Menekşeli Mektup

8,2/10  (24 Oy) · 
96 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.402 gösterim
O büyük bahçeli güzel ev sokağın ucunda idi. Bazıları villa diyor.
Postacı eve kadar uzanıp oradan kıvrılarak yokuşu inen ve sahile kavuşan caddeden gitmiyor; kahvenin önünden başlayıp aşağılara doğru otlar, çalılar arasında kaybolan keçi yolunu tercih ediyordu.
Kim açmış bu yolu?
Kahve ile mescidin aşağı sokaktan gelen müdavimleri olabilir. Çünkü kestirme bir yol. Az yokuş ama mesafeyi epeyce kısaltıyor.
Postacı çimen-çiçek kokularını içine çekerek bu yoldan inmeyi seviyor. Arada bir çalıların içinden bir kuş havalanırsa yüreği pırr ediyor. Uçup giden ve ufukta kaybolan bir kuş...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789759953065
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
sueda reyyan 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mustafa Kutlu'nun ilk okuduğum eseri. 1000k okurlarından ve yazarlarından Mehmet Yılmaz'ın okuduğum bir yorumu üzerine okunacaklar listeme almıştım yazarın eserlerini. Okuduğum en iyi hikaye yazarı diyebilirim. Hiç sıkılmadan okudum, lakin bence kalıbına sığmıyor yazar, o kadar akıcı ve güçlü yazmış ki bittiğini sona geldiğinde anlıyor insan. Devamı olmalı dedim sonuna geldiğimde. Kendimi yarım kalmış hissettim ve günün geri kalan vaktinde kitaptaki hikayeleri kendi kafamda yeniden kurguladım. Yazdığı romanları var mı yazarın bilmem ama roman yazsa bir o kadar daha başarılı olur kanaatindeyim. Kısa olduğu için bir günde bitirdiğim bu kitap günüme ve hayalime renk kattı. Okunmalı..

Şeyma 
 03 Şub 20:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Menekşeli Mektup...
Ne kadar hoş ve zarif bir isme sahip. Ismi kadar kapağı da naif. Hele ki kitaba ismini veren hikâye, ne güzeldin sen.

Mustafa Kutlu; kitabında yer alan Menekşeli Mektup, Hacca Gidebilmek ve Kar Üstüne Kan Damlar isimlerini verdiği üç ana başlıkla çıkıyor karşımıza. Kar Üstüne Kan Damlar isimli bölümde iki ayrı hikâye yer alıyor. Öncelikle bir postacının hikâyesinin konu edildiği Menekşeli Mektup'la başlıyor kitap. Sıradan bir insanın başkalarının hayatlarına ufak dokunuşlarla ne büyük güzellikler kondurduğuna şahit oluyoruz bu hikâyeyi okurken. Hacca Gidebilmek isimli bölümde ise bir iyilik halkası kuşatıyor okuyucuyu. Hem ibadet hem ticaret için hacca giden bir amcamızın başından geçen hadiseleri anlatıyor yazar. Anlatılanların ilgi çekiciliğinin yanı sıra okurken verdiği mutluluk hissi bambaşka. Son bölümde ise kısa bir aşk hikâyesi ve Erzurum'daki bir Türk askerinin dramı yer alıyor.

Kitabın Menekşeli Mektup ve Hacca Gidebilmek isimli hikâyelerini fazlasıyla beğendim. Ki zaten kitabın 135 sayfası bu hikâyeler için ayrılmış. Son kısımdaki hikâyeler bana fazla yalın geldi. Yazar yine bizi güzel insanlarla tanıştırıyor hikâyelerinde. Başkalarına yardım etmeyi, el uzatmayı hayatlarına düstur edinen ve bundan asla yüksünmeyen güzel insanlar... İyi insanlarla çevrili bu satırları okurken Anadolu'yu anımsıyor insan. Kötülüğün fazlasıyla hakim olduğu bu çağda bile Anadolu'nun pek çok köşesinde yaşayan ve kalbindeki iyilik ateşini söndürmeyen kıymetli insanlar. İşte yazar da tam bu noktada bir alıntıyla sesleniyor okuyucuya:

"Dünyada böyle insanlar var. Ve herhalde Cenab-ı Hak bunların yüzü suyu hürmetine bizleri aç açık bırakmıyor."

Kitabı okuduktan sonra huzurlu bir ruh haline bürünmemek elde değil. İçimizden birileriyle bizleri tanıştıran, özümüzde ve tarihimizde her zaman var olan iyilik duygusunu her defasında alevlendiren, bir çırpıda okuyabileceğimiz birbirinden hoş hikâyelerle bizleri buluşturan bu adamı seviyorum. Var olsun! :)

Beyza Gördebil 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mustafa Kutlu yine o sade, akıcı üslubuyla güzel bir esere daha imza atmış. Gerçekten okumaktan büyük bir keyif aldım. Hatta bitmesini istemedim. Yerinde olan betimlemeleri her zaman çok severek okurum. Mustafa Kutlu da bunu ustaca ve sıkmadan yapıyor. Sanki içimizden biriymiş gibi, bu hikayeyi yanımızda olan bir arkadaşımız anlatıyormuş gibi samimi, içten ve gerçekçi. Okunmasını tavsiye ederim.

Zeynep Şentürk 
29 Eki 2016 · Beğendi · 9/10 puan

Üç hikayeden oluşan harika bir öykü kitabı. Kitapta Menekşeli mektup en beğendiğim ve beni etkileyen hikaye oldu. Kutlu'nun içtenliğine ve samimi diline hayranım. Külliyatını tamamlamak istiyorum yakın zamanda.

BARIŞ ALTINTAŞ 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendisi de Erzincanlı olan Mustafa Kutlu'nun en sevdiğim kitaplardan biriydi.Daha önce de kitaplarında olan kurguyu yine kitabında yansıtan Mustafa Kutlu bu hikaye kitabında 3 hikâyeden oluşuyor.Bunlar Menekseli Mektup, haca gidebilmek,Kar üstene kar damlar hikayeleri.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kutlu okumanın en kötü tarafı yeni bir hikayesi için bir sene beklemek olsa gerek; ama kesinlikle değiyor.
Hüzzam bir hikaye ve Kutlu üslubuyla yine.

Okumaya başladığımda edebik bir hikaye geliyor, sıkıcı olacak diye düşünmüştüm. Ancak Mustafa Kutlu ilk hikaye olan Menekşeli Mektup ile o kadar samimi ve okuyucu ile iç içe yaklaşmış ki sıkılmak ne kelime oldu. Adeta yutarcasına hikayede bir şey atlamamayım dikkatini unutarak merakla bir çırpıda Menekşeli Mektup hikayesini bitirdim. 2. hikaye Hacca Gidebilmek. Şahsi kanaatim ilk hikayeyi bitirdikten sonra hemen 2. hikayeye başlamak yanlış bir seçim oluyor.Ben ilk hikaye biter bitmez 2. hikayeye başladım. Haliyle ufak bir geçiş süreci problemi yaşadım ama yine Kutlu üslup ile yakaladı okuyucusunu. Kah gözlerim dolu kah gülerek okudum. Bu hikayeyi okurken daha çok birinin dizinin dibindesiniz de 1. ağızdan dinliyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Özellikle bu 2. hikaye benim en sevdiğim oldu. 3. hikaye Kar Üstüne Kan Damlar. Acılı, sancılı ve gerçekti. İzleri hala zihnimde dolanıyor. Kısacası sayın okurlar, okuyun. Seveceğinizi düşünüyorum, hikaye deyip geçmeyin. İyi okumalar.

Nejla GÜNEŞ 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hüzün, aşk, samimiyet, hayal kırıklığı, merak... Beklenmedik mutlu son..Yazarın kalemi çok güzel:))Gün içinde elime aldım ve çabucacık bitirdim. Sıcacık üç hikaye..Sevdim ben..

Kitaptan 27 Alıntı

Beyza Gördebil 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Kaç ay, kaç yıl geçti?
Ne önemi var.
Zaman izafî bir şeydir.
Hani adam kitabına ad koymuş.
Gün olur asra bedel."

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)
EFK 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz de böyle tükettik ömrümüzü. Ha bu gün,ha yarın diye diye.."

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu

1
...
"Para var amca" demiş, "Kara güne sakladığımız para ak güne helal olsun".

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 10 - Dergah)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 10 - Dergah)
EFK 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Karşındaki bir insan,kavun değil ki koklayıp,olmuş mu,olgunlaşmamış mı anlayasın."

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu
Şeyma 
03 Şub 20:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Takma kafana Kadir Ağa, insanoğlu bu, hacı da olsa, hoca da olsa mayası değişmez."

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 110 - Dergâh Yayınları)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 110 - Dergâh Yayınları)
peyruzhan 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fransa'da evinde yalnız yaşayan on beş bin yaşlı Fransız hayatını kaybetti. Görevliler ölen insanların yakınlarını tatil yerlerinde bularak vefat haberini verdiklerinde hep aynı cevabı aldılar. ''Morga koyun, beklesin. Biz tatil dönüşü cenazeyi teslim alırız''... Anladınız değil mi? Tatili kimse bölemez, kimse engelleyemez. ÖLÜM BİLE...

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu
Şeyma 
03 Şub 19:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Hep böyle olur. Bir tatsız haber yayılmaya görsün. Hele haberin ucu bize dokunuyorsa çok pirelenir, çok alıngan oluruz."

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 51 - Dergâh Yayınları)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 51 - Dergâh Yayınları)
EFK 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güle sorma o bilmez aşkı,sevdayı,neş'eyi
Laleye sor,sümbüle sor,mor menekşeye sor.."

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu
3 /