Veronica Roth

Veronica Roth

8.4/10
1.077 Kişi
·
3.572
Okunma
·
168
Beğeni
·
6.661
Gösterim
Adı:
Veronica Roth
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Ağustos 1988
Veronica Roth (19 Ağustos 1988) New York Time'ın en çok satanlarından Uyumsuz üçlemesi ile tanınan Amerikalı yazar ayrıca Goodreads 2011 Choice Awards'ın sahibi.Roth film haklarını Summit Entertainment'e sattı.Uyumsuz serisinin ilk kitabının çekimlerine başlandı.

Roth,Şikago Barrington kasabasında bir kenar mahallede büyüdü ve Northwestern Üniversitesin'de ödevini yapıyor olması gerekirken ilk kitabı Uyumsuz'u yazdı.

2011 yılında fotoğrafçı Nelson Fitch ile evlendi.Roth'un bir abisi var,müzisyen Karl Vincent Roth.

Northwestern Üniversitesi'nde yaratıcı yazar derecesine sahip ve şuanda Şikago'da bulunmakta.
Cesaret bazen acıya dayanabilmek için dişlerini sıkmak, her güne yeniden başlamak ve daha iyi bir hayata ağır adımlarla ilerlemektir.
"Hazır olmanın, ödlekliğin kökünü kazıdığına inanırız - ki bizim için ödleklik, korku nedeniyle başarısız olmak anlamına gelir, "
Bazen pes etmemek, cesur olduğun anlamına gelmez. Bazen direnmekten vazgeçmek, ölümle yüzleşmektir.
Birisi ciğerlerime taptaze hava üflemiş gibi kendimi canlı hissediyorum.
Ben bir Fedakar değilim.
Ben bir Cesur değilim.
Ben bir Uyumsuzum.
Ve kontrol edilemem.
Kitap okurken sıkılmadığım bir kitap oldu. Keşke önce filmini izlememiş olsaydım çünkü bir sonraki olayı tahmin etmek kitabı okurken "atlasam mı buraları?" düşüncesini kafama soktu ama her bir sayfası okunabilir bir kitaptı.
Kitabın konusuna gelecek olursam:

Tris(Beatrice): Karakterimiz bir uyumsuzdur fakat sınav sonucu değiştirildiği için ölmekten kurtulmuştur. Ve hep okuldayken trenden atlayışlarını izlediği Cesurlar topluluğunu seçer.
Cesurlar ve bilgeler birlikte Tris'in eski topluluğu olan Fedakarlara savaş açacaktır. Tris ve Dört(Tobias) bu konuda birlik olurlar...
Kitabı okumadan önce Dört kitabını okumanızı tavsiye ederim. Bu sefer Dört'ü anlamanız ve olayları bağdaştırmanız daha kolay olacaktır. Keyifli okumalar.
Son okuduğum 3 distopik(!) kitaptan sonra (Mülksüzler, Cesur Yeni Dünya ve 1984) sıkça karşıma çıkan bu seriye başlamanın iyi olacağını düşündüm. Serinin ilk kitabı yine çok farklı bir dünya farklı teknolojiler farklı düşünceler. Başlamamda en büyük sebeplerden biride filminin olması her ne kadar kitapları filmlere tercih etsem de yinede hayal ettiğim karakterle sinemadaki uyarlanan oyuncunun benzeyip benzemediğini yada ne ölçüde benzediğini görmek için arada sırada filmlerini de izlerim. Uyumsuzun filmiyle ilgili ise söyleyeceğim öncelikle oyuncuların kitaptaki karakterlerle hiç ilgisi olmadığı özellikle baş karakter Tris kitapta minyon tipli, kısa boylu ve özellikle Christina'dan kısa biri olarak anlatılmasına rağmen filmde tam tersi arkadaşlarından uzun ve daha kalıplıydı tek benzettiğimse Dört karakteri oldu bunun dışında bazı önemli konuları, kitabın seyrini değiştiren detayları filmde atlamış bu yüzden kitabı okuduysanız filmini izlemenizi tavsiye etmem. Kitapla ilgili olarak ilk kitap için mükemmel diyemem ama konu olarak beni tatmin etti.
Bu kitapta beş topluluktan oluşan bir dünyadan bahsediyor; bunlar Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Bu dünyada her yıl belirli bir günde on altı yaşındaki tüm gençler kendi topluluklarını seçmek amacıyla yapılan bir törene katılmak için bir sınava girmek zorundadırlar.

Fedakarlık topluluğunda ailesiyle birlikte her türlü eğlence, zevk vb. şeylerden uzak bir hayat yaşayan sıradan bir Fedakar olan Beatrice, Seçim Töreni geldiğinde onun da bir seçim yapması gerekecek ve ailesiyle birlikte bir Fedakarlık hayatı mı yoksa başka bir toplulukta kendi seçtiği bir hayatı mı yaşayacağına karar vereceği bir sınava tabi tutulacak, tabi sınav sonucu onu hiç ummadığı olaylar silsilesine doğru itecek .

Muhteşemin ötesinde bir kitaptı, bir solukta okunuverdi. İlk defa bir romanın filme uyarlanmış halini izlemediğime bu kadar mutlu oluyorum.
Kitabı okumak için çok sabırsızlanmıştım. Elime aldığımda da kısa sürede bitirdim. Özellikle yan karakterler muhteşemdi ve onlar kitabı çok iyi tamamlamış. Bu kitabı okuduktan sonra Roth'a hayran olmuştum. Eğer hala okumadıysanız tereddüt bile etmeden okumaya başlayın. Çünkü hayatınızın en iyi serilerinden biri olacak.
Veronica Roth harika bir distopya kurgulamış bize ! Kararsızlığın, nereye ait olduğunu bilememenin verdiği boşluğun arasında kendini bulmaya çalışan bir uyumsuz. Kesinlikle okuyun !
Keşke filmini izlemeden okusaydım dediğim bir kitap oldu. Olayları bilince suprizi kaçtı gibi biraz. Yine de filminden çok daha iyi bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Serinin diğer filmlerini izlemedim. Kitapları okumaya devam edeceğim. Tavsiye ederim.
Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. Bu nedenle kendisi de dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.
"Tek bir seçim seni dönüştürebilir"
Kendi blogumdan aldım. Spoi içerir. Bilginiz olsun.Bu kitabı hem sevdim hem sevemedim. Dünyaya benzer ama dünya gibi olmayan bir gezegen düşünün.Ve bu gezegende çok şiddetli bir akım var ve bu akıma insanların ergenlik çağına geldiğinde akım armağanı denilen bir ödül veriliyor.Thuvhe ve Shotet edilen iki halk var ve bu iki halk için bir kural var,kabullenemediğimiz ya da bilmediğimiz gerçeklerin olduğu büyük bir çerçeveye sahip olmaları.Bu ödül her iki ödül içinde geçerli.

Oyun orada biraz farklı, sadece soylu ailelerin kaderleri belli ve diğerlerininkinin değil. Kaderi belli olanlarını kâhinler tarafından görülüyor ve saklıyorlardı.

Ana karakterimiz Akos,çocuk yaşta babası gözünün önünde öldürülmüş, annesi ise kaderi yüzünden onu terk etmiştir. Başı her zaman tehlikede olan bir ana karakter.Abisi ile kaçırılmış, akım Armağanını almış, kaderi belli olan bir çocuk. Shotet askerleri tarafından düşman şehrine getirilerek ilk ölüm çentiğini babasının kanı üzerindeyken kazanmıştır.


Diğer ana karakterimiz Cyra hayatı mahkum olarak geçirmiştir. Küçük yaşta akım armağanı istemeyerek kazanmış bir karakter.Birde bunu ona işkenceler yaptıran abisi Ryzek vardır. Tek yanlışı çabaladıkça halkası genislettigini sanması.Cyra hayatını mahvettiği için Akos ise ailesini elinden aldığı için Ryzek’ten intikam istiyordu. Ve düşmanımın düşmanı benim dostumdur hesabından birbirlerine tahammül etme konusunda anlaşmışlardı.Cyra dövüşmeyi, Akos ise otlar ile nasıl ilaçlar hazırlanacağını öğretiyordu. Ama bir insan aile düşmanına ne kadar güvenebilirdi ki?Ki zor olsa da güvenmek zorundaydı.

Kitabın dilini anlamak ve olay örgüsü beni sıksa da güzeldi. On üzerinden yedi puan verebileceğim bir kitap.Keyifli okumalar.
Heyecanı dorukta yaşatan bir kitap. Bize seçimlerimizin bizim asıl kimliğimizi oluşturduğunu anlatıyor. Bir seçim seni değiştirebilir ve bir seçim senin sen olduğunu kanıtlayabilir.
Uyumsuz serisinin 2. Kitabı da bitmiş bulunmaktadır. Birinci kitapta başlayan olaylar bu kitapta tüm heyecan ve adrenaliyle devam ediyor. Karakterlerine göre ayrılan gruplar arasında saklanan bir sır var ve bu sırrı öğrenme pahasına cesurlar topluluksuzlarla birlik olup bilgelik grubuna savaş açarlar. Tris ve Tobias arasında ise işler karışıktır. Eğer biraz anlatmaya başlarsam spoi vermemem mümkün değil bu yüzden susuyorum ve mutlaka okuyun diyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
Veronica Roth
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Ağustos 1988
Veronica Roth (19 Ağustos 1988) New York Time'ın en çok satanlarından Uyumsuz üçlemesi ile tanınan Amerikalı yazar ayrıca Goodreads 2011 Choice Awards'ın sahibi.Roth film haklarını Summit Entertainment'e sattı.Uyumsuz serisinin ilk kitabının çekimlerine başlandı.

Roth,Şikago Barrington kasabasında bir kenar mahallede büyüdü ve Northwestern Üniversitesin'de ödevini yapıyor olması gerekirken ilk kitabı Uyumsuz'u yazdı.

2011 yılında fotoğrafçı Nelson Fitch ile evlendi.Roth'un bir abisi var,müzisyen Karl Vincent Roth.

Northwestern Üniversitesi'nde yaratıcı yazar derecesine sahip ve şuanda Şikago'da bulunmakta.

Yazar istatistikleri

  • 168 okur beğendi.
  • 3.572 okur okudu.
  • 40 okur okuyor.
  • 1.242 okur okuyacak.
  • 51 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları