Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

7,5/10  (231 Oy) · 
1.055 okunma  · 
191 beğeni  · 
3.335 gösterim
İstanbul'dan suç manzaraları... Suçun perdelediği yaşamlar... Katillerin ardındaki insanlar. Sıradan olanın gerisindeki gizem. Ülkenin gerçek bir panaroması. Karakterler labirenti... Başkomser Nevzat'la, varoşlardan villalara, batakhanelerden sanat çevrelerine yaptığımız heyecan yüklü bir yolculuk. Trajik olduğu kadar komik, komik olduğu kadar kederli vakalar. Bize, bizi anlatan ironik öyküler.

"Cinayetin işlendiği resim atölyesi bir korku filmi setini andırıyordu. Yüksek bir tavan, ölü yüzü gibi bembeyaz duvarlar, bordo renkli kadife perdelerle kaplanmış üç dar pencere. Pencerelerin hemen önünde duran cevizden yapılma tabutun içinde, uzun saçlı, ilk bakışta kız mı erkek mi olduğu anlaşılmayan bir ceset yatıyordu. Bütün bedenini kaplayan siyah pelerinin kalp hizasında kol saatinin kadranı büyüklüğünde bir delik vardı. Tuhaftır, deliğin etrafında fazla kan lekesi yoktu. Cesedin kalbinden çıkartıldığını sandığımız, heykeltıraşların kullandığı türden, ucu kanlı, yirmi santim uzunluğundaki bir keski, tabut ile üzerinde tamamlanmamış bir resmin bulunduğu şövalenin arasında, yerde duruyordu. Tabutun başında saçı sakalı birbirine karışmış bir adam, ağzını her açtığında alkol kokuları yayarak, 'Karanlıklar Prensi öldü... Karanlıklar Prensi öldü,' diye dövünüp duruyordu."

(Tanıtım Bülteninden)
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap polisiye-cinayet türünde yazılmış 18 hikayeden ibaret. Başkomser Nevzat ve yardımcısı Ali bu 18 cinayeti ( esrarı ) çözmeğe çalışıyorlar. Hikayeler başkomser Nevzat`ın dilinden aktarılıyor.

Hikayeler ne kadar esrarlıymış gibi gözükse de aslında her dikkatli okurun kolayca çözebileceği türden. Yazar 18 hikayeyi 200 sayfaya sığdırmak için işi fazla karıştırmıyor. Örneğin olay oluyor, tanıklar dinleniyor ve katil şıp diye bulunuyor. 6-7 hikayede bilmiyorum yazar şaşırmataca mı yapmak istemiş yoksa fazla dikkat etmemiş mi olaylar çok basit kalmış. Katil genelde cinayeti ihbar edenlerin kendileri.

Bunun yanısıra kitap çabuk okunuyor. Nacizhane tavsiyem hikayeleri ardarda değil de belli bir aralıklarla okumanız.

Keyifli okumalar *_*

Mustafa K. 
28 Eyl 09:10 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Eveet. Bir Ahmet Ümit kitabının daha sonuna geldim. Kısa kısa hikayelerden oluşan bir eser. Okurken hikayeler keşke daha uzun olsa dedim. İstanbul Hatırası, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Patasana gibi uzun eserlerinden sonra bu kitaptaki hikayeler yavan geldi çok. Ama okuması yine de zevkliydi.

Violin_ 
05 Nis 20:28 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Güzel bir kitaptı. İçinde 18 farklı hikaye bulunduruyordu.. istanbul suçlularından katillerinden kurbanlarından. Tabii 18hikaye 200 sayfaya sığdırılınca hikayeler fazla uzun degildi. Olay oluyor, hemen peşinden bir kac şüpheli bulunuyor ve asıl suçluya konu fazla uzamadan ulaşılıyordu. Kitabı bi anda okumak yerine her hikayeyi bölüm bölüm okuyarak bitirmenizi tavsiye ederim..

Kuzey Şükrü Kaya 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Ben polisiye olayları öykü halinde olanı değil de roman tarzında olanları daha çok sevdiğimi farkettim bu kitap sayesinde. Bu kitaptaki bütün öyküler bambaşka bir güzellikte. Hatta, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı öykü bile bir başka güzellikteydi. Her ne kadar o öykünün ismi kitaba başlık olmaya layık görülmüş olsa bile benim hoşuma o kadar gitmedi. Ama bu öznel bir yargı!... En çok beğendiğim ise "Çin İşkencesi" adlı muazzam öykü idi.Bu öyle bildiğiniz ve aklınıza direkt kesici ve ağır aletlerle benzetilen bir işkence tarzı değil.Tam aksine ruhun akışını değiştiren kitaplar-filmler-müzikler'den oluşan bir işkence tarzıydı.

#Gene, Başkomiser Nevzat Bey ile yardımcısı Ali Komiser görev başındaydı.

#Farklı farklı kısa öyküler ve değişik cinayetler, zevksel bir haz ile karşınızda...

nyks 
09 Eyl 12:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Ahmet ümit in patasana kitabından sonra hicbir kitabından tat alamamaya basladim kitap güzel öykülerle işlenmiş, kotu bulmadim tabii ama öyle çok etkileyici bulduğumu da söyleyemem içinden birkaç öykü cikar gerçekten etkileyen. Sirf ahmet ümit polisiyesi seviyorum diye alinip okunabilir. Beklenti cok yuksek olmamali.

Okuduğum en iyi polisiyelerden biriydi. Çünkü mantıksal bir hata yoktu. Kurgu olduğunu çok hissettirmiyordu. Çünkü gerçekte de olabilecek şeylerdi.
Ahmet Ümit yine kendini göstermişti. Ağız tadıyla okuyabileceğiniz bir Ahmet Ümit klasiği...

Şiirkolik 
28 Haz 21:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet ümit bu kitapta 18 mini öykü yazmış hepsi başkomiser nevzat çözmüştür. Polisiye roman sevenlerin mutlaka ahmet ümit'i okumalarını tavsiye ediyorum

Doğu Soytürk 
15 Tem 10:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

1998 yılında Yeniyüzyıl Gazetesinin Polisiye seven yayın yönetmeni Oktay GÖNENSİN, yazarımız Ahmet ÜMİT 'ten gazetede yayınlanmak üzere polisiye öyküler yazmasını ister. Okuyucuların Başkomiser Nevzat ile tanışmaları gazetede yayınlanan bu öyküler sayesinde olmuştur .Agatha'nın Anahtarı ve Şeytan Ayrıntıda Gizidir isimli öykü kitaplarında da bu öyküler bir ayara getirilmiş diyebiliriz. Başkomiser Nevzat' ın baş rolünde olduğu "Karanlıkta Koşanlar" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı dizi filmler çekilmiştir. 2006 yılında yayınlanan "Kavim" adlı romanla birlikte artık Başkomiser Nevzat bize polisiyenin yanında öğretici bir takım bilgile vermeye başlayarak daha lezzetli ve okuması daha sürükleyici bir hal almaya başlıyor. henüz Başkomiser Nevzat ile tanışmadıysanız karakterleri tanımak için muhakkak ve muhakkak "Agatha'nın Anahtarı" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizidir" isimli öykü kitaplarıyla başlamanızı tavsiye ederim.

ayhan özköroğlu 
30 May 15:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

On sekiz kısa hikaye ile hem eğlendiren hem düşündüren hem eğiten bir kitap.Ahmet Ümit için farklı bir tarz ama yine polisiye. Bir solukta okunabilecek bir kitap.

Murat BÖLÜKBAŞI 
 02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok Bilen Az Yaşar adlı öyküden; “ Haklıydı ama kasada bulacağımız bilgilerin işimizi kolaylaştıracağından da pek emin değildim. Siyasilerin bulaştığı yolsuzlukların üzerine gitmek hiç de kolay bir iş değildi. Hele iş cinayete kadar uzanıyorsa, her adımda önümüzün kesilmesi adeta kaçınılmaz bir şeydi.”Ahmet ÜMİT’in “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” adlı kitabı 2002 tarihinde kaleme aldığı görülmektedir. Kitabın 1-18.basımı da 2002 ve 2010 tarihleri arasında yapıldığı anlaşılmakla elimizdeki son basım olan 32.basımın da 2015 tarihinde yayınlandığı anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere yazarımızın tüm kitapları Everest Yayıncılık tarafından yayınlanmakta olup; eserimizde 18 adet hikaye bulunmaktadır. “Genelev Çiçekçisi, Kardeşim Ölüm, Çin İşkencesi, Jinekoloğun Ölümü, Onur Eczanesi, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Eski Dostlar, Arkadaşımın Aşkı, Taksici Cinayetleri, Kirli Para, Dilin Kemiği, Ölüm, Aşkı Kutsamaz, Orman Katilleri, Çok Bilen Az Yaşar, Vampirler, Ölüler Yalan Söylemez, Faylar Kırılmadan ve Aşk Ölüme Benzer” adlı hikayeleri barındıran kitabımızda İstanbul’dan suç manzaralarını görmekteyiz. Esasen yazarın diğer eserlerinde de olduğu gibi yine burada karşımıza cinayetler çıkmaktadır. Yazar; okuyucuya, sadece klişeleşmiş olan cinayetleri ve bu cinayetler neticesinde katile ulaşılmasını sunmamakta bununla beraber karakterlerin psikolojik yönlerini de bizlere anlatmaktadır.
Yazar, gerçekten de sadece cinayet romanı veya öyküleri yazmakla kalmamakta toplumumuzun bazen köhne yapılarını, bazen iyi yanlarını göstermekte, kişilerin yukarıda da belirttiğimiz üzere psikolojik yanlarını ortaya koymaktadır. Kendisinin de birçok söyleşisinde ifade ettiği üzere; eserlerinde aslında ön plana atmak istediği insanın gerilim anlarında neler yapabileceğidir. Yani bir insanı katil olmaya iten o “gerilim anları” belki de bir anlık sinirin dışavurumundan sonra neler yapabileceğidir. Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı eserimizde (içerisinde aynı adlı bir öyküde barındırmaktadır) bu gerilim anlarına şahit olmaktayız. Öykülerin büyük çoğunluğunda katili tahmin etmeniz gerçekten zor. Her öykünün 6-7 sayfayı geçmediğini göz önüne alırsak ilk 2-3 sayfadan sonra katilin tahmin edilememesi gerçekten de yazarın ustalığını gözler önüne sermektedir. Öte yandan; yazar bizleri aldatmıyor da. Yani son sayfasında başka bir karakter çıkarıp “katil budur” da dememektedir. Zaten böyle yapsa idi herhalde Ahmet ÜMİT olmaz idi.

Ahmet ÜMİT her eserinde olduğu gibi bu eserinde de; sanki eskiden cinayet masasında çalışan bir başkomisermiş edasında. Bunu olumsuz eleştiri olarak söylemiyorum. Gerçekten de sizi alıp cinayet mahalline götürüyor, usta bir polis gibi olayları yorumlamaya çalışıyor, güzel analizler yapıyor, adli tıptaki otopsiler ve incelemeleri yine ustalıkla bizlerin önüne getiriyor, akıl ve mantık dışına çıkmayarak teknik noktada okuyucuyu inandırdığını görmekteyiz. İşin teknik kısmından hikaye kısmına geçer isek, sizleri temin ederim ki 18 öyküde yaşanmış veya yaşanması muhtemel olaylardır. Yaşanmışlık kısmını bilmiyoruz ama yaşanması muhtemel konulardır. Zira yukarıda da ifade ettiğimiz üzere; insanlar arası ilişkiler, kıskançlıklar, haksızlığa gelemeyip cinayet işlemeler veya ünlü birinin mesleğiyle ilgili duyduğu kaygılar neticesinde ve psikolojik buhranla cinayete doğru yol alması, yolsuzlukların araştırılması üzerine yaşanılan ölümler gibi konular günlük hayatta içinde olan veya olabilecek konuların hikaye içinde verilmesi bizleri “bu gerçek olamaz” demekten uzak tutuyor. Yazar; ayrıca eser içindeki birkaç öyküde de siyasi mekanizmaları ve devletin yavaş işleyişini eleştirmiş, yine birkaç öyküde de polis teşkilatı içerisinde suça bulaşmış olanları açığa çıkarmıştır. Bu da aslında toplumumuzun bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.Yazarın eserinde yer verdiği bu hususlar aslında bir ayna niteliği taşımaktadır. Baş komiser Nevzat ne kadar iyi ise aynı teşkilat içerisinde yer alan aynı oranda iyi olmayan karakterleri de bizlere gösterilmektedir. Gerçekte de böyle değil midir? Güncel olduğu için yazıyorum, 15 Temmuz olaylarından sonra polis teşkilatında nasıl ki dürüst olarak çalışanları gösterdi ise bir o kadar da namussuz olduğunu bizlere gösterdi. Sözün özü şu ki; devlet ve toplum olarak zaaflarımızdan kaçmamalı üstüne gitmeliyiz. Yazarımız da bunları eserinde bizlere vermekte ve aynı zamanda mesaj iletmektedir. Haddimiz olmayarak da bir de olumsuz eleştiri bırakmak istiyoruz. Yer alan 18 öyküde de Başkomiser Nevzat’ın yardımcısı olan Ali, yaşanılan cinayetlerden sonra ortaya attığı teorilerde hiç mi hiç haklı çıkmamaktadır. Bu yardımcısı olduğu için Başkomiseri’nden daha fazla bilmeyeceği anlamına gelmemekle birlikte bazı hususlarda sanrılarının ve teorilerinin doğru çıksaydı herhalde bizlere okurken biraz daha keyif verirdi.
Özetle, toplumumuza ayna tutan, karakter analizlerinin ve cinayet işlenişlerinin muazzam olduğu, karakterlerin psikolojik yanlarının ortaya güzel bir şekilde konulduğu, teknik ve hukuki olarak inandırıcılıktan uzak olmayan( Bkz. Kiralık kasanın açılması için savcılık izninin alınması) olay örgüsü ile “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” adlı hikaye kitabı okunmaya değer ve elinizden bir an olsun bırakamayacağınız bir solukta okuyacağınız bir kitap.

Kitaptan beğendiğimiz güzel bir kesit;

Çok Bilen Az Yaşar adlı öyküden; “ Haklıydı ama kasada bulacağımız bilgilerin işimizi kolaylaştıracağından da pek emin değildim. Siyasilerin bulaştığı yolsuzlukların üzerine gitmek hiç de kolay bir iş değildi. Hele iş cinayete kadar uzanıyorsa, her adımda önümüzün kesilmesi adeta kaçınılmaz bir şeydi.”


Murat BÖLÜKBAŞI

3 /

Kitaptan 17 Alıntı

Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sen hiç âşık oldun mu Ali ?"
"Tabiî Amirim, şimdi bile kız arkadaşım var" diye yanıtladı beni.
"Kız arkadaşından söz etmiyorum Ali, aşktan söz ediyorum. Gerçek aşktan, insanı katil eden, rezil eden, insanlıktan çıkaran aşktan söz ediyorum."

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Mustafa K. 
27 Eyl 20:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İstanbul'da boş mezar yeri bulmak ölmekten daha zordur.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 115)Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 115)
Aysel 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" İçimden gelen sese inanırım, ama her seferinde de aynı aptallığı yapıp, onu dinlemem. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Çok kara para her zaman çok bela demektir. Ve her zaman bir açgözlü çıkardı. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Aysel 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Başarı insanı şımartır, kendine güvenini artırır, dikkatsiz yapardı. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Violin_ 
02 Nis 20:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kız arkadaşından söz etmiyorum Ali, aşktan söz ediyorum. Gerçek aşktan, insani katil eden, rezil eden , insanlıktan çıkaran aşktan söz ediyorum."

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
2 /