Ve Sen Kuş Olur Gidersin

8,3/10  (166 Oy) · 
479 okunma  · 
165 beğeni  · 
3.001 gösterim
"Önceden söyleyebilecek bir sözüm yok... Söylenmesi gereken ne varsa söylemeye çalıştım. Bu benim gibi biri için çok kolay değil. Bir çırpıda anlatmaya çalıştım her şeyi. Durup düşünürsem anlatmaktan vazgeçebilirdim. 
Bazı şeyleri, anlatmaktan ötürü de pişman olacağımın farkındayım. 
İnsan, duygularının apaçık bir biçimde başkalarınca bilinmesini istemez sonuçta. 
Bir öykü kahramanı olmanın rahatlığına bırakıyorum kendimi...
Samimi bir dille yazılan ve ruhlarınızı okşayacak "Ve Sen Kuş Olur Gidersin" kusursuz bir eser."

 
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789759960834
 • Yayınevi:
  Profil Yayınları
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Evet Tarık Tufan’a ara ara devam ederek 3. Kitabını da okumuş oldum. Bu seferki eseri beni şaşırttı açıkçası. Başta deneme gibi başlayan eser orta sayfalara varmadan bir romana dönüştü. Önceki incelemelerimde belirttiğim gibi her cümlesi kıymetli yazarın. Kitabın ismi Cahit Zarifoğlu’nun bir şiirinin isminden gelmekte. Kitabın içindeki cümleler o kadar anlamlı ki altını çizecek olsanız sanırım çizilmedik yer pek kalmaz.. Kısa bir kitap 125 sayfa ama inceden inceye kendini sorgulatan, kişisel gelişimi irdeleyen, arada Filistin ve Gazze halkına atıfta bulunan, itiraflarla dolu, genel olarak umutsuz, hüzünlü ve depresyonu anlatan bir eser. Ailevi sıkıntılar çeken, yalnızlıkla boğuşan, huzuru arayan bir kahramanımız var. Daha doğrusu kendi içinde kendini arayan biri. Hayatından kesitlerle bölüm bölüm oluşturulmuş bir kitap.

Eser bir çok şeyi yeniden fark ettirmeye çalışıyor. Anlatımı o kadar bizden ve samimi ki çok hoş. Ayrıca bu eserinde karakterleri birbiriyle dertleştirmiş, konuşturmuş. Farklı karakterlere de bürünebiliyor yazar. Dertleşiyor daha doğrusu sizinle.

Sonuç olarak bakarsak bu kadar övgüye rağmen diğer okuduğum iki eserinin üstüne çıkamadı. Önceki okuduklarımdan bir tık aşağıda buldum ama yine de tekrar ediyorum. Bir yerlerden başlayın Tarık Tufan okumaya. Tavsiye ederim.

" Susuşları ve istemsiz veda edişleriyle tamamlanmamış bir cümledir insan.."

Vildan Eyüpoğlu 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okurken ben bunu hissettim ama anlatamamıştım diyeceksiniz .. İncecik haline göre fazla derin bir kitap. Özellikle "Allah'a ve peygamberine ihanet etmeyin" cümlesi onun kadar benide etkiledi.

Özgür Beden 
03 Haz 09:34 · 8/10 puan

Kahramanımız yalnızlığını, buhranlarını, beklentilerini, hayatta karşılaşabileceği tercihlerini, kısaca kendini anlatarak başlıyor romana.
Bir derdi var onu içten içe kemiren, dili lal eden, göğsüne vuran ama birilerine, onu gerçekten içtenlikle dinleyecek birilerine derdini anlatabilse bir kuş gibi hafifleyip uçacak ...
Kendine o kadar yakın hissettiği biri olmayınca da başlıyor bize anlatmaya...

sultan dilber 
05 May 22:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Çok derin çok karışık geldi bana ne istediği yada ne yapmak istediği belli olmayan bir adam.
Karmaşık duygularının içinde kendini oradan oraya atıyor, hayatı kendine zehir etmek için herşeyi yapıyor.
Ben çok beyenmedim açıkçası belkide benim tarzım değildi.

" Susuşları ve istemsiz veda edişleriyle tamamlanmamış bir cümledir insan.."

"bazen düşünüyorum da hayatım boyunca söylemeyip de vazgeçtiğim şeyleri söyleseydim ne değişirdi acaba?hayatın akışında ne kadar farklılıklarla karşılaşırdım?yoksa kader dediğimiz şey o anda yaptığımız anlık,küçük tercih midir?
münkesif bir kalbin iç burkan acziyetini kimselere söyleyememek de başka bir acı veriyor insana.oysa karşıma çıkan her insana ilk olarak ve sadece bundan söz etmek istiyorum."

Selman Ç. 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Bu kitapta onca yaşanmışlık var gibi geldi bana. Bir adam bu kadar duyguyu başka türlü bir araya getiremez. Çok yoğun duygular barındırıyor.
Bir adamın nasıl kendi içinde kaybolduğunu (tabi burada bir çok etken var. Aile, anne-baba ilişkisi, iş yaşantısı, çevre vs. ) ve sonrasında hayata bir şekilde tutunduğunu göreceksiniz.
Tarık Tufan, duyguları kelimelere ustaca dökebilen bir yazar olarak her daim okunmaya değer.

AYNUR 
17 Oca 16:49 · Kitabı okudu

Tarık TUFAN nedense çok etkiliyor beni yazdıklarıyla. Ve Sen Kuş Olur Gidersin, yine duygu dolu güzel bir kitaptı. Ne çok yaşanmışlık var, ne çok acı ve hikaye var. Yalnızlığın zorluğunu ne güzel anlatmış, annesizliği de öyle. Kahramanın annesini anlattığı yerde gözlerimin dolmasına izin verdim nedensiz bir şekilde.

BELKİ SPOİLER VARDIR
Deneme türünde başlayıp romanlaşan bu kitapta kahramanın adı yine okurlar için meçhul kalıyor. Tanımadığınız biriyle dertleşir gibi dertleşiyorsunuz kahramanla, o anlatıyor siz dinliyorsunuz. Yalnızlığını ve psikolojik bunalımlarını kardeşinin, babasının, Suzan'ın dilinden dinliyorsunuz bir ara.
Kitap bittikten sonra yine cevapsız sorular kaldı aklımda, diğer romanında olduğu gibi. Sanırım Tufan her şeyi ortaya dökmeyi sevmiyor. Zaten kahraman aracılığıyla da aktarıyor bunu bize. Onun da sorularını cevapsız bırakmış maalesef.

Güzel hediyesi için de Esra'ya çok teşekkür ediyorum.
Güzel okumalar...

Kivirciktosh 
19 May 00:37 · Kitabı okudu · 24 günde · Puan vermedi

Farkettim de ben hep modern insanın yalnızlığı konulu kitapları ilgiyle okuyorum. Bana, bize, moderniteye ayna tutarak en başta beni sinir de ediyor bu kitaplar. Ama daha sonra kendime gelip iyi ki bakmışım bu aynaya diyorum. İhtiyacımız olan şey gerçeklik çünkü.
...
"Ve Sen Kuş Olur Gidersin" yalnızlaşan , duyguları paslanıp bir bir körleşen insanı ve hakikati arayışını anlatıyor. Aile dramı, hastalık, ayrılık da var madalyonun diğer bölümünde. Dahası da var. Ölüm... Adı bile ürpertti değil mi? Hani bizi hiç bulmayacağını düşündüğümüz ölüm. Ama unutmamakta fayda var: "İnsan çokça hayat ve bir de ölümdür."
...
Kitapta çok samimi bir üslup var. Sohbet edercesine yazılmış. Katıldığım ve bazen katılmadığım şeyler de oldu ki bu çok doğal. Ama sonunda "iyi ki" dediğim kitaplardan biri oldu.
Bize birer tokat olacak kitaplara ihtiyacımız var.

Alev 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İçinde tonlarca seçip kapacağınız cümleler var kendiniz için. Bitmesine kıyamadığım kitaplardan biri oldu. O kadar içten, o kadar sahici bir anlatımı var ki.. Bir çırpıda okunup bitecek türden, hoş bir kitap. Okunmaya değer.

Eslem 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tarık Tufan okumaya bir yerden başlamak gerek. Buyurun sizi şöyle alalım da bu kadar az sayfanın insanı nasıl mutlu ve memnun ettiğine tanık olun.

4 /

Kitaptan 271 Alıntı

Ne garip,
İnsan doğruların ne kadar farkında olursa olsun
Kendisini kandırabilme gücünü asla yitiremiyor...

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 38)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 38)

Bir oyundaymışım da, ebe beni unutup gitmiş gibi. Yıllarca oyunun kaldığı yerden devam etmesini bekleyen bir çaresizdim. Sobelenmek pahasına ortaya çıkıyordum ve kimseler varlığımı umursamıyordu.

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 27)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 27)
mavera 
 03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

susuyor olmam, acı çekmediğim anlamına gelmez..

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 125)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 125)

Eğer Kur'an okumuyorsan, bütün bunlar elbette boğacaktır seni. Daha nefes alıp vermeyi bile bilmiyorsun.

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 78)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 78)
Ahmet Can Ayhan 
 29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatımda onun kadar güzel gülen birine rastlamadım. O gülerken, bir kardelen daha açıyordu yeryüzünde. O gülerken, salıncaklar gökyüzüne salınıyordu. O gülerken, her şey güzelleşiyordu bizim gözümüzde.

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 43)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 43)

Bu da geçer. Bu da geçecek. Bu da geçmeli. Bu da geçsin ya hu! Bu da geçsin lütfen...

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 29)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 29)
Mâsiva 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağlayabilseydim bazı şeylerin düzelebileceğini düşünüyordum.
Ağlamadım.
Korktum sadece...

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 36)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 36)
A juez 
26 Nis 21:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sırf giyecek bir şeylerini aceleye getirmemek için bir saat erken uyanan insanlara oldum olası şaşırmışımdır . Giyinmeyi kutsal bir ritüele çevirmek modern zamanların alışkanlığı olsa gerek .

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 62 - Profil Yayıncılık , 17. Baskı)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 62 - Profil Yayıncılık , 17. Baskı)