Cimri

8,0/10  (164 Oy) · 
703 okunma  · 
125 beğeni  · 
3.451 gösterim
Dikmen Gürün'ün açıklayıcı sunuşuyla,rnrnMoliere'in ünlü yapıtlarından olan Cimri, ülkemizde 100 yılı aşkın bir süredir tanınmakta, okurların beğenisiyle karşılanmaktadır. rnrnSeyircinin ve okurun yer yer geleneksel tiyatromuzla da bağ kurabildiği bu klasik yapıtın eksiksiz cevirisini, dönemin özelliklerini yansıtan vurgulamalarla ve aslına sadık yorumlarla okuyabilirsiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9786053541387
 • Orijinal Adı:
  L'Avare
 • Çeviri:
  Leman Yılmaz
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Moliere'yi alıntılardan tanıdım. Sonra bir tiyatro hevesi ile başladım. İlk Moliere ve ilk tiyatro kitabım. Çok beğendim. Nedeni ise sahneyi gözünüzün önünde canlandırmanız.

Yazarın dili, tadı bir harika. Çok akıcı bir eser. Cimriliği gerçek manada tüm yönleriyle görebileceksiniz. Cimri baba ve arada geçen aşk. Baya baya güleceğiniz bir eser olmuş. Gayet kısa ve hoş bir eser. Tavsiye ederim ağır kitapların arasına konulabilir....

Kurgu bakımından Shakespearevari bi komedyaydı daha da detaya girersem Shakespeareca diyebileceğim tesadüflerin bol olduğu komedya olmuş yazarın bu taklitle gelen esinlenmesini çok hoş buldum ..

İsmail Altunbüker 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu eser çok güldürdü beni çok komik ve güzel bir eser hemde öğretici akıcı ve bir solukta okunan bir kitap eğlenceli hoş cimri bir adamın yaptıklarını konu alan oğlunun sevdiği kıza aşık olan bir adam para kopartmak için aracı olan bir kadın ama parasını bulmak için evin altını üstüne getiren çocuklar bu hikayede yok yok herkesimin okuyup ibret alacağı bir hikaye keyifle alın okuyun Türkiye ...

Moliere'in en sevdiğim eserlerinden biri. Paradan başka hiçbir şeye değer vermeyen, çok zengin olmasına rağmen hastalık derecesinde cimri bir adam bu Harpagon. Komedi tarzında yazılmış. Okurken hep bizim mahalledeki Necati amcayı hatırladım. Necati amca Harpagondan daha cimriydi. Evden çıkarken suyu vanadan kapatıp giden bir adamdı. Zavallı karısı da camiden su almaya giderdi her gün. Moliere onu tanısaydı kesinlikle Harpagon değil Necati adını verirdi. Ahh Necati amca ahh sende çocukluğumun bir parçası bir taşı oldun..

Asena Bozkurt 
04 Ağu 21:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Acayip keyif aldığım,güldüğüm,şaşırdığım vee 1 günde bitirdiğim bir betik.Adam harbiden acayip cimri(harpagon) :))
Beklemediğim bir sekilde olaylar değisti ve sonu cok farklı bir boyuta ulaştı kesinlikle okunmalı.

. 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluk dönemlerimde okuduğum yıllar sonra tekrar okuma isteği duyduğum çok güzel bir eser. Her ne kadar 17. yüzyıl Fransa'sında yazılmış dahi olsa bu eser, bence konu bakımından ve üslup açısından çağ ötesi bir eser. Genel itibariyle güzel bir intiba ile okunan eser olsa dahi kimi yerlerinde okuma seanslarınıza kahkahalarınız karışabilir ve eser bitiminde herhangi bir tiyatro sahnesinde izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Keyifli Okumalar...

şafak esmer 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

İlk kez bir tiyatro kitabı okumama ve komedi olmasına rağmen baya hoşuma gitti. Tiyatro alanında herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Ayrıca kitabı okurken sahneyi gözünüzde canlandırmanız kitaptan daha da çok zevk almanızı sağlıyor. Keşke bu kadar kısa olmasaydı dediğim bir kitaptı.

Şeyda 
15 May 02:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim icin yeri cok cok cok ayrı olan cimrinin tiyatrosunda oynamış Valere karakterini canlandirmistim bir yillik bir emekle. Kesinlikle okunulmasi gereken güldürürken düşündüren, bol mizah bol ironi dolu bir tiyatro eseri. Harpagona bayılacaksınız ;)

Tiyatro türünde okudum eserler arasında en çok beğendiğim kitap.
Çevirisi çok çok kötü yapılmış. Çeviri olan kitapların bilinen bir yayınevinden okunması gerektiğini bir kez daha görmüş oldum.

3 /

Kitaptan 81 Alıntı

Hem dünyada kim var, hayatında bir kez olsun aklını kaybetmeyen?

Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Songül 
 11 Kas 2016 · Kitabı okudu

Bakıyorum da insanları kazanmak için en iyi çare onların sevdiklerini sever görünmek,doğru dediklerine doğru demek, kusurlarını övmek,her yaptıklarını alkışlamak.

Cimri, Moliere (Sayfa 5 - Iş Bankası Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 5 - Iş Bankası Yayınları)
Asiye-Melikşah 
10 May 22:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Evlenmek sanıldığından çok daha önemli bir konu;insanın yaşamı boyunca mutlu ya da mutsuz olması buna bağlı.

Cimri, Moliere (Sayfa 40 - beda)Cimri, Moliere (Sayfa 40 - beda)
Asiye-Melikşah 
10 May 22:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayatında bir kere olsun yolunu şaşırmamış kimse var mıdır acaba?

Cimri, Moliere (Sayfa 26)Cimri, Moliere (Sayfa 26)
. 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Brındavoıne:
Bayım,bir adam sizinle görüşmek istiyor.
Harpagon:
Meşgul olduğumı söyle.Bir başka zaman gelsin.
Brındavoıne:
Size para getirmiş de...
Harpagon:
Kusura bakmayın şimdi gelirim.

Cimri, MoliereCimri, Moliere

...insanları kazanmak için en iyi çare onların sevdiklerini sever görünmek, doğru dediklerine doğru demek, kusurlarını övmek, her yaptıklarını alkışlamak. Yaranacak mısın, aşırı gitmekten hiç korkma. Yalan söylediğin istediği kadar belli olsun, suratından aksın, en zeki insanlar bile kanıveriyorlar dalkavukluğa. Pohpohu bastınız mı, en gülünç, en yüzsüzce söylenmiş sözleri bile yutuyorlar. Bu benim yaptığım işte insan dürüstlüğünü yitiriyor biraz; ama insanlara muhtaç oldunuz mu, uymak zorundasınız onlara. Onları başka yoldan kazanmıyorsa insan, kabahat pohpohlayanda değil, pohpoh isteyende.

Cimri, Moliere (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Vedat Geçit 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bakıyorum da, insanları kazanmak için en iyi çare onların sevdiklerini sever görünmek, doğru dediklerine doğru demek, kusurlarını övmek, her yaptıklarını alkışlamak. Yaranacak mısın, aşırı gitmekten hiç korkma. Yalan söylediğin istediği kadar belli olsun, suratından aksın, en zeki insanlar bile kanıveriyorlar dalkavukluğa. Pohpohu bastınız mı, en gülünç, en yüzsüzce söylenmiş sözleri bile yutuyorlar.

Cimri, Moliere (Sayfa 41)Cimri, Moliere (Sayfa 41)

Öyle insanlar vardır ki, ancak yalan dolanla elde edilebilirler, dedikleri dediktir, gerçeklerle karşılaştılar mı huysuz atlar gibi şahlanır, doğru gitmemekte ayak direrler, böylelerini istenilen yere götürmek için yolu biraz dolaştırmaktan başka çare yoktur.

Cimri, MoliereCimri, Moliere
Asiye-Melikşah 
10 May 22:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gençlik ateşi bizi çok kere tehlikeli uçurumlara sürükler.

Cimri, Moliere (Sayfa 25 - beda)Cimri, Moliere (Sayfa 25 - beda)