Mutlu Prens

8,7/10  (72 Oy) · 
352 okunma  · 
63 beğeni  · 
2.240 gösterim
Bir zamanlar mutlu bir prens varmış...

Oscar Wilde’ın klasikleşmiş Mutlu Prens kitabını, aslına sadık olması amacıyla ikiye böldük. Bu ilk kitapta okuyacağınız dört masalda, insan yaşamını güzellik ve çirkinliğin, sevgi ile bencilliği savaşı olarak gören yazarın samimi dilini hissederken, aynı zamanda, yarattığı gizemli masal dünyasının büyülü güzelliklerini de zevkle tadacağınızdan eminiz.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789750711701
 • Orijinal Adı:
  The Happy Prince
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Küçük prens neyse mutlu prenste odur benim için. Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en güzel sebebi, büyüklerin içinde yaşayan bir çocuk olmasıdır. Oscar wilde didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki sembollerle gerçek dünyadaki sembolleri o denli uyarlamış ki her yaşta farklı anlamlar çıkarabilir insan.

~~ İyi okumalar ~~

Merve Akpınar 
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gece uyuyamayınca en iyisi bir masal okuyup kendime geleyim demiştim. Masallar mutlu sonla biter malum ve uyumadan önce böyle bir şeyi okuyunca insan güzel rüyalar görür diye düşünüyorum. İnternette "Mutlu Prens" kitabını görünce merak edip okudum ve biraz şaşırdım. Her masal mutlu bitmezmiş bu kitapta da adı Mutlu Prens olan prensin mutsuzluğunu görüyoruz. Prens ölene kadar sarayında danslarla, güzel eğlencelerle vaktini geçiriyor. Öldükten sonra ise meydanda som altından, gözleri yakuttan güzel bir heykelini yapıyorlar. Mutlu Prens bu heykeldeyken yeniden hayat bulur ve halkın kötü durumunu, kötülükleri, muhtaçları görüyor ve git gide mutsuz oluyor. Kitapta olaylar Mutlu Prens'in gördükleri çerçevesinde yaşanıyor.. Ben çok sevdim bu kitabı. Yalnızca çocuklar değil her yaştan insana uygun kısa bir kitaptı. Kitap çocuk kitabı olduğu için anlatımı zaten oldukça sade ve akıcıydı. Herkese tavsiye ederim.

Sercan diler 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzaklara çok uzaklara bakan bir prens varmış öyküsünü okuduğunuz da kalbinizde bir sığınak açan mutlu bir prens okumanızı tavsiye ederim ,kısa süren ama anlamlı eserlerden yalnızca bir tanesidir ...

Spoiler içerir.
Mutlu prens, adıyla ters orantılı bir kitap. Her ne kadar kitabın içindeki hikayeler karamsar olarak algılansa da, kitabın ana fikri okuyucusuna hayatın ahlaki yönlerini aktarmak ve sevdirmektir. Bunlar; iyilik, doğruluk, yardım severlik vb. dir. Farklı doğa betimlemeleriyle de kitap daha da keyifli hale gelmiş. Çocuk kitabı kategorisinde yer alsa da bence bazı kitapların yaşı yoktur ve Mutlu Prens o kitaplardan birisi. Kitaba adını vermiş olan Mutlu Prens hikayesi, aynı zamanda kitabın başlangıç hikayesidir. Mutlu prens etrafı duvarlarla örülü bir sarayda üzüntü nedir bilmeden yaşamaktadır. Ama öldüğünde her sey değişir. Mutlu Prens öldüğünde onun çok ihtişamlı heykelini yapıp şehrin merkezine koyarlar, Mutlu Prens orada hayat bulur ve her şey o zaman başlar...

Beatrix 
08 Nis 02:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim kitaplardan biri. Çocukken okuyup çok sevip büyüyünce tekrar okuduğum kitap. İyiliğin(mutlu prensin) ayağının dibinden bir türlü ayrılamayan kırlangıç gibi olmamızı isterim.

çok küçükken okuduğum ve ezbere bildiğim bir hikayesi olan kitap. çok güzeldir, can yayınlarının kitaplarını zaten çok severim, bu kitap daha çok anne babaların çocuklarına okuyacağı türden bir kitap bence.

KubraYSN 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şu ufacık masalların anlattığını anlatamayan sayfalar dolusu roman var.Çocuklara masal ama bazı masallar büyüyünce okunduğunda masal olmaktan çok daha ilerisi oluyor.Kitabı okumasanız bile sondaki Candan Dost isimli öykü mü diyeyim masal mı onu bir okuyun.Ve siz su faresi gibi ''Eee şimdi bir anlam mı çıkarmalıydım?'' demeyin.

göksel çakmak 
 19 Şub 12:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çocuklarınıza uyku öncesi okuyabileceğiniz masallardandır mutlu prens. çok tavsiye edilen kitaplardan olduğu için merak edip, aldım, okudum. bence gayet güzeldi.

Arda Çolakoğlu 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap beni duygusal olarak çok etkileyen kitaplardan biridir.Genel manada duyguları öne çıkarır ama sakın ha bu kitabı okuduktan sonra duygusal olmayınız hiç tavsiye etmem o zaman somut düşünemezsiniz :)

BGM 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Çocuk kitabısın sen. Neden hep mutsuz sonla bitiyor masalların? İçim bir buruk oldu. Kardeşinize, çocuklarınıza okutun, okuyun! Onlar için eğitici, sizin için insanlığı hatırlatıcı olacaktır.

2 /

Kitaptan 32 Alıntı

Ahmet Samsa 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savaşta güçlüler zayıfları tutsak eder, barışta da zenginler yoksulları.

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Genç Kral öyküsünden.)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Genç Kral öyküsünden.)

"Bana akla hayale sığmaz şeyler anlatıyorsun, ama erkeklerle kadınların çektikleri acılardan daha akla hayale sığmaz bir şey yoktur..."

Mutlu Prens, Oscar WildeMutlu Prens, Oscar Wilde

Gariptir kadınlar."Kendilerini güldüren erkekleri sadece severler,onları ağlatanlara ise aşık olurlar...

Mutlu Prens, Oscar WildeMutlu Prens, Oscar Wilde
mavera 
14 Mar 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aşk, en bilge felsefeden daha Bilge, en güçlü güçten daha güçlüdür..

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 46)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 46)
Şeyda Ilgaz 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben bir zamanlar çok mutlu bir prenstim. Sarayda yaşıyordum. Günlerim eğlence içinde geçiyordu. Sarayın kalın duvarları, beni halktan ve gerçek hayattan uzak tutuyordu. Sonunda öldüm ve bir prens olduğum için buraya heykelimi diktiler, üstelik bütün vücudum altından, gözlerim elmastan yapılmıştır. Ama mutlu değilim artık. Çünkü kentin ortasında dikiliyorum ve yaşarken görmediğim her şeyi görüyorum. Bir dilim ekmek için ağlayan çocuklar, soğuktan titreyen insanlar yüreğimi yakıyor. Onlara yardım etmek istiyorum, fakat yerimden kıpırdayamıyorum. İşte bunun için ağlıyorum. Örneğin şuanda aç ve hasta bir çocuk ateşler içinde yanıyor ve annesinden bir dilim portakal istiyor. Ancak annesinin ona verebilecek nehir suyundan başka hiçbir şeyi yok."

Mutlu Prens, Oscar WildeMutlu Prens, Oscar Wilde

... "Herkes bir yerden başlamak zorunda, ebeveynler de sabırlı olmak zorunda."

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 59 - Mavigöl yayınları)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 59 - Mavigöl yayınları)

Sevgi denen duygu, gerçekten şaşırtıcı. Zümrütten değerli, sedeften alımlı. Ne inci, ne de nar tanesi onunla boy ölçüşebilir. Pazarda satılmaz. Tüccarların alıp sattığı bir mal değildir sevgi. Altınla da tartılamaz.

Mutlu Prens, Oscar WildeMutlu Prens, Oscar Wilde
Merve Akpınar 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Kimsiniz?” dedi.
“Ben Mutlu Prensim.”
Kırlangıç, “Öyleyse niye ağlıyorsunuz?” diye sordu, “Beni sırılsıklam ettiniz.”
Heykel, “Ben sağken, daha yüreğim insan yüreğiyken gözyaşı nedir bilmezdim, çünkü kapısından üzüntünün giremediği Sans Souci Sarayında otururdum. Gündüzün bahçede arkadaşlarımla oynar, akşamları da büyük salonda dansın başına geçerdim. Bahçenin çevresini saran pek yüksek bir duvar vardı. Ama, onun gerisinde ne olduğunu sormayı aklıma bile getirmezdim. Çevremde her şey o kadar güzeldi ki… Buyruğumdakiler bana Mutlu Prens derlerdi; doğrusu mutluydum da; eğlence mutluluksa… İşte böyle yaşadım, böyle öldüm. Artık ölüyüm diye beni buraya, böyle yükseğe diktiler. Şimdi beldemin bütün çirkinliğini, olanca düşkünlüğünü görüyorum.
Yüreğim kurşun olduğu halde elimden ağlamaktan başka bir şey gelmiyor.”

Mutlu Prens, Oscar WildeMutlu Prens, Oscar Wilde
4 /