Hüzünbaz Sevişmeler

6,0/10  (26 Oy) · 
162 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.362 gösterim
Aklı hin yüreği hüzünbaz bir yazardan İmgelizce öyküler...... Aşkımız iki gözlüklünün öpüşme çabasıydı; gözlükleri çıkarmak hiç aklımıza gelmedi. ... Hiç düşündün mü belkiyi? Belki, eline en yakışan takı benim elim. Belkide en belli olacak yalan, benim söylediğim... Belki sen ve belki ben...... Yoksulluk, kirden rengi tanınmayan bir beyaz tutsaklık... İnsan kendine iltica edebilir mi?... Ölü olarak ele geçiriliyor en sıcak insan sözleri...Ve hüznüm bir kamu morgunda işe başladı.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1993
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789755700069
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Muhammed Tarık Tuğan 
 28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir ilk bir sonbahar yaşantısı
Aşk'a benzeyen duyguların,
Sever adımlarla gelen
Yaşanmamış gibi çekip giden karakterlerin geride bıraktığı kalıntıların eseri...

şule uzundere 
20 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Kitap öykü türünde yazılmıştı. Öykü sevmediğim bir tür. Bu öyküler bir de ağdalı bir dille yazılınca kitabı okumak benim için işkence oluyor. Hüzünbaz Sevişmeler’in de ilk bölümünü çok sıkılarak okudum. Bu yüzden 92 sayfalık kitap üç günde bitti. Ne zaman ki kitabın ikinci bölümü başladı, yazarın oynanmış oyunlarından iki metni okumaya başladım, o zaman kitap aktı gitti. Bence Erdoğan tiyatro ve film yazmaya devam etmeli. Şiirleri ve edebi öyküleri bana hitap etmiyor.

Aydın Nasuh 
 11 Mar 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

O zamanlar ekranlarda oldukça populerdi, Yılmaz Erdoğan. İzmir fuarında tiyatro oyunun arasında kitapları satılıyordu. Delikanlı zamanlarım, merak edip satın almıştım. Üç defa farklı zamanlarda okumaya yeltenmiş olmama rağmen ilk bir kaç sayfasından sonra kitabı tekrar rafındaki yerine koyuyordum, merasim gibi üç kere tekrarlandı bu durum.
Anlamanın yorucu ve sıkılgan evresini bir türlü aşamamış hatta kurduğu cümlelerin alakasız bağlantılarından o kadar keyifsizlenmiştim ki yazara karşı bile bir memnuniyetsizliğim oluştu maalesef.

Zafer DENİZ 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

yılmaz erdoğanın diğer kitaplarında olduğu gibi komik birşeyler okumayı bekliyorsunu ama yazar araya o kadar güzel duygular yerleştirmiş ki. neredeyse bütün duyguları karıştırıp yaşıyorsunuz.

Evren Erarslan 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yılmaz Erdoğan son yıllarda yaptıklarıyla güzel işler çıkaran biri. Kimliği, ırkı vs. konularıyla zerre ilgilenmiyorum. İlgimi de çekmiyor. Yaptığı işleri önemsiyorum. Toy zamanlarında, 90'lı yıllarda yazdığı ağdalı öyküler ve tiyatro oyunundan oluşan bu kitabında da düşüncelerim aynen geçerli. İlk kısım geneli Kürt milliyetçiliği kokan öykülerden oluşuyor. Şartların zorluğu, devlete karşı verilen mücadele ve aşk var. İlk kısmı geçiyorum. Yorumladığımızda ya vatansever olacağız ya terörist. O yüzden bu sulara girmek istemiyorum. Ancak kitabın 2.kısmı hakkında güzel sözler söyleyebilirim. Sanırım oyun yazmak konusunda bir yetenek bahşedilmiş Yılmaz Erdoğan'a. Zira örneklerine göre çok çok başarılı metinleri var. Çok eski olmasına rağmen, güncelliğini hala koruyabilecek oyunlar yazmış ki yıllar sonra bu oyunlar tekrar oynanabilir bence.
Bir günlük bir kitap, zorlanmadan bitirebilirsiniz.

Hamit YATÇİ 
 11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sade bir dil ve akıcı üslubu açısından çok değerli bir eser. Esere değer yükleyen başka bir unsur ise dönemin gerçeklerini mizah yolu ve küçük öyküler halinde anlatmasıdır. Yılmaz Erdoğanın çok iyi bildiği unsurlardan biri de güldürürken düşündürmesidir. Eserde de bunu başardığını zaten net olarak görmek mümkündür. Bence bu eser 1980-1998 zamanları anlamak için de okunmalıdır. Kitabı okurken ülke için"ağlanacak halimize gülüyoruz" cümlesinin tasviri yapıldığını zaten göreceksiniz. Bunun mizah yoluyla anlatılması ise cümlelere ayrı bir tat katmıştır.

Cebrail Gözen 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kitabı rahatlıkla okudum desem yalan olur kitap sıkıcı desem doğru olmaz. Eser bazı yerlerde kendini okutuyor bazı durumlarda ise gerçekten yarım bırak beni diye bağırıyor adeta. Ve şunu da eklemek istiyorum uzun bir kitap olsaydı eğer her ne kadar yılmaz Erdoğan'ı seviyorsam da kesin yarım bırakırdım..

Kitaptan 63 Alıntı

Nida Şeyda yılmaz 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir düş düştü elimden yere,un ufak oldu. Onlar erdi muradına, biz kerevet bulamadık. Aşkımız, iki gözlüklünün öpüşme çabasıydı. Gözlükleri çıkarmak hiç aklımıza gelmedi..

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 9)Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan (Sayfa 9)
Gülden Gültekin 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

- Ben de şiir yazıyorum, insanlara rağmen.
- Neden insanlara rağmen? Oysa insanlar için olmalı.

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan
* ilge 
24 Oca 11:09 · Puan vermedi

Gitme, Dur... Yalnızım.. Ünlem işaretleri büyüyor içimin yanık aydınlığında. Gitme.. En aptal şarkılardaki yalnızlık bu..

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan
Yeliz AKYÜZ 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

 Bir düş düştü elimden yere. Undan ufak oldu. Onlar el koydu bütün kerevetlere, ben ve ağaç, yaprak konuştuk, dal sustuk...

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan
Gülden Gültekin 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Artık kovuyorum biliyor musun, yanıma insanca sokulan sokak köpeklerini..

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan
* ilge 
24 Oca 11:08 · Puan vermedi

Demek tartışacağız. Demek sözcükleri ayıklayıp seçip savuracağız birbirimize.. Ne güzel. Ne sıcak.

Hüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz ErdoğanHüzünbaz Sevişmeler, Yılmaz Erdoğan