Kayıp Kız Her Hikayenin Bir Öteki Yüzü Vardır

8,1/10  (20 Oy) · 
44 okunma  · 
19 beğeni  · 
992 gösterim
Aşık olduğunzu insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?

"Ne düşünüyorsun Amy?.. Evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. Sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne yapacağız?"

Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne bu sorularla baş başa kalıyor. Polisin baş şüphelisi Nick. Amy'nin arkadaşları, kadının Nick'ten korktuğunu, bazı şeyleri ondan sır gibi sakladığını söylüyor. Nick'e göre bütün bunlar büyük bir yalan. Polis, Nick'in bilgisayarında tuhaf bilgilere rastlıyor. Dahası, biri, cep telefonundan ısrarla Nick'i arıyor. Asıl soru şu; Nick'in güzel karısına ne oldu? Peki, Amy'nin özenle paketleyip bıraktığı kutuda ne vardı?
Kayıp Kız'da evlilik, tam bir savaş sanatına dönüşüyor.

"Bıçak kadar keskin. Şaşırtıcı derecede sinsi. Akıl almaz bir oyun. Kayıp Kız, Gillian Flynn'den baş döndürücü bir roman. Gillian Flynn'in gerilim konusunda Patricia Highsmith'den geri kaldığını düşünüyorsanız, dantel gibi dokunmuş bu hikayenin ayrıntılarına bir daha göz atın. İlk okuduğunuzda yüreğinizin sıkışmasına neden olan şeyler, ikinci okuyuşunuzda tamamen farklı görünecek."
-Janet Maslin, The New York Times-

"Alfred Hitchcock'u bile kıskandıracak, karşı konulmaz bir yaz gerilimi. İnsan psikolojisinin en karanlık kuytularına inen bu nefis gerilim romanı tüylerinizi diken diken edecek."
-People-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  598
 • ISBN:
  9786051422886
 • Orijinal Adı:
  Gone Girl
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kayıp kız evet filmi de çıktı ama kitap daha etkili ve gerilim dolu soluk soluğa bir o kadar da gizem yüklü ve sonunda bu kadar da fena olunmaz ki diyorsunuz yok canım sende şeytan bile düşünmezdi böyle bir şeyi falan oluyorsunuz gerilim ve gizem severlerin okuması gereken bir eser Keyifle okumalar sizlere Türkiye ...

1-- ZIT KUTUPLAR BİRBİRİNİ NASIL ÇEKİYOR?

Burada, dünyada, evrende ne derseniz deyin artık, kısaca var olduğumuz bu kocaman düzende zıtlıklar kaçınılmaz olup hayatımızın önemli birer parçasını oluşturur. Burada bir çok örnek verebilirdim fakat konunun dağılmaması açısından ben konuyu direkt kadın-erkek ilişkisine getirmek istiyorum.

Evet, KADIN VE ERKEK...
Zıt kutuplar olarak tanımlamam, bana her ne kadar yanlış gelse de kitaptan anladığım ve birazda kendi düşüncelerimi kattığım için bu şekilde konuya girmeyi uygun gördüm. Her neyse, evet ne diyorduk. Zıt Kutuplar! Birbirinin tersi olan bu iki varlık aslında bilime tamamen ters.
Gerçek ortada, Zıt Kutuplar birbirini çeker!
Kadın ve erkek birbirini tamamlar. Birinde olmayan özellik diğerine bahşedilmiştir ve böylece düzen mükemmel bir şekilde işler. Bu kadar basit bir olayı anlamayan, uygulayamayan biz aciz insanları gördükçe çıldırmamak elde değil.

Özellikle türü kadın-erkek ilişkisi olan bir kitabı okusaydım bu konuda bu kadar düşünürmüydüm emin değilim. Kitaptaki hikaye beni çok etkiledi. Gerçekçiliği ve akıcılığı o kadar ustaydı ki acaba ana karakterler şu anda ne yapıyor, kitap bitti ama onlar kendi dünyalarına nasıl devam ediyor diye düşünmeden edemiyorum.

2-- AŞIK OLDUĞUN İNSANI TANIMAK?

Çok derin bir konu daha. Görücü usulü evlilikler ile daha sağlam temeller atılıyor deniliyor. Nedeni ne olabilir sizce? Birbirini tanımayan iki insanın o noktadan sonra artık aşktan çok, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı olan ilişkisi gibi görünüyor. Bu noktadan sonra birbirini yavaş yavaş tanıyan çiftler eksik oldukları konularda birbirini tamamlıyor ve bu şekilde beraberliklerini devam ettiriyorlar.

Şimdi başa dönelim. Aşık oluruz değil mi? Hemde deli divane. Soruyorum o zaman neye aşık oluyoruz biz? Belki bir bakışa, gülümseyişe. Başka insanlar için çok normal gelen, ama sizin içinizde fırtınalar koparan küçük bir harekete.
Aşk anlıktır. Ya daha tam tanımadan direkt bir kıvılcımla olur ya da iyice tanıdıktan sonra beslediğin aşırı sevginin yerinin artık başka bir duygu ile doldurulması duygusunun bastırılmasıdır.

'Sende ta nerelere geldin' dediğinizi duyar gibiyim. Evet bir aşk kitabı okumadım aksine gerilim kitabıydı okuduğum. Ama bana bu düşünceleri hatırlatan kötü bir ilişkinin manzarasını okuduktan sonra bende düşüncelerimi aktarmak istedim sadece.

Yıllarca beraber olduğun bir kişiye 'Sen Kimsin? diye sorma raddesine gelmek belki de en büyük gerilimdir.

5 yıl süren evliliklerinin ardından Amy bir sabah ortadan kaybolur. Geriye baş şüpheli olarak kocası Nick kalır. Polisinde ilk sıradan şüphelisidir tabiki de.

Konunun buraya kadar olan kısmı klasik. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Birbirlerinden saklanan sırlar. Nick'in garip davranışları ve ...... (dahası spoiler olacağı için yeter bu kadar :)

Son olarak kitap 3 bölüme ayrılmış durumda. Olay iki tarafın ağzından anlatıldığı için daha bir gerçekçi oluyor. İlk bölümde durağan bir dil olmasına karşın ikinci bölümde karakter analizlerine oldukça yer verilmiş durumda. Gerilim öğelerinin tavan yaptığı bu bölümlerde hayretler içerisinde kalacaksınız.

Uzun bir süre sonra beni bu kadar düşünmeye sevk eden bir kitabı okumak güzeldi. Sadece 'gerileyim de zevk alayım sonrası önemli değil' şeklinde okunmaması gereken bir kitap olduğunu belirtmek isterim. Keyifli okumalar.

Son Söz:

TANIDIĞINI SANDIĞIN KİŞİYE DİKKAT ET!

instgrmkahvecisi 
 23 Nis 23:20 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabın orjinal baskısı ile türkçe baskısı kapakları arasında fark var. Orjinal basımı okumuş biri olarak onun tasarımını daha çok beğendim. Çeviri azizliğine uğramadan okumak da en iyisi oldu. Bu kitap filme de uyarlandı ve kitapta ki karmaşıklığı biraz daha oturtmuş oldu. Kitap anlatımı 3 bölümden oluşmaktadır. #spoiler içerir. nick ve amy karakterler. Evliliklerinin 5. yıldönümünde Amy kayboluyor. Hikaye orada başlıyor. Her bölümde birine kızıyor birine acıyorsunuz. Ancak şu bir gerçek ki ben başında anlamıştım olacakları :)

Bir kadının isteyip yapamayacağı şey yoktur. diye özetlenecek bir kitaptır. Amy bir karakter olarak ödüle layık bence. :D

Kübra 
10 Şub 18:35 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

HER HİKÂYENİN BİR ÖTEKİ YÜZÜ VARDIR.
Kitap Observer tarafından yılın gerilim romanı olarak adlandırılmış ve buna da kapakta dikkat çekici bir biçimde yer verilmiş olsa da beklentilerinizi bu şekilde yönlendirmeyin. Son zamanlarda iyi gerilim romanları bulamasak da o kadar da değil yani! Kitap üç bölüme ayrılmış. Bölüm isimleri hoşuma gitti. İlk bölümde hikayeler kadın ve erkeğin bakış açısından bak ne kadar da farklı deyip Amy'ye üzülürken ikinci bölümde neler de çıktı karşımıza! Ben okumak isteyenler olabilir diyerekten pek anlatmak istemiyorum ama ilk bölümde pek bir gerilim göremezken ikinci bölümde karakterin psikopat özellikleri üzerine kurulduğunu görüyoruz. İnce işlenmiş, uzun süreli olanlar güzel olmakla birlikte karakterimiz Nick'in eğlenceli anlatımı, yeterli olmayan bir son, nispeten akıcılığı sağlayan sürprizler, iyi yansıtılmış karakter psikolojileri ve iyi bir olay örgüsü kitabın içeriğidir. Ben orta düzeyde buldum. Beğendiğim yerleri de oldu beğenmediğim yönleri de. Ama şu da bir gerçek ki yazar karakterleri çok gerçekçi anlatıyor, psikolojilerini başarılı bir üslupla ustaca aktarıyor. Kitap sona erse dahi hikayenin devam ettiği, yalnızca bizim artık haberdar olmayacağımız hissi yazarın bir diğer başarısı. Sırf rahatsız edici havasını solumak için bile okunabilir ve sonunda çok farklı bir gerilim kitabı okumuş olursunuz.

Bir okur 
 24 Ağu 13:34 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap kelimenin tam anlamıyla "ezberbozan" :)
Beklenmedik olaylarıyla ve 2 farklı açıdan anlatımıyla gerilim - polisiye romanlara yeni bir soluk...
Begendim!

Göknur Şahin Sarı 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aksiyon, gerilim dolu bir kitap. Şeytanî düşüncenin doruklarında bir olay örgüsü. Okuduktan sonra eminim ki kimse bir kadını kızdırmak istemeyecektir. Okurken keyif alabileceğiniz akıcı bir dili var yazarın. Kısacası beğendim.

Ezgi BALCIOĞLU 
30 Haz 08:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

hiç kimse mükemmel,masum ve yüzde yüz suçlu değildir diyecektim ta ki amy i tanıyana dek. şeytan kelimesinin vücut bulmuş hali. yine kötülerin kazandığı bir son oldu

Kitaptan 2 Alıntı

Yağmur SÖNMEZ 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ruh eşi gibi bir şeyin olması mümkün değildir çünkü ruhlarımız bile sahte.

Kayıp Kız, Gillian FlynnKayıp Kız, Gillian Flynn
Sinem A. 
15 Tem 20:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten de gerçek bir insan olmanın çok zor olduğu bir cağdayız.Sonsuz sayıdaki otomat karakterlerin arasından seçilmiş kişilik özelliklerinin toplamından ibaretiz.Ve hepimiz kendimizi rollerimize kaptırmışken ruh eşi gibi bir şeyin olması mümkün değildir çünkü ruhlarımız bile sahte.

Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 104)Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 104)