Kavim

8,3/10  (270 Oy) · 
1.011 okunma  · 
224 beğeni  · 
3.023 gösterim
"Genzini yakan koku uyandırdı onu. Bu kokuyu tanıyordu. Yıllarca kapalı kalmış bir kilisenin kokusu. Kilisede yakılan kandillerin, ufalanan taşların, eriyen mermerin, çürüyen ahşabın, yıpranmış sayfaların, küflenen cesetlerin kokusu. Dehşete düşmesi gerekirdi ama sadece çevresine bakındı. Usulca kımıldayan siyah bir leke gördü. Biçimsiz, belirsiz bir leke... Simsiyah bir siluet... Gülümsedi lekeye.

'Mor Gabriel,' diye mırıldandı. Leke yaklaştı, yaklaşınca insan cismine bürünüverdi. Siyahlar içinde bir insan. O insan başucuna geldi, kulağına fısıldadı: 'Beni tanıdın mı?'
'Mor Gabriel/ diye mırıldandı yine. Ağzından Mor Gabriel sözcükleri dökülürken müziği duydu; derinden, çok derinden gelen bir ayin müziği. Bilmediği bir dilde yinelenen tutkulu bir mırıltı, kendinden geçmiş birinin söylediği bir tekerleme. Aynı anda haçı fark etti. Gümüşten bir haç. Adam haçı elinde mi taşıyordu, yoksa göğsünde mi, anlamaya çalışırken, boşluğu ikiye bölen bir parıltı yandı söndü. Bir acı hissetti. Parıltı yeniden yandı söndü, acı kayboldu, bütün bedenine bir rahatlık yayıldı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752897397
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Son zamanlarda bu kadar etkileyici bir romana rastlamamıştım.Başından sonuna kadar bir hareketli,bir olaylı geçti.Yoğun bir sınav döneminde olmama rağmen okumayı bırakamadım.Uzun süredir de okumamıştım Ahmet Ümit'ten eserler.İyi oldu.Diğer bir iki kitabı da var elimde.Onları da okuyacağım inşallah.Süryaniler,Hristiyanlık hakkında da bir derece bilgi sahibi oldum.Özellikle Anadolu'da,Ortadoğu'da yitip giden Süryaniler..Kitabın başındaki bazı bulgular sonlarına doğru güzel bir biçimde bağlanmıştı.Bazı akşamlar merakla okuduğumu söyleyebilirim.Kitabı kütüphane rafında gördüğüm,incelediğim anda ''400 sayfalık bu kitabı nasıl okuyacağım acaba? Ve de boyutu da biraz büyük.'' diye endişeleniyordum.Yerin dibine battı o endişem. :)

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Ümit bana korsan kitabı bıraktıran adamdır. "Kitaplarımı korsandan okuyanlara hakkımı helâl etmiyorum"denince başka ne yapılır ki. Ta o zamandan ona duyduğum saygı kitaplarını okudukça büyüyor ve derinleşiyor .Her kitabı ayrı bir araştırma, ayrı bir dünya. Kavimde de hristiyan ve Süryani ve Güneydoğu'da derin devleti anlatan, okudukça beğeninizi artıran, her zamanki gibi hem iyi bir polisiye hem de Komser Nevzat'ı anlatan iyi bir dram.

Şahane bir kitap . Kitabi elime aldıktan sonra resmen yerime mıhlandim bitirmeden kalkmadim. Kitaptaki hristiyanlık ile ilgili bilgiler kafa kariştirici idi. Ama bunun yaninda kitapta şahane bir cinayet vardı . Aslinda okuyacak olanlar için katilin kim olduğu söylemeye cem ama her bir olayda katilin kim olduğu hakkında fikrimiz değişecek "katil suç işlediği yere geri döner" sözünü asla aklinizdan cikarmayin.

ARF 
18 May 10:22 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in kitaplarını ilk defa okumaya başlayan bir kişi hemen başka kitapları var mı diye araştırma yapıyor. Çünkü bence kurgu senaryosunu en iyi yazan yazarlardan birisidir. Benimde hiç sevmedim şey Klasik Kurgular(Örnek: Katilin hep en az şüpheli olan kişi çıkması gibi) üzerinden oluşturulan kitaplar. Ama Ahmet Ümit beni her defasında şaşırtıyor. Kitaplarını okurken her kelimesini dikkatli bir şekilde okuyarak ipucu yakalamaya çalışıyorum ve bundan çok zevk alıyorum. Çünkü kitap okumak sadece düz yazı okumak değildir o kitapla birlikte yaşanan olayları yaşamaktır.

Deniz keklikçi 
21 Nis 22:28 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine sıradan polisiyelerden farklı olarak Ahmet Ümit'in verdiği sosyal toplumsal düşündürücü naif mesajlarla, sokakta karşılaşabileceğimiz cinsten gerçekçi kurgu ve karakterlerle farklılaşmış müthiş bir roman. Özellikle ilk sayfalardaki cinnet bölümü hala tüylerimi diken diken ediyor. Nerde bizim Ahmet Ümitteki lezzet, nerde Tess Gerritsen.

Hatice gürsoy 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Gizem çözmenin cazibesi, bilmediklerini öğrenmenin heyacanıyla birleşince okuma zevki iki katına çıkıyor.
Bir kitabı okurken ilk kez duyguğum tarihi isimleri ya da geçmiş olayları başka kaynaklardan da araştırmaya başlıyorsam, gerçekten yazara ayrı bir saygı duyuyorum. Çünkü öğrenme süreci böyle başlıyor. Ahmet Ümit'in 'Sultanı Öldürmek' romanında da böyle hissetmiştim.
Kavim, Hristiyanlık tarihine dair ilginç bilgiler veriyor. Oldukça da sürükleyici bir olay örgüsü var.

Halil Yavuz KAYA 
 02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Son sayfa , son satırlara kadar katili tam netleşmemiş,klasik bir Ahmet Ümit polisiye romanı. Okurken Meraklandırıp sürüklüyor.insanı.
Tarzı sevenler için güzel bir hikaye. Üstelik sizleri bazı konularda hatırlatmalar yapıyor.. Örneğin 1980 öncesi devlet ki otorite boşluğunun yarattığı handikaplar, devlet teşkilatı içindeki bazı nüvelenmeler , Güneydoğudaki bazı gelişmeler gibi.
Bazı bilgilendirmeler de veriyor..Hiristiyanlık aleminin bazı konularını açmasında olduğu gibi Yada benim ilk defa duyduğum Aman Vermez Avni nin serüvenleri (Ebüsüreyya Sami'nin polisiye tefrikaları )'in de olduğu gibi.
Ama benim en çok dikkatimi cezbeden konu. Cinayeti işleyen fail yada faillerin son ana kadar bilinmemesinin ardındaki gerçeklik oldu. Hukukun girişi yada temel vazgeçilmez ilkelerinden olan " suçsuz ceza olmaz"- " Hiç kimse aksi kanıtlanmadıkca suçlu sayılamaz.." kuralları...İşte önemli nokta bu idi Eskiden Suçluya varılır ondan sonra deliller bulunmaya başlanırdı. Ama artık modern hukuk kuralı olarak Suçluya delillerle varılması, Kişinin suçu işlediğine dair kesin kanıtlar elde edildikten sonra "suçlu" denile bilmesi .Savunmanın- soruşturmanın delillerin önemi ortaya koyuluşu idi benim dikkatimi çeken.Doğru ve güzelde yol izlemiş yazar...

Derya Berber Tali 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Ahmet Ümit'le "Bab-ı Esrar"kitabıyla tanismistim;ondan sonrada birakamadim.10.Ahmet Ümit kitabımı da bitirmiş bulunmaktayım ve sanırım devamı gelecek. Ahmet Ümit okuyanlar bilir,hem bilgi açısından doyurucu hem de sürükleyici Polisiyenin adresidir Ahmet Ümit.Kavim kitabı da Dinler Tarihi ile ilgili bilgi verirken aynı zamanda göğsünde hac saplı bıçakla öldürülen Yusuf'un katilini bulmaya zorluyor bizi.Polisiye sevenler için tavsiye ederim çok güzrldi

yasinkayar 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Ümit'in kaleminden çıkmış bir kitabın kötü olma ihtimali çok düşük.Buda diğer okuduğum kitabı gibi mükemmel bir polisiye romanı.Nefessiz okuyacağınız hele ki 200.sayfadan sonra olayların derinleşmesiyle mükemmel bir hal alıyor mutlaka tavsiye ederim.

Rana 
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın sürükleyiciliği,kurgusu,farklılığı bir yana;ben bu kitabın satır aralarında Ahmet Ümit'ten arayıp da bulamadığım çeşitli tarihi bilgiler edindim.Sırf bunun için bile teşekkür etmeye değer.

5 /

Kitaptan 65 Alıntı

“Kimse kimseyi tanıyamaz, tanıdığımızı sanırız. Tanıdığımız kadarına inanırız. Eğer gerçekten tanısak, bırakın aşkı filan, kimse kimseyle arkadaş bile olamaz.”

Kavim, Ahmet ÜmitKavim, Ahmet Ümit

''Gerçekler her zaman güzel olmayabilir. Bazen de ne kadar az şey bilirsen, o kadar iyidir.''

Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 45)Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 45)
yasinkayar 
 13 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Artık aslanlar öldü, devir çakalların devri."

Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 126 - kitap)Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 126 - kitap)
fazi 
10 Şub 12:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Ümit - Kavim
" Gerçekler her zaman güzel olmayabilir. Bazen ne kadar az şey bilirsen, o kadar iyidir."

Kavim, Ahmet Ümit (Everest Yayınları)Kavim, Ahmet Ümit (Everest Yayınları)
Güler Ayata 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölümle gerçekleştirilen adalet, ölümü yüceltmekten başka bir işe yaramaz....

Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 386)Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 386)
Hasan cetin 
11 Oca 02:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Adalet vicdanimiz ile yasa arasinda bir yerde duruyor...

Kavim, Ahmet ÜmitKavim, Ahmet Ümit
Güler Ayata 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tetiğe dokunursan, seni deli deşik ederim.

Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 346)Kavim, Ahmet Ümit (Sayfa 346)