Yılanların Öcü

7,9/10  (55 Oy) · 
270 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.511 gösterim
Türkiyenin güzel mi güzel, yoksul mu yoksul bir köyüdür Karataş. Kara Bayram da bu köyün yoksullarından biridir. Babadan kalma tek odalı bir evde yaşar, iyi huylu karısı, üç yavrusu, bir de evinin direği anası Irazcayla. Dertli kadındır Irazca, yaslıdır. Ama dişlidir bir o kadar da. Kendi yağlarıyla kavrulup giderlerken, bir gün huzurları kaçar. Muhtar Cımbıldak Hüsnünün kayırdığı Haceli evlerinin önüne ev yapmaya kalkışır çünkü. Tabii Irazca dikleşir; kızılca kıyametler kopar köyde... ve kasabada. Gelmedik kalmaz başlarına... Fakir Baykurt, bu romanıyla, köy yerindeki küçük hesapları, bu hesapların peşinde koşan fırsatçıları, onların siyasetteki, bürokrasideki uzantılarını ve o zalimlerin ezmek, yok etmek istediği aydınlık, güzel insanları anlatıyor; kısacası yine memleket meselelerine değiniyor. Hem de, sakıncalı damgası yemek ve zamanında pek çok tartışmanın ve dolayısıyla husumetin odağı olmak pahasına... İki kez filmi çekilen, edebiyatımızın tartışmasız bir başyapıtıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789750403958
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık Dağıtım
 • Kitabın Türü:

Yıllar önce üç kez okuduğum, Anadolu' nun gerçeklerini akıcı bir dil ile aktaran, sinema ve dizi filmleri çekilen, edebiyatımızın köşe taşlarından biri olduğuna inandığım yazar Fakir Baykurt ve kitabı Yılanların Öcü. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Şu günlerde yayınlanan televizyon dizisini çok da dikkate almayınız. Zira tamamen ticari bir kaygıyla yapılmış ve yayınlanmakta, diğer dizi filmlerde olduğu gibi. Siz yine de en iyisi kitabı alınız ve okuyunuz. Çok daha etkilenip o kitabı okumaktan keyif alacağınıza inanıyorum. İyi okumalar.

hatice yitük 
12 May 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitabın hakkinda gerçek olduğu, yöresel bir dille yazıldığı gibi şeyler duymuştum. Dizisi de olduğu icin çok merak ediyordum. Fakat beklentilerimi karşılayan bir kitap olamadı maalesef. Kitapta argo sözlere çok yer verilmiş ve çoğu kelimeler söylendiği gibi yazılmış, bence bunlar kaliteyi düşürmüş. Ama köylülerin sorunlarına deginmesi, siyasi olarak da çektikleri eziyetleri konu edinmesi kitabı okunasi kılabilir. Kitap yoksul bir köylünün evinin önüne ev yapmak isteyen baska bir yoksul köylünün arasında geçen münakaşalari anlatıyor. Muhtarın da fenaliklari, köylüye yaptığı eziyetler öyküye konu olmuş.

Şeyma 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk Fakir Baykurt kitabıydı , çok beğendim. Özellikle Irazca karakterine bayıldım, çok güçlü bir Türk kadını profili. Güçlü ile güçsüzün mücadelesi çok gerçekçi biçimde anlatılıyor. Yöresel ağız kullanılmasını da çok sevdim çünkü çok daha gerçekçi duruyor. Genel olarak sevdiğim romanlar arasına girdi, tavsiye ederim .

EDA 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

İşte burada da "karı gerek yatmaya, tarla gerek sürmeye" örneği görüyoruz.
Bütün gerçekliğiyle, yalınlığıyla insan ortada.
Asıl adı Tahir olan yazarın neden "Fakir" adını seçmiş olduğu beni düşündürdü.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Tırpandan sonra okuduğumdan için tat vermedi diyebilirim. Fakat bu durum kotu bir kitap olduğu anlamına gelmiyor. Mükemmel bir gözlem yeteneğinin ürünü. Dönemin sosyo- ekonomik durumunu algılamak için iyi bir seçim.

fisun 
 23 Şub 11:52 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Irazca dul, fakir , güçlü bir kadındır ve oğlu Bayram, gelini ve torunlarıyla tek göz odada yaşamaktadır. Evinin önüne başka bir evin yapılmasına karşı çıkarken muhtarın ve yandaşlarının hışmına uğrar.
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Geç kalmışım okumakta. Yazıldığı dönemde köydeki yaşam , köy idaresindeki hiyerarşi, hükümete olan uzaklık ve parasızlık nedeniyle yaşanan olumsuzluklar anlatılmış.
Köy ağzıyla ve o günlerde kullanılan kelimelerle anlatılan konu, ilk başlarda biraz garibime gitse de sonradan alıştım ve kitabı büyük bir keyifle okudum. Tavsiye ederim..

Semiha 
04 Nis 19:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fakir Baykurt un bir solukta okudugum ve filmini defalarca izledigim kitabi. Gecim derdindeki insanlari, guclunun gucsuzu ezdigi ve devlet adina calisanlarinda hep gucluden yana oldugunu cok guzel anlatmis.
Yilanlarin Ocu ve Irazcanin Dirligi kitaplarinda bir yanda ezen diger yanda ezilen insanlar var ama hem ezen hem de ezilenler KÖTÜ. Her iki kitapta da iyi karakter yok(kaymakam haric). Muhtar acik acik kotu bir karakter olarak yazilmis. Muhtarin gozle gorunur kotulugunun yaninda Irazca, Bayram ve koyluler iyi gibi gorunuyor ama eziliyor olmalari onlari iyi insan yapmiyor.
Irazcanin Dirligin de torunu Ahmet' e tecavuz girisiminde bulunuluyor. Butun koy bunu duyuyor bu girisimde bulunanlar koyde bunu ovunerek dillendiriyor ama koylu buna tepki vermiyor.
Bayram dusmani Hacelinin karisiyla birlikte oluyor. Irazca bunu körüklüyor....
Ahlak kavramini sorgulamama neden oldu. Egitimin olmadigi yerde ahlak da mi olmuyor.

Kitaptan 4 Alıntı

İlayda G. 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan evlat acısını, yılan kuyruk acısını unutamaz dünyada!..

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 46)Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 46)
İlayda G. 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Irazca, "Sevmeliiii, sevmeli!.." dedi. "Dünyada insan birbirini sevmeli! Sevmezse günler tükenmez! Sevmezse dünya zindan olur. Sevmezse yaşadığının farkına varamaz. Sen somurt, komşun somurtsun, ne olacak sonu? İnsan dediğin dünyada sevişmeli kızım!.."

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 121)Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 121)
fisun 
22 Şub 10:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

''Yükü öküz çeker...'' dedi. '' Bağırmağa gelince kağnı bağırır! ...''

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 129 - Remzi Kitabevi 1979 basım)Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 129 - Remzi Kitabevi 1979 basım)

Kitapla ilgili 1 Haber

Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film
Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film Sinemanın bir çok önemli yapıtının edebiyat uyarlamaları arasından çıkması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten kitleler tarafından beğenilmiş olan bir eseri uyarlamak, eğer film aşamasında bir “kazaya” uğramazsa, başarısı biraz daha garanti bir tercih. IMDB’nin top filmleri arsında da çok sayıda edebiyat uyarlaması olması tesadüf değil. Edebiyat uyarlamaları bizim sinemamız içinde de çok önemli yer tutuyor. Toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla işlenen bir çok filmimizin önemli romancılarımızın eserlerinden uyarlanmış olmasının yanında komediden tarihi yapımlara kadar bir çok filmimiz de başarısını öncüsü olan kitaplara borçlular.