·
Okunma
·
Beğeni
·
112070
Gösterim
Adı:
Senden Önce Ben
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053430674
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Me Before You
Çeviri:
Ayşe Görür
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Senden Önce Ben
Senden Önce Ben
Me Before You
Senden Önce Ben
Me Before You
Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu...

Yaşamın ince detayları Lou'dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu...

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou'nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün...

"Sakın son bölümü otobüste giderken okumayın. Ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz."

-Tracy Williams-

"Bu kitabı okuyunca duygudan duyguya koşacağınız bir lunaparka girmiş gibi oluyorsunuz. Okurken dünyayı ve zamanı durdurmak isteyeceksiniz."

-Dooster-

"Arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir roman olacak. Moyes karizmatik, gerçekçi ve çarpıcı karakterler yaratmayı çok iyi biliyor."

-The Independent-

"Sizi bu kadar içine çekecek başka bir kitap bulmanız çok zor. Yıllardır okuduğum en güzel kitap."

-Gill B.-

"Bu hikâyeyi kitap bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz." -Romantic Book Lover-
480 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Senden Önce Ben, 2017 yılında bitirdiğim ilk kitap oldu. Kitaplarla dolu geçmesini umduğum kocaman bir yıla bu kadar etkileyici bir kitapla başlamak beni çok mutlu etti. Jojo Moyes hemen hemen hepimizin ismini sıkça duyduğu bir yazar, Senden Önce Ben ise ülkemizde yayımlandığı günden beri okurların dilinden düşmüyor diyebilirim. "Senden Önce Ben'i okudun mu" sorusuna sıklıkla maruz kalanlardanım. Alelâde bir aşk kitabı mı, acaba abartılıyor mu diye düşünürken kendimi kitaptaki karakterlerle aynı şeye üzülüp aynı şeye sevinirken buldum. Evet, Senden Önce Ben kazandığı tüm beğeniyi, popülariteyi ve yapılan olumlu yorumları fazlasıyla hak ediyor.

-> Will yakışıklı, zengin ve ekstrem sporlar da dahil birçok aktiviteyle hayatın tadını çıkaran bir adam. Ancak bu başarılı ve heyecanlı adamın hayatı yaşadığı trafik kazası nedeniyle alt üst oluyor. Will kendi başına yemek yemek, tuvalete çıkmak gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geliyor.
-> Lou ise 26 yaşında, garip kıyafetler giyen, işten eve dönerken eve kadar adımlarını sayan hayatı işi ve ailesinden ibaret olan bir kız. Ailesi maddi açısından iyi durumda olmayan Lou'nun çalıştığı kafenin kapanmasıyla hayat onlar için daha karmaşık bir hal alıyor.
-> Ve işte burada "kader" dediğimiz şey devreye giriyor. Ailesi için ne iş olsa yapacak duruma gelen Lou, Will'in bakıcılığını yapmak için iş görüşmesine gidiyor ve işe kabul ediliyor. Bundan sonrasını yani Will ile Lou'nun başına neler geldiğini merak ediyorsanız en kısa zamanda Senden Önce Ben'i alın ve okuyun derim.

Senden Önce Ben, çevremizde olan veya olmayan, tanıdığımız veya tanımadığımız doğuştan ya da kaza sonucu çeşitli fiziksel engelleri bulunan insanların içinde bulundukları psikolojiyi anlayabilmemiz konusunda da bir nebze yardımcı oluyor. Sevginin ve dramın türlü hallerini içinde barındıran bu kitabı okuyup etkilenmeyecek bir kişi bile olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Kitabı bitireli birkaç saat olmasına rağmen ben hâlâ Will ve Lou'nun niceliksel olarak küçük niteliksel olarak kocaman olan dünyalarına saplanıp kalmış vaziyetteyim. Zaman zaman eğlendiren, zaman zaman gözlerinizin dolmasına neden olan, zaman zaman sevindiren Senden Önce Ben duygu yüklü konusuyla okurun içini sızlatabilecek nitelikte.

Jojo Moyes'in 2012 yılında yayınladığı Senden Önce Ben, Haziran 2016'da sinemaya da uyarlandı. Son derece etkilendiğim bu kitapta yazılanların beyaz perdeye ne şekilde aktarıldığını fazlasıyla merak ediyorum. Hemen bu akşam filmini de izlemeyi planlıyorum. Bu kitabı henüz okumadıysanız popüler kitap ön yargınızı bir kenara bırakıp okumanızı öneririm. Keyifli okumalar...
480 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
SPOILER UYARISI.....

Aslında aşk romanından daha fazlası...Hayat bakış açınızı tamamen değiştiren muthiş bir kitap. Geçirdiği bir trafik kazası sonucu belden aşağısı felç kalan bir adam ve öncesinde onun bakıcısı olan ve zamanla ona aşık olan bir kadının acıklı hikayesi...Ben genel olarak iki karaktere de çok üzüldüm ama daha çok Lou'ya üzüldüm aşkı için her şeyi ama her şeyi hatta daha önce hiç yapmadığı ve asla da yapmayacağı şeyleri sevdiği adam için yapan ,mukemmel bir sabır ve sevgi örneği gösteren ve kendini ortaya koyan bir kadın...Tüm bunlara ragmen Will'in onu yarı yılda bırakması benı çok sarstı.Empati kurduğum zaman mantığım Will'in dogru karar verdigine katılsa da gönlüm hep Lou'dan taraf olacak...Özellıkle finalde ki o mektup.... Eğer benim gibi aşırı derecede duygusal bir yönünüz varsa o savunmasız gönlünüz,yüreğiniz,kalbiniz adına her ne diyorsanız, mektup tarafından hunharca katlediliyor ve yasınızı tutmak gözlerinıze düşüyor...

Ayrıca bu kitabı okumamda büyük emekleri olan Seray'a sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum...
480 syf.
·Beğendi
Evet kitap bitti ancak sanki aramızda yaşıyorlar geziyorlar gibi geliyor insana. Belki o gezenler Will ile Clark değil ama ... Bu kitap okuduğum en güzel eserlerden biriydi sanki hayatı Will ile Clark değilde siz yaşıyorsunuz gibi hissettiriyor; onların gözünden gösteriyor hayatı sizlere. Bu eser muhteşemden öte mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
480 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitap yeni bitti. Normalde kitaplarımı gece okurum ama geceyi bekleyemem dedim ve oturup bitirdim. Gerçekten sonu, başı ve ortası her yeri harika olan bir kitap okudum. Yani bir Will ve Louise içinize ancak bu kadar işleyebilir. Özenle seçilmiş kelimelerden oluşan bir kitap okuyacağınızı daha ilk sayfalarından anlıyorsunuz. Bence kitabın kapağı da muhteşem genelde çoğu kapak ilgimi pek çekmemiştir. Kitabın içeriği hakkında yazılacak çok fazla şey var ama benim yazdıklarım bu kitabı tarif etmeye yetmeyecektir. Kendimi bu konuda yeterli göremiyorum. Yalnız şöyle bir durum var ki; çok samimi ve içten bir hikaye okuyacaksınız. Kitabı aldıktan sonra filminin çevrildiğini görünce gerçekten oldukça heyecanlandım. Filmini de büyük heyecanla izleyeceğimden eminim.
...
Kitabın filmi de harika olmuş. Hele son sahne muhteşemdi. Ben bir ara kendimi cennete falan zannettim. Popüler kültüre ön yargılı bakanlar ciddi anlamda çok şey kaybediyor. İnsan hayatı boyunca kazandıklarından çok kaybettiklerini düşünmeli bence. Kazanılan zaten onundur ama kaybedilen onun değildir.

Kitabı 2016'da okuduğum en iyi kitap olarak seçtim. Etkisi çok uzun sürdü. Kafamda Will ve Louise dönüp durdu. Aynı yıl okuduklarım içinde 1984 gibi kitapların olduğunu düşünürsek bu kitabın ne derece önemli bir kitap olduğunu sanırım anlatmaya yeterli oluyor. Kitabı resmen saniye saniye yaşadım. Etkileyici demek bu kitaba yetersiz kalır. Eğer hala ön yargılı iseniz bence bu kitaba bir şans verin.. Sonuçta bir şey kaybetmezsiniz.. Ama kazanacağınız bence çok şey var..

Sevgiler ...
480 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bu kitabı okumadan önce filmini izlemiştim. Nedense ilk başlarda hep filmi izler sonra kitabını okurum. Filmini begendigimden dolayı kitabını alıp 5 gün icinde saat sabah 06.12 de kitabınıda sonlandırdım. Kitap hakkında ise, tek kelimeyle romantik ve dram vardı. Bir sahnesinde ağlayıp 3 dakika sonra sizi güldüren bir kitap. Fakat ben bu yazıyı gözlerim dolu bir şekilde yazıyorum. Çünkü kitabı bitirdiğim gibi buraya gelip görüşümü bildirmek istedim. Ve sonu o kadar acıklıydı ki acımasız duygusuz bir insanı ağlatacak derecedendi.
Bazılarımız lou hiç bir sey yapamadı filan diyebilir, fakat daha ne yapabilirdi ki. Lou yu filmde begendigim gibi kitapta bazı sahnelerde sinir olup bazı sahnelerinde ise hayran kaldım.
Ve Will'e gelirsek, kimse onun durumunda olmak istemezdi. Harika bir hayat göremiyordu, bu yüzden son verdi.

Çok uzun oldu sanki. Spoi vermeden kaçayım ben.
480 syf.
Will, hayatın bütün renklerini dünyasına işleyen ve eğlenceli ne varsa onun peşinden koşan uçarı bir insan iken, geçirmiş olduğu kaza, bütün hayatını mahveder. Böylesine hızlı bir yaşama sahip bir insanın, bir anda yatağa bağlı olarak yasaması, ruhunda büyük bir travmaya ve hasara sebep olur. Kendi hayatına bile kıymayı düşünen bu adam, işte tam bu esnada, hayatın sürprizlerle dolu oldugunu anlayacak ve hayatını değiştirecek kadınla kaderin cilvesi sonucu, hiç istemediği bir durumda ve zamanda tanışacak. Bu kişi, bakıcısı olacak olan Lou...
Okumanızı tavsiye ederim.
476 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Senden Önce Ben böyle hüzünlü bir son beklemiyordum ama hayatta herşey istediğimiz gibi gitmiyor ne yazık ki. Bu kitapta karakterin yerine koydum kendimi. Hayatımızın bir anda dönüşü olmayan üstelik kötü bir şekilde değiştiğini düşünmek çok farkli duygulara sürüklüyor insanı.
Kitabın akici bir dile sahip olmasının dışında, içinde barındırdığı mizah ve umut dolu satırları beğendim.
480 syf.
·4 günde
İncelemeye başlamadan önce; Asıl mevzu! okuduğun kitaptan ne anladığın, ne hissettiğin, ne iz bıraktığıdır (!)

Kitap oldukça duygulandıracak, bazılarını ağlatacak, yani kesinlikle iz bırakacak.


Lou sıradan, fakir bir kadındır. Bir gün çok sevdiği işini kaybeder ve hiçbir yerde iş bulamaz.. Derken karşısına yeni bir iş çıkar. Hasta bakıcılık işidir ve kabul etmek zorunda kalır.
Yaşlı birinin bakıcılığını yapacağını sanır.. Bakacağı kişi genç, yakışıklı bir adam çıkar;
Will, zengin bir aileden gelme, yıllardır hayatını çok kaliteli yaşamış, her şey iyi giderken geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştır. Sadece el parmakları dışında başından aşağısını hareket ettiremez. Will için tek kurtuluş kendisini öldürmektir.

İkili başlarda anlaşamaz, Will konuşmaz konuşsada ters cevaplar verir, anlaşamazlar.
Zaman geçtikçe anlaşmaya başlarlar ama Lou işinden çok Will'in mutluluğuna önem verir, ki; Will'in intihar etmesinin öğrenmesiyle herşey değişir.

O altı aylık süreç başlar.. İsviçre’ye gidip yasal olarak hayatına son verilecektir. Lou' nun önünde Will’in fikrini değiştirmeleri için altı ay vardır. (altı aylık iş sözleşmesi)
Lou, yeniden hayatı sevdirmeye kararlıdır.
Will, ilk defa biri ile bu kadar yakınlaşmıştır, tatile doğru adım atarlar. Orası beni maf eden bölüm, azıcık yüreği sarsıyor..
Lou kumsalda açılmak ister, Will karşı çıkar:

Kitaptan..

Lou: "Ama bana hiç şans vermiyorsun"

Will: "Seni bağlamak istemiyorum; hastane randevularıma, hayatımın sınırlılıklarına bağlı kalmanı istemiyorum. Başka birinin sana verebileceklerinden mahrum kalmanı istemiyorum ve belki bencilce ama bir gün bana bakıp ufacık da olsa bir pişmanlık veya da acıma duymanı istemiyorum"

Lou: "böyle bir şeyi asla yapmam!"

Lou daha fazla kendini tutamaz ve aşkını itiraf eder. Will yinede son kararını verir. :(

Şöyle ki sonunun nereye varacağını tahmin edemiyorsunuz.. Çok duygulu bir yapım yok ama beni bir arayışa soktu, sonun ne olacağı üstünde.
Bazen güldüm, bazen üzüldüm, en çokta Will 'e yardım etmek istedim.

Kesinlikle sizde bir iz, his, yaşanmışlık, çaresizlik bırakacak bir roman. Okumanız gerekiyor (!) ve keyifli okumalar
480 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
!!!İLERİ DERECEDE SPOİLER İÇERİR!!!
https://www.youtube.com/watch?v=trig1MiEo1s
İnsanın kendi hayatını sona erdirmeyi istemesini hiç anlayamadım,anlayabileceğimi de sanmıyorum.Hayatta işleri yoluna koymanın mutlaka bir yolu olduğuna ve ne olursa olsun yaşıyor olmanın büyük bir hediye olduğuna,kendimde hala bir şeyleri değiştirebiliyor olmanın büyük bir güç olduğuna inananlardanım.Yine de Will Traynor'a verdiği karardan dolayı kızamıyorum. Çünkü buradaki profillerden birinde şöyle bir söze rast geldim:
"onun yaşadıklarını yaşamadan onu yargılama."
Bazı konular haklarında büyük konuşulamayacak kadar karmaşık ve hassas olabilir...

Kitapta beni en çok düşündüren cümlelerden biri şu oldu: "organları artık işlevlerini tam olarak yerine getiremiyor olmasına rağmen ona bu kadar rahatsızlık veriyor olması haksızlık." Kaslarınızın sadece var oldukları için sizde ağrıya sebep olduğunu bir düşünün? Sadece orada oldukları için hareket bile edemedikleri halde kendi bacaklarınızdan rahatsızlık duyduğunuzu?.. Ya da sadece düzgün bir şekilde öksüremediğiniz için bedeninizin dış etkenlere karşı daha savunmasız olduğunu? Öksürmekten bahsediyoruz! Öksürebildiğim için şükretmem gerektiğini hiç düşünmemiştim!..
Kitabı okurken düşünmekten kendimi alıkoyamadığım bir diğer konu da ölecek olmamız.
Evet,bu kadar gündemde olan ve aynı zamanda bu kadar gündem dışı tutabildiğimiz başka bir konu var mı,bilmiyorum. Yani bizim şu an yaptığımız bu sıradan işler,okula gitmek,sınavlara girmek,ailemiz...bir sonu gelecek ve bu sadece bizi ilgilendiren bir son olacak. Bizden önce devam eden bir yaşam olduğu gibi biz bu dünyadaki süremizi doldurduktan sonra da hayat devam edecek.İşte bu noktada işler benim için biraz karışıyor,ne yani unutulacak mıyız?"Buradan bir Şerife geçti." diyecekler (mi?) ve bitecek mi? Bu kadar mı?
İnsanlar işlerine gidecek,aileleriyle ve sevdikleriyle vakit geçirecek,gülecekler...Bazen bizi hatırlayacaklar ve umarım ki eksikliğimizi hissedecekler ama eninde sonunda hayat devam ediyor olacak,bizsiz! Bensiz...
Will ile Lou'nun hikayesinde beni en çok etkileyen de bu oldu sanırım.Hayatınızı adamaya hazır olduğunuz birinin size veda etmesinden sonra bile kendi hayatınıza devam edebiliyorsunuz,bir şekilde yaşamaya devam ediyorsunuz,hayaller kuruyorsunuz,planlar yapıyorsunuz ve sizin için saat işlemeye günler geçmeye devam ediyor. Eğer ahiret inancım olmasaydı kolay kolay kaldırabileceğim bir durum olmazdı bu. Hatta kitabın sonuna doğru içimden "Allah'ım iyi ki varsın!" diye geçirdiğimi hatırlıyorum.Bu türden büyük acılarla insanın baş edebilmesi zor ama kendi adıma bu dünyada hiç var olmamışım gibi olması,tamamıyla unutulmak?!.Bu başka bir şey...
Uzun lafın kısası yaşıyoruz ve bunun bir sonu var. O zaman hatırlanır bir şeyler yapmak zorundayız. Çok sevdiğim bir büyüğümün iki sorusu vardır,zaman zaman beni bana getiren sorulardır ve ölümü anlamamda anlamlandırmamda daha da doğrusu yaşamımı anlamlı kılmamda bana yardımcı olduğuna inandığım:
"Giden iyilerin yerini doldurabiliyor muyum?" ve "Bir gün gittiğimde benim yerimin doldurulmasına ihtiyaç duyulacak mı?"
Bu sorulara "EVET" cevabını büyük harflerle verebileceğimiz ve doğmuş olmamızın bu dünyada fark oluşturacağı bir hayat yaşayabilmemiz duasıyla....
Selametle.
... just live well.
just live.
Will Traynor...
Onsuz yaşamaktan korktuğumu fark ettim. Benim hayatımı yıkmaya ne hakkın var, demek istiyordum. Benim senin hayatın üzerinde hiçbir şey söylemeye hakkım yokken bunu yapmaya ne hakkın var?
...Sana bu parayı veriyorum, çünkü beni artık mutlu eden pek bir şey yok, sadece sen varsın.
Beni tanımanın sana acı ve hüzün getirdiğinin farkındayım. Umarım bir gün bana daha az öfkeli ve kırgın olduğunda sadece bu yaptığımdan başka yapacak bir şeyim olmadığını, bunun gerçekten iyi bir yaşama sahip olmana, benimle tanışmasaydın sahip olacağın hayattan daha iyi bir hayata sahip olmana yardımcı olacağını da anlarsın.
... İşte böyle. Kalbimde bir iz bıraktın Clark. Komik kıyafetlerin, kötü esprilerin ve en küçük bir duygunu bile saklamak konusundaki beceriksizliğinle odamdan içeri girdiğin ilk andan itibaren bende bir iz bıraktın. Sen benim hayatımı, bu paranın senin hayatını değiştireceğinden çok daha fazla değiştirdin.
Beni o kadar sık düşünme. Seni sulu gözlü bir şekilde hatırlamak istemiyorum. Sadece iyi yaşa.
.

Ama esas olan birini sevdiğinizde ondan kopmamak, depresyonu atlatmalarına yardım etmek değil miydi? Hastalıkta ve sağlıkta, her şekilde böyle olmamalı mıydı?

.
.

Aynı yüzleri ve aynı hataların yapıldığını görmek ve buna rağmen sakin, anlayışlı kalmak oldukça zor. Bazen sesimdeki tahammülsüzlüğü kendim de duyabiliyorum.

.
.

"Babam çay yapmanın dünyadaki en iyi referans olmadığını düşünsede deneyimlerime dayanarak bir fincan demli çayla düzeltilemeyecek bir şey olmadığını söyleye bilirim. "

.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Senden Önce Ben
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053430674
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Me Before You
Çeviri:
Ayşe Görür
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Senden Önce Ben
Senden Önce Ben
Me Before You
Senden Önce Ben
Me Before You
Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu...

Yaşamın ince detayları Lou'dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu...

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou'nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün...

"Sakın son bölümü otobüste giderken okumayın. Ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz."

-Tracy Williams-

"Bu kitabı okuyunca duygudan duyguya koşacağınız bir lunaparka girmiş gibi oluyorsunuz. Okurken dünyayı ve zamanı durdurmak isteyeceksiniz."

-Dooster-

"Arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir roman olacak. Moyes karizmatik, gerçekçi ve çarpıcı karakterler yaratmayı çok iyi biliyor."

-The Independent-

"Sizi bu kadar içine çekecek başka bir kitap bulmanız çok zor. Yıllardır okuduğum en güzel kitap."

-Gill B.-

"Bu hikâyeyi kitap bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz." -Romantic Book Lover-

Kitabı okuyanlar 15.903 okur

  • Büşra Karadağ
  • Yasemin
  • Çağla
  • İlknur krtl
  • Elif Benek
  • Meltem Öztürk
  • Yaren E
  • Nalan A.
  • Şevval Nur Pamuk
  • Fatmagül kübra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%21.1
14-17 Yaş
%9.9
18-24 Yaş
%25.7
25-34 Yaş
%19.2
35-44 Yaş
%17.2
45-54 Yaş
%4.7
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.7
Erkek
%9.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.4 (1.543)
9
%19 (785)
8
%18.5 (765)
7
%10.7 (440)
6
%5.7 (235)
5
%2.9 (118)
4
%1.5 (62)
3
%1.2 (49)
2
%0.6 (25)
1
%0.8 (35)

Kitabın sıralamaları