Dorian Gray'in Portresi

Oscar Wilde

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
280 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Bu klasiği okuyalı biraz zaman oldu. Ama Türkçem pek iyi olmadigi icin Türkçe inceleme yazma cesaretini yeni yeni buluyorum. Bu yüzden yeniden kırık Türkçem ve düzgün cümle kuramadığım için özür dilerim. Beni düzeltirseniz her zaman mutlu olurum. Dorian Gray'in portresini Hollandaca okudum ve benim gözümde gerçek bir klasik eser olduğunu söylemeliyim. Bunu daha önce Türkçe’de okumadığım için gerçekten üzgünüm. Sonunu önceden bilmeme rağmen çok iyi bir hikaye olduğunu düşünüyorum. İçinde çok fazla bilgelik var - her şeye katıldığımdan değil - ama çok iyi ifade edilmiş. Aslında olaylarla ilgili değil, onların ardındaki duygular ve karakterlerin bu duyguları nasıl gördüğü ile ilgili. Ama bu kitabı bu kadar iyi yapan bir şey varsa, o da yazıldığı karşı konulmaz üslubudur. Bazen biraz fazla uzun oluyor, ama genel olarak harika ve şiddetle tavsiye ediyorum. Edebiyat tarihinin bitmeyen yolunda vazgeçilmez kilometre taşları olarak duran kitaplar var. Dorian Gray'in Portresi de bunlardan biridir. Oscar Wilde için harika bir şekilde tarif edilen ebedi gençliğin zamansız özlemi hakkında. Yaşlanmayacak bir şey varsa, o da insanın sonsuz gençlik arzusudur. Genç, yakışıklı Dorian Gray'in portresini yapan bir ressamı var. Gray, portrenin yaşlanmasını ve tertemiz yüzünün zamanla lekelenmemesini diliyor. Kitapta o güzel, bozulmamış çocukluğun devam edemeyeceği hiç kimseyi şaşırtmayacaktır. Ama o genç Tanrı'nın, o karşı konulmaz Dorian Gray'in hatırası her zaman var olacak, çünkü bu kitabı okumak bir zevk olarak kalacak.
Dorian Gray'in Portresi
Dorian Gray'in PortresiOscar Wilde · Can Yayınları · 201874,3bin okunma
Reklam
280 syf.
9/10 puan verdi
Dorian sen bir portre miydin yoksa bir hayal mi? Ruh muydun yoksa beden mi? Bir hazine mi yoksa bir anahtar mı? Ama sen Lord Henry seni tanıyorum... ABV. Bu kadar kısa bir kitaba bu kadar alt katman... İçerik olarak çok zengin... Her biri için ayrı ayrı inceleme yazmak bile yeterli değil. Kitap grubuyla okuyan okurlar çok şanslı:) Konuşacak çok şey var:))
Dorian Gray'in Portresi
Dorian Gray'in PortresiOscar Wilde · Can Yayınları · 201874,3bin okunma
280 syf.
10/10 puan verdi
Oscar'lık roman.
ARTIK, EN SIRADAN ÇİÇEĞİN AÇMASI İÇİN BİLE DÜNYANIN ŞİDDETLİ DOĞUM SANCILARI ÇEKMESİ GEREKİYOR... (İlk kısımda anlatılanlar yarı gerçektir.) 1890 yılı FA Cup finalinde Blackburn Rovers ile Sheffield Wednesday takımları karşılaşmaktadır. Maç bitince Kraliçe Victoria saraya dönmüş beş çayını yudumluyordu. Güneşli bir Londra akşamüstüydü. Kapı
Dorian Gray'in Portresi
Dorian Gray'in PortresiOscar Wilde · Can Yayınları · 201874,3bin okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.