Sis ve Gece

7,5/10  (186 Oy) · 
948 okunma  · 
133 beğeni  · 
3.431 gösterim
Âşık olduğu kızı arayan bir MİT görevlisi: Sedat. Yasak bir aşk. İstihbarat örgütünün içindeki entrikalar. Askerlerle, sivillerin çatışması... Günümüz İstanbul'undan renkli insan portreleri. Karanlık sokaklarda soluk soluğa bir koşuşturma. Örgüt evlerine düzenlenen baskınlar, yargısız infazlar, kayıtlara geçmemiş ölümler. Kayıtlara geçmemiş ölümlerin parçaladığı yaşamlar... Türkiye'nin yakın geçmişine insani bir bakış...

"Bakışlarımı konağa çeviriyorum. Görenlerde korku ve ürperti uyandıracak bu bina bana hüzün veriyor. Onu daha önce hiç görmemiş olmama karşın aramızda çözümleyemediğim bir bağın varlığını hissediyorum. Bahçedeki çürümüş yapraklara basarak binanın kapısına doğru yürüyorum. Kanatlı demir kapının üstünde, yer yer çatlamış mermer alındaki kabartma dikkatimi çekiyor. Kabartmada ilk seçtiğim bir yıldız oluyor. Yıldızın hemen altında, namluya benzer bir başka şekil var, bunun bir tabanca olduğunu anlamakta gecikmiyorum. Tabanca kabzasının altına bir de yarımay oyulmuş. En yukarıda yıldız, altında bir tabanca ve kabzasının hemen ucunda bir yarımay. Bu amblemi bir yerlerden hatırlıyorum ama çıkaramıyorum."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789752897373
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
 23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Ümit'i İstanbul Hatırası ile tanıdım. Sis ve Gece, İstanbul Hatırası'na göre daha az aksiyonlu, dingin bir anlatımı var. Ani heyecanlanmalar yaşamadım okurken. Kitap polisiye türünde olmasına rağmen yasak aşk ön plana çıkarılmış. Akıcı bir dili var ve sosyal mesajlar da içermekte. Sahnelerdeki detayların uzun uzun betimlenmesi farklı bir hava katmış kitaba. Çok da güzel olmuş. :) Bir çok okur tarafından sonu tahmin edilmiş, ben edemedim itiraf edeyim. :)
Kitabın yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye romanı olduğunu okuduktan sonradan öğrendim.
Aynı adla sinemaya da aktarılmış filmini de izlemek isterim. :)

Yazarın diğer romanlarına göre beni biraz sıktığını söyleyebilirim. Tabi bu kitabı beğenmediğim anlamına gelmesin. 264 sayfalık bu roman hiç de fena değildi, yalnızca tasvirleri bana biraz fazla geldi diğer romanlarına göre. Belki de ilk romanlarından biri olduğu için olsa gerek. Yeri geldi merakla, yeri geldi zevksiz bir halde okudum. Ve 264 sayfa olan bu kitabı 23 günde anca okuyabildim. Kitaptan dolayı değil tabi, miskinliğimden. Bir de bana olayın sonunu önceden söyleyenler olmasaydı daha bir merakla okurdum belki :)

sevinç eroğlu keskin 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Polisiye seven arkadaşlar mutlaka okumalı. Bir solukta okunan, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Her ne kadar polisiye bir roman olsa da, alt notalarında yasak bir aşkın hikayesi işlenmiş. İki sevgi arasında bocalayan, ne yardan ne serden vazgeçemezken, sevgisiyle boğan ve bunun farkına bile varamayan bir adamın trajik öyküsü. Kitabın sonlarına doğru tahminlerimin gerçekleşmemesi için yalvardığımı hatırlıyorum. Fakat son bölüm için hazırlıksız yakalandığımı söyleyebilirim. Acı gerçeğin tokat gibi yüzünüze inmesini engellemek imkansız. Her zaman ki gibi Ahmet Ümit müthiş bir final yapmış.
Kitabı tam olarak ne zaman okuduğumu hatırlamıyorum fakat üzerine çok kitap okuduğumu söyleyebilirim. Her detayı hala aklımda, unutmam imkansız. Ayrıca belirtmek isterim ki söz konusu kitap polisiye alanında kült kabul edilmiş. Ahmet Ümit in kaleminden alışveriş listesi bile olsa okunmalı kanaatindeyim. :)

Başak Yılmaz 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Turk polisiye roman yazarlarindan biri: Ahmet Umit. Arthur Conan Doyle'dan sonra turk romaninda boyle basarili bir sey beklemiyordum. Ama Ahmet Umit'i okuduktan sonra fikrim degisti; cunku kendisi duygusalligi ve turk polisiyesini iyi islemisti. Herkese tavsiye ediyorum.

Fatma Yüksel BİNİCİ 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

SİS VE GECE AHMET ÜMİT'İN OKUDUĞUM İLK KİTABI TADI DAMAĞIMDA KALDI. POLİSİYE HEYECAN SON ANA KADAR DEVAM EDİYOR.SONUNU HİÇ TAHMİN ETMEMİŞTİM ÇOK ŞAŞIRDIM.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Kabul etmek gerek ki durağan bir polisiye idi. Her kitapta biraz daha fark ediyorum ki, Ahmet Ümit içsel konuşma yapan karakterleri seviyor. Fakat bunca kitap arasında Sis ve Gece' yi farklı yapan sanırım karakterin bolca da rüya görmesi idi. Bence içsel konuşma yapmasından daha eğlenceli idi rüyaları dinlemek. Sonuç itibariyle yok öyle sadece yabancı polisiyeleri hayranlıkla okumak. Ahmet Ümit candır, o-ku-na-cak.

Çiğdem Aydın 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben ahmet ümit hayranıyım .. türkiye de polisiye yazar denilince ilk akla gelen isimdir... kaybolan bir kız onu arayan ve aynı zamanda sevgilisi olan mit görevlisi sedat .. sedat in mutlu evliliği, karısını seven bir adam ,hiç düşünülmeyen bir son soluksuz okunacak bir kitap...

çağla düzgün 
08 Oca 15:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okuduğum ilk Ahmet ümit kitabıydı ve beni Başkomiser nevzata bağlayan şahane eser. İstabul'un iç yüzünü daha doğrusu Beyoğluna insani aşık eden aynı zamanda beyoğlun'dan müthiş korku uyandıran... Başkomiser nevzat

Dr. Elmyra 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in bu kitabı da yine harika bir kurgu içeriyor. Kitabın içinde yer alan olaylar sonunda ustaca birbirine bağlanıp hayrete düşürüyor. İstihbarat teşkilatı, iç hesaplaşmalar, dış hesaplaşmalar, ana kahramanımızın kendi iç hesaplaşmaları... Sonunun etkisinden kurtulamadım...

Mücahit ÖZDEMİR 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

Kitabın başındaki ve sonundaki olay örgüsü,sade dil ile birleşince ortaya kitapların muhteşemligi hakkinda bize gayet de olumlu fikir verecek türden bir yapıt çıkmış .Velhasıl polisiye denilince akla gelen Ahmet Ümit ,elden düşmeyen kitap yazmış ..yine..

3 /

Kitaptan 33 Alıntı

Emire Nişli 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ömrümün kalan kısmını hiç yakınlık duymadığım biriyle nasıl geçirebilirdim?

Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 97 - Everest Yayınları)Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 97 - Everest Yayınları)
Emire Nişli 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık kararımı vermeli ikisinden birini seçmeliydim.
Ve... Mine'den vazgeçemeyeceğimi artık biliyordum.

Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 258 - Everest Yayınları)Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 258 - Everest Yayınları)
Emire Nişli 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu serüven ya da iyi bir kariyer uğruna giriyor mesleğe. Ya biz? Bizim ve bizden önceki kuşağın yurtseverlik duyguları daha güçlüydü.

Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 249 - Everest Yayınları)Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 249 - Everest Yayınları)
Aysel 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bütün aşklar er ya da geç aynı sonla yüzleşmek zorunda kalmazlar mı?"

Sis ve Gece, Ahmet ÜmitSis ve Gece, Ahmet Ümit
Aysel 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanın başına her türlü felaket gelebilir" diye ekliyor.
"Ama en kötüsü bu felakete kendisinin neden olması."

Sis ve Gece, Ahmet ÜmitSis ve Gece, Ahmet Ümit
Emire Nişli 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir insan olmadığımı biliyordum, üstelik erken çökmüştüm, genç bir kız beni niye istesin?

Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 97 - Everest Yayınları)Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 97 - Everest Yayınları)
Emire Nişli 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki kadınla birlikte olmanın belki aptalca ama aynı zamanda bir erkeğe gurur benzeri duygular tattıran keyfini yaşamaya başladım. Birine aşıktım, ötekini seviyordum. İkisiyle birlikte mutluydum.

Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 151 - Everest Yayınları)Sis ve Gece, Ahmet Ümit (Sayfa 151 - Everest Yayınları)
4 /