Aşk Köpekliktir

·
Okunma
·
Beğeni
·
26130
Gösterim
Adı:
Aşk Köpekliktir
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897434
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşkın bütün halleri... Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri...


"Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."
190 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar'dan sonra okuduğum ikinci kitabı. Dokuz hikayeden oluşuyor. Kitaba adını veren ve en uzunu olan Aşk Köpekliktir isimli hikaye, ilginç ve etkileyici bir konuya sahip. Bab-ı Esrar kadar olmasa da, güzel bir kitap.
190 syf.
·1 günde
Agatha'nın anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir kitabı gibi kısa hikayelerden oluşuyor. Burada polisiyeden farklı olarak dokuz tane aşk temalı hikayeler var. Açıkçası genel olarak yazarın kitaplarını beğensem de zorlama kitap olmuş bana göre. 'Aşk Köpekliktir' öyküsü biraz kitabı kurtarmış. Onun dışında kayda değer pek birşey yok.
 • Sis ve Gece
  7.9/10 (1.572 Oy)1.380 beğeni7.070 okunma569 alıntı21.041 gösterim
 • Kavim
  8.5/10 (1.630 Oy)1.500 beğeni6.439 okunma1.085 alıntı18.017 gösterim
 • Patasana
  8.3/10 (2.326 Oy)2.161 beğeni9.693 okunma1.519 alıntı31.535 gösterim
 • Beyoğlu Rapsodisi
  8.2/10 (2.646 Oy)2.516 beğeni11.847 okunma1.164 alıntı27.868 gösterim
 • Sultanı Öldürmek
  8.1/10 (2.116 Oy)1.966 beğeni9.019 okunma1.940 alıntı25.538 gösterim
 • Veda
  8.3/10 (1.407 Oy)1.393 beğeni7.275 okunma373 alıntı18.700 gösterim
 • Konstantiniyye Oteli
  8.0/10 (1.837 Oy)1.718 beğeni6.743 okunma1.635 alıntı31.325 gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (2.646 Oy)2.653 beğeni10.206 okunma1.488 alıntı34.110 gösterim
 • Sevdalinka
  8.4/10 (1.153 Oy)1.179 beğeni5.775 okunma702 alıntı20.772 gösterim
 • Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
  8.1/10 (3.747 Oy)3.542 beğeni15.304 okunma2.063 alıntı47.391 gösterim
190 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ahmet Ümit okumaya bu kitabıyla başlamakla kötü mü ettim, bilmiyorum. Kitap okurken kütüphaneden almayı tercih ediyorum. Zorunlu bir tercih belki. Kitap fiyatları malum. Çok beğendiğim bir eser olursa satın alıp kitaplığıma koymayı tercih ediyorum. Dolayısıyla yazarların çok okunan eserlerini kütüphanede denk getirip almak biraz müşkül. Gerçi bu kitapla birlikte iki farklı kitabını daha aldım ama elim nedense ilk buna gitti.
Eser dokuz farklı hikayeden oluşuyor. Esere ismini veren en uzun hikayesi en sona konulmuş. Tema hepsinde aşk olmasına karşın polisiye kurgusunu hikayelerinin hepsinde görmek mümkün. Açıkçası hikayelerinin hiçbirisi beni çekmedi. Anlatımını da pek yavan buldum. Aşka dair sözlerinden beğendiklerimi de zaten alıntıladım. Hikayelerin kitaptaki sıralanışı da sanki kötüden iyiye yapılmış hissi verdi. Bu biraz daha iyi, bu daha iyi derken "Aşk Köpekliktir" hikayesiyle eser nihayet buldu. Yaptığım alıntıların birçoğu da bu hikayeden. Ama bundan hikayeyi çok beğendiğim anlamı çıkmasın. Belki de konu aşk olunca bir Sabahattin Ali tadı aradım, istemeden mukayese ettim. Netice bu oldu. Aşkı aracı kılmış, polisiye ya da sonuyla okuyucuyu şaşırtma kaygısıyla yazılmış hikayeler okudum.
190 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Kitabı okumaktayım ama hiç beğenmedim tavsiye etmiyorm. Elimde kitap kalmadığı için okuyorm. Kitap okurken kesinlikle seçici olmak gerek. İnceleyip yazabileceğim tek iyi bir sözcüğüm yok.
190 syf.
·10/10
Ahmet Ümit muhteşem bir polisiye yazarı. Hakan Günday kadar olmasada bu yazarımızada biraz takıntılıyım. Nevzat komserin geçtiği herşeyden zevk alıyorum. Ve bu kitapta beni en çok etkileyen sokak güllerle kaplıydı dediği hikaye. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye kitap arkadaşlar bol okumalar.
190 syf.
·
"Aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir."

Kitap aşkın farklı hallerinin anlatıldığı 9 kısa hikayeden oluşuyor. Kitabın ismini verdiği ve en uzun hikayesi olan Aşk Köpekliktir insana birbirinden farklı duygular yaşatıyor sonuna kadar.
Ahmet Ümit hayranı olan ve tüm kitapları kütüphanesinde olan birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kendisinin en iyi kitabı değil hatta bir sıralama yapacak olsam belki de en sonlarda yer alır.
Kitabın içindeki son hikaye kurtarmış biraz sıkıcılığı diyebilirim.
Ahmet Ümit'in diğer kitaplarını henüz okumadıysanız bu kitabı okumak için acele etmeyin derim.
#OkumakNeGüzelŞey
190 syf.
·2 günde
Istanbul ve beyoğlu aşığı bi yazar kendileri. Beyoglunun en güzel abisi ve Beyoğlu rapsodisi kadar iç acıcı değil. polisiye roman değil fakat aşkın olağan hallerine değinmiş. 9 hikayeden oluşan bi kitap. Ilginize göre okunası bi kitap.
190 syf.
·Puan vermedi
Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."
190 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Aşk bir tutku. Nedensiz bir tutku. Çoğu zamanda kötü bir tutku. Birinin tümüyle sana ait olmasını istiyorsun yada senin birine tümüyle ait olmanı. Bu sadistçe bir duygu ya da mazoşistçe. Üstelik bunu delice, sabırsızca istiyorsun, hem de geçici oldugunu bile bile. "

Aşk üzerine tarifsiz tanımlar. Muhtemel senaryolar...
Okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Gayet akıcı, samimi ve gündelik yazılardan oluşan bir eser. Her hikayede aşka dair farklı bir bakış yakalıyor insan.
Hele ki kitaba ismini veren o son hikaye yok mu işte asıl o zaman kitap okuduğunuza değiyor diyebilirim.
190 syf.
·1 günde·5/10
Aşk bir tutku.
Nedensiz bir tutku.
Çoğu zaman da kötü bir tutku.
Birinin tümüyle sana ait olmasını istiyorsun ya da senin tümüyle birine ait olmanı.
Bu sadistçe bir duygu ya da mazoşistçe...
Üstelik bunu delice, sabırsızca istiyorsun, hem de geçici olduğunu bile bile...

Böyle böyle aşkın tanımı ya da tabiri caizse aşkın insan üzerindeki etkisini ifade etmeye çalışan bir kitap olmuş. İşin içinde beşeri aşk olunca tabi kıskançlık, tutku, heyecan, aitlik hissi gibi detaylar öne çıkıyor. İçinde küçük hikâyelerle bu detayları kurguya adeta bağlamış yazar. Açıkçası Ahmet Ümit tarzında bir kitap değil. Ama çok da kötü olmamış. En azından yazılan, çizilen, kulaktan kulağa gelen bu aşk denen şey nedir ne değildir diye ifade etmeye çalışmış.

Aslında gözümüze soka soka demek istiyor ki her yaşadığınız duygu yoğunluğu aşk değildir, kendinizi yerden yere vurmayın ve artık şunu kabul edin aşk denen şey gelip geçer. Kimse sonsuz aşk diye bir şeyden bahsetmesin, sonsuza ulaşan aşk beşeri değildir, olamaz. Ölümsüze aşık olmalısın ki aşkın da ölümsüz olsun dimi?

Velhasıl aslında aşka olan bakış açımız muhtemelen biriyle bağlantılı olarak gelişiyor. Ya gereksiz buluyoruz ya da olmazsa olmaz diyoruz. Tanımlamaları yapan biz olsak da aslında o tanımı yapmamızı sağlayan her zaman ikinci bir kişi oluyor. Ne demeli bilmiyorum. Allah, yaratmış olduğu bu güzel duyguya, yine güzel anlamlar yükleyecek insanlar çıkarsın karşımıza...
200 syf.
·4 günde·9/10
2005 senesinde daha ben Metal Fırtına filan okurken bir tanıdığım okumamı tavsiye etmişti ve tavsiyesine uyarak 11 sene sonra hızlı bir şekilde okudum kitabı. Beğendim kitabı, farklı hikayeleri ve sürpriz sonları ile farklı farklı aşkları farklı hallerde bize anlatmış Ahmet Ümit ve bence güzel de olmuş. Hikayelerinde gerçekten aşkı tanımlayabilmiş mi ya da Ahmet Ümit'in niyeti gerçekten aşkı tanımlamak mı orası tartışılır tabi.

Beğendiğim hikayeler ise Aşk Bir Mucizedir, Kafi Delildir Aşk, Aşk Bir Yanılsamadır ve tabi kitaba ismini veren Aşk Köpekliktir.
"Bu memlekette kocası karısını kıskanır öldürür; oğlan sever, kızı başkasına verirler öldürür; baba, sevdiğine kaçan kızını orospu oldu diye öldürür; kadın, başkasına gitti diye kocasını öldürür; ağabeyi, erkeklerle konuşuyor diye kızkardeşini öldürür..."
"İnsanın gönlü geniştir geniş olmasına ama sevda kuşu da pek nazlıdır... Öyle her önüne çıkan dala konmaz. Her önüne çıkan dala konana bizde başka ad verirler!..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşk Köpekliktir
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897434
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşk Köpekliktir
Aşkın bütün halleri... Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri...


"Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."

Kitabı okuyanlar 6.262 okur

 • Ayşe Nur Altıntop
 • Sonbahardasolanyapraklargibi
 • aynur cüre
 • Sibel
 • Gülbahar Nerse
 • Erhan İlhan
 • Seda Kurtbay
 • Seren Kasap
 • Kitap Sever Psikolog
 • Neşe Salcan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.6
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%19
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%27.1
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.6
Erkek
%23.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.2 (196)
9
%8.9 (114)
8
%16.9 (218)
7
%20.4 (262)
6
%12.7 (163)
5
%8.3 (107)
4
%3.2 (41)
3
%2.8 (36)
2
%2 (26)
1
%2.2 (28)

Kitabın sıralamaları