Poppyl⠀ོ profil resmi
piano ve muzik öğretmeni (müəllim)
Azerbaycan
15 Şubat
Kadın
1268 okur puanı
30 Eki 2018 tarihinde katıldı.
 • Poppyl⠀ོ tekrar paylaştı.
  Bugün size Hocalı katliamını ilk kavrayışımı anlatmak istiyorum...çok küçüktüm, 5-6 yaşlarında olurdım sanırım. Babam o zamana kadar izin vermezdi televizyonda izlemeye, ya beni uzaklaştırırlardı ya da kanalı çevirirlerdi..ilk defa izlemekçin israr etdim, korkmadığımı söyledim, babam izin verdi. Bu görüntülerin acısını kaldırmak için sanırım çok küçüktüm. İlk gördüğüm sahne başları tamamen kesilip atılmış erkek ve kadın neşleri oldu, yolların kenarlarına atılmışlardı. Sonra bir kadın gösterdiler. Göğüsleri kesilmiş kundaktaki bebeğinin ağzına tıkılmıştı, çocuk boğulup ölmüştü. Gözleri çıkartılan, karnı yarılarak bebeği öldürülen hamile kadınlar. Bir kişiyle bir kadın haç şeklinde bir birine bağlanmışlardı..kadının göğüsleri kesilmişti. Çocukları bir demirin içine tıkıb aleve atmışlardı. Canlı-canlı demirin içinde yanmışlardı 😓
  Ben izledikce kötü oldum. Düşünmemeye çalıştım ve o gece bütün geceni kusarak geçirdim. Annemin söylediğine göre kendimde değilmişim, sürekli anne kaçalım gelip bizi de öldürecekler, yaklaşıyorlar diye haykırıyormuşum. Korkudan kusmak çok kötü bir şey. İnsan en kötü hastalıklara da tutula bilir bunun sayesinde. Babama her yıl artık korkmayacağımı söylerdim, izlemek için israr ediyordum..ama yine sonunda aynı şeyleri yaşıyordum..geceler bana zülm oluyordu. Bu birkaç yıl böylece devam etdi..şimdi 21 yaşındayım, buna bakmayarak o görüntüleri izlemeye cesaret edemiyorum artık, boğulucak gibi oluyorum. Şimdi bir şey için yaşıyorum! Topraklarımızın o namussuzlardan kurtulacağı günü bekliyorum! Karabağ güzelliğiyle meşhurdu. Bulaklar, ormanlar, kayalar, çiçekler..ama şehitlerimizin kanıyla ıslanan toprak eskisi kadar güzel olmadı hiç bir zaman. Armeni soysuzları şimdiki Hocalı şehrinde yaşamaya cüret edemiyorlar. Çok az sayda yaşayanlar var. Söylenenlere göre o görüntülerden sonra şehitlerimizin ruhlarından korkuyorlar)
  Bir gül vardı Karabağda. "Xarıbülbül" (tikanlı bülbül) diye. Gül görünüşçe bülbüle benziyordu(linkte fotoğrafı var) ama o gül bir daha bitmedi Karabağda, çünki o topraklar kendi sakinlerini çok özlüyor ;( o topraklar bir hristiana değil bir müslümana aittir! Allah düşmana lanet etsin İnşAllah!!!

  https://www.google.com/...rc=I9TMpcgI1mbwHM
 • Poppyl⠀ོ tekrar paylaştı.
  1) Arnolfini’nin Evlenmesi.
  Jan Van Eyck ArnolfiniJan Van Eyck – 1389-1441 – HOLLANDA
  Sanatçının bu resmi tarihi açıdan da bir ilk olma özelliğine sahip. Bu tablo, evlenme anının resmedilmesi nedeniyle, bir nevi ‘evlilik cüzdanı’ niteliğinde. Eseri bu kadar önemli kılan detay ise ayna. Duvardaki ayna, müthiş bir akis tekniğiyle anı derinleştirmek için kullanılmış. Aynaya dikkatlice bakıldığında, Van Eyck’ın da resmin içinde olduğu görülür. Ressam, kendini ‘an’a dâhil ederek, resim sanatına farklı bir boyut kazandırdı.

  2) TUIN DER LUSTEN – Zevkler Bahçesi.
  Hieronymus Bosch – 1450-1516 – HOLLANDA
  Sanatçı bu eserinde bütün kuralları yıkarcasına resmettiği çıplak insanların keyifli anlarını, fantastik bir öykü içinde verir. Tabloda, bir yanda dünya nimetlerinden zevk alan insanlar, diğer yanda günahları yüzünden cezalandırılanlar dikkat çeker. Tablo aynı zamanda Orta Çağ insanında hakim olan karabasan ve ölüm düşüncesine de vurgu yapmaktadır.

  3) BIRTH OF VENUS – Venüs’ün Doğuşu.
  Sandro Botticelli – 1445-1510 – İTALYA
  Sanatçı 1485’te yaptığı ‘Venüs’ün Doğuşu’ adlı eseriyle, kariyerinde üst basamaklara tırmanmıştır. Yapıtta, tanrıça Venüs’ün bir deniz kabuğundan doğduğu ve çıplak güzelliğiyle etrafındakileri büyülediği an resmedilir. Botticelli’nin Venüs tasviri, diğer sanatçılardan farklı olarak biraz erotiktir. Göğsünü ve cinsel organını tam kapatamamış olması dikkat çekicidir. Bu kapatma biçimi sonra birçok heykeltraş tarafından taklit edildi. Sanatçının diğer eserlerinden bazılarının yakıldığı, ancak yasak olmasına rağmen pagan etkisi taşıdığı açıkça görülen bu eserine dokunulmadığı bilinir.

  4) MONA LISA.
  Leonardo Da Vinci – 1452-1519 – İTALYA Mona-Lisa.
  1503-1506 yılları arasında yapılan Mona Lisa’nın yüzündeki hem mutlu hem de hüzünlü ifadenin sırrı, bugün bile tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Portrede oturur halde görünen Lisa Gherardini sfumoto tekniğiyle (renk ve tonlar arasında yumuşak geçişleri sağlayan gölgeleme yöntemi) resmedilmiştir. Bu tekniği ilk kez da Vinci kullanmıştır.

  5) SCHOOL OF ATHENS – Atina Okulu.
  Raffaello Sanzio – 1483-1520 – İTALYA
  Raffaello, kariyerindeki en önemli eseri ‘Atina Okulu’ freskinde, eski Yunan filozoflarını tasvir eder. Tam ortada yan yana Eflatun, Aristo ve Sokrates bulunur. İdealar dünyasından mutlak düşünceye kadar felsefenin büyük argümanlarının içinde saklandığı eserde ressam, sanat çevresine rüştünü ispat etmiştir.

  6) CREATION OF ADAM – Adem’in Yaratılışı.
  Michelangelo Buonarroti – 1475-1564 – İTALYA
  Kendini heykeltıraş olarak tanımlayan Michelangelo’nun en önemli eserlerinden ‘Adem’in Yaratılışı’, yaratılış efsanesindeki büyük ayrılmayı ve birbirine ancak parmak ucu kadar yakın ama bir o kadar ayrı düşmüş Tanrı ve Adem’in hikâyesini konu alır. Hıristiyanlıkta Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesinin betimlendiği sahnede, birbirine değen işaret parmakları, Tanrı’nın Adem’i kendi suretinden yarattığına gönderme yapar.

  7) THE NIGHT WATCH – Gece Bekçileri.
  Harmensz van Rijn Rembrandt – 1606-1669 – HOLLANDA
  Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenbuch komutasındaki şehir muhafızlarının gece devriyesinin anlatıldığı tablonun en önemli özelliği, ışık oyunları sayesinde esrarlı bir hava yaratılmış olmasıdır. Tabloda, Barok tarzın en önemli özelliklerinden ışık gölge karşıtlığının, ressam tarafından ustaca kullanılması sayesinde, tüm figürler canlıymış gibi algılanır.

  8) GIRL WITH A PEARL EARING – İnci Küpeli Kız.
  Johannes Vermeer – 1632-1675 – HOLLANDA
  ‘Kuzey’in Mona Lisa’sı’ olarak adlandırılan ‘İnci Küpeli Kız’ tablosundaki genç kızın masumiyeti ve bakışlarındaki etkileyicilik, ressamın başarısını arttırmıştır. Tablonun ana objesi inci küpe ön plana çıkarken, ressamın tablolarında eksik olmayan mavi ve sarı renkteki örtü dikkat çeker.

  9) THE SWING – Salıncak.
  Jean Honore Fragonard – FRANSA
  Ressam eserlerinde, erotizm, toplumsal düzendeki çarpıklıklar, ‘an’ın resmi ya da aldatma gibi güncel temaları işledi. En önemli tablosu olan ‘Salıncak’, halinden memnun bir adamın, salıncakta sallanan genç kızın bacakları arasındaki gizli şeye baktığı anı anlatır. Eserde Fragonard, o dönemin kadınlarının, kabarık elbiseler giymesine karşın iç çamaşırı kullanmayarak, erkekleri kendine bağladığına gönderme yapar.  10) THE THIRD OF MAY 1808 – 3 Mayıs 1808.
  Francisco Goya – 1746-1828 – İSPANYA
  Goya, eserini Fransızların 1808’de Madrid’i işgali sırasında, Napolyon’un askerlerine direnen ve çaresiz kalan İspanyolların anısına resmetmiştir. Tablo, kanlı bir savaşı resmederek, tarihe ışık tuttuğu için önemlidir.

  11).LE BAIN TURC – Türk Hamamı.
  Jean Auguste Dominique Ingres – FRANSA
  Sanatçı Oryantalizme katkıda bulunan ‘Türk Hamamı’ tablosuyla dikkatleri üzerine topladı. Osmanlı topraklarında hiç bulunmamasına rağmen, bu kadar ustalıkla resmedilen çıplak kadınlarla dolu hamam, bazı çevrelerce alkışlanırken, bazılarınca olumsuz eleştirildi. 25 kadının çıplak biçimde hamam sefası yaptığı eseri, Le Figaro Dergisi ‘19’uncu yüzyılın en erotik resmi’ ilan etti.


  12) VASE WITH TWO SUNFLOWERS – Vazoda On İki Ayçiçeği.
  Vincent Van Gogh – 1853-1890 – HOLLANDA
  Sanatçının en ünlü tablolarından biri olan ‘Vazoda On İki Ayçiçeği’, parlak sarı rengi ve hemen tuvalden çıkacakmış gibi canlı oluşuyla sanatseverlerden tam not aldı. Vazoda görünen 12 ayçiçeği, gerçekliğinden çok, ressamın kendi iç dünyasındaki yansıması olarak tuvale taşındı. Ressamın, sade fon önünde ayçiçeklerine akıcı fırça vuruşlarıyla canlılık kattığı gözlemlenir.


  13) THE SCREAM – Çığlık.
  THE SCREAMEdvard Munch – 1863-1944 – NORVEÇ
  ‘Çığlık’, korkan, umutsuz ve karamsar bir insanın yüzüne verdiği ifadedeki mükemmelliğiyle dikkat çeker. Doğanın çığlığı olarak da anılan eserde ressam, gün batımı esnasında, trabzanlara yaslanmış insanın, doğanın sesini duyduğu andaki ifadesini resmeder.

  14) LES DEMOISELLES D’AVIGNON – Avignonlu Kadınlar.
  Pablo Picasso – 1881-1973 – İSPANYA
  20’nci yüzyılın en geniş vizyonlu sanatçısı olarak ünlenen Pablo Picasso’nun en çarpıcı resimlerinden ‘Avignonlu Kadınlar’, kübizmin ve modern sanatın başlangıcını simgeler. İnsan yüzünün temsilinin tüm kuralları, bu tabloda yıkılmıştır. Yüzdeki simetrinin reddedildiği eser, arkaik ve primitif sanattan izler taşır.

  15) THE KISS- Öpücük.1907-1908
  Gustav Klimt – 1862-1918 – AVUSTURYA
  ‘Öpücük’, anın ve mekânın dışında, bir yerde birbirlerinden geçercesine öpüşen bir çiftin tasviridir. Tabloda, Klimt’in vazgeçemediği çizgiler ve dekoratif süslemeler dikkat çeker. Kadın ve erkeğin dünyasındaki farklılığa dikkat çeken ressam, kadını çiçekler arasında tıpkı bir ilkbahar gibi resmederken, erkeği daha sert çizgiler ve geometrik desenlerle yansıtır. Kadın ne kadar kırılgan ve yumuşaksa, erkek o denli sert ve nettir.

  16) BLACK SQUARE – Siyah Kare.
  Kasimir Malevich – 1879-1935 – RUSYA
  Sanatçının ‘Black Square’ adını verdiği etkileyici tablosunda siyah kare sezgi, beyaz alan da onun ötesindeki boşluktur. Malevich, bir şeyin değil, hiçbir şeyin resmi olarak bilinen bu tabloyu, aynı dönem ‘sıfır biçim’ olarak yorumladı.  17) LA PERSISTENCIA DE LA MEMORIA – Belleğin Azmi.
  Salvador Dali – 1904-1989 – İSPANYA-1931
  Salvador Dali, sürrealizmin önemli temsilcilerinden biridir. Dali, hayatı boyunca bin 500’den fazla resme ve onlarca heykele imza attı. Sanatçının en ünlü tablolarından ‘Belleğin Azmi’, eriyen cep saatleri sembolizminde, zamanı ve belleği kullanır. Yapıt, Dali’nin ‘yumuşaklık’ ve ‘sertlik’ anlayışına önemli bir örnektir. Bir ağustos güneşi sıcağında eriyen Camembert peynirinden ilham alarak yağlı boya ile çalıştığı eser, değişmez ve katı olan zaman anlayışını protesto niteliğindedir.

  18) THE TWO FRIDAS – İki Frida.
  Frida Kahlo – 1907-1954 – MEKSİKA
  1939 15 yaşında geçirdiği ağır trafik kazasında ciddi şekilde sakat kalan Frida Kahlo, geri kalan hayatını hastaneler ve ameliyatlar arasında geçirdi. Frida’nın hemen her tablosu, hayatı boyunca çektiği acılardan feyz aldı. Kadınların toplum içinde karşılaştıkları zorlukları ve erkek egemenliğinin altında kalan kadın imajını tablolarına yansıttı.

  19) NIGHTHAWKS – Gece Kuşları.
  Edward Hopper – 1882-1967 – ABD 1942
  Sanatçının eserlerinde daha çok günlük Amerikan hayatının yalnızlığı yer aldı. Barlar, restoranlar ve hatta benzin istasyonları bile Hopper’ın ilgi odağı oldu. Manhattan’daki bir restorandan esinlenerek çizdiği ‘Gece Kuşları’ tablosu, Amerikan resim tarihinin önemli eserlerinden biri. Tabloda, gece geç bir saatte, şehir uyumasına rağmen, birbirine yakın duran ama hiç konuşmayan üç müşteri konu edilir. Ünlü Pearl Harbour saldırısı sonrası yapılan resimde, garsonun başındaki denizci şapkası, bu vahim olaya gönderme yapar. Birbiriyle hiç konuşmadan duran üç insanın aralarındaki kopukluk ve karamsar halleri, dönemin Amerikan toplumunun psikolojik yansıması sayılır.

  20) NAVE NAVE MOE.
  Paul Gauguin – 1848-1903 – FRANSA
  Hayatının büyük bir bölümünü Tahiti’de geçiren Paul Gauguin 1894’te yaptığı başarılı tablosu ‘Nave Nave Moe’, Tahitili iki genç kızın gün ortasındaki en saf halini anlatır. Kullandığı canlı renkler ve resmin doğallığı, ressamın başarısını perçinler. Sentetik teknik kullanan ressamın eserinde iki kız, kompozisyondan uzak, yapıştırma gibi durur.

  21- GUERNICA
  Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937’de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur. Saldırı sırasında 250 ila 1.600 kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı.

  İspanyol hükümeti, Paris’teki 1937 Dünya Fuarı kapsamındaki Modern Hayatta Sanat ve Teknik sergisinin İspanya’ya ayrılan bölümünde sergilenmek üzere, Pablo Picasso’ya büyük bir duvar resmi sipariş etti. O sırada gerçekleşen hava saldırısından etkilenen Picasso, saldırıdan sonraki 15 gün içinde bu duvar resmini tamamladı. Tablo ufak bir dünya turu kapsamında çeşitli ülkelerde sergilendi ve beğeni topladı. Böylece İspanya’daki iç savaşa diğer ülkelerin ilgisi de çekilmiş oldu. Guernica, savaş trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. Tablo zaman içinde, savaşın yarattığı trajedilerin anımsatıcısı, savaş karşıtı ve barış yanlısı düşüncelerin sembolü haline gelmiştir.
 • Poppyl⠀ོ tekrar paylaştı.
  Ey gönül! Şimdi sorarım sana, hangi aşk daha büyüktür?
  Anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yürek deşen mi?
  Şems-i Tebrizi.
 • Poppyl⠀ོ tekrar paylaştı.
  Sevdiğiniz için acı çekiyorsunuz, daha fazla sevin. Aşk yüzünden ölmek, yaşamaktır.
  Victor Hugo
  Sayfa 1098 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2. basım
 • Poppyl⠀ོ tekrar paylaştı.
  Hayattaki en güzel mutluluk sevildiğinden emin olmaktır.
 • 416 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
piano ve muzik öğretmeni (müəllim)
Azerbaycan
15 Şubat
Kadın
1268 okur puanı
30 Eki 2018 tarihinde katıldı.

Şu anda okuduğu kitap

 • Sen Gelmeden Önce

Okuduğu kitaplar 73 kitap

 • Düşler Krallığı
 • Monte Cristo Kontu
 • Bülbül
 • Şeker Portakalı
 • Bir Çöküşün Öyküsü
 • Gurur ve Önyargı
 • Kuzey ve Güney
 • Northanger Manastırı
 • Akıl ve Tutku
 • Mansfield Parkı

Kütüphanesindekiler 5 kitap

 • Bronz Atlı
 • Anna Karenina
 • Kan ve Aşk
 • Angela'nın Külleri
 • Boleyn Mirası

Beğendiği kitaplar 5 kitap

 • Gurur ve Önyargı
 • Bronz Atlı
 • Küllerinden Doğan
 • Sıfırlananlar
 • Boleyn Kızı

Beğendiği yazarlar 152 kitap

 • Alexandre Dumas
 • Freidoune Sahebjam
 • John Keats
 • Eric Berkowitz
 • İpek Ongun
 • Elxan Elatlı
 • Gaston Leroux
 • Edith Wharton
 • Anne Brontë
 • Elizabeth Hoyt
Okur takip önerileri
Daha fazla