Adı:
Cimri
Yazar:
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
120
ISBN:
9789751410870
Orijinal adı:
L'Avare
Çeviri:
Leman Yılmaz
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Moliere (Jean-Baptiste Poquelin) (1622-1673); Yalnızca oynanması amacıyla yazdıklarındaki tiplemelerle dünya edebiyatında, Shakespeare´den sonra insan gerçekliğine belki de en derinlemisine nüfuz eden oyun yazarlarından biridir. Kadınlar Mektebi´nden Kibarlık Budalası´na, Cimri´den Hastalık Hastası´na bu oyunlar, dönemin tutucu otoritelerini rahatsız etmekle kalmamış, 300 yılı aşkın bir süredir aynı tazelikle sahnelenmeyi sürdürmüşlerdir.
Moliére, klasisizm akımının etkisinde kalmıştır. Bu yüzden, güldürürken bile düşündürmeyi amaçlar. Moliére, "Komedinin asıl görevi, insana kusurlarını göstermektir." ilkesini esas alir.

Moliére, bütün yanlış, sorun ve kusurların güldürü yoluyla düzeltilebileceğine inanan biri olarak da hatırlanır. Moliére'in en büyük özelliği eserlerini aydınlarla halk arasındaki, sarayla şehir arasındaki ayrılığı ortadan kaldırmak oldu. Bunu yapabilmesinin en büyük nedeni saray hayatını ve şehir hayatının en derin noktalarını bilmesi olmuştur.

O eserlerinin okunması ve oynanması için yazmıştır. Eğer bir söz ya da olay, her türlü akılcılık sınırını aştığı halde bizi güldürüyorsa, Moliére'e göre burada akılla budalalık sürekli yer değiştiriyor demektir.

Cimri 5 perdelik bir oyundur. Oyun Mollıére tarafından 1668 yılında yazılmış ve aynı yıl 1668 Palais Royal’da oynamıştır.

Moliére, Cimri adlı eserinde Paris burjuvasının para tutkusunu öne çıkarmak istemiştir. Molıére parayı tüm insani değerlerin üstünde tutan “kendisine yabancılaşan ve para karşısında özgürlüğünü yitiren insanları ve para temelinde biçimlenen toplumsal ilişkileri hicveder.”
Moliere'yi alıntılardan tanıdım. Sonra bir tiyatro hevesi ile başladım. İlk Moliere ve ilk tiyatro kitabım. Çok beğendim. Nedeni ise sahneyi gözünüzün önünde canlandırmanız.

Yazarın dili, tadı bir harika. Çok akıcı bir eser. Cimriliği gerçek manada tüm yönleriyle görebileceksiniz. Cimri baba ve arada geçen aşk. Baya baya güleceğiniz bir eser olmuş. Gayet kısa ve hoş bir eser. Tavsiye ederim ağır kitapların arasına konulabilir....

Benzer kitaplar

Yaklaşık 3.5 asır önce yazılmış, okuması güzel ve boğucu metinlerden uzak güzel bir tiyatro eseri. Aşırı cimri aile babası 60 yaşındaki Hargapon'un çok genç bir kızla evlenmek istemesi üzerine kurulu ve sonunda alışık olduğumuz mutlu tesadüflerle sonlanması da hoş olmuş. Okurken cimri insanlara karşı öfkem yine depreşti. Siz siz olun cimri olmayın :) . Herkese iyi okumalar.
Bir solukta okunabilecek akıcı, içinde güzel cümlelerin olduğu birazdan bizdensi bir kitap izlemesi de keyifli bir tiyatro tavsiyedir denk gelirse keyifli saatler geçirilecek bir oyun Benim cimri Harpagonumm
Kim bilir kaçıncı kez okuduğum ve yine kim bilir kaçıncı kez kahkahalarına nail olduğum efsanevi yazar ve oyunu bu müthiş deneyimi sizde yaşayın tavsiyemdir. :)
Kurgu bakımından Shakespearevari bi komedyaydı daha da detaya girersem Shakespeareca diyebileceğim tesadüflerin bol olduğu komedya olmuş yazarın bu taklitle gelen esinlenmesini çok hoş buldum ..
Tesadüf üstüne tesadüf sanırsın, Yeşilçam senaryosu mübarek.Kitap 17.yüzyılda yazılmış olmasına rağmen güncelliğini koruyor. Türk dizilerinde görmeye alışkın olduğumuz bir çok klişe buradan geliyor sanırım.
Fazlasıyla komik beklentimin üstündeydi.
Harpagon adamım ya çok güldürdü:)
Parasına çekmece içerisinde bahçeye gömen.Çalınacak korkusuyla yaşayan ve kuruş harcamaya korkan,cimri bir adam,komedi diliyle anlatılmış.
Kitabımız cimri insan tiplemesi Harpagon'un parasını harcamamak için çevirdiği entrikaları ve entrikalar etrafında dönen olayları anlatıyor. Harpagon paraya tapan, parasını kendi evlatlarından bile saklayan, çocuklarının saadetini zengin kişilerle evlendirerek sağlayabileceğini düşünen bir adamdır. Çocukları Elise ve Cleante ise babalarından tamamen farklı ikisinin gönlüde, babalarının, Fakir oldukları için evlenmelerine müsade etmeyeceği insanlarda. Harpagon'da insanın acziyetini çocuklarında ise merhametini gözlemleyebilirsiniz, sonu Yeşilçam filmlerini andıran bu eserin okunması gerektiğini düşünüyorum.
Acayip keyif aldığım,güldüğüm,şaşırdığım vee 1 günde bitirdiğim bir betik.Adam harbiden acayip cimri(harpagon) :))
Beklemediğim bir sekilde olaylar değisti ve sonu cok farklı bir boyuta ulaştı kesinlikle okunmalı.
Kitabı aldığımda bir tiyatro eseri olduğunu bilmiyordum. Okumaya başladığımda önce sıkılacağımı düşündüm ama hiç öyle olmadı Moliere öyle güzel bir karekter tahlili yapmış ki betimlemeler o kadar iyi ki tüm tiyatro zihnimde canlandı. Ben okumanızı tavsiye ederim... ilk tiyatro eserimdi ama pişman olmadım.
Çocukluk dönemlerimde okuduğum yıllar sonra tekrar okuma isteği duyduğum çok güzel bir eser. Her ne kadar 17. yüzyıl Fransa'sında yazılmış dahi olsa bu eser, bence konu bakımından ve üslup açısından çağ ötesi bir eser. Genel itibariyle güzel bir intiba ile okunan eser olsa dahi kimi yerlerinde okuma seanslarınıza kahkahalarınız karışabilir ve eser bitiminde herhangi bir tiyatro sahnesinde izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Keyifli Okumalar...
Hem dünyada kim var, hayatında bir kez olsun aklını kaybetmeyen?
Moliere
Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Siz erkekler bir tuhafsınız: İnsan sizi yüreğinin bütün açıklığıyla sevdi mi, sevgisini gösterdi mi, hemen soğuyuverirsiniz; hem de nasıl! Ölsek kılınız kıpırdamaz.
Moliere
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bakıyorum da insanları kazanmak için en iyi çare onların sevdiklerini sever görünmek,doğru dediklerine doğru demek, kusurlarını övmek,her yaptıklarını alkışlamak.
Moliere
Sayfa 5 - Iş Bankası Yayınları
" Kimi işlerde en ummadığın insan, canını ciğerini verir. "
Moliere
Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/Çeviren: Sabahattin Eyüboğlu
Evlenmek sanıldığından çok daha önemli bir konu;insanın yaşamı boyunca mutlu ya da mutsuz olması buna bağlı.
Moliere
Sayfa 40 - beda
Otun kötüsü çabuk büyür derler.
Moliere
Sayfa 60 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cimri
Yazar:
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
120
ISBN:
9789751410870
Orijinal adı:
L'Avare
Çeviri:
Leman Yılmaz
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Moliere (Jean-Baptiste Poquelin) (1622-1673); Yalnızca oynanması amacıyla yazdıklarındaki tiplemelerle dünya edebiyatında, Shakespeare´den sonra insan gerçekliğine belki de en derinlemisine nüfuz eden oyun yazarlarından biridir. Kadınlar Mektebi´nden Kibarlık Budalası´na, Cimri´den Hastalık Hastası´na bu oyunlar, dönemin tutucu otoritelerini rahatsız etmekle kalmamış, 300 yılı aşkın bir süredir aynı tazelikle sahnelenmeyi sürdürmüşlerdir.

Kitabı okuyanlar 1.169 okur

  • Münteha
  • beylun akay
  • Mehri Ağasoy
  • Yasemin Ekşi
  • Erdoğan Koştan
  • Hatice İpek
  • HOMO FABER...
  • Doruk Çifci
  • Elanur Dalbudak
  • Zeynep Gökay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%22.1
25-34 Yaş
%39.2
35-44 Yaş
%20.2
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.4
Erkek
%35.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.7 (72)
9
%20.5 (65)
8
%29.7 (94)
7
%17.4 (55)
6
%6.6 (21)
5
%1.6 (5)
4
%1.3 (4)
3
%0.3 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları