1000Kitap Logosu
Dora
TAKİP ET
Dora
@DoraTheReader
1743 okur puanı
03 May 2018 tarihinde katıldı.
160
Kitap
23
İnceleme
5,5bin
Alıntı
578
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Soluk Mavi Nokta
encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9Gc... "Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her “yüce önder”, her aziz ve günahkâr onun üzerinde – bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde. Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı. Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok. Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer. Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza…” Carl Sagan
8
108
Mao Zedong’s Four Pests campaign has to rank as the most disastrous entirely successful public health policy ever. It pulled together every part of society to meet its goals, which it surpassed to an astonishing degree—and half of those goals almost certainly resulted in major widespread improvements to the health of the nation. Two out of four isn’t bad, you might think. The trouble is that the fourth goal resulted in tens of millions of deaths.
2
Around 11,000 years ago, goats and sheep were domesticated in Mesopotamia. Five hundred years after that, cattle were domesticated in modern-day Turkey, and then again in what is now Pakistan. Pigs were also domesticated twice, about 9,000 years ago—in China and again in Turkey. In the Eurasian Steppe, probably somewhere around Kazakhstan, horses were domesticated between 6,000 and 5,500 years ago. Meanwhile, in Peru, around 7,000 years ago, humans first tamed the guinea pig. Which, granted, sounds slightly less impressive but honestly was pretty cool.
2
7 AMAZING SIGHTS YOU’LL NEVER SEE, BECAUSE HUMANS RUINED THEM The Parthenon One of the jewels of Ancient Greece, until in 1687 the Ottomans used it as a gunpowder store during a war with Venice. One lucky Venetian shot later—no more Parthenon. Temple of Artemis One of the actual Seven Wonders of the Ancient World, until 356 BCE, when a bloke called Herostratus burned it down because he wanted attention. Boeung Kak Lake The largest and most beautiful lake in the Cambodian capital of Phnom Penh, until it was decided to pump it full of sand to build luxury apartments on it. Now a puddle. Buddhas of Bamiyan The magnificent statues of Gautam Buddha in central Afghanistan, over a hundred feet tall, were blown up by the Taliban in 2001 because they were “idols.” FFS. Nohmul A great Mayan pyramid, the finest Mayan remains in Belize, was torn down in 2013 by some building contractors because they wanted gravel for nearby roadworks. Slims River A vast river in Canada’s Yukon territory that completely vanished in the space of four days in 2017, as climate change caused the glacier it flowed from to retreat. Ténéré Tree Famously the most isolated tree on the planet, alone in the middle of the Sahara Desert—until 1973, when despite it being the only tree for 250 miles, a drunk driver still managed to drive his truck into it.
4