Aşk Köpekliktir

Ahmet Ümit

Aşk Köpekliktir Konusu

Aşkın bütün halleri... Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri... "Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."
Tahmini Okuma Süresi: 5 sa. 23 dk.Sayfa Sayısı: 190Yayınlanma Tarihi: Haziran 2012İlk Yayınlanma Tarihi: Aralık 2004Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897434Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.410 üzerinden
2.555 Puan · 427 İnceleme

Aşk Köpekliktir Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
İlknur

İlknur

@4114
·
23 Temmuz 16:18
Puan vermedi
Farklı başlıklar, farklı hayatlar, farklı hikayeler ama sonuç aynı aşkın acımasız gerçeği ve çok fazla kırılmış farklı kalpler Bu hikayenin konusunu oluşturan sadece bı kaç cümle.........................
3 etkileşim
sevval laleli

sevval laleli

@lalesev
·
22 Haziran 01:06
Puan vermedi
Bu kitabı ilk aldığımda Ahmet Ümit olduğu için polisiye zannediyordum. Sonra okumaya başlayınca polisiye olmadığını ve hatta mutlu aşk hikayeleri yerine daha acı gerçekleri anlatan bir kitap olduğunu anladım. Aşkın filmlerde izlediğimiz gibi olmadığını ya da gerçekte saplantı halindeki durumunu yazıyordu kitapta. Kitabı sevmeme neden olan ve bakış açımı değiştiren noktası ise evlilik ve aşkın farklı şeyler olduğunu anlamamı sağlamıştı. Çünkü hep aklıma takılırdı evliliklerin bu hali. Niye birbirlerine aşık olmayan, olamayan insanlar birlikte yaşarlar diye. Hani birbirine aşık, birbirini deliler gibi seven insanlar evlenirdi. Öyle değilmiş, bu kitap o yüzden hayatımda çok büyük bir öneme sahip. Bunu yaşayarak anlamak yerinde bu kitaptan ve Ahmet Ümit'in akıcı dilinden anladığım için daha mutluyum.
8 etkileşim
Ceren kurban

Ceren kurban

@cerenkurbann
·
09 Nisan 05:46
10/10 puan verdi
Kitap on tane aşk öyküsünü ele almıştır.Her öykü ayrı etki bırakıyor.Kitapda akıcı ve sade bir dil kullanılmıştır. Kitabı elimize aldığınız an öykülerde ki kişilerin dünyasında yaşamaya başlıyorsunuz.Kitapta çok güzel betimlemeler yapılmış bu sayede olayların içinde yer almanız olası bir durum.Kitap çok ama çok sürükleyici öykülerin sonunu tahmin etmeye çalışıyorsunuz bir nevi öykü sizi oradan oraya sürüklüyor.Merak ve heyecan son derece fazla.Ben kitabı nefes kesmeden okudum.Kitapta geçen bir sözle yazımı sonlandırmak istiyorum. "İnanmıyorum. Böyle bir şey olamaz.Artık bıkmışlardır ya da başka nedenleri vardır. Kimse aşkı bırakıp gidemez ancak aşk seni bırakır. O zaman bile gidemezsin. Gitsen bile her yerde o da senle birlikte gelir:)" ve son olarak gerçekten aşk nedir? Aşk gerçekten köpeklik midir? Kitabı okuduktan sonra bu sorulara cevap vermeniz zor olmayacak..Herkese iyi okumalar.
10 etkileşim
Kortan

Kortan

@Kort
·
02 Temmuz 15:02
Puan vermedi
Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri. İçinde kendinizden de parçalar bulabileceğiniz belki de sizi aşka dair yönlendirebilecek bir kitap.
16 etkileşim
VüsaIe Quluzadeh

VüsaIe Quluzadeh

@VusaIa
·
22 Mart 2022 00:27
Puan vermedi
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
...... aşk, imkânsızı ümit etmektir. Ahmet Ümit, “aşk köpekliktir”de bu derin gerçeği anlatıyor: aşkın göz kamaştıran yanılsamasını, muhteşem bencilliğini, karanlık cesaretini, görkemli yıkıcılığını…..... Değişik hikayelerden oluşmuş,on ayrı öyküde, aşkın on ayrı yüzü sergileniyor kitapta . aşk, kimi zaman kanlı bir cinayet için delil oluyor, kimi zaman bir mucize, kimi zaman çözümsüz bir problem, , çoğu zaman da köpeklik. aşkı anlatırken gerçeklerden yola çıkıyor yazarımız. abartısız, basit, yalın ama insanı sarsan gerçeklerden...... her öyküsü aynı derecede etkili değildi evet ama kitabın sonunda, özellikle "Aşk köpekliktir" kısmından sonra, genel bi doygunluğa ulaşıyor insan.... aşkı köpeklik durumuna getirmek köpekliktir.. bu kitapda böyle bi aşkın içinde yaşanan duygular zirvede ve aşırıdır. bir tarafın yaşadığı duygunun tam tersi öbür taraftadır. okudukça kitabın adı aşk cinayettir olsa sanki içeriğe daha uygun olurmuş diye düşünmuyor degilim)......... aşk her iki yönden de köpekliktir. öyle görülür, öyle bilinir...
34 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 76.4
Erkek% 23.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit
Ahmet ÜmitYazar · 39 kitap
Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında Sokağın Zulası adıyla yayımlandı. 1992’de ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece yayımlandı. Bunu Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye öykü kitapları izledi. Hem çocuklara hem büyüklere yönelik Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı Sis ve Gece, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Bu romanın ardından Kar Kokusu, Patasana ve Kukla yayımlandı. Bu kitapları Ninatta’nın Bileziği, İnsan Ruhunun Haritası, Aşk Köpekliktir, Beyoğlu Rapsodisi, Kavim, Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Sultanı Öldürmek,Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ve Elveda Güzel Vatanım adlı kitapları izledi. Ahmet Ümit’in, İsmail Gülgeç’le birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Çiçekçinin Ölümü ve Başkomser Nevzat-Tapınak Fahişeleri, Aptülika (Abdülkadir Elçioğlu) ile birlikte hazırladığı Başkomser Nevzat-Davulcu Davut’u Kim Öldürdü? ve Bartu Bölükbaşı ile birlikte hazırladığı Elveda Güzel Vatanım-İttihatçıların Yükselişi adlı çizgi romanları da bulunmaktadır. Eserleri yirminin üzerinde yabancı dile çevrilmiştir. Yazarın tüm yapıtları Everest Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.

Aşk Köpekliktir Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
H

H

@Kitapseverim_
·
02 Şubat 18:42
"Ama bence aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir."
537 etkileşim
H

H

@Kitapseverim_
·
01 Şubat 17:45
O aşk peşinde değildi, eğlencenin peşindeydi. Oysa aşk ve eğlence aynı şey değildir.
366 etkileşim
H

H

@Kitapseverim_
·
28 Ocak 13:48
Aşk zaten bir yere kadar.
322 etkileşim
Elif

Elif

@1lilith
·
17 Kasım 2022 20:59
'Ellerin yanağıma değince bütün yorgunluğum geçiyor,' derdi.
148 etkileşim
H

H

@Kitapseverim_
·
03 Şubat 19:52
Kimse iyi dediği birine aşık olmaz... Aşkın iyilikle ilgisi yoktur.
261 etkileşim

Aşk Köpekliktir İletileri

Tümünü gör
Şöyle cevap vermek istiyorum
gül

gül

@hinorei
·
20 Haziran 12:18
Ah, aşk yıldızlı bir yaz gecesidir, mis kokulu topraktır.
Sayfa 31
"Rüzgâr çiçeklere değil , yapraklara aşık olur "
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır. Ama bence aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir...
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir