Kayıp Kız Her Hikayenin Bir Öteki Yüzü Vardır

7,9/10  (16 Oy) · 
35 okunma  · 
15 beğeni  · 
866 gösterim
Aşık olduğunzu insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?

"Ne düşünüyorsun Amy?.. Evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. Sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne yapacağız?"

Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne bu sorularla baş başa kalıyor. Polisin baş şüphelisi Nick. Amy'nin arkadaşları, kadının Nick'ten korktuğunu, bazı şeyleri ondan sır gibi sakladığını söylüyor. Nick'e göre bütün bunlar büyük bir yalan. Polis, Nick'in bilgisayarında tuhaf bilgilere rastlıyor. Dahası, biri, cep telefonundan ısrarla Nick'i arıyor. Asıl soru şu; Nick'in güzel karısına ne oldu? Peki, Amy'nin özenle paketleyip bıraktığı kutuda ne vardı?
Kayıp Kız'da evlilik, tam bir savaş sanatına dönüşüyor.

"Bıçak kadar keskin. Şaşırtıcı derecede sinsi. Akıl almaz bir oyun. Kayıp Kız, Gillian Flynn'den baş döndürücü bir roman. Gillian Flynn'in gerilim konusunda Patricia Highsmith'den geri kaldığını düşünüyorsanız, dantel gibi dokunmuş bu hikayenin ayrıntılarına bir daha göz atın. İlk okuduğunuzda yüreğinizin sıkışmasına neden olan şeyler, ikinci okuyuşunuzda tamamen farklı görünecek."
-Janet Maslin, The New York Times-

"Alfred Hitchcock'u bile kıskandıracak, karşı konulmaz bir yaz gerilimi. İnsan psikolojisinin en karanlık kuytularına inen bu nefis gerilim romanı tüylerinizi diken diken edecek."
-People-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  598
 • ISBN:
  9786051422886
 • Orijinal Adı:
  Gone Girl
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
instgrmkahvecisi 
 23 Nis 23:20 · Kitabı okudu · 5 günde

Kitabın orjinal baskısı ile türkçe baskısı kapakları arasında fark var. Orjinal basımı okumuş biri olarak onun tasarımını daha çok beğendim. Çeviri azizliğine uğramadan okumak da en iyisi oldu. Bu kitap filme de uyarlandı ve kitapta ki karmaşıklığı biraz daha oturtmuş oldu. Kitap anlatımı 3 bölümden oluşmaktadır. #spoiler içerir. nick ve amy karakterler. Evliliklerinin 5. yıldönümünde Amy kayboluyor. Hikaye orada başlıyor. Her bölümde birine kızıyor birine acıyorsunuz. Ancak şu bir gerçek ki ben başında anlamıştım olacakları :)

Bir kadının isteyip yapamayacağı şey yoktur. diye özetlenecek bir kitaptır. Amy bir karakter olarak ödüle layık bence. :D

Kübra 
10 Şub 18:35 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

HER HİKÂYENİN BİR ÖTEKİ YÜZÜ VARDIR.
Kitap Observer tarafından yılın gerilim romanı olarak adlandırılmış ve buna da kapakta dikkat çekici bir biçimde yer verilmiş olsa da beklentilerinizi bu şekilde yönlendirmeyin. Son zamanlarda iyi gerilim romanları bulamasak da o kadar da değil yani! Kitap üç bölüme ayrılmış. Bölüm isimleri hoşuma gitti. İlk bölümde hikayeler kadın ve erkeğin bakış açısından bak ne kadar da farklı deyip Amy'ye üzülürken ikinci bölümde neler de çıktı karşımıza! Ben okumak isteyenler olabilir diyerekten pek anlatmak istemiyorum ama ilk bölümde pek bir gerilim göremezken ikinci bölümde karakterin psikopat özellikleri üzerine kurulduğunu görüyoruz. İnce işlenmiş, uzun süreli olanlar güzel olmakla birlikte karakterimiz Nick'in eğlenceli anlatımı, yeterli olmayan bir son, nispeten akıcılığı sağlayan sürprizler, iyi yansıtılmış karakter psikolojileri ve iyi bir olay örgüsü kitabın içeriğidir. Ben orta düzeyde buldum. Beğendiğim yerleri de oldu beğenmediğim yönleri de. Ama şu da bir gerçek ki yazar karakterleri çok gerçekçi anlatıyor, psikolojilerini başarılı bir üslupla ustaca aktarıyor. Kitap sona erse dahi hikayenin devam ettiği, yalnızca bizim artık haberdar olmayacağımız hissi yazarın bir diğer başarısı. Sırf rahatsız edici havasını solumak için bile okunabilir ve sonunda çok farklı bir gerilim kitabı okumuş olursunuz.

Göknur Sarı 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aksiyon, gerilim dolu bir kitap. Şeytanî düşüncenin doruklarında bir olay örgüsü. Okuduktan sonra eminim ki kimse bir kadını kızdırmak istemeyecektir. Okurken keyif alabileceğiniz akıcı bir dili var yazarın. Kısacası beğendim.

İsmail Altun 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kayıp kız evet filmi de çıktı ama kitap daha etkili ve gerilim dolu soluk soluğa bir o kadar da gizem yüklü ve sonunda bu kadar da fena olunmaz ki diyorsunuz yok canım sende şeytan bile düşünmezdi böyle bir şeyi falan oluyorsunuz gerilim ve gizem severlerin okuması gereken bir eser Keyifle okumalar sizlere Türkiye ...

Kitaptan 1 Alıntı