Hüzünbaz Sevişmeler

5,8/10  (17 Oy) · 
108 okunma  · 
5 beğeni  · 
990 gösterim
Aklı hin yüreği hüzünbaz bir yazardan İmgelizce öyküler...... Aşkımız iki gözlüklünün öpüşme çabasıydı; gözlükleri çıkarmak hiç aklımıza gelmedi. ... Hiç düşündün mü belkiyi? Belki, eline en yakışan takı benim elim. Belkide en belli olacak yalan, benim söylediğim... Belki sen ve belki ben...... Yoksulluk, kirden rengi tanınmayan bir beyaz tutsaklık... İnsan kendine iltica edebilir mi?... Ölü olarak ele geçiriliyor en sıcak insan sözleri...Ve hüznüm bir kamu morgunda işe başladı.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1993
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789755700069
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
şule uzundere 
20 Şub 22:48 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Kitap öykü türünde yazılmıştı. Öykü sevmediğim bir tür. Bu öyküler bir de ağdalı bir dille yazılınca kitabı okumak benim için işkence oluyor. Hüzünbaz Sevişmeler’in de ilk bölümünü çok sıkılarak okudum. Bu yüzden 92 sayfalık kitap üç günde bitti. Ne zaman ki kitabın ikinci bölümü başladı, yazarın oynanmış oyunlarından iki metni okumaya başladım, o zaman kitap aktı gitti. Bence Erdoğan tiyatro ve film yazmaya devam etmeli. Şiirleri ve edebi öyküleri bana hitap etmiyor.

Aydın Nasuh 
 11 Mar 01:15 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

O zamanlar ekranlarda oldukça populerdi, Yılmaz Erdoğan. İzmir fuarında tiyatro oyunun arasında kitapları satılıyordu. Delikanlı zamanlarım, merak edip satın almıştım. Üç defa farklı zamanlarda okumaya yeltenmiş olmama rağmen ilk bir kaç sayfasından sonra kitabı tekrar rafındaki yerine koyuyordum, merasim gibi üç kere tekrarlandı bu durum.
Anlamanın yorucu ve sıkılgan evresini bir türlü aşamamış hatta kurduğu cümlelerin alakasız bağlantılarından o kadar keyifsizlenmiştim ki yazara karşı bile bir memnuniyetsizliğim oluştu maalesef.

Zafer DENİZ 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

yılmaz erdoğanın diğer kitaplarında olduğu gibi komik birşeyler okumayı bekliyorsunu ama yazar araya o kadar güzel duygular yerleştirmiş ki. neredeyse bütün duyguları karıştırıp yaşıyorsunuz.

Evren Erarslan 
05 Nis 09:42 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yılmaz Erdoğan son yıllarda yaptıklarıyla güzel işler çıkaran biri. Kimliği, ırkı vs. konularıyla zerre ilgilenmiyorum. İlgimi de çekmiyor. Yaptığı işleri önemsiyorum. Toy zamanlarında, 90'lı yıllarda yazdığı ağdalı öyküler ve tiyatro oyunundan oluşan bu kitabında da düşüncelerim aynen geçerli. İlk kısım geneli Kürt milliyetçiliği kokan öykülerden oluşuyor. Şartların zorluğu, devlete karşı verilen mücadele ve aşk var. İlk kısmı geçiyorum. Yorumladığımızda ya vatansever olacağız ya terörist. O yüzden bu sulara girmek istemiyorum. Ancak kitabın 2.kısmı hakkında güzel sözler söyleyebilirim. Sanırım oyun yazmak konusunda bir yetenek bahşedilmiş Yılmaz Erdoğan'a. Zira örneklerine göre çok çok başarılı metinleri var. Çok eski olmasına rağmen, güncelliğini hala koruyabilecek oyunlar yazmış ki yıllar sonra bu oyunlar tekrar oynanabilir bence.
Bir günlük bir kitap, zorlanmadan bitirebilirsiniz.

Kitaptan 19 Alıntı

Nida Yılmaz 
16 Nis 22:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir düş düştü elimden yere,un ufak oldu. Onlar erdi muradına, biz kerevet bulamadık. Aşkımız, iki gözlüklünün öpüşme çabasıydı. Gözlükleri çıkarmak hiç aklımıza gelmedi..

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 9)Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 9)

'' Çok az insan bilir soru eklerinin ayrı yazılması gerektiğini. Bıyıklı adam da bilmiyordu, zamanın düşünceden ayrı yazılacağını...''

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan
pınar çiçek 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşkımız iki gözlüklünün öpüşme çabasıydı; gözlükleri çıkarmak hiç aklımıza gelmedi. ...

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan

'' Hüznün şiire en yakıştığı ve ölümün en yüreklice selamlandığı zamandı. Bir alkol spazmını kokluyordu martılar. Her suçu üstlenebilir, her şeyi anlatabilirdi şiir...
Utanmasaydı...''

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 17)Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 17)

Böyle bir toplumda kimsenin kendi ‘ben’ine torpil geçmeye hakkı yoktur. Erdem dediğin çifte pasaportludur.

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 13)Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 13)
Okan Kuzu 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet sevgimin güzel emanetçisi, ben hala başkasıyım. Rehin aldılar beni. Fidyesi astarından pahalı dostluğum sürüyor başkalarıyla. O masaya gidip, o sandalyeye yük olmak fazilet yutmuşluk değil. Asıl iş, geride bıraktığı hüzne batması insanın... Bil bilebilirsen, yarına ne kadar keder taşıyacak gün ışığı ve dün, hangi yolculukların birikmesi, gidemediğimiz...

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan
Okan Kuzu 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dokunmakla, dokunumlara alışmak arasında bir seste kalmak isterdim. Aynı çocukluktan start alıp.

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan
2 /