Kraliçenin Pireleri

8,4/10  (113 Oy) · 
377 okunma  · 
109 beğeni  · 
3.129 gösterim
Gözlerin alabildiğine uzakları görebilmeli baktığında. Şehrin her bir köşesini ve her köşesinde başka bir hayata dönüşen gölgeleri fark edebilmeli. Sahici olan ne varsa ve içinde yaşamak adına bir giz taşıyan ne varsa fark edebilmelisin. Böylece zaman senin kollarında uzamalı. Bazen akrebi sımsıkı avuçlarında tutmalısın. Kimi zaman da bir yelkovanın sırtında savaşmalısın ara sokakların içinde. 

Gözlerin alabildiğine uzakları görebilmeli her baktığında. Gizli akıtılan gözyaşlarının, yarım kalmış hesabı hırslandırmalı yüreğini. Soğuk bir odada, eskimiş bir yatağa uzanmış ve kısık yanan bir lambaya saatler boyunca bakan bir adamın incinmişliğine dikkat kesilmelisin. Onurlu bir adamın incinmişliğiyle puslanmış sokaklarda yürüyüp ihanetin ayak izlerinde okumalısın hayatın kaypak yüzünü.

Çekip giden bir kadının geride bıraktığı son hicaz hüzünleri özenle toplamalısın odanın içinde. Bir kristal bardağı tutuyormuşçasına özenle toplamalı ve mümkün olduğunca gözlerden uzak tutmalısın.

Hırçın bir kuzey rüzgarı gibi esmeli bakışların kentin sokaklarında. 
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  187
 • ISBN:
  9789759960858
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
salih 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Tarık Tufan'dan bir Çağan Irmak filmi tadında kitap daha. Ama burda Çağan Irmak filmi izlerken ki gibi hüngür hüngür ağlamıyorsun, göz yaşlarını içine akıtıyorsun. Gerçi bu daha kötü ya. Şebo'nun bir lafı var o geldi aklıma, "senin gördüğün yanağımdan süzülenler, asıl içimde gizli bir deniz var." Tarık Tufan'ın kitaplarındaki drama alıştık, ama nasıl dram yapay, arabeks bir dram değil. Hani hayatın acı gerçekleri vardır ya, görmezden geliriz, bilipte bilmezden geliriz, herkes bilir ama kimse konuşmaz, böyle film gibi izleriz. İşte o acılar. Mesela bir tane Hollywood yapımı, propaganda kokan, fon müziği eşliğinde acıklı bir sahne çıktığında herkes oturup ağlarken, ülkemizde, suriyede, Kudüste her gün ölen onlarca kişiye karşı hiçbir tepki (duygusal dahi olsa) göstermiyoruz. Neyse çok saptık, kitaba geçelim. Bu bir deneme kitabı otuz kadar yazıdan oluşuyor. Ben beş on tanesini falan not aldım, çünkü defalarca okunacak yazılar var. Bahsettiğim gibi kitabın ana çerçevesi hayat, hayatın içindeki acılar.

Eyüpcan Işık 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Şimdi senden sorarlar, 3 saatlik kitabı 3 günde mi okur insan diye? Kimse demese de şu hani haftada şu kadar kitap bitecek diye kıstas koyup aşağısı yetersizlikmiş gibi orada burada kendini belli edenlerin dedikleri işlemiştir benliğine, o söyler.

Bu atarlı gibi duran girişten sonra belirtmek gerekir ki Tarık Tufan öyle hap diye yutulacak cinsten bir yazar değilmiş, ilk okuduğum kitabından bunu anladım. Demli çay gibi yudum yudum okumak gerekiyor. Betimlemeler aşırı derecede sağlam, ilk defa edebiyatımın neredeyse somut bir biçimde geliştiğini görüyorum. Lakin şimdiden iki şey için uyarmam gerekir:

1) Küfür oranı çok olmasa da manidar derecede yüksek.
2) İzlemediğiniz filmlerin keyif kaçıran/spoiler'larına maruz kalabilirsiniz.

Keyifli okumalar :)

Burak 
 26 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

" Kraliçe'nin Pireleri, Tarık Tufan'ın hayata bakarken dikkat kesildiği olayları ve duyguları anlatan denemelerden oluşuyor. Her denemede kendini gösteren samimiyet, yalın anlatım ve incelikli bakış okuru bir çırpıda içine çekiyor. Herkesin görüp geçtiği ve sıradanlaşmış durumlar, Tarık Tufan'ın anlatımıyla insanın kalbini sarsan sorgulamalara dönüşüyor. Karanlık mahalleler, giden kadınlar, kırılgan yüzler, kayıplar, eski şarkılar ve her şeye yeniden başlayabilme cesareti...
Tarık Tufan yaralarımıza dokunmaya devam ediyor." ( Arka Kapaktan)

Kısa denemelerden oluşan bu güzel eseri, bölüm bölüm olarak, büyük bir beğeniyle okudum. Çoğu bölüm öylesine yoğun ki birini bitirip özümsemek ve hissettirdikleri üzerinde düşünmek için ara vermek gerekir diye düşünüyorum. Yazarın şu ana kadar okuduğum kitapları arasında en etkilendiğim kitabı oldu diyebilirim. O kadar çok altı çizilecek bölüm var ki... Ben de elimden geldiğince alıntı paylaşarak katkıda bulunmaya çalıştım.
Eğer henüz yazarın eserleri ile tanışmayan okurlar bulunuyorsa bence daha fazla vakit kaybetmesinler. Herkese keyifli okumalar...

kürra 
20 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kraliçemin Pireleri de kısa kısa denemelerden oluşan, her oturuşta birkaç bölüm okuyup ; bazılarını çok sevdiğim bir kitap oldu. Yine bolca altı çizilesi cümlelerle doluydu. Arada sırada elime alıp rastgele bir sayfasını açıp okuyunca beni mutlu edecek kitaplardan. Konular hep mutluluk verici olmasa da , joker kitap etkisi çok güzel.

melike 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

altını çizmekten yorulup bölüm başlarına yıldız eklediğim, onda da her bölümde yıldız olduğunu farkettiğim muhteşem denemelerle dolu olan kitap. "elbet bir gün..."

Poirot 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap bir çırpıda bitirilebilecek denemelerden oluşuyor...
İsmi biraz farklı gelebilir ama okumaya başlayıp sayfaları çevirdikçe içine daha çok çekebiliyor...Bazen bir yazıda ya da cümlede kendinizi bulabiliyorsunuz...
Özellikle "üç numaralı saçlar" yazısında 25 yaş üstü birçok arkadaş kendini bulabilir...

Sessiz Okur 
 30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Tufan'ın bu kitabıyla birlikte son çıkan kitabı hariç hepsini okudum. Yalnız elimde okumuş olduğum üç kitabı mevcut değil. Etkinlik kapsamında okuduğum icin, okuyunca geri yollamıştım. Ve tabii ki hemen bende olmayanları almak için babil sepetime ekledim. Yalnızlık-Kadın-Ölüm bu üç mefhuma dair duygu ve düşünceleriniz varsa veya bu üç mefhumdan birine dair ilginiz varsa, bu yazarın kitapları sizi etkisi altına alacaktır. Zira gercekten muhteşem bir şekilde işliyor bunları... Hangi kitabını okuduysam, kitaplarda altını çizmedigim nadir yerler olmuştur... Elimde son olarak son kitabi "Beni Onlara Verme" kaldı. Bazı yazarların tüm kitaplarını okursam hep bir tane kitabını bırakıyorum. Çünkü bitsin istemiyorum. Özlediğim zaman elimin altında okumadığım başka bir eseri olsun istiyorum. O yüzden son kitabını hemen okumayacagım Insallah daha çok yazar ve hep yazar... Çok güzel bir kitaptı. Ozellikle son sayfalardaki iki hikâye çok etkileyiciydi. Herkese tavsiye ederim bu kitabı ve tüm kitaplarını _

Elif doğan 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

İlk olarak ismiyle dikkatimi çeken bir kitap tabi Tarık Tufan' a karşı hayranlığım da yadırganamaz bunun yanında. Yeni heycanlar yeni kitaplar hiç eksik olmasın hayatınızda

Meryem Hoşoğlu 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tarık Tufan ilk kez okudum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum, iyi ki okumuşum. O kadar hoşuma giden cümleler oldu ki bir köşeye not etmeden yapamadım. :)
Kitabı okurken Tarık Tufan'ın hayata bakarken aslında ne kadar derin baktığını, göremediğimiz pek çok şeyi gördüğünü söyleyebilirim. Kitap denemelerden oluşuyor. Denemeler çok güzeldi. Okurken dinlendiğimi hissettim. Dili çok yalın ve akıcıydı. Kitabı okurken çevremizde gördüğümüz ama farkına varamadığımız güzellikler ve çokça acıyla dolu olduğunu gördüm.Kitabı tavsiye ediyorum, kapağını kapattıktan sonra bir başka bakıyorsunuz hayata, çevrenize, insanlara...

Betül 
01 Oca 03:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Tufan'ın okuduğum 3. kitabıydı :) Çok çok çok beğendim. Kitap bilindiği üzere edebi bi tür. Çeşitli denemelerden oluşuyor. Fakat o kadar güzel konular, o kadar güzel bi anlatım; kitap resmen ruhunuzu okşuyor. Altını çizebileceğiniz bi sürü cümle var. Raftan alıp alıp okunası kitaplardan

3 /

Kitaptan 314 Alıntı

Ahmet Can Ayhan 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kalbimden neler geçtiğini, kafamda biriktirdiklerimi, tasarladığım her şeyi bildiğini düşünüyorum. En azından tüm bunları hissettiğini. Belki de böyle bir beklenti benimkisi. Çünkü bunları sana asla söylemeyeceğim. Asla söyleyemeyeceğim. Oysa o kadar dilimin ucundalar ki. Rüzgar esse düşecekmiş gibi, gözlerime baksan, giderken başını bir kez geriye çevirsen, ağzımdan dökülüverecek kadar dilimin ucunda. Uzunca susuşlarım, ağzımı bile açmadan öylece kalakalıp, bakışlarımı kaçırışım hep bundan.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 24)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 24)

Yağmurlu bir havanın ardından birdenbire önümüze çıkan bir gökkuşağına yetişebilmek gibi beyhude bir telaşa döndü hayat.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 21)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 21)
Feyza Çetin 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Neyin var Descartes?"
"Düşünüyorum,öyleyse..."
"Evet. Öyleyse?"
"Hiç."

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16 - Profil)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16 - Profil)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Seninle hiç bir zaman aynı sofraya oturmadığı halde seni anladığını söylemesi ne kadar yalansa da sahte bir mutluluk ifadesiyle yine de yüzüne bakmak gibi bir zorunluluk taşırsın.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 137 - Profil)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 137 - Profil)

Zaman diyorum, biraz daha zaman. Dilimin ucundaki kelimeler bu kış donmazsa bir dahaki yıl uçmayı öğrenecekler.

Kraliçenin Pireleri, Tarık TufanKraliçenin Pireleri, Tarık Tufan
Ferihan 
 14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şimdi bulabildiğim tüm soru cümlelerini üst üste yığıp, bulabildiğim en merhametli cevabın dizlerine yaslamak istiyorum başımı.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 22)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 22)
Ahmet Can Ayhan 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşen Bir Uçağın Karakutusundaki Sesler


-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!
-Allah!

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 83)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 83)
Ahmet Can Ayhan 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stockholm'de bir gece vakti...

"Neyin var Descartes?"
"Düşünüyorum, öyleyse..."
"Evet. Öyleyse?"
"Hiç."

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 16)