Uyumsuz Uyumsuz 1

8,7/10  (319 Oy) · 
972 okunma  · 
304 beğeni  · 
5.074 gösterim
Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. 

Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. 

Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. 

Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  516
 • ISBN:
  9786051420646
 • Orijinal Adı:
  Divergent
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitap okurken sıkılmadığım bir kitap oldu. Keşke önce filmini izlememiş olsaydım çünkü bir sonraki olayı tahmin etmek kitabı okurken "atlasam mı buraları?" düşüncesini kafama soktu ama her bir sayfası okunabilir bir kitaptı.
Kitabın konusuna gelecek olursam:

Tris(Beatrice): Karakterimiz bir uyumsuzdur fakat sınav sonucu değiştirildiği için ölmekten kurtulmuştur. Ve hep okuldayken trenden atlayışlarını izlediği Cesurlar topluluğunu seçer.
Cesurlar ve bilgeler birlikte Tris'in eski topluluğu olan Fedakarlara savaş açacaktır. Tris ve Dört(Tobias) bu konuda birlik olurlar...
Kitabı okumadan önce Dört kitabını okumanızı tavsiye ederim. Bu sefer Dört'ü anlamanız ve olayları bağdaştırmanız daha kolay olacaktır. Keyifli okumalar.

Muharrem Armağan 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Son okuduğum 3 distopik(!) kitaptan sonra (Mülksüzler, Cesur Yeni Dünya ve 1984) sıkça karşıma çıkan bu seriye başlamanın iyi olacağını düşündüm. Serinin ilk kitabı yine çok farklı bir dünya farklı teknolojiler farklı düşünceler. Başlamamda en büyük sebeplerden biride filminin olması her ne kadar kitapları filmlere tercih etsem de yinede hayal ettiğim karakterle sinemadaki uyarlanan oyuncunun benzeyip benzemediğini yada ne ölçüde benzediğini görmek için arada sırada filmlerini de izlerim. Uyumsuzun filmiyle ilgili ise söyleyeceğim öncelikle oyuncuların kitaptaki karakterlerle hiç ilgisi olmadığı özellikle baş karakter Tris kitapta minyon tipli, kısa boylu ve özellikle Christina'dan kısa biri olarak anlatılmasına rağmen filmde tam tersi arkadaşlarından uzun ve daha kalıplıydı tek benzettiğimse Dört karakteri oldu bunun dışında bazı önemli konuları, kitabın seyrini değiştiren detayları filmde atlamış bu yüzden kitabı okuduysanız filmini izlemenizi tavsiye etmem. Kitapla ilgili olarak ilk kitap için mükemmel diyemem ama konu olarak beni tatmin etti.

Uyumsuz benzeri kitaplar

selin 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okumak için çok sabırsızlanmıştım. Elime aldığımda da kısa sürede bitirdim. Özellikle yan karakterler muhteşemdi ve onlar kitabı çok iyi tamamlamış. Bu kitabı okuduktan sonra Roth'a hayran olmuştum. Eğer hala okumadıysanız tereddüt bile etmeden okumaya başlayın. Çünkü hayatınızın en iyi serilerinden biri olacak.

Büşra Özkan 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Veronica Roth harika bir distopya kurgulamış bize ! Kararsızlığın, nereye ait olduğunu bilememenin verdiği boşluğun arasında kendini bulmaya çalışan bir uyumsuz. Kesinlikle okuyun !

Güneş İbret 
 02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bu distopyada toplum Fedakarlık,Cesurluk,Dürüstlük,Dostluk ve Bilgelik olarak 5 topluluğa ayrılmış. On altı yaşına gelmiş her genç seçimini yaparak bu topluluklardan birine ait oluyor. Baş kahramanımız Beatrice ise bu topluluklardan hiç birine eğilim gösteremeyen bir Uyumsuz. Ve oluşturulan bu toplumda Uyumsuzlar hiç hoş görülmüyor. Ben Fedakarlık topluluğunun kurallarının fazla katı olduğunu düşünüyorum hatta Beatrice'in başka bir topluluğu istemesine cidden hiç şaşırmadım. Gerçi Cesurlarında onlardan altta kalır yanları yoktu. Pek bir işe yaramadıkları halde,topluma onlardan daha çok faydası olan Fedakarlık üyelerini "kasıntı"olarak adlandırmaları resmen kendini beğenmişliğin göstergesiydi. Ben yine yaş seçiminin çok küçük olduğunu düşünüyorum. 16 yaşındaki bir insana ölesiye dövüşmeyi ve silah,bıçak gibi aletleri öldürmeye yönelik kullanmayı öğretiyorlardı. Cesurların hayatı her ne kadar zorsa bir o kadar da bağımsız ve imrenilesiydi. Ve bu tarz şeyleri yaşına göre çok normalmiş gibi bulan Beatrice ,eğitmeni Dört ile aralarında bir aşk filizlenmeye başladığında, aralarındaki iki yaş farkını çok büyüttü. Bu kısmı çok saçma buldum sanki bir bahane üretmeye çalışır gibi bir hali vardı. Zaten doğru düzgün bir arada olmamalarına ve uzun uzun sohbet etmemelerine rağmen birbirlerine hemen aşık olmaları da çok tuhaftı. Sanki biraz aceleye gelmiş gibiydi bu kısımlar. Distopyada romantizmden çok macera aradığım için bu yönden de benden bir artı aldı. Diğer bir artı ise distopya olmasına rağmen dilinin şaşırtıcı derecede hafif ve akıcı olmasıydı.Kurguda gözüme batan şey ise:Bilgelik topluluğunun yaptığı plandan diğer toplulukların haberinin olmamasıydı. Resmen bir kaos yaşandı ama diğer topluluklar tarafından bir müdahale olmadı. İlk olarak filmini izlediğim için acaba ne olacak diye heyecanlı bir şekilde okumadım ne yazık ki ama korktuğum başıma gelmedi. Kitaptan oldukça zevk aldım.

Pınar Kayacı 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Distopik serilerin bir hayranı olarak kitabın konusuna görür görmez tutulduğumu söyleyebilirim. Kitabı okuduğum zamanlar filmi yeni çekiliyordu ve önce filmini izleyip daha sonra kitabını okumadigim için çok şanslıyım zira filmini izlediğim bir kitabı okuyamıyorum. Ama kitabını okuduğum filmleri izlemek için sabirsizlaniyorum. Hayal dunyamla perdeye yansiyanlari karşılaştırmak hoşuma gidiyor. Kitaba gelecek olursak insanlar belli bir topluluğa kategorize edilmiş ve bir topluluk için seçim yapmaya zorlanıyorlar. Kitabın başkahramanı ise bir uyumsuz. Yazar kendini hiçbir yere ait hissedememenin verdiği derin duyguları ve beraberinde getirdiği karmasaları gözler önüne sermiş. Keyifle ve sıkılmadan okuyabilirsiniz :)

. 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Heyecanı dorukta yaşatan bir kitap. Bize seçimlerimizin bizim asıl kimliğimizi oluşturduğunu anlatıyor. Bir seçim seni değiştirebilir ve bir seçim senin sen olduğunu kanıtlayabilir.

nazey 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Televizyonda Kuralsızın fragmanını görünce okumaya karar verdim. Ve ilk kuralsızı okudum. Uyumsuzun birinci kitap olduğunu öğrenince üzülerek kitaba başladım ama o kadar soluksuz okudum ki sonunu bildiğimi bile unuttum. Tek solukta okunacak bir kitap. Biraz siyasi bir yorum olabilir ancak kitaba fazla şey yüklemişsem birileri bana haddimi bildirir diye düşünüyorum. Gandi'nin ülkeyi yönetmek istemeyip halkın ısrarıyla yönetime katılması, Erdal İnönün'ün siyasetin insanı nasıl istemeden kirlettiğiyle ilgili hikayeler duymuştum. Bu kitaptaki yönetimin verildiği grubun nedenleri beni gerçekten çok düşündürdü. Bu beni yazara inanılmaz bağladı. Muhteşem bir dünya kurmuş, bu muhteşem dünyayı sağlam temellere oturtmuş, sağlam bir kurgu, altta (Suzanne Collins'i anımsattı) gizliden verilen mesaj (yada ben mi yükledim bilemiyorum)... Bir de hani başroldeki insanı melek yapma fantezisi var ya ben burada onun kırıldığını düşünüyorum çünkü iç ses kısmı bana bunun böyle olmadığı duygusu yarattı.

Beyzanur Bülbül 
 03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim sabırsızlığımdan kaynaklı olarak ilk önce filmine gittim Uyumsuz'un. Yani kitabını daha sonradan okumuş oldum lakin bundan şikâyetçi olmadım; tam tersine kitabı hazine bulmuşçasına coşkuyla okuyabildim. Bu durum ya ilk kitabı okumalıyım tarzı takıntım olmadığından ya da kitabın güzel olmasından kaynaklanıyor. :p
Hem filmi hem de kitabı beni yeterince tatmin etti. Filmde rôl alan oyuncuların da gayet kitaptakileri yansıttığını düşünüyorum. Uyumsuz'dan daha iyi distopyalar yok mu? Var. Ama Uyumsuz da es geçilmeyecek derecede iyi.

Visal... 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Sıra dışı güzel bir kitaptı. Hayatın içinden olmayışı, tamamen farklı bir hayatın varlığını anlatması güzel olmuş. Bazen insan gerçek hayattan alıntılarla yazılan kitaplara ara vermek istiyor. Bende hayatın içinden olan kitaplara ara vermiş oldum bu kitapla. Tris'in bazılarına göre yersiz olan cesareti bence etkileyici. Keyifle okudum. İyi okumalar.

Kitaptan 33 Alıntı

"Hazır olmanın, ödlekliğin kökünü kazıdığına inanırız - ki bizim için ödleklik, korku nedeniyle başarısız olmak anlamına gelir, "

Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 82)Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 82)
Şule ALTAN 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Birisi ciğerlerime taptaze hava üflemiş gibi kendimi canlı hissediyorum.
Ben bir Fedakar değilim.
Ben bir Cesur değilim.
Ben bir Uyumsuzum.
Ve kontrol edilemem.

Uyumsuz, Veronica RothUyumsuz, Veronica Roth
Şule ALTAN 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Eski dünyanın bazı bölgelerinde şahin, güneşi temsil eder. Bunu yaptırırken güneşi üzerimde taşırsam karanlıktan bir daha hiç korkmam diye düşünmüştüm."

Uyumsuz, Veronica RothUyumsuz, Veronica Roth
Tuncay YILDIRIM 
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan mantığı
İnsan mantığı, her türlü kötülüğe uygun bir mazeret uydurabilir, o yüzden mantığa güvenmememiz büyük önem taşır.

Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 109)Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 109)
Ceren 
 11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zalimlik
''Şahsen, ödlekliğimin yerine zalimliği, güçsüzlüğümün yerine gaddarlığı koydum''

Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 419)Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 419)
Şule ALTAN 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uçurumun dibinde kükreyen su eşliğinde bir kaç dakika öpüşüyoruz. Ve el ele kalktığımızda, farklı bir yol seçmiş olsaydık bile, daha güvenli bir yerde, örneğin üzerimizdeki siyah kıyafetler yerine gri kıyafetlerimiz olsaydı bile, yine aynı noktada olacağımızı anlıyorum.

Uyumsuz, Veronica RothUyumsuz, Veronica Roth
Ceren 
 11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölüm
''Ölüm buydu işte, şimdiki zamandan geçmiş zamana geçmeye ölüm deniyor.''

Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 315)Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 315)
Sevim 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

-ağacı besleyen yaprağın düşmesi gibi kendimi bağlantısız hissediyorum...

Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 504)Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 504)
4 /