Cimri

7,9/10  (101 Oy) · 
470 okunma  · 
60 beğeni  · 
2.725 gösterim
Dikmen Gürün'ün açıklayıcı sunuşuyla,rnrnMoliere'in ünlü yapıtlarından olan Cimri, ülkemizde 100 yılı aşkın bir süredir tanınmakta, okurların beğenisiyle karşılanmaktadır. rnrnSeyircinin ve okurun yer yer geleneksel tiyatromuzla da bağ kurabildiği bu klasik yapıtın eksiksiz cevirisini, dönemin özelliklerini yansıtan vurgulamalarla ve aslına sadık yorumlarla okuyabilirsiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9786053541387
 • Orijinal Adı:
  L'Avare
 • Çeviri:
  Leman Yılmaz
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Moliere'yi alıntılardan tanıdım. Sonra bir tiyatro hevesi ile başladım. İlk Moliere ve ilk tiyatro kitabım. Çok beğendim. Nedeni ise sahneyi gözünüzün önünde canlandırmanız.

Yazarın dili, tadı bir harika. Çok akıcı bir eser. Cimriliği gerçek manada tüm yönleriyle görebileceksiniz. Cimri baba ve arada geçen aşk. Baya baya güleceğiniz bir eser olmuş. Gayet kısa ve hoş bir eser. Tavsiye ederim ağır kitapların arasına konulabilir....

Kurgu bakımından Shakespearevari bi komedyaydı daha da detaya girersem Shakespeareca diyebileceğim tesadüflerin bol olduğu komedya olmuş yazarın bu taklitle gelen esinlenmesini çok hoş buldum ..

. 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluk dönemlerimde okuduğum yıllar sonra tekrar okuma isteği duyduğum çok güzel bir eser. Her ne kadar 17. yüzyıl Fransa'sında yazılmış dahi olsa bu eser, bence konu bakımından ve üslup açısından çağ ötesi bir eser. Genel itibariyle güzel bir intiba ile okunan eser olsa dahi kimi yerlerinde okuma seanslarınıza kahkahalarınız karışabilir ve eser bitiminde herhangi bir tiyatro sahnesinde izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Keyifli Okumalar...

Salih Y. 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tesadüf üstüne tesadüf sanırsın, Yeşilçam senaryosu mübarek.Kitap 17.yüzyılda yazılmış olmasına rağmen güncelliğini koruyor. Türk dizilerinde görmeye alışkın olduğumuz bir çok klişe buradan geliyor sanırım.
Fazlasıyla komik beklentimin üstündeydi.
Harpagon adamım ya çok güldürdü:)

Hakkı Kanyılmaz 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O günün Fransa'sında toplumun ne kadar bozulduğunu ve "Harpagon" gibi cimri insanların var olduğunu kanıtlayan bir oyun. Farklıydı...

Yasin YALÇIN 
01 Oca 15:51 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Eski dönem tiyatrolarının klasik eserlerinden birisi Cimri. Lisede adını duymuştum, merak edip alıp okudum. Belki seyretmek daha eğlenceli olabilirdi ama komedi türündeki bu kitapta ben fazla komedi tadı bulamadım. Tesadüfler üstüne tesadüfler, eski zamanda yazıldığı için klişeler üstüne klişeler... Dolayısıyla ben pek beğenmedim. Eğer okumayı düşünüyorsanız edebiyat tarihinin en itici karakteri olan Harpagon'la karşılaşmaya hazır olun derim. Keyifli okumalar...

Littlefinger 
21 Oca 14:42 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Klişeler çok var fakat yazıldığı yılı ve dönemin zihniyetini düşünerek onları görmezden geliyorum, pek de fena değil. Zaten bir piyes olarak yazılmış, olayın içindeymiş gibi değil de tiyatroda bir piyes izliyormuş gibi canlandırınca eğlenceli bir kitap oluyor. Yazarın üslûbu da güzel, kitaba ismini veren ana karakter ise daha da güzel.

şafak esmer 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

İlk kez bir tiyatro kitabı okumama ve komedi olmasına rağmen baya hoşuma gitti. Tiyatro alanında herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Ayrıca kitabı okurken sahneyi gözünüzde canlandırmanız kitaptan daha da çok zevk almanızı sağlıyor. Keşke bu kadar kısa olmasaydı dediğim bir kitaptı.

Berk Cantutan 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Klasisizm döneminde yazılmış ve olmaması gereken bir şey üzerinden ders veren muhteşem bir eser. Kitaba başlamadan önce mutlaka önsözünü okuyun. Kitabı okurken hem gülüp hem de yuh yani diyeceksiniz.

Duygu 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Metalaşmanın tüm ahlakı değerleri yıktığı gibi tüm manevi duygularımızı da ele geçirdiği,bizi yönetip davranışlarımıza ket vurduğu ,manevi yoksunluğa yol açtığı aşikar bir gerçekliktir.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

Hem dünyada kim var, hayatında bir kez olsun aklını kaybetmeyen?

Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
. 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Brındavoıne:
Bayım,bir adam sizinle görüşmek istiyor.
Harpagon:
Meşgul olduğumı söyle.Bir başka zaman gelsin.
Brındavoıne:
Size para getirmiş de...
Harpagon:
Kusura bakmayın şimdi gelirim.

Cimri, MoliereCimri, Moliere

...insanları kazanmak için en iyi çare onların sevdiklerini sever görünmek, doğru dediklerine doğru demek, kusurlarını övmek, her yaptıklarını alkışlamak. Yaranacak mısın, aşırı gitmekten hiç korkma. Yalan söylediğin istediği kadar belli olsun, suratından aksın, en zeki insanlar bile kanıveriyorlar dalkavukluğa. Pohpohu bastınız mı, en gülünç, en yüzsüzce söylenmiş sözleri bile yutuyorlar. Bu benim yaptığım işte insan dürüstlüğünü yitiriyor biraz; ama insanlara muhtaç oldunuz mu, uymak zorundasınız onlara. Onları başka yoldan kazanmıyorsa insan, kabahat pohpohlayanda değil, pohpoh isteyende.

Cimri, Moliere (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Vedat Geçit 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bakıyorum da, insanları kazanmak için en iyi çare onların sevdiklerini sever görünmek, doğru dediklerine doğru demek, kusurlarını övmek, her yaptıklarını alkışlamak. Yaranacak mısın, aşırı gitmekten hiç korkma. Yalan söylediğin istediği kadar belli olsun, suratından aksın, en zeki insanlar bile kanıveriyorlar dalkavukluğa. Pohpohu bastınız mı, en gülünç, en yüzsüzce söylenmiş sözleri bile yutuyorlar.

Cimri, Moliere (Sayfa 41)Cimri, Moliere (Sayfa 41)

Öyle insanlar vardır ki, ancak yalan dolanla elde edilebilirler, dedikleri dediktir, gerçeklerle karşılaştılar mı huysuz atlar gibi şahlanır, doğru gitmemekte ayak direrler, böylelerini istenilen yere götürmek için yolu biraz dolaştırmaktan başka çare yoktur.

Cimri, MoliereCimri, Moliere

Düşün, ne sevinçtir bir insan için, sevdiğini sıkıntıdan kurtarmak, namuslu bir aileyi biraz olsun kalkındırmak; ama pek belli etmeden, gururlarını kırmadan.

Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Evlenme sanıldığından çok daha önemli bir iştir. İnsanı ömrü boyunca mutlu da edebilir, mutsuz da. Ölünceye kadar sürecek bir bağlılığa razı olmazdan önce iyice düşünüp taşınmalı.

Cimri, Moliere (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Pınar 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz."

Cimri, MoliereCimri, Moliere
KeMâL 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kızdırmak istemiyorum adamı. Kızdı mı baş edemeyiz onunla. Böylesinin dikine gittin mi her şeyi bozarsın. Kimi kafaları kazanmak için dolambaçlı yollardan gideceksin. Diretmeye gelmez böylelerine; ifrit olur, kapanıverirler büsbütün. Doğruyu söylediniz mi şahlanır, aklı hiçe sayarlar her zaman. Sularına gidip onları dilediğin yana çekmekten başka çare yok. Her istediklerine peki diyeceksin ki haklarından gelesin; onları kendi istediğinden yana…

Cimri, Moliere (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
4 /