Kaplumbağalar 100 Temel Eser M.E.B. Tavsiyeli

8,2/10  (30 Oy) · 
111 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.243 gösterim
Tozak köyü şu koca yeryüzünde, kıyıda köşede kalmış bin yamalı bir yoksul yorganı, alabildiğine kurak, bakımsız, unutulmuş. Ahalisi desen günümüz köylüsü: Hâlâ devletten medet uman, "Hökümetimiz en iyisini bilir" diyen, cahil, kaba saba ama bir o kadar çalışkan, sahici ve vicdanlı. Köyün Eğitmen Rıza'sı, Muhtar Battal'ı ve akıllı delisi Kır Abbas'ı gün olur akıl yürütür, el ele verir, köylüyü de peşine takıp bir bağ kurar, hem de taşlı bir tarlada, bin bir emekle, özveriyle ve gece gündüz çalışarak. Tam ağızları üzümlerle tatlandı, yürekleri umutla doldu derken, hiç ummadıkları bir anda hükümetin tokadını yerler... ama ne tokat! Bir anda, bürokrasinin çarkında bir çapak olup çıkarlar. Hak hukuk ararlar aramasına ama neyin hakkı, neyin hukuku?

Mazimizde yer etmiş ama bugün hala varlığını sürdüren sorunlara değinen, yalın ama zengin bir dille yazılmış, özgün ve aydınlık bir edebiyat eseri olan Kaplumbağalar, yaratıcı ülkemiz köylüsünün olduğu kadar, onun bürokrasi karşısındaki çaresizliğinin ve cehaletinin de hikayesini anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789750403910
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fakir Baykurt ile tanışmamı sağlayan kitap. Anadolu'nun bir köşesinde suyu olmayan sıkıntılı bir yaşamı anlatarak başlıyor. Susuz köyün talihini değiştirecek yeniliği bin bir emek ile yapıyor köylüler. Tam talih değişiyor ki kanun bilmez köylülerin başına daha büyük bir uğursuzluk çöküyor.

Ne yazık ki bir dönem Türk Köylüsü devlet kanunlarından habersiz olduğunu çok güzel anlatıyor. Ayrıca imece yapmanın birlikte hareket etmenin faydalarını da çok güzel veriyor.

Güzel bir kitap.

Yine yıllar önce beğenerek okuduğum Fakir Baykurt kitaplarından okunası bir kitap. Beğenerek okudum. Okumanızı öneriyorum.

Meşrebi Kalender 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Fakir Baykurt ismi her ne kadar Demokrat Parti döneminde yaşamak zorunda kaldığı zorluklarla anılsa da güzel abimizin hiç bir iktidarla arası güllük gülistanlık olamadı.Aslında bu durum çok doğal.Çünkü gerçek tüm sanatçılar gibi muhalifti.(Solcu değil canım kardeşim muhalif.)Sanatçı; içinde bulunduğu toplum, kafasındaki ütopyaya ulaşana kadar ( sağ,sol demeden;yetmez ama evet demeden) tüm iktidarları eleştirmekle görevlidir.Adı gibi Fakir Abimiz de bu ve tüm yazılarında iktidarların düzeni sağlamak adına çıkardıkları ruhsuz,cansız,mantıksız bürokratik saçmalıkları yüzlerine çarptı.İki elin sesi var sözünün toplum arasında kabul gören bir deyim olmasına rağmen nasıl oluyor da; sendika,dernek sözcüklerinin bozgunculukla bölücülükle veya en hafif yorumu ile içi boş sol bir jargonla eş tutulmasına duyduğu şaşkınlığını anlattı durmadan.HAK aramak sözcüğünün Cenab-HAK tan bu kadar uzak bir eylemmiş gibi gösterilmesine isyan etti...Gözünüz kapalı olarak tüm Fakir Baykurt küllliyatını cebren okutunuz efenim...

İnsan şaşar kalır da okuduğu yaşamların varlığına, sonra şükreder seçemediği ama şekillendirebildiği yaşamına. Fazla mı varoluşçu yaklaştım acaba mevzuya :)
Bu kitabı okumak, iç anadolu bozkırında duyduğumuz yaşamın içine girmek gibi bi deneyim.

mesuttt 
28 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

köylüye emekçiye dair muhteşem bir kitap ancak dilde acı tat bırakanlardan. keşke ülkemizde hak hukuk hep işçiden emekçiden yana olabilse.

kitapayraci 
02 Şub 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

yarım bıraktığım ve yarım bıraktığıma pişman olduğum bir kitap en yakın zamanda tekrar okumayı ve okutmayı düşünüyorum. :))

Uğur Erdoğan 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Köylülerin yaşamını,içinde bulundukları durumu Onların penceresinden bakarak anlatan bir kitap

Fulya 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Köylüyü ve ezilmişliğini çok iyi ifade eden bir güzel yazardır Fakir Baykurt. kitabı okurken kimi zaman heyecanlanacak köylülerle tek yürek olacak, kimi zaman öfkelenip onlarla beraber üzüleceksiniz. Yazarın üslubu çok iyi.

Kitaptan 6 Alıntı

Meşrebi Kalender 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir daha dünyaya gelirsem, böyle susuz köye gelmem. Gözümü açar sulak bir köy ararım. Bulamazsam vazgeçerim gelmekten...

Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 37)Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 37)
MerveDemir 
19 Şub 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Yazarım'' dedi Kır Abbas. '' Alırım bebeleri Irıza' nın elinden, hepsini dizimin dibine toplarım, türkü belletir gibi, kafalarının en ıssız yerine yazarım çektiklerimizi! Biz çektik siz çekmeyin hey kızlar, oğlanlar derim. Biz konu komşu, karı koca, emmi dayı, hep birbirimizle takıştık, bu yüzden başımıza gelen belaları defedemedik! Siz takışmayın! verin sırt sırta, tutun el ele; her hakkınızı hak edin, bizim çektiğimizi çekmeyin der der, yazarım!''

Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 348 - Adam Yayınları)Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 348 - Adam Yayınları)
Meşrebi Kalender 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

On ayda on iki kez hır çıkaran ama kocasına bir kez candan sarılmayan şimdiki avratların anaları, sizler nasıl anaydınız? Karısını kızını hoş tutmayan, sevip okşamayan kavatoğlu kavatlar, sizler nasıl bubaydınız, kocaydınız?

Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 132)Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 132)
Meşrebi Kalender 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bismillaaaah, bismişaaah! Allaah Allaah, evel Allah deyelim! Kadim Allah deyelim! Geldi Ali sofrası. Hemen ya Şah diyelim. Şah versin biz yiyelim. Allaaah, eyvallah; huu dost!

Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 197)Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 197)
Meşrebi Kalender 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sevişin ulan, dedi Kır Abbas. Sizinki de bu bizimki de! Kuşun, kurdun, insanoğlunun, hayvanoğlunun tek derdi bu! Yemek, içmek, sıçmak, sonra da bir kuytuya çekilip düzüşmek!

Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 161)Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 161)
Meşrebi Kalender 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bebelik dediğin nedir zaten? Taze buzağı gibi, gelir geçer! Ardından gençlik gelir, o da geçer! Geçer namussuz...

Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 193)Kaplumbağalar, Fakir Baykurt (Sayfa 193)