Baba

9,0/10  (61 Oy) · 
151 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.467 gösterim
Şiddet dolu, katı, kırılan ama bükülmeyen bir gelenek. Gerekirse kanla korunan alternatif bir ahlak. Bir jest olarak ölünen ve öldüren, stilize bir savaş...Hatırlanacak ve unutulacak ne çok şey var...Soluk kesici bir roman...
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789753901246
 • Orijinal Adı:
  The Godfather
 • Çeviri:
  Özoy Süsoy
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kağan K. 
16 Oca 21:52 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

The Godfather filmi en çok sevdiğim filmdir,filmi izledikten uzun süre sonra kitabını da okumak(filmi,kitaptan uyarlanma) benim için mutluluk kaynağı oldu.

Her şeyden önce şunu belirtmekte fayda duyuyorum;Baba kitabı edebi bir eser değildir,karşımızda bir Dostoyevski-Tolstoy-Proust...yok.Bu yüzden kitabı okumadan önce derin karakter analizleri-büyülü tasvirler-psikolojik betimlemeler -gerçek hayattaki gibi duygusal yönden inişli-çıkışlı karakterler-perspektif-hümanist ve evrensel bir tema- kitaplarda geçen dönemin sosyal ve siyasal yapısına geniş bir bakış ....gibi dünya klasiklerine özgü olan artıların bu kitapta olamayacağını biliyordum.Sonuçta popüler ve çok satanlar kitaplar ayrı değerlendirilmeli,dünya klasikleri ise bambaşka bir bakış açısıyla yorumlanmalı.Yoksa dünya üzerinde edebiyat romanlarına kafa tutacak başka tür romanlar yok bana göre !

Baba,kitabında Sicilya'dan Amerika'ya yerleşmiş ve orada kendine ait güçlü bir imparatorluk kurmuş mafya dünyasını anlatmaktadır,ama bu güçler kendilerine 'mafya' kelimesi yerine 'aile ' kelimesini tercih etmektedir.Çetelerden başlayıp şirketleşene kadar bu güçlerin eylemlerine şahit oluyoruz.Mafya savaşlarının aslında tüm amacının 'iş ' için olduğu yani sahip olduğu güçleri kaybetmemek ve yeni alanlar kazanmak,rakiplerini alt etmek...gibi amaçlarının aslında günümüz kapitalist dünyasındaki ticari savaşlar gibi yürütüldüğü,adeta rakipleri ile mücadele ederken bir SATRANÇ OYUNU OYNUYORMUŞ gibi stratejik hamleler yapıldığını öğreniyoruz.

Mafya nedir ? Mafya neden kuruldu ? Kime tepki için ya da hangi koşullar yüzünden ? Devletler ile mafyalar arasındaki karanlık bağlantılar neler ? İnsanlar neden adaleti sağlaması için mafyaya gider ve sıradan halk adalet için neden mafyaya muhtaç halde bırakılır ?.....bir sürü soru sorabiliriz,bazı sorularının cevabını da kitap bize veriyor zaten.

Çeteden,mafyaya dönüşme ve sonra da holding düzeyinde şirketleşme....İşte sokak savaşlarından koskoca bir şirket olma...Bütün bunlar neden kapitalizmin anavatanı Amerika'da yoğun şekilde yaşanıyor ? Kitap maalesef bu soruları sorma cesaretini göstermedi,bu konuda kendi fikrimi söyleyeyim:Sistemi yöneten bir avuç insan sadece kendi kontrol edebileceği silahlı güçler,finansal güçler,siyasi ve sosyal güçler meydana getirirBunlardaki hiyerarşi,piramit gibi basamak basamaktır.Alt tabadaki kaos ve çatışma üst tabakaya muazzam bir güç sağlar bu tepedeki güçler için kapitalist sistem onların para içinde yüzdüğü,yeni mafyalar türeten en ideal ortamdır.Yani,sistem kendi menfaati ( öncelik zenginlerin çıkarı ) için mafya gibi örgütleri besler,büyütür,gerekirse dağıtır,ya da o mafya o kadar yükselir ki piramitin tepesindeki nadir birkaç aileden biri olur belki de ! Ama ne de olsa bu düzen ;zenginlerin dünyasına hizmet eden,zenginlere göre asla bozulmaması gereken bir düzendir.

Kitap yine de bazı sorulara cevap veriyor,insanlar dertlerini çözülmesi ve adaletin sağlaması için mafya babalarına başvuruyor,bu babalar,mahkemelerin sağlamadığı adaleti sağlıyorlar,gerektiğinde bu güçler Oscar ödüllleri ve oyuncu seçimlerine etki ediyor,Savcılarla işbirliği yapıp suçluları suçsuz yapıyor....Kısaca adalet sistemi,holywood sektörü eleştirisi,devlet-mafya-polis-savcı işbirliğine eleştiri...Hem filminde hem kitabında birçok alt metinler,göndermeler...Kitapta her şey var,sosyal-ekonomik ve siyasal eleştiriler,ama yukarıda yazdığım paragrafta açıkladığım gibi sistemin mafya üretmesi sonucu çıkarını yani büyük oyuna değinmemiş yazar.Bunu da normal karşılıyorum çünkü yazar ,büyük pencereyi okura göstermek isteseydi inan ki ne kitabı basılırdı ne de filmi çekilirdi !

Kitabı okumadan önce düşününün biraz:Devletler neden sadece kendilerinin kontrol edebileceği örgütler ister ? Neden bu örgütleri güçlendirmek ister ? Mafya hangi koşullarda oluşur ve büyür ? Mafyanın büyümesini destekleyen perde arkasındaki güçlerin mafya oluşumlarından çıkarı ne ? Sistem neden mafya'ya ihtiyaç duyar ki ? Mafya zaman içinde güçlendikçe neden sistem içindeki önemli bir çark haline gelir ? Herkes bu soruları sorsun kendi kendine ve kendi cevaplarını bulsun.Büyük oyunu görsün,gözler açıldıkça karşımıza dünyadaki sistemin BİG BROTHER benzeri olduğu,aslında yaşadığımız dünyayı şu an için medya yolu ile saklansa da 1984 adlı kitaptaki gibi bir hiyeraşik sistem olduğunu her düşünen vatandaş fark eder ! Ama hiçbir güç halkın bir araya gelmesiyle yıkılmaz değildir ! Kitap yorumlamamı şu anlamlı 2 alıntı ile bitirmek istiyorum:

''Sakın tepenize bir sırça köşk kurmayınız.Ama günün birinde nasılsa böyle bir sırça köşk kurulursa,onun yıkılmaz,devrilmez bir şey olduğunu sanmayın.En heybetlisini tuzla buz etmek için üç beş kelle fırlatmak yeter.'' SIRÇA KÖŞK adlı kitabın aynı adı taşıyan masalından sayfa 141-Sabahattin ALİ

''Bu dünya da çobansız da,köpeksiz de yaşanabilirmiş.Ama bunu anlamak için her defasında bu kadar kanlı kurbanlar verecek olursak pek çabuk neslimiz kurur.Bari siz gözünüzü açın da,ilerde başınıza yeni itler,hele kendilerini kurt sanan palavracı itler musallat olursa,sürüyü canavarlara paralatmadan onları defetmeye bakın ! '' SIRÇA KÖŞK adlı kitabın KOYUN MASALI adlı bölümünden sayfa 135-Sabahattin ALİ

Esma Tezgi 
03 Şub 21:02 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitap mafya tarzı roman açısından oldukça güzel, yazar iyi bir hikaye ve karakter örgüsüne sahip olsa da olaylar ve sunuş açısından aynı güçte değildi ne yazık ki. En azından ben istediğimi bulamadım. Şöyle ki kitap mafya hayatını, o zamanın şartlarını ve güçlü karakterleri bir araya getirerek ortaya çok güzel bir ham madde koymuş yalnız iyi işleyememiş, biraz eksikleri vardı. Mafyanın tarihini okuyabiliyor, güçlü karakterler okuyorsunuz ama olayların sunuşu biraz zayıf kalıyor bunların yanında. Ve kitap bana biraz kısa gibi geldi, yazar uzatsa kitap çok rahat kaldırırdı gibi, bittiğinde biraz daha olmalıydı dedim.

Okunuşu oldukça rahattı, Don Corleone yani Baba çok güçlü ve okuması çok zevkli bir karakter, insanı kendine hayran bırakabilecek türde bir karakter. Mafya babası olmasa favori karakterlerimden biri olurdu kesin.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2017/02/baba.html

Mehmet Admış 
 03 Oca 01:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir romanın film uyarlaması yapıldığında, o romanın ancak yarısını filmde bulursunuz."
Ben bu tezi savunurum, kitabın film uyarlamasına karşın. Baba, Sinema'nın gerçekten de kült filmlerinden biridir. Bu konuda kimsenin aksini iddia edebileceğini sanmıyorum. Buna rağmen en başta ifade ettiğim teze en güzel örnek yine MARİO PUZO' nun BABA'sıdır. Filmin bu kalitesine rağmen romanın yarısı bile değildir.
Eğer sadece filmini izleyip romanını okumayan varsa bence çok şey kaybetmiştir.

Cihan Yılmaz 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın en iyi repliklerine sahip kitaplarından birisidir.Filminden katlarca kez iyi.Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum

mithrandir21 | Uğur D. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

480 sayfanın yüzde 60'ı ile Puzo bize tam bir mafya romanı okutup kalan yüzde 40 ile de yazdığı yan hikayelerle oluşturduğu heyecan tufanının üzerine daha da heyecan dalgaları yüklüyor. Kitap tam ayrıntısı ile yazılsaydı eğer rahat 700-800 sayfalık daha da sağlam eser olurdu diye düşünüyorum. Okuyun okutturun pişman olmayacaksınız ama sanki kitabın içinde biraz ırkçılık var gibi.

Okan Bayram 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hikayesiyle, karakteriyle hayranlık uyandıran bir kitap. Çok yönüyle, içinde birçok hikaye olmasıyla dolu bir kitap. Hİkaye o kadar iyi ki yazarın anlatımının kusurlarını kapatıyor. Kitabın tek kötü yanı asıl hikayeye pek katkısı olmayan Johny Fontane'e sık sık yer vermesi. Bir tek onu okurken sıkıldım. Onun dışında kendini kitabın içine kaptırmamak mümkün değil.

Yunus Ahmet 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İyilik yapmak için neden mi arıyorsunuz? Sizi İtalyan mafyasıyla tanıştırıyım. Koruma içgüdünüzü tamamen farklı bir boyuta taşıyacak ve mafyanın aslında ne olduğunu öğretecek bir kitap. İtalyan bir ailenin saygın ve güçlü imparatorluğu. Neden 50 kuruşa içtiğimiz bir suyu 1 liraya işiyoruz?

Cavanşir Gadimov 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mükemmel bir mafya ailesinin hikayesi anlatıyor ki, zaten bilmeyen yoktur. Filminden dolayı da çok bilinir. Bu kitap ilk 2 filmindeki olayları anlatıyor. Üçüncü film ise kitaptan uyarlanmamıştır.

Yunus Emre Yiğit 
30 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Filmi malesef kostüm, müzik ve oyunculuklar sayesinde ön plana çıkmış olsa da asıl değeri kitabı okursanız hissedeceksiniz insanın hayatındaki o ikilemler yollar bana göre.
Her zaman bambaşka hayatlar isteyen içinde özlemler saklayan ama gurbet, yaşam savaşı gibi mücadeleler veren karakterler insanın kitabı sevmesine sebep oluyor. Kalbinde sadelik köy yaşamı ve küçük bir ev taşıyan ama ülkenin en büyük mafya lideri haline gelmiş olan Baba Don Carlione ve hayalleri uzaklara dayanan renklerle süslü olan ama ailesine sırt çeviremeyen Michael Carlione...
Kitap her şeyden önce o ikisinin içinde taşıdığı dram.

Sezer UĞUZ 
21 Oca 03:00 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Marlon Brando ve Al Pacino'nun mükemmel performanslar sergilediği The Godfather 3'lemesini izledikten sonra okuma fırsatı buldum kitabı. Genelde kitaplardan uyarlama filmlerin yetersiz olduğunu düşünerek kitaba başladım ama kitap ve film tamamen şaheser. Eğer The Godfather serisini sevdiyseniz, bu kitaba da kesinlikle aynı şekilde bağlanacaksınız. Keyifli okumalar!

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Okan Bayram 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neticede evrak çantalı avukatlar elleri silahlı, yüzleri maskeli insanlardan çok daha fazla para çalarlar.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
afet qaralova 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İntikam
İntiqam - soyuduqdan sonra yeyilən yeməkdir

Baba, Mario Puzo (Sayfa 449 - Qanun nəşriyyat)Baba, Mario Puzo (Sayfa 449 - Qanun nəşriyyat)
faik 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bağışla. Unut. Hayat böyle talihsizliklerle doludur işte."

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
afet qaralova 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

O, beynini özü haqqında, uşaqları haqqında, təhlükə haqqında fikirlərdən təmizlədi... Bundan sonra, Karlo Riçinin ölümündən başlayaraq hər gün etdiyini yenə təkrarladı : Maykl Korleonenin ruhunun bağışlanması üçün Allaha yalvarırdı.

Baba, Mario Puzo (Sayfa 495 - Qanun nəşriyyat)Baba, Mario Puzo (Sayfa 495 - Qanun nəşriyyat)
Dara 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uyuyan, belki de ölmek üzere bulunan Nino'ya baktı. Nino'nun, sesini kazandığı için kendisini kıskanmadığını biliyordu. Bundan büyük mutluluk duyduğu için kıskanmıştı sadece. Şarkı söylemeye bu kadar değer vermesine içerlediğini biliyordu. O an gerçeği açıkça görebildi. Nino Valenti, yeryüzünde hiçbir şeye değer vermiyordu. Dolayısıyla da hayatta kalması için bir neden yoktu.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
Okan Bayram 
03 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zaten çocuklarına babalık etmeyen biri asla gerçek bir erkek olamaz.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
Okan Bayram 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben bir dostluğa, bir de vermeden alınmayacağına çok inanırım.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo
Senem Demircan 
17 Oca 18:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tom arkasını döndü Michael'a. "Sana bir tek şey söyleyeceğim," dedi. "O'ndan öğrenemediğin bir nokta var. Yapılması gereken şeyler var. Bunlar yapılır, bir daha da sözü edilmez. Yapılan işler doğru olmayabilir, ama yapılması gereklidir. Yapılır ve unutulur. Üzerinde durulmaz."

Baba, Mario Puzo (Sayfa 146 - e yayınları)Baba, Mario Puzo (Sayfa 146 - e yayınları)
Senem Demircan 
18 Oca 17:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Felix'in ders alması gerekiyordu. İnsanı yalnız ailesi bağışlardı; aile toplumdan çok daha güvenilir, çok daha sadık bir örgüttü."

Baba, Mario Puzo (Sayfa 297 - e yayınları)Baba, Mario Puzo (Sayfa 297 - e yayınları)
2 /