Veronica Roth

Veronica Roth

Yazar
8.3/10
1.556 Kişi
·
5.426
Okunma
·
257
Beğeni
·
7.900
Gösterim
Adı:
Veronica Roth
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Ağustos 1988
Veronica Roth (19 Ağustos 1988) New York Time'ın en çok satanlarından Uyumsuz üçlemesi ile tanınan Amerikalı yazar ayrıca Goodreads 2011 Choice Awards'ın sahibi.Roth film haklarını Summit Entertainment'e sattı.Uyumsuz serisinin ilk kitabının çekimlerine başlandı.

Roth,Şikago Barrington kasabasında bir kenar mahallede büyüdü ve Northwestern Üniversitesin'de ödevini yapıyor olması gerekirken ilk kitabı Uyumsuz'u yazdı.

2011 yılında fotoğrafçı Nelson Fitch ile evlendi.Roth'un bir abisi var,müzisyen Karl Vincent Roth.

Northwestern Üniversitesi'nde yaratıcı yazar derecesine sahip ve şuanda Şikago'da bulunmakta.
Birisi ciğerlerime taptaze hava üflemiş gibi kendimi canlı hissediyorum.
Ben bir Fedakar değilim.
Ben bir Cesur değilim.
Ben bir Uyumsuzum.
Ve kontrol edilemem.
Cesaret bazen acıya dayanabilmek için dişlerini sıkmak, her güne yeniden başlamak ve daha iyi bir hayata ağır adımlarla ilerlemektir.
Dağılan parçalarımı toplamak, ayakkabı bağcığımı bağlamak gibi. Boğuluyormuşum gibi hissediyorum ama aynı zamanda güçlüyüm.
Bazen pes etmemek, cesur olduğun anlamına gelmez. Bazen direnmekten vazgeçmek, ölümle yüzleşmektir.
... Annem insanların kusurlu olduklarını, onlara karşı hoşgörülü olmam gerektiğini söylerdi hep.
"Hazır olmanın, ödlekliğin kökünü kazıdığına inanırız - ki bizim için ödleklik, korku nedeniyle başarısız olmak anlamına gelir, "
516 syf.
·2 günde·7/10
Bu kitapta beş topluluktan oluşan bir dünyadan bahsediyor; bunlar Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Bu dünyada her yıl belirli bir günde on altı yaşındaki tüm gençler kendi topluluklarını seçmek amacıyla yapılan bir törene katılmak için bir sınava girmek zorundadırlar.

Fedakarlık topluluğunda ailesiyle birlikte her türlü eğlence, zevk vb. şeylerden uzak bir hayat yaşayan sıradan bir Fedakar olan Beatrice, Seçim Töreni geldiğinde onun da bir seçim yapması gerekecek ve ailesiyle birlikte bir Fedakarlık hayatı mı yoksa başka bir toplulukta kendi seçtiği bir hayatı mı yaşayacağına karar vereceği bir sınava tabi tutulacak, tabi sınav sonucu onu hiç ummadığı olaylar silsilesine doğru itecek .

Muhteşemin ötesinde bir kitaptı, bir solukta okunuverdi. İlk defa bir romanın filme uyarlanmış halini izlemediğime bu kadar mutlu oluyorum.
516 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
(Serinin ilk kitabının incelemesi için #45879536 )

24 saatlik okuma maratonunda okuyup, hiç zorlanmadığım bir kitap oldu kendisi. Aynı serinin ilk kiabında olduğu gibi edebi bir beklenti gütmeksizin, hızlı seri ve akademi kitap okumak istiyorsanız sizin için biçilmiş kaftan. Neredeyse hiç betimleme ve durum tasviri olmayan, tamamen macera dolu bir olaya odaklanmış bir kurgusu var. bu kadar heyecan verici ve akıcı olmasının sebebi de bu zaten.

İlk kitapta giriş yaptığımız distopyanın sırları bu kitapta çözülüyor. Kendimizi Tris ve Dört ile birlikte bir savaşın içinde bulunuyoruz ve sonunda bizi şaşırtan gerçekler ile karşılaşıyoruz. Gerçi ben bu tarz kitapların altında genelde böyle sırlar olduğu için çok fazla şaşırmadım, yani sonunda böyle bir şey geleceğini tahmin etmiştim ve kitap beni yanıltmadı. Yine seri kitaplar daha genelde 2. Kitap ilk kitabın gölgesinde kalsa da Kuralsız için aynı şeyi söylemem mümkün değil, ilk kitabı okuduktan sonra yükselen beklentimi gerçekten karşıladığını söyleyebilirim.

Serinin ilk iki kitabı ile ilgili beni rahatsız eden tek şey anlatımında şimdiki zaman kipinin kullanılmış olması. Bu durum beni okurken biraz yordu. Ama elbette ki neredeyse uçup giden bu kitabı okumama engel olmadı.

Çerezlik olarak tercih edebileceğiniz kısa sürede bitirebileceğiniz biz seri, aynı şekilde kitap bazında da öyle. Yoğun okumalar arasında kendinizi dinlendirebileceğini, okuyamama dönemlerinde sizi yeniden okumaya sevk edebilecek bir kitap. Edebi bir beklentisi olmayan herkese öneriyorum.
516 syf.
·Beğendi·7/10
Son okuduğum 3 distopik(!) kitaptan sonra (Mülksüzler, Cesur Yeni Dünya ve 1984) sıkça karşıma çıkan bu seriye başlamanın iyi olacağını düşündüm. Serinin ilk kitabı yine çok farklı bir dünya farklı teknolojiler farklı düşünceler. Başlamamda en büyük sebeplerden biride filminin olması her ne kadar kitapları filmlere tercih etsem de yinede hayal ettiğim karakterle sinemadaki uyarlanan oyuncunun benzeyip benzemediğini yada ne ölçüde benzediğini görmek için arada sırada filmlerini de izlerim. Uyumsuzun filmiyle ilgili ise söyleyeceğim öncelikle oyuncuların kitaptaki karakterlerle hiç ilgisi olmadığı özellikle baş karakter Tris kitapta minyon tipli, kısa boylu ve özellikle Christina'dan kısa biri olarak anlatılmasına rağmen filmde tam tersi arkadaşlarından uzun ve daha kalıplıydı tek benzettiğimse Dört karakteri oldu bunun dışında bazı önemli konuları, kitabın seyrini değiştiren detayları filmde atlamış bu yüzden kitabı okuduysanız filmini izlemenizi tavsiye etmem. Kitapla ilgili olarak ilk kitap için mükemmel diyemem ama konu olarak beni tatmin etti.
516 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bana son zamanlarda bu kadar akıcı bir kitap okumamıştım dedirten, su gibi akıp giden bir genç yetişkin distopyası Uyumsuz. Üç kitaplık serinin ilk kitabı ve diğer kitaplara yönelik beklentimi oldukça yükseltti. Gerçekten, son zamanlarda okuduğum hiçbir fantastik ya da bilimkurgu serisinde böyle sürekli okuma isteği duymamıştım.
Kitap distopyan bir Amerika'da, toplumsal ayrım üzerine kurulmuş bir ülkede geçiyor. Toplum 5 farklı gruba ayrılmış durumda; Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Her gruba ait üyelerin belli kalıplarda hareket etmesi bekleniyor ve bu kalıpların dışına çıkmaları hoş karşılanmıyor. Ancak, bazı insanlar var ki, bu farklı gruplardaki bireylerden en az ikisinin özelliklerini taşıyor ve tek bir kalıba uygun değil de, farklı topluluklara uygun hareketler sergiliyor; bu kişilere Uyumsuz ismi veriliyor. Ve elbetteki Uyumsuz'lar, hükümetin sevmediği bireyler. Çünkü kalıplara uymuyor ve hükümetin istediği şekle girmiyorlar.
Ana karakterimiz Beatrice; 16 yaşına gelen her genç gibi topluluk belirleme sınavlarına giriyor ve bundan sonra Beatrice için soluk kesici bir macera başlıyor. Bir yandan ana karakterin hayatının bir kesitini okurken, diğer yandan yazar tarafından yaratılan bu distopyan rejimin kusurlarını ve elbetteki liderlerin güç savaşını okuyorsunuz.
Çok akıcı, neredeyse hiç betimleme bulunmayan, tamamen olaya ve aksiyona yoğunlaşmış bir dili var. Bu sebeple edebi açıdan hiçbir beklentiniz olmamasını tavsiye ederim. Benim için iki ağır kitap arasında yaptığım bir okuma olduğu için çerezlik olarak seçtiğim bir kitaptı ve tam olarak işlevini gerçekleştirdi.
Özellikle Açlık Oyunları Serisi'ni sevenlere tavsiye edebileceğim bir çırpıda okuyacağınız heyecanlı bir roman.
Not: Kitap serisinin filmi de var.
Sevgiyle.
516 syf.
·8/10
Kitabı okumak için çok sabırsızlanmıştım. Elime aldığımda da kısa sürede bitirdim. Özellikle yan karakterler muhteşemdi ve onlar kitabı çok iyi tamamlamış. Bu kitabı okuduktan sonra Roth'a hayran olmuştum. Eğer hala okumadıysanız tereddüt bile etmeden okumaya başlayın. Çünkü hayatınızın en iyi serilerinden biri olacak.
516 syf.
·2 günde·8/10
Keşke filmini izlemeden okusaydım dediğim bir kitap oldu. Olayları bilince suprizi kaçtı gibi biraz. Yine de filminden çok daha iyi bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Serinin diğer filmlerini izlemedim. Kitapları okumaya devam edeceğim. Tavsiye ederim.
516 syf.
·Beğendi·10/10
Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. Bu nedenle kendisi de dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.
"Tek bir seçim seni dönüştürebilir"
584 syf.
·14 günde·10/10
Kendi blogumdan aldım. Spoi içerir. Bilginiz olsun.Bu kitabı hem sevdim hem sevemedim. Dünyaya benzer ama dünya gibi olmayan bir gezegen düşünün.Ve bu gezegende çok şiddetli bir akım var ve bu akıma insanların ergenlik çağına geldiğinde akım armağanı denilen bir ödül veriliyor.Thuvhe ve Shotet edilen iki halk var ve bu iki halk için bir kural var,kabullenemediğimiz ya da bilmediğimiz gerçeklerin olduğu büyük bir çerçeveye sahip olmaları.Bu ödül her iki ödül içinde geçerli.

Oyun orada biraz farklı, sadece soylu ailelerin kaderleri belli ve diğerlerininkinin değil. Kaderi belli olanlarını kâhinler tarafından görülüyor ve saklıyorlardı.

Ana karakterimiz Akos,çocuk yaşta babası gözünün önünde öldürülmüş, annesi ise kaderi yüzünden onu terk etmiştir. Başı her zaman tehlikede olan bir ana karakter.Abisi ile kaçırılmış, akım Armağanını almış, kaderi belli olan bir çocuk. Shotet askerleri tarafından düşman şehrine getirilerek ilk ölüm çentiğini babasının kanı üzerindeyken kazanmıştır.


Diğer ana karakterimiz Cyra hayatı mahkum olarak geçirmiştir. Küçük yaşta akım armağanı istemeyerek kazanmış bir karakter.Birde bunu ona işkenceler yaptıran abisi Ryzek vardır. Tek yanlışı çabaladıkça halkası genislettigini sanması.Cyra hayatını mahvettiği için Akos ise ailesini elinden aldığı için Ryzek’ten intikam istiyordu. Ve düşmanımın düşmanı benim dostumdur hesabından birbirlerine tahammül etme konusunda anlaşmışlardı.Cyra dövüşmeyi, Akos ise otlar ile nasıl ilaçlar hazırlanacağını öğretiyordu. Ama bir insan aile düşmanına ne kadar güvenebilirdi ki?Ki zor olsa da güvenmek zorundaydı.

Kitabın dilini anlamak ve olay örgüsü beni sıksa da güzeldi. On üzerinden yedi puan verebileceğim bir kitap.Keyifli okumalar.
516 syf.
·24 günde·Beğendi
Bu kitabı sınıfta arkadaşım büyük bir heyecanla okuduğunu gördüm açıkçası bende heyecanlandım çünkü Kuralsız kitabin bir filmini izlemiştim ama sonununu izleyemedim ve merak ettim. Arkadaşımda beni kırmayım ödünç verdi .Kitabı aldım ve biraz baktım aceba sonu ne olacak diye kitap 507 sayfa olduğu için bittirmem biraz uzun alacağını tahmin edim okumaya başladım .Okudum ,okudum ama halla anlayamıyordum çünkü giriş bölümünü çok uzun yazmışlar ve bir türlü konuya geçmemiş yazar hatta bir ara sılılıp bırakmam istedim ama okudum yine 100 . sayfalarda kitap çok akıcı olmaya başladı bir türlü bırakamıyorum bazen derste bile okuyordum .İçinde hep heyecanı ,hem acıyı ,hem pişmanlığı yaşadım .Duygudan duyguya değiştim .Arkadaşım Zahit bunun diğer serileri de var deyince hemen bitirip diğer serilerinide okumak istedim .Neyse kitap sonunda bitiş noktasına grlince tembelliğim tutu okumayı bıraktım arkadaşım olmasaydı o kitap bir ay kadar orada duracaktı .Arkadaşım Zahit te teşşekkür edip ve bu muhteşem kitabı sizlere öneriyorum kessinlikle okumanız gereken bir kitap tefsiye eiyorum ....
584 syf.
·28 günde·9/10
Yazarın kurgusunu olay örgüsünü anlatım tarzını seviyorum aslında. Bence okunabilir bi kitap fantastik güzel bi kurgu. İlk başlarda sıkıcı diye yorumlar görmüştüm ama ben hiç sıkılmadım her sayfası yeni bi güzellikti. Kitapta takip etmeyi zorlandığınız kelimeler olursa ki olucaktır en arka sayfasında bi sözlük var ordan bakabilirsiniz ben kitabı bitirince gördüm onu keşke başta görseydim dedim :) olumsuz yorum tek bir konuda yapabilirim cyra yı anlatırken birinci tekil akos u anlatırken 3. Tekil şahıs kullanılmış o çok saçma geldi ama genel olarak güzel bi roman. Sanırım seri çünkü sonu yoktu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Veronica Roth
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Ağustos 1988
Veronica Roth (19 Ağustos 1988) New York Time'ın en çok satanlarından Uyumsuz üçlemesi ile tanınan Amerikalı yazar ayrıca Goodreads 2011 Choice Awards'ın sahibi.Roth film haklarını Summit Entertainment'e sattı.Uyumsuz serisinin ilk kitabının çekimlerine başlandı.

Roth,Şikago Barrington kasabasında bir kenar mahallede büyüdü ve Northwestern Üniversitesin'de ödevini yapıyor olması gerekirken ilk kitabı Uyumsuz'u yazdı.

2011 yılında fotoğrafçı Nelson Fitch ile evlendi.Roth'un bir abisi var,müzisyen Karl Vincent Roth.

Northwestern Üniversitesi'nde yaratıcı yazar derecesine sahip ve şuanda Şikago'da bulunmakta.

Yazar istatistikleri

  • 257 okur beğendi.
  • 5.426 okur okudu.
  • 72 okur okuyor.
  • 1.688 okur okuyacak.
  • 73 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları