Giriş Yap

Stieg Larsson

Yazar
8.8
5,2bin Kişi
20,7bin
Okunma
607
Beğeni
15,5bin
Gösterim
Reklam
·
Reklamlar hakkında

Hakkında

Milenyum üçlemesinin yazarı olan Karl Stig-Erland Larsson, 1954 yılında doğan, 2004 yılında hayatını kaybeden İsveçli gazeteci ve yazardır. Ejderha Dövmeli Kız (The Girl with the Dragon Tattoo), Ateşle Oynayan Kız (The Girl Who Played with Fire), Eşek Arısı Kovanına Comak Sokan Kız (The Girl Who Kicked the Hornets' Nest) romanları, 40'tan fazla dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır. Asıl ilginç olan, sonradan olağanüstü başarı kazanmalarına rağmen, Larsson öldüğünde romanlarının henüz basılmamış olmasıydı. Cünkü işten sonra sadece kendi keyfi için yazdığı kitapları hiçbir yayınevine göndermemişti. İlk romanı olan Ejderha Dövmeli Kız, ölümünden 1 yıl sonra, 2005 yılında İsveç'te basıldı. Kitabın orijinal ismi Man Som Hatar Kvinnor yani, Kadınlardan Nefret Eden Adam'dı. Fakat İngilizce'ye The Girl With The Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) ismiyle çevrildi. Larsson, Milenyum'u 10 kitaplık bir roman serisi olarak planlamıştı. Hatta dördüncü romanın ilk 4 bölümünü de yazmıştı. Ölümünden sonra, dizüstü bilgisayarında beşinci ve altıncı kitaba dair notlar da bulundu.
Tam adı:
Karl Stig-Erland Larsson
Unvan:
Yazar
Doğum:
İsveç, 15 Ağustos 1954
Ölüm:
İsveç, 9 Kasım 2004
Reklam
·
Reklamlar hakkında

İncelemeler

Tümünü Gör
646 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Millennıum Serisi (1)
Herkese Merhaba, Daha önceden de defalarca bitirdiğim ve şuanda da uygulamada gözükmesi için tekrar okumaya başladığım bu serinin ilk kitabıyla ilgili bir inceleme yazmak istiyordum uzun zamandır...Benim en sevdiğim seri bu dersem abartmış olmam...Olay örgüsünü yazar o kadar ustaca işlemiş ki kitabın sayfa sayısına rağmen ne olaydan kopma ne de kitapla ilgili bir uyuşmazlığa düşüyorsunuz..Karakterlerin özgünlüğü, kendilerine has özellikleri ve yazarın betimlemeleri kitabı başarılı yapan baş unsurlar arasında.. **Kitaba gelecek olursam, Millenium adı verilen derginin kurucu ortaklarından ve editörlerinden olan Mikael Blomkvist son kaybettiği davasından dolayı kaybettiği itibarını tekrardan kazanmaya çalışır..Davayı kaybedişinin ertesi günlerinde Henrik Vanger'in avukatı Dirch Frode tarafından ona teklif edilen konunun kafasını dağıtacağını düşündüğünden kabul eder..Ama Henrik Vanger in ondan istediği şey ona çok tuhaf gelir çünkü Henrik Vanger ondan kırk yıl önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolan yeğeni Harriet Vanger in başına neler geldiğini öğrenmesi eğer öldürülmüşse bile katilinin kim olduğunu bulmasını istemesidir..Daha garip olan bir şeyde Henrik Vanger in yeğeni kaybolduktan sonra her yıl doğum günlerinde kurutulmuş çiçeklerden oluşmuş çerçeveler almasıdır...O anki zor durumunu düşünürken Mikael bu teklifi kabul eder ve bu zorlu macerada yolları Lisbeth Salander ile kesişir...Sıradışı görünüşü, gizemli geçmişi ve zeki bir kız olmasıyla Lisbeth Salander bu davanın ilerleyişini büyük ölçüde ilerletir ve bu ikili Vanger ailesinin kirli geçmişini, seri cinayetleri ve kutsal kitapla arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarıp başarılı olurlar... -Bir yazar Lisbeth Salander gibi birinin karmaşık ve büyüleyici bir betimlemesini yaptığında bizim yapabileceğimiz tek şey onun önünde saygıyla eğilmektir..Bundan daha iyisi yapılamazdı... -Gefle Dagblad, İsveç **Böyle bir kitap için böyle bir inceleme tabi ki yetmez,,Ama genel hatlarıyla bu şekilde özetleyebilirim...Ayrıca serinin benim de okuduğum diğer iki kitabı:
Ateşle Oynayan Kız
Arı Kovanına Çomak Sokan Kız
.. **Ayrıca kitabın 2011 yapımlı David Fincher imzası taşıyan bir filmi de bulunuyor..Filmi de kesinlikle efsaneydi.. **Bu seriyi okumayanlar varsa gerçekten hemen alıp okusun..Lisbeth Salander ile hem bir sürü macera yaşıyorsunuz hem de onun gizemli geçmişine yolculuk yapıyorsunuz... Şiddetle tavsiye ediyorum.. Kitapla kalın...
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.11