Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

7,5/10  (269 Oy) · 
1.156 okunma  · 
212 beğeni  · 
3.787 gösterim
İstanbul'dan suç manzaraları... Suçun perdelediği yaşamlar... Katillerin ardındaki insanlar. Sıradan olanın gerisindeki gizem. Ülkenin gerçek bir panaroması. Karakterler labirenti... Başkomser Nevzat'la, varoşlardan villalara, batakhanelerden sanat çevrelerine yaptığımız heyecan yüklü bir yolculuk. Trajik olduğu kadar komik, komik olduğu kadar kederli vakalar. Bize, bizi anlatan ironik öyküler.

"Cinayetin işlendiği resim atölyesi bir korku filmi setini andırıyordu. Yüksek bir tavan, ölü yüzü gibi bembeyaz duvarlar, bordo renkli kadife perdelerle kaplanmış üç dar pencere. Pencerelerin hemen önünde duran cevizden yapılma tabutun içinde, uzun saçlı, ilk bakışta kız mı erkek mi olduğu anlaşılmayan bir ceset yatıyordu. Bütün bedenini kaplayan siyah pelerinin kalp hizasında kol saatinin kadranı büyüklüğünde bir delik vardı. Tuhaftır, deliğin etrafında fazla kan lekesi yoktu. Cesedin kalbinden çıkartıldığını sandığımız, heykeltıraşların kullandığı türden, ucu kanlı, yirmi santim uzunluğundaki bir keski, tabut ile üzerinde tamamlanmamış bir resmin bulunduğu şövalenin arasında, yerde duruyordu. Tabutun başında saçı sakalı birbirine karışmış bir adam, ağzını her açtığında alkol kokuları yayarak, 'Karanlıklar Prensi öldü... Karanlıklar Prensi öldü,' diye dövünüp duruyordu."

(Tanıtım Bülteninden)
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap polisiye-cinayet türünde yazılmış 18 hikayeden ibaret. Başkomser Nevzat ve yardımcısı Ali bu 18 cinayeti ( esrarı ) çözmeğe çalışıyorlar. Hikayeler başkomser Nevzat`ın dilinden aktarılıyor.

Hikayeler ne kadar esrarlıymış gibi gözükse de aslında her dikkatli okurun kolayca çözebileceği türden. Yazar 18 hikayeyi 200 sayfaya sığdırmak için işi fazla karıştırmıyor. Örneğin olay oluyor, tanıklar dinleniyor ve katil şıp diye bulunuyor. 6-7 hikayede bilmiyorum yazar şaşırmataca mı yapmak istemiş yoksa fazla dikkat etmemiş mi olaylar çok basit kalmış. Katil genelde cinayeti ihbar edenlerin kendileri.

Bunun yanısıra kitap çabuk okunuyor. Nacizhane tavsiyem hikayeleri ardarda değil de belli bir aralıklarla okumanız.

Keyifli okumalar *_*

Mustafa K. 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Eveet. Bir Ahmet Ümit kitabının daha sonuna geldim. Kısa kısa hikayelerden oluşan bir eser. Okurken hikayeler keşke daha uzun olsa dedim. İstanbul Hatırası, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Patasana gibi uzun eserlerinden sonra bu kitaptaki hikayeler yavan geldi çok. Ama okuması yine de zevkliydi.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir benzeri kitaplar

nyks 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Ahmet ümit in patasana kitabından sonra hicbir kitabından tat alamamaya basladim kitap güzel öykülerle işlenmiş, kotu bulmadim tabii ama öyle çok etkileyici bulduğumu da söyleyemem içinden birkaç öykü cikar gerçekten etkileyen. Sirf ahmet ümit polisiyesi seviyorum diye alinip okunabilir. Beklenti cok yuksek olmamali.

Violin_ 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Güzel bir kitaptı. İçinde 18 farklı hikaye bulunduruyordu.. istanbul suçlularından katillerinden kurbanlarından. Tabii 18hikaye 200 sayfaya sığdırılınca hikayeler fazla uzun degildi. Olay oluyor, hemen peşinden bir kac şüpheli bulunuyor ve asıl suçluya konu fazla uzamadan ulaşılıyordu. Kitabı bi anda okumak yerine her hikayeyi bölüm bölüm okuyarak bitirmenizi tavsiye ederim..

Kuzey Şükrü Kaya 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Ben polisiye olayları öykü halinde olanı değil de roman tarzında olanları daha çok sevdiğimi farkettim bu kitap sayesinde. Bu kitaptaki bütün öyküler bambaşka bir güzellikte. Hatta, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı öykü bile bir başka güzellikteydi. Her ne kadar o öykünün ismi kitaba başlık olmaya layık görülmüş olsa bile benim hoşuma o kadar gitmedi. Ama bu öznel bir yargı!... En çok beğendiğim ise "Çin İşkencesi" adlı muazzam öykü idi.Bu öyle bildiğiniz ve aklınıza direkt kesici ve ağır aletlerle benzetilen bir işkence tarzı değil.Tam aksine ruhun akışını değiştiren kitaplar-filmler-müzikler'den oluşan bir işkence tarzıydı.

#Gene, Başkomiser Nevzat Bey ile yardımcısı Ali Komiser görev başındaydı.

#Farklı farklı kısa öyküler ve değişik cinayetler, zevksel bir haz ile karşınızda...

Ghhh 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çevremden sıkıldıkça okuduğum insanı çok boğmayan okunması kolay bir kitap.Bana çok önemli değerler kattı diyemeyeceğim ama okurken güzel zaman geçirdim.

Okuduğum en iyi polisiyelerden biriydi. Çünkü mantıksal bir hata yoktu. Kurgu olduğunu çok hissettirmiyordu. Çünkü gerçekte de olabilecek şeylerdi.
Ahmet Ümit yine kendini göstermişti. Ağız tadıyla okuyabileceğiniz bir Ahmet Ümit klasiği...

Şiirkolik 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet ümit bu kitapta 18 mini öykü yazmış hepsi başkomiser nevzat çözmüştür. Polisiye roman sevenlerin mutlaka ahmet ümit'i okumalarını tavsiye ediyorum

Doğu Soytürk 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

1998 yılında Yeniyüzyıl Gazetesinin Polisiye seven yayın yönetmeni Oktay GÖNENSİN, yazarımız Ahmet ÜMİT 'ten gazetede yayınlanmak üzere polisiye öyküler yazmasını ister. Okuyucuların Başkomiser Nevzat ile tanışmaları gazetede yayınlanan bu öyküler sayesinde olmuştur .Agatha'nın Anahtarı ve Şeytan Ayrıntıda Gizidir isimli öykü kitaplarında da bu öyküler bir ayara getirilmiş diyebiliriz. Başkomiser Nevzat' ın baş rolünde olduğu "Karanlıkta Koşanlar" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı dizi filmler çekilmiştir. 2006 yılında yayınlanan "Kavim" adlı romanla birlikte artık Başkomiser Nevzat bize polisiyenin yanında öğretici bir takım bilgile vermeye başlayarak daha lezzetli ve okuması daha sürükleyici bir hal almaya başlıyor. henüz Başkomiser Nevzat ile tanışmadıysanız karakterleri tanımak için muhakkak ve muhakkak "Agatha'nın Anahtarı" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizidir" isimli öykü kitaplarıyla başlamanızı tavsiye ederim.

ayhan özköroğlu 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

On sekiz kısa hikaye ile hem eğlendiren hem düşündüren hem eğiten bir kitap.Ahmet Ümit için farklı bir tarz ama yine polisiye. Bir solukta okunabilecek bir kitap.

4 /

Kitaptan 21 Alıntı

Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sen hiç âşık oldun mu Ali ?"
"Tabiî Amirim, şimdi bile kız arkadaşım var" diye yanıtladı beni.
"Kız arkadaşından söz etmiyorum Ali, aşktan söz ediyorum. Gerçek aşktan, insanı katil eden, rezil eden, insanlıktan çıkaran aşktan söz ediyorum."

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Mustafa K. 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İstanbul'da boş mezar yeri bulmak ölmekten daha zordur.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 115)Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 115)
Aysel 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" İçimden gelen sese inanırım, ama her seferinde de aynı aptallığı yapıp, onu dinlemem. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Çok kara para her zaman çok bela demektir. Ve her zaman bir açgözlü çıkardı. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Aysel 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Başarı insanı şımartır, kendine güvenini artırır, dikkatsiz yapardı. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Violin_ 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kız arkadaşından söz etmiyorum Ali, aşktan söz ediyorum. Gerçek aşktan, insani katil eden, rezil eden , insanlıktan çıkaran aşktan söz ediyorum."

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
3 /