Pal Sokağı Çocukları

8,8/10  (171 Oy) · 
702 okunma  · 
135 beğeni  · 
4.459 gösterim
Nemeçek, Boka ve Pal Sokağı'nın öbür çocukları 1907 yılında Budapeşte'nin yoksul Józsefváros semtinden yola çıktılar. Bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı Budapeşteli çocuklar gibi onlar da Boka'nın cesaretine hayran oldu, Nemeçek'in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı. Şimdi artık Pál Sokağı Çocukları'nın Arsa'sında kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam: Dünyanın bütün çocukları Pál Sokağı'ndandır!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9789750815546
 • Çeviri:
  Tarık Demirkan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
M. 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Pàl Sokağı Çocukları, bir Hakan Günday tavsiyesi. Bu sebeple okudum bu kitabı. Ve beğendimde.

Bundan yüz dokuz yıl önce romanın yazarı Ferenc Molnar'ın edebiyat öğretmeni Kornèl Rupp okulda öğrencileriyle birlikte bir gazete yayımlamaya karar verince, eski öğrencilerinden de destek almaya çalışır. Bir gazeteci ve hikâye yazarı olan Ferenc Molnar'ı bulur, gazete için onun da bir şeyler yazmasını ister. Önce bölüm bölüm yazılan bu hikâye daha sonra bir kitap haline getirilir.

Aslında bu çocukların yaşadığı şeyler gerçek hayatı çok yansıtıyor. Savaşlarımız, kavgalarımız değersiz ve gereksiz.

Ahmet Samsa 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Pal Sokağı Çocukları, iki çocuk grubunun çekişmesini anlatan sürükleyici bir roman. Bu çocuklar arasındaki amansız mücadeleyi anlatırken; bizlere cesareti, dostluğu, sadakati, ihaneti yeniden çocukların temiz dünyasından gösteriyor yazar. Okumanızı tavsiye ediyorum, çocuk sevincini, çocuk hırsını ve çocuk hüznünü duyumsayacaksınız yüreklerinizde.

EfeFurkanCangül 
31 Mar 21:50 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap gayet güzel üzücü bölümlerde var. Heyecanlı yerleride var kitap özetçe 2 grup çete savaş başlatıyor ve savaş heyecanla ilerliyor sürükleyici bir kitap. Kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Yasin YALÇIN 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklar için yazılmış, çocukları anlatan, çocuklara özel kitaplar vardır. Bunların en meşhurları Küçük Prens, Şeker Portakalı gibi kitaplardır. Ferenc Molnar'ın bu eseri ise anlamadığım bir şekilde diğerlerine göre biraz daha kıyıda köşede kalmıştır. Bu eserin farkı, diğer eserler gibi yetişkinlere ya da çocuklara herhangi bir mesaj verme kaygı taşımamasıdır. Sadece çocukların dünyasını anlatmak için yazılmıştır. Aynı zamanda çocukların çok değer verdiği bir şeyi, arsayı, oyun oynadıkları alanı koruma çabasını anlatır.

Pal Sokağı Çocukları çocukken en sevdiğim kitaptı. Bulunca tekrar okudum. Kitap bize çocukların bir hidrojen atomu basitliğindeki hayatlarını anlatır. Karakterlerin yüzde sekseni çocuktur. Kanımca yetişkinler kitaba özellikle alınmamış. Böylece onların ciddiliği ve mantıklı hareketleri çocukların dünyasına girememiş.

Kitapta temel olarak iki farklı mahallenin çocuklarının kendi aralarında çeteleşmesi ve oyun oynayacak alanlarını korumaları için verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Çok da kutsal bir mücadeledir bu, onlar için. Çocukken size "Gidin, başka yerde oynayın." diyen amcalar yüzünden sokakta oynayamadığınız zamanlar oldu mu? Eğer olduysa Pal Sokağı çocuklarının bu davasının ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Boş bulunan her alana bina dikilen mahallelerinde, oyun alanları olan iki bina arasındaki boş arsayı Kızıl Gömlekliler'e kaptırmamaya yeminlidirler. Bu uğurda iki grup da birbirleriyle kıyasıya savaşacaklardır. Neyle mi? Kum bombaları, tahta mızraklar ve teke tek mücadeleyle.

Evet, çok kişiye tek kişi mücadele yasak. Çelme takmak bile yasak. Çocukların mücadelesi çok onurlu. Kitap, çocuk dünyasının en derinlerine ince dokunuşlar yaparak beni benden aldı, çocukluğuma götürdü. Çok saflar. Mesela arsa için mücadele edeceklerini anladıklarında "Uğrunda kavga bile ederiz." diyorlar. Ölüm yoktur onların dünyasında. Yaptıkları mantık dışı hareketlere de sıklıkla değinilmiş. Bir macun derneği var mesela. Derneğin üyeleri, saymanı, başkanı her şeyi var. Amaçları da camlara sürülen macunları toplamak ve macunu kurutmamak. Neden? Bilinmiyor. O macun toplanmalı ve kurumamalı. Derneğin macunu kuruduğu için başkan, başkanlıktan atılıyor, dernek toplantısına katılmayan Nemeçek hain ilan ediliyor, adı dernek defterinde kara listeye küçük harflerle yazılıyor. Ama bu işi öyle ciddi yapıyorlar ki asla "Durun çocuklar, bu yaptığınızın hiçbir mantığı yok." diyemiyorsunuz. Çocuk ciddiliği diye bir şey var sonuçta.

Karakterlere de değinmek istiyorum. Boka, Pal Sokağı çocuklarının en akıllısı, çocukların seçilmiş başkanı, savaşta da generalidir. Diğer çocukların rütbeleri ise değişiyor. Ama aralarında küçük Nemeçek'ten başka er yok. Bu yüzden bütün işleri zavallı Nemeçek'e yüklüyorlar. Ama Nemeçek korkak bir karakterken Kızıl Gömlekliler'le savaştayken bütün hünerlerini ortaya seriyor ve birçok şeyde kendini feda ediyor. Arkadaşlarının güvenini kazanmak, kendini ispatlamak ve arsanın ele geçirilmemesi için yapmadığı şey kalmıyor. Bunun dışında Pastorlar, Lesik, Gereb, Kolnay... Hepsi sıradan çocuk dünyasının sıradan karakterleri...

Kitabın sonu çok acıklı bitiyor. Eğer bir gün bir çocuğum olursa ona ilk tavsiye edeceğim kitaplardan biri olacak. İncelemeyi okuyan sizlere de tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

Burcu Burcu 
 02 Nis 03:32 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gece gece karşıma çıkıp bana çocukluğumu hatırlatan o güzel kitap. Hani çocukken sorarlardı en sevdiğiniz kitap diye hah işte o kitap buydu. Bilmem nedendir o kadar içinde bulmuştum ki kendimi. Ağlamıştım, gülmüştüm sevinmiştim... Belki de şimdinin çocuklarına okutmalı deli gibi. Çünkü dostluk kardeşlik duygularının yanı sıra sokakta çocuk olmayı unutan çocuklarımıza yazık oluyor yavaşça. Toprağa dokunan bu kitabı büyükler olarak siz bile sevebilirsiniz bence.

Emine ARSLAN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çocuk kitabı olarak değerlendirilmemeli ,çok etkili duygusal vuruşlar yapan bir kitap ilkokul çağındaki çocukların savaş hazırlığı yapması strateji kurması ve başarılı olmaları dikkate değer. Nemeçek küçük kahraman içten içten imreniyor insan bu karaktere küçük yaşta cesaret ve inanç biz yetişkinlerde bu cesaret ve inancı yarısı olsa keşke...okuması kolay sade dille yazılmış kesinlikle okunması gereken kitaplar listesinde yer almalı

kardelen tetiköz 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçük yaşlarda okuduğum nostaljik olarak hatırladığım bir daha okuyup aynı hislerimi kaybetmekten korktuğum için şu an okumaya cesaret edemediğim kitap.Ve çocuğum olduğunda okutacağım başlıca kitaplardan.

Patara Qalo 
 31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk paylaşımım biraz nostaljik. Küçük yaşlarda okuduğum ve etkilendiğim bir roman. Hala okumak istediğim ama okuduğumda o zamanlar yaşadığım yoğun duyguları yaşayamamaktan korktuğum aynı zamanda.

vurkan i 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Küçük yüreklerden birliktelik, savaş ,ihanet ,birliktelik , cesaret ,rakibe saygı vb. duygular çok güzel dile getirilmiş. Küçük Nemescek değer verdiği kutsallar uğruna ölüme yürüyor bir an bile geri adım atmıyor.Boka tam bir lider , taktisyen ve kumandan.Aynı zamanda duygularını da gizleyemiyor sonunda.Feri Ats karşı grubun lideri o da ülküsü için her şeyi yapıyor.Ama cesareti karşısında rakibini onore edebilme karakterine sahip.Yenilgisi akşamı toplantıya gitmeyip cesur rakibinin durumu öğrenmeye çalışan bir lider.Karşıtlıklar evet olabilir ama sonuç olarak her zaman karşınızdaki insandır ve onun haklarına saygılı olunmalıdır.Sonunda yenilgi de olsa gerçek olan dürüst olan onore edilmelidir.Galip taraf karşıdakini kazandıktan sonra rencide etmemelidir.Nemescek uğrunda öldüğü arsasının elinden alındığını göremeyerek bir nevi şanslı idi.Ama Boka buna şahit oldu ve hayatın dislilerine kapılmaya hayatı tanimaya başladı.

İzem Balık 
28 Nis 19:17 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Çocukların da büyüklerinden farklı bir dünyası olduğunun kanıtı. Hayal güçlerine hayran kaldığım çocukların, birlikte kurdukları bir dernek için bu kadar fedakar olmaları bu kitabı çocuk kitabı olmaktan çıkarıp,her yaştan insanın okuyabileceği bir hale getirir.

3 /

Kitaptan 37 Alıntı

Nazlı Demir 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ah Nemeçek, seni aptal çocuk... Kazanma ihtimalin sıfıra yakın işte, kaçsana, kaçıp gitsene sen de, kendini kurtarsana... Aklını Nemeçek, aklını kullansana...

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc MolnarPal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
eso.okur 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Rüzgar esiyor oğlum.
Yüzbaşı ise yüzünde kederli bir tebessümle fısıldadı.
- Arsa'dan bu tarafa doğru esiyor. Canım Arsa'mdan bu tarafa doğru.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 207)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 207)

Uzun bir sessizlik oldu. Nemeçek, gözlerini kapadı, derin derin içini çekti. Sanki, bütün üzgün insanların bütün acıları onun küçük ruhuna sinmişti.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc MolnarPal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
Zafer Gür 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Saat bire çeyrek vardı. Okulun fizik laboratuvarındaki deney masası üzerinde yürütülen uzun ve başarısız deneylerden sonra, gerilim dolu an gelip çatmış, deney lambasının renksiz alevinde zümrüt yeşili, hoş bir ışık belirmişti. Öğretmen, böylece aleve yeşil bir renk verecek kimyasal bileşimi gerçekleştirmiş oluyordu. Başarısını kanıtlayan bir işaretti bu. Dediğim gibi, saat bire çeyrek kala, işte bu anlı şanlı başarı anının tam ortasında...

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 1)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 1)
Hayriye Gül 
 16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ve Nemecsek herkesin emirlerini memnuniyetle yerine getirirdi. Evet, kendinden istenilenleri yapmaktan zevk alan çocuklarda vardır, ama çocukların çoğunluğu emir almaktan değil, emir vermekten hoşlanırdı. İnsanlar sonuçta böyleydi. Ve bu arsadaki çocukların hepsi subaydı, sadece Nemecsek sıradan bir erdi.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35 - YKY)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35 - YKY)

"Nemecsek herkesin emirlerini memnuniyetle yerine getirirdi. Evet, kendinden istenenleri yapmaktan zevk alan böyle çocuklar da vardır, ama çocukların çoğunluğu emir almak değil, emir vermekten hoşlanırdı. İnsanlar sonuçta böyleydi."

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35)
EfeFurkanCangül 
30 Mar 19:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaş! diye bağırdı Gereb'e bakarak. Sen bir aslansın!

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 117)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 117)
Servet Çibik 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Terzi küçük masanın yanında başını kaldırmadan çalışıyordu: Çevresine bile bakmıyordu.Kemikli ve becerikli parmakları iğneyi hızla kumaşın içinden geçiriyor, parmağındaki yüzükle de itiyordu. Yatağa bakmak istemiyordu.Asla! Çünkü yatağa doğru bakarsa herşeyin anlamını yitireceğini, Bay Csetney'in zarif kahverengi ceketini alıp yere çalacağını, sevgili oğlunun yattığı yatağa sarılacağını, hıçkırıklara boğulup ağlayacağını iyi biliyordu.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 222)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 222)
Hayriye Gül 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Cesur yürek Nemecsek
Ama ben kahraman değilim. Buraya gelmemin ne kadar önemli olduğu bilmiyordum. Ben sadece diğer arkadaşlar gibi savaşmaya geldim. Onlar gibi, aynen arkadaşlarım gibi.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 193 - YKY)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 193 - YKY)
4 /