Deniz Atakan Çamlıca profil resmi
190 okur puanı
20 Ağu 2015 tarihinde katıldı.
 • 486 syf.
  ·Beğendi·10/10
  "Scarlet genç ve körpe bir parçaydı, Ve kurt biliyordu ki babaannesinden bile daha lezzetli olmalıydı."

  Eveettt, Scarlet'i de bitirip başucuma koymuş bulunmaktayım. Ve yine bir psikopatlık yapıp hikayede bir şey kaçırmamak için ilk kitap olan Cinder'i tekrar okuyup ardından 2.kitaba başladım. Ve hiç pişman değilim, Kai'yi özlemiştim zaten ;)

  Yine yine ve yine aynı şeyi söylüyorum. Hayatımda okuduğum en iyi masal uyarlamasaydı. Cinder daha sakin olsa da ben ona da bayılmıştım. Kai ve Cinder arasındaki ilişkinin ilerlemesini okumak bana acaip zevk vermişti. Scarlet ise gerçekten çıtayı Cinder'den daha yükseğe taşıdı.

  Cinder de olduğu gibi Scarlet'te de anlaşıldığı üzere Kırmızı Başlıklı Kız masalının uyarlaması var. Ama bu nasıl bir hayal gücüdür gerçekten hayran kaldım. Olaylar öyle bir şekilde birbirine bağlanmış, hiçbir kopukluk havada kalan yer olmadan uyarlanmışki gerçekten çok beğendim. Güya masal uyarlaması diyoruz ama yazarımız yepyeni bir hikaye, kurgu çıkarmış ortaya...

  Yeni karakterleri çok sevdim. Wolf, ah Wolff diyerek kalpler çizmek istiyorum ;) Thorne da en sevdiğim karakterler arasında yerini aldı ama kitabın adı ne kadar Scarlet olsa da Scarlet'i sevemedim. Özellikle son kısımda Cinder'e çemkirdiği bir sahne vardı ki deli etti beni... Bilmeden, anlamadan insanlarla bu şekilde önyargılı konuşan kişilerden nefret ederim. Cinder'in halinin farkında değil mi yahu!! Kız daha küçücük yaştayken Levana'nın gazabına uğramış, belki o halde ölmek bile isteyecekken başka insanlar tarafından hayatta tutulmuş, üstüne bir de sayborga dönüştürülmüş. Bilmiyorum ya zaten sevmemiştim, Cinder'e konuşmasından sonra iyice gıcık oldum. Hıhhh :(

  Bu arada İko hala favorim. Yeri değişmedi yani.. Ama bu sefer de gemi olarak karşımıza çıktı. Kai desen bedel öde öde yoruldu bu çocuk... Daha başına neler gelecek merak ediyorum. Cinder ve Kai'nin karşılaşacağı anı da merakla bekliyorum. Cinder bu sefer de düğünü basar gibime geliyor :) Kitap da zaten öyle bir yerde bitti ki 3.kitap iyiki elimde varmış diyorum şuan... Mutlaka tavsiye edilir. Herkese iyi okumalar ;)
 • 486 syf.
  ·Beğendi·İnceledi·10/10
 • 421 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  "Prens, merdivenin tüm basamaklarını ziftle kaplatmıştı.
  Ve Cinderella merdivenlerden koşarak indiğinde, sol ayakkabısını geride bırakmak zorunda kaldı."

  Evettt kitap beklediğimden çok çok daha iyi çıktı. Ben klasikleşmiş bir Külkedisi uyarlaması beklerken olaylar farklı yerlere kadar uzandı ve kötü mü oldu? Tabii ki Hayır!!! Bize çok farklı yeni bir hikayenin kapılarını açtı. Hikayemiz bilim-kurgu distopya türünde... İnsan yerine konulmayıp 2.sınıf muamelesi gören Sayborglar, Androidler derken efsanevi komşu gezegenin insanları Aycılar ve Dünyalılar da bizi karşılıyor kitapta... Kötü Ay Kraliçesi ve Ay Prensesi bana çocukluğumun çizgi filmi Ay Savaşçısı'nı hatırlattı nedense... İçimdeki çocuk büyümemek için ısrar etmekte zaten ;) Kitap oldukça akıcı bir dile sahip, temposu hiç düşmüyor, merakla olacakları okuyoruz, sayfalar hızla çevrilip ilerliyor. Yazarın dilini de, anlatımını da, yarattığı dünyayı da çok sevdim. Bir de Prens Kai var ki, Yeni Pekin'in prensi, tadından yenmiyor zaten...

  Bu arada Aycılar'la Dünyalılar'ın arasının pek de iyi olduğu söylenemez. Her an savaş ha çıktı ha çıkacak modundalar. Ne hikmetse tek çözüm de özünde pörsümüş Ay Kraliçesi'nin bizim çiçeği burnunda gencecik Dünya Prensimizle evlenmesi... İnanamıyacaksınız ama Kraliçe'nin istediğini elde etmesi için önündeki tek engel de sayborg olan facia bir üvey annenin eline kalmış mekanik ustası genç kızımız Cinder...

  Daha iyi olabilir miydi? Tabii ki de olabilirdi ama kitap öyle hoşuma gitti ki ve yazarın dünyasını inanılmaz yaratıcı bulduğumdan puan kırmaya gönlüm razı olmadı.Herkese iyi okumalar ;)
 • 421 syf.
  ·2 günde·Beğendi·İnceledi·10/10
 • 368 syf.
  ·3 günde·5/10
  Şah'ı okumamla birlikte seriyi de tamamlamış bulunmaktayım. Bana sorarsanız son kitabın çoğu yeri gereksizdi. Yazar sırf üçleme yapmak için yazmış. Kitty'nin kitabın başlarında Knox'a karşı yaptığı saçma sapan karşı çıkışları o kadar gereksizdi ki offf dedirtti bana... Daxton'ın psikopatça tavırları ve sahneleri de bence anlamsızca uzatılmıştı. Son kitapta genellikle seri toparlanır, açık köşeler kapatılır ama bu seride yazar bunların çoğunu 2. kitapta yapmıştı zaten, bu yüzden de bu kitaba pek bir şey kalmamış açıkçası...

  İlk kitaptan beri Benjy'i sevmediğimi ve gönlümdeki kişinin Knox olduğunu hep söylemiştim. Bu kitapla da ispat edilmiş oldu. Yazar amma da pasif bir karakter yaratmış, okurken içim şişiyordu onun olduğu yerlerde... Asıl anlamlandıramadığım ise bunlar ne zaman arkadaş olarak kalmaya karar verdi. Yatakta geçirdikleri samimi anlarda mı, yoksa birbirlerinin dibinden ayrılmadıkları zamanlarda mı? Böyle bir şey yapacaksan sevgili yazarımız, okuyucuya daha fazla sinyal vereceksin bu ilişkinin düzeyine dair. Aynı şekilde Kitty'nin Knox'a karşı patlayan duyguları da en sevmediğim şekilde ortaya çıkmış oldu: Yüzyılın Klişesi olan kaybetme korkusuyla... Buna ne zaman karar verdin sevgili Kitty? Sanırım her şeyi içten işe yaşadı karakterler, biz ondan kaçırdık hep bu kısımları...

  İyisiyle kötüsüyle seri bitmiş oldu. Şöyle bir bakıyorum da genel olarak ilk defa bir serinin 2. kitabını diğer kitaplarından daha çok beğenmiş oldum. Öyle sağlam bir distopya serisi beklemem, çerezlik bir şeyler arıyorum derseniz ancak o zaman öneririm. Herkese iyi okumalar :)
 • 368 syf.
  ·3 günde·İnceledi·5/10
 • 608 syf.
  ·9 günde·Beğendi·10/10
  "Demek istediğim, "Seninle bir daha asla konuşmayacağım," derken insanın aklına o öğleden sonra gezegeninin istilaya uğrayacağı gelmiyor."

  Of of offff... Kitap bitti ama ben de bittim. Beynim yandı. Şimdi bir cihaz olsam çoktan kısa devre yapardım. Gerçi beynimizin de elektrik ürettiğini düşünürsek evet sanırım yine de kısa devre yapmış olabilirim. Ne diyeceğimi bilemiyorum, dilim tutulmuş durumda... Bu arada muhteşem bir kitap olduğunu söylemiş miydim bilmiyorum.

  Hikaye, olay örgüsü harika, ona kabulüm ama bunlara sahip olurken elinize muhteşem bir eser alıyorsunuz, bunu da söylemeden geçemicem. Hani çok sevdiğiniz bazı kitaplar vardır, onların özel baskıları olur. Onu elinize aldığınızda inanılmaz bir zevk alırsınız, hem merakla bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlanırsınız hem de elinizden bırakmamak için yavaş yavaş okur, resimler üç boyutluymuş gibi dokunursunuz ya yemin ediyorum aynı hissi yaşattı bana... İnanılmaz bir baskı, inanılmaz bir emek... O yüzden bu kitabın özel bir baskıya ihtiyacı yok, yazarlarımız sağolsun bunun en harika halini bize hazırlamış bile...

  Illuminae benim çok uzun zamandır kütüphanemde sakladığım, inanılmaz büyük reklamlarla ülkemizde basılmış, aslında benim de yurt dışı kitap listesi takiplerimde olan bir bilim-kurgu romanı... Okumayı çok istememe rağmen maalesef fazla popüler olan şeylerden nedense çabuk soğuduğumdan kitabı hevesle almama rağmen bir türlü okumak içimden gelmedi. Bunu düşününce aklıma ilk gelen HP serisi oluyor ve şükrediyorum ki ülkemizde çok popüler olmadan başlamışım okumaya, yoksa kendimi biliyorum ancak şimdi okumuş olurdum seriyi... Neyse konuyu dağıtmayayım ;)

  Illuminae çok başarılı bir bilim-kurgu romanı... Bunu sadece hikaye ve kurgusal olarak sağlamamış yazarlarımız, aynı zamanda da sıra dışı... Kitabımız yapılan görüşmelerin yazılı hale geçirilmiş olan dokümanları, askeri belgeler, mailler, kayıp listeleri, tutanaklar, tıbbi raporlar, chat yazışmaları, kamera gözlem kayıtları, yapay zeka AIDAN'ın çekirdeğinden alınan veriler ve hatta Kaddy'nin günlüğünden alınmış çeşitli kaynaklardan derlenmiş olan bir çok bilgiden oluşuyor. Ortada bir hikayesel anlatım yok. Alışık olduğumuz üzere bir düz yazı türü mantığıyla hazırlanmamış roman, bu da bizi afallatıyor mu? Elbette. Hatta okurken ortalama 100-150 sayfa adapte olmaya çalışarak geçiyor. Ama adaptasyonunuz tamamlandığı an yazarların ne yapmaya çalıştığını anlıyorsunuz. Size bu kurguyu hikayeleştirmek yerine farklı anlatım şekilleri kullanarak kendiniz keşfetmeniz için bir fırsat vermişler. Ve bu kitaptan aldığınız zevki katbekat arttırıyor. Her anlatımın sonunda neyle karşılaşacağınızın merakı ve ondan aldığınız zevkle çeviriyorsunuz sayfaları... Zaten o kadar başarılı illüstrasyon çizimleri varki, sayfalara dokunmadan hissetmeden geçemiyorsunuz.

  Kitapta başlarda benim en çok dikkatimi çeken belli karakterlere odaklanıldığı ve bu nedenle genel çerçevede yaşanılan olaylara ilişkin bilgi edinemiyor oluşumuzdu. Bu genelde ana karakterin bakış açısından anlatılan kitaplarda da yaşanılan bir sorundur. Ama hikaye o kadar farklı kanaldan ve kaynaktan ilerliyorki, yazarlar size bazı şeyleri sorgulatmaya fırsat vermiyor bile... Hatta iyiki böyle olmuş diyorum, yoksa bu kadar yaratıcı ve orijinal bir roman okumuş olamazdım.

  Illuminae'i bana sevdiren diğer bir özelliği ise herkesin olması gerektiği gibi yazılmış olması... Kaddy ve Ezra yaşlarının gereği gibi yaşadıklarının korkularıyla, gerektiğinde cesur ama gereksiz ergen triplerinden uzakta yazılmışlar. AIDAN desek benim efsanem olacak düzeyde kurgulanmış bir Yapay Zeka... Bayılıyorum kendisine!!! İnanın karakterler o kadar inandırıcı geliyorki, okurken bilim-kurgu romanı olmasına rağmen sanki 2575 yılında Alexander'ın koridorlarında gezen, virüslüler tarafından kovalanan, AIDAN ile konuşan ve o çaresizliği yaşayan kendinizmiş gibi hissediyorsunuz.

  Yorumumdan da anlaşılacağı üzere BA-YIL-DIMM bu romana... Kızıl Yükseliş'ten sonra bir kitaba 10 puan vereceğim aklıma gelmezdi ama çok başarılıydı yahu... Bu arada yazarlarımıza sonunu buruk, beni boynu bükük bir şekilde bırakmadan bitirdikleri için teşekkürü bir borç bilirim. Kitabı bitince içime sokasım geldi, öyle sımsıkı sarıldım.

  İyiki başta ne diyeceğimi bilemiyorum yazmışım. Daha ne yazacaksam :) Sonuna kadar tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar ;)
190 okur puanı
20 Ağu 2015 tarihinde katıldı.
2019
31/50
62%
31 kitap
13.654 sayfa
9 inceleme
17 günde 1 kitap okumalı.
En çok okuyanlar'da 116. sırada.

Okuduğu kitaplar 377 kitap

 • Scarlet
 • Cinder
 • Şah
 • Aldığım Her Nefeste
 • Sır
 • Düğün
 • Kulüp 1000
 • Şizofren
 • Onlar
 • Bumerang

Okuyacağı kitaplar 14 kitap

 • Devrimin Kızı
 • Harry Potter ve Lanetli Çocuk
 • Wildcard
 • Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
 • Dikenler ve Güller Sarayı
 • Darmadağınık
 • Kafes
 • Siyah Damar
 • İnsignia
 • İşgalci

Kütüphanesindekiler 348 kitap

 • Scarlet
 • Şah
 • Illuminae
 • Aldığım Her Nefeste
 • Sır
 • Düğün
 • Onlar
 • Bumerang
 • Kış Bahçesi
 • Kusursuz

Beğendiği kitaplar 277 kitap

 • Scarlet
 • Illuminae
 • Aldığım Her Nefeste
 • Sır
 • Bumerang
 • Kusursuz
 • Seni Beklerken
 • Kalbim Sende Kaldı
 • Son Söz Aşkın
 • En Çok Beni Sev