Uğur Mehter

Uğur Mehter

Çevirmen
8.2/10
3.118 Kişi
·
9.707
Okunma
·
1
Beğeni
·
574
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
385 syf.
·3 günde·6/10
16. Yüzyılda, VIII Henri döneminde , İngiltere Kraliyet sarayında dönen aşk ile ilgili entrikaların; Leydi Jane Parker'in gözüyle anlatıldığı, konuyla ilgili o döneme ışık tutan bir kitap. Sıkılmadan okuyabilirsiniz. Ama mutlaka okunmalı diyebileceğim bir kitap olduğunu söyleyemem.
368 syf.
Stefan Zweig'in 30'lu yıllarda kaleme alıp yaşamının son 10 yılında üzerinde çalıştığı ama yayınlatamadığı bir eser olarak bilinen Postacı Kız[Rausch der Verwandlung/The Post Office Girl] romanı okuyucuya 1. Dünya savaşının sonunda verilen yaşam mücadelesini âdeta hissettirecektir. Öyküleriyle tanıdığımız Zweig Romanlarıyla da büyülemeye devam etmektedir. Kitapta geçen ana karakter olan Christine hasta annesiyle verdiği kıt kanaat yaşam mücadelesi. Bir gün kendisine gelen bir telgraf hayatını tamamen değiştirmiştir. Yoksulluktan zenginliğe geçen ancak kısa süren bir macera eski yaşamına dönmesiyle son bulmuştur. Ama eski hayatını artık yaşamak istememektedir. Yolları bir gün Ferdinand la keşişmektedir ikisininde düşünceleri birbirini tamamlamaktadir artık yoksul olarak yaşamaktansa ölmeyi tercih etmeye karar vermislerdir. Taa ki ikisininde ortak kararıyla Christine çalıştığı kurumu soyma düşüncesi gelene kadar. Harika bir plan hazırlanmış olup yakalanana kadar çaldıklari paralarla lüks içinde yaşama düşüncesine kapılıp yakalanma anında intihar etmeyi dahi göze almışlardır.. Yoksulluk, Zenginlik, Vatan sevgisi, Devlet düşmanlığının olduğu zıt duygularıyla harika bir roman izleri alıp sürüklemeye yetecektir herkese Keyifli okumalar dilerim..
516 syf.
Bu kitapta beş topluluktan oluşan bir dünyadan bahsediyor; bunlar Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Bu dünyada her yıl belirli bir günde on altı yaşındaki tüm gençler kendi topluluklarını seçmek amacıyla yapılan bir törene katılmak için bir sınava girmek zorundadırlar.

Fedakarlık topluluğunda ailesiyle birlikte her türlü eğlence, zevk vb. şeylerden uzak bir hayat yaşayan sıradan bir Fedakar olan Beatrice, Seçim Töreni geldiğinde onun da bir seçim yapması gerekecek ve ailesiyle birlikte bir Fedakarlık hayatı mı yoksa başka bir toplulukta kendi seçtiği bir hayatı mı yaşayacağına karar vereceği bir sınava tabi tutulacak, tabi sınav sonucu onu hiç ummadığı olaylar silsilesine doğru itecek .

Muhteşemin ötesinde bir kitaptı, bir solukta okunuverdi. İlk defa bir romanın filme uyarlanmış halini izlemediğime bu kadar mutlu oluyorum.
516 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
(Serinin ilk kitabının incelemesi için #45879536 )

24 saatlik okuma maratonunda okuyup, hiç zorlanmadığım bir kitap oldu kendisi. Aynı serinin ilk kiabında olduğu gibi edebi bir beklenti gütmeksizin, hızlı seri ve akademi kitap okumak istiyorsanız sizin için biçilmiş kaftan. Neredeyse hiç betimleme ve durum tasviri olmayan, tamamen macera dolu bir olaya odaklanmış bir kurgusu var. bu kadar heyecan verici ve akıcı olmasının sebebi de bu zaten.

İlk kitapta giriş yaptığımız distopyanın sırları bu kitapta çözülüyor. Kendimizi Tris ve Dört ile birlikte bir savaşın içinde bulunuyoruz ve sonunda bizi şaşırtan gerçekler ile karşılaşıyoruz. Gerçi ben bu tarz kitapların altında genelde böyle sırlar olduğu için çok fazla şaşırmadım, yani sonunda böyle bir şey geleceğini tahmin etmiştim ve kitap beni yanıltmadı. Yine seri kitaplar daha genelde 2. Kitap ilk kitabın gölgesinde kalsa da Kuralsız için aynı şeyi söylemem mümkün değil, ilk kitabı okuduktan sonra yükselen beklentimi gerçekten karşıladığını söyleyebilirim.

Serinin ilk iki kitabı ile ilgili beni rahatsız eden tek şey anlatımında şimdiki zaman kipinin kullanılmış olması. Bu durum beni okurken biraz yordu. Ama elbette ki neredeyse uçup giden bu kitabı okumama engel olmadı.

Çerezlik olarak tercih edebileceğiniz kısa sürede bitirebileceğiniz biz seri, aynı şekilde kitap bazında da öyle. Yoğun okumalar arasında kendinizi dinlendirebileceğini, okuyamama dönemlerinde sizi yeniden okumaya sevk edebilecek bir kitap. Edebi bir beklentisi olmayan herkese öneriyorum.
444 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kimeralarla meleklerin hikayesini anlatıyor.
Esas kızımız Karou'nun iki farklı hayatı var.Birisi insanların dünyasında; resim yeteneğine sahip,mavi saçlı,sürekli ortadan kaybolmasıyla gizemli bir hava yayan çok güzel bir kız. Diğer hayatında ise kimeralarla yaşıyor,Brimstone'un ayak işlerini yapıyor, diş topluyor ama neden topladığını bir türlü anlamıyor.

Akiva ise kimeraları avlamak için yetiştirilmiş bir melek. İlk başlarda soğuk ve duygusuz gibi görünse de onun gözünden baktığımızda olaylara, acı çektiğini görebiliyoruz.

Karou, Brimstone'un verdiği görevi yaparken Akiva ile karşılaşıyor ve artık hayatı eskisi gibi olmuyor.
Elimden bırakamadığım paldır küldür bitirdiğim bir kitaptı. Yoğun bir anlatıma sahip dili akıcıydı Her sayfasında gizem varlığını sürdürüyor. Olayları anladığımı düşünüp sayfayı çevirdiğimde suratıma tokat yemiş gibi oluyordum.

Akiva'dan çok Karou'ya aşık oldum diyebilirim. Son dönemde okuduğum en iyi genç yetişkindi.
516 syf.
·Beğendi·7/10
Son okuduğum 3 distopik(!) kitaptan sonra (Mülksüzler, Cesur Yeni Dünya ve 1984) sıkça karşıma çıkan bu seriye başlamanın iyi olacağını düşündüm. Serinin ilk kitabı yine çok farklı bir dünya farklı teknolojiler farklı düşünceler. Başlamamda en büyük sebeplerden biride filminin olması her ne kadar kitapları filmlere tercih etsem de yinede hayal ettiğim karakterle sinemadaki uyarlanan oyuncunun benzeyip benzemediğini yada ne ölçüde benzediğini görmek için arada sırada filmlerini de izlerim. Uyumsuzun filmiyle ilgili ise söyleyeceğim öncelikle oyuncuların kitaptaki karakterlerle hiç ilgisi olmadığı özellikle baş karakter Tris kitapta minyon tipli, kısa boylu ve özellikle Christina'dan kısa biri olarak anlatılmasına rağmen filmde tam tersi arkadaşlarından uzun ve daha kalıplıydı tek benzettiğimse Dört karakteri oldu bunun dışında bazı önemli konuları, kitabın seyrini değiştiren detayları filmde atlamış bu yüzden kitabı okuduysanız filmini izlemenizi tavsiye etmem. Kitapla ilgili olarak ilk kitap için mükemmel diyemem ama konu olarak beni tatmin etti.
490 syf.
·5 günde·9/10
Duman ve Kemiğin Kızı serisinin 2.kitabı Kan ve Yıldız Işığı.
İlk sayfaları okurken,olayları anlamaya çalıştım. İlk kitabıyla karşılaştırmadığım için hayal kırıklığıyla karşılaşmadım. Kitaba başlarken beklentim yoktu.
Sonlarına doğru yazar bir şekilde şaşırtmayı başarıyor.
Karou'nun karakterinden ödün vermemesi,duruşu,düşüncesi kendine hayran bıraktı. En yakın arkadaşı olan Zuzana'nın da hareketleri,Kimeralar dünyasına girdiğinde cesurca yaklaşımı da çok hoşuma gitti.Yazar iyi ki kitaba onu da dahil etmiş.
Serinin 3.kitabını çok merak ediyorum. Fantastik kitap okumasını sevenlerin bu seriyi okuması gerektiğini ve bayılacaklarını düşünüyorum :)
590 syf.
·Beğendi·10/10
Vay be! Ne romandı ama! Uzun zamandır okuduğum en iyi fantastik kurguydu. Kitaptaki fantastik ögeler, aksiyon, karakterler, kurgu hepsi çok güzeldi. Şimdiye kadar ertelemem hataymış.
Fantastik kurgu türündeki bir çok eser aksiyonu çok üst seviye de tutmazken Brent Weeks kitabı aksiyona boğmuş, her sayfada bir olay oluyor ve bazen hızına yetişmekte zorlanıyorsunuz. Ne zamandır güzel bir aksiyon okumak istiyordum Gölgelerin Yolu buna çok iyi geldi.
Karakterler çok başarılıydı özellikle Durzo Bilint'i çok sevdim, favori kitap karakterlerimden, suikastçılara olan merakım ve Durzo'nun kişiliği bunda çok etkili oldu. Mama K, Roth ve diğer karakterlerde çok başarılıydı ve yazar karakterleri hissetmenizi sağlıyordu.
Normalde kitabın sonuna doğru olaylar hız kazanırken bu kitapta öyle değildi hareket baştan sona vardı,yazar hikayeye gizemi de katarak elinizden bırakamayacağınız bir şölen hazırlamış. Yazar bu türde çıtayı çok yükseltti bu türün diğer kitaplarını beğenmek kolay olmayacak.
Kısacası ben çok sevdim, fanteziyi aksiyonu yada suikastçıları seviyorsanız mutlaka okumalısınız.
Serinin diğer kitapları bir an önce çıksa da okusak.
516 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bana son zamanlarda bu kadar akıcı bir kitap okumamıştım dedirten, su gibi akıp giden bir genç yetişkin distopyası Uyumsuz. Üç kitaplık serinin ilk kitabı ve diğer kitaplara yönelik beklentimi oldukça yükseltti. Gerçekten, son zamanlarda okuduğum hiçbir fantastik ya da bilimkurgu serisinde böyle sürekli okuma isteği duymamıştım.
Kitap distopyan bir Amerika'da, toplumsal ayrım üzerine kurulmuş bir ülkede geçiyor. Toplum 5 farklı gruba ayrılmış durumda; Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Her gruba ait üyelerin belli kalıplarda hareket etmesi bekleniyor ve bu kalıpların dışına çıkmaları hoş karşılanmıyor. Ancak, bazı insanlar var ki, bu farklı gruplardaki bireylerden en az ikisinin özelliklerini taşıyor ve tek bir kalıba uygun değil de, farklı topluluklara uygun hareketler sergiliyor; bu kişilere Uyumsuz ismi veriliyor. Ve elbetteki Uyumsuz'lar, hükümetin sevmediği bireyler. Çünkü kalıplara uymuyor ve hükümetin istediği şekle girmiyorlar.
Ana karakterimiz Beatrice; 16 yaşına gelen her genç gibi topluluk belirleme sınavlarına giriyor ve bundan sonra Beatrice için soluk kesici bir macera başlıyor. Bir yandan ana karakterin hayatının bir kesitini okurken, diğer yandan yazar tarafından yaratılan bu distopyan rejimin kusurlarını ve elbetteki liderlerin güç savaşını okuyorsunuz.
Çok akıcı, neredeyse hiç betimleme bulunmayan, tamamen olaya ve aksiyona yoğunlaşmış bir dili var. Bu sebeple edebi açıdan hiçbir beklentiniz olmamasını tavsiye ederim. Benim için iki ağır kitap arasında yaptığım bir okuma olduğu için çerezlik olarak seçtiğim bir kitaptı ve tam olarak işlevini gerçekleştirdi.
Özellikle Açlık Oyunları Serisi'ni sevenlere tavsiye edebileceğim bir çırpıda okuyacağınız heyecanlı bir roman.
Not: Kitap serisinin filmi de var.
Sevgiyle.
469 syf.
·Puan vermedi
Olaylar , Mısır da araştırma yapan bir arkeolog'un sır dolu ölümüyle başlıyor. Neden öldürüldü, kimler peşindeydi, arkeolog ne bulmuştu. İlerleyen sayfalarda tek tek cevapları ortaya çıkıyor.
Kahire, Luksor, kazı alanları, müze gibi mekanlarda geçen içinde bolca arkeoloji, tarih, polisiye bulunduran kitap elinizden düşmeyecek...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9.707 okur okudu.
  • 162 okur okuyor.
  • 3.306 okur okuyacak.
  • 161 okur yarım bıraktı.