Adı:
Uyumsuz
Alt başlık:
Uyumsuz 1
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
516
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051420646
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Divergent
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. 

Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. 

Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. 

Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
516 syf.
·2 günde·7/10
Bu kitapta beş topluluktan oluşan bir dünyadan bahsediyor; bunlar Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Bu dünyada her yıl belirli bir günde on altı yaşındaki tüm gençler kendi topluluklarını seçmek amacıyla yapılan bir törene katılmak için bir sınava girmek zorundadırlar.

Fedakarlık topluluğunda ailesiyle birlikte her türlü eğlence, zevk vb. şeylerden uzak bir hayat yaşayan sıradan bir Fedakar olan Beatrice, Seçim Töreni geldiğinde onun da bir seçim yapması gerekecek ve ailesiyle birlikte bir Fedakarlık hayatı mı yoksa başka bir toplulukta kendi seçtiği bir hayatı mı yaşayacağına karar vereceği bir sınava tabi tutulacak, tabi sınav sonucu onu hiç ummadığı olaylar silsilesine doğru itecek .

Muhteşemin ötesinde bir kitaptı, bir solukta okunuverdi. İlk defa bir romanın filme uyarlanmış halini izlemediğime bu kadar mutlu oluyorum.
516 syf.
·Beğendi·7/10
Son okuduğum 3 distopik(!) kitaptan sonra (Mülksüzler, Cesur Yeni Dünya ve 1984) sıkça karşıma çıkan bu seriye başlamanın iyi olacağını düşündüm. Serinin ilk kitabı yine çok farklı bir dünya farklı teknolojiler farklı düşünceler. Başlamamda en büyük sebeplerden biride filminin olması her ne kadar kitapları filmlere tercih etsem de yinede hayal ettiğim karakterle sinemadaki uyarlanan oyuncunun benzeyip benzemediğini yada ne ölçüde benzediğini görmek için arada sırada filmlerini de izlerim. Uyumsuzun filmiyle ilgili ise söyleyeceğim öncelikle oyuncuların kitaptaki karakterlerle hiç ilgisi olmadığı özellikle baş karakter Tris kitapta minyon tipli, kısa boylu ve özellikle Christina'dan kısa biri olarak anlatılmasına rağmen filmde tam tersi arkadaşlarından uzun ve daha kalıplıydı tek benzettiğimse Dört karakteri oldu bunun dışında bazı önemli konuları, kitabın seyrini değiştiren detayları filmde atlamış bu yüzden kitabı okuduysanız filmini izlemenizi tavsiye etmem. Kitapla ilgili olarak ilk kitap için mükemmel diyemem ama konu olarak beni tatmin etti.
516 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bana son zamanlarda bu kadar akıcı bir kitap okumamıştım dedirten, su gibi akıp giden bir genç yetişkin distopyası Uyumsuz. Üç kitaplık serinin ilk kitabı ve diğer kitaplara yönelik beklentimi oldukça yükseltti. Gerçekten, son zamanlarda okuduğum hiçbir fantastik ya da bilimkurgu serisinde böyle sürekli okuma isteği duymamıştım.
Kitap distopyan bir Amerika'da, toplumsal ayrım üzerine kurulmuş bir ülkede geçiyor. Toplum 5 farklı gruba ayrılmış durumda; Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Her gruba ait üyelerin belli kalıplarda hareket etmesi bekleniyor ve bu kalıpların dışına çıkmaları hoş karşılanmıyor. Ancak, bazı insanlar var ki, bu farklı gruplardaki bireylerden en az ikisinin özelliklerini taşıyor ve tek bir kalıba uygun değil de, farklı topluluklara uygun hareketler sergiliyor; bu kişilere Uyumsuz ismi veriliyor. Ve elbetteki Uyumsuz'lar, hükümetin sevmediği bireyler. Çünkü kalıplara uymuyor ve hükümetin istediği şekle girmiyorlar.
Ana karakterimiz Beatrice; 16 yaşına gelen her genç gibi topluluk belirleme sınavlarına giriyor ve bundan sonra Beatrice için soluk kesici bir macera başlıyor. Bir yandan ana karakterin hayatının bir kesitini okurken, diğer yandan yazar tarafından yaratılan bu distopyan rejimin kusurlarını ve elbetteki liderlerin güç savaşını okuyorsunuz.
Çok akıcı, neredeyse hiç betimleme bulunmayan, tamamen olaya ve aksiyona yoğunlaşmış bir dili var. Bu sebeple edebi açıdan hiçbir beklentiniz olmamasını tavsiye ederim. Benim için iki ağır kitap arasında yaptığım bir okuma olduğu için çerezlik olarak seçtiğim bir kitaptı ve tam olarak işlevini gerçekleştirdi.
Özellikle Açlık Oyunları Serisi'ni sevenlere tavsiye edebileceğim bir çırpıda okuyacağınız heyecanlı bir roman.
Not: Kitap serisinin filmi de var.
Sevgiyle.
516 syf.
·8/10
Kitabı okumak için çok sabırsızlanmıştım. Elime aldığımda da kısa sürede bitirdim. Özellikle yan karakterler muhteşemdi ve onlar kitabı çok iyi tamamlamış. Bu kitabı okuduktan sonra Roth'a hayran olmuştum. Eğer hala okumadıysanız tereddüt bile etmeden okumaya başlayın. Çünkü hayatınızın en iyi serilerinden biri olacak.
516 syf.
·2 günde·8/10
Keşke filmini izlemeden okusaydım dediğim bir kitap oldu. Olayları bilince suprizi kaçtı gibi biraz. Yine de filminden çok daha iyi bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Serinin diğer filmlerini izlemedim. Kitapları okumaya devam edeceğim. Tavsiye ederim.
516 syf.
·Beğendi·10/10
Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. Bu nedenle kendisi de dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.
"Tek bir seçim seni dönüştürebilir"
516 syf.
·10/10
Veronica Roth harika bir distopya kurgulamış bize ! Kararsızlığın, nereye ait olduğunu bilememenin verdiği boşluğun arasında kendini bulmaya çalışan bir uyumsuz. Kesinlikle okuyun !
516 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Heyecanı dorukta yaşatan bir kitap. Bize seçimlerimizin bizim asıl kimliğimizi oluşturduğunu anlatıyor. Bir seçim seni değiştirebilir ve bir seçim senin sen olduğunu kanıtlayabilir.
504 syf.
·3 günde
Bu distopyada toplum Fedakarlık,Cesurluk,Dürüstlük,Dostluk ve Bilgelik olarak 5 topluluğa ayrılmış. On altı yaşına gelmiş her genç seçimini yaparak bu topluluklardan birine ait oluyor. Baş kahramanımız Beatrice ise bu topluluklardan hiç birine eğilim gösteremeyen bir Uyumsuz. Ve oluşturulan bu toplumda Uyumsuzlar hiç hoş görülmüyor. Ben Fedakarlık topluluğunun kurallarının fazla katı olduğunu düşünüyorum hatta Beatrice'in başka bir topluluğu istemesine cidden hiç şaşırmadım. Gerçi Cesurlarında onlardan altta kalır yanları yoktu. Pek bir işe yaramadıkları halde,topluma onlardan daha çok faydası olan Fedakarlık üyelerini "kasıntı"olarak adlandırmaları resmen kendini beğenmişliğin göstergesiydi. Ben yine yaş seçiminin çok küçük olduğunu düşünüyorum. 16 yaşındaki bir insana ölesiye dövüşmeyi ve silah,bıçak gibi aletleri öldürmeye yönelik kullanmayı öğretiyorlardı. Cesurların hayatı her ne kadar zorsa bir o kadar da bağımsız ve imrenilesiydi. Ve bu tarz şeyleri yaşına göre çok normalmiş gibi bulan Beatrice ,eğitmeni Dört ile aralarında bir aşk filizlenmeye başladığında, aralarındaki iki yaş farkını çok büyüttü. Bu kısmı çok saçma buldum sanki bir bahane üretmeye çalışır gibi bir hali vardı. Zaten doğru düzgün bir arada olmamalarına ve uzun uzun sohbet etmemelerine rağmen birbirlerine hemen aşık olmaları da çok tuhaftı. Sanki biraz aceleye gelmiş gibiydi bu kısımlar. Distopyada romantizmden çok macera aradığım için bu yönden de benden bir artı aldı. Diğer bir artı ise distopya olmasına rağmen dilinin şaşırtıcı derecede hafif ve akıcı olmasıydı.Kurguda gözüme batan şey ise:Bilgelik topluluğunun yaptığı plandan diğer toplulukların haberinin olmamasıydı. Resmen bir kaos yaşandı ama diğer topluluklar tarafından bir müdahale olmadı. İlk olarak filmini izlediğim için acaba ne olacak diye heyecanlı bir şekilde okumadım ne yazık ki ama korktuğum başıma gelmedi. Kitaptan oldukça zevk aldım.
516 syf.
·Beğendi·10/10
Distopik serilerin bir hayranı olarak kitabın konusuna görür görmez tutulduğumu söyleyebilirim. Kitabı okuduğum zamanlar filmi yeni çekiliyordu ve önce filmini izleyip daha sonra kitabını okumadigim için çok şanslıyım zira filmini izlediğim bir kitabı okuyamıyorum. Ama kitabını okuduğum filmleri izlemek için sabirsizlaniyorum. Hayal dunyamla perdeye yansiyanlari karşılaştırmak hoşuma gidiyor. Kitaba gelecek olursak insanlar belli bir topluluğa kategorize edilmiş ve bir topluluk için seçim yapmaya zorlanıyorlar. Kitabın başkahramanı ise bir uyumsuz. Yazar kendini hiçbir yere ait hissedememenin verdiği derin duyguları ve beraberinde getirdiği karmasaları gözler önüne sermiş. Keyifle ve sıkılmadan okuyabilirsiniz :)
516 syf.
·3 günde·10/10
Televizyonda Kuralsızın fragmanını görünce okumaya karar verdim. Ve ilk kuralsızı okudum. Uyumsuzun birinci kitap olduğunu öğrenince üzülerek kitaba başladım ama o kadar soluksuz okudum ki sonunu bildiğimi bile unuttum. Tek solukta okunacak bir kitap. Biraz siyasi bir yorum olabilir ancak kitaba fazla şey yüklemişsem birileri bana haddimi bildirir diye düşünüyorum. Gandi'nin ülkeyi yönetmek istemeyip halkın ısrarıyla yönetime katılması, Erdal İnönün'ün siyasetin insanı nasıl istemeden kirlettiğiyle ilgili hikayeler duymuştum. Bu kitaptaki yönetimin verildiği grubun nedenleri beni gerçekten çok düşündürdü. Bu beni yazara inanılmaz bağladı. Muhteşem bir dünya kurmuş, bu muhteşem dünyayı sağlam temellere oturtmuş, sağlam bir kurgu, altta (Suzanne Collins'i anımsattı) gizliden verilen mesaj (yada ben mi yükledim bilemiyorum)... Bir de hani başroldeki insanı melek yapma fantezisi var ya ben burada onun kırıldığını düşünüyorum çünkü iç ses kısmı bana bunun böyle olmadığı duygusu yarattı.
516 syf.
·Beğendi·9/10
Benim sabırsızlığımdan kaynaklı olarak ilk önce filmine gittim Uyumsuz'un. Yani kitabını daha sonradan okumuş oldum lakin bundan şikâyetçi olmadım; tam tersine kitabı hazine bulmuşçasına coşkuyla okuyabildim. Bu durum ya ilk kitabı okumalıyım tarzı takıntım olmadığından ya da kitabın güzel olmasından kaynaklanıyor. :p
Hem filmi hem de kitabı beni yeterince tatmin etti. Filmde rôl alan oyuncuların da gayet kitaptakileri yansıttığını düşünüyorum. Uyumsuz'dan daha iyi distopyalar yok mu? Var. Ama Uyumsuz da es geçilmeyecek derecede iyi.
Birisi ciğerlerime taptaze hava üflemiş gibi kendimi canlı hissediyorum.
Ben bir Fedakar değilim.
Ben bir Cesur değilim.
Ben bir Uyumsuzum.
Ve kontrol edilemem.
Bazen pes etmemek, cesur olduğun anlamına gelmez. Bazen direnmekten vazgeçmek, ölümle yüzleşmektir.
... Annem insanların kusurlu olduklarını, onlara karşı hoşgörülü olmam gerektiğini söylerdi hep.
"Hazır olmanın, ödlekliğin kökünü kazıdığına inanırız - ki bizim için ödleklik, korku nedeniyle başarısız olmak anlamına gelir, "
Ailem tabancayla ateş etmemi asla onaylamazdı. Onlara göre tabanca, insanın kendini koruması içindi, tabii işin içinde şiddet olmadığı sürece -bu yüzden tabancalar ancak kendilerine hizmet ederdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uyumsuz
Alt başlık:
Uyumsuz 1
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
516
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051420646
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Divergent
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. 

Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. 

Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. 

Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.979 okur

  • Elif Ahsen Arslan
  • elif
  • Jamie Fraser
  • nil
  • Gül Ayaz
  • Elif Öztürk
  • Beyza Nur Eynel
  • İrem Özdemir
  • Ebrar ilbay
  • Ahsen Nazik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%31.2
18-24 Yaş
%33.5
25-34 Yaş
%18.1
35-44 Yaş
%8.6
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.8
Erkek
%11.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.5 (221)
9
%21.3 (122)
8
%18.3 (105)
7
%12.9 (74)
6
%4.4 (25)
5
%2.1 (12)
4
%1.4 (8)
3
%0.5 (3)
2
%0.3 (2)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları