Aşk Köpekliktir

6,9/10  (381 Oy) · 
1.509 okunma  · 
285 beğeni  · 
8.382 gösterim
Aşkın bütün halleri... Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri...


"Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789752897434
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şerife 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayal ettigin çoğu sey hayalinden cok farklidir. Sevmek istedigin kisi, yasamak istedigin asil ask...ama hayaller ve gercekler farklidir... Kitaptaki bazi gercekler cok kirdi kalbimi. Ozellikle de kücük kizin ailesiyle teknede yasadiklari...

mithrandir21 | Uğur 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

2005 senesinde daha ben Metal Fırtına filan okurken bir tanıdığım okumamı tavsiye etmişti ve tavsiyesine uyarak 11 sene sonra hızlı bir şekilde okudum kitabı. Beğendim kitabı, farklı hikayeleri ve sürpriz sonları ile farklı farklı aşkları farklı hallerde bize anlatmış Ahmet Ümit ve bence güzel de olmuş. Hikayelerinde gerçekten aşkı tanımlayabilmiş mi ya da Ahmet Ümit'in niyeti gerçekten aşkı tanımlamak mı orası tartışılır tabi.

Beğendiğim hikayeler ise Aşk Bir Mucizedir, Kafi Delildir Aşk, Aşk Bir Yanılsamadır ve tabi kitaba ismini veren Aşk Köpekliktir.

Aşk Köpekliktir benzeri kitaplar

Yncslmn 
 15 Ağu 2016 · Puan vermedi

Ahmet Ümit gerçekten çok iyi bir üsluba sahip. Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabı ve bu güne kadar neden okumadım diye üzüldüm açıkçası .O kadar ustaca anlatıyor ki, kitabı okurken adeta içine sürükleniyorsunuz .

Ayşegül Güray 
31 Tem 22:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes olumlu bir şeyler yazmış ama ben beğenmedim kitabı. Eziyet gibiydi okumak, bitirmek. Acı çektim bildiğiniz. Sırf bitsin diye okudum bu kitabı. Ahmet Ümit'in okuduğum ilk ve tek kitabı. Son olmayacak, bence başka bir kitapta mutlu olacağız, farklı hayatlara yolculuk yapacağız yazarla.
Sanırım "Aşk Köpekliktir " kitabı için seçtigim zaman doğru bir zaman değildi. Benim zamanım, çok güvendiğin birisi tarafından hayal kırıklığına uğratıldığın bir zaman ne kadar doğruysa o kadar doğru ne kadar yanlışsa da o kadar yanlıştı. Olmadı ama olsundu. Sonuçta bir kitap daha bitti

Mustafa K. 
28 Ağu 20:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap dokuz tane hikayeden oluşuyor. "Aşk Köpekliktir" en son ve en uzun ayrıca en güzel olan hikaye. Kitap genel olarak akıcıydı ama birşeyler katmıyordu yani. Okunabilir bir kitap ama fazla beklentiniz olmasın

Kübra BAYINDIR 
09 May 01:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biten kitaplarımla ilgili inceleme yazarken sadece bende bıraktığı etkiyi ve duygularımı anlatabiliyorum yani diğerleri özet gibi geliyor biraz ya da ben yapınca özet gibi oluyor :) Bu kitap öyle bir kitaptı ki istesem de özet yazamazdım dedim. O kadar heyecanlandım o kadar duygu yoğunluğu yaşadım ki bitince sinirlerim oynadı yani böyle bitmemeliydi dedim durdum hatta kabullenemeyip heyecanla arka sayfalara falan baktım ama yok kitap bitmiş.. Fazlasıyla etkileyici insanı oldukça saran bir kitaptı. Başlangıçta hikaye hikaye gidiyor diye pek sarmaz hatta başka bir kitapla aynı anda okuyabilirim belki diye düşündüm ama çok yanılmışım.. Hikayelerin her biri çok etkileyiciydi fakat kitabın yarısını oluşturan son hikaye bambaşkaydı.. Aşk ile ilgili, bizlerle ilgili, insan olmakla ilgili çok güzel şeyler anlatılıyor. Harika betimlemeleriyle kendimi bazen barda cin içerken, bazen otobüste yolculuk yaparken, bazen de İstiklalde buldum.. Kitabı çok beğendim oldukça etkilendim. Ahmet Ümit iyi ki var..

Sumeyye 
29 Eyl 23:14 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Yalnızca bir an,tek bir an insan olmak için neler vermezdim. Şu senin yaşadığın korkuyu duymak bile mutlu ederdi beni. Sen kırk yıl yaşadın. Evet, dünya karanlık, insan soyu çürüyor ama hâlâ umut var. Insanlık hâlâ kurtulabilir."
.
.
.
Ahmet Ümit... Bu kez bir öykü kitabı ile hasbihal ettik, kaynaştık, aşktan konuştuk, gerçi sadece ben dinlemiş oldum ama olsun. Kitabı genel olarak çok beğendim, kitapta dokuz öykü var hemen hemen hepsini beğendim,aslında en çok #aşkbircinayyettir ve kitaba ismini veren öyküsü #aşkköpekliktir 'i çok sevdim, bazı basım hatalarından dolayı sinir olsam da bunu bütüne mâledemeyiz değil mi? Yazarımız aşk, arkadaşlık, insanlık, fikir vb. gibi kavramlarda bizi biraz düşünmeye sevkediyor o yüzden bu kitabını da okumanızı tavsiye ederim...

Çiğdem Aksoy Kahraman 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabı. Daha önce Ahmet Ümit'in kitaplarından okumayarak çok şey kaçırdığımı düşündüm. Hoş bir tarzla değişik bir üslupla ele alınmış, sürükleyici hikayeler, ilginç sonlarla aşkın neden köpeklik olduğunu öyküleyerek anlatmış yazar.

EMRE YAMAN 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Tat Kaçıran ( Spoiler)

1)Aşk Bir Mucizedir: Ofisinde çalışan şahsın rüyalarına giren kadınla tanışması ve tanıştığı hayatının aşkı sandığı kadının köşe başlarında bekleyen kadınlardan olmasıyla şaşkına dönen adamın öyküsü.

2)Kafi Delildir Aşk: Genç ve ihtiyar iki adam yolculuk yapmaktadır. Konu aşka, sevdaya gelir. Yaşlı adam başından geçen sevda öyküsünü anlatmaya başlar. İlk molada aşağıya indiklerinde muavin genç adama, yaşlı adamın anlattığı öyküsünün tam tersini anlatır. Sevda ve ölümün muhteşem bir şekilde anlatıldığı bir öykü.

3)Aşk Çözümsüz Bir Problemdir: Lise öğrencilik ve üniversitedeki profluk yıllarında yaşadığı, aşk kaçamaklarından sonra kendinden yirmi yaş küçük kızla evlenip, başından geçen olayları anlatan bir adamın öyküsü.

4) Aşk Bir Cinayettir: Sevgilisini öldüren kadının, bir iç hesaplaşma yaşamasından sonra hayatına son vermesini anlatan bir öykü.

5)Aşk Bir Düellodur: İki lise öğrencisinin aynı kıza aşık olması ve birbirleriyle kavga etmek için sözleştiği şaşırtıcı öykü.

6) Aşk Bir Yanılsamadır: Psikiyatr'ın hastasıyla yaptığı görüşme sonrası sevgilisi ile hakkında görüşlerini anlatan öykü.

7) Aşk Bir Özentidir: Hapishanede müdür olan kişinin, mahkumlara gelen meltuplar ile yaşamının şekillenmesine, aşkına ve evliliğine etki eden olayların anlatıldığı öykü.

8) Aşk Bir Ütopyadır: İnsanlık için çalışan bilim adamı, bir robot ve kıza aşık olan adam üçlüsünün aşk adına yaptıkları, yapabileceklerini anlatan öykü. Teknoloji ve aşk harmanı içinde bir öykü.

9)Aşk Köpekliktir: Kitabın en uzun öyküsü. Aşk, ölüm, katil ve polis arasında geçen içinde ne ararsanız var olan öykü. Fazla açıklama yapmayayım bu bölümü merakla okuyun. :)

Genel olarak ele alacak olursak, aşkın bütün hallerini anlatan kitap. Bazı öykülerin muhteşem sonu, her öyküde tarafında olacağınız kahramanlar, sizi sıkmayan bir dil, şaşkına döneceğiniz bir çok yaşam. Aşk hakkında yazılmış diğer kitaplara göre bütün konularla harmanlanmış sıra dışı öyküler.

Serdar Poirot 
31 May 15:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Aşk ile suçun birleştirildiği bir kaç hikayeden oluşan bir kitap. Kişinin aşık olduğu zaman mantığını bir kenara bırakması ve normalde yapmayacağı şeyleri yapmasına güzel bir örnek veriyor. Antep'e giden Vakkas Dede'nin Floris'e olan aşkı, hapishane müdürü Rauf Bey'in okuduğu mektuplarda karşılaştığı aşkın sonucuna şaşırması ve Aslı ile kızıl saçlı Stefan'ın barmen Rafo'nun yanında filizlenen ancak sonuçlanamayan aşk hikayesi gibi. Bazı cümlelerde insanlar kendilerinden bir şeyler bulabilir. Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Kitaptan 143 Alıntı

Aysel 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kimse iyi dediği birine âşık olmaz... Aşkın iyilikle ilgisi yoktur... "

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ne kadar anlamlı, ne kadar önemli işler yaparsa yapsın, önce insanın kendisinin mutlu olması lazım."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bazı insanlar karanlık bir kuyu gibidir, yanında yıllar geçirseniz bile tanıyamazsınız, bazı insanlar ise açık kitap gibidir, daha ilk gördüğünüz anda anlarsınız. Onlar kendilerini gizlemeye gerek duymazlar."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır."
"Ama bence aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir."

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Acılar, sancılar, kıskançlıklar, kendini yemeler, boş umutlar, boş hayaller... İşte aşk tam olarak bu.

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)
Kübra BAYINDIR 
08 May 23:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen, gelecek güzel günlere olan inancımı tazeliyorsun.

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 70)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 70)
Aysel 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Oysa insan mantık kadar duygudur. Yaşam yalnızca mantıkdan oluşmuş, öyle şeyler vardır ki hiçbir anlamı olmamasına rağmen bizi mutlu eder..."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit