Eşekli Kütüphaneci

9,3/10  (41 Oy) · 
81 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.303 gösterim
Sıcak bir yaz günü, peribacaları diyarına Yunanistanın Larisa şehrinden Dimitrios Katsikas adında biri gelir. Bu genç adam, yıllar önce bu topraklardan göçe zorlanan büyükbaba ve büyükannelerinin izini sürmek, bir daha buraya dönemeyen akrabalarının yerine bu güzel yerleri gezmek istemiştir. Tesadüfler karşısına yörenin sevilen şahsiyetlerinden Baba lakaplı Aziz Güzelgözü çıkarır. Aynı yaşlardaki bu iki genç kısa sürede kaynaşır. Dimitrios, Azizin evine konuk olunca, bu büyüleyici diyarda inanılmaz bir adamla tanışır. Azizin babası Mustafa Güzelgözdür bu kişi; namı diğer Eşekli Kütüphaneci. Ürgüpteki kitaplığı yönetirken otuzdan fazla köyün halkına eşekle kitap taşıdığı için takılmıştır bu ad ona. Herkes, özellikle de kadınlar, kitap okusun diye yıllarca çırpınmıştır Mustafa Güzelgöz. Dimitrios ile Eşekli Kütüphaneci arasındaki sevgi köprüsü yöreyi birlikte gezerlerken iyiden iyiye pekişip güçlenir. Bu arada kan kardeşi olan Aziz ile Dimit-riosun aklına, Ürgüp ile Larisayı kardeş şehir yapma fikri düşmüştür. Ama bu o kadar da kolay olmayacaktır... Fakir Baykurtun, klasik anlatımının tüm olanaklarından yararlanarak, gücü yetene, hatta bitene dek, hasta yatağında yazdığı bu son romanında, sevgi, kardeşlik, azim, cesaret gibi duygular yine okuru sarıp sarmalıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  147
 • ISBN:
  9789750404030
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Zagor 
28 Şub 20:57 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap hakkında bilgi olabilir.

Eşekli Kütüphaneci, Amerikan Sargısı'dan sonra okuduğum ikinci Fakir Baykurt eseri oldu. Roman aynı zamanda Baykurt'un son eseride oluyor. Hastalığının tedavisi için Almanya'ya giden yazar, romanın son düzenlemesinide hasta yatağında yapmıştır.
Romana gelecek olursak;
Mustafa Güzelgöz nam-ı diğer Eşekli Kütüphaneci. Karda, kışta eşeğiyle 36 köye kitap götüren, köylüyü aydınlatmak isteyen gönüllü bir kültür elçisinin hikayesi anlatılıyor romanda. Güzelgöz köylere kitap götürür öncelikle. İlgi çekmez. Radyo götürür köy kahvehanelerine erkekleri çekmek için. Filmler götürür. Ya kadınlar? Kadınlarında ilgisini çekmek için dikiş makineleri götürür. Emeklerinin karşılığını almaya başlar yavaş yavaş. Her şey iyi güzel ya sonra? Tolga Örnek'in 2008 yapımı "Devrim Arabaları" filminde geçen ünlü replik devreye girer: "Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz." Çıkar peşinde koşuyor, işini yapmıyor diye şikayet edilir Güzelgöz. Korkusu yoktur, savunmasını verir. Soğan yememiştir ki ağzı koksun Güzelgöz'ün. Ama gururuna yediremez, gücenir ve eşekleriyle birlikte emekliye ayrılır. Mustafa Güzelgöz'ün tabiriyle: "Bilmezliğin tarlasına bir küçük kültür fidanı diktim." der. Diktin ama kimse fidanlarını sulamadı be Güzelgöz'üm! Gerçek bir öykü malesef. Ve romanın arka fonunda Yunanistan'ın Larissa kentinden Ürgüp'e atalarının yurduna ziyarete gelen Dimitrios Katsikas ve Mustafa Güzelgöz'ün oğlu Aziz ile Ürgüp ve Larissa kentlerinin kardeş kent yapma çalışmaları.
Romanda bir de yine arka fon da Ürgüplü Refik Başaran var. Halk ozanı kendisi. Netten araştırmalarıma göre Neşet Ertaş'ın babası Muharrem Ertaş'ın da üstadı Ürgüplü ozan. Hayatı hızlı yaşayan ozanımız 38 yaşında vefat etmiş ama kısa yaşamına rağmen 30 küsür plak çıkarmıştır. Türk müziğine katkısı dolayısıyla Ürgüplü Refik'e "Başaran" soyadı Atatürk tarafından bizzat verilmiş. Yine Ürgüp'te heykeli de bulunmaktaymış. Teşekkürler Ekşi Sözlük. 3 gündür dilime takılan türküsü https://www.youtube.com/watch?v=NTj7QJNoDlk Keyifli dinlemeler.
Melih Cevdet'in "Rahatı Kaçan Ağaç", Nazım Hikmet'in "Türk Köylüsü", Ataol Behramoğlu çevirisi ile Yannis Ritsos'un "Barış" şiirlerini görmek güzeldi romanda.
Kitabı okumak isteyen arkadaşlara Sunay Akın'ın Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz'ü anlattığı küçük videoyu bırakıyorum. Buyrun bir de Sunay Akın'dan dinleyin. https://www.youtube.com/watch?v=jXx2Z-qrIpo
İyi okumalar..

Eşekli Kütüphaneci olarak bilinen güzel insan, kendisi 2005 yılında vefat etmiş, Mustafa Güzelgöz, soy ismi gibi güzel gözleriyle güzel bakmış memleketine...
Aslında bir futbolcu olan Mustafa, küçükken bile o kadar çok kitap okumayı seviyormuş ki, kör olan komşu teyzesine tam üç yıl evet üç yıl boyunca düzenli olarak kitap okumuş.
Genç bir adamken de , periler, masallar diyarı Ürgüp de kitaplık memuru olmuş ve bakmış kimseler kütüphaneye gelmiyor, onlar gelemiyorsa ben giderim ayaklarına demiş. Köy köy eşeğine yaptırdığı kitaplık sandığı ile köylü kadın, erkek ve özellikle çocuklara kitap taşımış.
Çocuklar onun sesini duyunca koşa koşa yanlarına gidermiş. Resimli kitapları görünce sevinçten havalara zıplarmış.
Yıllarca çırpınmış, köylere kitaplık yaptırmış, 22000 kitaplı kütüphane oluşturmuş...
Yurt dışından, topluma , insanlığa hizmeti dolayısıyla ödül almış.
Daha ne hizmetler yapmış, nelere öncülük etmiş, tıpkı Beyaz Zambaklar Ülkesi ndeki örnek kişiler gibi yaşam mimarlarından biri olmuş.
Bir insan, tek bir insan bir bölgeye kitap okumayı sevdirebilir mi ,derseniz bu kitabı okuyun derim. Son söz Mustafa Baba'dan:
"Köye kitaplık açmak, çöle çeşme götürmek gibidir. Kitaplığın girdiği yerlerde, bilmezlik kaçar gider."

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gerçek hikayeden yola çıkarak yazılmış olan bu kitabı mutlaka okuyun derim bu romanda azim var gönül zenginliği var halka hizmeti kendine ilk hedef olarak koymak var okuma aşkı var....koca bir dünya var.

Selçuk Çelebi 
16 Şub 14:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapları çok seven Mustafa Güzelgöz' ün hikayesi . İnanılmaz keyifli bir kitap kitap sevgisini ve Türk Yunan Dostluğunu da anlatan bir eser. Kitabın sonlarına Yannis Ritsos' un şiirine denk gelince çok şaşırmış ve duygulanmıştım. Çünkü bu BARIŞ adlı şiiri Mazlum Çimen bestesi ile Rutkay Aziz' in sesinden dinlemiştim.

-------------
Kardeşler, barış içinde ancak
derin derin soluk alır evren.
tüm evren, taşıyarak tüm düşlerini.
Kardeşler, uzatın ellerinizi.
Barış budur işte.

https://www.youtube.com/watch?v=B7mguORdQRU

Erkan Akıncı 
25 Ara 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Gerçek bir hayat hikayesi.Fakir Baykurt bu eserinde ürgüpde kütüphanecilik yapmış olan Mustafa Güzelgöz'ün yaşamını romana uyarlıyarak anlatıyor.Harika gerçekten herkesin okuması gereken , yakın tarihimiz içinde bir ışık gibi parlayan Mustafa Güzelgözün yaşamı aynı zamanda da bir girişimcilik abidesi , insanların bulundukları konumları nasıl değerlendirebileceği , benim elimden bu kadar geliyor , demeyi bir kenara bırakıp neler yapabileceğini gösteren harika bir kitap.

sugelay 
26 Ağu 21:50 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Yazar aslında 3 kişinin hikayesini anlatsa da, adından da belli olacağı üzere kıymeti bilinemeyen, anadoluya kitap sevgisini aşılarken aynı zamanda erkeklere kooperatif ve üzüm yetiştirmeyi, kadınlara dikiş dikmeyi öğreten eşekli kütüphaneci Mustafa Güzelgöz'ü anlatmış. Ama öyle güzel öyle akıcı bir dil kullanmış ki, siz de o devirde yaşıyor o kitap sevgisini hissediyorsunuz.

Sezer Aslan 
 13 Haz 00:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir biyografik roman. 1921 - 2005 yılları arasında, Ürgüp'te yaşamış Mustafa Güzelgöz'ün hikâyesi...

Kütüphane görevlisi olarak atanan Mustafa, insanlara kitap okuma sevgisini aşılamak ister. Köylerde kitap yüzü görmeyen çocuklara kitap ulaştırmakla başlar bu isteğine.

-İşte misyon budur.

Emine türe 
23 Oca 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fakir Baykurt'un ölmeden önceki kitabıdır ve cahilliğe,yobazlığa karşı savaş açmış bir kütüphanecinin zorluklarını,heveslerini,kazanımlarını ,kayıplarını çok akıcı bir şekilde ,masal gibi sunuyor bizlere kesinlikle okunması gereken eşsiz eserlerden biridir.

gozde gokmen 
26 Nis 10:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Köylere ışık taşıyan bir gönüllü... Her zamanki gibi yine aydınlık düşmanları... Ona rağmen vazgeçmeyen güzel gönüllü insanlar...Gerçek olmuş bir hikaye. Aydınlığı seven okurların okuması gereken bir kitap.

Küçükken bizim köyümüze gezici kütüphane gelirdi ne kadar sevinirdik,yararlanırdık bu kütüphaneden. Bu kitapta da o dönemin gezici kütüphanesi var. Çok severek okudum.

2 /

Kitaptan 34 Alıntı

Ebru Hacıalioğlu 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Beyim diyor, bizim yolumuz, köprümüz, çeşmemiz yok; kitaplığı ne yapacağız? Anlatıyorum ona: Eğer kitaplığınız olursa, yolunuz, çeşmeniz, köprünüz de olur!"

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 47)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 47)
Zagor 
22 Şub 14:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Fatih Sultan Mehmet
Sık sık Fatih'in ünlü sözünü düşünüyorum. "Bir şehir kurmanın olmazsa olmaz üç yapısı vardır: Kitaplık, kanalizasyon, hamam."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 77 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 77 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Zagor 
21 Şub 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Cahilliği yok edecek ilaç bilim değil mi? Evet, bilim. İşte o da kitapların içindedir. Cahilliği ancak okumakla yenebiliriz. Karanlığı okuyup öğrenmekle, kafayı ışıklandırmakla yenebiliriz."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 40 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 40 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Zagor 
21 Şub 01:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Babama Eşekli Kütüphaneci derler. Ürgüp'ün içindeki kitaplığı yönetirken otuzdan fazla köyün halkına eşekle kitap taşıdığı için ona bu adı taktılar. Emekli olduğu halde hâlâ bu adla çağrılır. Bütün köylere tek tek gidip, yetişkinlere, çocuklara kitap verdi. Millet kitap okusun, kadınlar da kitap okusun diye yıllarca çırpındı babam."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 13 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 13 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Zagor 
22 Şub 10:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kitaplar
"İnsanda mantık olmalı. Düşünce olmalı. Düşünce nasıl olur? Bilgiyle olur. Bilgi de kitaplardadır."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 73 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 73 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Zagor 
21 Şub 13:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Eskiden cahillik fazlaydı; şimdi daha fazla. Gittikçe de artıyor."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 40 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 40 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)

Kitap sevgisi diye bir sevgi vardır sanırım.
Ana sevgisi, kardeş sevgisi, yar sevgisi gibi bir sevgi.
Bu sevgi insanın içinde doğuştan mıdır?
Yoksa sonradan m uyanır?
Bunu bilmiyorum.
Daha doğrusu ben şöyle inanıyorum:
Kitap sevgisi de bütün öbür sevgiler gibi doğuştan vardır; ama uyuyordur.
Onun, zamanı gelince uyandırılması gerekir.
Kitap sevgisinin bende nasıl uyandığını düşünüp bu kanıya varıyorum.

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 42)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 42)
Zagor 
21 Şub 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kitap sevgisi
"Kitap sevgisi diye bir sevgi vardır sanırım. Ana sevgisi, kardeş sevgisi, yâr sevgisi gibi bir sevgi. Bu sevgi insanın içinde doğuştan mıdır? Yoksa sonradan mı uyanır? Bunu bilmiyorum. Daha doğrusu, ben şöyle inanıyorum: Kitap sevgisi de bütün öbür sevgiler gibi doğuştan vardır; ama uyuyordur. Onun, zamanı gelince uyandırılması gerekir."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 42 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 42 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
Zagor 
21 Şub 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İyi ki alışmadım sigaraya, tütüne. Hanife hiç hazzetmiyor kokusundan. O yalnız benim kokumdan hazzediyor. Madem öyle, ne karıştırayım kokumun içine başka koku?"

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 52 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 52 - Literatür Yayınları 7.Baskı 2016)
4 /