5. Dalga (The 5th Wave Serisi 1.Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.572
Gösterim
Adı:
5. Dalga
Alt başlık:
The 5th Wave Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433255
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The 5th Wave
Çeviri:
Uğur Emre Yürük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
1.Dalga Dünya Karanlığa Gömüldü
2.Dalga Sadece Şanslı Olanlar Kurtuldu
3.Dalga Sadece Şanssız Olanlar Sağ Kaldı
4.Dalga Tek Bir Kural Geçerliydi: Kimseye Güvenme
5.Dalga Artık Kimse Ne Olacağını Bilmiyor

Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!

"Bu kitaba başlarken diğer her şeyi bir kenara bırakmaya HAZIR OLUN. Başınızı döndürecek hızı ve uğrunda savaşılanlar sizi büyüleyecek. Uzun zamandır bu kadar SÜRÜKLEYİCİ bir hikâye okumamıştım."
-Cinda Williams Chima-

"KAHRETSİN ile VAY CANINA tepkileri arasında gidip geliyorsunuz. Basitçe anlatmak gerekirse, bu kitap yıllardır okuduğum en iyi kitaplar arasında."
-Melissa Marr-

"Nefes kesici, TEMPOLU ve ÖZGÜN bir yapıt. 5. Dalga okurların elinden düşüremeyeceği EDEBÎ BİR TSUNAMİ."
-Melissa de la Cruz-
(Tanıtım Bülteninden)
464 syf.
·Beğendi·9/10
Bir muhteşem kitap daha Pegasus'tan.Beşinci Dalga ilk çıktığı zamandan beri okumak istediğim bir kitaptı ah ah neden o zaman okumadıysam! Bu kitap kaçırılmaz arkadaşlar benden söylemesi.Konusu farklı olmuş, hem de bayağı.Distopya severler için şahane bir kitap.Beşinci Dalga, filmi çekilecek kitaplar arasında yerini almış ayrıca.Merakla bekliyorum: ikinci kitabı ve filmi !
464 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Eveeet, ben geldim. Uzun zamandır 5. Dalga'nın okuma durumumda gözüktüğünü farkettim. Bu ara hayatım karışık biraz, teknik nedenler de araya girince güncelleme yapmayı unutmuşum.

"Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!"

Hazır Mars'ta su bulundu. Evrendeki varlığımız tekrar gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda Rusya uzaylılarla ilgili açıklama yaptı derken, kitap tam zamanında denk geldi bana... Uzaylıların Dünyamıza gelmesiyle insanların hayatının nasıl cehenneme döndüğünü anlatıyor kitap... Zaten en sevdiğim konulardan biri olunca yazarımızın işi kolaylaştı diyebilirim ;) Konu uzaylılar olunca hemen klişedir diye damgayı basmayın. Yazarımız Rick'in cidden sağlam bir anlatımı var. Sıradan bir konuyu sıradışı hale getirmiş kendisi... Bu fiziksel olarak hayatta kalma savaşını psikolojik savaşa da taşımış ve bunu çok iyi başarmış. Sürekli alıntı paylaşmak istediğim, beğendim yerlerin sayfa numaralarını not alırken kağıdı tıka basa doldurduğum sayılı kitaplardan...

"1. Dalga: Işıklar söner. 2. Dalga: Sular yükselir. 3. Dalga: Salgın. 4. Dalga: Susturucu. Sırada ne var, Evan? 5. Dalga'da ne gelecek?"

Klasik dünya ahalisi olarak uzaylıların ilk gelişini mutlulukla karşılamışız. Onları evimize davet etmişiz, buyrun soframıza oturun seve seve ağırlarız demişiz. Bunlarda tık yok tabii... Öylee atmosferimiz üzerinde sessiz sakin gemileri takılmaya devam etmiş. İletişim bile kurulamamış. Yahu adamların zaten iyi niyeti olsa gelmeden önce izin istemez mi? Evinizi ziyarete gelicez, biz dostuz diye iletişime geçmez mi? Diplomasi bu şekilde değil midir benim süper zeka insanlık kardeşlerim! :( Bir süre onların niyetindeki bu belirsizlik devam etmiş. Taa ki onlar insanlığın kökünü kurutmak için harekete geçene kadar...

"Gülümsemeyle bir derdin mi var senin?"
"Kaybettiğim ilk şey oydu."

Kitap birden fazla kişinin bakış açısından anlatılıyor. Genelde bu tarz kitaplar okurken kişiyi zorlar, hatta 5. Dalga'da ilk geçiş oldukça sert ama herkesin hikayesi öyle farklı yönlerde ilerliyorki bir süre sonra hangisini okumak istediğini şaşırıyor insan... Karakterler, replikler, olay örgüsü ve iç sesler hepsi güzelce harmanlanmış. Cassie, Ben, Evan, Sammy derken özellikle insanlığın psikolojik savaşı oldukça etkileyici...

Sadece uzaylılarla savaşmıyorlar, kendi korkularıyla, kendi şeytanlarıyla da her gün yüzyüze geliyorlar. Bu uzaylılar hiç öyle filmlerde gördüğümüz gibi değil. Öyle garip saçma sapan evrimleşmiş yaratıklar yok karşımızda... Bir bakıyoruz ki onlar çoktan biz olmuş aramıza karışmış bile...

"Ben ne kaçıyordum ne de saklanıyordum, ben yüzleşiyordum.
Çünkü eğer son kalan bensem, insanlığın ta kendisiydim.
Ve eğer bu insanlığın son savaşıysa, onun savaş meydanı da bizzat bendim."

Karakterler çok inandırıcı, çok bizden... Cassie eski hayatında sıradan bir öğrenci... Notlarını yüksek tutmaya çalışan, okulun en popüler erkeğinden hoşlanan ama ona bir türlü duygularını itiraf edemeyen, yine de sürekli onunla ilgili hayaller kuran sıradan bir kız... Uzaylıların gelmesiyle hayatı tepetaklak oluyor. 3. Dalga ile önce annesini ondan alıyorlar, 4. Dalga ile de babasını... 5. Dalga'nın belirsizliğinde kardeşi Sammy de ondan alınınca artık ona verdiği sözü tutmak için o uzaylı zımbırtılarını cehennemin dibine yollamaya hazır.

"Sana ölümü sevmeyi öğreteceğim. Senin içini kederden, pişmanlıktan, kendine acımaktan arındıracağım ve yerini nefret, kurnazlık ve intikam ruhuyla dolduracağım. Son direnişimi burada yapacağım, Benjamin Thomas Parish."

Ben'in Cassie'nin bu vahim durumundan önceki mutlu, sıradan hayatının bir göstergesi olarak bahsi geçen öylesine biri olduğunu sanırken çocuk doruk noktamız çıktı, iyi mi? Hazırlıksız yakalandım, kabul ediyorum. Onun bakış açısını okurken inanılmaz zevk aldım.

"Ben insan olduğunu hayal eden bir köpek balığıyım."

Evan... Cassie ile ilk karşılaştığında onun kim olduğunu tahmin etmiştim zaten... Ama bu aralarındaki konuşmaların, iletişimin, yaşadıkları paylaşımın! güzelliğini söndürmedi benim için... Cassie onunla olduğu sahnelerde beni bazen uyuz etse de kız haklı... Uzaylı başbelaları insanlığın en önemli özelliği olan "Güven Duygumuzu" yerle bir etmede hiç de fena bir iş çıkarmamış. Ve son olarak acaba nerdesin Evan, başına ne geldi?

Türü seviyorsanız kitabı da benim gibi seveceksiniz. Bir puanı nerden kırdım derseniz tüm bu sevdiğim yönlere rağmen kitapta nedense ufak bir eksiklik buldum. İnanın ne olduğunu ben de bilmiyorum. Belki de bu ara çok yoğun olduğumdan kitabı bölük pörçük okuduğumdandır. Yoksa yazarın anlatımına lafım yok. Özellikle son 100 sayfa nefes nefeseydi ♥ Gerçi sondaki sahneyi biraz gereksiz buldum o ayrı mesele... Ocak 2016'da da filmi geliyormuş, bakalım nasıl bir uyarlama izlicez ;) Herkese iyi okumalar :)
464 syf.
·6/10
İyi başlamış ve gizemli devam ediyorken sonra diğerleri gibi yine 16 yaşında yine aşk meşk yine bir avuç plansız insan uzaylılara karşı vs. vs. ye dönüştü. Göçebe tarzı ancak ondan daha kötüydü.
464 syf.
·Puan vermedi
Kitabın konusuna baktığınızda bir klişe görüyorsunuz. Uzaylılar dünyayı istila eder, insan ırkına savaş açar. Buraya kadar farklı bir şey yok denebilir. Kitaba beni bağlayan şey bu durumun insanları psikolojik savaşa sürüklemesi, insanların elindeki güven duygusunu alması. İstilacı uzaylılar da en az sizin kadar insan görünüyorsa hiç bir şekilde kimin düşman kimin dost olduğunu anlayamıyorsanız, hiç ummadığınız biri size yardım ediyorsa ve size öğretilen her şeyin aslında aldatmaca olduğunu öğrendiğinizi de pusulanızı kaybedersiniz.
Dediğim gibi orjinal bir konusu yok fakat kitabı okurken bu duyguları hissederek okudum ve ilgisini çekenlere tavsiye ederim.
464 syf.
·5 günde·7/10
Bir kitabı okurken aynı zamanda diğer bir kitabı okuyormuş gibi bir kitap. Bolca tekrara başvurulmuş. Olay örgüsü gayet sağlam. Ama olayla alakasız gereksiz olan çok fazla yerler var. Öyle aman aman da bir kitap olmadı benim için. Bazen çok heyecanlandırıyor bazen de kitabı okumayı bıraktırmayı düşündürüyor. Anlayacağınız garip bir kitap.
464 syf.
·7/10
Bildiğimiz dünya birşekilde gidiyor ve yeni bir dünya kurulmak üzere, 5. Dalga insanlığın sonu olabilir. Çerez niyetine bir çırpıda okuyacaksınız.
464 syf.
·11 günde·5/10
En baştan söylemem gerekiyor ki,tüm kitap boyunca nasılda rahat senaryolaştırılabilir diye düşünerek okudum ki filmi zaten 2016 ‘da çekilmiş.(artık biliyorsunuzdur okumaya başlamadan önce etkilenmemek adına araştırmıyorum.)Hatta afişe baktığımda filmi izlediğimi bile hatırladım.Ne kadar etkilenmemişsem kitap boyunca asla aklıma gelmedi.İlk fırsatta tekrar izleyeceğim.
Gelelim kitabımıza..Üçlemenin ilk kitabı olarak 5th Wave tamamen giriş içeriyır.Dolayısıyla bir çok yerde sıkılmama sebep olsa da,devamını merak ettirecek kadar da heyecan bıraktı.Rick YANCEY,sanki tek bir hikaye yazmış sonra bitirme projesi olarak uzun gelince üçe bölmüş gibi hissettiriyor.
Her ne kadar vasat bulsam ve türünde çok daha iyilerine rastlamış olsam da kafamda yer etmiş bazı gelişmeleri merak ettiğim için serinin ikinci kitabı “Sonsuz Deniz”i okuyacağım.
Puanlamamda imdb’ye sadık kalacağım ve ikinci kitabı mutlaka okuyacağım.
464 syf.
·Puan vermedi
İyi bir fantastik romanı diyebilirim. Okurken baya heyecanlandığım aksiyonlu yerler vardı hoşuma giden bir diger şey de karakterin akıllı ve savaşçı olması bence okuyun pisman olmazsınız
464 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap gerçekten çok iyi! Dediğim gibi sürükleyici, macera, yaşam ve kurtarma mücadelesi dolu. İnsanlık için savaşan, bir avuç insanların savaşı. Kurgusu gayet ôzgün, anlatımı ise gayet güzel ve anlaşılır; yazar gerçekten harika bir iş başarmış.
Uzaylılar, hani filmlerde falan gôrmüşüzdür "Biz dostuz." falan diyorlardı. Bu kitap tam tersini söylüyor; uzaylılar düşmanın en kötüsü, insanlığın sonunu getirmeye çalışan varlıklar olarak göz önünde.

Kitap, sizi, yarısında veya yarısını biraz geçince öyle bir ters köşe yapıyor ki, sayfaya boş boş bakıp: "Nasıl yani?" demenize sebep oluyor. Ciddiyim, çok şaşırdım. Oldukça zekice kurgulanmış bir kitap ve eminimki seri tamamen böyledir.
Kitabı okurken ciddi manâda onlarla birlikte hareket ediyormuşunuz gibi hissediyor, savaş veriyorsunuz. Ben, böyle hissettim. Dünyada tek bir insan kalsa bile o, tüm dünyayı kurtarabilir; kitabı okuduktan sonra bu his yüreğinize çörekleniyor ve gururla kabarmanıza sebep oluyor. Düşünün bu his daha ilk kitapta verilen mücadeleyle oluşuyor. Diğer iki kitabı aşırı merak ediyor ve bu kitaptan daha hızlı okuyabilmeyi umuyorum... Kitabın konusu; hayatınızda, dünyanızda, tüm insanlıkta, her şey normalken yavaş yavaş ama bir bakıma da hızla her şeyin tepetaklak olduğunu düşünün. Uzaylıların dünyanızı yerlebir ettiğini... Ailenizin, sevdiklerinizin öldürüldüğünü...
Bu karmaşada kime güvenebilirsiniz? Kimseye!
Ama planladığınız gibi bir şeylerin gitmesi ne derece mümkün?

Hayatta olduğunu düşündüğü kardeşi Sam'e karşı verdiği sözü tutmak için yollara düşen, Cassie'nin; yollarda yaşadığı olaylar ve karşılaştığı kişi. Kampta Sam'i koruyup kollayan Zombi'nin öğrendiği bilgilerle Sam'i kurtarmak için verdiği mücadele ile Cassie'yle yollarının kesişmesi... Ve tabii diğer kişiler... İnsanlık, savaşıyor!

Herkese tavsiye ediyorum bu kitabı.
464 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sonsuz deniz ve son yıldız adında 2 kitabı daha olmak üzere 5. dalga farklı konusu ve karmaşık anlatımıyla insanları etkileyen bir kitap. şahsen benim favori kitaplarım arasında sıraya oturmuş bir seri. Bize normal bir uzaylı ve insan arası savaş kitabı gibi gelebilir fakat okuduğunuz zaman bunun çok daha farklı bir eser olduğunu anlıyorsunuz. okumanızı tavsiye ederim.
464 syf.
·Beğendi·8/10
5.dalga kendi dalında yarışan kitaplar arasında hatrı sayılır bir değer kazanmış bir kitap. Bu kitap aslında sadece bir kitap olmaktan çıkıyor ve sizin hayal dünyanıza ansızın yerleşiyor. Ben kitabı ilk okuduğum da biraz anlayamadım. Çünkü cümleler gelişigüzel değil her cümle gelecek cümlelerin birer aynası. Okurken mutlaka cümleleri düzgünce okumanızı tavsiye ederim. Zira olan bi olay icin 60 sayfa geriye dinmemiş olursunuz :-)
464 syf.
·213 günde·Beğendi·9/10
Kitabı çok merak ederek aldım. İlk çıktığı zamanlarda okuyacaklarım listesine eklenmişti ama okumak için bu kadar hevesli değildim, ta ki filmi çıkana kadar. Merakım iyice uyandı ve filmini izlemek yerine önce kitabını okumaya karar verdim ve dün başladım. Yeni başlamama rağmen kitap öyle bir sardı ki elimden düşüremiyorum harika bir kitap.
"Kendini herhangi bir şeye inanmaya zorlayamazsın, ancak inanmak için kendine izin verebilirsin. Birine güvenmek için kendine izin verebilirsin."
Çünkü hepimiz zaten ölecektik fakat en azından son nefesimizi boyun eğmemiş olarak verecektik.
Kendimi onun kollarına bırakmaktan başka bir şey yapamayacak kadar boş ve çaresiz hissediyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
5. Dalga
Alt başlık:
The 5th Wave Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433255
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The 5th Wave
Çeviri:
Uğur Emre Yürük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
1.Dalga Dünya Karanlığa Gömüldü
2.Dalga Sadece Şanslı Olanlar Kurtuldu
3.Dalga Sadece Şanssız Olanlar Sağ Kaldı
4.Dalga Tek Bir Kural Geçerliydi: Kimseye Güvenme
5.Dalga Artık Kimse Ne Olacağını Bilmiyor

Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!

"Bu kitaba başlarken diğer her şeyi bir kenara bırakmaya HAZIR OLUN. Başınızı döndürecek hızı ve uğrunda savaşılanlar sizi büyüleyecek. Uzun zamandır bu kadar SÜRÜKLEYİCİ bir hikâye okumamıştım."
-Cinda Williams Chima-

"KAHRETSİN ile VAY CANINA tepkileri arasında gidip geliyorsunuz. Basitçe anlatmak gerekirse, bu kitap yıllardır okuduğum en iyi kitaplar arasında."
-Melissa Marr-

"Nefes kesici, TEMPOLU ve ÖZGÜN bir yapıt. 5. Dalga okurların elinden düşüremeyeceği EDEBÎ BİR TSUNAMİ."
-Melissa de la Cruz-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 325 okur

  • Eda Sönmez
  • ÖYKÜ DEMİREL
  • İrem Göltaş
  • Eslem Afra Çevik
  • Eylül Mutaf
  • PELIN AYDIN
  • seçil aybek
  • Seda Demir
  • Raziye Yiyit
  • jesus

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%37.8
18-24 Yaş
%31.5
25-34 Yaş
%12.6
35-44 Yaş
%4.7
45-54 Yaş
%5.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.8
Erkek
%15.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.1 (40)
9
%24.2 (37)
8
%16.3 (25)
7
%17.6 (27)
6
%8.5 (13)
5
%3.9 (6)
4
%1.3 (2)
3
%0.7 (1)
2
%0.7 (1)
1
%0.7 (1)

Kitabın sıralamaları