Giriş Yap

Yılmaz Erdoğan

Yazar
Derleyen
7.9
1.369 Kişi
Unvan
Oyuncu, Yönetmen, Yazar
Doğum
Hakkâri, 4 Kasım 1967
Yaşamı
Kürt kökenli Türk oyuncu, yazar, şair, seslendirme sanatçısı, komedyen ve yönetmen. Sadri Alışık Ödülleri en iyi erkek oyuncu, Altın Kelebek Ödülleri en iyi komedi dizisi, AACTA en iyi yardımcı erkek oyuncu, Afife Tiyatro Ödülleri Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü sahibidir. Erdoğan 1967 yılında Nazım Erdoğan ve Süheyla Erdoğan'ın ortanca oğlu olarak dünyaya geldi. Ayrıca Anadolu Ateşi dans topluluğunun kurucusu Mustafa Erdoğan'ın küçük kardeşi, ses sanatçısı Deniz Erdoğan'ın ağabeyidir. İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Aydınlıkevler Lisesine devam eden oyuncu, lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini kazandı. İstanbul'un Kocamustafapaşa semtinde 3 arkadaşının bekâr evine yerleşti. Eğitim hayatını yarıda bırakarak Ferhan Şensoy'un Nöbetçi Tiyatro kadrosuna katılmıştır. İlk kez 1988 yılında Olacak O Kadar adlı televizyon komedi programının senaryo yazar kadrosunda yer aldı. 1993 yılında kendi yazdığı ve Demet Akbağ ile başrolünü paylaştığı Bir Demet Tiyatro isimli televizyon dizisi ile geniş kitleler tarafından tanındı. Erdoğan 1993-1998 yılları arasında Sanem Oktar ile evli kalmış, 1996 yılında Berfin Erdoğan isimli bir kız evladı dünya gelmiştir. 2006-2018 yılları arasında evli bulunduğu Türk sinema ve dizi oyuncusu Belçim Erdoğan ile evli olan sanatçının bu evlilikten 2010 yılında doğan Rodin Erdoğan isimli bir erkek çocuğu vardır. Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Yılmaz_Erdoğan

Derlediği kitaplar

Tümünü Gör

İncelemeler

Tümünü Gör
112 syf.
Yılmaz Erdoğan sempati duyduğum bir sanatçı. Başarılı bir aktör olmasının yanı sıra çok sayıda film yazmıştır. Salt okumayı yetersiz bulup, yazmaya da teşvik eder ve öğrenciler yetiştirir. Filmlerinde bana hissettirdiği şey hep içten olma durumuydu. Onu bana yakın hissettiren şey buydu. Bu kitapta hissettiğim şey de aynı duygular oldu, içtenlik. Okuduğum diğer şairlerden en büyük farkı -doğal olarak- çok daha hakim olduğum bir dönem hakkında yazıyor oluşu. Bu da beni şiirlerinin içine kolay bir şekilde hapsediyor. Ama sadece bu değil. Sanki şiirlerinin bir tadı var, hatta bir kokusu, bir hissiyatı. Betimlemeleriyle dönemi hakkında kilit ipuçları barındırıyor. Öyle ki uzun yıllar sonra okunduğunda bile gelecek nesillerin fikir sahibi olmasına yardımcı olacak ipuçları bunlar.
Anladım
8.1/10 · 737 okunma
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
127 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Tiyatro okumak denilince insanlar/insanlarımız ön yargılı olabiliyor. Gülerek, eğlenerek hatta bolca düşünerek, içinde kendimizi de bulabileceğimiz bir tiyatro metni diyebilirim. Zaten içten okuyunca her yapıtta kendimizi illa buluruz diye düşünüyorum. Tiyatrosunu da izleyeceğim en yakın zamanda.
Bana Bir Şeyhler Oluyor
8.9/10 · 268 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48