Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
385 syf.
10/10 puan verdi
Haç kabzalı bıçakla kalbinden 2 kez bıçaklanan Yusuf AKDAĞ. Cesedin yanında bulunan Kutsal kitab- Kitabı Mukaddes ( Yeni Ahit Eski Ahit) Kitabın içinde altı çizilen satır “Uyan Ey Kılıç! Çobanıma, yakınıma karşı harekete geç. Kitabın kenarında ki boşlukta yazan yazı ise oldukça dikkat çekici, maktulün kanı ile yazılmış; “Mor Gabriel” . İlginç ve bir o kadarda akıllıca işlenen bir cinayet bu. Zanlıyı bulmak için çabalayan Komiser Nevzat,Ali ve Zeynep araştırmalarında bir çok kavim hakkında bilgi sahibi oluyorlar, Nusayrilik, Süryanilik.. Ve karşılarına çok ilginç isimler çıkıyor birde, öldürülen başka kişiler. Kavim bir çırpıda okuyup bitebilecek türden bir kitap. Ahmet ÜMİT zekasını konuşturmuş diyebiliriz. Mükemmel bir kurgusu var ve olaylar sizi içine çekiyor. Katil kim merak ede ede kitabın sonuna geliyorsunuz. Üstelik, tahmin ettiğiniz kişi değil, hiç ummadığınız biri katil çıkıyor yani ters köşe olmuş oluyorsunuz. Polisiye sevmeyenler bile okusun, eminim ilginizi çekecektir! İyi okumalar :)
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
Reklam
385 syf.
8/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Bir solukta bitirdiğim bir Ahmet Ümit kitabı daha… Bu kitap ötekilerinden daha da heyecanlandırdı beni çünkü olay örgüsü çok daha karmaşıktı yazarın ilk kitaplarına göre, sonlara doğru okurken yerimde duramadım. Öyle bir kitap ki, dinler ve mezhepler hakkında da birçok şey öğrendim. Yazarın en sevdiğim özelliği de bu belki de, yalnızca üslubuyla kitabın içine çekmeyi başarmıyor, kitabı bitirdiğinizde çok daha dolu bir insan oluyorsunuz. Çok güzeldi gerçekten, okunması gereken bir kitap.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Ahmet Ümit 'i "Bab-ı Esrar" ile tanımıştım ama ne yalan çokta ısınamamıştım..! Bundan dolayı uzunca bi süre Ahmet Ümit okumayı ertelemiştim... Taaaaa ki bu esere kadar. Keşke Ahmet Ümit okumaya "Bab-ı Esrar'" ile değil de bu kitapla başlamış olaydım, şimdiye en az 4-5 kitabını devirmiş olurdum.. Kitap güzel mi güzel, güzel olduğu kadar da sürükleyeci, kahvaltı da yenilen çemenli yumurta, öğleden sonra yenilen bol acılı kebap, akşam halı saha maç sonrası yenilen kelle paça olmadı yarım ekmek kokoreç yemiş gibi tat bırakıyor insanın damağında... Bu arada "Mor Gabriel Manastırını" mutlaka ziyaret etmek gerek. Daha doğrusu Mardin ve Midyat 'ın güzelliğini yerinde görüp yaşamak. İnşallah o güzellikleri yaşamak hepimize kısmet olur.. İyi Okumalar
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
8/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Daha yoğun çaba sarf ederek okuduğunuz kitaplardan sonra sürükleyici olsun, elimden bırakmayayım, bir olay örgüsüne dahil olayım kafam dağılsın derseniz tercih edebileceğiniz bir kitap. Karakterlerden Can'ın üzerinde yaşadığımız topraklara dair dinsel, sosyal ve kültürel düşüncelerini ilgiyle okurken Nevzat Başkomiserin de dediği gibi "Suçu önlemek için suçluyu yakalamanın, adaleti sağlamak için yasayı uygulamanın hiçbir işe yaramadığını" yaşayarak öğrendim.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
Reklam
385 syf.
8/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Dini ritüellerle işlenmiş bir cinayet.. Cesedin etrafındaki dini semboller.. Her eserinde karakterlerin isimlerini değiştirmeme geleneğini sürdüren Ahmet Ümit'in bu kitabını bitirdikten sonra tam olarak çözülmemiş bir cinayet olduğu hissi uyandı bende. Kitap, farklı din ve inançlarla ilgili bilgilerle okuyucuya aynı zamanda yeni şeyler öğrenmenin heyecanını yaşatıyor. Keyifli okumalar.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
44 günde okudu
Kavim
Keşke öğrenmemiş olsaydım, diyorum çoğu zaman, keşke yalan da olsa dünyada adalet diye bir şeyin var olduğuna inanabilseydim. Ama inanamıyorum. Çünkü insan denen tuhaf yaratığı kötülükten uzak tutacak ne bir güç var, ne de bir yasa.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
Bu kitaba sadece polisiye kitabı demek haksızlık bence. Kitapta insanı bilgilendirecek o kadar çok yer var ki insanı kendine çekiyor kitap. Nevzat, Ali ve Zeynep'in yine olduğu bir kitap daha önce Ahmet Ümit okuyanlar bilir. :) Kusursuzca işlenmiş bir cinayet. Ve katili ararken çokta uzağa gitmeye gerek yok. Hiç ummadığın kişi çıkar ve evet hiç beklemediğim kişi çıktı en azından kitabın yarısına kadar tahmin etmek çok zor. Ama kitabı bitirince parçalar birleşiyor. Tıpkı Ali'nin dediği gibi her suçlu suç mahalline geri döner. Kitap okurken o kadar kaptırıyor ki insan kendimi boş bulduğum her beş dakikada okumaya çalışıyordum. Polisiye kitaplarının bu yönü çok güzel sıkılma olasılığın olmuyor. Heyecanı baştan sona kadar hiç eksilmiyor. Kesinlikle okumanızı öneririm, çünkü sadece polisiye bir kitap değil daha fazlası var okurken ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
382 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Spoiler!! Polisiye yazarı olan ahmet ümit bu kitabında da sade ve akıcı bir dil kullanmış. Bana göre kitaplarında edebi bir değer yok. Buna rağmen sonuna kadar merakı diri tutmaya başaran bir yazar. Olayda Yusuf adındaki kişinin ilginç ölümüyle başlayan olaylar zincirinde ölümü bir hıristiyan tarikatının işlediğini düşünüyorlar. Ancak Yusuf kimliğine bürünmüş polis Selimdir. Kötü geçmişlerinden dolayı böyle bir şey kurguluyorlar. Selim'in arkadaşları Cengiz ve Mehmet'in de kendi aralarında kod adları var Yavuz, Timuçin, Fatih. Bir de bunlar devlet memuru iken hukuksuzca yaptıkları bir işten dolayı tanıdıkları Malik. Malik tarihi eser kaçakçılığı yapan biri. Tabii daha sonra Hıristiyan oluyor ve kendini aziz Pavlus sanıyor. Can adındaki kahramanımız da annesi ve babasını bir terör saldırısında kaybediyor tek hatırladığı öldüren bir kişinin bileğinde leke olması. Tuhaftır ki öldürülen Selimin'de bileğinde leke var. Kitabın sonunda Selim ve Mehmet'i öldüren kişi Can çıkıyor.Malik'i ise Cengiz yanlışlıkla öldürüyor. Çatışma sırasında da Nevzat başkomiser Cengiz'i öldürüyor. Kitabın sonunda hiç bir ize rastlanılmamasına rağmen Can katil çıkıyor. Can'ın öldürülmesine ayrı bir üzülüyorum. Ben Katili Malik'in çocuğu Zekeriya olduğunu düşünmüştüm. Keşke o çıksaydı.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
Reklam
385 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Başkomiser Nevzat’ın maceralarını okurken, Kurtuluş’a, Balat’a çok takılıyor, Evgenia’yı acayip merak ediyorum mesela. Kış aylarında bir gün Kurtuluş’a, Tatavla’ya gidip o gürül gürül yanan sobanın yanında rakı içesim var. Ahmet Ümit bir roman da Evgenia’nın ağzından yazsa? Başkomiser Nevzat, Ali ve Zeynep’i Evgenia’dan okusak?
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
ZAFER KİMİN?
Bu kitapta aradığınız her şeyi bulabileceksiniz. Okuduğum en iyi 3 Ahmet Ümit romanı arasına girecektir. Hatta girdi diyebilirim. Ana karakterler yine Başkomiser Nevzat,Zeynep,Ali ve Evgenia. Romanda dinler ekseninde bir cinayet anlatılıyor. Bir çok bilgi belge ve olaydan bahsediliyor. Tabi ne kadarı kurgu ne kadarı gerçek bilemiyorum. Ama dikkat çekici olaylar var içinde. Ustaca işlenmiş cinayerler silsilesinde devamli katili bulduğunu sanıp yanılıyorsun,en sonda gerçek katil ortaya çıktığında ben bildim,diyemiyorsun. Asıl keyifli olan kısmı da burası. Şimdiden sonra yazacaklarım spoiler olacaktır,lütfen okumamış olanlar,burada bıraksın. İlk defa Nevzat bir cinayete çözmesine rağmen katili içeriye attiramadi,çünkü çok zeka ile pardon Nevzatin söylediği şekilde sinsilik ile işlenmiş cinayetler. Katilin de her zaman ki gibi kendince haklı sebepleri var tabi. Ama katil tam suçsuz kaldı rahat ve özgür derken ilahi adalet yerinin buluyor. Ama yine de katil bu romanda kazanmış gözüküyor zaferi. En azından ben öyle algıladım. Ayrıca Nevzat ve Evgenia'nın gitgelli ilişkileri de bu romanda baya bir heyecan ve ilgi çekici olmuş. Ben romana bayıldım,umarım siz de seversiniz.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
4/10 puan verdi
·
37 günde okudu
Ahmet Ümit'in yazı dilinde, kurgusunda bir olmamışlık, bir hamlık, bir çiğlik, edebi bir lezzetsizlik algılıyorum hep. Bu kitapta da böyle hissettim.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
7/10 puan verdi
Roman bile olsa öykü bile olsa mutlaka içinde bir dizi bilgi barındırmalı diye düşünüyorum. Bu yüzden Kavim, özellikle bir dizi ezoterik bilgiler, Türk Siyasi hayatı gibi bilgilere dokunduğu için hoşuma gitti. Fakat bazı yerler bu romanın kurgusunda kullanılan zekaya yakışmamış. Özellikle Cengiz başkomserin olayın odak noktası olması ile başlayan suçlama bölümü ve sonra gelişenler çokça soru işareti.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Ortada göğsünden kabzasında haç bulunan bir bıçakla öldürülmüş bir maktul vardır. Yanında da İncil kitabından bir bölüm ' Uyan ey kılıç! Çobanıma karşı harekete geç.Çobanı vur da koyunlar dağılsın.' İşte bu mistik gibi görünen davayı çözme işi emeklilği çoktan geçmiş, adalet kavramını kendi içinde sorgulayan başkomiser Nevzat ve yardımcıları delibozuk Ali komiser ve Kriminalci Zeynep'e düşmektedir. Kitabın içinde mutlak adaletin var olup olmadığı sorusu ve belki de kısmen cevaplarını bulabileceğiniz gibi hayatı anlamlandırmanın farklı yolarını da görmüş olabileceksiniz… Sonuç olarak ben beğendim…
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
9/10 puan verdi
·
3 günde okudu
inceleme #1
Ahmet Ümit’in okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen diğer kitaplarını okuma isteği uyandırdı. Kitabın içerisinde Hristiyanlık, Nusayrilik, Süryanilik hakkında verilen bilgiler mistik bir hava katmış; okurken bu kadar bilgi alacağımı beklemediğim için çok şaşırdım. Olay örgüsünün sürekli ters köşe yapmasına rağmen okurken asla sıkılmadım, hatta olay örgüsünü takip etmek zor olmadı bile. Kaleminin temizliği, akıcılığı kitabın okunmasını çok zevkli hale getirmiş, kişi kadrosu da dar olunca su gibi akıp gidiyor kitap. Bitirdiğim zaman dizi izlemişim gibi hissettim, aklımda canlandırmamın bu kadar kolay olması beni kitabın içerisine çekti. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı bekliyorum.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
385 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
40 günde okudu
Kavim
Okurken oldukça keyif aldığım bir kitap oldu. Özellikle bir sonraki ipucu bizi nereye götürecek diye kendi kendime heyecanlandım. Kitap sizi içine çekiyor. Sanki bulunduğunuz ortamdan kopup sizi bir karaktermişsiniz gibi etkiliyor.
Kavim
KavimAhmet Ümit · Doğan Kitap · 201015,9bin okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.