Ardında Bıraktığın Kadın

8,4/10  (105 Oy) · 
318 okunma  · 
94 beğeni  · 
4.540 gösterim
Ardında bıraktığın kadını hatırlıyor musun? Paris`te Balayı devam ediyor…

 

Genç ve güzel Sophie, savaşa giden ressam kocası Édouard`ın yokluğunda ailesini ne pahasına olursa olsun korumaya kararlıdır. Ancak işlettikleri otel bir Alman komutan ile askerlerine hizmet vermek zorunda bırakıldığında huzurlu evleri, korku ve gerilimin yuvası haline gelir. Ve tehlikeli Alman komutan, Sophie`nin büyüleyici tablosuna tutkuyla bakmaya başladığında artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlaşılır…

 

Neredeyse bir yüz yıl sonra Sophie`nin göz alıcı tablosu Liv Halston`ın evinde asılı durmaktadır. Ölen kocasının hediyesi olan bu tablo, Liv için tüm anılarını gömdüğü bir hazine gibidir. Ancak şans eseri tablonun karanlık geçmişi gün yüzüne çıktığında Liv`in hayatı bir kez daha alt üst olmanın eşiğine gelir…

 

Ardında Bıraktığın Kadın… Ne pahasına olursa olsun sevdikleri için mücadele etmekten asla vazgeçmeyenlerin öyküsü…

 

"Tatlı acı romanların ustası Jojo Moyes büyük aşk hikâyelerini en karanlık noktalarıyla ele alırken okuyucusuna alışılmış mutlu sonlardan çok daha fazlasını sunuyor."

Entertainment Weekly-

 

"Lezzetli bir olay örgüsü, capcanlı bir hayal gücüyle yaratılan karakterler ve karşı konulmaz aşklar…"

-USA Today-

 

"Ardında Bıraktığın Kadın yüreğinize büyük bir darbe gibi inecek, baştan çıkarıcı bir roman."

-The Washington Post-

 

"Kararlı ve yürekli âşıkların romanı… Son sayfayı çevirine kadar dünyadan koptuğunuzu fark etmeyeceksiniz." Los Angeles Times

"Hataları, cesaretleri ve tutkularıyla Moyes`in karakterleri sizi bambaşka bir dünyaya davet ediyor."

-Library Journal-

 

"Yüz yıllık bir tablonun etrafında canlanan iki ölümsüz aşk hikâyesi… Bu romanı okumak sıradışı bir deneyim olacak."

-Booklist-
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786053433552
 • Çeviri:
  Solina Silahlı
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 07 May 16:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ah Jojo Moyes... Senden Önce Ben'i okuyup çok beğenmiş biri olarak yazarın kaleme aldığı yeni bir hikayeyi okuma kararı almak ilk aşamada bazı soru işaretleri yaratsa da, kitaba başladıktan sonra bu soru işaretlerinin tamamı zihnimden uçup gitti. Paris'te Balayı ile karakterleri tanıdıktan ve kafamda birkaç düşünce oluştuktan sonra Ardında Bıraktığın Kadın ile Liv ve Sophie'nin dünyalarına yeniden adım attım. Jojo Moyes'in dilinin sadeliği ve akıcılığında yine kayboldum. Paris'te Balayı'nda Sophie ve Liv'in evliliklerinin ilk dönemleri ve eşleri ile ilgili detaylar vardı. Açıkçası ben Ardında Bıraktığın Kadın'da, Liv'in David, Sophie'nin Éduardo ile evliliklerinin nasıl gittiği roman konusu olacak diye beklerken karşıma bambaşka bir şey çıktı. Olayların ilk  kitaba dayanarak beklediğim şekilde başlamaması beni memnun etti diyebilirim.

Konudan kısaca bahsedecek olursam; Paris'te Balayı incelememi okuyanlar bilir, 2002 yılında çiçeği burnunda karı-koca Liv ve David; 1900'lerin başında ise yine yeni evli çift Éduardo ve Sophie çıkıyor karşımıza. Ardında Bıraktığın Kadın her iki dönemde de dört yıl sonrasını anlatıyor. Sophie çok sevdiği kocasını savaşa göndermiştir ve zor şartlar altında ailesine bakmakla yükümlüdür. Almanlar tarafından işgal edilen köylerinde Sophie ile ablasının işlettiği otel bir Alman komutan ve askerlerini ağırlamak zorundadır. Sophie'yi asıl endişelendiren ise Komutan'ın Éduardo'nun çizdiği tablodan gözlerini alamamasıdır. Aradan geçen onlarca yılın ardından Sophie'nin tablosu Liv'in evini süslemektedir. Maalesef Liv'in eşi David ölmüştür ve bu tablo da David'in Liv'e bıraktığı en değerli şeylerden biridir. Liv ise tutkuyla bağlı olduğu bu tablonun başına açacağı dertlerden habersizdir.

Jojo Moyes Ardında Bıraktığın Kadın ile geçmiş-gelecek arasında köprü kurarken, savaş ve sevginin detaylarını etkileyici üslubuyla ilmek ilmek işliyor sayfalara. Kitabın ele aldığı hikaye beni çok etkiledi, üzüldüğüm o kadar fazla karakter vardı ki. Kim olduğunu söylemeyeceğim ancak geri plandaymış gibi görünen ama aslında hikayede kilit rol oynayan karakterlerden biri özellikle etkiledi beni. Evet dediğim gibi üzüldüğüm karakter sayısı fazlaydı ama biri benim açımdan çok daha üzücü şeyler yaşadı, işin ilginci bu karakter ne Liv ne de Sophie. Ardında bıraktığın Kadın'da insanın sevgisi için nelerden vazgeçebileceği asıl noktayı oluşturuyor. Artık insanların "aşk" dediği şey bana o kadar sinir bozucu gelmeye başladı ki bazen bu tür fedakarlıkları ancak kitaplarda görebiliriz gibi geliyor. Asla bencil olamayacakmış gibi görünen bir insanın içinde bile mutlaka bir parça bencillik olduğunu düşünen biri olarak ben, sanırım sadece kitaplardaki sevgiyi seveceğim.

Paris'te Balayı kitabı ile başlayıp Ardında Bıraktığın Kadın ile devam eden hikaye oldukça güzeldi. Zaman zaman hem Sophie hem de Liv'in yaşadığı dönemlerde insanların peşin hükümlülüğüne sinirlendim, yaşanan güzel şeylerde mutlu hissettim ama genel olarak hüzünlendim. Kitabı bitirdiğimde ise yüzümde küçük bir tebessüm ve hoşnutluk ifadesi oluştu. Jojo Moyes'in Senden Önce Ben ile yakaladığı başarının tesadüf olmadığını bir başka kitabını da okuyarak anlamış oldum. Güçlü bir hikaye, olay örgüsü ve üslup ile Moyes yine harika yazmış. Bir sonraki Moyes kitabım Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz olacak. Şimdilik bu sevilesi yazara kısa bir mola veriyor ve Paris'te Balayı akabinde Ardında Bıraktığın Kadın'ı sizlere de tavsiye ediyorum, keyifli okumalar.

Nazan gercek 
13 Ağu 00:34 · Kitabı okuyor · 7/10 puan

İlk başta büyük bir aşk macerası deyip hep oteledigim bir kitap di. Ama başlayınca aşk , kölelik ,sevgi ,savaş o kadar duygu barindirmiski içine severek okuduğum muhteşem bir eser sevgili Sophie ve Liv' in inanılmaz oykusuyle karşı karşıya kalacaksınız . Keşke daha güzel incelemeler yapabilsem ama başlasam spoiler veririm diye düşündüğümden kısa kesiyorum. Okunmasi gereken güzel bir kitap tavsiye edebilirim. İyi geceler kitap dostları. ...

Aslı Çadırlı 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kurgusu inanılmaz güzel bir kitap ama yazar 2 farklı kişinin hikayelerini çok iyi harmanlayamamış. Romanı çok fazla uzun tutmuş, fazla detaya girmiş. Böyle olunca da beni biraz sıktı ama merak da uyandırdığı için sonuna kadar okumak istedim. Bazı bölümlerde ben olsam ne yapardım diye düşünmeden edemedim. Çok fazla duyguyu bir arada yaşattı. Tavsiye edilir.

Beyza Yuksel 
20 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Ardında Bıraktığın Kadın romanı insanı etkileyecek özellikte olan bir roman. İlk defa Jojo Moyes okuyorum ve beğendim. Yalnızca kitap gereksiz uzundu benim fikrimce. Çünkü bazı yerlerinde sıkıldığımı fark ettim ve geçmiş kısma Sophie'nin hikayesine daha çok önem verilseydi diye düşünüyorum. Geçmiş bir anda kesildi ve o kadar iyi birleştirildiğini düşünmüyorum. Geçmiş - Günümüz tarzını Sarah Jio ' da okuduğum için belki bu daha sönük kalmıştır bilemiyorum. Ancak bunlara rağmen beğendiğim bir kitap oldu. İnsanın sevdiği için neler yapabileceğini, nelerden vazgeçebileceğini anlatıyor. Keyifli okumalar dilerim.

Emine Çoban 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Benim hikayemi anlatıyor gibi... Yaşamak istediğim hayatı (zamanıyla birlikte) kalbimin derinliklerinde hissetmenin mutluluğunu yaşadım bu eşsiz kitapta.. Teşekkürler Jojo Moyes

Büşra Sarıoğlu 
 05 Şub 16:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı tek kelimeyle anlatmam gerekirse büyüleyiciydi. Anlatım, konu gerçekten ilgi çekiciydi. Pariste Balayı (serinin ilk kitabı) okumamama rağmen Eduardo ve Sophie 'nin aşkının ne kadar büyük ve etkileyici olduğunu anladım. Kelimeler yetersiz. Sophie hiç kimsenin hiç bir kadının yapamayacağı bir fedakarlık yaptı. Sophie'den kitabın sonunda bahsediliyor. Her şey açığa çıkıyor. Kitabın finali beklenmedik ve harikaydı. Diğer yandan savaş gerçekçi anlatılmıştı. Günümüze gelirsek Ardında Bıraktığın Kadın adlı tablo kocasının hediyesi olarak Liz'e hediye edilmişti. Ardından David'in ölmesiyle Liz yalnız kalmıştı. Ve Sophie'nin tablosuna çok değer vermişti. Ancak hayatına tesadüfen giren birinin hayatını değiştireceğini bilemezdi. Hırsızlıkla suçlandı. Lefevre (Eduardo'nun) ailesi tablonun çalındığı iddia ederek dava açtı. Ve gerisi zaten beklenmedik gelişti. Finali için okunur diyorum. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

Özlem Özkan 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap ile Jojo Moyes'un şu anda Türkiye'de yayınlanmış olan tüm kitaplarını okumuş bulunmaktayım ve yazar kesinlikle popüler olanlar arasında favorilerimden bir tanesi. Gayet sürükleyici ve başarılı bir hikaye ve akıcı bir anlatım. Yazar, iki farklı hayat ve şimdiki zaman ile geçmiş arasındaki gelgitlerle okuyucunun ilgisini sürekli ayakta tutmayı başarıyor. Tavsiyemdir; özellikle romantik sevenler pişman olmayacaksınız!

Sude Yabancı 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

aslında romantik kitapları okumayı pek tercih etmem ama jojo moyes bu aşkları dış dünyayla öyle bir nefis ilişkilendiriyor ki en fazla üç içerisinde göz açıp kapayana kadar kitabı bitirmiş buluyorum kendimi ve o kadar harika bir üslubu var ki elinden de bıraktırmıyor kitabı bize... bu harika kadın beni habersiz olduğum bir türle tanıştırdı ve yepyeni lezzetler tattırdı iyiki varsın jojo moyes ...

Nurcan Eraslan 
31 May 16:38 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Senden önce ben kitabından sonra yazarın okuduğum ikinci kitabı. Senden önce beni daha çok beğendim. Birinci Dünya Savaşında, Fransız topraklarını işgal eden almanlarin, insanların hayatlarını nasıl yaşanmaz hale getirdiklerini bir resim üzerinden geçmişte sophie günümüzde Liv halston anlatıyor. Kitaba sürekli yeni karakterler girdiği ve bir arastıma kitabı olduğu için zaman zaman sıkıldım. Etkisi altında kaldığım bir kitap olmadı ama mutlu son teselli etti . Tavsiye ediyorum diyemem ama okunabilir bir kitap. Kitaplı saatler.

Ceren Acer 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın üslubu işte bu kitabıyla tanıdık geldi. Paris'te Balayı kitabından daha merak uyandırıcıydı. Sayfaları büyük bir iştah ve heyecanla çevirdiğimi hatırlıyorum. Çok duygusaldı. Çaresizliklerle dolu bir romandı. Fakat yazar okuyucuya aynı zamanda umudu da hissettirmeyi çok iyi başarmış bu kitabıyla. Bence alıp okuyun. Okumaya değecek bir roman.

3 /

Kitaptan 29 Alıntı

Damla Köseoğlu 
04 May 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bugünlerde insanlara ne oluyor? Sahip olduklarıyla neden yetinemiyorlar?

Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 169 - Pegasus Yayınları)Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 169 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
04 May 16:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevdiğin işi yaparak para kazanabilmek dünyanın en büyük nimetlerinden biri bana göre.

Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 98 - Pegasus Yayınları)Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 98 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 May 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben yaşlıların muhteşem olduğunu düşünüyorum. Bazıları gerçekten çok zeki ve neredeyse hepsi çok komik. Yaşıtlarımdan çok daha iyiler.

Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 321 - Pegasus Yayınları)Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 321 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 May 20:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bugünlerde herkes her şeyi biliyor.

Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 312 - Pegasus Yayınları)Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 312 - Pegasus Yayınları)
Beyza Yuksel 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sevdiğin işi yaparak para kazanabilmek dünyanın en güzel nimetlerinden biri bana göre."

Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 98)Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 98)
Beyza Yuksel 
20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ve sevdiğin bir şeyi kaybetmenin insanı nasıl kahrettiğinin de farkındayım."

Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 476)Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 476)
Meryem Hoşoğlu 
09 Şub 23:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen hayat, adım atarken önümüze çıkan engellerden ibaret olabiliyordu. Bazen de körü körüne bir şeyin peşinden gitmekti.

Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 462)Ardında Bıraktığın Kadın, Jojo Moyes (Sayfa 462)
3 /