Mutlu Prens

8,7/10  (110 Oy) · 
483 okunma  · 
104 beğeni  · 
2.830 gösterim
“Sırf o dinlemiyor diye onunla konuşmaktan vazgeçecek değilim. Ben kendi konuşmamı dinlemekten hoşlanırım. En büyük zevklerimden biridir. Çoğu kez kendi kendimle uzun uzun sohbet ederim; o kadar akıllıyımdır ki, bazen kendi söylediklerimin tek kelimesini bile anlamam,” dedi Havalı Fişek.

Havai fişeklerin böyle çokbilmişlik yaptığı; bülbüllerin, güllerin dile geldiği, devlerin çocuklarla oyun oynadığı, sevgi uğruna inanılmaz fedakârlıkların yapıldığı büyülü bir dünyada heyecanlı bir maceraya hazır olun.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789944883511
 • Orijinal Adı:
  The Happy Prince
 • Çeviri:
  Roza Hakmen, Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
09 Haz 21:10 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Birbirinden harika öyküler okudum bugün. Ve ders niteliğindeydi her biri öykülerin.
1888 yılında ilk basımı yapılan eser; Mutlu Prens, Harika Fişek, Bencil Dev, Bülbül ve Gül, Vefalı Dost adlı beş öyküden oluşuyor.
Kitap aslında çocuklar okusun diye yazılmış. (Başka bir kaynağa göre de Oscar Wilde çocukları okusun diye yazmış.) Ancak bence biz büyüklerin ders alacağı cümlelerle, ana düşüncelerle bezenmiş.
Fedakarlık, dostluk, sevgi gibi insanları birbirine bağlayan erdemlerle süslediği öykülerde; bencilliğin, düşüncesizliğin, vefasızlığın nelere sebep olduğunu anlatmış okuyucuya Wilde.
İş Bankası Kültür Yayınları, eseri Mayıs 2017'de Modern Klasikler Dizisi'ne dahil etmekle bence en iyisini yapmış.
Daha önce okumadığım için çok pişman oldum. Hem çocuklara hem de büyüklere farklı bakış açıları kazandıracağına inanıyorum.
Hüzünleneceğiniz ve kendinizi öyküdeki kahramanların yerine koyacağınız çok güzel bir eserle karşılaşacaksınız...

Merve Akpınar 
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gece uyuyamayınca en iyisi bir masal okuyup kendime geleyim demiştim. Masallar mutlu sonla biter malum ve uyumadan önce böyle bir şeyi okuyunca insan güzel rüyalar görür diye düşünüyorum. İnternette "Mutlu Prens" kitabını görünce merak edip okudum ve biraz şaşırdım. Her masal mutlu bitmezmiş bu kitapta da adı Mutlu Prens olan prensin mutsuzluğunu görüyoruz. Prens ölene kadar sarayında danslarla, güzel eğlencelerle vaktini geçiriyor. Öldükten sonra ise meydanda som altından, gözleri yakuttan güzel bir heykelini yapıyorlar. Mutlu Prens bu heykeldeyken yeniden hayat bulur ve halkın kötü durumunu, kötülükleri, muhtaçları görüyor ve git gide mutsuz oluyor. Kitapta olaylar Mutlu Prens'in gördükleri çerçevesinde yaşanıyor.. Ben çok sevdim bu kitabı. Yalnızca çocuklar değil her yaştan insana uygun kısa bir kitaptı. Kitap çocuk kitabı olduğu için anlatımı zaten oldukça sade ve akıcıydı. Herkese tavsiye ederim.

Sercan diler 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzaklara çok uzaklara bakan bir prens varmış öyküsünü okuduğunuz da kalbinizde bir sığınak açan mutlu bir prens okumanızı tavsiye ederim ,kısa süren ama anlamlı eserlerden yalnızca bir tanesidir ...

Spoiler içerir.
Mutlu prens, adıyla ters orantılı bir kitap. Her ne kadar kitabın içindeki hikayeler karamsar olarak algılansa da, kitabın ana fikri okuyucusuna hayatın ahlaki yönlerini aktarmak ve sevdirmektir. Bunlar; iyilik, doğruluk, yardım severlik vb. dir. Farklı doğa betimlemeleriyle de kitap daha da keyifli hale gelmiş. Çocuk kitabı kategorisinde yer alsa da bence bazı kitapların yaşı yoktur ve Mutlu Prens o kitaplardan birisi. Kitaba adını vermiş olan Mutlu Prens hikayesi, aynı zamanda kitabın başlangıç hikayesidir. Mutlu prens etrafı duvarlarla örülü bir sarayda üzüntü nedir bilmeden yaşamaktadır. Ama öldüğünde her sey değişir. Mutlu Prens öldüğünde onun çok ihtişamlı heykelini yapıp şehrin merkezine koyarlar, Mutlu Prens orada hayat bulur ve her şey o zaman başlar...

Beatrix 
08 Nis 02:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim kitaplardan biri. Çocukken okuyup çok sevip büyüyünce tekrar okuduğum kitap. İyiliğin(mutlu prensin) ayağının dibinden bir türlü ayrılamayan kırlangıç gibi olmamızı isterim.

Ömer Faruk 
20 Ağu 02:48 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı okuduğunuz zaman hikayelerden aldığınız dersler değiştirebilir sizi....Aşk,iyilik,bencillik,vefa gibi konularda dersler veriyor size... İyi okumalar...

erdem solmaz 
30 Ağu 02:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabi. Kitap birden fazla oyku barındıriyor içinde. Yazarın kitabı yazdığı tarihten günümüze kadar geçen sürede insanalarin sosyal kültürel bakış açıları değişse de iç güdüsel olarak varolusumuzdan buyana bizimle beraber olan karakteristik insan özelliklerine vurgu yapıyor öyküler. Akıcı bir anlatımı var bir solukta bitirdim diyebilirim.

Sercan Bacak 
25 Ağu 21:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

İçinde 5 farklı hikaye olmasına rağmen aşk,dostluk,fedakarlık,bencillik,kibir ve ukalâlik üzerine yazılan hikâyelerle dersler verilerek mutlu sonla bitmeyen masallar anlatmakta vede İlâ bi yaş aralığı okuyacaksa böyle eserlerin önce Yetişkinler tarafında okunup nasıl bireyler yetiştirmeleri gerektiğini bilmesi gerekeceğini düşünüyorum..

Tuğba Karadağ 
 2 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

100 temel eser oldugu icin okuduğum bi kitap. Yaş seviyesinin düşük olduğunun farkına vardım ama güzel dersler içeren hikayeler içeriyor. Severek okudum ama yaşı biraz daha küçük olanlar okumalı diye düşünüyorum.

Mehmet Kızılırmak 
24 Haz 22:59 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Oscar Wilde 1888 de kaleme aldığı ilk eseridir kimi çevrelere göre çocuklara için yazıldığı soylensede etkili olan görüş kendi çocuklarının hayata dair erdemleri keşfetmeleri için kaleme alınmış eserdir.Kitap kisa öykülerden oluşuyor yer yer Küçük Prensi andırıyor.Öykülerde önyargılar,kibir, nefret gibi duyguların yolaçtığı olayların sonucuna katlanilmasinin yaninda alçakgönüllü olmak,yardimsever olmak,hayata gülümsemek ve şükretmek gibi duyguların da mükafatınin mutlaka hayatta karşınıza çıkacağı üzerinde durulmuş.Kısaca ne ekersen onu biçersin mantığı var diyebiliriz.Kitapla kalin.

3 /

Kitaptan 65 Alıntı

Ahmet Samsa 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savaşta güçlüler zayıfları tutsak eder, barışta da zenginler yoksulları.

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Genç Kral öyküsünden.)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Genç Kral öyküsünden.)

Hakikaten de aşk harikulade bir şey. Zümrütlerden daha değerli, güzel opallerden daha bulunmaz; inciler, kırmızı taşlar satın alamaz onu, pazarda da satılmaz. Tacirlerden alınmaz, değeri altınla ölçülmez.

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
fazi 
09 Haz 19:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oscar Wilde - Mutlu Prens
"...Ölüm, Uyku'nun kardeşidir, öyle değil mi?"

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları , Mayıs 2017 1. Basım)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları , Mayıs 2017 1. Basım)
Tuğba Karadağ 
17 Eyl 00:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kişinin sevdiği yer ona göre dünyadır.

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 45 - Elips Kitap)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 45 - Elips Kitap)

"Bana akla hayale sığmaz şeyler anlatıyorsun, ama erkeklerle kadınların çektikleri acılardan daha akla hayale sığmaz bir şey yoktur..."

Mutlu Prens, Oscar WildeMutlu Prens, Oscar Wilde
mavera 
14 Mar 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aşk, en bilge felsefeden daha Bilge, en güçlü güçten daha güçlüdür..

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 46)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 46)
Minekoçak 
13 Nis 17:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gariptir kadınlar."Kendilerini güldüren erkekleri sadece severler,onları ağlatanlara ise aşık olurlar...

Mutlu Prens, Oscar WildeMutlu Prens, Oscar Wilde
Ömer Faruk 
 19 Ağu 15:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Aşk,en bilge Felsefe'den daha bilge,en güçlü Güçten daha güçlüdür.Alev rengidir kanatları,alev rengidir bedeni.Dudakları bal kadar tatlı,nefesi tütsü gibidir" Bülbül ve Gül

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 34 - Kültür Yayınları)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 34 - Kültür Yayınları)