Mutlu Prens

8,6/10  (208 Oy) · 
756 okunma  · 
184 beğeni  · 
5.635 gösterim
Oscar Wilde’ın 1888’de yayımlanan Mutlu Prens’teki masalları oğulları için yazdığı düşünülse de, yazar hedef kitlesini “yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar” olarak açıklamıştır. Wilde bu masallarda bencilliği ve duyarsızlığı gözler önüne serer ve eleştirir. Onun ana masal kişileri bazen hatalarını anlayarak pişmanlık duyarlar ve özgecil davranışlar sergilerler. Kimi zaman da gözlerini kör eden kibirden bir türlü kurtulamazlar. Mutlu Prens her ne kadar çıraklık döneminin ürünü olsa da, Wilde’ın masal ve alegori alanındaki ustalığını ortaya koyar.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  56
 • ISBN:
  9786052950364
 • Orijinal Adı:
  The Happy Prince
 • Çeviri:
  Roza Hakmen, Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Küçük prens neyse mutlu prenste odur benim için. Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en güzel sebebi, büyüklerin içinde yaşayan bir çocuk olmasıdır. Oscar wilde didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki sembollerle gerçek dünyadaki sembolleri o denli uyarlamış ki her yaşta farklı anlamlar çıkarabilir insan.

~~ İyi okumalar ~~

fazi 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Birbirinden harika öyküler okudum bugün. Ve ders niteliğindeydi her biri öykülerin.
1888 yılında ilk basımı yapılan eser; Mutlu Prens, Harika Fişek, Bencil Dev, Bülbül ve Gül, Vefalı Dost adlı beş öyküden oluşuyor.
Kitap aslında çocuklar okusun diye yazılmış. (Başka bir kaynağa göre de Oscar Wilde çocukları okusun diye yazmış.) Ancak bence biz büyüklerin ders alacağı cümlelerle, ana düşüncelerle bezenmiş.
Fedakarlık, dostluk, sevgi gibi insanları birbirine bağlayan erdemlerle süslediği öykülerde; bencilliğin, düşüncesizliğin, vefasızlığın nelere sebep olduğunu anlatmış okuyucuya Wilde.
İş Bankası Kültür Yayınları, eseri Mayıs 2017'de Modern Klasikler Dizisi'ne dahil etmekle bence en iyisini yapmış.
Daha önce okumadığım için çok pişman oldum. Hem çocuklara hem de büyüklere farklı bakış açıları kazandıracağına inanıyorum.
Hüzünleneceğiniz ve kendinizi öyküdeki kahramanların yerine koyacağınız çok güzel bir eserle karşılaşacaksınız...

Feyzanur 
 18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Neden çocuk kitabı olarak ön yargıyla yaklaşıldığını anlamıyorum. Her yaşta insanın okuması gereken bir kitap bana kalırsa. Her cümlesinden sonra oturup saatlerce düşünebiliyorsunuz.
5 farklı hikayeden oluşan, her bir hikayesinde bambaşka şeyler anlatan ama yine de her hikayesinde sizi etkisi altına alan bir kitap.
Mutlaka herkes birilerinin Küçük Hans'i olmuştur. Mutlaka birileri, birilerini Bülbül kadar sevmiştir. Mutlaka birileri kendinden vererek Mutlu Prens olmuştur. Yani diyeceğim o ki bu kitapta mutlaka kendinizden bir şeyler bulursunuz. Yeter ki aramayı bilin. Ve okumadan geçmeyin!

Meltem Tekeli 
27 Oca 01:06 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bugün kütüphanemi düzeltirken geldik göz göze. Çalıştığı şirketin çocuklar için hediyesi olarak getirmişti zamanında babam eve. O gün karar vermiştim sanırım, mühendis olup babamla aynı yerde çalışmaya. Çocukları düşünüp kitap hediye eden bir şirket düşünsenize, ne büyük onur! 7000 adet özel basım Mutlu Prens, sırf çocukların dünyaları biraz daha renklensin diye. Dünyayı çocukların ve sevginin kurtaracağına inananlar var hâlâ, değil mi? Umut var hâlâ.

Elbette o bakışmalarımızı geri çeviremedim, uyumadan önceki masal faslımı taçlandırsın istedim. Nasıl özlemişim Mutlu Prens seni! Kırlangıç'ı, küçük Hans'ı, bülbülü, bencil devi... Nasıl seviyorum bir bilseniz. Yüreğimin en sıcak iklimlerinde saklıyorum Küçük Kırlangıcım seni... Mutlu Prensim sen ise altından daha parlaksın benim gözümde hâlâ.

İyi ile kötünün çatışması olmazsa olmazıdır masalların. Oscar Wilde ise genelde alçakgönüllü ile kibirli arasında çatışmaları yaşatıyor. Ama ne var biliyor musunuz, bu masallarda kimse kötülüğü bile isteye yapmıyor. Herkes kendince doğru olanı, kendince iyi olanı yapıyor; yöntem yanlış olsa bile. Çok güzel işliyor bu masallarda Oscar Wilde. Takdir etmeli kesinlikle.

Yeşim Bozkuş 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir solukta biten bir kitap. Okumaktan kaçınmayın, okuyun. Mutlu görünen Prens'in tam tersine mutsuzluğunu göreceksiniz. Bizler de zaman zaman öyle değil miyiz? Mutlu ama bir o kadar mutsuz...

Seda METİN 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çocuk kitabı gibi görünse de bana kalırsa her yaştan insanın okuması gereken güzel kitaplardan. Bizlere içimizdeki çocuğu bulduran, yüzümüze tebessüm katacak mis gibi bir kitap! ️️️

Göksel Göktürk 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Masalları sever misiniz ? En son ne zaman masal okudunuz ? Ya da birisi en son size ne zaman masal anlattı yatağınızın yanıbaşındayken. Çoğumuzun cevabı şu olacaktır: Çok uzun zaman önceydi. Aynı benim gibi. Oscar Wilde' nin çocuklarına yazdığı bu kitabı ben de kendime okudum. Doğrusu çocukluğumu hatırladım çokça. Hayvanların konuştuğu masalları özlemişim. Ama daha ilgi çekici olan bir şeyler var bu kitapta.

Mutlu Prens masalında mutluluk, yardımlaşma, özveri,
Harika Fişek masalında kibrin kötülüğü, insanlara nasıl davranmamız gerektiği,
Bencil Dev masalında çocukların nasılda hayatımızın anlamı olduğu,
Bülbül ve Gül masalında aşkın ne olduğu, bize neler yaptırdığı,
Vefalı Dost masalında da dostluğun tanımı, ideal dostlukta olmaması gerekenler,

var bu kitapta. Hem de kısacık su misali.

Kendinize bir iyilik yapın ve kaç yaşında olursanız olun, içinizdeki çocuğa arada sırada güzel masallar anlatın. Anlatın ki o çocuk hiç büyümesin. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu görmesin. İçinizde bir yerlerde oyunlar oynayıp, şarkılar söylesin sonsuza dek.

Merve Akpınar 
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gece uyuyamayınca en iyisi bir masal okuyup kendime geleyim demiştim. Masallar mutlu sonla biter malum ve uyumadan önce böyle bir şeyi okuyunca insan güzel rüyalar görür diye düşünüyorum. İnternette "Mutlu Prens" kitabını görünce merak edip okudum ve biraz şaşırdım. Her masal mutlu bitmezmiş bu kitapta da adı Mutlu Prens olan prensin mutsuzluğunu görüyoruz. Prens ölene kadar sarayında danslarla, güzel eğlencelerle vaktini geçiriyor. Öldükten sonra ise meydanda som altından, gözleri yakuttan güzel bir heykelini yapıyorlar. Mutlu Prens bu heykeldeyken yeniden hayat bulur ve halkın kötü durumunu, kötülükleri, muhtaçları görüyor ve git gide mutsuz oluyor. Kitapta olaylar Mutlu Prens'in gördükleri çerçevesinde yaşanıyor.. Ben çok sevdim bu kitabı. Yalnızca çocuklar değil her yaştan insana uygun kısa bir kitaptı. Kitap çocuk kitabı olduğu için anlatımı zaten oldukça sade ve akıcıydı. Herkese tavsiye ederim.

Matmazel Noraliya 
 21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde

100 temel eser oldugu icin okuduğum bi kitap. Yaş seviyesinin düşük olduğunun farkına vardım ama güzel dersler içeren hikayeler içeriyor. Severek okudum ama yaşı biraz daha küçük olanlar okumalı diye düşünüyorum.

kült'ablası 
 07 Şub 05:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İlk okul siralarindayken okumuş,şimdi yirmilerimde yeniden dokunmuştum...hayat garip...mesela yeniden okuyana kadar bu kadar büyüdüğümü hissetmemistim...Oscar Wild in muhtesem alegorik eseri...bencillikten,kibirden yola çıkılıp hayatın gerceklerini yeniden göz önüne serilmiş...küçük kırlangıç benimle bir gece daha kalamaz mısın?

Kitaptan 121 Alıntı

Ahmet Samsa 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savaşta güçlüler zayıfları tutsak eder, barışta da zenginler yoksulları.

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Genç Kral öyküsünden.)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Genç Kral öyküsünden.)
fazi 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oscar Wilde - Mutlu Prens
"Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o kadar çok şey yazdılar ki, kimse onlara inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek âşık acı çeker ve susar..."

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 13 - İş Bankası Kültür Yayınları , Mayıs 2017 1. Basım)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 13 - İş Bankası Kültür Yayınları , Mayıs 2017 1. Basım)
Feyzanur 
 17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben de bir zamanlar toplum hayatına girmek istiyordum,” dedi Ördek; “düzeltilmesi gereken o kadar çok şey var ki."

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Epub)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Epub)
Feyzanur 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Garip şey,” dedi, "İçim sımsıcak, oysa hava ne kadar soğuk."

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Epub)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Epub)

Hakikaten de aşk harikulade bir şey. Zümrütlerden daha değerli, güzel opallerden daha bulunmaz; inciler, kırmızı taşlar satın alamaz onu, pazarda da satılmaz. Tacirlerden alınmaz, değeri altınla ölçülmez.

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
fazi 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oscar Wilde - Mutlu Prens
"...Ölüm, Uyku'nun kardeşidir, öyle değil mi?"

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları , Mayıs 2017 1. Basım)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları , Mayıs 2017 1. Basım)
Gözde Albayrak 
07 Oca 23:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dostlar birbirini asla unutmaz.
Dostluğu benzersiz kılan budur.

Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 48)Mutlu Prens, Oscar Wilde (Sayfa 48)