Kraliçenin Pireleri

8,4/10  (60 Oy) · 
170 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.666 gösterim
Gözlerin alabildiğine uzakları görebilmeli baktığında. Şehrin her bir köşesini ve her köşesinde başka bir hayata dönüşen gölgeleri fark edebilmeli. Sahici olan ne varsa ve içinde yaşamak adına bir giz taşıyan ne varsa fark edebilmelisin. Böylece zaman senin kollarında uzamalı. Bazen akrebi sımsıkı avuçlarında tutmalısın. Kimi zaman da bir yelkovanın sırtında savaşmalısın ara sokakların içinde.

Gözlerin alabildiğine uzakları görebilmeli her baktığında. Gizli akıtılan gözyaşlarının, yarım kalmış hesabı hırslandırmalı yüreğini. Soğuk bir odada, eskimiş bir yatağa uzanmış ve kısık yanan bir lambaya saatler boyunca bakan bir adamın incinmişliğine dikkat kesilmelisin. Onurlu bir adamın incinmişliğiyle puslanmış sokaklarda yürüyüp ihanetin ayak izlerinde okumalısın hayatın kaypak yüzünü.

Çekip giden bir kadının geride bıraktığı son hicaz hüzünleri özenle toplamalısın odanın içinde. Bir kristal bardağı tutuyormuşçasına özenle toplamalı ve mümkün olduğunca gözlerden uzak tutmalısın.

Hırçın bir kuzey rüzgarı gibi esmeli bakışların kentin sokaklarında.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  187
 • ISBN:
  9789759960858
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Poirot 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap bir çırpıda bitirilebilecek denemelerden oluşuyor...
İsmi biraz farklı gelebilir ama okumaya başlayıp sayfaları çevirdikçe içine daha çok çekebiliyor...Bazen bir yazıda ya da cümlede kendinizi bulabiliyorsunuz...
Özellikle "üç numaralı saçlar" yazısında 25 yaş üstü birçok arkadaş kendini bulabilir...

kübra kaya 
20 Nis 17:34 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kraliçemin Pireleri de kısa kısa denemelerden oluşan, her oturuşta birkaç bölüm okuyup ; bazılarını çok sevdiğim bir kitap oldu. Yine bolca altı çizilesi cümlelerle doluydu. Arada sırada elime alıp rastgele bir sayfasını açıp okuyunca beni mutlu edecek kitaplardan. Konular hep mutluluk verici olmasa da , joker kitap etkisi çok güzel.

Melike Doğan 
08 Nis 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

altını çizmekten yorulup bölüm başlarına yıldız eklediğim, onda da her bölümde yıldız olduğunu farkettiğim muhteşem denemelerle dolu olan kitap. "elbet bir gün..."

KeMâL 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarık Tufan'dan okuduğum 4. eseri oldu ve yine beğendim hatta en beğendiğim de bu eseri olabilir. Çok güzel yerlere dokunmuş yine. Deneme türündeki eser sanki kişisel gelişim kitabı gibi olmuş. Hikayeler o kadar sağlam ve güzel ki gerçekten okunmalı. Alıntılar mükemmel. 180 sayfalık kitap içerisinde aldığım notlar;
- Umut ( Bu kavrama çok fazla değinmiş. Umutlu olun bıkmayın... )
- Annelik ve kadınlık
- Ağlamak, rahat olmak. Duygularını açık seçik beyan etmek ve korkmamak.
- Ölüm zorluğu
- Kudüs ve çocukların ölmesi
- Kültürel yozlaşma ( Eskiyi arama, eskileri unutma. İnternetin, TV'nin kültürümüzü unutturması...Bağımlılık yaratması. )
- Doğallığını kaybetmeme. Özün neyse o ol. Gösterişe kaçma, rahat ol.
- Başkasının lafına göre hayatını yaşama, şekillendirme.
- Azimli ol, düşsen de tekrar kalk. Allah her zaman seninledir.
- Ailenin önemi ve pişmanlıklar...
- Nasıl doğduysan kendini öyle kabul et. Değiştirme veya değiştirmeye çalışma. ( Fiziksel ve ruhsal olarak ) Ör: Engelli doğsan da bunu kabul ederek ve severek yaşamak.
- Beyaz yalanlar söylemek zorunda kalma. Dik dur. Her zaman doğruyu söyle.
- Nesnelere bağlanmamak gerekli.

bir çok ders çıkarılabilir bu eserden. Bazı bölümler de sıkılabilirsiniz ama bitirmek için beni azmettirmesi, bağlaması benim için ekstradan 1 puan daha oldu. Beğenerek okudum. Diğer kitaplarını da okuyacağım. Sizlere de tavsiye ederim.

Umut Mahfuz 
06 Oca 15:10 · Kitabı okudu · 1073 günde · 10/10 puan

Tarık Tufan' ın Üslubu tarzı anlatımı ve konuya hakimiyetine sizi dahil etmesi mükemmel...
Mahallenin çocuğu dediğimiz ender insanlardan birisidir...
ağzına sağlık Tarık Tufan

Kekremsi bir tat.. Kitap bittiğinde damağımda kalan buydu, ne kızgınlık, ne mutluluk... Kızamıyorsunuz , çünkü kitaptaki 'yılan' ları hala bir yerlerde kendine dokunmadan da bin yıl yaşatmaya müsaade edemeyecek iyi insanların olduğunu farkediyorsunuz yeniden.. Memnun olamıyorsunuz çünkü böyle insanların her geçen gün azaldığını anımsıyorsunuz kitap aralarında, yani kitaptan kafayı gerçek hayatımıza kaldırdığımızda..

Tarık Tufan, hayatın içinden olayları belki de hayatın kamera arkasını işte bu hassasiyetle yazmış bizlere.. Belki de bir 3. Sayfa haberinde bizler için 10 snlik bir zamanı irdeleyip, sadece bir 'ölüm' bir 'kayıp' bir 'kaza' olmaktan çıkarıp , habere konu olan koca bir 'İnsan hayatı 'nı seriyor gözler önüne.. Bu bazen berber koltuğundaki bir çocuk, bazen hayalleri elinden alınmış bir genç kız, bazen doğu illerinden birinden taşından toprağından altın bulmak için İstanbula gelen bir göçmen oluyor.

Ek olarak A. Ali Ural'ın bir iki deneme kitabını okuyanlar , benzer bir anlatıma rastlayacaklardır yazarın bu kitabında, Az cümleyle yoğun bir farkındalık yani.. Edebik açıdan Ural bi tık daha üstte bana göre ama ..

Bir de yazarın özel hayatını bilmememe rağmen çok iyi bir baba , özellikle kız babası olacağı hissi oluştu sık sık. Bu da az bir övgü değil hani .. :)

İyi Okumalar ... :)

Selim TURAN 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kraliçenin Pireleri ve Tarık Tufan sizi yine yakalayacak...Eski semtlerden Fatih, Balat ve eski konaklar. Burada geçen yaşamlar, hayatı sıfırlayıp tekrar başlamak. Mahalle kültüründen, sitelere geçiş ve bir sabah uyandığımızda kaybolan değerlerimiz. Duygular aşklar, vedalar, terkedilişler ve bunların hayata yansımaları...Kısacası keyifle bir solukta okuyacağınız bir kitap

Emre Çelik 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarık Tufan'ın okuduğum ilk kitabı. Başlangıçta kitabın adını görünce farklı bir şeyler bekliyordum. Ve bu konuda da haklı çıktım. Çünkü kitap gerçekten farklıydı. Her yazıda farklı bir gizem, farklı bir duygu insanı kendisine bağlamakta. Hatta bazen kendimi de buldum satırlar arasında. Mesela "Nisan Yüzlü Sevgili" ya da "Ve Sen Gideceksin" bölümleri... Bölümler hayatımdan kesitleri gözlerimin önüne getirdi.

Yeşim 
01 Oca 02:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın okuduğum 3. Kitabı. Okumaya başladığımda beklentimi karşılamayacağı gibi bir önyargıya kapılsam da, okudukça yersiz bir düsünceye kapıldığımı anladım. Önyargılı olmamak gerekmiş ;) Dolayısıyla bu eserinde de harikalar yarattığını düşünüyorum. Kıssadan hisseler çıkarabilecğiniz, güzel bir kitap. Tavsiye ederim.

Fazilet AYSU 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu zaman kadar Bu tarz kitaplara karşı hep önyargım vardı Bu kitabı okuduktan sonra ne kadar yanlış düşündüğümü farkettim. Mutlaka okunması gereken bir kitap

Kitaptan 191 Alıntı

Ahmet Can Ayhan 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kalbimden neler geçtiğini, kafamda biriktirdiklerimi, tasarladığım her şeyi bildiğini düşünüyorum. En azından tüm bunları hissettiğini. Belki de böyle bir beklenti benimkisi. Çünkü bunları sana asla söylemeyeceğim. Asla söyleyemeyeceğim. Oysa o kadar dilimin ucundalar ki. Rüzgar esse düşecekmiş gibi, gözlerime baksan, giderken başını bir kez geriye çevirsen, ağzımdan dökülüverecek kadar dilimin ucunda. Uzunca susuşlarım, ağzımı bile açmadan öylece kalakalıp, bakışlarımı kaçırışım hep bundan.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 24)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 24)

Yağmurlu bir havanın ardından birdenbire önümüze çıkan bir gökkuşağına yetişebilmek gibi beyhude bir telaşa döndü hayat.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 21)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 21)
Feyza. 
17 Mar 23:53 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Neyin var Descartes?"
"Düşünüyorum,öyleyse..."
"Evet. Öyleyse?"
"Hiç."

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16 - Profil)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16 - Profil)

Zaman diyorum, biraz daha zaman. Dilimin ucundaki kelimeler bu kış donmazsa bir dahaki yıl uçmayı öğrenecekler.

Kraliçenin Pireleri, Tarık TufanKraliçenin Pireleri, Tarık Tufan
Ahmet Can Ayhan 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stockholm'de bir gece vakti...

"Neyin var Descartes?"
"Düşünüyorum, öyleyse..."
"Evet. Öyleyse?"
"Hiç."

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16)
Ahmet Can Ayhan 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşen Bir Uçağın Karakutusundaki Sesler


-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 83)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 83)
Ahmet Can Ayhan 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göz göze gelsek, kör olacaktık.
Konuşsak,sözler bitecekti.
Ve söylenecek bir çift söz kalsın diye konuşmuyorduk...

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 57)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 57)