Senden Sonra Ben

7,5/10  (319 Oy) · 
857 okunma  · 
296 beğeni  · 
7.112 gösterim
Beni o kadar da sık düşünme.
Sadece iyi yaşa. Sadece yaşa... Sevgiyle, Will.

Louisa Clark ve Will Traynor birlikte altı ay geçirmiştir. Koca bir yılın yarısı... Ve bu altı ay çok şeyi değiştirmiştir. Lou artık kendi hayallerinden korkan o kasabalı kız değildir fakat hayatı Will'in istediği gibi cesurca yaşamayı da başaramıyordur. Sevdiklerini kaybeden insanların yollarına nasıl devam ettiklerini bilmiyordur çünkü Will'in olmadığı bir dünya onun için hâlâ katlanılması zor bir yerdir. Boş bir apartman dairesinde yaşıyor, havaalanında korkunç bir işte çalışıyordur. Yaşasa da onun için hayat diye bir şey yoktur, ta ki karşısına onu Will'e götüren, kimsenin haberinin olmadığı bir bağlantı çıkana dek...

Kederden arınma yolculuğu hiçbir zaman dolambaçsız değildir ama hayat bazen o incecik çizgide yürürken sunar mucizelerini... Lou sonunda umudu tekrar bulup yeni bir hayat için hayaller kurmaya başlayabilecek midir?

Hikâyelerin mutlu sonla bitmesi için yola devam etmek gerekir...

"Aşka, kedere ve hayata sıcacık, komik ve umut dolu bir bakış... Yanınıza koca bir kutu mendil alın."
-Stylist-

"Şaşırtıcı kurgusu, insanı kendilerine âşık eden karakterleri ve kâh ağlatıp kâh güldürmesiyle bu kitap resmen kusursuz."
-Glamour-

"Gündelik hayatı esprili ve sıcacık bir dille kaleme alma yeteneğine sahip olan Moyes, aşka inanmanızı sağlamadan önce yüreğinizi sızlatmayı başarıyor. Bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız."
-Sunday Express, S-

"Tıpkı Senden Önce Ben gibi bu kitap da yas ve yola devam etmek gibi zor konulara rağmen komik ve eğlenceli. Vakti geldiğinde hepimiz sevdiğimiz şeyleri yitiririz ama Moyes her zaman mutlu son yaşanmasa da yola devam edildiğini bize hem dokunaklı hem de esprili bir dille hatırlatıyor."
-Miami Herald-

"Kalbi kırık bir kadının zor hayatına dair sıcacık, hüzünlü ama bir o kadar da komik bir hikâye."
-Abendzeitung München-

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9786053439042
 • Orijinal Adı:
  After You
 • Çeviri:
  Fazilet Mıstıkoğlu
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Senden Önce Ben’in devam kitabı olduğunu duyduğumda çok sevinmiş ama bir yandan da korkmuştum. Senden Önce Ben çok güzel ve özeldi. Lou ve Will kalbime dokunabilmeyi başarmışlardı. Bu yüzden ikinci kitabın vasat olabileceği ve bunu bozabileceğinden korktum ama düşündüğüm gibi olmadı. Bu kitap bana çok doğru geldi. Kitap ilerledikçe ve olaylar geliştikçe, “Evet,” dedim. “Lou’nun hissettikleri aynen böyle olmalıydı.”
Yazar kitabın ilk sayfalarında öyle noktalara değinmiş ki yarım sayfa gülerken, yarım sayfa gözlerim doldu. Kitap boyunca çok eğlendim, çok düşündüm ve evet çok ağladım ama her 10-15 sayfada da, “Evet böyle olmalıydı,” dedim. Lou’nun Will’den sonra hayatının neden bu şekilde olduğu, neden bu şekilde hissettiğini ve düşündüğünü, kendim hissediyormuşçasına anladım. Kendi kendini sorgulaması, hissettiklerinden şüpheye düşmesi, içindeki boşluğu anladım. Buna hak verdim.
Bu hayatta iyi kötü bir şeyler yaşamış olan her insan bu kitaptaki gelgitleri anlayıp Lou’ya hak verecektir.
Lou zaten sevdiğim bir karakterdi ve bu kitapla birlikte sevgimi pekiştirdi. Ben üçüncü bir kitabın gelebileceğini hissettim. Kitabın sonu biraz ucu açık gibi kalmış. Kesinlikle devamı yazılabilir.
Ayrıca, ‘Senden Önce Ben’ filmini izlemiş biri olarak diyebilirim ki Emilia ve Sam’i bu kitabı okurken hayal etmek kitabı daha zevkli kıldı. Emilia’nın mimiklerini ve el kol hareketlerini, Sam’in gülüşünü ve bakışlarını gözümün önüne getirmek çok kolay oldu ve ben bunu sevdim. Kısacası tavsiyemdir, okuyun.

Eda Arda Ylmz 
01 Eki 2016 · 8/10 puan

Yakın zamanda ikiz kardeşimi akciğer yetmezliği sonucu kaybettiğim için bu kitap bana okurken bazı şeyleri gerçekten sevdiklerimiz öldükten sonra da onlar için yaptıklarımıZla yaşatabileceğimizi gösterdi.Onu özlemek zaten apayrı bir duygu ama hayatın gerçekten 'Senden Sonra Ben' kısmı sanırım gerçekten geride kalanlara bağlı...Çok ağladım çok üzüldüm ruh halim gereği ama umudumu hiç kaybetmedim..Keyifle okudum..Tavsiye ederim ...

Gogol 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bir türlü sevemiyorum böyle popüler aşk romanlarını.. Senden Önce Ben'i daha çok beğendiğimi hatırlıyorum. Böyle romanları yeterli bulmuyorum çok ağır olacak belki ama bana zaman kaybı gibi geliyor.. Fazla iyimser bir kadın ve onun etrafında dönen dünya.. Saçma sapan fedakarlıklar.. Aşk zannedilen cinsellikle başlayan tuhaf bir ilişki.. Sanki romantik bir film izlemiş gibi oldum ama 3 günümü aldı ne yazık ki. Ya hu okuma o zaman ! Diyeceksiniz haklısınız. Ben samimiyetsiz bulduğum için sevmedim beğendim tavsiye etmiyorum. Hoşçakalın :)

Lamajor 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Lou için Will'den sonrası, benim için ondan sonrası?
... (daha çok senden önce ben'e dair, ve tabii bana...)

"Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu."
Neredeyse iki yıl olacak okuyalı.(Senden Önce Ben'i) Neden şimdi bir şeyler yazıyorum peki? Şu an kulaklığımdan içeri Imagine Dragons'un- Not Today parçasının giriyor olması sanırım en etkili sebep olabilir.(mutlaka dinleyin derim, filme özel klibi de mükodur hani) https://www.youtube.com/watch?v=6tz1_znrbmc

--
Kitabı ayrı bir yıkıma uğratan Senden Önce Ben'in, filmi çıktığında da beklediğim gibi oldu maalesef, soluksuz bir gece, acımasız son, birkaç hıçkırık takılı kalmış, tuzlu bir yüz...
--

Will'i kimi zaman tanıdığım birilerine benzetiyorum sanırım. İtiraf etmem gerekirse, neredeyse Will gibi haber vere vere (daha üstü kapalı bir şekilde) veda etmeye kalkan bir arkadaşım oldu. Ve evet bu hikayeyi okuduktan, bu filmi izledikten çok sonra yaşadım bu deneyimi. Şu an tabiri caizse yaşıyor, "bir daha böyle bir şey yapmayacağıma dair söz vermemi mi istersin?, telaşlanma bir daha olmayacak" dediğinde bana "emin olamayacağım şeyler hakkında söz vermesini isteyemem kimsenin, nerede, nasıl olduğunu bilmesem de toprağın üstünde olduğunu bilmem yetecek inan" demiştim. Ah neden anlatıyorum ki bunları?
( https://www.youtube.com/watch?v=82CdBc0-Umw )
sanırım tam şu an dinlediğim bu parça beni iyice götürdü.. Ha nereye mi götürdü? Yok bilmiyorum, İnan ki bilmiyorum.
Sanırım bilmemeyi tercih ediyorum.
Bilmemeyi istediğimi biliyorum.
Şu an için, belki de sonrası için de, bilmemek.

Bilmiyorum.

Sabırlı Firuze 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir önceki kitabın tersine, olumsuz olaylar yoktu. Hayatla mücadele, aile ilişkileri, sevdiğimiz birini kaybettiğimizde, hayata nasıl devam etmemiz gerektiğini anlatan iyi bir kitap olmuş. Biraz zorlasa araştırma inceleme kitabı bile olabilirmiş. Aşk kitabı diyenlere şaşkınlıkla bakıyorum. Romantik sözler yok, süslü cümleler de yok hatta inceden inceye bir mizah katılmış kitaba. Özetle herşeye rağmen hayat bir şekilde devam ediyor. Birileri ölüyor, birileri doğuyor, bu kısır döngüde, hayatı iyi anlamak ve yaşamak gerektiğini anlatıyor.

Elif Ünal 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okuyabildiğim her fırsatta okumaya çalıştım. Günlük işlerimle, derslerimle meşgul olurken aklımda hep acaba noldu ya da ne olacak sorularıyla geçirdim günlerimi. Zaten önemli olan da bu değil mi? Kitabın içine girebilmek.. Okuduğum her sayfayı yaşayarak okutturdu bana Jojo Moyes. Akıcı, sürükleyici ve sevgi dolu bir kitap. Kitabın en beğendiğim kısmı sadece basit bir aşk işlemeyip buna aileyi, insan ilişkilerindeki sevgiyi de katması çok hoşuma gitti. Bu yüzden daha bir zevkle okudum. Diğer kitabı gibi bu da çok güzel ve etkileyiciydi. Bazı yerlerde pıt pıt düştü gözyaşlarım, bazı yerlerde ise istemsiz bir şekilde gülümsedim. Herkesin okumasını cani gönülden tavsiye ediyorum. Sonu yine tahmin edilemez bir şekilde bitti benim için..

Derya Sancak 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Hikayelerin mutlu sonla bitmesi için yola devam etmek gerekir..." İlk kitabından sonra çıktığı gibi ikinci kitabını tabi ki de aldım. Ve arka kapak yazısında gördüğüm bu söz beni benden aldı. Benim için beklentimin çok altında bir kitap oldu. İlk kitabın bittiğinde bıraktı o tat yoktu maalesef ki. Okurken kitap elimde biraz süründü ama yine de kitabın sonu hoştu.

Yağmur 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkese günaydın. Nasılsınız? Kitap yorumumu kendi blogumdan alıyorum. Bilginiz olsun.Spoi içerir.

Büyük merakla okudum,serinin ikinci ve son kitabını.Lou'yu merak ediyordum ve Will'e karşı umutlarım vardı.Seriyi,daha doğrusu iki serilik bir kitap olmasına rağmen çok ama çok beğendim. Bence Will ile Lou'nin sonu böyle olmalıydı.

Lafı çok uzatmadan konuya gireyim.Bu kitapta Lou'nın Eill'den sonraki hayatı ve başına gelenler anlatılıyor. Hem bu kitapta hemde bir önceki kitapta kendimi Lou gibi hissettim.Will den sonra hayatı pek iyi geçmeyen Lou,işini kaybeder ve ailesi ile tekrar yaşamaya başlar. Bu sırada onu bekleyen şeylerle mücadele eder.

Kitapta Lou'nun Will öldükten sonra hayata tutunuşunu, umutla yeni kapılar arayışını, depresif ve boş olan hayatının kapılarını yeni insanlara aralayışını ve onun dolambaçlı hayatında yaşadığı mucizeleri anlatan bir yeniden diriliş hikayesi,aslında.Ve ben artık kitapların hayatımın her anında mucizevi olarak karşıma çıktığına inanmaya başladım. Çünkü tam desteğe ihtiyacım olduğunda karşıma doğru kitap çıkıyor, bir süredir.

Hayata devam edenler çemberi adlı bir gruba üye olan Lou,kendisi gibi Depresif, hataları olan ve olayların etkisinden kurtulamayan insanlar ile birlikte yeniden yaşamaya devam etmeye çalışır. Londradaki kendi evinde sebze bitki yetiştirirken barda çalışmaya başlar ve kendi evinde iken bir kız silueti görür.Daha sonrası bir karartı.

Gözünü açtığında ise hastanededir. Bir dizi ameliyat geçirir ve kırıkları vardır. Ve ailesi onu toparlamaya çalışır ve eski hayatına geri dönmeye çalışır.Barda çalışma artık ona işkence gibi gelmektedir.Ve üye olduğu grupta Jake isminde ailesiyle problemi olan bir ergenler tanışır ve daha sonra babası ile tanışır. Yani Sam ile.Sam ile dost olur.

Günler geçer ve Lou'nin karşına Lily isminde bir kız çıkar. Lily,Will'in kızıdır. Will'in kızından haberi yok.Çünkü kızın annesi Eill'e hiçbir şey dememiştir.Lily, Will'e çok benzemektedir. Ve Lou ilk başlarda buna inanmaz.İnanması zaman alır ama Lily ile çok iyi anlaşır. Geçen gece de gördüğü siluetinde bu kız olduğunu anlar.Lou ile Lily beraber yaşamaya başlayarak, yeni bir hayata başlarlar. Lily'nin annesi çok umursamaz oluşu ile beni çok şaşırttı, açıksası.

Sam ile Lou birbirlerine aşık olurlar ve ciddi bir ilişkiye dönmeye başlar. Sam ise kaza geçirir ve kazadan önce Lou tehlikenin farkına varır ve önlem almaya çalışır.Sam iyileşir ve Lou iyi bir iş teklifi alır ama Sam'ı bırakmak istemez.Sam ise buna izin vericek mi ve beraber New York'ta yeni maceralara atılıcaklar mı acaba? :)


Tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)

Mavi Lotus 
 24 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk kitabın sonlarında, özellikle Will'in mektubunda bir süre gözyaşı dökmüş, "Bunun nasıl devamı gelebilir ki?" diye sormuştum kendime. Bu soruma cevap bulmam için biraz zaman gerekti; ikinci kitabın sayfalarını aralamaya başlamak kadar bir zaman. Ve öyle güzel olaylar zincirine sahipti ki bu kitap, tüm gün elimden bırakamadım ve açıkçası bu durumu pek yaşamam.
İlk kitaba nazaran, çok daha akıcı buldum ve yüksek sesle güldüğüm yerler de oldukça fazlaydı. Beni samimi bir şekilde içine çeken bir kitaptı, her ne kadar tatmin olmadığım bir sonla bitmiş de olsa...

sonay malcı 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi

Açıkcası beni hayal kırıklığına uğratan bir kitap oldu. Bende, Senden Önce Ben'deki gibi bir etki yaptı diyemeyeceğim. Louisa'nın Will'den sonraki hayatını konu alıyor. Nasıl alıyor Louisa terapilere gidiyor, hayatını tekrar şekil vermeye çalışıyor vs.vs..... Haa okunur mu okunur ama ilk kitabındaki gibi gözyaşlarımı dökecek kadar etkilenmedim.

Kitaptan 198 Alıntı

Emine Vargılı 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne derler bilirsin; karşına doğru kişi çıktığında anlarsın.

Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 40)Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 40)
SaDeCeSen 
 17 Mar 14:33 · Kitabı okudu

Saçımı kısa kestirdim, giyim tarzımı değiştirdim ve bugüne kadar beni ben yapan her şeyi paketleyip gardırobumun arkasına tıkıştırdım.

Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 46)Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 46)
Emine Vargılı 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence beni seviyor.Ama kendini daha çok seviyor. Yoksa bu yaptıklarını nasıl yapabilirdi ?

Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 186)Senden Sonra Ben, Jojo Moyes (Sayfa 186)