Veronica Roth

Yazar 8,4/10 · 946 Oy · 6 kitap · 2958 okunma ·  158 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

158 okur beğendi.
946 puanlama · 119 alıntı
2 haber · 6.128 gösterim
2.958 okur kitaplarını okudu.
1.094 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
41 okur kitaplarını şu anda okuyor.
44 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Veronica Roth'un Biyografisi

Veronica Roth (19 Ağustos 1988) New York Time'ın en çok satanlarından Uyumsuz üçlemesi ile tanınan Amerikalı yazar ayrıca Goodreads 2011 Choice Awards'ın sahibi.Roth film haklarını Summit Entertainment'e sattı.Uyumsuz serisinin ilk kitabının çekimlerine başlandı.

Roth,Şikago Barrington kasabasında bir kenar mahallede büyüdü ve Northwestern Üniversitesin'de ödevini yapıyor olması gerekirken ilk kitabı Uyumsuz'u yazdı.

2011 yılında fotoğrafçı Nelson Fitch ile evlendi.Roth'un bir abisi var,müzisyen Karl Vincent Roth.

Northwestern Üniversitesi'nde yaratıcı yazar derecesine sahip ve şuanda Şikago'da bulunmakta.

Veronica Roth'un Kitapları Kitap Ekle

1. Uyumsuz (Uyumsuz 1)
8,7/ 10  (356 Oy) ·  1.091 Okunma
2. Kuralsız (Uyumsuz 2)
8,3/ 10  (242 Oy) ·  791 Okunma
3. Yandaş (Uyumsuz 3)
8,1/ 10  (200 Oy) ·  615 Okunma
4. Dört (Bir Uyumsuz Koleksiyon Kitabı)
8,5/ 10  (93 Oy) ·  305 Okunma
5. Uyumsuz (Film Özel Baskısı)
9,2/ 10  (27 Oy) ·  106 Okunma
6. Bir İz Bırak (Carve the Mark #1)
7,4/ 10  (28 Oy) ·  50 Okunma
Şule ALTAN, bir alıntı ekledi.
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ama unutmayın, gün gelir ezdiğiniz insanlar sizden daha güçlü olur."

Kuralsız, Veronica RothKuralsız, Veronica Roth
merve, bir alıntı ekledi.
14 Mar 2015

"Hazır olmanın, ödlekliğin kökünü kazıdığına inanırız - ki bizim için ödleklik, korku nedeniyle başarısız olmak anlamına gelir, "

Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 82)Uyumsuz, Veronica Roth (Sayfa 82)
Ayşenur, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cesaret bazen acıya dayanabilmek için dişlerini sıkmak, her güne yeniden başlamak ve daha iyi bir hayata ağır adımlarla ilerlemektir.

Yandaş, Veronica RothYandaş, Veronica Roth
Okur-gezer, bir alıntı ekledi.
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Çaresizlik insanlara şaşırtıcı şeyler yaptırabiliyor.”

Yandaş, Veronica RothYandaş, Veronica Roth
Şule ALTAN, bir alıntı ekledi.
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Birisi ciğerlerime taptaze hava üflemiş gibi kendimi canlı hissediyorum.
Ben bir Fedakar değilim.
Ben bir Cesur değilim.
Ben bir Uyumsuzum.
Ve kontrol edilemem.

Uyumsuz, Veronica RothUyumsuz, Veronica Roth
Okur-gezer, bir alıntı ekledi.
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Ortak bir düşmanımızın olması bizi dost yapar mı?

Kuralsız, Veronica RothKuralsız, Veronica Roth
Muharrem Armağan, bir alıntı ekledi.
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bazen acı çekmek, daha büyük bir iyiliğe gebedir.

Uyumsuz, Veronica RothUyumsuz, Veronica Roth
Ruh-u Revan, bir alıntı ekledi.
03 May 00:42

Bazen pes etmemek, cesur olduğun anlamına gelmez. Bazen direnmekten vazgeçmek, ölümle yüzleşmektir.

Uyumsuz, Veronica RothUyumsuz, Veronica Roth
Beyzanur Bülbül, bir alıntı ekledi.
10 Şub 2015

"Suçluluk duygusunun, sana daha sonra nasıl davranacağını öğretmesine izin ver."

Kuralsız, Veronica Roth (Sayfa 154)Kuralsız, Veronica Roth (Sayfa 154)
Elif Tuğçe Zor, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017

Hiç kimseyi tam olarak tanıyamazsınız ama bazen onlara güvenip güvenmemeye karar verirsiniz.

Uyumsuz, Veronica RothUyumsuz, Veronica Roth
Bütün Alıntıları Göster

Veronica Roth kitap incelemeleri

Bayan Okur, Uyumsuz'u inceledi.
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitap okurken sıkılmadığım bir kitap oldu. Keşke önce filmini izlememiş olsaydım çünkü bir sonraki olayı tahmin etmek kitabı okurken "atlasam mı buraları?" düşüncesini kafama soktu ama her bir sayfası okunabilir bir kitaptı.
Kitabın konusuna gelecek olursam:

Tris(Beatrice): Karakterimiz bir uyumsuzdur fakat sınav sonucu değiştirildiği için ölmekten kurtulmuştur. Ve hep okuldayken trenden atlayışlarını izlediği Cesurlar topluluğunu seçer.
Cesurlar ve bilgeler birlikte Tris'in eski topluluğu olan Fedakarlara savaş açacaktır. Tris ve Dört(Tobias) bu konuda birlik olurlar...
Kitabı okumadan önce Dört kitabını okumanızı tavsiye ederim. Bu sefer Dört'ü anlamanız ve olayları bağdaştırmanız daha kolay olacaktır. Keyifli okumalar.

Muharrem Armağan, Uyumsuz'u inceledi.
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Son okuduğum 3 distopik(!) kitaptan sonra (Mülksüzler, Cesur Yeni Dünya ve 1984) sıkça karşıma çıkan bu seriye başlamanın iyi olacağını düşündüm. Serinin ilk kitabı yine çok farklı bir dünya farklı teknolojiler farklı düşünceler. Başlamamda en büyük sebeplerden biride filminin olması her ne kadar kitapları filmlere tercih etsem de yinede hayal ettiğim karakterle sinemadaki uyarlanan oyuncunun benzeyip benzemediğini yada ne ölçüde benzediğini görmek için arada sırada filmlerini de izlerim. Uyumsuzun filmiyle ilgili ise söyleyeceğim öncelikle oyuncuların kitaptaki karakterlerle hiç ilgisi olmadığı özellikle baş karakter Tris kitapta minyon tipli, kısa boylu ve özellikle Christina'dan kısa biri olarak anlatılmasına rağmen filmde tam tersi arkadaşlarından uzun ve daha kalıplıydı tek benzettiğimse Dört karakteri oldu bunun dışında bazı önemli konuları, kitabın seyrini değiştiren detayları filmde atlamış bu yüzden kitabı okuduysanız filmini izlemenizi tavsiye etmem. Kitapla ilgili olarak ilk kitap için mükemmel diyemem ama konu olarak beni tatmin etti.

selin, Uyumsuz'u inceledi.
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okumak için çok sabırsızlanmıştım. Elime aldığımda da kısa sürede bitirdim. Özellikle yan karakterler muhteşemdi ve onlar kitabı çok iyi tamamlamış. Bu kitabı okuduktan sonra Roth'a hayran olmuştum. Eğer hala okumadıysanız tereddüt bile etmeden okumaya başlayın. Çünkü hayatınızın en iyi serilerinden biri olacak.

Denizz, Uyumsuz'u inceledi.
23 Ara 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. Bu nedenle kendisi de dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.
"Tek bir seçim seni dönüştürebilir"

Kitap ve Kahve Delisi, Kuralsız'ı inceledi.
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uyumsuz serisinin 2. Kitabı da bitmiş bulunmaktadır. Birinci kitapta başlayan olaylar bu kitapta tüm heyecan ve adrenaliyle devam ediyor. Karakterlerine göre ayrılan gruplar arasında saklanan bir sır var ve bu sırrı öğrenme pahasına cesurlar topluluksuzlarla birlik olup bilgelik grubuna savaş açarlar. Tris ve Tobias arasında ise işler karışıktır. Eğer biraz anlatmaya başlarsam spoi vermemem mümkün değil bu yüzden susuyorum ve mutlaka okuyun diyorum

Buse Demir, Uyumsuz'u inceledi.
05 Mar 13:34 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Keşke filmini izlemeden okusaydım dediğim bir kitap oldu. Olayları bilince suprizi kaçtı gibi biraz. Yine de filminden çok daha iyi bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Serinin diğer filmlerini izlemedim. Kitapları okumaya devam edeceğim. Tavsiye ederim.

., Uyumsuz'u inceledi.
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Heyecanı dorukta yaşatan bir kitap. Bize seçimlerimizin bizim asıl kimliğimizi oluşturduğunu anlatıyor. Bir seçim seni değiştirebilir ve bir seçim senin sen olduğunu kanıtlayabilir.

Büşra Özkan, Uyumsuz'u inceledi.
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Veronica Roth harika bir distopya kurgulamış bize ! Kararsızlığın, nereye ait olduğunu bilememenin verdiği boşluğun arasında kendini bulmaya çalışan bir uyumsuz. Kesinlikle okuyun !

Güneş İbret, Uyumsuz'u inceledi.
 02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bu distopyada toplum Fedakarlık,Cesurluk,Dürüstlük,Dostluk ve Bilgelik olarak 5 topluluğa ayrılmış. On altı yaşına gelmiş her genç seçimini yaparak bu topluluklardan birine ait oluyor. Baş kahramanımız Beatrice ise bu topluluklardan hiç birine eğilim gösteremeyen bir Uyumsuz. Ve oluşturulan bu toplumda Uyumsuzlar hiç hoş görülmüyor. Ben Fedakarlık topluluğunun kurallarının fazla katı olduğunu düşünüyorum hatta Beatrice'in başka bir topluluğu istemesine cidden hiç şaşırmadım. Gerçi Cesurlarında onlardan altta kalır yanları yoktu. Pek bir işe yaramadıkları halde,topluma onlardan daha çok faydası olan Fedakarlık üyelerini "kasıntı"olarak adlandırmaları resmen kendini beğenmişliğin göstergesiydi. Ben yine yaş seçiminin çok küçük olduğunu düşünüyorum. 16 yaşındaki bir insana ölesiye dövüşmeyi ve silah,bıçak gibi aletleri öldürmeye yönelik kullanmayı öğretiyorlardı. Cesurların hayatı her ne kadar zorsa bir o kadar da bağımsız ve imrenilesiydi. Ve bu tarz şeyleri yaşına göre çok normalmiş gibi bulan Beatrice ,eğitmeni Dört ile aralarında bir aşk filizlenmeye başladığında, aralarındaki iki yaş farkını çok büyüttü. Bu kısmı çok saçma buldum sanki bir bahane üretmeye çalışır gibi bir hali vardı. Zaten doğru düzgün bir arada olmamalarına ve uzun uzun sohbet etmemelerine rağmen birbirlerine hemen aşık olmaları da çok tuhaftı. Sanki biraz aceleye gelmiş gibiydi bu kısımlar. Distopyada romantizmden çok macera aradığım için bu yönden de benden bir artı aldı. Diğer bir artı ise distopya olmasına rağmen dilinin şaşırtıcı derecede hafif ve akıcı olmasıydı.Kurguda gözüme batan şey ise:Bilgelik topluluğunun yaptığı plandan diğer toplulukların haberinin olmamasıydı. Resmen bir kaos yaşandı ama diğer topluluklar tarafından bir müdahale olmadı. İlk olarak filmini izlediğim için acaba ne olacak diye heyecanlı bir şekilde okumadım ne yazık ki ama korktuğum başıma gelmedi. Kitaptan oldukça zevk aldım.

Yağmur, Bir İz Bırak'ı inceledi.
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendi blogumdan aldım. Spoi içerir. Bilginiz olsun.Bu kitabı hem sevdim hem sevemedim. Dünyaya benzer ama dünya gibi olmayan bir gezegen düşünün.Ve bu gezegende çok şiddetli bir akım var ve bu akıma insanların ergenlik çağına geldiğinde akım armağanı denilen bir ödül veriliyor.Thuvhe ve Shotet edilen iki halk var ve bu iki halk için bir kural var,kabullenemediğimiz ya da bilmediğimiz gerçeklerin olduğu büyük bir çerçeveye sahip olmaları.Bu ödül her iki ödül içinde geçerli.

Oyun orada biraz farklı, sadece soylu ailelerin kaderleri belli ve diğerlerininkinin değil. Kaderi belli olanlarını kâhinler tarafından görülüyor ve saklıyorlardı.

Ana karakterimiz Akos,çocuk yaşta babası gözünün önünde öldürülmüş, annesi ise kaderi yüzünden onu terk etmiştir. Başı her zaman tehlikede olan bir ana karakter.Abisi ile kaçırılmış, akım Armağanını almış, kaderi belli olan bir çocuk. Shotet askerleri tarafından düşman şehrine getirilerek ilk ölüm çentiğini babasının kanı üzerindeyken kazanmıştır.


Diğer ana karakterimiz Cyra hayatı mahkum olarak geçirmiştir. Küçük yaşta akım armağanı istemeyerek kazanmış bir karakter.Birde bunu ona işkenceler yaptıran abisi Ryzek vardır. Tek yanlışı çabaladıkça halkası genislettigini sanması.Cyra hayatını mahvettiği için Akos ise ailesini elinden aldığı için Ryzek’ten intikam istiyordu. Ve düşmanımın düşmanı benim dostumdur hesabından birbirlerine tahammül etme konusunda anlaşmışlardı.Cyra dövüşmeyi, Akos ise otlar ile nasıl ilaçlar hazırlanacağını öğretiyordu. Ama bir insan aile düşmanına ne kadar güvenebilirdi ki?Ki zor olsa da güvenmek zorundaydı.

Kitabın dilini anlamak ve olay örgüsü beni sıksa da güzeldi. On üzerinden yedi puan verebileceğim bir kitap.Keyifli okumalar.

Bütün İncelemeleri Göster