Onuncu Köy

8,5/10  (17 Oy) · 
48 okunma  · 
13 beğeni  · 
821 gösterim
Unuttuklarımızı Hatırlamak İçin Fakir Baykurt'la Yeniden dizisi devam ediyor Türkiye'nin binlerce köyünden biridir Damalı. Tıpkı diğerleri gibi, bu köyün muhtarı, bekçisi, eğitmeni, arlısı arsızı, her bir şeyi vardır. Tabii, bir de öğretmeni... O eğitim ordusunun neferlerinden biridir. Yemede içmede, gezmede tozmada değildir gözü. Dünyaya doymadan, güzel evler, temiz sular, bakımlı çocuklar, çocukları uysallaştırmayan okullar görmeden ölürüm diye korkmaktadır. Köylere aydınlığı götürme savaşında yenilmekten bir de... Gel gör ki, bu uğurdaki mücadelesi çetin geçer Öğretmen'in. Verdiği savaşta köylüyü yanına alıp, haksızlığın, yolsuzluğun karşısında durdukça, doğruları söyledikçe yerinden edilir. Dahası, çok sevdiği mesleğinden. Ama Öğretmen yılmaz. Işığını saça saça o köy senin, bu köy benim dolanır. Böyle böyle, yolu Onuncu Köy'e düşer. Burada da onu benzer bir mücadele beklemektedir... Fakir Baykurt bu romanında, bir köy öğretmeninin yobazlığa, yolsuzluğu, bağnazlığa karşı devrimci direnişinin ışığında eğitim sorunlarına ve bürokrasinin o kayırmacı yaklaşımına değiniyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9789750404108
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Fulya 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın içini ısıtan bir samimiyet ve insanı hüzünlendiren bir cehalet... Ve Olimpos Dağı'ndaki ışığın ovaya inişi gibi yayılan bütün köylüyü saran bir başkaldırış haksızlığa ve ezilmişliğe. Çok güzel bir roman mutlaka okuyun.

İlayda G. 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Samimi, yalın bir dille yazılmış bir eser. Haksızlığa, cehalete karşı savaşan, halkı uyandırmayı amaç edinmiş bir öğretmenin hikayesi. Mutlaka okuyun.

Kitaptan 4 Alıntı

İlayda G. 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Öğretmen
Öğretmen ne demek, ben biliyorum. Öğretmen demek, lamba demek. Öğretmenler Türkiye'nin güneşi. Maarifsiz bir millet payidar olamaz...

Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 105)Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 105)
İlayda G. 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bilgisiz insanın tepkisi hayvansı oluyor. Hep gizli, karanlık iş çeviriyorlar. İşi tabancaya, bıçağa döküyorlar.

Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 288)Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 288)
İlayda G. 
 30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Vanlı uzattı: "Dünyayı düzeltmek sana mı kalmış? El nerede, sen de orada!... Gördüğün eğri, beylerden doğru!..."
Muhtar baktı. Daha bacak kadar çocuk, jandarma! Yüzünde tüy bile çıkmamış! Tüfeğin altında küçülüyor. Ne tez yumuşamış, yiğitliği unutmuş. Ne tez uymuş yaşlıların tozlu yasalarına. Belki anlamını bile bilmediği sözleri, papağan gibi yuvarlayıp duruyor.

Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 167)Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 167)
İlayda G. 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Evet, nedir seni saran?"
"Yaşamaklar beni saran... Çalışmaklar, dostluklar, arkadaşlıklar... Kazanmak, kaybetmek. Zor bir işi başarmaklar. Yenmekler. Birinde yenilirsen, yılmayıp bir daha saldırmaklar. Sonunda, ne olursa olsun yenmekler. İnsanları biraz hayran bırakmaklar. Biraz faydalı olmaklar. Haksızlığa uğramış birinin hak almasına yardım etmekler. Haksızlık edenin dize geldiğini görmekler. Onu bunu sömürüp haksız lokmalarla semirmişlerin kirli çamaşırını deşmekler. Onların dedikodularını yapmaklar. Komşuda pişenden ummayıp, eller pişirirken sen de pişirmekler. Duranâ'nın kızını okula alıp okutmaklar. Nohut Deresi'ni kurtarmaklar... Beni saran, bir bacağın olmadığı için senin yapamadıkların. Şu yokuştan yukarı koşmaklar. Beş kez, on kez, olduğun yerde zıplamaklar. Yaşadığından duyduğun sevinci kimseden çekinmeden açığa vurmaklar!.."

Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 39)Onuncu Köy, Fakir Baykurt (Sayfa 39)