Menekşeli Mektup

8,2/10  (47 Oy) · 
153 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.568 gösterim
O büyük bahçeli güzel ev sokağın ucunda idi. Bazıları villa diyor.
Postacı eve kadar uzanıp oradan kıvrılarak yokuşu inen ve sahile kavuşan caddeden gitmiyor; kahvenin önünden başlayıp aşağılara doğru otlar, çalılar arasında kaybolan keçi yolunu tercih ediyordu.
Kim açmış bu yolu?
Kahve ile mescidin aşağı sokaktan gelen müdavimleri olabilir. Çünkü kestirme bir yol. Az yokuş ama mesafeyi epeyce kısaltıyor.
Postacı çimen-çiçek kokularını içine çekerek bu yoldan inmeyi seviyor. Arada bir çalıların içinden bir kuş havalanırsa yüreği pırr ediyor. Uçup giden ve ufukta kaybolan bir kuş...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789759953065
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Konukseven 
10 Nis 19:26 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kutlu!.. Zihne bu isim düştüğünde insanın içinde bir şeyler kıpırdanmaya başlıyor. Kitabı eline alır almaz yüreğine ulaşıyor, zihninin derinliklerine ulaşıveriyor. Kutlu senin toprağından, senin eşini dostunu, atanı ceddini anlatıyor. Hatta anlatmıyor sayfalar boyunca seninle beraber o da kahramanları takip ediyor. gözlemliyor. Araya giriyor. İnsanı alıverip götüren kelimeleri Anadolu'yu baştan başa dolaşıyor. Yağmur kokusu gibi hasretle kucaklıyor kelimeleri kitabı bitirip kapattığında bir hüzün gelip gözlerine oturuyor Ah çileli Anadolu, çileli bereket dolu topraklar selam olsun sana!..

Şeyma Öztürk 
 03 Şub 20:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Menekşeli Mektup...
Ne kadar hoş ve zarif bir isme sahip. Ismi kadar kapağı da naif. Hele ki kitaba ismini veren hikâye, ne güzeldin sen.

Mustafa Kutlu; kitabında yer alan Menekşeli Mektup, Hacca Gidebilmek ve Kar Üstüne Kan Damlar isimlerini verdiği üç ana başlıkla çıkıyor karşımıza. Kar Üstüne Kan Damlar isimli bölümde iki ayrı hikâye yer alıyor. Öncelikle bir postacının hikâyesinin konu edildiği Menekşeli Mektup'la başlıyor kitap. Sıradan bir insanın başkalarının hayatlarına ufak dokunuşlarla ne büyük güzellikler kondurduğuna şahit oluyoruz bu hikâyeyi okurken. Hacca Gidebilmek isimli bölümde ise bir iyilik halkası kuşatıyor okuyucuyu. Hem ibadet hem ticaret için hacca giden bir amcamızın başından geçen hadiseleri anlatıyor yazar. Anlatılanların ilgi çekiciliğinin yanı sıra okurken verdiği mutluluk hissi bambaşka. Son bölümde ise kısa bir aşk hikâyesi ve Erzurum'daki bir Türk askerinin dramı yer alıyor.

Kitabın Menekşeli Mektup ve Hacca Gidebilmek isimli hikâyelerini fazlasıyla beğendim. Ki zaten kitabın 135 sayfası bu hikâyeler için ayrılmış. Son kısımdaki hikâyeler bana fazla yalın geldi. Yazar yine bizi güzel insanlarla tanıştırıyor hikâyelerinde. Başkalarına yardım etmeyi, el uzatmayı hayatlarına düstur edinen ve bundan asla yüksünmeyen güzel insanlar... İyi insanlarla çevrili bu satırları okurken Anadolu'yu anımsıyor insan. Kötülüğün fazlasıyla hakim olduğu bu çağda bile Anadolu'nun pek çok köşesinde yaşayan ve kalbindeki iyilik ateşini söndürmeyen kıymetli insanlar. İşte yazar da tam bu noktada bir alıntıyla sesleniyor okuyucuya:

"Dünyada böyle insanlar var. Ve herhalde Cenab-ı Hak bunların yüzü suyu hürmetine bizleri aç açık bırakmıyor."

Kitabı okuduktan sonra huzurlu bir ruh haline bürünmemek elde değil. İçimizden birileriyle bizleri tanıştıran, özümüzde ve tarihimizde her zaman var olan iyilik duygusunu her defasında alevlendiren, bir çırpıda okuyabileceğimiz birbirinden hoş hikâyelerle bizleri buluşturan bu adamı seviyorum. Var olsun! :)

sueda reyyan 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mustafa Kutlu'nun ilk okuduğum eseri. 1000k okurlarından ve yazarlarından Mehmet Yılmaz'ın okuduğum bir yorumu üzerine okunacaklar listeme almıştım yazarın eserlerini. Okuduğum en iyi hikaye yazarı diyebilirim. Hiç sıkılmadan okudum, lakin bence kalıbına sığmıyor yazar, o kadar akıcı ve güçlü yazmış ki bittiğini sona geldiğinde anlıyor insan. Devamı olmalı dedim sonuna geldiğimde. Kendimi yarım kalmış hissettim ve günün geri kalan vaktinde kitaptaki hikayeleri kendi kafamda yeniden kurguladım. Yazdığı romanları var mı yazarın bilmem ama roman yazsa bir o kadar daha başarılı olur kanaatindeyim. Kısa olduğu için bir günde bitirdiğim bu kitap günüme ve hayalime renk kattı. Okunmalı..

KörKalem | Halil K. 
10 Mar 09:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hoş bir seda bırakmıştı içimde menekşeli mektup. Dili çok akıcı, çok rahat okuyacağınız üç farklı hikayecik var içerisinde. Bir kafa dağıtmak, başka diyarlara gitmek ihtiyacı duyarsanız, menekşeli mektupların kokusunu takip etmenizi öneririm. Tavsiyemdir keyifli okumalar...

Zeynep Öztemel 
24 Nis 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

."Kaç ay, kaç yıl geçti?
Ne önemi var.
Zaman izafî bir şeydir.
Hani adam kitabına ad koymuş.
Gün olur asra bedel." .


.Bazı yazarlar vardır; okurken karşılıklı sohbet edermiş hissini verir okuyucuya.. İşte Mustafa Kutlu benim için öyle yazarlardan..Öyle güzel bir kalemi var ki..Naif anlaşılır samimi..Okurken ruhumun dinlendiğini hissediyorum..Kendisi ile tanışmayanınız varsa şiddetle tavsiyemdir sevgili okuyucu..İçinde 3 hikaye bulunan çok güzel bir kitaptı..

Beyza Gördebil 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mustafa Kutlu yine o sade, akıcı üslubuyla güzel bir esere daha imza atmış. Gerçekten okumaktan büyük bir keyif aldım. Hatta bitmesini istemedim. Yerinde olan betimlemeleri her zaman çok severek okurum. Mustafa Kutlu da bunu ustaca ve sıkmadan yapıyor. Sanki içimizden biriymiş gibi, bu hikayeyi yanımızda olan bir arkadaşımız anlatıyormuş gibi samimi, içten ve gerçekçi. Okunmasını tavsiye ederim.

kinokume 
 27 May 19:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hani okuyucuyla sohbet eder gibi yazan yazarlar var ya... İşte Mustafa Kutlu öyle yazmış bu kitabı. Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu Menekseli mektup. Dilini çok sevdim. Özellikle kitaba adını veren hikaye en beğendiğim oldu kitaptaki hikayeler arasında. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım sanırım. Sevgiyle kalın...

BARIŞ ALTINTAŞ 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendisi de Erzincanlı olan Mustafa Kutlu'nun en sevdiğim kitaplardan biriydi.Daha önce de kitaplarında olan kurguyu yine kitabında yansıtan Mustafa Kutlu bu hikaye kitabında 3 hikâyeden oluşuyor.Bunlar Menekseli Mektup, haca gidebilmek,Kar üstene kar damlar hikayeleri.

Üç hikayeden oluşan harika bir öykü kitabı. Kitapta Menekşeli mektup en beğendiğim ve beni etkileyen hikaye oldu. Kutlu'nun içtenliğine ve samimi diline hayranım. Külliyatını tamamlamak istiyorum yakın zamanda.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kutlu okumanın en kötü tarafı yeni bir hikayesi için bir sene beklemek olsa gerek; ama kesinlikle değiyor.
Hüzzam bir hikaye ve Kutlu üslubuyla yine.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

SevdaKılıç 
01 Ağu 03:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Niçin aramadı? Onu ben de bilmiyorum. Bir de derler ki, yazarlar yazdıkları kitapta yer alan kişilerin her halinden haberdar olur.
Hadi canım sen de.

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu
mavera 
10 Nis 20:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzünde hiçbir şey olduğu gibi durmaz, değişir. Sultan Süleyman'a kalmayan dünya sana-bana mı kalacak..

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 11)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 11)
Ahmet Can Ayhan 
15 Haz 04:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lütfun da hoş, kahrın da hoş, diyenlerden ol.
Cenab-ı Hak insanı acıyla da imtihan eder, tatlıyla da, unutma.

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 142)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 142)
mavera 
10 Nis 21:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama aşk dediğin nedir ki?
Postacı:
-Nedir?
Kahveci gülümsüyor, hafifçe eğilerek:
-Muhabbet iki başlı olacak arkadaş. Tek taraflı oldu mu sakat. Kara sevdaya girer.
-Çaresi?
Hikmetli bir söz söylüyor kahveci:
-Ya tahammül, ya sefer!..

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 59)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 59)
Ahmet Can Ayhan 
13 Haz 02:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizler altı yüz yılık bir imparatorluğun bakiyesiyiz. Bizde çok adam bulunur.

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 31)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 31)
mavera 
10 Nis 20:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa denilmiş. Karşındaki bir insan, kavun değil ki koklayıp, olmuş mu, olgunlaşmamış mı anlayasın..

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 31)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 31)
mavera 
 10 Nis 20:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimi neşeyle, kimi acıyla beslenir.
Fuzulî boşuna "Aşk derdiyle hoşem el çek ilacımdan tabip" dememiş..

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 27)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 27)
EFK 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz de böyle tükettik ömrümüzü. Ha bu gün,ha yarın diye diye.."

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu
Beyza Gördebil 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Kaç ay, kaç yıl geçti?
Ne önemi var.
Zaman izafî bir şeydir.
Hani adam kitabına ad koymuş.
Gün olur asra bedel."

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)
4 /