Ardında Bıraktığın Kadın

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.805
Gösterim
Adı:
Ardında Bıraktığın Kadın
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433552
Kitabın türü:
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ardında bıraktığın kadını hatırlıyor musun? Paris`te Balayı devam ediyor…

 

Genç ve güzel Sophie, savaşa giden ressam kocası Édouard`ın yokluğunda ailesini ne pahasına olursa olsun korumaya kararlıdır. Ancak işlettikleri otel bir Alman komutan ile askerlerine hizmet vermek zorunda bırakıldığında huzurlu evleri, korku ve gerilimin yuvası haline gelir. Ve tehlikeli Alman komutan, Sophie`nin büyüleyici tablosuna tutkuyla bakmaya başladığında artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlaşılır…

 

Neredeyse bir yüz yıl sonra Sophie`nin göz alıcı tablosu Liv Halston`ın evinde asılı durmaktadır. Ölen kocasının hediyesi olan bu tablo, Liv için tüm anılarını gömdüğü bir hazine gibidir. Ancak şans eseri tablonun karanlık geçmişi gün yüzüne çıktığında Liv`in hayatı bir kez daha alt üst olmanın eşiğine gelir…

 

Ardında Bıraktığın Kadın… Ne pahasına olursa olsun sevdikleri için mücadele etmekten asla vazgeçmeyenlerin öyküsü…

 

"Tatlı acı romanların ustası Jojo Moyes büyük aşk hikâyelerini en karanlık noktalarıyla ele alırken okuyucusuna alışılmış mutlu sonlardan çok daha fazlasını sunuyor."

Entertainment Weekly-

 

"Lezzetli bir olay örgüsü, capcanlı bir hayal gücüyle yaratılan karakterler ve karşı konulmaz aşklar…"

-USA Today-

 

"Ardında Bıraktığın Kadın yüreğinize büyük bir darbe gibi inecek, baştan çıkarıcı bir roman."

-The Washington Post-

 

"Kararlı ve yürekli âşıkların romanı… Son sayfayı çevirine kadar dünyadan koptuğunuzu fark etmeyeceksiniz." Los Angeles Times

"Hataları, cesaretleri ve tutkularıyla Moyes`in karakterleri sizi bambaşka bir dünyaya davet ediyor."

-Library Journal-

 

"Yüz yıllık bir tablonun etrafında canlanan iki ölümsüz aşk hikâyesi… Bu romanı okumak sıradışı bir deneyim olacak."

-Booklist-
Ah Jojo Moyes... Senden Önce Ben'i okuyup çok beğenmiş biri olarak yazarın kaleme aldığı yeni bir hikayeyi okuma kararı almak ilk aşamada bazı soru işaretleri yaratsa da, kitaba başladıktan sonra bu soru işaretlerinin tamamı zihnimden uçup gitti. Paris'te Balayı ile karakterleri tanıdıktan ve kafamda birkaç düşünce oluştuktan sonra Ardında Bıraktığın Kadın ile Liv ve Sophie'nin dünyalarına yeniden adım attım. Jojo Moyes'in dilinin sadeliği ve akıcılığında yine kayboldum. Paris'te Balayı'nda Sophie ve Liv'in evliliklerinin ilk dönemleri ve eşleri ile ilgili detaylar vardı. Açıkçası ben Ardında Bıraktığın Kadın'da, Liv'in David, Sophie'nin Éduardo ile evliliklerinin nasıl gittiği roman konusu olacak diye beklerken karşıma bambaşka bir şey çıktı. Olayların ilk  kitaba dayanarak beklediğim şekilde başlamaması beni memnun etti diyebilirim.

Konudan kısaca bahsedecek olursam; Paris'te Balayı incelememi okuyanlar bilir, 2002 yılında çiçeği burnunda karı-koca Liv ve David; 1900'lerin başında ise yine yeni evli çift Éduardo ve Sophie çıkıyor karşımıza. Ardında Bıraktığın Kadın her iki dönemde de dört yıl sonrasını anlatıyor. Sophie çok sevdiği kocasını savaşa göndermiştir ve zor şartlar altında ailesine bakmakla yükümlüdür. Almanlar tarafından işgal edilen köylerinde Sophie ile ablasının işlettiği otel bir Alman komutan ve askerlerini ağırlamak zorundadır. Sophie'yi asıl endişelendiren ise Komutan'ın Éduardo'nun çizdiği tablodan gözlerini alamamasıdır. Aradan geçen onlarca yılın ardından Sophie'nin tablosu Liv'in evini süslemektedir. Maalesef Liv'in eşi David ölmüştür ve bu tablo da David'in Liv'e bıraktığı en değerli şeylerden biridir. Liv ise tutkuyla bağlı olduğu bu tablonun başına açacağı dertlerden habersizdir.

Jojo Moyes Ardında Bıraktığın Kadın ile geçmiş-gelecek arasında köprü kurarken, savaş ve sevginin detaylarını etkileyici üslubuyla ilmek ilmek işliyor sayfalara. Kitabın ele aldığı hikaye beni çok etkiledi, üzüldüğüm o kadar fazla karakter vardı ki. Kim olduğunu söylemeyeceğim ancak geri plandaymış gibi görünen ama aslında hikayede kilit rol oynayan karakterlerden biri özellikle etkiledi beni. Evet dediğim gibi üzüldüğüm karakter sayısı fazlaydı ama biri benim açımdan çok daha üzücü şeyler yaşadı, işin ilginci bu karakter ne Liv ne de Sophie. Ardında bıraktığın Kadın'da insanın sevgisi için nelerden vazgeçebileceği asıl noktayı oluşturuyor. Artık insanların "aşk" dediği şey bana o kadar sinir bozucu gelmeye başladı ki bazen bu tür fedakarlıkları ancak kitaplarda görebiliriz gibi geliyor. Asla bencil olamayacakmış gibi görünen bir insanın içinde bile mutlaka bir parça bencillik olduğunu düşünen biri olarak ben, sanırım sadece kitaplardaki sevgiyi seveceğim.

Paris'te Balayı kitabı ile başlayıp Ardında Bıraktığın Kadın ile devam eden hikaye oldukça güzeldi. Zaman zaman hem Sophie hem de Liv'in yaşadığı dönemlerde insanların peşin hükümlülüğüne sinirlendim, yaşanan güzel şeylerde mutlu hissettim ama genel olarak hüzünlendim. Kitabı bitirdiğimde ise yüzümde küçük bir tebessüm ve hoşnutluk ifadesi oluştu. Jojo Moyes'in Senden Önce Ben ile yakaladığı başarının tesadüf olmadığını bir başka kitabını da okuyarak anlamış oldum. Güçlü bir hikaye, olay örgüsü ve üslup ile Moyes yine harika yazmış. Bir sonraki Moyes kitabım Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz olacak. Şimdilik bu sevilesi yazara kısa bir mola veriyor ve Paris'te Balayı akabinde Ardında Bıraktığın Kadın'ı sizlere de tavsiye ediyorum, keyifli okumalar.
Jojo moyes <3 Pariste Balayı kitabını bitirdikten sonra büyük bir hevesle başladım okumaya. Diğer kitabında zemin atarak oluşturduğu bu hikayenin kurgusu gerçekten mükemmel. Olayları gerçeklere o kadar yakın dayandırmış ki şaşıp kaldım.. Muhteşem bir olay örgüsünü, akıcı ve sade bir dille çok güzel işlemiş.. Bir tabloyla kesişen hayatları anlatan yazar, kahramanlarını adım adım gerçeklere götürmüş.. Kitapta en çok beğendiğim nokta son dokunuşlarıydı.. Tablo hakettiği yeri bulduğu için çok mutluyum :) Çıkarılması gereken en önemli ders ise ; elimizden geleni yapıp, gerisini oturup izlemek.. Liv ve Paul’un bunu fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum.. Herkese tavsiye ediyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)
İlk başta büyük bir aşk macerası deyip hep oteledigim bir kitap di. Ama başlayınca aşk , kölelik ,sevgi ,savaş o kadar duygu barindirmiski içine severek okuduğum muhteşem bir eser sevgili Sophie ve Liv' in inanılmaz oykusuyle karşı karşıya kalacaksınız . Keşke daha güzel incelemeler yapabilsem ama başlasam spoiler veririm diye düşündüğümden kısa kesiyorum. Okunmasi gereken güzel bir kitap tavsiye edebilirim. İyi geceler kitap dostları. ...
Kurgusu inanılmaz güzel bir kitap ama yazar 2 farklı kişinin hikayelerini çok iyi harmanlayamamış. Romanı çok fazla uzun tutmuş, fazla detaya girmiş. Böyle olunca da beni biraz sıktı ama merak da uyandırdığı için sonuna kadar okumak istedim. Bazı bölümlerde ben olsam ne yapardım diye düşünmeden edemedim. Çok fazla duyguyu bir arada yaşattı. Tavsiye edilir.
Ardında Bıraktığın Kadın romanı insanı etkileyecek özellikte olan bir roman. İlk defa Jojo Moyes okuyorum ve beğendim. Yalnızca kitap gereksiz uzundu benim fikrimce. Çünkü bazı yerlerinde sıkıldığımı fark ettim ve geçmiş kısma Sophie'nin hikayesine daha çok önem verilseydi diye düşünüyorum. Geçmiş bir anda kesildi ve o kadar iyi birleştirildiğini düşünmüyorum. Geçmiş - Günümüz tarzını Sarah Jio ' da okuduğum için belki bu daha sönük kalmıştır bilemiyorum. Ancak bunlara rağmen beğendiğim bir kitap oldu. İnsanın sevdiği için neler yapabileceğini, nelerden vazgeçebileceğini anlatıyor. Keyifli okumalar dilerim.
Klasik bir aşk romanı diye başlamıştım ama harika bir kurgulama da buldum kendimi. 2018 in ilk kitabı çok güzeldin. Okunası bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Benim hikayemi anlatıyor gibi... Yaşamak istediğim hayatı (zamanıyla birlikte) kalbimin derinliklerinde hissetmenin mutluluğunu yaşadım bu eşsiz kitapta.. Teşekkürler Jojo Moyes
ilk önce yazarın paris'te balayı kitabını okumanızı tavsiye ediyorum çünkü kendisi bir devam kitabı. Hakkında hiç okumadığım 2. dünya savaşı sırasında yaşanan olaylar ve aşk... Çok sürükleyici ve ilginç bir kitap.
Bu kitap ile Jojo Moyes'un şu anda Türkiye'de yayınlanmış olan tüm kitaplarını okumuş bulunmaktayım ve yazar kesinlikle popüler olanlar arasında favorilerimden bir tanesi. Gayet sürükleyici ve başarılı bir hikaye ve akıcı bir anlatım. Yazar, iki farklı hayat ve şimdiki zaman ile geçmiş arasındaki gelgitlerle okuyucunun ilgisini sürekli ayakta tutmayı başarıyor. Tavsiyemdir; özellikle romantik sevenler pişman olmayacaksınız!
Kitabı tek kelimeyle anlatmam gerekirse büyüleyiciydi. Anlatım, konu gerçekten ilgi çekiciydi. Pariste Balayı (serinin ilk kitabı) okumamama rağmen Eduardo ve Sophie 'nin aşkının ne kadar büyük ve etkileyici olduğunu anladım. Kelimeler yetersiz. Sophie hiç kimsenin hiç bir kadının yapamayacağı bir fedakarlık yaptı. Sophie'den kitabın sonunda bahsediliyor. Her şey açığa çıkıyor. Kitabın finali beklenmedik ve harikaydı. Diğer yandan savaş gerçekçi anlatılmıştı. Günümüze gelirsek Ardında Bıraktığın Kadın adlı tablo kocasının hediyesi olarak Liz'e hediye edilmişti. Ardından David'in ölmesiyle Liz yalnız kalmıştı. Ve Sophie'nin tablosuna çok değer vermişti. Ancak hayatına tesadüfen giren birinin hayatını değiştireceğini bilemezdi. Hırsızlıkla suçlandı. Lefevre (Eduardo'nun) ailesi tablonun çalındığı iddia ederek dava açtı. Ve gerisi zaten beklenmedik gelişti. Finali için okunur diyorum. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
Ne pahasına olursa olsun benim içinde savaşan insanlar olsa keşke diye düşüneceğiniz bir kitap... Sevdiği için kendinden vazgeçen kadın ve erkekler için yazılmış çok romantik bir kitap...
aslında romantik kitapları okumayı pek tercih etmem ama jojo moyes bu aşkları dış dünyayla öyle bir nefis ilişkilendiriyor ki en fazla üç içerisinde göz açıp kapayana kadar kitabı bitirmiş buluyorum kendimi ve o kadar harika bir üslubu var ki elinden de bıraktırmıyor kitabı bize... bu harika kadın beni habersiz olduğum bir türle tanıştırdı ve yepyeni lezzetler tattırdı iyiki varsın jojo moyes ...
Bugünlerde insanlara ne oluyor? Sahip olduklarıyla neden yetinemiyorlar?
Jojo Moyes
Sayfa 169 - Pegasus Yayınları
Sevdiğin işi yaparak para kazanabilmek dünyanın en büyük nimetlerinden biri bana göre.
Jojo Moyes
Sayfa 98 - Pegasus Yayınları
Ben yaşlıların muhteşem olduğunu düşünüyorum. Bazıları gerçekten çok zeki ve neredeyse hepsi çok komik. Yaşıtlarımdan çok daha iyiler.
Jojo Moyes
Sayfa 321 - Pegasus Yayınları
“Bazen fotoğraflara gereğinden çok bakıp onları yıprattığımızı düşünüyorum.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ardında Bıraktığın Kadın
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433552
Kitabın türü:
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ardında bıraktığın kadını hatırlıyor musun? Paris`te Balayı devam ediyor…

 

Genç ve güzel Sophie, savaşa giden ressam kocası Édouard`ın yokluğunda ailesini ne pahasına olursa olsun korumaya kararlıdır. Ancak işlettikleri otel bir Alman komutan ile askerlerine hizmet vermek zorunda bırakıldığında huzurlu evleri, korku ve gerilimin yuvası haline gelir. Ve tehlikeli Alman komutan, Sophie`nin büyüleyici tablosuna tutkuyla bakmaya başladığında artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlaşılır…

 

Neredeyse bir yüz yıl sonra Sophie`nin göz alıcı tablosu Liv Halston`ın evinde asılı durmaktadır. Ölen kocasının hediyesi olan bu tablo, Liv için tüm anılarını gömdüğü bir hazine gibidir. Ancak şans eseri tablonun karanlık geçmişi gün yüzüne çıktığında Liv`in hayatı bir kez daha alt üst olmanın eşiğine gelir…

 

Ardında Bıraktığın Kadın… Ne pahasına olursa olsun sevdikleri için mücadele etmekten asla vazgeçmeyenlerin öyküsü…

 

"Tatlı acı romanların ustası Jojo Moyes büyük aşk hikâyelerini en karanlık noktalarıyla ele alırken okuyucusuna alışılmış mutlu sonlardan çok daha fazlasını sunuyor."

Entertainment Weekly-

 

"Lezzetli bir olay örgüsü, capcanlı bir hayal gücüyle yaratılan karakterler ve karşı konulmaz aşklar…"

-USA Today-

 

"Ardında Bıraktığın Kadın yüreğinize büyük bir darbe gibi inecek, baştan çıkarıcı bir roman."

-The Washington Post-

 

"Kararlı ve yürekli âşıkların romanı… Son sayfayı çevirine kadar dünyadan koptuğunuzu fark etmeyeceksiniz." Los Angeles Times

"Hataları, cesaretleri ve tutkularıyla Moyes`in karakterleri sizi bambaşka bir dünyaya davet ediyor."

-Library Journal-

 

"Yüz yıllık bir tablonun etrafında canlanan iki ölümsüz aşk hikâyesi… Bu romanı okumak sıradışı bir deneyim olacak."

-Booklist-

Kitabı okuyanlar 535 okur

  • Münevver ^-^
  • Selin Mızrak
  • Sevom berkom
  • ibrahim Çağala
  • Ceren Oya Şenyer
  • Recep Enes
  • Diğdem Akbaş
  • gülçin çakır
  • lale qemberova
  • Ozlem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%10
18-24 Yaş
%22
25-34 Yaş
%24.4
35-44 Yaş
%30.1
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.3
Erkek
%7.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.7 (55)
9
%27.4 (49)
8
%19 (34)
7
%11.2 (20)
6
%6.7 (12)
5
%2.2 (4)
4
%1.1 (2)
3
%0
2
%1.1 (2)
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları