Aşk Köpekliktir

6,9/10  (451 Oy) · 
1.779 okunma  · 
345 beğeni  · 
10.150 gösterim
Aşkın bütün halleri... Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri...


"Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789752897434
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
11 Oca 18:03 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar'dan sonra okuduğum ikinci kitabı. Dokuz hikayeden oluşuyor. Kitaba adını veren ve en uzunu olan Aşk Köpekliktir isimli hikaye, ilginç ve etkileyici bir konuya sahip. Bab-ı Esrar kadar olmasa da, güzel bir kitap.

Şerife 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayal ettigin çoğu sey hayalinden cok farklidir. Sevmek istedigin kisi, yasamak istedigin asil ask...ama hayaller ve gercekler farklidir... Kitaptaki bazi gercekler cok kirdi kalbimi. Ozellikle de kücük kizin ailesiyle teknede yasadiklari...

Aşk Köpekliktir benzeri kitaplar

ozlmozkrt 
16 Oca 09:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."

Erdinç BİGE 
06 Şub 11:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Ahmet Ümit okumaya bu kitabıyla başlamakla kötü mü ettim, bilmiyorum. Kitap okurken kütüphaneden almayı tercih ediyorum. Zorunlu bir tercih belki. Kitap fiyatları malum. Çok beğendiğim bir eser olursa satın alıp kitaplığıma koymayı tercih ediyorum. Dolayısıyla yazarların çok okunan eserlerini kütüphanede denk getirip almak biraz müşkül. Gerçi bu kitapla birlikte iki farklı kitabını daha aldım ama elim nedense ilk buna gitti.
Eser dokuz farklı hikayeden oluşuyor. Esere ismini veren en uzun hikayesi en sona konulmuş. Tema hepsinde aşk olmasına karşın polisiye kurgusunu hikayelerinin hepsinde görmek mümkün. Açıkçası hikayelerinin hiçbirisi beni çekmedi. Anlatımını da pek yavan buldum. Aşka dair sözlerinden beğendiklerimi de zaten alıntıladım. Hikayelerin kitaptaki sıralanışı da sanki kötüden iyiye yapılmış hissi verdi. Bu biraz daha iyi, bu daha iyi derken "Aşk Köpekliktir" hikayesiyle eser nihayet buldu. Yaptığım alıntıların birçoğu da bu hikayeden. Ama bundan hikayeyi çok beğendiğim anlamı çıkmasın. Belki de konu aşk olunca bir Sabahattin Ali tadı aradım, istemeden mukayese ettim. Netice bu oldu. Aşkı aracı kılmış, polisiye ya da sonuyla okuyucuyu şaşırtma kaygısıyla yazılmış hikayeler okudum.

mithrandir21 | Uğur 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

2005 senesinde daha ben Metal Fırtına filan okurken bir tanıdığım okumamı tavsiye etmişti ve tavsiyesine uyarak 11 sene sonra hızlı bir şekilde okudum kitabı. Beğendim kitabı, farklı hikayeleri ve sürpriz sonları ile farklı farklı aşkları farklı hallerde bize anlatmış Ahmet Ümit ve bence güzel de olmuş. Hikayelerinde gerçekten aşkı tanımlayabilmiş mi ya da Ahmet Ümit'in niyeti gerçekten aşkı tanımlamak mı orası tartışılır tabi.

Beğendiğim hikayeler ise Aşk Bir Mucizedir, Kafi Delildir Aşk, Aşk Bir Yanılsamadır ve tabi kitaba ismini veren Aşk Köpekliktir.

Ayşegül Güray 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes olumlu bir şeyler yazmış ama ben beğenmedim kitabı. Eziyet gibiydi okumak, bitirmek. Acı çektim bildiğiniz. Sırf bitsin diye okudum bu kitabı. Ahmet Ümit'in okuduğum ilk ve tek kitabı. Son olmayacak, bence başka bir kitapta mutlu olacağız, farklı hayatlara yolculuk yapacağız yazarla.
Sanırım "Aşk Köpekliktir " kitabı için seçtigim zaman doğru bir zaman değildi. Benim zamanım, çok güvendiğin birisi tarafından hayal kırıklığına uğratıldığın bir zaman ne kadar doğruysa o kadar doğru ne kadar yanlışsa da o kadar yanlıştı. Olmadı ama olsundu. Sonuçta bir kitap daha bitti

S.Nur 
14 Oca 16:00 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Kitap aşkın halleri üzerine farklı farklı temalardan oluşan hikayelerden meydana gelmiş. Sade bir anlatımı var. Yazar alışılagelmiş önceki macera romanlarının dışına çıkıyor bu eserde. Ben okurken keyif aldım. Tavsiye ediyorum.

Mustafa K. 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap dokuz tane hikayeden oluşuyor. "Aşk Köpekliktir" en son ve en uzun ayrıca en güzel olan hikaye. Kitap genel olarak akıcıydı ama birşeyler katmıyordu yani. Okunabilir bir kitap ama fazla beklentiniz olmasın

Kübra 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biten kitaplarımla ilgili inceleme yazarken sadece bende bıraktığı etkiyi ve duygularımı anlatabiliyorum yani diğerleri özet gibi geliyor biraz ya da ben yapınca özet gibi oluyor :) Bu kitap öyle bir kitaptı ki istesem de özet yazamazdım dedim. O kadar heyecanlandım o kadar duygu yoğunluğu yaşadım ki bitince sinirlerim oynadı yani böyle bitmemeliydi dedim durdum hatta kabullenemeyip heyecanla arka sayfalara falan baktım ama yok kitap bitmiş.. Fazlasıyla etkileyici insanı oldukça saran bir kitaptı. Başlangıçta hikaye hikaye gidiyor diye pek sarmaz hatta başka bir kitapla aynı anda okuyabilirim belki diye düşündüm ama çok yanılmışım.. Hikayelerin her biri çok etkileyiciydi fakat kitabın yarısını oluşturan son hikaye bambaşkaydı.. Aşk ile ilgili, bizlerle ilgili, insan olmakla ilgili çok güzel şeyler anlatılıyor. Harika betimlemeleriyle kendimi bazen barda cin içerken, bazen otobüste yolculuk yaparken, bazen de İstiklalde buldum.. Kitabı çok beğendim oldukça etkilendim. Ahmet Ümit iyi ki var..

EMRE YAMAN 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Tat Kaçıran ( Spoiler)

1)Aşk Bir Mucizedir: Ofisinde çalışan şahsın rüyalarına giren kadınla tanışması ve tanıştığı hayatının aşkı sandığı kadının köşe başlarında bekleyen kadınlardan olmasıyla şaşkına dönen adamın öyküsü.

2)Kafi Delildir Aşk: Genç ve ihtiyar iki adam yolculuk yapmaktadır. Konu aşka, sevdaya gelir. Yaşlı adam başından geçen sevda öyküsünü anlatmaya başlar. İlk molada aşağıya indiklerinde muavin genç adama, yaşlı adamın anlattığı öyküsünün tam tersini anlatır. Sevda ve ölümün muhteşem bir şekilde anlatıldığı bir öykü.

3)Aşk Çözümsüz Bir Problemdir: Lise öğrencilik ve üniversitedeki profluk yıllarında yaşadığı, aşk kaçamaklarından sonra kendinden yirmi yaş küçük kızla evlenip, başından geçen olayları anlatan bir adamın öyküsü.

4) Aşk Bir Cinayettir: Sevgilisini öldüren kadının, bir iç hesaplaşma yaşamasından sonra hayatına son vermesini anlatan bir öykü.

5)Aşk Bir Düellodur: İki lise öğrencisinin aynı kıza aşık olması ve birbirleriyle kavga etmek için sözleştiği şaşırtıcı öykü.

6) Aşk Bir Yanılsamadır: Psikiyatr'ın hastasıyla yaptığı görüşme sonrası sevgilisi ile hakkında görüşlerini anlatan öykü.

7) Aşk Bir Özentidir: Hapishanede müdür olan kişinin, mahkumlara gelen meltuplar ile yaşamının şekillenmesine, aşkına ve evliliğine etki eden olayların anlatıldığı öykü.

8) Aşk Bir Ütopyadır: İnsanlık için çalışan bilim adamı, bir robot ve kıza aşık olan adam üçlüsünün aşk adına yaptıkları, yapabileceklerini anlatan öykü. Teknoloji ve aşk harmanı içinde bir öykü.

9)Aşk Köpekliktir: Kitabın en uzun öyküsü. Aşk, ölüm, katil ve polis arasında geçen içinde ne ararsanız var olan öykü. Fazla açıklama yapmayayım bu bölümü merakla okuyun. :)

Genel olarak ele alacak olursak, aşkın bütün hallerini anlatan kitap. Bazı öykülerin muhteşem sonu, her öyküde tarafında olacağınız kahramanlar, sizi sıkmayan bir dil, şaşkına döneceğiniz bir çok yaşam. Aşk hakkında yazılmış diğer kitaplara göre bütün konularla harmanlanmış sıra dışı öyküler.

Kitaptan 168 Alıntı

Aysel 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kimse iyi dediği birine âşık olmaz... Aşkın iyilikle ilgisi yoktur... "

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ne kadar anlamlı, ne kadar önemli işler yaparsa yapsın, önce insanın kendisinin mutlu olması lazım."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bazı insanlar karanlık bir kuyu gibidir, yanında yıllar geçirseniz bile tanıyamazsınız, bazı insanlar ise açık kitap gibidir, daha ilk gördüğünüz anda anlarsınız. Onlar kendilerini gizlemeye gerek duymazlar."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır."
"Ama bence aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir."

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Acılar, sancılar, kıskançlıklar, kendini yemeler, boş umutlar, boş hayaller... İşte aşk tam olarak bu.

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)
17 /