Rick Yancey

Rick Yancey

Yazar
8.2/10
297 Kişi
·
635
Okunma
·
34
Beğeni
·
2.214
Gösterim
Adı:
Rick Yancey
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Miami, Florida, Amerika Birleşik Devletleri, 1962
Yancey Miami, Florida'da dünyaya geldi. Yancey, genç yetişkinleri hedefleyen gerilim, fantezi ve bilim kurgu eserleriyle beğeni toplayan Amerikalı bir yazardır.

Yancey, Florida'daki Crystal Lake Junior Lisesine katılırken ilk kısa öyküsünü yedinci sınıfta yazdı. Lakeland Lisesi'nden mezun olduktan sonra Florida Southern College'a kabul edildi ve İletişim bölümünden mezun oldu. Florida Southern College'da bir yıl sonra Yancey, Florida Eyalet Üniversitesi'ne geçti ve sonunda Roosevelt Üniversitesi'nden İngilizce BA ile mezun oldu. Mezuniyet sonrası Yancey, hukuk fakültesine devam etmeyi planladı.

Sonuçta Yancey, hukuk fakültesine karşı karar verdi ve yerel topluluk tiyatrolarında oyunculuk ve yönetmenlik yapmakla birlikte İngilizce dersleri vermeye başladı. 1991 yılında Yancey hükümet işi için başvurdu ve İç Hâsıllar Servisi tarafından işe alındı ​​ve burada on iki yıl için bir temsilci olarak çalıştı.

IRS'de iken Yancey eşi Sandy ile tanıştı. Şu anda en küçük oğlu Jake'i yetiştirerek kendi doğduğu Florida eyaletinde yaşıyorlar.
"Kendini herhangi bir şeye inanmaya zorlayamazsın, ancak inanmak için kendine izin verebilirsin. Birine güvenmek için kendine izin verebilirsin."
İnsanların dünyayı fethetmiş olmaları, şiiri, matematiği ve içten yanmalı motoru icat etmiş olmaları, uzay ile zamanın göreceli olmasını keşfetmeleri, atomu parçalayabilmemiz süper bir şeydi.
Ancak bunların arasında en muhteşem şey, elde ettiğimiz en büyük kazanım, polyester elyaftan yumakları bir kumaşın içine tıkıp, anatomik olarak kesinlikle doğru olmayan, dünyanın en korkunç yırtıcılarından birinin karikatürize edilmiş halini, bir çocuğu avutmak için eline vermemizdi. Hep bununla hatırlanmamız için dua ediyorum...
Kendimi onun kollarına bırakmaktan başka bir şey yapamayacak kadar boş ve çaresiz hissediyordum.
Çünkü hepimiz zaten ölecektik fakat en azından son nefesimizi boyun eğmemiş olarak verecektik.
464 syf.
·Beğendi·9/10
Bir muhteşem kitap daha Pegasus'tan.Beşinci Dalga ilk çıktığı zamandan beri okumak istediğim bir kitaptı ah ah neden o zaman okumadıysam! Bu kitap kaçırılmaz arkadaşlar benden söylemesi.Konusu farklı olmuş, hem de bayağı.Distopya severler için şahane bir kitap.Beşinci Dalga, filmi çekilecek kitaplar arasında yerini almış ayrıca.Merakla bekliyorum: ikinci kitabı ve filmi !
464 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Eveeet, ben geldim. Uzun zamandır 5. Dalga'nın okuma durumumda gözüktüğünü farkettim. Bu ara hayatım karışık biraz, teknik nedenler de araya girince güncelleme yapmayı unutmuşum.

"Uğrunda yaşadığımız her şeyi yok ettiler. Şimdi de uğrunda öleceğimiz şeylerin peşindeler!"

Hazır Mars'ta su bulundu. Evrendeki varlığımız tekrar gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda Rusya uzaylılarla ilgili açıklama yaptı derken, kitap tam zamanında denk geldi bana... Uzaylıların Dünyamıza gelmesiyle insanların hayatının nasıl cehenneme döndüğünü anlatıyor kitap... Zaten en sevdiğim konulardan biri olunca yazarımızın işi kolaylaştı diyebilirim ;) Konu uzaylılar olunca hemen klişedir diye damgayı basmayın. Yazarımız Rick'in cidden sağlam bir anlatımı var. Sıradan bir konuyu sıradışı hale getirmiş kendisi... Bu fiziksel olarak hayatta kalma savaşını psikolojik savaşa da taşımış ve bunu çok iyi başarmış. Sürekli alıntı paylaşmak istediğim, beğendim yerlerin sayfa numaralarını not alırken kağıdı tıka basa doldurduğum sayılı kitaplardan...

"1. Dalga: Işıklar söner. 2. Dalga: Sular yükselir. 3. Dalga: Salgın. 4. Dalga: Susturucu. Sırada ne var, Evan? 5. Dalga'da ne gelecek?"

Klasik dünya ahalisi olarak uzaylıların ilk gelişini mutlulukla karşılamışız. Onları evimize davet etmişiz, buyrun soframıza oturun seve seve ağırlarız demişiz. Bunlarda tık yok tabii... Öylee atmosferimiz üzerinde sessiz sakin gemileri takılmaya devam etmiş. İletişim bile kurulamamış. Yahu adamların zaten iyi niyeti olsa gelmeden önce izin istemez mi? Evinizi ziyarete gelicez, biz dostuz diye iletişime geçmez mi? Diplomasi bu şekilde değil midir benim süper zeka insanlık kardeşlerim! :( Bir süre onların niyetindeki bu belirsizlik devam etmiş. Taa ki onlar insanlığın kökünü kurutmak için harekete geçene kadar...

"Gülümsemeyle bir derdin mi var senin?"
"Kaybettiğim ilk şey oydu."

Kitap birden fazla kişinin bakış açısından anlatılıyor. Genelde bu tarz kitaplar okurken kişiyi zorlar, hatta 5. Dalga'da ilk geçiş oldukça sert ama herkesin hikayesi öyle farklı yönlerde ilerliyorki bir süre sonra hangisini okumak istediğini şaşırıyor insan... Karakterler, replikler, olay örgüsü ve iç sesler hepsi güzelce harmanlanmış. Cassie, Ben, Evan, Sammy derken özellikle insanlığın psikolojik savaşı oldukça etkileyici...

Sadece uzaylılarla savaşmıyorlar, kendi korkularıyla, kendi şeytanlarıyla da her gün yüzyüze geliyorlar. Bu uzaylılar hiç öyle filmlerde gördüğümüz gibi değil. Öyle garip saçma sapan evrimleşmiş yaratıklar yok karşımızda... Bir bakıyoruz ki onlar çoktan biz olmuş aramıza karışmış bile...

"Ben ne kaçıyordum ne de saklanıyordum, ben yüzleşiyordum.
Çünkü eğer son kalan bensem, insanlığın ta kendisiydim.
Ve eğer bu insanlığın son savaşıysa, onun savaş meydanı da bizzat bendim."

Karakterler çok inandırıcı, çok bizden... Cassie eski hayatında sıradan bir öğrenci... Notlarını yüksek tutmaya çalışan, okulun en popüler erkeğinden hoşlanan ama ona bir türlü duygularını itiraf edemeyen, yine de sürekli onunla ilgili hayaller kuran sıradan bir kız... Uzaylıların gelmesiyle hayatı tepetaklak oluyor. 3. Dalga ile önce annesini ondan alıyorlar, 4. Dalga ile de babasını... 5. Dalga'nın belirsizliğinde kardeşi Sammy de ondan alınınca artık ona verdiği sözü tutmak için o uzaylı zımbırtılarını cehennemin dibine yollamaya hazır.

"Sana ölümü sevmeyi öğreteceğim. Senin içini kederden, pişmanlıktan, kendine acımaktan arındıracağım ve yerini nefret, kurnazlık ve intikam ruhuyla dolduracağım. Son direnişimi burada yapacağım, Benjamin Thomas Parish."

Ben'in Cassie'nin bu vahim durumundan önceki mutlu, sıradan hayatının bir göstergesi olarak bahsi geçen öylesine biri olduğunu sanırken çocuk doruk noktamız çıktı, iyi mi? Hazırlıksız yakalandım, kabul ediyorum. Onun bakış açısını okurken inanılmaz zevk aldım.

"Ben insan olduğunu hayal eden bir köpek balığıyım."

Evan... Cassie ile ilk karşılaştığında onun kim olduğunu tahmin etmiştim zaten... Ama bu aralarındaki konuşmaların, iletişimin, yaşadıkları paylaşımın! güzelliğini söndürmedi benim için... Cassie onunla olduğu sahnelerde beni bazen uyuz etse de kız haklı... Uzaylı başbelaları insanlığın en önemli özelliği olan "Güven Duygumuzu" yerle bir etmede hiç de fena bir iş çıkarmamış. Ve son olarak acaba nerdesin Evan, başına ne geldi?

Türü seviyorsanız kitabı da benim gibi seveceksiniz. Bir puanı nerden kırdım derseniz tüm bu sevdiğim yönlere rağmen kitapta nedense ufak bir eksiklik buldum. İnanın ne olduğunu ben de bilmiyorum. Belki de bu ara çok yoğun olduğumdan kitabı bölük pörçük okuduğumdandır. Yoksa yazarın anlatımına lafım yok. Özellikle son 100 sayfa nefes nefeseydi ♥ Gerçi sondaki sahneyi biraz gereksiz buldum o ayrı mesele... Ocak 2016'da da filmi geliyormuş, bakalım nasıl bir uyarlama izlicez ;) Herkese iyi okumalar :)
464 syf.
·6/10
İyi başlamış ve gizemli devam ediyorken sonra diğerleri gibi yine 16 yaşında yine aşk meşk yine bir avuç plansız insan uzaylılara karşı vs. vs. ye dönüştü. Göçebe tarzı ancak ondan daha kötüydü.
464 syf.
·Puan vermedi
Kitabın konusuna baktığınızda bir klişe görüyorsunuz. Uzaylılar dünyayı istila eder, insan ırkına savaş açar. Buraya kadar farklı bir şey yok denebilir. Kitaba beni bağlayan şey bu durumun insanları psikolojik savaşa sürüklemesi, insanların elindeki güven duygusunu alması. İstilacı uzaylılar da en az sizin kadar insan görünüyorsa hiç bir şekilde kimin düşman kimin dost olduğunu anlayamıyorsanız, hiç ummadığınız biri size yardım ediyorsa ve size öğretilen her şeyin aslında aldatmaca olduğunu öğrendiğinizi de pusulanızı kaybedersiniz.
Dediğim gibi orjinal bir konusu yok fakat kitabı okurken bu duyguları hissederek okudum ve ilgisini çekenlere tavsiye ederim.
384 syf.
·1 günde·9/10
Bu seride birden fazla kahraman var. Diğer serilerden ayıran en önemli özelliği de bu. Serinin en sevdiğim kitabı oldu o yüzden. Diğer kahramanları da bu kitapta sık sık okuduk. Olayları tüm yönleriyle gördük. Ayrıca çok derin de bir kitaptı. Sadece uzaylılar basmakla kalmıyor.
360 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Serinin ikinci kitabı. İlk kitaptan sonra böyle güzel bir kitap bekliyordum. İlk kitaba göre bölümler daha uzun ve birkaç farklı kişinin ağzından yazılmıştı. Bu farklılıklarıdan bazılarını pek de güzel bulmasam da kitap genel olarak güzeldi. Akıcı ve sürükleyiciydi. Beni şaşırtan yerler oldu. Bilim kurgu severlere önereceğim bir kitap. Ben hemen serinin son kitabına başlayacağım. Heyecanla bekliyorum. Tavsiyemdir..
404 syf.
·8 günde·5/10
Fantastik ve 3 kitaplık bir serinin ilk kitabı. Çok zaman olmadı, DEX kalan 2 kitabını da piyasaya sürdü. Ama şu an ben devam etmek niyetinde değilim.

Olaylar 19.yy. sonlarına doğru gelişiyor. Ana karakterimiz 11-12 yaşlarında bir çocuk, adı da Will Henry. Adı üzerinde yaratıklar var içeriğinde.

Benim yaşım için fazla hafif kaldı bu kitap. Yani 13-14 yaş grubuna rahatlıkla tavsiye edebilirim. 35'inize ramak kaldıysa bence yanaşmayın.
360 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10
5. Dalga'nın ikinci kitabı. İlk kitaba göre biraz durgun geçti ama sonra aksiyon doruğa ulaştı. Rick Yansey'i okurken adeta bir film izliyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.
464 syf.
·5 günde·7/10
Bir kitabı okurken aynı zamanda diğer bir kitabı okuyormuş gibi bir kitap. Bolca tekrara başvurulmuş. Olay örgüsü gayet sağlam. Ama olayla alakasız gereksiz olan çok fazla yerler var. Öyle aman aman da bir kitap olmadı benim için. Bazen çok heyecanlandırıyor bazen de kitabı okumayı bıraktırmayı düşündürüyor. Anlayacağınız garip bir kitap.
384 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Ben en çok bu seride Evanla cassieyi sevmiştim muhteşem bir sondu ama Spoiler içerir
Cassienin ölmesi ve evanın duyduğu acı kitap olmasına rağmen moralimi bozuyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Rick Yancey
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Miami, Florida, Amerika Birleşik Devletleri, 1962
Yancey Miami, Florida'da dünyaya geldi. Yancey, genç yetişkinleri hedefleyen gerilim, fantezi ve bilim kurgu eserleriyle beğeni toplayan Amerikalı bir yazardır.

Yancey, Florida'daki Crystal Lake Junior Lisesine katılırken ilk kısa öyküsünü yedinci sınıfta yazdı. Lakeland Lisesi'nden mezun olduktan sonra Florida Southern College'a kabul edildi ve İletişim bölümünden mezun oldu. Florida Southern College'da bir yıl sonra Yancey, Florida Eyalet Üniversitesi'ne geçti ve sonunda Roosevelt Üniversitesi'nden İngilizce BA ile mezun oldu. Mezuniyet sonrası Yancey, hukuk fakültesine devam etmeyi planladı.

Sonuçta Yancey, hukuk fakültesine karşı karar verdi ve yerel topluluk tiyatrolarında oyunculuk ve yönetmenlik yapmakla birlikte İngilizce dersleri vermeye başladı. 1991 yılında Yancey hükümet işi için başvurdu ve İç Hâsıllar Servisi tarafından işe alındı ​​ve burada on iki yıl için bir temsilci olarak çalıştı.

IRS'de iken Yancey eşi Sandy ile tanıştı. Şu anda en küçük oğlu Jake'i yetiştirerek kendi doğduğu Florida eyaletinde yaşıyorlar.

Yazar istatistikleri

  • 34 okur beğendi.
  • 635 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 401 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları