Andy Weir

Yazar 8,5/10 · 765 Oy · 3 kitap · 1425 okunma ·  73 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

73 okur beğendi.
765 puanlama · 166 alıntı
2 haber · 3.167 gösterim
1.425 okur kitaplarını okudu.
1.073 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
54 okur kitaplarını şu anda okuyor.
60 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Andy Weir'in Biyografisi

Amerikalı yazar Andy Weir çıkış romanı olan Marslı ile tanınmaktadır. Kitap Goodreads okurlarına göre 2014'ün en iyi bilim-kurgu romanı seçilmiştir.

Andy Weir'in Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (710 Oy) ·  1.336 Okunma
8,1/ 10  (54 Oy) ·  88 Okunma
10,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
19 Şub 03:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Müslümanlar insanlara karşı eğilmezler," dedi Rudy. "Muhammed Peygamber bile kimsenin ona karşı eğilmesine izin vermemiş. Sadece ve sadece Allah'a karşı boyunlarını eğerler. Başka kimseye değil."

Artemis, Andy Weir (Sayfa 159 - İthaki Yayınları, 2018. Çeviren: Emre Aygün)Artemis, Andy Weir (Sayfa 159 - İthaki Yayınları, 2018. Çeviren: Emre Aygün)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Küçük boyutlu basınç alanlarında karşılaşılan sorun CO₂ zehirlenmesidir. Dünyadaki tüm oksijene sahip olun, CO₂ seviyesi yüzde 1'in üzerine çıktı mı uyku bastırmaya başlar. Yüzde 2'de sarhoş gibi olursunuz. Yüzde 5'te bilincinizi kaybetmeniz an meselesidir. Yüzde 8 sizi eninde sonunda öldürecektir. Hayatta kalmak oksijenle alakalı değildir, CO₂'ten kurtulmakla alakalıdır.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 263 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 263 - İthaki)
Aysel, bir alıntı ekledi.
08 Oca 2015

...En büyük tehlike umudunu kaybetmesi. Eğer hayatta kalma imkanı olmadığı sonucuna varırsa, çabalamayı bırakacaktır.

Marslı, Andy WeirMarslı, Andy Weir
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
17 Şub 18:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Babamdan öğrendiğim bir şey: Verdiğin sözü her zaman tut.

Artemis, Andy Weir (Sayfa 55 - İthaki Yayınları, 2018. Çeviren: Emre Aygün)Artemis, Andy Weir (Sayfa 55 - İthaki Yayınları, 2018. Çeviren: Emre Aygün)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
08 Nis 20:09 · Kitabı okuyor

Fabrikalar yeniden inşa edilebilirdi. İnsan hayatı edilemezdi.

Artemis, Andy Weir (Sayfa 44 - İthaki)Artemis, Andy Weir (Sayfa 44 - İthaki)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
08 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünya üzerinde olmayan her hangi bir yere, hiçbir ülkenin sahiplik iddia edemeyeceğini söyleyen bir uluslararası bir anlaşma var. Başka bir anlaşmada da, eğer herhangi bir ülkenin toprağı üzerinde değilseniz, deniz hukukunun geçerli olduğunu söylüyor.
Yani Mars "uluslararası sular" sayılıyor.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 294 - İthaki)Marslı, Andy Weir (Sayfa 294 - İthaki)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
07 Nis 08:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Küfürlerinizi çeşitlendirmek önemlidir. Aynı küfrü fazla kullanırsanız etkisini yitirir.

Artemis, Andy Weir (Sayfa 142 - İthaki Yayınları)Artemis, Andy Weir (Sayfa 142 - İthaki Yayınları)
Seda, bir alıntı ekledi.
14 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Daha önce hiç yanlış otoban çıkışına girdiniz mi? Geri dönebilmek için diğer çıkışa kadar gitmeniz gerekir ama siz yolun her bir santiminden nefret edersiniz çünkü hedefinizden giderek uzaklaşmaktasınızdır."

Marslı, Andy Weir (Sayfa 344)Marslı, Andy Weir (Sayfa 344)
Bütün Alıntıları Göster
Bayan Okur, Marslı'ı inceledi.
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bilimkurgu kitapları genelde benim ilgimi çeken kitaplar olmamıştır ama bu kitap beni kendine çekti. Filmini de izlemek istiyorum bir an önce hayalimdeki marslı kitabını bir de canlanmış şekilde görmek zevk verici olur. Kitabın bazı bölümleri sadece yapılan şeylerin tanımı da olsa biyoloji, kimya tüm derslerime yarar sağladı resmen gördüğüm konuların örnekleri gibiydi. Çok eğlendim okurken.

Sergen Özen, Artemis'i inceledi.
 24 Şub 15:54 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Gezegenlerin her biri, isimlerini mitolojik karakterlerden almıştır. Artemis, kökeni Yunancadan gelen yine mitolojik bir kelimedir.

Dünyadan gelen az sayıda insan, birkaç kabarcıktan oluşmuş bir şehre ayak basıyorlar: Artemis. 2000 civarında insanın yaşadığı bu şehri adlandırıyorlar aynı zamanda. Para birimi, konaklanılan oteller, barlar, farklı maceralar yaşamak isteyen turistler, katmanlar, koridorlar, taşçılık işleri ile romantik bir şehir oluşuyor gözümüzde. Fantastik olmamakla birlikte yakın geleceği konu alan bir “Bilim” eseri olarak da tanımlayabiliriz Artemis’i.

Jasmine Bashara. Kısa boylu, kurnaz ve esprili; araştırıcı, çalışkan ve her gün üzerine koyarak ilerleyen bir kadın. Hiçbir zaman kahramanlık peşinde koşmayan, sadece zengin olmayı arzulayan, şehrin altını üstüne getiren Suud uyruklu bir kadın. Cinsellik konusunda rahat davranan bir kadın karakter oluşturulmasının altında mesaj yattığını söyleyebiliriz. Bir erkeğin alışkın olduğu rahat davranışların aynısını bir kadının göstermesi Weir’in feminizme ayna tutması olarak yorumlanabilir. Jazz’ın dilinden çıkan mizahsal argo ve küfür bu bağlamda değerlendirilmelidir.
Evet, olaylar Jazz’ın dilinden aktarılıyor. Anlatım, çoğunlukla Jazz’ın gördüğü ve planladığı olayları diğer karakterlere aktarması şeklinde oluşuyor. Kitapta yer alan teknik hava ile anlamlandırılması güç terimler, bölümlerin sonunda yer alan Jazz ile Kelvin’in özet niteliğindeki mailleriyle açıklığa kavuşup bu problemi minimum düzeye indiriyor.

Bir suç işliyor karakterimiz. Hasat araçlarını sabote ediyor, sabotaj suçu ile beraber kaçakçılık işine de bulaşan Jazz için hayatta kalmanın tek yolu her şeyi bilen Sanchez Alimünyum’u (şirket) durdurarak kendini temize çıkarmak. Tanınmamak için peçe takıyor kimi zaman; işlediği suçlar nedeniyle tanınmaması için elzem olan bir yöntem olarak görüyor bunu. Yakalandığında dünyaya, yani ülkesine gönderilerek cezalandırılacak; fakat bir kadın olarak ülkesinde, karşı cinsinden daha ağır yargılanıp ceza alacağını da biliyor. Çokça farklı kültürlerden bezenen Weir, karaktere bir Arap kökeni vermesiyle riski artırma düşüncesi de oluşturmuştur sanırım. Farklı kültürlerden karakterlerin romanda önemli kişiler olup, o kültürlerden bilgi vermeleri, Weir’in araştırıcı bir kimlik taşıdığını da gözler önüne seriyor. Entel bir kişinin dilinden süzülen akıcı ve anlamlı cümlelerin sonunda argolu bir küfür kendini gösterse de durum pek değişmiyor. Marslı’daki ince mizahlar Artemis’te yerini avam bir dile bıraksa da, Farklı bir evrendeki macera, merak bilgi ve gizemin etkisinin çok canlı olduğunu söyleyebilirim.

Jazz’ı sevemedim. Bencil ve kötü bir karakter çizilmesine karşın, güçlü ve “kendi yolunu kendi çizen” bir kadın her zaman takdir edilmeye değer ne de olsa.
#27496820 />

0’ın altında ve üstünde seyreden kabarcıklar bir şey ifade ediyor: Üst seviye arttıkça zenginlere hitap eden bölgeler, alt seviyesi alçaldıkça fakirlere hitap eden bölgeler oluyor. Jazz, Conrad kabarcığında -7’ye iniyor. Soğuyan, daralan, kötü şartları olan bir şehir. Böyle bir yapı içerisinde doğal olarak o durumda yaşayan Ploretarya sınıfının yansımasını net olarak görüyoruz burada.

Yakın geleceği konu alan, henüz tanışmadığımız ve görmediğimiz olaylar zincirlerine sağlam bir kurgu oturtulması elzemdir. Bilimkurgu kelimesinden ikinci kelime olan Bilim-“kurgu”nun önemini söylemeye gerek var mı? Bu önemli bir mevzu, e Dostoyevski okumuyoruz sonuçta.

Kitap biter ve delice sorular hâlâ havadadır. Şu oksit neredeydi, nasıl birbirlerine bağlanıyordu vs vs. Birçok şey havada kaldı fakat Weir'in gizemli ve mizahsal dünyası tek başına beğenerek okumam için yeterli sebepti. Artemis’i Marslı’dan sonra okumam kendi adıma talihsizlik olabilir, ama iyisi mi önce Artemis’ten başlayın derim.

Keyifli okumalar.

Ferman Mamedov, Marslı'ı inceledi.
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk önce, bize bilim-kurgu romanından daha fazlasını sunduğu için Andy Weir'e teşekkür etmek isterim. Ben, hayat-kurgu diyorum buna. Hayat şartlarının olmadığı bir yere bilimle hayat şartlarını "taşıma" çabalarını kurgulamıştır. Büyük bir maceraya büyük bir heyecanla başladığımız gibi, büyük macerayı büyük heyecanla da bitiriyoruz.Mars'tan bahsediyoruz; ölümden başka hiçbir şeyle öldüremediğimiz UMUT'un dahi anlamını yitirdiği bir gerçeklikten. Burada her şey bilimle anlam kazanıyor.Hesaplar o kadar ince ve bilimsel ki, küçücük hata bile ölüm demek. Romanı okurken Mark Wattney gibi her anınızın ölümle burun buruna mücadele vererek geçtiğini hissedeceksiniz.

"Marslı" edebiyatta yeni bir türün -hayat kurgu'nun- başlangıcı olmalıdır. Evet, olaylar Mars gezegeninde geçiyor daha çok ve kurgusu da bilinen bilim-kurgudur. Fakat her kim bu romanı bilim-kurgu eserleri listesinde sıralasa da ben asla bunu yapamam; "Marslı" hayat-kurgu romanıdır. Zannetmiyorum ki bu güzide eser bize bilimsel veya teknik detaylar vermek ve Mars gezegeninde çaresiz kalmanın gerilimini yaşatmak için yazılmış olsun. Bana göre bu roman, bu kurgu Dünya'mızı anlatıyor, onun farkında olamadığımız gerçeklerine dikkat çekiyor, bıktığımız, anlam bulamadığımız, bunalıma girdiğimiz, nimetlerinin değerini bilmediğimiz dünyamızı bize olumlu anlamda inşa etmenin çabasını, mesajını veriyor. Bu yüzden kızıl gezegende mahsur kalıyoruz, oksijensiz kalıyoruz, yaşamımızı sürdürmek için bir hayat inşa etmemiz gerektiği durumda kalıyoruz. Ve bunun muazzam çilesini veriyoruz. Mars'taki yaşamımız ölümle mücadele ötesine varamıyor. Meğer ki Dünya'mızda da böyle değil midir?! En basitinden örnek olarak bir ağacın varlığı, bir ormanın ve yeşilliğin olmasını gösterebiliriz. Karbondioksidi alırlar, oksijen bırakırlar. "Kıyamet kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz" hadis-i şerifini tam da burada hatırlatmakta oldukça yerinde olacaktır. Tüm ağaçları ve yeşilliği mahvettiğimizi düşünelim. Mars'a gitmeye gerek kalmaz, Mark Wattney'in çilesini kendi gezegenimizde de tecrübe edinebiliriz. Nefes alamadığımız sürecin ötesi ölüm değil mi?! Üzücü değil mi hayatımızın ölümle mücadele üzerine kurgulanmış olduğunu bilmek; farkında olarak veya olmayarak. Marslı'nın aile, anne, okul, bilimin önemi, bize sunulmuş hayatın ne kadar muazzam bir nimet olduğunun farkında olma...gibi anlatmak istedikleri var. Siz Hermes'in nereseine takıldınız? Dünya'nıza dönünüz; mektubu götürüp annenize gösteriniz ve ona sarılınız, arkadaşlarınıza koşunuz ve onlara içtenlikle bakış atınız, okula gidiniz hocanızdan çiçek yetiştirmeyi öğreniniz.

Ahh.. "Marslı"!.. İnanıyorum ki en iyiler arasında kendine yer edineceksin ve yerinde sabit kalacaksın.

Anlatılacak çok şey var.Bu 'çok şey' diye tabir ettiklerimi her kesin okuyup kendince anlaması en doğrusu.

Keyifli okumalar!..

Sergen Özen, Marslı'ı inceledi.
 14 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, bir kaza sonucu Mars'ta kalan Mark Watney isimli bir astronotun hayatını konu alıyor.
Bu kaza sonucunda onun tek yapması gereken, birileri onu kurtarana kadar hayatta kalmayı başarmak.
Weir'in mekanik, astronomi ve insanlı uzay uçuşları üzerinde oldukça fazla kafa yorduğunu görebiliyoruz. Öyleki kitaptaki teknik terimlerin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğunu kavrayamama, ne anlama geldiğini bilememe gibi sorunlar kitabın ancak okunmasını zor hâle getiririr.
Bu terimlerden benim gibi bi-haber olanlar için, ilk sayfadaki harita kısmına göz atmak gerekir en azından.- Hab, Schiaparelli, Pathfinder vs gibi.-
Evet zorlandım, fakat olay örgüsü gerçekten harikulâde. Bazı kitapları zihinde canlandırmak ayrı bir keyiftir ya, işte onlardan bir tanesi.

Filmi de gayet başarılı. Watney, zihnimdeki Watney'di. Esprilerine yer verilmemesi biraz soğukluk havası bırakmış olsa da kitaba sadık kalındığını söylemek mümkün.
Kitap okumayı, her zaman film izlemekten önce yeğ tutarım, ama bu kitap için aksini söylemek bence daha doğru olacaktır, buna inanmalısınız.

Damla Köseoğlu, Marslı'ı inceledi.
 25 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bilim-kurgu türünde sayısız kitap vardır belki ama 'Marslı' kadar sağlam olanların sayısı çok azdır eminim. Goodreads okurları tarafından 2014 yılının en iyi bilim-kurgu romanı seçilmiş. Şaşırdım mı? Hayır. Çok iyiydi, fazla iyiydi. Böyle bir kitabı yazmak için yapılan çalışmaları düşünemiyorum teknik detaylar,verilen bilgiler oldukça iyi bir olay örgüsüne oturtulmuş. Yazarımız Andy Weir'in oldukça eğlenceli bir anlatımı var. Sinemaya uyarlanmış olması da beni ayrıca mutlu etti, hemen filmini izlemeliyim. Okumayanlar durmanız hata. Kitabı alın, başlayın ve Kızıl Gezegen'in tadını çıkarın.

İsmail | Synergy, Artemis'i inceledi.
 18 Şub 20:01 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

''Baş yapıtlarını ilk eserlerinde verenler yok olmaya mahkumdurlar.''
Bu sözü bir yerde okumuştum yoksa bana mı öyle geliyor, ünlü birinin sözü gibiydi galiba veya beş dakika da olsa ben ünlü olayım, benim sözüm olsun.:) Nihayetinde mantıklı bir söz. Bu sözün rotasına Andy Weir'i katmak istemiyorum lakin Artemis'de umduğumu bulamadım be arkadaş...

2014 yılında çıkan Marslı kitabıyla, tüm bilim-kurgu seven-sevmeyen insanların gönlünde taht kuran yazar Andy Weir, şüphesiz bir büyük başarı yakaladı. Türk okurlarının da çok büyük ilgisini çekti. Aradan geçen yıllar sonra okurlar, acaba yazarın ikinci meyvesi ne zaman gelir diye düşünürken, en nihayetinde 2018 başlarında elimize geçti. Sitede de çok sayıda arkadaşımız büyük bir beklenti içinde oldu. Bunlardan biri de bendim.:) Öyle ki elime geçtiği andan itibaren sanki ilk aşkımdan bir mektup gelmiş gibi hemen okumaya başladım. Sayfalar ilerledikçe de içimi bir hüzün kapladı. Çünkü ortalıkta ne Andy Weir ne Marslı'dan Mark Watney, ne de yazarın karakter üzerinden verdiği ince espriler vardı. Şimdi yazarın hakkını yemeyelim elbette vardı bir şeyler ama ne derler ilk göz ağrısı gibi, herhalde bundan kaynaklı bir durumdu tat alamayışım. Küfrediş şekli bile Marslı'da daha güzeldi yani.:) Kendi kendime dedim ki acaba karakter kadın olduğu için mi diye? Ama kitabın sonlarına geldiğimde biraz daha güzel geçti elbet. Aslında bu eserin ilkine göre basit kalışı tamamen kurgudan dolayı. Çünkü okuduğunuzda göreceksiniz ki kurgu, çizgi film gibi bir şey. Bir paragraf da eser içeriği için ayırayım:

Artemis ismini bildiğimiz gibi eski Yunan Tanrıçalarından geldiğini anlıyoruz. Apollo bile Artemis'in kardeşlerine verilen isim olduğunu görüyoruz. Okuduğum Limit kitabında da bu Artemis olayı geçiyor. Ünlü astronot Neil Armstrong'un uzay aracının ismi olan Apollo 11 de eski isimlerden geliyor. Şimdi Ay'da bulunan Artemis ismine gelelim: Dünya'dan buraya gelip yerleşmiş az sayıda insanların yaşadığı bir mahalle tarzı gibi bölgeye verilen isim. Burada da baş karakterimiz Jazz Bashara oluyor. Kısa boylu, kurnaz, esprili bir kadın. Fakat bazen boyundan büyük işlere karışıyor. Genç yaşına rağmen Artemis şehrinin altını üstüne getiriyor. Kimi zaman gülüyor, kimi zaman üzülüyoruz. Okurken sıkılmıyoruz fakat Marslı'yı okuyanın Artemis'i zayıf bulacağı inancındayım. Çünkü hep bir basitlik vardı. Yazarımız kendi idolünden gitmek istemiş ama 3-5 güzel espri, kurgunun gerçekten önemli bir mevzu olduğu anlayışının önüne geçemiyor malesef...

Bir de Andy Weir'i; Arthur Clarke, Isaac Asimov, Philip Dick gibi bilim kurguya önemli hizmetlerde bulunmuş yazarlarla kıyaslamamak lazım. Çünkü yazarımız saf bir bilim kurgunun ötesinde eserlerine kendi tarzından bazı şeyler katmaya çalışmış. En önemlisi ise keskin esprileri oluyor. Bilgi üzerine de katkıları var, gerçi bu eserde diğerine göre azdı. Zaten Andy Weir genç bir yazar ve daha tecrübe edineceği beklentisi içindeyim. Son olarak bilim-kurguyu ayakta tutan en önemli etmen 'DRAM' dır. iyi bir bilim kurgu içinde aşk, espri, bilgi bolluğu geçse de, onu güzel yapan hüzündür, dramdır. Ay'da, uzayda gerçekleşen ölümler bile Dünya'da gerçekleşen ölümlerden daha asildir sanki. Büyük bir çaresizlik, büyük bir yalnızlıktır uzay... İyi okumalar...

Mehmet Sımadali, Marslı'ı inceledi.
 20 May 2017 · Kitabı okudu · 14 günde

"Mars" merakıyla okuma arzusundaysanız, bu arzudan vazgeçin derim. Bu roman Mars'ı değil, Dünya'mızı (hem de dünyamızı) anlatıyor. Kendimizi anlamanın en iyi yolunun kendi dışımıza çıkmak olduğu söylenir. Bunun gibi dünyamızı da anlamlandırmanın en iyi yolu dünyamıza onun dışındaki konumdan bakmaktır. Dünyamızda yakalama imkanımız olmadığı bakış açısını Mars'ta veya herhangi bir gezegende yakalama şansımız vardır. İşte Marslı bu bakış açının eseridir.

mithrandir21 | Uğur, Artemis'i inceledi.
19 Nis 20:55 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

İlk romanınız Marslı kadar güzel, orijinal ve etkileyici olursa, değil Artemis gibi bir ikinci kitabınız, yazacağınız yirminci kitabınız bile ilk romanınız olan Marslı ile kıyaslanır ve her seferinde Marslı üzerinden de puanlanır. Aslında yazarların kendi kitapları arasında kıyaslama yapmayı pek sevmem ama dediğim gibi ilk roman Marslı olunca ister istemez böyle durum gerekiyor, hele ki ikinci kitap da Artemis gibi kötü olunca bu durum daha da çok gerekiyor. Marslı farklı, farklı olduğu kadar da eğlenceli bir kitaptı. Aslında farkını ortaya koyan en büyük etkenlerden biri de eğlenceli olmasıdır diyebiliriz. Marslı’nın bir başka büyük başarı ise içinde fazlasıyla, çok da teknik şekilde olmak üzere fiziksel, kimyasal ve botanik ile ilgili terimler olsa da okurken en ufak bir şekilde okuru sıkmamasıdır. Aksine bu saydıklarım ile beraber Marslı okuru kendine bağlayabilmiştir. Marslı için denebilecek olumsuz tek şey sanırım “Kahretsin” diye başlayan sollerin “Neyse ki” diye bitmesiydi.

Artemis ise maalesef Marslı’nın verdiği etkiyi en ufak bir şekilde veremeyen, aslında adı bilim kurgu olan ama basit bir ABD aksiyon filmi havasında olan bir kitap. Mark’ın esprileri ciddi ciddi insanı güldürürken Jazz’ınkiler ise insana ukalaca geliyor, aslında Jazz’ın bizzat kendisi de biraz ukalaca ve sevimsiz bir kişilik. Merak ediyorum acaba Weir bilerek mi böyle bir karakter oluşturmak istedi yoksa Mark’ın üstüne birkaç ekleme yapınca ortaya bir karakter mi çıktı? Jazz ukala olduğu kadar haliyle de sevimsiz bir karakter ama Jazz hakkında tek merak ettiğim konu ise Trond’un dediği gibi sandalyeye ters oturduğu zamanki görünüşü. Sonuçta Trond kitapta geçen bu kısımda yerden göğe kadar çok haklı.

Artemis’i bilim kurgu romanı yapan en büyük hatta tek faktör Artemis isimli Ay’da kurulan ilk şehir ama kitabın ana konusu genel olarak bilim kurgudan uzak, yan faktörlerle desteklenmiş bir konu, yani hiç de tatmin etmeyen türünden. Yazar ilk başlarda da bu şehrin tanıtımına fazlası ile yer ayırmış ve tam da buralarda, bu yaptığı giriş ile yarım bırakma ihtimali yüksek bir kitap oluşturmuş. Ay’da veya farklı bir başka gezegende zaten yaşamak fazlası ile monoton olur. Kısa bir süreden sonra eminim ki bu monotonluk da çekilmez hale gelir, onun için de kitabın bu uzun ve sıkıcı giriş kısımlarına bu monotonluk çok uyumlu olmuş. Hatta o kadar monotonluk var ki insan oğlu Ay’a gitmiş ve orada da suç işleme, kural tanımama üzerine varını yoğunu ortaya koymuş. Hani bir laf vardır ya “Millet Ay’a gitti biz nelerle uğraşıyoruz” diye, işte kitabın bazı kısımlarında bu sözü Müslümanlara söyleyecek şekilde görüyoruz ama yazar kitabın sonunda da İslam’ı doğru anlattığını yazmış ve bana göre ya bu kısımda bir ikilemde kalmış ya da bu ikilem üzerinden bazı insanlara taşlar atmış. Kitabı beğenmiş olsam bu kısımları araştırır, tekrardan okur üstüne düşünürdüm ama dediğim gibi kitabı beğenmedim ve sıkıcı olduğu için hiç gerek yok, sadece ortalarda biraz tempo artıyor ve sonradan yine Ay yerçekimi gibi insanı zorlayıcı bir hâle geliyor. Marslı bildiğimiz üzere problem çözme üzerine, her bir probleme karşı algoritmalar üretme üzerine bir kitaptı. Yazar yazılımcı olduğu için de bariz bir şekilde algoritma üretme konusunda başarılı olduğu görülüyor. Basit bir konuda bile en ince ayrıntısına kadar farklı farklı algoritmaları dökebiliyor ortaya. Marslı’da bu problem çözme kısımlarının anlatılması, Mark’ın çözümleri üretirken anlatması çok başarılı ve çok akıcıydı ama yine gelin görün ki Artemis’de bu kısımlar da maalesef çok abartı bir şekilde ayrıntılaştırılmış ve sıkıcılık boyutuna bir yenisini eklemiş. Yazar okuru ya salak görmüş ya da kendisinin anlatamayacağını düşünmüş olacak ki sol elini anlatırken diğer elini de detaylandırıp sağ eli olduğunu belirtip ve sağ elinin parmaklarını da ayrı ayrı detaylandırmış ve bu durumlar kitabın temposunu düşürdüğü kadar okunabilirliğine de çok büyük zarar vermiş.

Kitapta şaşırmadığım bir başka husus ise İthaki sayesinde. Yahu İthaki bir kere olsun şaşırt ya, kitap baştan sona, birkaç sayfada bir yazım hataları ile doluydu, devrik cümleler bağımsızlığını ilan etmek istiyordu artık.

Mehmet Sinan Çankırı, Marslı'ı inceledi.
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Bilimkurgu seven bir mühendis olarak "Marslı"ya bayıldım diyebilirim.

Bu tarz kitaplarda edebi değere çok takılmamak lazım. Yazar hikayeyi başarıyla kurgulayıp sürükleyici bir şekilde, hele de esprili bir dille anlatıyorsa kitap benim için başarılıdır.

"Otostopçunun Galaksi Rehberi"ni okurken, "3 Idiots"ı izlerken aldığım keyfi aldım. İlk fırsatta filmine gidip sinemanın büyülü dünyasında da yaşayacağım bu keyfi.

MARK WATNEY UMUDUMUZDUR!!!

:)

İsmail | Synergy, Marslı'ı inceledi.
 22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

İnsanoğlu, pek bilinmeyen bir gezegende tek başına, elinde pek fazla imkan olmadan ne kadar yaşayabilir?Özellikle bu gezegen; kızıllığın, eksi 150 derecelere varan soğukluk ve kum fırtınalarında zifiri bir karanlıklara sahip olan Mars gezegeni olursa.Bir kere hayal edinin.Yanında hiç kimsenin olmadığı bir toprak parçasında delirmeden nasıl, ne kadar hayatta kalınabilir?

İşte kahramanımız Mark Watney bu soruların cevabını uygulamalı bize aktarıyor.Ares 3 görevi adı altında Mars'ta incelemede bulunan Hermes adlı Uzay aracımız içindeki 5 mürettabatıyla, ansızın çıkan bir arıza ile görevi iptal edip, dünyaya geri dönmek zorunda kalırlar.Lakin unuttukları bir kişi var:Botanikci, zeki, esprili astronotumuz Watney.Aslında unutulmuyor.Çünkü arıza esnasında göğsüne saplanan bir anten parçası ile yaşam fonksiyonları sona eriyor.Ve bunu uzay aracı -genç arkadaşımız kesinlikle öldü- diye rapor ediyor.

Son seferi kaçıran Mark Watney'de aklını kaçıracak mıydı acaba?Hemen bir yolunu bulup bu gezegenden kurtulmanın yollarına bakacaktı doğal olarak.Tabi sesini duyurabilecek bir canlı olsa da hiç fena sayılmazdı.Kahramanımız bu kızımtrak gezegenden kurtulabilecek miydi?Yoksa yalnız başına ölüme mi terkedilecekti?Bunu Watney'in komik, zeki, sıkmayan, sanki onun yerinde kendini sanıyormuş gibi bir hisle okuyacaksınız.

FAKAT...Şimdi geldi olumsuz yerine.Olumsuz dediysem çok değil.Sadece tartışmalı olumsuz bir ön yargı diyelim.Kitap boyunca sık sık, arıza, teknik problemler, rutin işler biraz sıkıyordu.Beni de biraz sıkacakken, beynim bunun zaten böyle olacağını söyledi.Niye?Çünkü Mars denen gezegende gidip görebileceğiniz bir yan komşunuz yok, konuşup dertleşebileceğiniz bir akrabanız yok, gezip tozabileceğiniz bir kız arkadaşınız veya mangal yapıp çay demleyeceğiniz bir yerde yok.Daha da açıyım:Bu eser bir bilim kurgu ve konu Mars'ta tek başına kalmış bir insanın hayatta kalma mücadelesi.Yani oyun tek kişiliktir.Sıradan bir gerilim , macera kitabı olsa konu, yer, mekan patlaması ile okuyucu sıkılmaz.Ama burada ne yapsın garibim.Bundan dolayıdır ki 1.5 yıl bekleme- kurtarılış yaşam çizgisinde, yazarımız bu teknik, rutin konularının ayarını iyi yapmış.Mark Watney'i bize sıkıcı bir palyaço gibi yansıtmamış.Güzel bilgiler ve insanlığın, bir canın ne kadar değerli olduğunu anlatıyor.Matematik bilgiler biraz fazla olabilir ama bilgilendirici.Bunun için düşük ayarda okumalıyız.Sırada ki Mars yaşamına katılacak okurlara tavsiyemdir bu kitap.:)))

Bütün İncelemeleri Göster