Pal Sokağı Çocukları

8,8/10  (215 Oy) · 
853 okunma  · 
175 beğeni  · 
5.086 gösterim
Nemeçek, Boka ve Pal Sokağı'nın öbür çocukları 1907 yılında Budapeşte'nin yoksul Józsefváros semtinden yola çıktılar. Bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı Budapeşteli çocuklar gibi onlar da Boka'nın cesaretine hayran oldu, Nemeçek'in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı. Şimdi artık Pál Sokağı Çocukları'nın Arsa'sında kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam: Dünyanın bütün çocukları Pál Sokağı'ndandır!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9789750815546
 • Çeviri:
  Tarık Demirkan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
 31 May 16:15 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hahoo ho! Hahoo ho! Evet doğru okudunuz... Bu parolayla yazıya başlamanın, Pal Sokağı Çocukları'na yakışır olduğunu düşünüyorum. Bu nida onların kendileri arasında bir parola. Birbirlerini bundan tanıyorlar. Kitabı okurken, çocuğa bürünüp okudum ama bitirdiğimde yeniden yetişkin halimdeydim ve gözlerim sızıntı içindeydi. Macaristan'ın yoksul bir semtinde geçen hikayede, bir Pal Sokağı çocukları var, bir de onların ezeli rakipleri Kızıl Gömlekliler. İlk önce bilye savaşıyla başlıyor ardından yürekten bağlı oldukları oynadıkları arsayla. İki grubun kıyasıya mücadelesiyle kazanılacak bir arsa! Oyun oynamak için başka bir yer yok çünkü. Kitabı Hakan Günday'ın sevdikleri arasında görüp, not etmiştim. İyi ki okumuşum diyorum şu an.

Çocuk kitabı olarak adlandırılan romanı, yetişkinlerde çok rahat okuyabilir ve o küçücük, demir karakterli çocuklardan çok şey öğrenebilirler. Janos Boka, Pal sokağı çocuklarının lideri olarak hayran olunası bir çocuk. Hele en küçükleri kahraman Nemecsek, ah Nemecsek üzdün, dağıttın beni. Gereb, yaptıklarına rağmen bile, gözümden düşmedi.Öyle ki, Kızıl Gömleklileri oluşturan çocuklara bile yeri geldi saygı duydum. Çocukluklarına bakmadan, kendilerinden büyük davranış sergilediler. Çoğu büyük insanda arzulayıp, göremediğimiz şeyleri...

Ben bu tarz kitapların, içimizdeki çocuğun okuması gerektiğini düşünürüm her zaman. Bir şeyleri hatırlamak, üzerinde düşünmek iyi geliyor insana. İyilik, dürüstlük, gerçek arkadaşlık, bağlılık. Siz de, Ferenc Molnar'ın bu başyapıtını mutlaka okuyun.

DERYA... 
25 Haz 00:27 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Yarın bayram...Oğlumun dilinde"yarın bayram,erken kalkın çocuklar"...Benim elimde Pal Sokağı Çocukları...
Biri bana yasaklamalı çocuk kitaplarını...
Gözlerim dolu dolu okuyorum kitabı...Top oynadıkları arsayı vatanı bilip,bayrak diken,uğruna savaşlar veren bir avuç çocuğun hikayesi...Yürekli tertemiz...Sözleri yemin...Ana kuzusu daha hepsi...Hiç ölmesin çocuklar...Ölüm yakışmaz ki onlara...Uçurtmanız mı kaçtı gökyüzüne...Topunuz mu patladı...Yoksa bilyeleriniz mi kayboldu...Nereye bu gidiş çocuklar...Gitmesin çocuklar...Bitmesin hayalleri,umutları...Onlar olmadan olur mu cennet kokusu yeryüzünde...Onlar olmadan olur mu cıvıl cıvıl sokaklar...
Yarın bayram...Onlarla güzel bayramlar...Onlarla güzel hayat...Şekeri sizsiniz bayramların çocuklar...

M. 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Pàl Sokağı Çocukları, bir Hakan Günday tavsiyesi. Bu sebeple okudum bu kitabı. Ve beğendimde.

Bundan yüz dokuz yıl önce romanın yazarı Ferenc Molnar'ın edebiyat öğretmeni Kornèl Rupp okulda öğrencileriyle birlikte bir gazete yayımlamaya karar verince, eski öğrencilerinden de destek almaya çalışır. Bir gazeteci ve hikâye yazarı olan Ferenc Molnar'ı bulur, gazete için onun da bir şeyler yazmasını ister. Önce bölüm bölüm yazılan bu hikâye daha sonra bir kitap haline getirilir.

Aslında bu çocukların yaşadığı şeyler gerçek hayatı çok yansıtıyor. Savaşlarımız, kavgalarımız değersiz ve gereksiz.

Ahmet Samsa 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Pal Sokağı Çocukları, iki çocuk grubunun çekişmesini anlatan sürükleyici bir roman. Bu çocuklar arasındaki amansız mücadeleyi anlatırken; bizlere cesareti, dostluğu, sadakati, ihaneti yeniden çocukların temiz dünyasından gösteriyor yazar. Okumanızı tavsiye ediyorum, çocuk sevincini, çocuk hırsını ve çocuk hüznünü duyumsayacaksınız yüreklerinizde.

Spoiler İçerir.
Pal sokağı çocuklarının odun deposunun oralarda bir oyun alanları vardır. Burada okuldan çıkıp toplanıp eğlenirler. Kendi aralarında Macun toplayanlar derneğini kurarlar. Buldukları yerdeki Macunları tolayıp çiğnerler. Boka’yı başkan yaparlar.
Aşağı sokaktaki zengin çocukları ile sürekli kavga ederler. Zengin çocukları oyun oynayabilecek bir arsaları olmadığı için pal sokağı çocuklarının arsalarına göz koyarlar ve savaşı başlatırlar. Nemeçek'i çok sevdim. Ferenç Atş arkadaşlarına ihanet eder. Gruba geri dönse de arkadaşları onu tekrar aralarına almaz.
Bir gece Nemeçek gizlice düşmanın kampına kadar girer. Fakat orada yakalanınca ceza olarak zorla suya girmek zorunda kalır. Çok hastalanır. Öte yandan çocuklar askerler gibi rütbe alarak savaşır. Bu sırada Nemeçek ölür. Sonunda çocuklar anlarlar ki savaşlar hep boşunadır. Arsalarında apartman inşaatı başlar.

https://www.politikfilm.org/...1969-filmi-izle.html

EfeFurkanCangül 
31 Mar 21:50 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap gayet güzel üzücü bölümlerde var. Heyecanlı yerleride var kitap özetçe 2 grup çete savaş başlatıyor ve savaş heyecanla ilerliyor sürükleyici bir kitap. Kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Yasin YALÇIN 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklar için yazılmış, çocukları anlatan, çocuklara özel kitaplar vardır. Bunların en meşhurları Küçük Prens, Şeker Portakalı gibi kitaplardır. Ferenc Molnar'ın bu eseri ise anlamadığım bir şekilde diğerlerine göre biraz daha kıyıda köşede kalmıştır. Bu eserin farkı, diğer eserler gibi yetişkinlere ya da çocuklara herhangi bir mesaj verme kaygı taşımamasıdır. Sadece çocukların dünyasını anlatmak için yazılmıştır. Aynı zamanda çocukların çok değer verdiği bir şeyi, arsayı, oyun oynadıkları alanı koruma çabasını anlatır.

Pal Sokağı Çocukları çocukken en sevdiğim kitaptı. Bulunca tekrar okudum. Kitap bize çocukların bir hidrojen atomu basitliğindeki hayatlarını anlatır. Karakterlerin yüzde sekseni çocuktur. Kanımca yetişkinler kitaba özellikle alınmamış. Böylece onların ciddiliği ve mantıklı hareketleri çocukların dünyasına girememiş.

Kitapta temel olarak iki farklı mahallenin çocuklarının kendi aralarında çeteleşmesi ve oyun oynayacak alanlarını korumaları için verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Çok da kutsal bir mücadeledir bu, onlar için. Çocukken size "Gidin, başka yerde oynayın." diyen amcalar yüzünden sokakta oynayamadığınız zamanlar oldu mu? Eğer olduysa Pal Sokağı çocuklarının bu davasının ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Boş bulunan her alana bina dikilen mahallelerinde, oyun alanları olan iki bina arasındaki boş arsayı Kızıl Gömlekliler'e kaptırmamaya yeminlidirler. Bu uğurda iki grup da birbirleriyle kıyasıya savaşacaklardır. Neyle mi? Kum bombaları, tahta mızraklar ve teke tek mücadeleyle.

Evet, çok kişiye tek kişi mücadele yasak. Çelme takmak bile yasak. Çocukların mücadelesi çok onurlu. Kitap, çocuk dünyasının en derinlerine ince dokunuşlar yaparak beni benden aldı, çocukluğuma götürdü. Çok saflar. Mesela arsa için mücadele edeceklerini anladıklarında "Uğrunda kavga bile ederiz." diyorlar. Ölüm yoktur onların dünyasında. Yaptıkları mantık dışı hareketlere de sıklıkla değinilmiş. Bir macun derneği var mesela. Derneğin üyeleri, saymanı, başkanı her şeyi var. Amaçları da camlara sürülen macunları toplamak ve macunu kurutmamak. Neden? Bilinmiyor. O macun toplanmalı ve kurumamalı. Derneğin macunu kuruduğu için başkan, başkanlıktan atılıyor, dernek toplantısına katılmayan Nemeçek hain ilan ediliyor, adı dernek defterinde kara listeye küçük harflerle yazılıyor. Ama bu işi öyle ciddi yapıyorlar ki asla "Durun çocuklar, bu yaptığınızın hiçbir mantığı yok." diyemiyorsunuz. Çocuk ciddiliği diye bir şey var sonuçta.

Karakterlere de değinmek istiyorum. Boka, Pal Sokağı çocuklarının en akıllısı, çocukların seçilmiş başkanı, savaşta da generalidir. Diğer çocukların rütbeleri ise değişiyor. Ama aralarında küçük Nemeçek'ten başka er yok. Bu yüzden bütün işleri zavallı Nemeçek'e yüklüyorlar. Ama Nemeçek korkak bir karakterken Kızıl Gömlekliler'le savaştayken bütün hünerlerini ortaya seriyor ve birçok şeyde kendini feda ediyor. Arkadaşlarının güvenini kazanmak, kendini ispatlamak ve arsanın ele geçirilmemesi için yapmadığı şey kalmıyor. Bunun dışında Pastorlar, Lesik, Gereb, Kolnay... Hepsi sıradan çocuk dünyasının sıradan karakterleri...

Kitabın sonu çok acıklı bitiyor. Eğer bir gün bir çocuğum olursa ona ilk tavsiye edeceğim kitaplardan biri olacak. İncelemeyi okuyan sizlere de tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

Emine ARSLAN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çocuk kitabı olarak değerlendirilmemeli ,çok etkili duygusal vuruşlar yapan bir kitap ilkokul çağındaki çocukların savaş hazırlığı yapması strateji kurması ve başarılı olmaları dikkate değer. Nemeçek küçük kahraman içten içten imreniyor insan bu karaktere küçük yaşta cesaret ve inanç biz yetişkinlerde bu cesaret ve inancı yarısı olsa keşke...okuması kolay sade dille yazılmış kesinlikle okunması gereken kitaplar listesinde yer almalı

İzem Balık 
28 Nis 19:17 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Çocukların da büyüklerinden farklı bir dünyası olduğunun kanıtı. Hayal güçlerine hayran kaldığım çocukların, birlikte kurdukları bir dernek için bu kadar fedakar olmaları bu kitabı çocuk kitabı olmaktan çıkarıp,her yaştan insanın okuyabileceği bir hale getirir.

kardelen tetiköz 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçük yaşlarda okuduğum nostaljik olarak hatırladığım bir daha okuyup aynı hislerimi kaybetmekten korktuğum için şu an okumaya cesaret edemediğim kitap.Ve çocuğum olduğunda okutacağım başlıca kitaplardan.

4 /

Kitaptan 44 Alıntı

Nazlı Demir 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ah Nemeçek, seni aptal çocuk... Kazanma ihtimalin sıfıra yakın işte, kaçsana, kaçıp gitsene sen de, kendini kurtarsana... Aklını Nemeçek, aklını kullansana...

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc MolnarPal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
esraaltunerrr 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Rüzgar esiyor oğlum.
Yüzbaşı ise yüzünde kederli bir tebessümle fısıldadı.
- Arsa'dan bu tarafa doğru esiyor. Canım Arsa'mdan bu tarafa doğru.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 207)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 207)
İmaç 
11 Tem 16:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hiçbir suç ihanetten daha büyük olamazdı.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 29 - Tomurcuk Yayınları)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 29 - Tomurcuk Yayınları)
Derya Yalınkılıç 
16 Haz 04:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Gerçekten, şu yaşam nasıl bir şey ki hepimiz onun, durmadan savaşan, bazen üzüntülü, bazen neşeli hizmetçileriyiz!"

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc MolnarPal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
GazaL 
22 Ağu 01:17 · Kitabı okudu

Onu burada kimse görmezdi nasıl olsa, kimse rahatsız etmezdi. Sevgili anıları üzerinde düşünebilir, belki o anılar için ağlayabilirdi de, tabii gözlerinden yaş akarsa...

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc MolnarPal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
gökçe türkkan 
28 May 19:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Nemecsek herkesin emirlerini memnuniyetle yerine getirirdi. Evet, kendinden istenenleri yapmaktan zevk alan böyle çocuklar da vardır, ama çocukların çoğunluğu emir almak değil, emir vermekten hoşlanırdı. İnsanlar sonuçta böyleydi."

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35)
Madam Tutli Putli 
 16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ve Nemecsek herkesin emirlerini memnuniyetle yerine getirirdi. Evet, kendinden istenilenleri yapmaktan zevk alan çocuklarda vardır, ama çocukların çoğunluğu emir almaktan değil, emir vermekten hoşlanırdı. İnsanlar sonuçta böyleydi. Ve bu arsadaki çocukların hepsi subaydı, sadece Nemecsek sıradan bir erdi.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35 - YKY)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35 - YKY)
Zafer Gür 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Saat bire çeyrek vardı. Okulun fizik laboratuvarındaki deney masası üzerinde yürütülen uzun ve başarısız deneylerden sonra, gerilim dolu an gelip çatmış, deney lambasının renksiz alevinde zümrüt yeşili, hoş bir ışık belirmişti. Öğretmen, böylece aleve yeşil bir renk verecek kimyasal bileşimi gerçekleştirmiş oluyordu. Başarısını kanıtlayan bir işaretti bu. Dediğim gibi, saat bire çeyrek kala, işte bu anlı şanlı başarı anının tam ortasında...

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 1)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 1)

Hiçbir zaman yüksek binaların arasına sıkışıp yaşamayan sizler, Budapeşte çocukları için boş bir arsanın ne anlama geldiğini anlayamazsınız.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 32)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 32)
gökçe türkkan 
27 May 09:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Çünkü eğer bir şeyler yapmak istiyorsak, gerçeği tam olarak bilmeliyiz."

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 28)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 28)
5 /