A. Melissa CÜMRÜ'ün Kapak Resmi
A. Melissa CÜMRÜ tekrar paylaştı. 08 Haz 2017
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir, Bridget Jones'un Günlüğü'ü inceledi.
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok popüler olduğu zamanlarda okumuştum. Eğlenmiştim sanırım. Aklımdan hiç çıkmayan bir de cümlesi vardır. " asla topuklu ayakkabılar üzerinde uzaklara bakarak havalı havalı yürüyen kızlardan olamayacağım." İşin komik tarafı topuklu ayakkabı tüm kadınlarda tam da bu hissi yaratır :D

A. Melissa CÜMRÜ, Alaycı Kuş'u inceledi.
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bana kalırsa diğer iki kitaba göre en sade kitap bu oldu. Tabii içinde beni derinden etkileyen yerler oldu ama bir Ateşi Yakalamak kadar sarmadı nedense. Kitabı iki haftada bitirmiştim. Ateşi Yakalamak daha az bir sürede bitirmiştim mesela.

Kitabın en etkileyici kısımlarına gelirsek -River Song Theme: Spoilers!- ;

- Katniss, tam President Snow'u öldürecekken President Coin'i öldürmesi sonucu Snow'un kahkaha atışı. Okurken gerçekten kulağımda yankılandı ve filmde de istediğim şekilde duydum o inanılmaz kahkahayı.

- Finnick'in ölmesi. Suzanne Collins'e sövecektim resmen. Filmde izleyince daha bir kötü oldum.

- ''Prim.'' der susarım. Katniss haklı bir direniş uğruna tüm her şeyini kaybetti. Evini, kız kardeşini vs. Kitabın sonunda Katniss'in psikolojik çöküntü içinde olduğunu görüyoruz. Sevdiğim karakterlerin böyle yıkılmış olduğunu görmek gerçekten acı veriyor ama bizde bu tür şeyler yaşasak bizim de psikolojimiz bozulurdu muhtemelen. Filmde özellikle o son sahneyi seriye hakaret olarak algılıyorum. Hata öyle bir sahnenin yok olduğunu var sayıyorum.

- Peeta'nın Katniss'e saldırdığı an. Vallahi çok fena oldum hem okurken hem de izlerken.

- Biraz filme kayacağım ama Hanging Tree şarkısının olduğu sahne, insana herhangi bir konuda isyan etmesine sebep olacak bir sahneydi. O şarkıyı da ayrı severim. Vevo'nun yaptığı remix halini dinlemenizi tavsiye ediyorum.

- Ve beni en derinden etkileyen kısım: ''Başkan Snow size bir mesaj gönderdiğini mi söylüyor? Pekala, benim de ona bir mesajım olacak. Bize işkence edebilir, bizi bombalayabilir, mıntıkalarımızı yakıp yıkabilirsiniz… Ama bunu görüyor musunuz? Yangın büyüyor! VE EĞER BİZ YANARSAK, SİZ DE BİZİMLE BİRLİKTE YANARSINIZ!''

A. Melissa CÜMRÜ tekrar paylaştı. 08 Haz 2017
Simge Sayılgan, bir alıntı ekledi.
24 Eki 2014 · İnceledi

Bakışlarımı ağır ağır kaldırınca dört bir yanımı kaplayan suyu idrak ettim. Aklımda tek bir düşünce netleşiyordu. Burada alevler içindeki kıza hiç yer yok.

Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 275)Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 275)
A. Melissa CÜMRÜ tekrar paylaştı. 08 Haz 2017
Emine Vargılı, bir alıntı ekledi.
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bir avuç orman meyvesiyle yerle bir oluyorsa, sistem çok kırılgan demektir.

Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 29)Ateşi Yakalamak, Suzanne Collins (Sayfa 29)
A. Melissa CÜMRÜ, Ateşi Yakalamak'ı inceledi.
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin en iddialı ve en iyi kitabıdır kanımca. Geçen kitabın son sayfalarında da olduğu gibi bu kitabın son sayfalarında da Katniss bizi şaşırtmıyor. Yapması gerekeni yapıyor ve yaratığı isyanın nelere sonuç olabileceğini biz okuyuculara düşündürerek diğer kitaba saklıyor.

Ayrıca, bu seriye yeni karakterler ekleniyor. Capitol'e daha da yaklaşıyoruz. Ve yanlış hatırlamıyorsam -okuyalı dört sene geçti- President Snow'u burada görüyoruz. Tabii serinin son kitabı Alaycı Kuşta'da daha ağırlıklı göreceğiz kendisini.

Beni en derinden etkileyen kısmı 11. Mıntıkada Katniss'in Rue için yaptığı duygusal konuşma sonucu yaşlı bir adamın Alaycı Kuşu ıslık çalarak elle yapılan sembolü yapmasıydı. Sonuç, yanlış hatırlamıyorsam Barış Muhafızları tarafından kafasına sıkılarak öldürülmesi ve Katniss'in o an yaşadığı karmaşaları okurken çok farklı hissetmiştim. Filmde de o sahneyi güzel işledikleri için ayrı seviniyorum.

Dipnot: Serininde en iyi kitabı olduğu gibi film serisinde de en iyi filmdir, Ateşi Yakalamak.

A. Melissa CÜMRÜ tekrar paylaştı. 08 Haz 2017
Sadık Kocak, Ateşi Yakalamak'ı inceledi.
11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

1. Bölüm - Kıvılcım ;
Sadece bir kırbaçlanma vakası vardı ve tamamen durgun geçen bir bölümdü.
2. Bölüm - İsyan ;
Bazı köylerin sonunda isyan ettiği haberleri geliyor ama insanı heyecanlandıracak bir olay yok.
3. Bölüm - Düşman ;
Kitabın en güzel bölümüydü. Tüm heyecan ve aksiyon buradaydı. Okurken kendimden geçtim ve bitmesini hiç istemedim..

A. Melissa CÜMRÜ, bir alıntı ekledi.
08 Haz 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Ancak SS birliklerinin Kazimierz'i işgal etmeleri Oskar'ın içinde esaslı bir tiksinti hissi yarattı. Bu his; Oskar'ın para kazanma yollarını, kadınlara gününü gün etme veya arkadaşlarıyla akşam yemeklerine çıkma alışkanlıklarını doğrudan etkileyecek bir düzeyde değildi, fakat ülkeye egemen olan güç gitgide gerçek yüzünü belli ederken onun davranışlarına yön verecek, aklından çıkmayı reddedecek, onu tehlikeye düşürecek ve güçlendirecek türdendi.

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 72)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 72)