Kitab-ı Aşk

8,0/10  (234 Oy) · 
1.059 okunma  · 
203 beğeni  · 
4.512 gösterim
Kitâb-ı Aşk, bütün bu kavram kargaşası içinde aşkın katmanlarını, türlerini ve asaletini irdelemek, belki her düzeyden insanın gönlünde hissettiği, dimağında algıladığı ama asla net biçimde tanımlayamadığı duygularına açıklık getirmek için düzenlendi. Kitâb-ı Aşk'ın içindeki yazılar değişik zamanlarda ve farklı zeminlerde kaleme alınmış olmakla birlikte belli bir düzen ve bütünlük içinde bir araya getirilmiştir. Bazıları farklı kitaplarımızda yayınlanan bu deneme ve öyküleri okurken bütün varlığımızı ve hatta varoluşu kuşatan aşkın yüzeysel, derin ve daha derin katmanlarında küçük yolculuklar yapacaksınız. Bu yolculuklar sırasında, duygularınızın gerçekte sizi nereye doğru götürdüğü, ayağınızı bağlayan tensel arzulardan sıyrılıp platonik veya mecazî aşka doğru kanatlandığınızda kendinizi yeniden keşfetmeye başlayacağınız noktayı da bulacaksınız. Orası, belki de sizin kendinizden vazgeçeceğiniz noktadır. Çünkü canına sevgili isteyen ile sevgili için can isteyen arasında hayat yolculuğunun ta kendisi gizlidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2005
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051064420
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zafer K. 
 02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 43 günde · Beğendi · 10/10 puan

İskender Pala denilince Lisede okutulan “Edebi Metinler “kitabı gelir hep aklıma.Diğer derslerle ilişkilerim pek iyi olmadığından,bu derse karşı duygduyum sevgiye velim olan babamda,hocalarımda anlam veremezlerdi.O kitabı 5 yıl öncesine kadar büyük bir özenle saklamama rağmen,bir arkadaşıma verdikten sonra* bir daha ne yüzünü görebildim, ne de kokusunu duyabildim.Bir ders kitabı olmasına rağmen,bana Edebiyatı sevdiren kitaplardan biridir.
İskender Pala ile tanışmam çok eskilere dayanıyor yani.Şimdilerde iyi ki bu şansı yakalamışım diyorum
Hepimizin bildiği üzere Edebiyat profesörü olan yazar,özellikle Divan Edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalarla bilinir.Birçok ansiklopedik çalışmaya katılmış,dergilerde birçok çalışmaları yayınlamış,okullar için ders kitapları hazırlamıştır.Son dönemlerde ise bu birikimlerini,Divan Edebiyatı,Tarih,Tassavvuf’tan beslenen roman-araştırma ve inceleme kitaplarıyla taçlandırmıştır.
Kitab-ı Aşk’ta 2004 yılında yayımladığı ağırlıklı Divan Edebiyatı üstadlarının en güzel dizelerinden,en güzel beyitlerinden ve kendisine ait denemelerinden beslenerek, kendi deyimiyle “Tanımlanamayan...Belki binlerce kez tanımı yapılmış olmasına rağmen tanımlanamayan...”Aşk’ı anlatır...Anlatır ki öyle böyle değil.
Çok iyi bağlama çalan kişilere telleri konuşturuyor derler.İskender Pala’ya da sözcükleri konuşturuyor diyesim geliyor, ancak sözcükler zaten kunuşur.İskender Pala’nın kaleminde ama daha bir başka konuşuyor....
Kitap 5 ana bölüm ve 25 kısımdan oluşuyor.Her bir bölüm öncekiyle ilintili ve oldukça özenle şeçilmiş.Bir kısmı diğer kitaplarında yayınlanmış denemelerinden oluşuyor.Fuzuli,Hami Danişmend,İsmail Beliğ,Nedim,Nef’i,Enderunlu Vasıf Efendi,Leyla Hanım,Bağdatlı Ruhi,Aşık Paşa ve birçok üstadın muhteşem beyitlerinde ve efsunlu dizelerindek tarif edilen aşkın gizini aramışda durmuş. Bulmuş mu diye soracak olursanız,kitabın önsözünde bu sorunun cevabını çok yerinde cümlelerle yanıtlayıvermiş.
Dilimizde bir deyim vardır.”Terzi işi” diye.Bu deyim erbabının yaptığı eserler için kullanılır.Kitap her bölümüyle,her cümlesiyle,her kelimesiyle Terzi işi....Hele birde, ayrı bir hayranlık duyduğum Hasan Sezai Gülşeni’nin Gazellerinden alıntıladığı bölümleride anlatılan Sufi’lik anlayışı üzerine yaptığı incelemeyi okuduğunuzda,bir yandan Gülşeni’nin dünyayı gördüğü gözlerine hayran olurken,bir yandan da Pala’nın engin edebiyat ve tasavvuf bilgisine Aşık olacaksınız.
Bu kitap Aşk’ın kitabı.Aşk ile okumanız temennisiyle...
* Bu arada kitabı kime verdiğimi hatırlamıyorum,eğer bu yazımı okursan lütfen kitabı iade et sevgili dostum:).O kitabın içine yazılmış çok önemli notlarım ve birkaç acemi dönem şiirim var.Lütfen:)

Yonca 
30 Nis 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Eskiler bambaskadır o yasanan güzel saf temiz duygular... Sevgili İskender Pala ile bu kitabı sayesinde tanısma fırsatı buldum askın her halini bize bu kitapta sunmus özellikle Allah'a olan ask kısmını çok severek okudum. Tekrar okuyabileceğim kitaplar arasında yer almaya hak kazandı.Alıntı yapmak adına altını çizmek adına çok değerli cümleler biriktirdim bu güzel kitap sayesinde.Ask hak edene verilirse kıymetlenir.

Kitab-ı Aşk benzeri kitaplar

Divan edebiyatını bu kadar güzel eserlerle icra eden başka bir yazarı tanıyor musunuz.? Ben tanımıyorum.. Varsa öneriniz beklerim.. Kitatap da, kelimelerin derinliği zihnimize kök salıyor.. Dilin zenginliği, içeriği kullanımda değişen farklar, bizimkinin ne kadar yoksul olduğunu hatırlatıyor.. Kitab-ı Aşk'ta anlatılan birbirinden farklı dönemler, farklı yazılar.. Ortak paydası ise aşkınta kendisi.. Bu günlerde yaşanması çok güç, sadece üç harften ibaret kılıyoruz.. Okurken çok keyif aldım..

insan_okur 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Uzun bir aradan sonra İskender Pala'ya kavuştum. Doğum günü hediyem olarak gelen kitabı büyük bir heyecan ile okudum. İskender Pala'nın üslubu hakkında konuşmaya pek gerek yok. Gayet akıcı bir dil, kelimeler yerli yerinde ve anlaşılır.

Kitabı kendimce 3 bölüme ayırdım. Başta araştırma-inceleme olarak; aşk nedir ? Aşk eskilerce nasıl tanımlandı ? Aşk üzerine büyükler nasıl şiirler, gazeller yazdı ? Aşklarını nasıl anlattı ? Bu şekilde ilerleyen bir bölüm. Pala'nın divan edebiyatı bilgisi zaten muazzam ötesi. Şiirleri tek tek kelime kelime irdeliyor. Hangi anlamlara geleceğini söylüyor.

İkinci bölüm ise çok sıkıldığım aşk felsefesi, Vahdet'i Vucut felsefesi, Enel Hak, İnsanı Kamil ve Masiva ve Masivadan kurtuluş konularını irdelediği yerlerdi. Bu bölümü bir deneme olarak kabul ettim. Tasavvuf fikirleri ile öne çıkan bu bölüm; bir düşünce bir inanış ve aşkın tabiri nasıl olur bunu anlatıyor.

Üçüncü bölüm ise küçük Yunan kızı ile 40 yaşında ünlü Osmanlı şairinin yaşadığı ilişkiyi anlatan bir hikaye. Hikaye gerçekten güzeldi. İç acıtıcı bir son ile bitti.

Divan edebiyatı dolu, aşkı, sevgiyi anlatan ve yaşatan, sevgili neden sevgilidir; sevginin sahibi olmadan sevgili olamayacağını bunu çok iyi ayırt etmek gerektiğini , Fuzuli, Mevlana ve bir sürü şair ile tanışmak için okunulur bir eser. Başta çok zevkli, ortada biraz durağan ve sonra duygusal tatlar yaşatan bu eseri tavsiye ederim.

Bayan Okur 
 10 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitaba karşı oluşan önyargımdan dolayı elime geçtikten çok uzun süre sonra okumaya başlayabildim. Ama herhalde bu kitabı okumak için daha iyi bir zamanlama bulamazdım arkadaşlarımla olan "aşk" temalı tartışmalarda aşkın hep eskide kaldığını savunan taraf olmuşumdur. Ki bu kitapta da Doğan'dan örneklerle görüyoruz ki eski aşklar bir başka.
İskender Pala'nın deneme yazılarını hiç okumamıştım bundan sonra okuma merakım da​ arttı diyebilirim. Keyifli okumalar:)

Arzu Əliyeva 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap baştan sonadek alıntı desek yeridir.İnsan şaşıyor hangisini alıntı olarak kaydetsem diye.Her cümlesi düşündürücü.Ama bişeyi de itiraf edeyim ki bu cümlelerin hepsini teker teker okumadım.Bazı yerleri atlatmış ola bilirim.Zaten kitap alıntı toplusu hissi veriyor.Yani bir-biri ile bağlı deyil cümleler.En azından ben öyle düşünüyorum.Yazarın okuduğum ilk kitabıydı,beyendim .Diğer kitaplarını da bulmaya çalışıcam

Fatma Koçak 
12 Mar 02:26 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Kitab-ı Aşk, İskender Pala’nın da dediği gibi; aşkın yüzeysel, derin ve daha derin katmanlarında küçük yolculuklar yapmamızı sağlayan bir divan edebiyatı harikası.. Öyle aşk düşünün ki aşık maşuğuna kavuşmadan erenlerden oluyor.Maşuğuna kavuşmasada olur, ona kavuşma heyecanıyla dolup taşsa, yine uzaktan sevse, bir hoş edasıyla yanıp kavrulsa da olur. O zaten maşuğuna aşık olmanın verdiği hissi, lezzeti seviyor. (Ayrıca güzeller öyle güzel ki bu kitapta mehtaba “Ya doğ, ya doğayım” diyenlerden..) Güzelin ona karşılık vermesi şöyle dursun, Aşık onun bakışlarıyla karşılaşınca yanıp kül oluyor. Tıpkı mum etrafında dönen pervanenin (gece kelebeği) sonunda kanadını muma kaptırıp yanması gibi.. Tabii kitapta günümüz aşklarıyla ezelde yaşanan o masum sevdalar da baya kıyaslanıyor. Kitapta en çok ilgimi çeken, aşığın o İnsanî aşkı mutlaka İlahî aşka dönüşüyor. Ne muazzam.. Kitabın dili elbette ki ağır, öyle olması gerek zaten sonuçta bu kitap “Divan şiirini sevdiren adam” ın kaleme aldığı bir kitap. Ben sevdim zaten İskender Pala’nın sevemeyeceğim bir kitabının olmadığı kanısındayım. Sizde seversiniz, okuyun bence yüreğiniz şenlensin , duygularınızın gerçekte sizi nereye doğru götürdüğü, ayağınızı bağlayan tensel arzulardan sıyrılıp platonik veya mecazî aşka doğru kanatlandığınızda kendinizi yeniden keşfetmeye başlayacağınız noktayı da bulabilirsiniz hem :)

merve tan 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Edebiyata olan ön yargılarımdan olacak ki hiçbir zaman İskender Pala okumaya cesaret edemedim. Sıkılacağım, anlamayacağım, hepten soğuyacağım diye.. Bir cesaretle bu kitapla başlayayım dedim. Gerçekten de anlamadığım çok kelime vardı. Bu yüzden biraz zor okudum, çok ağır okudum. Ama hiç sıkılmadım. Aksine her cümlesini içerisine işlediği yoğun anlamıyla okumaya çalıştım. Pala konuyu çok güzel ele almış. Kitap kaba hattıyla asıl aşkın günümüzdeki algılandığı gibi olmadığını, haya dairesi çerçevesindeki aşkların gerçek olduğu üzerinde durmuş kitabında. Eski şairlerin beyitleri üzerinde açıklamalar yaparak bunu bize aktarmaya çalışmış yazar. Şimdiki aşkların daha çok tenperverlikten oluştuğunu, aşklar için verilen herhangi bir bedel olmadığını, bunun için de aşkların eskisi gibi kalıcı olmadığını, hemen tükendiğini anlatıyor yazar. Çok beğendim İskender Pala'nın kalemini. Tüm kitap baştan aşağı bir şaheser niteliğinde. Tam bir 'aşk kitabı'. Ayrıca sevenin sevgisini daimi tutabilmek için bazı taktikler de almış oldum yazardan :) Aşık olduğunu düşünenlerin önce bu kitabı bir elden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Mustafa Merthan Merdoğlu 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Defalarca kez okuduğum ve günümüz "aşk"larına ders niteliğinde bir kitap. Okuduğum en ince kitaplardan biri olmasına rağmen en fazla çizdiğim kitap. İlâhi Aşk'ı anlatan bölümünü ilk kez okuduğum zamanlar tanrıya inanıyordum ve çok beğenmiştim. İnancımı kaybettikten sonra kitabın diğer kısımları beni daha çok ilgilendirmeye başladı. Her okuduğumda farklı bir anlam buluyorum. Eskisi kadar duygusal bir insan olmadığım için "acaba bu kitabı fazla mı abartıyorum?" diye sordum kendime. Belki de öyledir ama yine de herkese önerdiğim, yanımda her daim taşıdığım yegâne kitaptır.

Çok değerli İskender hocamın ilk okuduğum ve imzalattığım kitabı..
Üzerine söz söylemek ne haddime, hocamı yakînen tanıma şerefine nail olanlar bilir ki görkemli duruşunun ardında mütevazı bir hayat, yaşantıya rastlanır ve dünden bugüne kaleme aldığı tüm​ eserleriyle "divan edebiyatını sevdiren adam" unvanını​ alması asla bir raslantı değildir.
Kitab-ı aşkla anladım üç harf tek hece, kâinattaki​ ulaşılmaz ece olan aşkın mânâsını..
Diyeceğim tek şey, hocamın bu kitabı başta olmak üzere bütün eserleri sevgiyle ve ilgiyle okunmalı.

4 /

Kitaptan 203 Alıntı

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Leyla' ya sormuşlar, "sen mi daha büyük aşıksın, yoksa Mecnun mu?" diye. "Elbette ben daha büyük aşığım!" diye cevap vermiş, "Çünkü ben aşkımı kimseye söylemedim; o ise bir dağ delisi gibi davrandı, sevgimizi dillere düşürdü."

Kitab-ı Aşk, İskender PalaKitab-ı Aşk, İskender Pala
Yonca 
29 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gamze'yi tanımlamak, kelimelere dökmek ve anlatmak elbette pek zordur. Ancak biz onu "dudaklarında gülümseme olan bir güzelin hafiften kaslarını çatarak süzgün tavrıyla nazlanarak bakısı" olarak anlıyoruz.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)
Bayan Okur 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Galiba varlığın çekim alanına giren en ulvî acıydı aşk; ve maddeyi manaya veren en cömert sancıydı."

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 11)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 11)
Yonca 
30 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Efendimiz, Ömer'e diyordu ki: "Ben sana herkesten daha sevimli olmadıkça iman etmis
sayılmazsın!" Ayet de diyordu ki: "İman edenler Allah'ı daha siddetle sever!"

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)

gönüle teslimiyet
İnsanın en mutlu olduğu anlar; aklın gönül içinde eridiği, yani aşka kendini teslim ettiği anlardır. Aklın gönüle teslimiyetini aşk olarak tanımladığımıza göre insanın soyut varlığını aşktan ibaret görebiliriz.

Kitab-ı Aşk, İskender PalaKitab-ı Aşk, İskender Pala
Yonca 
27 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

E-kitap
Sabah evden çıkarken özlemeye basladığımız bir ses miydi? Hatırlayanınız var mı, sevgi neydi?

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)
Yonca 
29 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gamze, âsığın kalbini hedef alan bir cellâttır.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)
Yonca 
27 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

E-kitap
Sevgi: İki hece.
Sevgi, sevmek kelimesinden türetilen bütün öteki kelimelerin en güzeli.
Derin uykulara dalmadan önce ilk soru: Sevgilerinizi en son ne zaman hatırlamıstınız ve sevgiyi hak edenleri en son ne zaman?!..

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)
insan_okur 
 23 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şimdiki gençler galiba gizli kalması gerekeni açık ettikleri (ne ayıp!..) ve sevgililerinin adlarını dillendirmekle kalmayıp aradaki macerayı da başkalarıyla paylaştıkları için aşkın gülümseyişlerini ve zenginliğini ıskalıyorlar...
Çünkü sırlara hükmetmek ayrıcalık ve olgunluktur.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 43 - Alfa Yayınları)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 43 - Alfa Yayınları)
Yonca 
30 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevilen için gösterilen gayret, sevenin, sevgilisinin sevgisine baskasının ortak olmasına karsı çıkması demektir.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Alfa Basım Yayın)