·
Okunma
·
Beğeni
·
55,6bin
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057860620
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar Yayınları
Uzun bir sütunun tepesindeki Mutlu Prens heykeli, arkadaş olduğu Kırlangıç’tan safir gözlerini kibritçi kıza, kılıcının kabzasındaki yakutu terzi kadına ve diğer ihtiyacı olanlara ulaştırmasını ister. Göçünü erteleyen Kırlangıç, Mısır’a doğru kanat çırparken ardında mutlu bir prens mi bırakacaktır?

Alçak sesle, müzikal tonda “uzakta” diyerek devam etti Mutlu Prens konuşmasına: “Uzakta, küçükçe sokakta, fakir bir ev durur. Evin pencerelerinden biri açık ve bu pencerenin aralığından masada oturmuş kadını görebiliyorum. Terzi kadının oğluna nehir suyundan başka vereceği hiçbir şeyi olmadığı için çocuk ağlıyor. Kırlangıç, Kırlangıç, küçük Kırlangıç, kılıcımın kabzasındaki yakutu çıkarıp, terzi kadına götüremez misin?
56 syf.
·10/10 puan
Çocuk kitabıymış bu, çocuklar için yazılmış... İnceleme metni girmeye geldiğimde öğrendim bunu. Okurken içimden "Tam çocuklara okunacak kadar 'güzel' öyküler." demiştim. Bu girişim yanlış anlaşılmasın sakın! Alın okuyun, gerçekten harika bir kitap. Okurken sürekli alıntılama yapasım gelip durdu.
Kitap öyküler bütününden oluşuyor. En uzun öykümüz bile 15 sayfa yoktur sanırım. Alıntılara bakarken başka bir baskısının 250 sayfa civarında olduğunu gördüm; oysa benim baskım 50 sayfaydı. Keşke uzun hali olduğunu daha önce fark etseymişim diyorum. Her biri birbirinden güzel öykülerdi.
kitaba adını veren mutlu prens öyküsünden çok, 'bülbül ve gül' ile 'vefalı dost' öyküsünü sevdim. Bana göre 5 öykü içerisinde gerçekten dikkat çekiyorlar.

Gerçek hayat da öyledir çünkü...

Siz başkasının mutluluğu için hayatınızı verseniz bile o mutluluk kaynağına hevesini kaybedince sizi bir köşeye atabilir.

Veyahut dost sandığınız, siz fedakarlık yaparken sadece kendi çıkarlarını düşünen tilkiler yok mudur şu hayatta?

Ben kitabı gerçekten çok sevdim. Dediğim gibi keşke elimde uzun hali olsaymış. Okurken zevk alacağınız bir kitap bana sorarsanız. Tavsiye ederim,

Keyifli okumalar ^-^
96 syf.
·1 günde
Çocuk ruhlu insanlar için yazılmış bir kitap Mutlu Prens. Beş hikâyeden oluşuyor. Hepsi aslında hayatın içinden, konular bencillik ve duyarsızlık. Tamamıyla şu anki yaşadığımız dünyayı anlatıyor. Çok keyif alarak okudum. Herkese tavsiye ederim.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Küçük prens neyse mutlu prenste odur benim için. Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en güzel sebebi, büyüklerin içinde yaşayan bir çocuk olmasıdır. Oscar wilde didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki sembollerle gerçek dünyadaki sembolleri o denli uyarlamış ki her yaşta farklı anlamlar çıkarabilir insan.

~~ İyi okumalar ~~
128 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Ne zamandır çocuk kitabı bu diye okumuyordum. Şans vereyim dedim, iyi ki de vermişim. 7'den 70'e herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Benimki Remzi Kitabevi'nindi ve içinde 10 tane kısa hikâye vardı. Hem en sevdiğim hem en gıcık olduğum hikâye Candan Arkadaş'tı. 2 hikayeyi tam anlamadım. Sanırım biraz daha büyüyünce.
Tüm hikâyelerde bir iyi bir de kötü karakter var diyebilirim. Biraz masala kaçıyor aslında. Hikâyeden çok masala benziyor ama masal de değil. Masalsı hikâye diyelim. Lütfen siz de benim gibi önyargılı olmayın ve okuyun. :)
56 syf.
·2 günde·8/10 puan
İncecik bir kitap ama içinde beş hikaye barındırıyor.
Yazar bu kitabı "çocuk ruhlu insanlar" için yazdığını söylemiş. Her yaşta insanın okuyabileceği naif ve tatlı hikayeler.
Her hikaye ayrı bir duygu içine çekiyor. En çok bencilliği, duyarsızlığı gözler önüne sermiş. İnsana dair bütün duyguları harika bir şekilde işlemiş.
Kesinlikle kısa ama derin bir kitap..
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitaptaki karakterlerin kimi çok iyi kimi çok bencil ve düşüncesiz. O karakterler günümüzde olsaydı nasıl karşılanırdı?

Mutlu prens gibi bütün varlığını fakirlere ihtiyaç sahiplerine dağıtan biri için çevresindekiler:

Anne şahsiyet; "Yavrum deli misin biraz da kendini düşün az birikim yap aaa.."

Elalem; " Yarın bir gün evlenirsin çoluğun çocuğun olur öyle çok dağıtma, evlatlarını düşün. "

Hans gibi biri için de:

Anne şahsiyet; "Bu kadar saf olma yavrucum o adam seni kullanıyor. Az gözünü aç gör."

Ben; " Hanscım iyi güzel yapıyorsun ama o adam bu iyiliğini haketmiyor."

Ergen şahsiyet; " 3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verirsen arta kalan 2 kuruşla seni satar."

Bülbül için:

Ben; " Onların aşklarından sana ne aaa.."

Yıldız Tilbe; " Şimdiki aşklar yalan olmuş..."

Ergen şahsiyet; "Gitmek istiyorsa, bırak gitsin! Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olmuş ne yazar?"

Anne Şahsiyet; "Annemm sen beni öldürcen mi? Elalem için canına kıyılır mı hiç...Akşam baban gelsin görürsün sen. "

Velhasıl kelam güzeldi. Her yaştan okura dersler veren akıcı bir kitap. Okunmalı :)
50 syf.
·1 günde·Puan vermedi
50 sayfalık ince bir kitap olmasına rağmen içinde 5 öykü barındırıyor. Hepsi birbirinden farklı öyküler olsa da hepsinin temelinde aynı ana düşünce var: bencillik ve kibir. Biraz Küçük Prens kitabıyla bağdaştırdım. Çocuk kitabı olmasına rağmen öykülerin altında derin anlamlar yattığı için herkese hitap edecek bir eser.

Çocuklara okunabilecek güzel bir hikaye kitabı olmasının yanında yetişkinler için de zaman dolduracak bir kitap olarak okunabilir diye düşünüyorum.

Keyifli okumalar!
56 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Nasıl güzel bir hikaye nasıl hüzünlü bir hikaye minnacıktı ama okumalara doyamadım sanırım etkisinde fazlasıyla kaldım. Nasılda içim acıdı göz ardı ettiğim için :( aman siz siz olun bir an evvel okuyun zira muhteşem :)
56 syf.
·9/10 puan
herkese selam, bugün oscar wilde'ın okurken müthiş keyif aldığım kitabı mutlu prens'in tahlilini yapacağız.

wilde bu kitabı her ne kadar acemilik döneminde yazsa da içerisinde barındırdığı yalın ve basit anlatım ve mesajlar sebebiyle okuyucuya çok lezzetli bir okuma sunuyor. ilk bakışta çocuk kitabı algısı olsa da wilde bu kitapta ruhu hala çocuk kalabilmiş saf ve temiz yürekli insanlara hitap ediyorum demiştir. evet dedi ben şahidim.

bu harika modern klasik beş kısa hikayeden oluşuyor. içerisinde kibir, bencillik, dostluk ve aşk gibi çok temel konuların etrafına müthiş bir kurgu peyda edilmiş. okurken birçok kez ufkumun genişlediğini hissettim. bazı hikayelerde iyiliğin, güzel ahlakın ne kadar haz veren bir şey olduğunu iliklerime kadar hissettim. hatta sizlere bu sözlerim belki iddialı gelecektir fakat tolstoy'un insan ne ile yaşar hikayeleriyle yarışır nitelikte buldum. elbette tolstoy bir tık ötede fakat bu kitapta gayet iddialı. hele ki bencil dev isimli hikayeyi okuyunca özellikle sonunda gerçekten şok oldum ağzım açık kaldı. zaten kitaba da birkaç şey karaladım... alıntılara geçerken bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum;

* yoksulluktan daha büyük bir sır yoktur.

* nereyi seversen orası senin dünyandır.

* çünkü aşk, en bilge felsefe'den daha bilge, en güçlü güç'ten daha güçlüdür.

* "ne saçmalık şu aşk denen şey!" dedi öğrenci, yürüyüp giderken. "mantığın tırnağı bile olamaz, çünkü hiçbir şeyi kanıtlamaya yaramıyor ve insana hep gerçekleşmeyecek şeylerden bahsediyor ve insanı gerçek olmayan şeylere inandırıyor.

* aşk iyi güzel de, dostluk çok daha yüce bir şey. doğrusunu isterseniz, bence bu dünyada vefalı bir dost kadar soylu ve az bulunan bir şey yoktur.
50 syf.
·1 günde·8/10 puan
Her ne kadar bu kitaplar Oscar Wilde’ın çocukları için yazdığı masallar olarak düşünülse de, ruhu çocuk olan her insan için yazılmıştır. Kitap 5 kısa hikayeden oluşuyor; Mutlu Prens, Harika Fişek, Bencil Dev, Bülbül ve Gül, Vefalı Dost. Bu hikayelerin her birinden kendisi için bir ders çıkarıyor insan. Özellikle insanların bencilliği ön plandadır ki insanların doğasında da zaten bencillik vardır. Önemli olan bu kötü yanlarımızı törpüleyip, diğer insanları da düşünen bireyler olmaktır.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
MUTLU PRENS!
Neden çocuk kitabı olarak ön yargıyla yaklaşıldığını anlamıyorum. Her yaşta insanın okuması gereken bir kitap bana kalırsa. Her cümlesinden sonra oturup saatlerce düşünebiliyorsunuz.
5 farklı hikayeden oluşan, her bir hikayesinde bambaşka şeyler anlatan ama yine de her hikayesinde sizi etkisi altına alan bir kitap.
Mutlaka herkes birilerinin Küçük Hans'i olmuştur. Mutlaka birileri, birilerini Bülbül kadar sevmiştir. Mutlaka birileri kendinden vererek Mutlu Prens olmuştur. Yani diyeceğim o ki bu kitapta mutlaka kendinizden bir şeyler bulursunuz. Yeter ki aramayı bilin. Ve okumadan geçmeyin, sevgilerle!
Aşk iyi güzel de, dostluk çok daha yüce bir şey. Doğrusunu isterseniz, bence bu dünyada vefalı bir dost kadar soylu ve az bulunan bir şey yoktur.
...“Garip şey,” dedi, “içim sımsıcak, oysa hava ne kadar soğuk.”
“İyi bir davranışta bulundun da ondan,” dedi Prens.
“Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o kadar çok şey yazdılar ki, kimse onlara inanmaz oldu..."
"Kadınları yeterince anlayamıyorum" diye cevap verdi.
...
-Kadınlar sevilmek için yaratılmışlardır, anlaşılmak için değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057860620
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar Yayınları
Uzun bir sütunun tepesindeki Mutlu Prens heykeli, arkadaş olduğu Kırlangıç’tan safir gözlerini kibritçi kıza, kılıcının kabzasındaki yakutu terzi kadına ve diğer ihtiyacı olanlara ulaştırmasını ister. Göçünü erteleyen Kırlangıç, Mısır’a doğru kanat çırparken ardında mutlu bir prens mi bırakacaktır?

Alçak sesle, müzikal tonda “uzakta” diyerek devam etti Mutlu Prens konuşmasına: “Uzakta, küçükçe sokakta, fakir bir ev durur. Evin pencerelerinden biri açık ve bu pencerenin aralığından masada oturmuş kadını görebiliyorum. Terzi kadının oğluna nehir suyundan başka vereceği hiçbir şeyi olmadığı için çocuk ağlıyor. Kırlangıç, Kırlangıç, küçük Kırlangıç, kılıcımın kabzasındaki yakutu çıkarıp, terzi kadına götüremez misin?

Kitabı okuyanlar 10,5bin okur

  • Rabia şan
  • Gamze
  • Ali Akdeniz
  • Sinan Coşkun
  • Mathilda
  • Elif Arslan
  • CANSU
  • İlknur uzundağ
  • Üveyikler
  • ℘erestiş♡

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (7)
9
%0.1 (2)
8
%0.2 (5)
7
%0.2 (6)
6
%0.1 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları