üzere kitap ve kitapçıyla alakalı diye almıştım. Kitaptan ve kitapevinden ziyade ilginç bir konuyla başladı aslında; Rüyalar... Kitty arkadaşı Frieda ile kardeş kitapevini işletiyor ve birgün uyandığında kendini başka bir evde ve hayatta olduğunu anlar. Rüya sandığı hayatında olanlar ise şimdiki hayatı sandığı kişi ve olaylarla bağlantılıdır. Bu bağlantılar kafaasını karıştırdıkça bir dedektif inceliğiyle araştırmaya başlar ve sonunda ulaştığı sonu hiç tahmin bile edemez. Bitirmem biraz zaman aldı ama Kitty ile birlikte bende hayatlarını çözmeye çalışırken keyif aldım. Azıcık kıyısındanda tahminim tuttu. Yazarımız bütün olayı sona sıkıştırmak yerine aralarda verdiği açıklamalar sayesinde sonu hafif kalmış tadı veriyor ama ben yinede okurken zevk aldım bulmaca çözer gibiydi.

Kitap ve Kahve Delisi, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu'yu inceledi.
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Çanakkale savaşında ölen büyük dedesinin kayıp mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Yeni Zelandalı Viki, seksen yaşındaki Beyaz nineyle tanışır ve babasının kendisinin büyük dedesi olduğunu idda eder. Bu iddia bütün Türkiye'nin hatta dünyanın gündemine oturur, çünkü bir adam aynı savaşta iki farklı ülkede kahraman olabilir mi? Bu sorunun cevabı akılları karıştıradursun. Beyaz nine ve Viki ellerinde Çanakkale savaşı sırasında yazılmış mektupları birbirine okuyarak sırrı çözmeye çalışırlar. Bakalım çözecekler mi? Okuduğunuzda öğrenirsiniz

Kitap ve Kahve Delisi, İkra'yı inceledi.
28 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ve sonunda bitti ama bu sohbet hiç bitmesim istedim. İzmir kitap fuarında yazarımız tarafından adıma imzalanmış olan bu kitabı okumak ayrıca bir mutluluktu benim için. Teşekkür ederim Fatih Duman yüreğinize ve kaleminize sağlık. Okuyucularına Kâri diye seslenen yazarımız bizden olan konular üzerinden bizimle sohbet ediyor. Okurken bu sohbete kendini de dahil ediyorsun "evet katılıyorum doğru birde şöyle bir durum var" derken buluyorsun. Kısacası biraz sohbete ihtiyacı olan herkese tavsiye ediyorum.