Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

7,4/10  (301 Oy) · 
1.285 okunma  · 
234 beğeni  · 
4.303 gösterim
İstanbul'dan suç manzaraları... Suçun perdelediği yaşamlar... Katillerin ardındaki insanlar. Sıradan olanın gerisindeki gizem. Ülkenin gerçek bir panaroması. Karakterler labirenti... Başkomser Nevzat'la, varoşlardan villalara, batakhanelerden sanat çevrelerine yaptığımız heyecan yüklü bir yolculuk. Trajik olduğu kadar komik, komik olduğu kadar kederli vakalar. Bize, bizi anlatan ironik öyküler.

"Cinayetin işlendiği resim atölyesi bir korku filmi setini andırıyordu. Yüksek bir tavan, ölü yüzü gibi bembeyaz duvarlar, bordo renkli kadife perdelerle kaplanmış üç dar pencere. Pencerelerin hemen önünde duran cevizden yapılma tabutun içinde, uzun saçlı, ilk bakışta kız mı erkek mi olduğu anlaşılmayan bir ceset yatıyordu. Bütün bedenini kaplayan siyah pelerinin kalp hizasında kol saatinin kadranı büyüklüğünde bir delik vardı. Tuhaftır, deliğin etrafında fazla kan lekesi yoktu. Cesedin kalbinden çıkartıldığını sandığımız, heykeltıraşların kullandığı türden, ucu kanlı, yirmi santim uzunluğundaki bir keski, tabut ile üzerinde tamamlanmamış bir resmin bulunduğu şövalenin arasında, yerde duruyordu. Tabutun başında saçı sakalı birbirine karışmış bir adam, ağzını her açtığında alkol kokuları yayarak, 'Karanlıklar Prensi öldü... Karanlıklar Prensi öldü,' diye dövünüp duruyordu."

(Tanıtım Bülteninden)
Mustafa 
21 Oca 04:12 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İçerisinde 18 tane öykü olan bir kitap. Bazıları kolay çözülen bazıları ise karışık olan cinayet hikayeleri var. Bazen katili siz bulabiliyorsunuz bazen ise ters köşe yapıyor. Polisiye sevenlere tavsiye ederim.

Romanlarının ortak kahramanı Başkomiser Nevzat ile yardımcısı Ali ,farklı hikayelerde geçen faillerin peşindeler. Kısa kısa hikayelerden oluşan kitap okuyucuyu sıkmıyor; fakat diğer kitaplarına nazaran biraz sönük kalmış.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir benzeri kitaplar

Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap polisiye-cinayet türünde yazılmış 18 hikayeden ibaret. Başkomser Nevzat ve yardımcısı Ali bu 18 cinayeti ( esrarı ) çözmeğe çalışıyorlar. Hikayeler başkomser Nevzat`ın dilinden aktarılıyor.

Hikayeler ne kadar esrarlıymış gibi gözükse de aslında her dikkatli okurun kolayca çözebileceği türden. Yazar 18 hikayeyi 200 sayfaya sığdırmak için işi fazla karıştırmıyor. Örneğin olay oluyor, tanıklar dinleniyor ve katil şıp diye bulunuyor. 6-7 hikayede bilmiyorum yazar şaşırmataca mı yapmak istemiş yoksa fazla dikkat etmemiş mi olaylar çok basit kalmış. Katil genelde cinayeti ihbar edenlerin kendileri.

Bunun yanısıra kitap çabuk okunuyor. Nacizhane tavsiyem hikayeleri ardarda değil de belli bir aralıklarla okumanız.

Keyifli okumalar *_*

nyks 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Ahmet ümit in patasana kitabından sonra hicbir kitabından tat alamamaya basladim kitap güzel öykülerle işlenmiş, kotu bulmadim tabii ama öyle çok etkileyici bulduğumu da söyleyemem içinden birkaç öykü cikar gerçekten etkileyen. Sirf ahmet ümit polisiyesi seviyorum diye alinip okunabilir. Beklenti cok yuksek olmamali.

Muzeyyen atilla 
26 Oca 01:26 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Nevzat komserimle olaydan olaya kosturan guzel bir kitapti bi ara arka sokaklar dizisi izlermis duygusunua kapildim ams keyifle okudum isteyenlere keyifli okumalar

Violin_ 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Güzel bir kitaptı. İçinde 18 farklı hikaye bulunduruyordu.. istanbul suçlularından katillerinden kurbanlarından. Tabii 18hikaye 200 sayfaya sığdırılınca hikayeler fazla uzun degildi. Olay oluyor, hemen peşinden bir kac şüpheli bulunuyor ve asıl suçluya konu fazla uzamadan ulaşılıyordu. Kitabı bi anda okumak yerine her hikayeyi bölüm bölüm okuyarak bitirmenizi tavsiye ederim..

Kuzey Şükrü Kaya 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Ben polisiye olayları öykü halinde olanı değil de roman tarzında olanları daha çok sevdiğimi farkettim bu kitap sayesinde. Bu kitaptaki bütün öyküler bambaşka bir güzellikte. Hatta, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı öykü bile bir başka güzellikteydi. Her ne kadar o öykünün ismi kitaba başlık olmaya layık görülmüş olsa bile benim hoşuma o kadar gitmedi. Ama bu öznel bir yargı!... En çok beğendiğim ise "Çin İşkencesi" adlı muazzam öykü idi.Bu öyle bildiğiniz ve aklınıza direkt kesici ve ağır aletlerle benzetilen bir işkence tarzı değil.Tam aksine ruhun akışını değiştiren kitaplar-filmler-müzikler'den oluşan bir işkence tarzıydı.

#Gene, Başkomiser Nevzat Bey ile yardımcısı Ali Komiser görev başındaydı.

#Farklı farklı kısa öyküler ve değişik cinayetler, zevksel bir haz ile karşınızda...

Ghhh 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çevremden sıkıldıkça okuduğum insanı çok boğmayan okunması kolay bir kitap.Bana çok önemli değerler kattı diyemeyeceğim ama okurken güzel zaman geçirdim.

Okuduğum en iyi polisiyelerden biriydi. Çünkü mantıksal bir hata yoktu. Kurgu olduğunu çok hissettirmiyordu. Çünkü gerçekte de olabilecek şeylerdi.
Ahmet Ümit yine kendini göstermişti. Ağız tadıyla okuyabileceğiniz bir Ahmet Ümit klasiği...

Şiirkolik 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet ümit bu kitapta 18 mini öykü yazmış hepsi başkomiser nevzat çözmüştür. Polisiye roman sevenlerin mutlaka ahmet ümit'i okumalarını tavsiye ediyorum

4 /

Kitaptan 27 Alıntı

Mustafa 
20 Oca 14:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İstanbul’da boş mezar yeri bulmak ölmekten daha zordur.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 115 - Everest)Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 115 - Everest)
Mustafa 
21 Oca 04:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Sen hiç sevmemişsin Komiserim,” diyor. “ Seven insan , ama gerçekten seven insan her şeyi yapar...”

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 187 - Everest)Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit (Sayfa 187 - Everest)
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sen hiç âşık oldun mu Ali ?"
"Tabiî Amirim, şimdi bile kız arkadaşım var" diye yanıtladı beni.
"Kız arkadaşından söz etmiyorum Ali, aşktan söz ediyorum. Gerçek aşktan, insanı katil eden, rezil eden, insanlıktan çıkaran aşktan söz ediyorum."

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Aysel 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" İçimden gelen sese inanırım, ama her seferinde de aynı aptallığı yapıp, onu dinlemem. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Aysel 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Çok kara para her zaman çok bela demektir. Ve her zaman bir açgözlü çıkardı. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Aysel 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Başarı insanı şımartır, kendine güvenini artırır, dikkatsiz yapardı. "

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
Violin_ 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kız arkadaşından söz etmiyorum Ali, aşktan söz ediyorum. Gerçek aşktan, insani katil eden, rezil eden , insanlıktan çıkaran aşktan söz ediyorum."

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet ÜmitŞeytan Ayrıntıda Gizlidir, Ahmet Ümit
3 /