Eşekli Kütüphaneci

9,3/10  (15 Oy) · 
32 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.063 gösterim
Sıcak bir yaz günü, peribacaları diyarına Yunanistanın Larisa şehrinden Dimitrios Katsikas adında biri gelir. Bu genç adam, yıllar önce bu topraklardan göçe zorlanan büyükbaba ve büyükannelerinin izini sürmek, bir daha buraya dönemeyen akrabalarının yerine bu güzel yerleri gezmek istemiştir. Tesadüfler karşısına yörenin sevilen şahsiyetlerinden Baba lakaplı Aziz Güzelgözü çıkarır. Aynı yaşlardaki bu iki genç kısa sürede kaynaşır. Dimitrios, Azizin evine konuk olunca, bu büyüleyici diyarda inanılmaz bir adamla tanışır. Azizin babası Mustafa Güzelgözdür bu kişi; namı diğer Eşekli Kütüphaneci. Ürgüpteki kitaplığı yönetirken otuzdan fazla köyün halkına eşekle kitap taşıdığı için takılmıştır bu ad ona. Herkes, özellikle de kadınlar, kitap okusun diye yıllarca çırpınmıştır Mustafa Güzelgöz. Dimitrios ile Eşekli Kütüphaneci arasındaki sevgi köprüsü yöreyi birlikte gezerlerken iyiden iyiye pekişip güçlenir. Bu arada kan kardeşi olan Aziz ile Dimit-riosun aklına, Ürgüp ile Larisayı kardeş şehir yapma fikri düşmüştür. Ama bu o kadar da kolay olmayacaktır... Fakir Baykurtun, klasik anlatımının tüm olanaklarından yararlanarak, gücü yetene, hatta bitene dek, hasta yatağında yazdığı bu son romanında, sevgi, kardeşlik, azim, cesaret gibi duygular yine okuru sarıp sarmalıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  147
 • ISBN:
  9789750404030
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık Dağıtım
 • Kitabın Türü:
elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gerçek hikayeden yola çıkarak yazılmış olan bu kitabı mutlaka okuyun derim bu romanda azim var gönül zenginliği var halka hizmeti kendine ilk hedef olarak koymak var okuma aşkı var....koca bir dünya var.

Selçuk Çelebi 
16 Şub 14:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapları çok seven Mustafa Güzelgöz' ün hikayesi . İnanılmaz keyifli bir kitap kitap sevgisini ve Türk Yunan Dostluğunu da anlatan bir eser. Kitabın sonlarına Yannis Ritsos' un şiirine denk gelince çok şaşırmış ve duygulanmıştım. Çünkü bu BARIŞ adlı şiiri Mazlum Çimen bestesi ile Rutkay Aziz' in sesinden dinlemiştim.

-------------
Kardeşler, barış içinde ancak
derin derin soluk alır evren.
tüm evren, taşıyarak tüm düşlerini.
Kardeşler, uzatın ellerinizi.
Barış budur işte.

https://www.youtube.com/watch?v=B7mguORdQRU

Erkan Akıncı 
25 Ara 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Gerçek bir hayat hikayesi.Fakir Baykurt bu eserinde ürgüpde kütüphanecilik yapmış olan Mustafa Güzelgöz'ün yaşamını romana uyarlıyarak anlatıyor.Harika gerçekten herkesin okuması gereken , yakın tarihimiz içinde bir ışık gibi parlayan Mustafa Güzelgözün yaşamı aynı zamanda da bir girişimcilik abidesi , insanların bulundukları konumları nasıl değerlendirebileceği , benim elimden bu kadar geliyor , demeyi bir kenara bırakıp neler yapabileceğini gösteren harika bir kitap.

Emine türe 
23 Oca 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fakir Baykurt'un ölmeden önceki kitabıdır ve cahilliğe,yobazlığa karşı savaş açmış bir kütüphanecinin zorluklarını,heveslerini,kazanımlarını ,kayıplarını çok akıcı bir şekilde ,masal gibi sunuyor bizlere kesinlikle okunması gereken eşsiz eserlerden biridir.

Özdemir 
09 Oca 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Güzelgöz diğer adıyla Eşekli Kütüphaneci. Kütüphaneyi halkın ayağına götürmek düşüncesi ile Ürgüp seyyar kütüphanesinin yedi katır ve üç atı ile yöredeki 36 köye hizmet götürmüştür. 1972 yılında emekli olan eşekli kütüphanecinin yaşam hikayesi...
Bende bu kitaptan etkilenip kısa bir hikaye yazmıştım o zamanlar...

ilker Görkem 
24 Oca 11:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

-Dikkat spoiler içerebilir-
Kitap seven bünyelere ilaç gibi gelecek bir eserdir bu... Mustafa Güzelsöz adında kitap kütüphane aşığı bir güzel insan, köylümüz de kitap okusun, onlar kitaplara gidemiyorsa, kitaplar onlara gitsin düşüncesiyle eşeğiyle Ürgüp ve çevresine kitap taşıyor. Kitapları çoluk çocuk, kadın kız, yaşlı genç herkese bedava veriyor, 15 gün sonra verdiklerini alıp başka kitap bırakıyor.
Aydınlanmanın ve ilerlemenin yolunun yalnızca kitaplardan geçtiğini ne güzel anlatmış Fakir Baykurt.
O zaman şimdi "Refik Başaran" dinleyelim. :)

Kitaptan 7 Alıntı

Ebru Hacıalioğlu 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Beyim diyor, bizim yolumuz, köprümüz, çeşmemiz yok; kitaplığı ne yapacağız? Anlatıyorum ona: Eğer kitaplığınız olursa, yolunuz, çeşmeniz, köprünüz de olur!"

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 47)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 47)
Ebru Hacıalioğlu 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bakın!" dedi kadınlara. "Buraya dikiş makinesi alacağım. Halı tezgahı kuracağım. Çocuklarınız için iki üç beşik koyacağım. Radyo da var. Gelin işlerinizi burada yapın. Yeter ki kitaplığa ayağınız alışsın. Siz gelin ki, sizden görüp yarın çocuklarınız da gelsin. Biz de öbür uluslar gibi bir an önce ilerleyip uygarlık kervanına katılalım. Arkalarda kaldığımız yetmiyor mu?"

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 67)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 67)
Ebru Hacıalioğlu 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kadını erkeğin arkasına atan, onunla bir mecliste oturamayan, bir çatı altında kadın erkek birlikte bulunmak gerekince araya perde geren toplum hiç çağın toplumu olabilir mi?"

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 67)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 67)
Ebru Hacıalioğlu 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Millet kahvelere kapanıp çat çut kağıt oynamayı kitap okumaktan çok seviyor. Kadınlar da köylerde köşe başında, şehirlerde kabul günlerinde konuş ha konuş, çatlat ha çatlat..."

Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 68)Eşekli Kütüphaneci, Fakir Baykurt (Sayfa 68)