1000Kitap Logosu
Mesut Altınok
Mesut Altınok
Mesut Altınok
TAKİP ET
Mesut Altınok
@mesutaltinok
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
Lisans
Şanlıurfa
Malatya
Erkek
1032 okur puanı
07 Şub 2018 tarihinde katıldı.
328
Kitap
57
İnceleme
1.149
Alıntı
227
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
"Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeğe hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım."
Oğuz Atay
Sayfa 259 - İletişim Yayınları
3
52
Mesut Altınok
tekrar paylaştı.
Birkaç gün önce Oğuzcuğum Atay’ın doğum günüydü. Ben de doğum gününü kutlama vesilesiyle yanıma Tutunamayanlar kitabını da alıp onun Tutunamayanlar’ı yazdığı binanın önüne gittim: instagram.com/p/CVDkeeWtNmj/ Tutunamayışlarını, bu hayatla oynadığı tehlikeli mi tehlikeli oyunlarını, oyunlarla yaşamalarını, korkuyu beklemelerini düşündüm tekrar. Onun adım attığı yerlerin üstüne basarak geçtiğimi düşündüm. Onun bakkaldan ekmek alışını, zile basışını, evine çıkışını, koltuğuna yayılmasını düşündüm. Onun anlaşılamamasını taktım kafama, benim de çoğu zaman anlaşılmadığımı düşündüm. Edip Cansever de öyle diyordu bir şiirinde: “anlaşılmak -değil mi ama- sanki kimsenin olamaz!” İşte Oğuz Atay’ın da olamamıştı anlaşılmak… Sonra da Türkiyede onu okumuş ve okuyan insanların hala onu tam olarak anlamadığını düşündüm. İnsanlar bir şeylere tutundukça, tehlikeli oyunlar oynamadıkça, korkuyu beklemedikçe anlayamıyordu ve anlayamayacaktı onu. Ben de tutunamamayı, oyunları tehlikeli oynamayı, korkuyu beklemeyi, oyunlarla yaşamayı öğrendim ondan. İyi ki doğmuşsun adaşım Oğuzcuğum Atay, sana çok şey borçluyum. ♥️
4
156
Kur'an'da konular, metnin geneline serpiştirilmiştir. Hemen hemen her ayetin diğer ayetlerle anlam ilişkisi vardır. Bu özelliği Kur'an'ın müteşâbih olmasından yani birbiriyle benzeşen ayetlerden oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bir konu hakkında kanaate varmak için sadece bir ayete değil, konuyla ilgili tüm ayetlere bakılması gerekmektedir. Parçacı bir yaklaşımla Kur'an'ın bütününü kapsayan bir kanaate varmak doğru değildir. Bütünü göz önüne almadan parçayla hüküm verilmemelidir.
Mehmet Okuyan
Sayfa 6 - Kur'an'ın Metodu
14
"Rasûlullah (s.a.v)'ın, 'Yakında bir fitne çıkacak' dediğini duymuştum.' "Çıkış yolu nedir?' diye sorunca şunları söylemişti: "Çıkış Allah'ın kitabıdır. Onda sizden öncekilerin bilgisi, sizden sonrakilerin haberi ve aranızdaki (konu)ların hükmü vardır. O (Kur'an), şaka ve boş söz olmayan ‘doğruyu yanlıştan ayırma ölçüsü'dür. Onu azgınlığı nedeniyle terk edeni Allah perişan eder. Hidayeti ondan başka bir yerde arayani Allah şaşırtır. O (Kur’an), hablullâh'tır (Allah'ın sağlam ipidir); zikr-i hakîmdir (gerçeği hatırlatandır; hikmet kaynağıdır). Surât-ı müstakimdir (doğru yoldur). Arzular onunla azmaz; diller onunla karışmaz, âlimler ondan dolayı şaşmaz. Tekrar- * la eskimez; incelikleri bitmez. Cinler bile onu duyunca 'Şüphesiz ki, doğruya götüren harikulade bir Kur'an dinledik' demekten geri kalmamışlardı. Onu konuşan doğruyu konuşur. Onunla amel eden ödüllendirilir. Onunla hüküm veren adil olmuş olur. Ona çağıran kişi de doğru yola rehberlik etmiş olur. Ey A‘ver! Bütün bunları iyi öğren!"
Mehmet Okuyan
Sayfa 5 - Hz. Muhammed'in Kur'an Tanımı
1
19
"Dünyada en çok okunan kitap elbette Kur'andır ve fakat en az anlaşılan ve düşünülen kitap da maalesef yine Kur'andır.” Belki de tam da bu sebepten Rahmetli Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç; “Müslümanlar Kur'an hayata nasıl uygulanacak sorusundan kaçmak için Kur'an'ın nasıl okunması gerektiği hususunda geniş bir ilim ürettiler." diye yakınıyordu. Kur'anın iniş sebebi, insanı inşa etmektir. Kur'an okumak ve üzerinde düşünmek, aslında Allah ile irtibata geçmektir.
Mehmet Okuyan
Sayfa 1 - Sunuş / Mehmet Naci Topsakal
1
15