Aşk Köpekliktir

6,7/10  (265 Oy) · 
1.030 okunma  · 
178 beğeni  · 
6.450 gösterim
Aşkın bütün halleri... Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri...


"Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789752897434
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

2005 senesinde daha ben Metal Fırtına filan okurken bir tanıdığım okumamı tavsiye etmişti ve tavsiyesine uyarak 11 sene sonra hızlı bir şekilde okudum kitabı. Beğendim kitabı, farklı hikayeleri ve sürpriz sonları ile farklı farklı aşkları farklı hallerde bize anlatmış Ahmet Ümit ve bence güzel de olmuş. Hikayelerinde gerçekten aşkı tanımlayabilmiş mi ya da Ahmet Ümit'in niyeti gerçekten aşkı tanımlamak mı orası tartışılır tabi.

Beğendiğim hikayeler ise Aşk Bir Mucizedir, Kafi Delildir Aşk, Aşk Bir Yanılsamadır ve tabi kitaba ismini veren Aşk Köpekliktir.

yonca salman 
 15 Ağu 2016 · Puan vermedi

Ahmet Ümit gerçekten çok iyi bir üsluba sahip. Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabı ve bu güne kadar neden okumadım diye üzüldüm açıkçası .O kadar ustaca anlatıyor ki, kitabı okurken adeta içine sürükleniyorsunuz .

Çiğdem Aksoy Kahraman 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabı. Daha önce Ahmet Ümit'in kitaplarından okumayarak çok şey kaçırdığımı düşündüm. Hoş bir tarzla değişik bir üslupla ele alınmış, sürükleyici hikayeler, ilginç sonlarla aşkın neden köpeklik olduğunu öyküleyerek anlatmış yazar.

EMRE YAMAN 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Tat Kaçıran ( Spoiler)

1)Aşk Bir Mucizedir: Ofisinde çalışan şahsın rüyalarına giren kadınla tanışması ve tanıştığı hayatının aşkı sandığı kadının köşe başlarında bekleyen kadınlardan olmasıyla şaşkına dönen adamın öyküsü.

2)Kafi Delildir Aşk: Genç ve ihtiyar iki adam yolculuk yapmaktadır. Konu aşka, sevdaya gelir. Yaşlı adam başından geçen sevda öyküsünü anlatmaya başlar. İlk molada aşağıya indiklerinde muavin genç adama, yaşlı adamın anlattığı öyküsünün tam tersini anlatır. Sevda ve ölümün muhteşem bir şekilde anlatıldığı bir öykü.

3)Aşk Çözümsüz Bir Problemdir: Lise öğrencilik ve üniversitedeki profluk yıllarında yaşadığı, aşk kaçamaklarından sonra kendinden yirmi yaş küçük kızla evlenip, başından geçen olayları anlatan bir adamın öyküsü.

4) Aşk Bir Cinayettir: Sevgilisini öldüren kadının, bir iç hesaplaşma yaşamasından sonra hayatına son vermesini anlatan bir öykü.

5)Aşk Bir Düellodur: İki lise öğrencisinin aynı kıza aşık olması ve birbirleriyle kavga etmek için sözleştiği şaşırtıcı öykü.

6) Aşk Bir Yanılsamadır: Psikiyatr'ın hastasıyla yaptığı görüşme sonrası sevgilisi ile hakkında görüşlerini anlatan öykü.

7) Aşk Bir Özentidir: Hapishanede müdür olan kişinin, mahkumlara gelen meltuplar ile yaşamının şekillenmesine, aşkına ve evliliğine etki eden olayların anlatıldığı öykü.

8) Aşk Bir Ütopyadır: İnsanlık için çalışan bilim adamı, bir robot ve kıza aşık olan adam üçlüsünün aşk adına yaptıkları, yapabileceklerini anlatan öykü. Teknoloji ve aşk harmanı içinde bir öykü.

9)Aşk Köpekliktir: Kitabın en uzun öyküsü. Aşk, ölüm, katil ve polis arasında geçen içinde ne ararsanız var olan öykü. Fazla açıklama yapmayayım bu bölümü merakla okuyun. :)

Genel olarak ele alacak olursak, aşkın bütün hallerini anlatan kitap. Bazı öykülerin muhteşem sonu, her öyküde tarafında olacağınız kahramanlar, sizi sıkmayan bir dil, şaşkına döneceğiniz bir çok yaşam. Aşk hakkında yazılmış diğer kitaplara göre bütün konularla harmanlanmış sıra dışı öyküler.

Kubra B. 
09 May 01:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biten kitaplarımla ilgili inceleme yazarken sadece bende bıraktığı etkiyi ve duygularımı anlatabiliyorum yani diğerleri özet gibi geliyor biraz ya da ben yapınca özet gibi oluyor :) Bu kitap öyle bir kitaptı ki istesem de özet yazamazdım dedim. O kadar heyecanlandım o kadar duygu yoğunluğu yaşadım ki bitince sinirlerim oynadı yani böyle bitmemeliydi dedim durdum hatta kabullenemeyip heyecanla arka sayfalara falan baktım ama yok kitap bitmiş.. Fazlasıyla etkileyici insanı oldukça saran bir kitaptı. Başlangıçta hikaye hikaye gidiyor diye pek sarmaz hatta başka bir kitapla aynı anda okuyabilirim belki diye düşündüm ama çok yanılmışım.. Hikayelerin her biri çok etkileyiciydi fakat kitabın yarısını oluşturan son hikaye bambaşkaydı.. Aşk ile ilgili, bizlerle ilgili, insan olmakla ilgili çok güzel şeyler anlatılıyor. Harika betimlemeleriyle kendimi bazen barda cin içerken, bazen otobüste yolculuk yaparken, bazen de İstiklalde buldum.. Kitabı çok beğendim oldukça etkilendim. Ahmet Ümit iyi ki var..

sinem abay 
22 Oca 17:48 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Belki insan aşık olunca farklı tecrübeler edinir evet her aşk hikayesi hem başka yaşamlar hemde farklı hayat hikayelerini tanıtır bize okurken bazen güldüğüm bazen hüzünlediğim bir kitap oldu bir usta tarafından yazıldığı belli oluyor. Bazen gerçekten de aşk köpekliktir. Ama ona rağmen her kalp aşkı tatmalıdır

Ayşegül Abbak 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu Ahmet Ümit'in okuduğum 7'inci kitabı. 10 öyküden oluşan kitabının kuşkusuz en beğendiğim öyküsü Aşk Köpekliktir isimli öyküsü oldu. Zaten en uzun öyküsü de bu öykü. Kitapta Ön Söz yerine yazılan bölüm de çok hoşuma gitti.bu bölümde insanlar olmadığı için olsa gerek duygular çok daha derindi.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap aşkın çeşitli hallerinin anlatıldığı on farklı öyküden oluşuyor.Dili akıcı olduğundan çabuk okunan bir kitap.Kitaba ismini veren Aşk Köpekliktir ,Aşk Bir Yanılsamadır, Aşk Çözümsüz Bir Problemdir hikayelere en beğendiğim hikayelerdir

nejla güldalı 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hepsi birbirinden ilginç on farklı hikaye. Ama ben en çok Dr.Ceren'in hikayesinden etkilendim. Şimdiye kadar okuduğum Ahmet Ümit kitaplarından farklı olmuş. Keyifle okudum.

mukavvadan adam 
 08 May 18:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Aşk bir hastalıktır, insanlar nasıl gripten nezleden kaçıyorsa aşk denen illeten de kaçmalıdır.
Bu duygu içsel fırtına fazlası aşırısı insanda olmayacak yaralar bırakıp gidiyor kalbe büyük hasarlar verip bir moloz yığınına çeviriyor. Yıkık bir evin altında ne kalırsa artık, elindeki bozukluklar ile yetiniyor kalan zamanında.
Bu hal akli yetilerinizin doğru kullanmanıza engel olur hep yanlış yaptırtır.
Ahmet Ümit in okuduğum ilk eseri geçen yıl ki ilki olan Gaziantep kitap fuarından imzalı kitabı.
Hikayeler olduğunu bilmiyordum. 9 hikayeden oluşuyor ve önsöz yerine, aşk rüzgarın söylediği bir şarkıdır başlıklı bir yazısı var ki adeta suda hafif hafif oynayan kağıttan gemi gibi hissediyorsunuz kendinizi. Nasıl naif bir gitarın melodisi içinizi hoş ediyorsa öyle..

5 /

Kitaptan 103 Alıntı

Aysel 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kimse iyi dediği birine âşık olmaz... Aşkın iyilikle ilgisi yoktur... "

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ne kadar anlamlı, ne kadar önemli işler yaparsa yapsın, önce insanın kendisinin mutlu olması lazım."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bazı insanlar karanlık bir kuyu gibidir, yanında yıllar geçirseniz bile tanıyamazsınız, bazı insanlar ise açık kitap gibidir, daha ilk gördüğünüz anda anlarsınız. Onlar kendilerini gizlemeye gerek duymazlar."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır."
"Ama bence aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir."

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Acılar, sancılar, kıskançlıklar, kendini yemeler, boş umutlar, boş hayaller... İşte aşk tam olarak bu.

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)
Aysel 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Oysa insan mantık kadar duygudur. Yaşam yalnızca mantıkdan oluşmuş, öyle şeyler vardır ki hiçbir anlamı olmamasına rağmen bizi mutlu eder..."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Kubra B. 
08 May 23:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen, gelecek güzel günlere olan inancımı tazeliyorsun.

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 70)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 70)