Şimdiki Çocuklar Harika

·
Okunma
·
Beğeni
·
12.723
Gösterim
Adı:
Şimdiki Çocuklar Harika
Baskı tarihi:
Şubat 2000
Sayfa sayısı:
194
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754180084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Şimdiki Çocuklar Harika
Şimdiki Çocuklar Harika
Şimdiki Çocuklar Harika'yı salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdığını söyleyen Aziz Nesin'in bu romanında, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılırken çocuklar, ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor. Çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatan Şimdiki Çocuklar Harika'da, çocuklar büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunuyor.
206 syf.
·Beğendi·9/10
UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

BAZI ÜRÜNLER FABRİKA ÇIKIŞI İTİBARİYLE "ARIZALIDIR"!!!

Aslında bu değil , Aziz BABA 'nın bambaşka bir kitabına inceleme yazmaktı amacım.. Sevgili İnci de bu kitaba bir inceleme yazmış ..Okudum ..Pekte güzel , duygusal bir inceleme olmuş.. Bizim kalbimiz adamantinle kaplı , pek tabii nüfuz etmedi öylesine çok ..Bilmem belki de kendim evli olmamamdan kaynaklıdır ..Çoluğum çocuğum yok ..Herneyse bunu toplum bilimciler, sosyologlar falan tartışsın =)) İncelemenin altına duygusal yorumlar ve hayrolsunlu mesajlar döşeneceklere not : Umrumda dahi değil .. Benim kendi yargılarım çok daha ayrı .. Herneyse okudum incelemeyi.. Beynimde şimşekler çaktı , 15000000 volt geçti o an beynimden.. Ulan ben bunu daha önce niçin düşünmedim diye.. Buyrun başlayalım ..

Bu da kısmi bir incelemedir .. Yılların kendimce sorulan hesabıdır .. Bir bakıma gavurun deyişi ile PAYBACK 'tir .. Hem kendim ile , hem de ailesel bazda hesaplaşmadır..

Sevgili ailem ,

5 bilemedin 6 yaşımda ya var , ya yoktum .. Kuran kursuna gitmek istiyorum dedim .. Gık demedin ..Gittik ..Kur'an değildi ( sonradan onu da öğrendik gerçi ama ) , arapçaydı bize öğretilen .. Elifler bilmem neler falan kaldırmadı kafamız .. İyi bir zopa yedik haliyle imamdan kızılcık sopasıyla ..Hemen firar verdik tabii.. Bize göre değildi o yaşta, o öğretilenler .. İşin aslı, yani tüm bu anlatacaklarım aslen ilkokulda bir kış mevsimi , bir cuma günü akşamında başladı .. Bilenler bilir .. Cuma akşamı yağmurlu havada (akşamcılar el kaldırsın!) istiklal marşı okuyarak karanlık servislerde eve geri dönmek ve evde TRT ' de yayınlanan akşam bülteninin , tartışma programlarının kahrını çekmek.. Bu kahrın sözlük karşılığı yok sözlüklerde.. Sanırım bunun bilinciyle ve dersten çıkmış olmanın da verdiği rehavet ile her ne yapıyordumsa artık (aklımda da değil) , arkama baka baka koşarken kafa kafaya çarpıştığım bir cocukla kendi BİG BANG ' ime gark olmamla gözümde yıldırımlı yıldızlar çaktı ve olaylar böylece start aldı .. Gözümün üstünde ayrı bir uydu , ayrı bir ikinci kafa oluşmuştu .. Gözüm kapandı pek tabi doğal olarak ..Bindim servise ..Uranyumlu varillerde kundaklanan , polonyumla marine edilmiş ,"Tepenin Gözleri" filmindeki radyasyonla mutasyona uğramış mutant madencilere dönmüştüm .. LÜTFEN BAKINIZ : https://tenor.com/...aveeyes-gif-10086996
Sağ gözüm kapanmıştı kapanmasına ama bambaşka bir ışık, ferle doldurdu o an o gözleri.. Ortaokula giden ve benden baya baya büyük bir kızın resim dosyasının arkasına yapıştırdığı İron Maiden " KILLERS" albüm kapağına (https://i.hizliresim.com/YgAONA.jpg ) bakmaktaydım o an .. ( Sevgili Necip G./Duvar/ , beni bir dinleyen olarak ancak sen anlarsın.. ) Aklım başımdan gitti tabii..Bu nasıl bir çizim, bu nasıl bir dünya idi ? Almıyordu kafam Cin Ali evrenindeki çöp adamlardan sonra böylesi bir güzelliği .. Bir yandan kıza bu ne diye sorup terso cevaplar alıyorken, eve gidene kadar gözümün üstündeki şişlikler insin diye 3+1 dualar (3 kulfu 1 elham) okuyordum .. İnmedi tabii..Geldim eve ! "Allah iyiliğini versin senin! - bu ne hal - sen adam olmazsın - bir gün de yüzüm gülsün - ne günah işledim de bunları görüyorum" lara müteakip dayaksız ve zopasız o geceyi atlattık ..İstirahatgahımıza yatırıldık ..Gözümüzde merhemler , aklımızda albüm kapağı ile .. Şu an çok iyi biliyorum ki , karanlık sabırlıdır .. Tohumları atar ve bekler .. Çünkü bilir ki ,en ufak bir ışık kötülük tohumlarını yeşertecektir.. Ben de biliyordum ..Muhakkak bir gün "Eddie" ile yollarımız kesişecekti.. Ama devir yokluk devri .. Para yok, pul yok .. Kaset ütopya , kasetçalar bir imkansız düş..Gel zaman git zaman , okul yolu düz gider , el ele el ele verin çocuklar derkeeeeeeen , Gorki' nin Çocukluğum incelememde
( #25196704 ) bahsettiğim gibi ben de METAL ile tanıştım en nihayetinde..

Sonra ne mi oldu ? Sonrası bir Anadolun kasasına , Maserati motoru takılması ile açıklanabilir ancak (Maserati' nin amblemine dikkat!) ..

Sevgili Babacığım ,

Yıllar yılı sende şeker varmış.. Bilemedik ..Sen de bilmiyordun..Sofrada gelmemiş tuzluk için cinnetler yaşanırken , geç koyulan bir çay için cehenneme portallar açılırken .. Hiç sorgulamadık ..Sorgulamadım .. Sen tokat attın .. Ve kendince de haklıydın .. Bense kendimce haklıydım ..TOKATA KARŞILIK ROKET ATTIM! (bugün olsun bugün de atarım!) .. NON SERVIAM bizim mottomuz !! Kendimce ben de haklıydım .. Ama sen de haklıydın .. Hep istediğim dağ bisikletini aldığın gün camdan aşşağı attığında (kardeşimle paylaşmadığım için zohahahaha =)) ) , sesini çok açıyorum diye bana aldığın müzik setini işte o bisikletin yanına yolladığında , dişimden tırnağımdan artırdıklarımla mail order yapıp yurt dışından sipariş ettiğim kasetleri kırdığında da haklıydın ..

Sevgili Anneciğim ,

Babam gibi sen de bir işçiydin .. Sözde "mübarek" ve hak yemez hükümetler döneminde ordan oraya sürdüler seni SOLCU diyerek.. Öğlen tatilinde alırdın beni okuldan .. Beni aldığın için yemekte yiyemezdin .. Okuldan aldıktan sonra beni , kaçırdığın öğle yemeği yüzünden nice aç kaldın.. İstedin ki okuyayım .. Kendince haklıydın .. Ama sayısal değil , sözeldi , dil üzerineydi benim zekam =)) Sen inat ettin ..Buna karşılık ben de inat ettim =)) Sonuçta benim dediğim oldu .. Ben kazandım!!! 3 kez üniversite ve bölüm değiştirdim =))

Bir akşam üstü evden ekmek alıyorum diye çıkıp , dışarda bizim tayfaya rastgelip 2 hafta Eskişehir' e gidip , geri döndüğümde ders çalışmaya gittim dedim mi (YERYÜZÜNDE BÖYLE BİR YALAN YOK!!! ZOHAHAHAHA =) )? Orlarda donmuş Porsuk Nehri' nin üstünden geçecem diye 20 tane birayı buzun kırılması ile nehre kurban verdim mi ölümden dönüp? Otostop çekip konsere mi gitmedim ? Erkin Koray ' la tanışacağım diye İzmir sokaklarında mı yatmadım ? İstanbulda otobüsü kaçırıp Esenlerde mi pineklemedim bir kış gecesi ..Çantamda üniversite sınavı giriş formu varken ve bu formun son veriliş gününde gezdiğimiz takla atan arabanın içinden mi çıkmadım .. Daha sayamadığım nicesi ..Evet! Hepsini yaptım ! Bugün olsa yine yapardım ..

Siz ve geri kalan tüm "NORMAL dediğiniz toplum bireyleri " ile ben apayrı bir düzlemdeydik .. Bugün ben sizi anlamış bulunuyorum.O zaman da anlamıştım .. Çok kızıyordum ama anlamıştım yine de .. Sizin beni anlamanıza imkan yoktu .. Bugün de yok ..Size 6 tane hızlı içilmiş KIRMIZI TUBORG üstüne canlı, en ön sıradan Motorhead ACE OF SPADES dinlemenin zevkini ben nasıl anlatayım ?!?! =)) Plak , cd , flyer ve t shirt alıp kolleksiyon yapmanın zevkini nasıl alabilirsiniz ki? Bir albümün çekme kasetini almak için , o yoklukta ,internet denen şey yokken teee İzmirlere otostopla gitmenin bugün dahi mantıklı bir açıklaması yok sizin için ! Ya da mail order yapıp bir heyecanla alacağın bir t shirt ya da cd yi HEYECANLA BEKLEMEDİNİZ SİZ !! İMKANSIZ BU !!! Siz o gün de haklıydınız bugun de haklısınız.. AMA ben de öyle!!

Nerden nereye geldik .. Okuduğunuz bu kitap , bir ebeveyn için elzemdir .. Okunmalıdır .. Büyükle büyük , küçükle küçük olabilmektir anlatılmak istenen .. Ben babamdan ileri ama OĞLUMDAN GERİYİM ' dir yansıtılmak istenen .. Tıpkı Killa Hakan ' ın sözlerine yansıttığı gibi...

Zaman çabuk geçer, anlamazsın bile olur derdin
Bir daha geri dönüp baştan başlamak için neler verirdin
Yaşanacak çok şeyler var kulak vermesini bi' öğrenin
Oturup kalkmasından belli olurmuş derler Güngören'in

Zurnanın zarıldadığı kısım .. Metalci bir çocuğun varsa ve o felsefeyi canı gönülden almışsa , yapacak çok bişey yoktur .. Sen istersin , AMA O İSTEDİĞİNİ YAPAR ..ÇÜNKÜ BAZI ÜRÜNLER FABRİKA ÇIKIŞI İTİBARİYLE ARIZALIDIR!!!

Son söz : burdan beni zopalayan o "imama" canı gönülden teşekkürlerimi bildirmeyi bir borç bilirim.. sonsuz TEŞEKKÜRLER SANA !!! =))

Tıpkı Ace of Spades ' te Motorhead 'in dediği gibi ..

If you like to gamble, I tell you I'm your man
You win some, lose some, ALL THE SAME TO ME!!
The pleasure is to play, makes no difference what you say
I don't share your greed, the only card I need is the ACE OF SPADES!
ACE OF SPADES!
Playing for the high one, dancing with the DEVIL
Going with the flow, it's all a game to me
Seven or eleven, snake eyes watching you
Double up or quit, double stake or split, the Ace of Spades
the ACE OF SPADES!
You know I'm born to lose, and gambling's for fools
But THAT'S THE WAY I LIKE IT BABY
I DON'T WANNA LIVE FOREVER!!!

KOPSUN KAFALAR !!!!

https://www.youtube.com/watch?v=_vvp8G44PNA
206 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Hayatım süresince boyum kadar kitap yazdım ama beni sevmeyenler buna da mazeret bulup -onun zaten boyu kısaydı- diyebilirler."

Etkinlik gibi etkinlik değil mi ama! Herkes Aziz Nesin okuyor, biraz daha iyi tanıyacaklar O'nu ve ideolojisini. Çoğumuz O'na Aziz Nesin deriz, iyi bilenler ise Bahri Filefil, Berdi Birdirbir, Fettane Şatifil, Kerami Pestenkerani, Kerim Kihkih ve daha niceleriyle anar ustayı. Sevenlere sevmeyenlere, bilenlere bilmeyenlere yazıyorum bu incelemeyi o halde.
"Bir gün bu ülkenin başucuna bir not yanağına da bir öpücük kondurup gideceğim. Çok tatlı uyuyordun uyandırmaya kıyamadım diyeceğim."
Bunlar daha ne ki! Aziz Nesin sözlerinden daha fazlası, düşüncelerinden daha dev. Yeri hep ayrı, en özel, en özlenenlerden.

Birçok eserini gülerek okuyor bizim nesil. Ama sadece gülmek değil o eserlerin amacı. Bir parça da düşündürüyorsa ne mutlu o eserleri yazana. "Şimdiki Çocuklar Harika" da böyle bir eser işte. Okuyanlar iki çocuğun birbirine yazdığı mektuplarla karşılaşsalar da yazılma amacı bunlardan daha fazlası. Ahmet ve Zeynep; ailelerinden, arkadaşlarından, öğretmenlerinden, okuldaki anılarından bahsediyor birbirlerine. Çok masumlar, çünkü çocuk onlar. Ne duyarlarsa, ne görürlerse onu yazıyorlar. Öğretmenleri "unutun eski bilgilerinizi" diyor ve unutuyorlar. Babaları "ben küçükken okul birincisiydim" diyor ve inanıyorlar. Ezberliyorlar, öğrenmiyorlar. Aile ilişkilerini sorgulamaya başlıyorlar.

Bir mektupta vicdan azabı konusunu konuşuyor iki arkadaş ve şunu söylüyor Ahmet'in bir arkadaşı; "Bu vicdan azabı denilen şeyi hiç kimse kendisi hatırlamıyor. Herkes, başkalarının çekmeleri gereken vicdan azabını biliyor."
Ne kadar derin, ne anlamlı bir cümle. Çocuk oluyor yazarken Aziz Nesin, onların gözünden anlatıyor vicdan azabını. Onların gözüyle görüyor anneleri babaları, öğretmenleri onlar gibi yargılıyor. Acı bir durum da şu ki, bu kitap 1967 yılında yayınlanıyor ve eğitim sistemi de aile ilişkileri de hâlâ aynı. Demek ki yıllar geçmiş ama düzen aynı düzen.

Bir yerde de Zeynep tarafından soru yöneltiliyor Ahmet'e. Ve şu an bile utanıyorum bunu yazmaktan ben. "Kız olmak, daha doğuştan bir şanssızlık mı? Sen erkek olduğun için, doğuştan şanslı sayılırsın. Bu konuda senin ne düşündüğünü öğrenmek isterim."
Kadın-erkek eşitliğinin daha çocukken aşılanmaya başladığının kanıtı değil de nedir bu? Yazı yazarsın, "adam gibi yaz" diyen çıkar. Düzgün yaz demek varken bu cinsiyet kavramını kullanırlar. Tarihten bahsederler "insanoğlunun yıllardır..." diye başlarlar. İnsanlığın demek yine zor gelir. Bunları bir de çocukların yanında konuşurlar. Erkek çocuk doğunca ziyafet veren Zeynep'in babası da bir örnek olsun anlatmak istediklerime.

Kitabın girişinde çocukların ailelerinden beklentileri, anne ve babalarında olmasını istedikleri ve istemedikleri özellikleri okuyoruz. Hepsini okurken hak verdim çocuklara. Çocuklarının sorularına cevap vermeyen büyükler, bunun nedenini soran çocuğunuza "sen anlamazsın, büyü de gel" derseniz ilerde birer birey olan çocuklarınız da kendi evlatlarına sizden gördüğü muameleyi yapacaktır. Geleceği değiştirmek ellerinizde.

Ömrüne Sığmayan Adam sergisinde görmüştüm notlarını, el yazılarını, arşivlerini, biriktirdiği eşyalarını Aziz Nesin'in. Markopaşa'yı, Sabahattin Ali ile geçirdiği günlerden kalan anılarını okumuş ve hep hüzünlenmiştim. Soyadının öyküsünü, politik söylemlerini, Atatürk aşkını dinlemiştim geriye kalan videolarından. Sevmeyenler, anlamaya çalışın Aziz Nesin'i. Kulak verin cümlelerine, hatta hak verin korkmayın. Bence Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ile başlayın, bürokrasi krizini okuyun ve Yaşar'ın başından geçenlerin sizin de başınızdan geçmiş olduğunu görün. Sonra "Sizin Memlekette Eşek Yok Mu" ile devam edin, bakın görün gerisi nasıl geliyor.

Uzun oldu, güzel oldu. Daha çok sevdim bu kez yazdıklarımı. Sevdiğin birini yazmak böyle bir şey...
206 syf.
ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKA…
Onbir yaşında bir oğlum var. Tüm ebeveynlerin yaşadığı gibi bende sıklıkla oğlumla iletişim problemi yaşıyorum . Hele de ergenlikle çocukluk arasında olan bu yaşlarda birbirimize çemkirme durumları da olmuyor diyemiycem:))) Hangi anne-çocuk arasında olmaz ki! Onu anlayabilmek ,aramızdaki bağı koparmadan ona doğruyu göstermek en temel amacım . Sürekli kurallar koyan onun karşısında bir anne olmak istemiyorum ,vıcık vıcık arkadaşımmış gibi nerde duracağını bilmeyen bir çocuk da istemiyorum… Hal böyle olunca kitaplar imdadıma yetişiyor. Bu kitabı da yine böyle bir cinnet anımda okumaya karar verdim. Kitabın ilk cümleleri çok dikkatimi çekti.
________________________________________________
“ Ben,terbiyeyi,terbiyesizlerden öğrendim.(Ebül’ald Ma’ari 973-1057)”
_________________________________________________

Alıntılarla başlamış olan kitabın önsözü de yine tamda şimdi okursam çok fayda sağlayacağını doğrular nitelikteydi. Orada “çocukların nasıl ebeveynleri olmasını istediklerinden” bahsetmesi daha da kitaba yaklaştırdı.”Her üç çocuktan biri annesinden memnun değil” cümlesini görmek eyvah eyvah ya o üç çocuktan biri benim oğlumsa diye sormadan edemedim…

Oğluma faydalı olur diye okumaya başladığım kitapta kendi çocukluğumdan anlar bulmak çok ama çok mutlu etti. İki okul arkadaşının başka şehirlerde yaşamalarından dolayı arkadaşlıklarını sürdürmek adına mektuplaşmaya başlamaları,mektubu ne kadar özlediğimi hatırlattı… Benimde mektup arkadaşlarım vardı , hala saklarım mektuplarını. Ve kartpostallar :) yılbaşında,bayramlarda uzaktaki tanıdık ve akrabalara gönderirdik ve onlardan gelenleri saklardık… Güzel günlerdi…

_________________________________________________
http://www.nkfu.com/...artpostal-resimleri/
resimler sizinde yüzünüzü aydınlatacak…
__________________________________________________
Mektupları okurken çoğunlukla gülmekten koptum resmen … Gergin bir anımda başlayıp böyle komik hikayeler okumak çok iyi geldi. Güldüm gülmesine ama çokça da düşündüm … Aziz Nesin demek bu demek zaten! Çok klişe belki ama Gülerken düşündürmek her yazarın harcı değil …

En çok da “Şimdiki Çocuklar Harika” başlığındaki mektuba güldüm :) Öyle eğlenceli bir kitap ki oğlumun da okumasını sağlayacağım .Kitap okumayı sevmeyen çocuklara kitabı sevdirecek nitelikte.

Aradığını buldun mu? Sorularını duyar gibiyim. Evet aradığımı ve daha fazlasını buldum. Tabi ki çocuk yetiştirme el kitabı değil. Bence hiçbir kitap tek başına yeterli olmaz.Her kitap başka bir şey katar.

Şimdiki çocuklar harika diyince kendi çocukluğuma gittim demiştim. Öyle tek başıma gitmeye niyetim yok :)) hadi linklere tıklayın da beraber gidelim:))

https://www.youtube.com/watch?v=aq4B9N4rTfQ
https://www.youtube.com/watch?v=N_ibwhjT_hg
_____________________________________________________
Aziz Nesin’le tanışmamı sağlayan değerli işsiz arkadaşım :))) Tuco Herrera ‘ ya tekrar teşekkür ederim . Tanıştırdığından beri tüm kitaplarını okuma isteği duydum. Düşündüm de bir Aziz Nesin etkinliği olsa ne güzel olurdu dedim. Kendisi de düşünüyormuş ki değerlendirdi isteğimi ve etkinlikle birlikte yazarla tanıştıktan sonra diğer kitaplarını da okuma fırsatı doğdu bana… Etkinlik henüz başlamadı ama heyecanımdan biran önce başladım. Bir –iki kitapla geçiştirmek niyetinde değilim. Zamanı iyi değerlendirip bol bol Aziz Nesin okuyup 36 yıllık açığı kapatmam lazım. Unutmadan yönetmen arkadaş :) NigRa 'ya da çok teşekkür ederim :) etkinlikler kraliçesi diyebiliriz sanırım :))
______________________________________________________
Bu keyifli yolculuğumu okuduğunuz için teşekkür ederim ve Aziz Nesin okumayan kalmasın diye sizleri #28594964 etkinliğe davet ediyorum . Mutlu günler dilerim.
206 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKA!
2 çocuğun birbirine yazdığı mektuplar ve onların hayatla ve büyüklerle ilgili düşünceleri. Aziz Nesin Şimdiki Çocuklar Harika demiş ama bizim teknoloji dönemine pek uygun değil maalesef. Çünkü bizim çocuklarımız televizyonda, tablette, telefonda. Etrafıma bakıyorum da daha 3.sınıfa giden çocukların ellerinde son model telefonlar var. Hâl böyle olunca pek harika olamıyor bizim şimdiki çocuklar. Ama kitaptaki bu iki çocuk gerçekten bir harika.
"... içinde bulunduğumuz mutluluğu bilemeyiz. Ancak ondan uzaklaşınca, mutluluk içinde yaşadığımızı anlarız." diyorlar mesela.
Erkek-kadın eşitsizliğine bile değiniyorlar küçücük hallerine bakmadan.
"Kız olmak, daha doğuştan bir şanssızlık mı? Sen erkek olduğun için, doğuştan şanslı sayılırsın." diyor kız erkeğe. Erkek de: "Tarihte biçok büyük önemli kadınlar var. Acaba onlara -Erkek olmak ister misiniz? diye sorulsaydı, erkek olmak isterler miydi? Hiç sanmıyorum. İster kadın, ister erkek olalım, kendi kendimizden memnunsak, şanslıyız demektir. " diye cevap veriyor. Tabii bunlar Aziz Nesin'in sözleri ama çocukların böyle ders niteliğinde muhabbet etmiş olmalarını hayal etmek bile güzel. Hele ki şimdiki çocukları düşününce ayrı bir güzel.
"Büyükler konuşurken küçükler susar.
Ben de sustum." demiş mesela. Ben de susayım o zaman, sevgiler!
221 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabın giriş kısmında ve arka kapağında yazan "Bu romanı salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım." diyen Aziz Nesin konuyu iyi bir şekilde özetlemiş.

Birbirinden farklı şehirlere ayrılan 2 aynı sınıf öğrencisi Ahmet ve Zeynep'in gözünden hayatlarının önemli konularını mektuplar yazarak birbirlerine anlatımlarıyla başlıyor. Çocukların gözünden öğretmenlerini, anne ve babalarının yaptıkları yanlışları, kendilerini dev aynasında görmeleri, çocukların yaşları küçük diye hiçbirşeyi anlamaz görüşüne sahip olmaları, eğitim düzeninin çocuklara yaptıkları hatalar ve diğerleri...

Okuyunca çoğu zaman gülümseyeceğiniz, biz yetişkinlere ders veren nitelikte mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir eser olarak düşünüyorum. Herkese şimdiden iyi okumalar.
206 syf.
·24 günde·9/10
Doğumuma 2 hafta kala sitede gezinirken sevgili Tuco Herrera ile denk geldik. Hoşbeş, sohbet derken konu Aziz Nesin etkinliğinden açıldı. Doğuma bu kadar kısa bir zaman kala etkinliğe girişmek istemiyordum ama Tuco'nun gazı ile bir baktım ki kitaplıkta okunmamış Aziz Nesin kitabı arıyorum =) İyi ki de denk gelmişiz ve bu etkinliği kaçırmamışım. Tamamen rastlantı sonucu elimdeki okunmamış tek Aziz Nesin kitabı olan "Şimdiki Çocuklar Harika" yı okumaya başladım.

Bu arada bizim ufaklık aceleci çıktı. Bir hafta erken katıldı hayatımıza :)
Yeni doğmuş bir bebek ile uykusuz gecelerde gözlerimden uyku akarken uyuyamayıp, bebişin uyumasını beklerken elimde hep bu kitap vardı.
Nasıl da güzel denk geldi. Yeni anne olmuş biri olarak büyük ustadan yolun başında o kadar güzel dersler, tavsiyeler aldım ki, kendimi çok şanslı hissediyorum.

Kitabın ilk sayfalarında ilkokul çocuklarına sorulan sorular ve çocukların verdikleri cevaplara çok şaşırdım. O yaşta çocukların annelerinin dış görünüşüne, kültür birikimine bu denli dikkat ettiğini aklımın ucundan geçirmezdim.
Bir de çocuklara nasıl bir anne modeli sunuyorsak neredeyse tüm çocuklar sinirli olmayan anne istiyor :)

Kitabın giriş kısmında ustanın ''Bu romanı, salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım '' cümlesi takdir edilesi. Çünkü bir çocuğun hayatını, tarzını, düşüncelerini en çok etkileyen kişiler bunlar. Bilinçli olmak lazım. Yaptım oldu mantığıyla çocuk yetişmiyor. Hayata saf ve temiz bir varlık getiriyorsun. Onu kirletmeden, elinden geldiğince en güzel şekilde ilk eğitimini vermek ebeveynlerin görevi. Öğretmen de okul çağında bu eğitimi destekleyen en önemli unsur.
Çocuğun dilinden anlamak lazım. Sevgili Aziz Nesin'in dediği gibi çocukla herşey konuşulur. Önemli olan üslup, anlatım şekli.
Yani demem o ki; çocuklarınızı küçümsemeyin. "Bu yaşta o ne anlar" demekten, "aklı ermez bu yaşta" söylemlerinden vazgeçin.

Kendinize ve yavrunuza güvenin :) Hayat onlarla daha güzel ve anlamlı.
206 syf.
·5 günde
"Mizah, dünyamızı gülünç olmaktan kurtarır." kitapta Aziz Nesin'in yapmaya çalıştığı da bu galiba. Aziz Nesin diğer adıyla Mehmet Nusret, kendisini pek sevdiğim söylenemez, fikirlerinden de hazetmem. Ama yazılmış, emek verilmiş hele ki ortaya çıkmış güzel bir eser varsa gerisi teferruat o okunur, okunmalı. Türkiye'de mizah yazarlığı dendiğinde akla ilk gelen isim Aziz Nesin ve galiba en iyi kitabı da bu, incelemelerde sık sık karşılaştığım için okumak istedim ve iyi ki de okumuşum. Bana çocukluğumu hatırlattı ve bol bol da güldürdü.
Kitap, Zeynep ve Ahmet isimli iki çocuğun mektuplaşması şeklinde yazılmış. Mektuplarda başlarına gelenleri, yaşadıklarını anlatıyorlar. Çocukların gözüyle, büyükleri yani kendimizi görüyoruz, çok iyi bir mizahla beraber çok iyi de bir eleştiri var büyüklere karşı. Bu yüzden olsa gerek Aziz Nesin bu kitabı müstear isimle çocuk romanları yarışmasına gönderiyor ama yarışmada dereceye bile giremiyor. Kitap bu arada harbiden güldürüyor, en azından gülümsettiği çok yer var.
Aziz Nesin, kitabın sonunda çocuklara yazdığı mektupta çok güzel bir şey söylüyor; "büyümüş insanlarla, kendi çocuklukları arasında, belki bin, belki ikibin yıllık bir zaman farkı vardır. Onun için biz büyümüşler kendi çocukluğumuzu unuturuz." Ya bu çok güzel bir şey ben de bunu söyler dururum, çocuktum bir ara ben sen de öyle, evet hatırladığım olaylar var ama o zamanki düşüncelerimi, duygularımı hatırlayamıyorum, Aziz Nesin'in bahsettiği uzaklık bu işte ve bu çok kötü bir şey.
206 syf.
·Beğendi
Bu kitap,benim Aziz Nesin ile tanıştığım ilk kitap olma özelliğine sahiptir ve iyiki de okumuşum dedirtmiştir.Burdan O'nun kitaplarını okumaya heveslendiren Tuco Herrera'yı anmadan da geçemiyeceğim.Aziz Nesin'in hakkını vermede O'nun üzerine olmadığını düşünüyorum... Aziz Nesin, kitabın başında çocukların ailelerinden beklentileriyle ilgili yapılan bir Anket'in sonuçlarını baz alarak, farklı şehirlerde yaşayan 2 okul arkadaşının,karşılıklı mektuplaşmalarında Aile Çocuk ilişkisini mükemmel ve esprili bir şekilde gözler önüne seriyor.Bize neler mi öğretiyor???Çocuklarımıza söylediklerimizle değil,direk davranışlarımızla örnek olabileceğimizi ve daha fazlasını...Kitabı okurken Hababam Sınıfı tiplemelerinden de örnekler görmeniz mümkün.Yazarın dili o kadar sade ve anlaşılır ki çaktırmadan yaptığı esprilerle kitabı bir o kadar da eğlenceli hale getiriyor. "Şimdiki Çocuklar Harika" benim gözümde anne-baba adaylarının baş ucu kitabı olması gereken bir eserdir.Aslında herkes okusun bu eseri,büyükbabalar büyükanneler bile,çocuklara "Rol Modeli"olabilecek herkes... Acaba bu Spoiler'e girer mi???Söylüyorum NOT:Ankete katılan çocukların çoğu sarışın anne istiyormuş=)) Nedeni de sarı saçlı bayanların daha güzel ve yumuşak kalpli olduğunu düşünmeleriymiş.Acaba benim oğlanlar da bana o yüzden mi durmadan anne saçlarını sarı yapsana diyorlar=))
206 syf.
·Beğendi·8/10
Bir öğretmen olarak bu kitabı her ilkokul öğretmeninin ve ebeveynin okuması gerektiğini düşünüyorum. Aziz Nesin'in kaleminden çocukların yazdığı mektuplar. Bir yetişkin yazmış, çocuklar adına; ne kadar da doğru gözlemlemiş, doğru hissetmiş ve düşünmüş. Zaman zaman kendi çocukluğuma dönüp arkadaşlarıma yazdığım mektuplar geldi aklıma. Aziz Nesin'in her zamanki gibi güldürürken düşündüren üslubuyla yazdığı bu kitabı keyifle okuyacaksınız.
206 syf.
Bir kitabı okuyabilmek için, ilk önce o yazar ve kitap hakkındaki önyargılarınızı bir kenara koymanız gerekir.
Aziz Nesin'in kaleminden, iki beşinci sınıf öğrencisi çocuğun Ankara ve İstanbul'dan birbirlerine mektup yazması, benim ilgimi çok çekmişti. Yıl, 1960'lar... Birbirlerini çok seven iki arkadaş, kardeşçe mektuplaşıyorlar. Kimi zaman konu yetişkinler oluyor, kimi zaman; evren. Latifeler bir yana, üzücü olaylar da baş gösteriyor. Bir çocuğun iç dünyasını çok iyi anlayabilirsiniz bu kitapta. O zaman anlaşılır belki, yetişkinlerin de bir zamanlar çocuk olduğu. Aynı duyguları paylaştığı... İşte o zaman anlaşılıyor ki, kelimeler ne mânâlı, ne kadar da güzel anlatabilir bir çocuğu.
Belki; siz de unuttunuz çocukluğunuzu. Ya da kitaplarla yaşatıyorsunuz. Eğer bir defa daha çocuklarla tanışmak isterseniz buyrun: Şimdiki çocuklar harika...
"Çocuklara daha iyi bir dünya bırakmak yerine,
dünyaya daha iyi çocuklar bıraksanız,
sorun kendiliğinden çözülecek aslında."
Yaşlarınız küçük diye hiçbir gerçeğin sizlerden saklı kalmasından yana değilim. Çocukların anlayamayacakları sorun yoktur. Olsa olsa, dinleyenlerin yaşlarına göre, konuların anlatılış biçimi değişebilir.
-Adını sorunca iki dakika düşünüp söyleyen dahi olur mu hiç?
-Dahiliğinden öyle yapıyor. Babası öyle öğretmiş. "Adın bile sorulsa, düşünmeden söyleme" demiş. Çünkü dahiler hep düşünürmüş.
Aziz Nesin
Sayfa 86 - Adam Yayınları
"İşte en canımı sıkan cevap da budur. Bizi, hiçbir şeyden anlamaz sanıyorlar."
Aziz Nesin
Sayfa 82 - Nesin Yayınevi
— Siz beni hep hastalık kapmışım gibi gördünüz. Ama hatalısınız, benim hiç bir şeyim yok.
— Doğru, sağlıklı olmasan da hiç bir şeyin yok, öyle ki için bomboş. Kemiklerinin bile içi boşalmış; günahlarından dolayı iyi bir ziyafet olmuşsun kurtçuklara.
-İstanbul'u kim fethetti diye soruyorum!
-Babam, efendim.
-Senin baban kim?
-Mimar Sinan.
-Ağzından çıkanı duyuyor musun oğlum? Babanı soruyorum, Mimar Sinan diyorsun.
İşte ancak o zaman kırdığım potu anlayabildim. Ama heyecandan, müfettişin de bağırmasından öyle şaşırmıştım ki, bir türlü kendimi toparlayamıyordum.
-Peki, Mimar Sinan ne yaptı?
Artık büsbütün şaşırmıştım. O şaşkınlıkla,
-İstanbul'u fethetti efendim, diye bağırdım.
-Kim?
Sözde yanlışımı düzeltmek için,
-Mimar Süleyman... dedim.
-Süleymaniye Camisi'ni kim yaptı öyleyse?
-Sultan Sinan Fatih...
Kelimeleri birbirine karıştırdığımı sezinliyordum ama artık toparlayamıyordum.
Müfettiş öyle kızmıştı ki, kızgınlıkla o da şaşırıp,
-Oğlum, dedi. Amerika'yı yapan Mimar Sultan Mehmet'tir, Süleymaniye Camisi'ni keşfeden Fatih Sinan'dır.
Çocuklar kendilerini tutamayıp kıkırdayarak gülüşmeye başlayınca, müfettiş yanlış söylediğini anladı. Yanlışını düzeltmek istedi:
-Yani Sinaniye Camisi'ni Mimar Süleyman yaptı, Fatih'i Mimar Sultan Mehmet fethetti demek istiyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şimdiki Çocuklar Harika
Baskı tarihi:
Şubat 2000
Sayfa sayısı:
194
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754180084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Şimdiki Çocuklar Harika
Şimdiki Çocuklar Harika
Şimdiki Çocuklar Harika'yı salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdığını söyleyen Aziz Nesin'in bu romanında, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılırken çocuklar, ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor. Çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatan Şimdiki Çocuklar Harika'da, çocuklar büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunuyor.

Kitabı okuyanlar 2.486 okur

  • Betül Aslan
  • Zeynep
  • Didem Bozkurt
  • Hediye İnanç
  • Merve Muslu
  • Tuğçem Atalay
  • Gamze Mavi
  • Tubanur gul
  • Burak Arslan
  • Ali Şimşek

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (10)
9
%0.8 (5)
8
%1.1 (7)
7
%0.2 (1)
6
%0.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları