5. Dalga (The 5th Wave Serisi 1.Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,1bin
Gösterim
Adı:
5. Dalga
Alt başlık:
The 5th Wave Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433255
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The 5th Wave
Çeviri:
Uğur Emre Yürük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
1.Dalga Dünya Karanlığa Gömüldü
2.Dalga Sadece Şanslı Olanlar Kurtuldu
3.Dalga Sadece Şanssız Olanlar Sağ Kaldı
4.Dalga Tek Bir Kural Geçerliydi: Kimseye Güvenme
5.Dalga Artık Kimse Ne Olacağını Bilmiyor

Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!

"Bu kitaba başlarken diğer her şeyi bir kenara bırakmaya HAZIR OLUN. Başınızı döndürecek hızı ve uğrunda savaşılanlar sizi büyüleyecek. Uzun zamandır bu kadar SÜRÜKLEYİCİ bir hikâye okumamıştım."
-Cinda Williams Chima-

"KAHRETSİN ile VAY CANINA tepkileri arasında gidip geliyorsunuz. Basitçe anlatmak gerekirse, bu kitap yıllardır okuduğum en iyi kitaplar arasında."
-Melissa Marr-

"Nefes kesici, TEMPOLU ve ÖZGÜN bir yapıt. 5. Dalga okurların elinden düşüremeyeceği EDEBÎ BİR TSUNAMİ."
-Melissa de la Cruz-
(Tanıtım Bülteninden)
464 syf.
·Beğendi·9/10
Bir muhteşem kitap daha Pegasus'tan.Beşinci Dalga ilk çıktığı zamandan beri okumak istediğim bir kitaptı ah ah neden o zaman okumadıysam! Bu kitap kaçırılmaz arkadaşlar benden söylemesi.Konusu farklı olmuş, hem de bayağı.Distopya severler için şahane bir kitap.Beşinci Dalga, filmi çekilecek kitaplar arasında yerini almış ayrıca.Merakla bekliyorum: ikinci kitabı ve filmi !
464 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitabı okurken arada yaptığım gibi iyi edebiyattan uzak çer çöp eserler arasında dolaştığımda hissettiğim şeyleri hissettim: neden iyi şeyler okumuyorum, bu okuduğum gerçekten kötü mü, iyi bir eser olması mümkün değil mi? Böyle gereksiz dertlenmelerin bana şu korona döneminde çok sıkıntı yarattığını söyleyebilirim. Oysa dönem iyi başlamıştı, bol bol ursula k le guin okumuştum. Cem kalender'in kötü eseri zamanın unutkan koynunda'yı da yarıda bırakmanın verdiği bir keyifle- kötüydü kitap- daha kötüsü olamaz diye düşündüm ve arada elimin gittiği 5. Dalga'ya başladım.

Kitap iyi başladı. Uzaylılar, dünyanın sonu vb teması çok ilgimi çekiyor; Kıyamete Koşanlar Kulübü, hele de Kıyamet Polisi üçlemesi okuduğum en iyi kitaplardan. 5. Dalga bu gruba giremeyeceğini çok geçmeden belli etti; çünkü rahat okunabilirliğine rağmen hiç bir karakter yaratamayışı büyük bir hata. Elbette genç yetişkin diye tabir edilen bir gruba ait bir seri bu, o yüzden ergenler vb ile ilgili konular, aşk vb olması bana tuhaf gelmese bile bu kadar sayfa dolusu olay, diyalog sırasında ağızda kalan tek tadın saman tadı olması düşündürücü. Bu kadar çok anlatmak, ama anlatamamak, yapamamak, yaratamamak. İlgi çekici bir fikri klişelere teslim etmek. Yazarın yaptığı bu. Kitabın olumlu yanı üslubun basit olmaması. Diyaloglar da kötü değil. Kitap birden fazla karakterin gözünden anlatılıyor, bu bence okumaya devam etmemiz için bir dinamik atmosfer yaratıyor, merak duygusunu en çok yazarın bu seçimi sağlıyor diyebilirim. Kötü olan en önemli yönü, kitaptaki bir çok karakterin hiç biri derinlik kazanamıyor. Gerçeklik hissi veremiyor. Yazarın kendisinin inanamadığı bir dünyayı bize ispatlamaya, bizi buna ikna etmeye çalıştığını görüyoruz. Böylece geriye sayfalar dolusu hissiz cümle, hissedemeyen ve gerçeklik duygusu kazanamayan kitap karakterleri ve onların sığlıklarında boğulup kalan edebiyat severler oluyor.

Okumayı düşünenlere bol şans dilerim...
 • Sonsuz Deniz
  8.2/10 (135 Oy)105 beğeni377 okunma47 alıntı3.436 gösterim
 • Buz Kapanı
  8.3/10 (324 Oy)234 beğeni844 okunma211 alıntı4.234 gösterim
 • Şampiyon
  8.8/10 (391 Oy)298 beğeni964 okunma122 alıntı4.728 gösterim
 • Deha
  8.6/10 (448 Oy)329 beğeni1.107 okunma52 alıntı7,1bin gösterim
 • Altın Oğul
  9.0/10 (323 Oy)277 beğeni672 okunma252 alıntı4.378 gösterim
 • Hafıza
  7.4/10 (230 Oy)172 beğeni666 okunma75 alıntı6,2bin gösterim
 • Efsane
  8.5/10 (622 Oy)490 beğeni1.473 okunma127 alıntı13,4bin gösterim
 • Duman ve Kemiğin Kızı
  8.1/10 (303 Oy)213 beğeni676 okunma125 alıntı5,4bin gösterim
 • Eksik Parça
  8.1/10 (299 Oy)194 beğeni794 okunma133 alıntı6,7bin gösterim
 • Kızıl Kraliçe
  8.2/10 (422 Oy)338 beğeni984 okunma349 alıntı9,2bin gösterim
464 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Eveeet, ben geldim. Uzun zamandır 5. Dalga'nın okuma durumumda gözüktüğünü farkettim. Bu ara hayatım karışık biraz, teknik nedenler de araya girince güncelleme yapmayı unutmuşum.

"Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!"

Hazır Mars'ta su bulundu. Evrendeki varlığımız tekrar gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda Rusya uzaylılarla ilgili açıklama yaptı derken, kitap tam zamanında denk geldi bana... Uzaylıların Dünyamıza gelmesiyle insanların hayatının nasıl cehenneme döndüğünü anlatıyor kitap... Zaten en sevdiğim konulardan biri olunca yazarımızın işi kolaylaştı diyebilirim ;) Konu uzaylılar olunca hemen klişedir diye damgayı basmayın. Yazarımız Rick'in cidden sağlam bir anlatımı var. Sıradan bir konuyu sıradışı hale getirmiş kendisi... Bu fiziksel olarak hayatta kalma savaşını psikolojik savaşa da taşımış ve bunu çok iyi başarmış. Sürekli alıntı paylaşmak istediğim, beğendim yerlerin sayfa numaralarını not alırken kağıdı tıka basa doldurduğum sayılı kitaplardan...

"1. Dalga: Işıklar söner. 2. Dalga: Sular yükselir. 3. Dalga: Salgın. 4. Dalga: Susturucu. Sırada ne var, Evan? 5. Dalga'da ne gelecek?"

Klasik dünya ahalisi olarak uzaylıların ilk gelişini mutlulukla karşılamışız. Onları evimize davet etmişiz, buyrun soframıza oturun seve seve ağırlarız demişiz. Bunlarda tık yok tabii... Öylee atmosferimiz üzerinde sessiz sakin gemileri takılmaya devam etmiş. İletişim bile kurulamamış. Yahu adamların zaten iyi niyeti olsa gelmeden önce izin istemez mi? Evinizi ziyarete gelicez, biz dostuz diye iletişime geçmez mi? Diplomasi bu şekilde değil midir benim süper zeka insanlık kardeşlerim! :( Bir süre onların niyetindeki bu belirsizlik devam etmiş. Taa ki onlar insanlığın kökünü kurutmak için harekete geçene kadar...

"Gülümsemeyle bir derdin mi var senin?"
"Kaybettiğim ilk şey oydu."

Kitap birden fazla kişinin bakış açısından anlatılıyor. Genelde bu tarz kitaplar okurken kişiyi zorlar, hatta 5. Dalga'da ilk geçiş oldukça sert ama herkesin hikayesi öyle farklı yönlerde ilerliyorki bir süre sonra hangisini okumak istediğini şaşırıyor insan... Karakterler, replikler, olay örgüsü ve iç sesler hepsi güzelce harmanlanmış. Cassie, Ben, Evan, Sammy derken özellikle insanlığın psikolojik savaşı oldukça etkileyici...

Sadece uzaylılarla savaşmıyorlar, kendi korkularıyla, kendi şeytanlarıyla da her gün yüzyüze geliyorlar. Bu uzaylılar hiç öyle filmlerde gördüğümüz gibi değil. Öyle garip saçma sapan evrimleşmiş yaratıklar yok karşımızda... Bir bakıyoruz ki onlar çoktan biz olmuş aramıza karışmış bile...

"Ben ne kaçıyordum ne de saklanıyordum, ben yüzleşiyordum.
Çünkü eğer son kalan bensem, insanlığın ta kendisiydim.
Ve eğer bu insanlığın son savaşıysa, onun savaş meydanı da bizzat bendim."

Karakterler çok inandırıcı, çok bizden... Cassie eski hayatında sıradan bir öğrenci... Notlarını yüksek tutmaya çalışan, okulun en popüler erkeğinden hoşlanan ama ona bir türlü duygularını itiraf edemeyen, yine de sürekli onunla ilgili hayaller kuran sıradan bir kız... Uzaylıların gelmesiyle hayatı tepetaklak oluyor. 3. Dalga ile önce annesini ondan alıyorlar, 4. Dalga ile de babasını... 5. Dalga'nın belirsizliğinde kardeşi Sammy de ondan alınınca artık ona verdiği sözü tutmak için o uzaylı zımbırtılarını cehennemin dibine yollamaya hazır.

"Sana ölümü sevmeyi öğreteceğim. Senin içini kederden, pişmanlıktan, kendine acımaktan arındıracağım ve yerini nefret, kurnazlık ve intikam ruhuyla dolduracağım. Son direnişimi burada yapacağım, Benjamin Thomas Parish."

Ben'in Cassie'nin bu vahim durumundan önceki mutlu, sıradan hayatının bir göstergesi olarak bahsi geçen öylesine biri olduğunu sanırken çocuk doruk noktamız çıktı, iyi mi? Hazırlıksız yakalandım, kabul ediyorum. Onun bakış açısını okurken inanılmaz zevk aldım.

"Ben insan olduğunu hayal eden bir köpek balığıyım."

Evan... Cassie ile ilk karşılaştığında onun kim olduğunu tahmin etmiştim zaten... Ama bu aralarındaki konuşmaların, iletişimin, yaşadıkları paylaşımın! güzelliğini söndürmedi benim için... Cassie onunla olduğu sahnelerde beni bazen uyuz etse de kız haklı... Uzaylı başbelaları insanlığın en önemli özelliği olan "Güven Duygumuzu" yerle bir etmede hiç de fena bir iş çıkarmamış. Ve son olarak acaba nerdesin Evan, başına ne geldi?

Türü seviyorsanız kitabı da benim gibi seveceksiniz. Bir puanı nerden kırdım derseniz tüm bu sevdiğim yönlere rağmen kitapta nedense ufak bir eksiklik buldum. İnanın ne olduğunu ben de bilmiyorum. Belki de bu ara çok yoğun olduğumdan kitabı bölük pörçük okuduğumdandır. Yoksa yazarın anlatımına lafım yok. Özellikle son 100 sayfa nefes nefeseydi ♥ Gerçi sondaki sahneyi biraz gereksiz buldum o ayrı mesele... Ocak 2016'da da filmi geliyormuş, bakalım nasıl bir uyarlama izlicez ;) Herkese iyi okumalar :)
464 syf.
·6/10
İyi başlamış ve gizemli devam ediyorken sonra diğerleri gibi yine 16 yaşında yine aşk meşk yine bir avuç plansız insan uzaylılara karşı vs. vs. ye dönüştü. Göçebe tarzı ancak ondan daha kötüydü.
464 syf.
·Puan vermedi
Kitabın konusuna baktığınızda bir klişe görüyorsunuz. Uzaylılar dünyayı istila eder, insan ırkına savaş açar. Buraya kadar farklı bir şey yok denebilir. Kitaba beni bağlayan şey bu durumun insanları psikolojik savaşa sürüklemesi, insanların elindeki güven duygusunu alması. İstilacı uzaylılar da en az sizin kadar insan görünüyorsa hiç bir şekilde kimin düşman kimin dost olduğunu anlayamıyorsanız, hiç ummadığınız biri size yardım ediyorsa ve size öğretilen her şeyin aslında aldatmaca olduğunu öğrendiğinizi de pusulanızı kaybedersiniz.
Dediğim gibi orjinal bir konusu yok fakat kitabı okurken bu duyguları hissederek okudum ve ilgisini çekenlere tavsiye ederim.
464 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10·
5. Dalga, uzun süredir merak ettiğim bir kitaptı. Konusu oldukça klişe duran bir uzaylı bilim kurgu romanı gibi duruyor ama bence yazar bu uzaylı işini olabildiğince orijinal ve farklı bir şekilde anlatmış. Genel olarak kurgusunu ve karakterlerini sevdiğim bir kitap oldu. Aksiyonu yerli yerinde ve iyiydi. Hatta baştan çok hızlı bir giriş oldu neler oluyor dedim ama sonra da bir süre boyunca neler olduğunu açıkladı yazar. Yine bazı yerlerde sanki kopukluklar varmış gibi geldi bana. Bunun dışında yazarın sadece bir ana karakterden gitmeyip birden fazla kişinin ağzından anlatım yapması da bazı yerlerde kafamı karıştırmıştı - özellikle başlarda. Ama sonradan bu kitaba ayrı bir hava kattı bence. Hatta yan ve yardımcı karakterleri ana karakterimizden daha çok sevdim, onların hikayesini daha çok merak ettim. Ve onları daha çok merak etmemin bir sebebi de yazarın bir hatası bence. Daha doğrusu hata değil de hoşuma gitmeyen bir kısım. Genelde kadın yazarlar kadın ana karakter, erkek yazarlar erkek ana karakter yapar ve karşı cinsten yardımcı karakterleri de ana karakterleri de gayet iyi yazarlar. Ama bazen de bu yazarın yaptığı gibi örneğin erkek yazar kadın ana karakter yapar ve bu olmaz, bir şekilde uymaz. Buna çok fazla denk gelmemiştim ama bu kitapta bunu kesinlikle hissettim. Baştan kız çok erkek gibi davranıyor değişik bir tavır sergiliyordu bunu sorun etmedim ama sonra olay aşka meşke gelince çok saçmalamaya başladı kızımız. Bir kızın düşünmeyeceği şekilde düşünmeye ve davranmaya başladı. Bu okurken benim kulağımı tırmaladı diyebilirim - hayır diyemiyorum okuduğum şey nasıl kulağımı tırmalasın ama siz beni anladınız, gözüme battı diyeyim. Yazar hiç kız ana karakter işine girmese ya da en azından 3. kişiden anlatsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Ama sadede gelecek olursam genel anlamda sevdiğim ve aksiyonu bol, tansiyonu yüksek bir kitaptı ve eğer bilim kurgu tarzında kitap okumayı seviyorsanız siz de okumalısınız derim...
464 syf.
·7/10
Bildiğimiz dünya birşekilde gidiyor ve yeni bir dünya kurulmak üzere, 5. Dalga insanlığın sonu olabilir. Çerez niyetine bir çırpıda okuyacaksınız.
464 syf.
·5 günde·7/10
Bir kitabı okurken aynı zamanda diğer bir kitabı okuyormuş gibi bir kitap. Bolca tekrara başvurulmuş. Olay örgüsü gayet sağlam. Ama olayla alakasız gereksiz olan çok fazla yerler var. Öyle aman aman da bir kitap olmadı benim için. Bazen çok heyecanlandırıyor bazen de kitabı okumayı bıraktırmayı düşündürüyor. Anlayacağınız garip bir kitap.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Size söyleyeceğim tek şey:
Önce filmi izleyip beğenmeyip sonra kitabı okumama hatasına düşmeyin. ben önce seriyi bitirdim ardından filmi izledim ve FİLMİ beğenmedim.ÇÜNKÜ kitap serisi çok daha güzel. Bunun sebebi de diyelim kitabın 150. sayfasındaki bir olayı anlatıyor, sonra hooop bir bakmışız 220. sayfada. "Hoppala ne oldu şimdi!" diye düşünmüyor değil insan. bu nedenle size tavsiyem sakın kitap ve filmi birbirine karıştırmayın. onlar aynı değil. biri KİTAPTAN uyarlama. ötekisi orijinal.
kısacası OKUYUN
464 syf.
·Beğendi·7/10
Klasik fantastik kitaplarının aksine daha ilginç bir konuyu barındıran akıcı dille yazılmış okuması keyifli bir kitaptı. Cassy (baş karakter)nin yaşına göre olgunluğu düşünceleri kitabı ergenlikten kurtarıp yetişkin okura hitap etmiş diyebiliriz. Serinin tamamını okumak keyifliydi. tavsiye ederim :)
464 syf.
·11 günde·5/10
En baştan söylemem gerekiyor ki,tüm kitap boyunca nasılda rahat senaryolaştırılabilir diye düşünerek okudum ki filmi zaten 2016 ‘da çekilmiş.(artık biliyorsunuzdur okumaya başlamadan önce etkilenmemek adına araştırmıyorum.)Hatta afişe baktığımda filmi izlediğimi bile hatırladım.Ne kadar etkilenmemişsem kitap boyunca asla aklıma gelmedi.İlk fırsatta tekrar izleyeceğim.
Gelelim kitabımıza..Üçlemenin ilk kitabı olarak 5th Wave tamamen giriş içeriyır.Dolayısıyla bir çok yerde sıkılmama sebep olsa da,devamını merak ettirecek kadar da heyecan bıraktı.Rick YANCEY,sanki tek bir hikaye yazmış sonra bitirme projesi olarak uzun gelince üçe bölmüş gibi hissettiriyor.
Her ne kadar vasat bulsam ve türünde çok daha iyilerine rastlamış olsam da kafamda yer etmiş bazı gelişmeleri merak ettiğim için serinin ikinci kitabı “Sonsuz Deniz”i okuyacağım.
Puanlamamda imdb’ye sadık kalacağım ve ikinci kitabı mutlaka okuyacağım.
464 syf.
·Beğendi·8/10
5.dalga kendi dalında yarışan kitaplar arasında hatrı sayılır bir değer kazanmış bir kitap. Bu kitap aslında sadece bir kitap olmaktan çıkıyor ve sizin hayal dünyanıza ansızın yerleşiyor. Ben kitabı ilk okuduğum da biraz anlayamadım. Çünkü cümleler gelişigüzel değil her cümle gelecek cümlelerin birer aynası. Okurken mutlaka cümleleri düzgünce okumanızı tavsiye ederim. Zira olan bi olay icin 60 sayfa geriye dinmemiş olursunuz :-)
"Kendini herhangi bir şeye inanmaya zorlayamazsın, ancak inanmak için kendine izin verebilirsin. Birine güvenmek için kendine izin verebilirsin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
5. Dalga
Alt başlık:
The 5th Wave Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433255
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The 5th Wave
Çeviri:
Uğur Emre Yürük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
1.Dalga Dünya Karanlığa Gömüldü
2.Dalga Sadece Şanslı Olanlar Kurtuldu
3.Dalga Sadece Şanssız Olanlar Sağ Kaldı
4.Dalga Tek Bir Kural Geçerliydi: Kimseye Güvenme
5.Dalga Artık Kimse Ne Olacağını Bilmiyor

Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!

"Bu kitaba başlarken diğer her şeyi bir kenara bırakmaya HAZIR OLUN. Başınızı döndürecek hızı ve uğrunda savaşılanlar sizi büyüleyecek. Uzun zamandır bu kadar SÜRÜKLEYİCİ bir hikâye okumamıştım."
-Cinda Williams Chima-

"KAHRETSİN ile VAY CANINA tepkileri arasında gidip geliyorsunuz. Basitçe anlatmak gerekirse, bu kitap yıllardır okuduğum en iyi kitaplar arasında."
-Melissa Marr-

"Nefes kesici, TEMPOLU ve ÖZGÜN bir yapıt. 5. Dalga okurların elinden düşüremeyeceği EDEBÎ BİR TSUNAMİ."
-Melissa de la Cruz-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 691 okur

 • Selmin Marin Böler
 • nil çakıcı
 • Ay ışığı
 • Yunus.s
 • Eylül Dilara Toprak
 • Gökberk Menet
 • Tuğba Çakal
 • Aslayer
 • Zeynep sare ozturk
 • Eda didar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%37.8
18-24 Yaş
%31.5
25-34 Yaş
%12.6
35-44 Yaş
%4.7
45-54 Yaş
%5.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.8
Erkek
%15.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.5 (64)
9
%19.9 (52)
8
%20.7 (54)
7
%19.5 (51)
6
%8 (21)
5
%5 (13)
4
%1.1 (3)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları