·
Okunma
·
Beğeni
·
79,1bin
Gösterim
Adı:
Yeşilin Kızı Anne
Baskı tarihi:
13 Mayıs 2020
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057572721
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Anne of Green Gables (Anne of Green Gables #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayınları
Sıra dışı tavırları ve kızıl saçlarıyla, Avonlea isimli küçük bir kasabadaki insanların kalplerini teker teker kazanan bu ele avuca sığmaz küçük kızla, Anne Shirley’le tanışın.

Anne, yetimhaneden çıkıp Prince Edward Adası’nın uzak bir köşesindeki Green Gables’a geldiğinde, onu bekleyen Matthew ve Marilla Cuthbert’ın aslında bir erkek çocuğu görmeyi umduklarından habersizdir. Gerçek bir yuvaya kavuşmanın hayalleriyle âdeta uçarak geldiği bu evde istenmediğini, geri gönderilebileceğini öğrenince derin bir umutsuzluğa kapılır. Ancak biraz tuhaf ve inatçı olsa da tertemiz, sevgi dolu kalbi sayesinde sadece Cuthbertlar’ı değil, tüm kasabayı etkilemeyi başaracaktır.

L. M. Montgomery’nin ölümsüz kaleminde hayat bulan ve son dönemde Anne with an E isimli Netflix dizisine de ilham olan Yeşilin Kızı Anne, küçük bir kızın yüreğinin penceresinden nesillerdir insanlara umudu, sevmenin gücünü ve hayallerin güzelliğini anlatıyor.
328 syf.
·4 günde·10/10 puan
Dizisini izlerken kitap okuyormuşcasına izledim... Kitabını okurken de dizi izliyormuşcasına okudum. Hayatımda kalbimde yer edinen daha hoş, daha etkileyici, daha güzel ne kitap, ne dizi olacak sanırım. Bunun üzerine zor begenebilirim. Dizisini de izlerken öyle bir etkiye kapiliyorsunuz ki "sanki gerçekten öyle bir karakter var, sanki gerçekten böyle yaşam süren güzel insanlar var." Hayatın içinden sanki" tabiri resmen bu kitap için.. resmen, çekilen dizi için... AnnE karakteri yüreğinize taht kuruyor. Verdiği sosyal mesajlar o kadar dokunuyor ki, içinize işliyor. Kesinlikle hem kitabını okumalı, hem Netflix dizisi olan "AnnE with an e" yi tavsiye ediyorum. 10 üzerin 100 :)
400 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yeşilin kızı anne(1. Kitap)
Nasıl başlayayım bilemiyorum çok zorlanacağım yazarken...
herkesin sevdiği bi karakter vardır benim ki de ANNE SHIRELY ( E ile yazılan anne) oldu. Anne bana umut aşıladı, tekrardan hayal kurmayı öğretti, her şeyde olumlu düşünün Anne değil de ben oldum sanki, acı verici bir hayat hikayesi var gibi görünüyor, ama yanılıyoruz(en azından ben) umut dolu, bir kız. Çektiği acılara rağmen, serinin ilk kitabını bitirdikten sonra hep Anne gibi olamaya çalıştım, hayal kurmaya çalıştım, gerçek dünyam ile hayali olan arasındaki kapı öyle sıkıca kapanmış ki ne kadar zorlasam da açamadım kapıyı, kuramadım hayal...
açılmamasının nedeni tüketmeleriymiş meğer, zorlasam açılır o kapı diyip yanılıyormuşum meğer. Ah! Anne senin gibi biri olmayı çok isterdim. Kızıl saçlı olsam bile isterdim...

Lucy maud montgomery kanadalı yazar. Annesinin ölümünden sonra babası büyükanne ve büyükbabasının yanına bırakır. Yazar Anne shirley karakterini kendi yaşamından belli başlı kısımlar alarak yaratmış. Bilemedim şimdi yazara mı hayran kalmalıyım yoksa anne shirley'e mi?
408 syf.
·8 günde
İlk kez bir inceleme yazısını yazmakta bu kadar zorlanıyorum. Sanki yazacağım kelimelerin yetersizliği ilk kez bu kadar derinden çarpacak yüzüme gibi hissediyorum. Bu hissimin sebebi bu eserin içindeki ruhun güzelliği. Hani bazı kitaplar vardır kelimelerin gidişatına hayran kalırsınız, cümleler oya gibi işlenmiştir ve o kitapta en olmadık şey bile yazsa size edebi yönden harika gelir. Bir de bazı kitaplar vardır ki ruh barındırır, sanki içinde can vardır. İçinize işler, sizi mutlu eder, enerji verir... O enerji sebebiyle çok fazla edebiyata gerek duymazsınız, üç kelimelik basit cümleler bile yeter. Şimdi hem o enerji hem de edebiyat birleşirse ne olur bir düşünün! Yeşilin Kızı Anne size bu ikisini de veriyor. Hem edebiyat hem ruh... Bundan dolayı içinizde çiçekler açtıracak bu kitabı okumanızı tavsiye ettiğimi baştan söylemeliyim. İçindeki betimlemelerin güzelliği ile kendinizi yemyeşil bir köyün çiçek bahçelerinin arasında koşarken bulacaksınız. Ruhunuz dinlenecek; samimiyeti, masumiyeti görecek; sevmeyi öğreneceksiniz. Anne ile ayrılmak istemeyeceksiniz. Onun sevgisi, yüce gönüllülüğü, merhameti, boyundan büyük sözleri ve en önemlisi hayalleri size çok şey katacak buna eminim. O hayaller ki insanın yaşadığı yeri genişletir, aydınlatır, güzelleştirir. Ben bundan sonra Anne'i boynumda bir kolye taşırmışçasına kalbimde taşımaya karar verdim, çünkü bu bana umut verecek, çünkü bu bana umudu hissettirecek...

Konusuna gelirsek eser 11 yaşlarında yetim bir kız çocuğunun yaşlı ve bekar olan Cuthbert kardeşlerin evine evlatlık olarak gelmesiyle başlar. Bu kız çocuğu biraz tuhaftır. Aslında düşününce tuhaf olan bizlerdik, Anne değildi ama her neyse tabi. Bu kızıl saçlı, sıska ve gösterişsiz küçük kızı ailelerinin bir üyesi yaparak onu yetiştirmeye başlarlar. Anne heyecanlı ve hayalci yapısıyla sürekli hata yapmaktadır ama öyle sıradışı bir kafa yapısına sahiptir ki onu herkes çok çok sever. Böyle bahsedince bir çocuk kitabı gibi dursa da verdiği mesajlardan dolayı küçük büyük herkesin severek okuyacağı bir kitap bu. Aynı zamanda evlatlarımıza da hiç çekinmeden, gözü kapalı önerebileceğimiz bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi gelelim birkaç önemli noktaya. Bu kitabı okumadan önce kitabın uyarlaması olan "Anne With an E" dizisini izledim. Dizi de kitap kadar sevimli ve içtendi. Ancak şu var ki dizi sırf biraz daha ilgi görsün diye gereksiz eklentiler yapılmış. Örneğin bu masum hikayenin içinde bile cinsiyet seçimi özgürlüğü mesajları verilmiş. Dizide bunlar çok fazlayken -özellikle ikinci sezon- kitapta bununla ilgili uzaktan yakından hiçbir ibare yoktu. Böyle masum bir eseri bu şekilde işlemeye gerek var mıydı bilemiyorum ama o platform bunu hep yapıyor. Siz yine dizisini de izleyin ama kendinizi bu kitaptan mahrum bırakmayın derim. Bir de beni üzen şey dizide sürekli Jane Eyre'den bahsediliyordu ben de sanmıştım ki eserin orijinalinde var ama tüm kitap boyunca bir kez bile Jane Eyre adı geçmedi. Yıkıldım. Tabi Allah başka dert vermesin :)

Bir de Anne ile tanışmak istediğim kadar Matthew Cuthbert ile de tanışmak isterdim. Çok etkileyici bir karakterdin Matthew, kitabın sonu çok üzdü ama seni tanımak da harikaydı.

Sonuç olarak kendinizi yaşlanmış, umutsuz, mutsuz, enerjisiz, bitkin hissediyorsaniz ruh vitamini olarak bu kitabı şiddetle öneririm. Seninle gurur duyuyorum Anne.. İyi okumalar herkese.
408 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Anne Shirley"in 11-16 yaş aralığındaki hayatını okuyacaksınız. Ve bu kitabı çok seveceksiniz. Çünkü insan doğasına ait iç görülere ve tasvirlere sahip.
Bu küçük kızı o kadar benimsiyorsunuz ki kendi çocukluğunuz ya da çocuğunuzun halleri geliyor aklınıza, gözünüzün önüne. Çünkü iyi ve kötü yönleriyle, hüzünlü ve sevinçli anlarıyla kitaptaki karakter tam da sizsiniz ya da çocuğunuz. Bir öğretmen olarak belki de sevimli bir öğrenciniz.

Ana karakterin yanındaki yan karakterler yönüyle de çok canlı olan kitap tam bir "Epizodik Roman" örneği.

Kitaptaki diyaloglar çok canlı ve akıcı. Olaylar ve karakterleri öyle bir tasvir ediyor ki yazar âdeta yüzler gözünüzde canlanıyor, olayları hissediyor ve yaşıyorsunuz. Zaman zaman duygusallaşıyorsunuz ve bu haliniz gözünüze toz kaçmasına bile neden oluyor :)

İçinizi ısıtacak bu kitabı mutlaka okumalısınız.

İyi okumalar.
392 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
« Böyle ilginç bir dünyada insan çok uzun süre özgür kalamaz, değil mi ? »

« Bana Anne diyecekseniz, lütfen sonunda E harfiyle söyleyin. »

“İnsanlar büyük kelimeler kullandığım için bana gülüyor. Ancak büyük fikirleriniz varsa, bunları ifade etmek için büyük kelimeler kullanmalısınız, değil mi?”

Anne, hayallerinin verdiği güçle yaşamı iyilikle ve mutlulukla kucaklayan kimsesiz bir çocuktur.
Kendilerine çiftlikte yardım etmesi için bir erkek çocuk evlat edinmeyi planlayan Marilla ve Matthew kardeşler,
beklenmedik bir şekilde karşılarında Anne’i bulurlar. Ancak çok geçmeden bütün yaramazlıkları, safça hataları ve dünyayı başına yıkan üzüntüleriyle tuhaf ama çok sevimli olan bu kız çocuğunun gerçek dünyanın kurallarını olduğu gibi kabul etmeyi reddeden yüreğine hayran olurlar.

Yazıldığı günden bu yana her yaştan kitapseverin keyifle okuduğu ve birçok ekran uyarlaması bulunan bu ölümsüz eser, gerçekçiliği ve samimiyetiyle pek çok kuşağın gönlünde yer etti. Şimdi de Netflix serisi Anne with an E ile daha fazla insana ulaşan Anne’in sonsuz hayallerle örülü dünyası, genç-yetişkin herkesin içini ısıtacak türden bir hikâye.

« Her gece yatmadan önce, penceremden dışarı bakıyorum ve orman perisinin gerçekten burada oturup pınarı ayna gibi kullanarak lülelerini tarayıp taramadığını merak ediyorum.
Bazen sabah çiyde onun ayak izlerini arıyorum.
Oh, Diana, orman perisine olan inancından vazgeçme ! »
400 syf.
·Beğendi·10/10 puan
AnnE,

Tam zamanında hayatıma girdiğin için ne kadar şanslı hissettiğimi biliyor musun? Bilmelisin. Masalsı bir tat da ilerleyen ama hayatın tam da içinden olan, hayal kurmayı unutmuş veya bunu çocuksu bulmuş birçok insana umut ışığı oldun. Kitabı ara ara bırakıp gökyüzüne bakarak hayallere daldığımı itiraf etmem de sanırım bunun en iyi kanıtı.

Okumalarını belirlemiş ve böyle bir kitabı beğenmeyeceğini düşünen ben güzel bir yanılgı içinde kaldım. Aksine serinin devamını okumayı çok istiyorum. Bana tıpkı orta okul zamanlarımdaki İpek Ongun serisini hatırlattı. Ne güzel zamanlardı.

Yalnızca kitabı okurken ‘’keşke biraz daha küçük kalsaydın AnnE’’ dedim, çünkü hayat zaten hızlı akıyor AnnE. Keşke sen biraz daha çocuk kalsaydın, büyük kelimelerinle yaşasaydın. Ah AnnE..
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Birilerinin ruhuna dokunabildiğimi düşünmek muhteşem bir şey."
Anne bu sözcüğe ne kadar çok uyuyordu birilerinin hayatına dokunabilmek, yüzlerini güldürmek ne kadar da önemliydi onun için ve hayal kurmakta...
♡♡♡♡♡♡♡♡
Anne dokuz yaşında yetimhanede büyüyen bir çocuktur.Günlerden bir gün, Avonleadan Marilla ve Matthew yanlarında onlara yardımcı olabilecek bir erkek çocuğu evlatlık edinmek isterler.Ama bir karışıklık olur ve gelen çocuk Anne'dir. Anne kızıl saçlarıyla, yüzündeki çillerle, sıradışı tavırları ile çok tatlı bir kızdır ve kısa sürede tüm Avonlea halkının kalbini kazanır.Ne dersiniz Green Gablesdaki evinde Anne mutlu olabilecekmidir?
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Anne sıradışı tavırları duyguları tatlılığı ile benim kalbimi daha ilk sayfalardan feth etti. O kadar geniş bir hayal dünyasına sahip ki bazı yerlerde ona gıpta etmemekten kendimi alı koyamadim.Bence harika bir kitaptı ben bayıldım ve ikinci kitabına da hemen başladım bakalım Anne ile maceramiz nasıl devam edecek?
368 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yıllar boyunca senin anıların yalnız hayatımda bir yıldız gibi parlayacak.

Uzun soluklu bir seriye başlamış bulundum. Daha önce Netflix'de dizisini izlemiştim ama okumak bir başka. Anne burda 11 yaşında ve 5 senelik bir serüvenini okuyoruz. Çok renkli bir karakter oluşturulmuş. Büyümesine şahit olsak da galiba en çok küçük Anne'yi sevdim. Kitapta olaylar çok canlı ve enerjikti durgun olduğu kısımlar olsa bile yerinde kullanıldığı için kitaba daha çok güzellik katmış. Anlatım güzel ve sade okuyanı yormuyor. Hatta günlük koşuşturmanız arasında sizi dinlendirebilir bile. Betimlemelerden rahatsız olmadım ben ama bazı okurlar olmuş sanırım. Bundan puan kırmayı düşünmüyorum çünkü betimlemeler kahramanın karakterine uymuş. Eğer olmasaydı bu sefer kitapta eksiklik hissedilecekti.

Seriden beklediğim sonuna kadar sıkılmamam hatta kitaplarının kalitesi seri boyunca artsın istiyorum. Beklentim yüksek ama altından kalkacağına dair umudum var. İlk kitabı okurken keşke biraz daha Gilbert sahnesi olsun demiştim ama çok az yer verilmiş. İkinci kitapta daha çok olmasını bekliyorum. Ve spoiler vermek istemem ama kitabın sonlarına doğru bir karakterin ayrılmasına çok üzüldüm keşke en azından birkaç kitap daha olsaydı ama kurgu bu şekilde oluşturulduğu için bu da gerekli bir adım olmuş.

Sekiz kitaptan oluşan seriyi okurken onunla birlikte büyüyoruz. Serinin en sevdiğim kitabını son kitapta söylemeyi düşünüyorum ve 10 puanı en sevdiğim kitaba vericem. Diziyi kitaptan önce izlemiştim ve bu durumdan bir şikayetim yok. Ama siz yine de diziyi izlemediyseniz önce kitabını okuyun. Kitapla dizi arasında küçük farklılıklar vardı. Diziyi önce izlemek de kitabı okurken kafamda daha kolay canlandırmamı sağladı. Seriyi DOKUZ YAYINLARI dan okumayı düşünüyorum. Kapak tasarımlarını güzel buldum ve fiyatı da uygun bence. Sadece sanırım son üç kitabı daha basılmamış yakın zamanda onlar da çıkar umarım. Gönül rahatlığıyla her yaştan insanın okuyabileceği bir kitap olmuş. İkinci kitapta görüşmek üzere.
400 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
AnnE (E ile) Shirley..
Kaçımız hayatı güzelleştirmeyi biliyoruz ? Ya da hayatı güzel buluyoruz ?
Anne Shirley yetim bir kızdır. Marilla ve Matthew kardeşler bir erkek evlat edinmek isterken bir yanlış anlaşılma sonucu AnnE’yi evlat edinirler.
Ait olma duygusunu, aile olma şansını AnnE’den dinlemeye ne dersiniz ?
AnnE’nin geniş hayal dünyası ve dünyaya farklı bakış açısı vardır. Bu farklı kızla zorlu bir süreç geçiren Marilla ve Matthew kardeşler gün sonunda çok büyük bir sevgi ile AnnE’ye bağlanırlar.
Kitabı okurken dizisini de izledim ve kitap okurken dizi izliyor gibiydim, dizi izlerkende kitap okuyor gibiydim. Ve öyle güzel bir anlatımı var ki kitabı okurkende kitaptan sonrada olaylar gerçekmiş, kişiler gerçekten varmış gibi hissediyorsunuz.
Yüreğinize dokunacak, bir solukta okunmalık bir kitap. Ve bence her yaşa uygun mesajlarda içermekte.
İyi hissetmeler
Sevgiyle ve kitaplarla kalın....
408 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10 puan
---
"𝙳𝚞𝚗𝚢𝚊𝚍𝚊 𝚜𝚎𝚟𝚒𝚕𝚎𝚌𝚎𝚔 𝚋𝚞 𝚔𝚊𝚍𝚊𝚛 𝚌𝚘𝚔 𝚜𝚎𝚢 𝚘𝚕𝚖𝚊𝚜ı 𝚖𝚞𝚑𝚝𝚎𝚜𝚎𝚖 𝚋𝚒𝚛 𝚜𝚎𝚢 𝚍𝚎𝚐𝚒𝚕 𝚖𝚒?"


Herkese merhaba! Bugün, çoğumuzun "Anne with an E" adıyla dizisini izlediği Yeşilin Kızı Anne kitabının incelemesi ile karşınızdayım.


Ah Anne! O kadar iyi kalpli ve tatlı bir kızsın ki! Sana ve o muhteşem hayal gücüne, düşüncelerine, fikirlerine, hatta çok konuşmana bile hayranım! İyi ki seni tanımışım!


Anne with an E dizisi kesinlikle çok konuşulan, çok beğenilen bir dizi oldu. Diziyle beraber, diziye ilham olan Yeşilin Kızı Anne kitap serisi de türkçeye çevirilmeye başladı. Ben de bu dizinin hayranlarından biri olarak, kitaplarını çok merak ettim ve okumaya başladım. Genelde kitaplardan uyarlama film ve dizilerde, kitapta okuduklarımızdan çok daha farklı ve fazla veya az olaylar oluyor. Ve bu kitap da kesinlikle öyle! Size bu farklılıklardan bahsetmek istiyorum.

Ama önce sizden, dizisini incelediğim ve blogumda yayınladığım yazımı okumanızı istiyorum. Bu yazı bir nevi kitabı da ana hatlarıyla anlatıyor. Spoiler yok, rahatlıkla okuyabilirsiniz:
https://dandelionsandrainbow.blogspot.com/...nne-with-e-anne.html


Şunu söylemeden geçemeyeceğim, bizim 3 sezon boyunca izlediğimiz dizi sadece 1 kitapta geçiyor. Yani kitap serisi normalde 8 kitap ama biz sadece ilk kitabı izliyoruz.


Aslında dizi ve kitap genel olarak aynı; ana olaylar ve ana kahramanlar tamamen aynı. Ama yine de, ben dizi ve kitap arasında tam 𝟒𝟎 tane fark buldum.


> Yazının bundan sonrasında SPOILER var, kitabı okumayanlar veya diziyi izlemeyenler okumasa daha iyi olur.


Gelelim kitap ve dizi arasındaki benim bulduğum farklara.


𝟏- Kitapta Cole yok.
Cole, 2. sezonda Anne'in hayatını ve dizinin akışını çok etkilemiş bir karakterdi. Ama kitapta Cole diye bir isim bile geçmiyor.

𝟐- Kitapta Sebastian yani "Bash" ve Mary yok.
Bu karakterler de diziyi ve diğer karakterleri çok etkiliyordu. Ama kitapta bu isimlerle hiç kimse yok.

𝟑- Kitapta Matthew ölüyor.
Anne'in ve hepimizin çok sevdiği Matthew, tüm para birikiminin olduğu bankanın iflas ettiği haberini okuyunca şok geçiriyor ve bu şokun etkisiyle de ölüyor.

𝟒- Gilbert, dizide tıp okumak için başka bir okula gidiyordu ve ara sıra doktorun yanında çalışıyordu. Ama kitapta, Gilbert Queens sınavına giriyor, orayı kazanıyor ve orada okuyup White Sands'teki bir okulda öğretmen oluyor.

𝟓- Kitapta Gilbert nişanlanmıyor.
Dizide Gilbert, kasabada doktorun yanına ara sıra staj yapmaya gidiyordu ve orada çalışan bir kıza evlenme teklifi etmiş ve nişanlanmışlardı. Ama Gilbert kitapta hiç doktorlukla alakası olmadığı için böyle bir şey yaşamıyor.

𝟔- Kitapta Gilbert, Anne'in örgülerini çektiği zaman Anne'in arkasında oturuyor. Ama dizide yanındaki sıralardan birinde oturuyordu.

𝟕- Kitapta Anne ile Gilbert, Queens sınavına girene kadar düşman kalıyorlar. Dizide Queens sınavından önce barışıyorlardı. Hatta Anne kitapta, Gilbert ile önceden barışmadığı için pişman oluyor. Gilbert ona önceden barışma teklifi etmişti.

𝟖- Kitapta Gilbert, gemide çalışmıyor.
Dizide Gilbert babası öldükten sonra bir gemide çalışıyordu ama kitapta böyle bir durum söz konusu bile değil.

𝟗- Kitapta Gilbert, babasını küçük yaşlarındayken kaybediyor. Dizideyse Anne ile tanıştıktan sonra kaybediyordu.

𝟏𝟎- Kitapta Anne ile Gilbert öpüşmüyor. Dizide öpüşüyordu.

𝟏𝟏- Kitapta Diana Queens sınavına girmiyor.
Dizide Diana gizlice Queens sınavına giriyordu ve kazanınca da Queens'e gidiyordu.

𝟏𝟐- Kitapta Diana Fransız okuluna da gitmiyor.
Dizide ailesi Diana'yı Fransız okuluna göndermek istiyordu ama Queens sınavını kazanınca gitmiyordu. Kitapta böyle bir şey olmuyor.

𝟏𝟑- Aslında Diana'nın iki kız kardeşi var. Ama dizide sadece tek kız kardeşi Minnie May var.

𝟏𝟒- Kitapta Anne fuar alanına Diana ile gidiyor. Dizide Matthew ve Marilla ile beraber gidiyordu.

𝟏𝟓- Kitapta Anne, bir "Cuthbert" olmuyor, sadece "Anne Shirley" olarak kalmaya devam ediyor. Dizide "Anne Shirley Cuthbert" oluyordu.

𝟏𝟔- Kitapta Anne az kalsın başka bir aileye gidiyordu. Neyse ki böyle bir şey hiç olmadı.

𝟏𝟕- Aslında Anne gri gözlü ve kıvırcık saçlı. Dizide yeşil gözlü ve düz saçlıydı.

𝟏𝟖- Kitapta Anne, Marilla'nın broşunu kaybettiğinde geri gönderilmiyor. Dizide geri gönderiliyordu.

𝟏𝟗- Kitapta Anne Josie Pye ile arkadaş olmuyor, aksine düşmanlar. Ama dizide arkadaş oluyorlardı.

𝟐𝟎- Aslında Pye'lar büyük bir aile.

𝟐𝟏- Kitapta Josie Pye ile Billy Andrews arasında hiçbir şey olmuyor.

𝟐𝟑- Normalde Billy Andrews şişman bir çocuk. Dizide hiç de öyle değildi.

𝟐𝟒- Kitapta Anne'in 16. yaş günü kutlanmıyor. Dizide bir doğum günü partisi oluyordu.

𝟐𝟓- Kitapta Anne'in daha çok okul arkadaşı var.

𝟐𝟔- Kitapta Anne'in okulunda küçük sınıflar yok. Dizide küçükler için ayrı bir sınıf vardı.

𝟐𝟕- Kitaptaki Ruby ve dizideki Ruby arasında çok fark var. Kitapta daha bilmiş ve her konuda bir fikri olan, uzun boylu bir kızken; dizide oldukça utangaç ve nazik, kısa boylu bir kız.

𝟐𝟖- Aslında Ruby'nin çok fazla ablası var.

𝟐𝟗- Kitapta Anne ile Charlie arasında hiçbir şey olmuyor. Dizide Charlie Anne'den hoşlanıyordu ve adları yan yana yazılıyordu.

𝟑𝟎- Kitapta Diana ile Moody arasında hiçbir şey olmuyor.

𝟑𝟏- Kitapta Jerry çok anlatılmıyor. Dizide büyük bir rolü vardı ve diziyi etkileyen bir karakterdi.

𝟑𝟐- Kitapta Diana ile Jerry tanışmıyor bile. Dizide sevgiliydiler.

𝟑𝟑- Kitapta Barry'lerin evinde yangın çıkmıyor. Dizide çıkıyordu.

𝟑𝟒- Kitapta Anne ile Diana, Bayan Josephine Barry ile Barry'lerin misafir odasında karşılaşıyorlar. Dizide partide karşılaşıyorlardı.

𝟑𝟓- Kitapta kızlar Queens'e başlayınca herkes bir akrabasının yanında, Anne ise pansiyonda kalıyor. Dizide bütün kızlar Bayan Josephine Barry'nin yanında kalıyorlardı.

𝟑𝟔- Aslında Queens sadece 2 yıllık bir okul.

𝟑𝟕- Kitapta Bayan Stacy çok anlatılmıyor.

𝟑𝟖- Dizide, Anne ile arkadaşları okula matbaa makinesi gelmesiyle gazetecilik yapıyorlardı ve bir protesto yapıyorlardı. Kitapta böyle bir şey olmuyor.

𝟑𝟗- Kitapta Bay ve Bayan Allan var ve Bay Allan kasabanın papazı. Ama dizide bu çifti görmüyoruz.

𝟒𝟎- Ve son olarak; dizide Anne'in 3. sezonda tanıştığı kızıldereli arkadaşı, kitapta yok.Benim bulduğum farklar bunlardı. Sizin de bulduğunuz farklar varsa, yorumlara yazarsanız sevinirim.


Her ne kadar, kitap ve dizi arasında çok farklar olsa da, Anne ve maceraları harika ve onu hepimiz çok seviyoruz! İyi ki varsın Anne!
Bu serinin öbür kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Ocak ayında okumuş olduğum bu güzel kitaba aslında herkes bolca okuduğu için yorum yazmayacaktım ama bu kitabın en azından duygularımı dile getirecek kadar bir yazı yazmaya değer olduğunu düşündüm.
Öncelikle kitaptan önce dizisini izlemiş biri olarak kitaba başlar başlamaz pişman olduğumu dile getirmeliyim. Diziyi izleyenler bilir, konular çok hızlı bir şekilde işlenmiş ve bazı detayların güzellikleri atlanmış idi. Ki zaten bu denli derinlikli bir kitabı tamamen ekrana dökmek imkansız. Ayrıyeten de görsel dünyanın yazın dünyasına nazaran insanı daha yoğun etkilemesi bazında kitap yerine diziyi daha çok sevenlerin de olması bence edebiyat yönünden kötü bir durum. Hiçbir uyarlama dizinin kitaptan daha güzel olabileceğine inanmıyorum çünkü her şeyin aslı daha güzeldir bana göre. Tam da #bookstagramkiller in #uyarlamakitaplar etkinliğinin yapıldığı güne bu yorumun denk gelmesi de çok güzel oldu. Ama dizi bazında da söyleyebilirim ki izlediğim tüm dizi filmler arasında enlerim arasına yerleşip birinci sırayı kapmıştır ve dönem filmlerine olan bakış açımı da değiştirmiştir. Öyle ki dostlarımla bu seriye başladıktan sonra sırayla dönem filmlerini izliyoruz.

Yeşilin Kızı Anne'den önce bir kitabın içinde, hayata dair tüm konuların bu kadar etraflıca ve içten işlendigine rast gelmemiştim. Bir de bu kadar basit şekilde anlatımın içinde ders vericiliği ve eğlenceli oluşu da kendisini diğer kitaplardan keskin çizgilerle ayırıyor.

Serinin ilk kitabı ile Anne'in yaşam serüvenine tanık olup 'Huş Ağaçları'nın ışıltılı ferahlığında ve 'Lanetli Orman' ın yeşilliği eşliğinde, sanki Green Gables'ın çatısına oturup olayları izliyormuşum gibi bir hissiyatla okudum tüm satırları. Zaman zaman Anne'in odasına girip Marilla'nın sessiz sinirlenmelerine de tanık olmadım değil Serinin ilk kitabı, bir çocuğun yaşamına dokunmanın tek bir dokunuştan ibaret kalmadığını gözler önüne seren cinsten.

Bu kitap sadece bir yaşam serüvenine tanık olmak değil, daha çok bir yaşama dâhil olmak diyebilirim. O yüzden, bana hayallerin kıymetini tekrar hatırlatan ve kapağını her açtığımda heyecan ile okumamı sağlayan bu seriyi, okumayan kalmasın diyor herkese tavsiye ediyorum.
408 syf.
·42 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhaba :)
Her şey bir ailenin yetiştirme yurdundan erkek çocuk sahiplenmek istemesi ile başlıyor. Ama bir sürpriz olup erkek çocuk yerine kız çocuk sahipleniyorlar. Kitabın devamında ise o kızın yaşadığı maceralar anlatılıyor.
Yazar romanda sade bir dil ve bolca betimleme kullanmış.. Ama öyle uzun ve boğucu betimlemeleri yok.
Ben kitabı sevdim ama bazı bölümleri insanı sıkıyor.
Kitap konu olarak beklentimin epey üstünde çıktı .İnsana yaşamın güzel olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Mutluluk verici bir kitap.. Keyifli okumalar dilerim.:)
Martı olmak ister miydiniz?
Sanırım ben isterdim, yani eğer insan olmasaydım. Güneşle birlikte uyanıp gün boyunca denizin üzerinde süzülmek ve güzelim maviliklere doğru yükselmek, akşam olunca yuvaya geri dönmek sizce de çok güzel olmaz mıydı?
Ve üst katta, doğu tarafındaki çatı katında yalnız, kalbi aç, hiç arkadaşı olmayan bir çocuk ağlayarak uykuya daldı.
L. M. Montgomery
Sayfa 41 - Koridor Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeşilin Kızı Anne
Baskı tarihi:
13 Mayıs 2020
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057572721
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Anne of Green Gables (Anne of Green Gables #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayınları
Sıra dışı tavırları ve kızıl saçlarıyla, Avonlea isimli küçük bir kasabadaki insanların kalplerini teker teker kazanan bu ele avuca sığmaz küçük kızla, Anne Shirley’le tanışın.

Anne, yetimhaneden çıkıp Prince Edward Adası’nın uzak bir köşesindeki Green Gables’a geldiğinde, onu bekleyen Matthew ve Marilla Cuthbert’ın aslında bir erkek çocuğu görmeyi umduklarından habersizdir. Gerçek bir yuvaya kavuşmanın hayalleriyle âdeta uçarak geldiği bu evde istenmediğini, geri gönderilebileceğini öğrenince derin bir umutsuzluğa kapılır. Ancak biraz tuhaf ve inatçı olsa da tertemiz, sevgi dolu kalbi sayesinde sadece Cuthbertlar’ı değil, tüm kasabayı etkilemeyi başaracaktır.

L. M. Montgomery’nin ölümsüz kaleminde hayat bulan ve son dönemde Anne with an E isimli Netflix dizisine de ilham olan Yeşilin Kızı Anne, küçük bir kızın yüreğinin penceresinden nesillerdir insanlara umudu, sevmenin gücünü ve hayallerin güzelliğini anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 7,1bin okur

  • Erva Yıldırım
  • Orhan Alaç
  • Dida
  • Elif Nisa
  • Ayşe Kartal
  • Gulnare
  • Merve
  • BANU SÖZER
  • İlayda B
  • Göğe Bakalım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.8 (330)
9
%5.6 (172)
8
%3.6 (111)
7
%1.4 (44)
6
%0.4 (13)
5
%0.1 (4)
4
%0.1 (2)
3
%0
2
%0 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları