Adı:
Sicilyalı
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
445
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758992218
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sicilian
Çeviri:
Yeşim Özkardeşler Şallı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
1001 Kitap
Baskılar:
Sicilyalı
Sicilyalı
Bir Mario Puzo Klasiği Sicilyalı, Mario Puzo’nun eserleri içinde bir köşe taşıdır. Bu kitapta; cinayetin, adaletin ve ihanetin romantik ve unutulmaz öyküsünü bulacaksınız. “Michael Corleone’nin Sicilya’daki sürgün hayatı sona ermek üzeredir. Fakat Baba’sının talimatlarına göre Salvatore Guiliano adlı genç adamı da eğer bulabilirse yanında götürecektir. Bu vahşi ve yabancı topraklarda, ihanetlerin ortasında, Michael, onu saran entrikalar labirentinde yolunu bulmaya çalışırken; Guiliano da kendini, Sicilya mafyasının Capo di Capi’si (Babaların Babası) Don Croce ile son bir savaşa hazırlamaktadır.”

Akıcı, heyecanlı, destansı bir aksiyon. Mario Puzo’nun yetenekli ellerinde, okur, mafyanın korkunç büyüsünü tekrar fark ediyor. —Time

Günümüzün miti “Baba”da yaratılan modern çağın karakterlerinden bile daha çekici. —New York Daily News
445 syf.
·1 günde
Guiliano, o bir halk kahramanı, o haksızlıkla mücadeleye kendini adamış adalet savaşçısı.

Dönemin İtalyasını, mafya örgütlerini ve siyasi bir kaç olayları güzel tasvir etmiş yazar. Kitabın arkasındaki yazıdan Baba romanıyla ilişkili bir kitap izlenimi veriyor ancak bu kitapta çok kısa geçiyor. Ona rağmen başarılıydı.
445 syf.
Bu kitabın önce filmini izlemiştim. Filmi hoşuma gitmişti. Daha sonra bu kitabı aldım.
Kitap aslında Baba kitabının bir uzantısı şeklinde. Baba'yı okuyanlar bilir ( veya filmi izleyenler), Michael Corleone saklanmak için baba ocağına ( Corleone köyüne ) gider. Bir süre oralarda takılır. Babasının isteği üzerine Salvatore Guiliano adlı adamı yanında getirmek için aramaya koyulur. Öte yandan Salvatore ise Sicilya mafyası ile savaş hazırlıkları içerisindedir. (Gerçek hayatta Salvatore Giuliano Sicilya'da yaşamış bir eşkıyadır. Daha doğrusu Robin Hood olarak tanınır. Dönemin şartlarına kurallarına karşı durduğu için kanun kaçağı durumuna düşmüştür. Bu kitapta anlatılanların bir kısmı gerçek olaylara dayanmakta imiş. Puzo bazı olayları atlayarak yazmış deniyor araştırdığım kaynaklarda.)
Salvatore'nin yoldaşı, arkadaşı ve kuzeni Gaspare Pisciotta (Aspanu) adlı karakterdir. Aspanu ile haydutluk yaparlar. Tüm maceralarda beraberdirler. Aspanu da gerçek bir karakter. ( ben bunların gerçek karakter olduklarını sonradan öğrendim).
Kitap baştan aşağı entrika, ihanet, hainlik, çakallık, kahramanlık kokuyor. Salvatore'nin ölümü ise daha acı şekilde. Çünkü Aspanu, Sicilya'nın ihanet adetini devam ettiriyor ve Salvatore'yi öldürüyor.
Kitap gerçelk olaylara ve karakterlere yansa bile aslında kurgudur. Puzo'nun güzel kurgusu ve karakter betimlemeleri ile dolu bu kitabı okuyacak arkadaşlara şimdiden iyi okumalar dilerim.
 • Omertà
  8.1/10 (40 Oy)39 beğeni109 okunma6 alıntı1.209 gösterim
 • Baba
  9.1/10 (341 Oy)320 beğeni871 okunma445 alıntı11.718 gösterim
 • 11. Yazıt
  8.5/10 (48 Oy)48 beğeni147 okunma18 alıntı1.435 gösterim
 • Cinayet İlanı
  8.2/10 (84 Oy)64 beğeni290 okunma21 alıntı2.230 gösterim
 • Demir Maske
  7.4/10 (52 Oy)47 beğeni252 okunma6 alıntı2.742 gösterim
 • Büyücüler Kralı
  8.6/10 (47 Oy)46 beğeni135 okunma1 alıntı1.371 gösterim
 • Kasaba
  7.6/10 (44 Oy)37 beğeni144 okunma21 alıntı1.076 gösterim
 • Ölüm Oyunu
  8.0/10 (82 Oy)72 beğeni314 okunma29 alıntı1.885 gösterim
 • Uzayda Piknik
  7.4/10 (158 Oy)114 beğeni341 okunma209 alıntı4.699 gösterim
 • Emek 1
  8.6/10 (28 Oy)29 beğeni116 okunma143 alıntı3.404 gösterim
445 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İnsana demezler mi bu nasıl kitap diye. Kitap çok güzel, işleyiş mükemmel. Baba da var Corleone ailesi de var ama gel gör ki kitap Salvatore Guiliano üzerinden ilerliyor. Başta Michael ile başlayınca gene tamam dedim bu saracak ama adama bir giriş yaptık daha da çıkamadık. E hiç BABA figürü eklenmeden de bu yapılabilirdi bence reklam ve satış amaçlı eklenmiş ama güzel olduğu için ses çıkartamıyoruz. Zaten ne demek istediğim anlaşılacaktır bana göre.
Burada Sicilya'dan kurtarılmaya çalışılan Salvatore Giuliano konusu geçiyor. Kitabın henüz başında daha Michael Amerika’ya kaçmadan. Burada çok önemli bir mevzu var. Gerçekten de bu kişiliğin yaşadığını öğreniyoruz. Yaklaşık 40 dakikalık bir araştırma sonucu olarak söylüyorum bunu. Ancak burada bu kişinin hem Robin Hood olarak anılması hem de Halkını Katletmesi arasında bir tezatlık gözüme çarptı. Hatta ilk notları alırken bu tezatlıktan yakınmıştım ama bir sonraki araştırmalarımda, Mario Puzo'nun bu tezatı gidermek için katliamı Salvatore'nin adamlarından Passatempo ile yaptırdığını görüyoruz. Tabi yanlışım varsa da lütfen düzeltin. İtalyancam olmadığı için birkaç arkadaştan yardım almak durumunda kaldım ve genellikle de çeviri kullandık. O yüzden çok da emin olamadık tabi.
Kitabın sonuna geldikten sonra görüyoruz ki bu iki adam birleşiyorlar hikâyede ama abartmıyorum. Kitap 100 sayfa olsun; bunun 85 sayfası Guliano, 5 sayfası Michael ve 10 sayfası da beraber geçirdikleri kısımdır. En net haliyle bunu diyebilirim. O 10 sayfa da şüpheli tabi. Bir de Komünizm destekçisi arkadaşların kitabı OKUMAMASI daha faydalı olacaktır. Bana kalsa okuyun derim tabi de moralleri bozulacaktır yazanları görünce. Herkesin kendi fikri tabi ben karışamam.
Ben sadece keyifli okumalar ve iyi akşamlar dileyebilirim ve öyle yapacağım. Herkese de iyi hafta sonları ve tatiller diliyorum. Sağlıcakla..
445 syf.
·4 günde·6/10
Puzo için bir yapı taşı denebilir. Kitap akıcı bir çırpıda okunabilir. Benim tuhafıma giden bir kaç nokta var Turi dağlarda bir gerilla savaşı veriyor sınıf farkını sevmiyor ama iktidarda sosyal demokrat parti var sosyal sınıfı reddederken koministleri korkutmaya çalışıyor ama sonuc hüsran bir çok masum ölüyor bu ne yaman çelişki ! Sicilia halkına gelince bütün papaz ve keşişlerin dolandırıcı olduklarını bildikleri halde onlara günah çıkarmaya gidiyorlar çok tuhaf bir halk ben puzoyu iyi bildiğim için içimden şunlar keçti "ah Sicilia aşk, ihanet ,kan , ölüm , gözyaşı ortadoğudan farksız.
445 syf.
·Beğendi·10/10
Mario Puzo denince akla hemen efsane Baba kitabı gelir. Oysa ben en çok Sicilyalı kitabını severim. Sicilya'da faşist baskılara dayanamamış ve dağa çıkmış, haksızlığa baş kaldırmış gerçek bir kahramanın hikayesi anlatılır. Sonu trajedinin dibidir. Okumayan çok şey kaybetmiştir.
445 syf.
·21 günde·Beğendi·8/10
Sicilya, tarihin atlasında toprağı en karanlık, kırmızı ve kaotik renklerle boyanmış ve fakat iç karartıcılığının yanında, bir başak buğdayı bile gizeme bulayan iklimi, "omerta" kültürüyle yoğrulan çocukları,çocuklukları ve insanlarının kendine özgü hayatta kalma yöntemleriyle de, beşeriyetin belleğinde kendine yer edinmiş talihsiz bir ada.

Önce Normanlar(evlerini beyaza boyarlardı), ardından Yunanlar(evlerini maviye boyarlardı), Araplar(evlerini pembe ve kırmızıya boyarlardı) ve Yahudiler(evlerini sarıya boyarlardı).

"Ancak artık hepsi kendilerini İtalyan ya da Sicilyalı saymaktadır ve bin yılda kanları o kadar karışmıştır ki, evin sahibini özellikleriyle tanıyamazsınız ve sarı evin sahibine Yahudi atalara sahip olduğunu söylerseniz karnınıza bıçağı yersiniz."(Syf. 85)

Puzo'nun şöhretini borçlu olduğu kitapları her ne kadar 'suç' ve 'mafya' aortundan akıyor olsa da, kılcallarında gezinen nüanslar, bence Mario Puzo romanlarının hakim damarlarıdır.  "Gizem" , "Güç" , "İhanet" , " Sadakat" , " Adalet" ve "İntikam"  gibi çok temel duygu ve dürtülerin işlenişi ve bu duyguların toplum vicdanında incelikle kurulmuş denklemleri,Puzo hikayeciliğini şöhrete kavuşturmuştur. Seçtiği suç desenli arkaplan bu tarz duyguların tüm çıplaklığı ve sadeliğiyle resmedilebileceği rahat bir dekor sağlamıştır Puzo'ya. Bu, Puzo'nun ne derece umrundadır onu bilmem. Puzo'nun edebi bir kaygı taşıyıp taşımadığı da tartışmaya gayet açıktır. Tartışmaya açık olmayan şey şudur ki, Puzo, en iyi bildiği şeyi yazmıştır. Bahsini açtığı konuların duayeni, kullandığı mafyatik enstrümanların virtüözüdür. Puzo müthiş bir 'oyun kurucu' ve etkileyici bir 'sunucu'dur. Ayrıca hasta bir kumarbazdır. Ayrıca Superman I ve II'nin de senaristlerindendir.Ayrıca "Baba" karakteri için "Marlon Brando" isminde ısrarcı olan kendisidir.Ayrıca Napolilidir.

Sicilyalı'ya gelecek olursak, hikayesinin "Baba" ile kesişen bir kurgusu olmasıyla beraber başlı başına kült bir karakterdir "Salvatore Giuliano". Öyle ki "Baba" karakterinde Puzo'nun üstünden atladığı bütün incelikler "Sicilyalı"ya enjekte edilmiş halde diyebilirim. Aynı durum "Aspanu" için de geçerli. Hatta aynı şey "Sicilyalı" nın filmi için de geçerli. Kitabın ağır atmosferiyle, senaryonun hızı arasında örtüşen en güçlü bağlantı, Christopher Lambert'ın karizmasından ve başarılı oyunculuğundan ibaret olsa da başarılı bir yapım diyebilirim fakat başarılı bir uyarlama değil haliyle. Kitap ve filmde aynı havayı yakayabilmiş tek karakter "Sicilyalı", belki biraz da "Aspanu", fakat onlar da havada asılı kalmış doğal olarak. Yönetmenin de(the deer hunter'ın yönetmeni, Michael Cimino) hakkını teslim etmekle beraber, filmin senaryosu kitabın vermek istediklerinden, gerçekçiliğinden ve komplike yapısından biraz uzak ve epey de romantik kaçmış. Fakat tekrar edeyim, kitaptan bağımsız değerlendirilecek olursa başarılı bir yapım. Godfather'ı müziğiyle hatırlayanlar için belirtmek isterim ki, "Sicilyalı"nın müzikleri ve melodilerinin de Baba'dan aşağı kalır bir yanı yok. Merak edenler için soundtrackini şuraya bırakayım.

 https://youtu.be/B-JEALf7X8Y

Her ne kadar filmde Baba'nın bahsi geçmese de ve filmin sloganı "before the Godfather there was the Sicilian" olsa da kitapta Godfather, Sicilyalı'nın ağa babası pozisyonundadır ve Giuliano, muhatabı Michael Corleone'la yaşıttır. Fakat Giuliano bir mafya babası değil hatta Sicilya'daki mafya babalarına kök söktürmüş bir eşkiyadır.

"Sicilyalı" romanı, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilerek yazılmış olup, gerçekte olup biten şeylerin küçük sayılamayacak bir oranda değiştirildiği söylenmektedir. 1922-1950 yılları arasında yaşamış ve Sicilya'nın halk kahramanı,hatta Robin Hood'u olarak görülen eşkiya Salvatore Giuliano, bir güç odağı haline geldikten sonra siyasi hesaplara bulaşarak bir halk katliamının müsebbibi olmuş veya bir komplonun içine çekilmiştir. Kesinlik arz eden bir kaynak bulamadım. Ancak 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, Giuliano'nun, Sicilya ayrılıkçı hareketinde ve komünist akım karşısında Amerikayla ve Romayla birlikte saf tuttuğu yönündeki ithamları değerlendirirken, yıllarca kendi yağında kavrulmaya mahkum edilmiş yoksul Sicilya halkının, Mussolini İtalya'sındaki zavallı hallerini göz önünde bulundurmak gerekir. Olaylar biraz karışık. Gerçi Mussolini'den sonra tekrardan azıtan mafyaların Mussolini'ye ne derece tercih edilebilir olduğu da tartışılır. Ve Sicilya'nın bağrında doğan "mafya" kültürü, gemilerle Amerika'ya göç etmiş ve kendi yaşam ekolünü uzun bir süre devam ettirirken, güçlü "aile"lerin adalet anlayışının, zaman zaman, güçsüz devletin adalet anlayışına yeğ tutulabilirliğine kanıtlar sunmuş ve epeyce taraftar ve üye toplamıştır.

"Eğer Sicilyalıysanız ya kanun adamısınızdır ya da bir mafiosi. Üçüncü seçenek ölümdür. Ya da Salvatore Giuliano."

Bir Attila İlhan hastası olarak şunu da belirtmek isterim ki Puzo'nun kitaplarındaki karanlık aurada ve sert karakterlerde, bir Attila İlhan şiiri havası yakalamışımdır hep. Gerçi esrarengiz ve puslu bütün havalarda bir Attila İlhan esintisi mevcuttur bende. "Sicilyalı" kitabında da,Puzo, ihanetin haritasını tüm izohipsleriyle tarif ederken, aklımda dönüp dönen şiiri de şudur Kaptan'ın :


tut ki gecedir
karanlık sıvaşır ellerine camlardan
birden kırmızıya döner
trafik ışıkları
kükürtlü dumanlar yükselir
korkuya batmış
camkırığı adamlardan
tehlikeye büyür sakalları

tut ki gecedir
ihbarlar birer sansar
bir telefondan bir telefona atlar
yeraltı örgütleri tetik üstünde
adres değiştirmiş silah kaçakçıları
fahişeler birbirinden kuşkulanıyor

tut ki gecedir
katiller huzursuz
hırsızlar sinirli
hainler ürkekçedir
elleri telefona kendiliğinden uzanıyor
ihanete gece müthiş bir gerekçedir
ihbarlar birer sansar
bir telefondan bir telefona atlar

ihanet bir bilmecedir
445 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
M.PUZO'nun BABA romanını tutmasa da o kadar iyi sayılabilir.Bizde Yaşar KEMAL'in İnce Memed'inin İtalyan versiyonudur Salvatore GUİLİANO.Haksızlığa başkaldırmış Sicilya'lı bir gencin öyküsüdür anlatılan.Her haksızlığa uğrayan silah kuşanıp dağa çıkmadığından olsa gerek sonucu ne olursa olsun gözünü karartıp cesaretle isyan edenin öyküsüdür okuduğumuz.PUZO romanda siyasetle de ilişkilendirmiş yaşananları.Yorumlamak okura kalıyor.Epik anlatımı keyifli.Fakat bana öyle geliyor ki orjinal dilinde daha bir keyifli okunurdu.Sıkılmadan,aklınıza Baba 1 ve BABA 2 film müzik ve sahnelerini getirerek ve mümkünse öncesinde izleyerek okursanız daha bir yoğunlaşmış olursunuz.
445 syf.
Kitabı biraz önce okuyup tamamladım, fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ama gerçekten çok beğendim, film tadında bir kitap olmuş.Sürprizlere açık olun..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sicilyalı
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
445
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758992218
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sicilian
Çeviri:
Yeşim Özkardeşler Şallı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
1001 Kitap
Baskılar:
Sicilyalı
Sicilyalı
Bir Mario Puzo Klasiği Sicilyalı, Mario Puzo’nun eserleri içinde bir köşe taşıdır. Bu kitapta; cinayetin, adaletin ve ihanetin romantik ve unutulmaz öyküsünü bulacaksınız. “Michael Corleone’nin Sicilya’daki sürgün hayatı sona ermek üzeredir. Fakat Baba’sının talimatlarına göre Salvatore Guiliano adlı genç adamı da eğer bulabilirse yanında götürecektir. Bu vahşi ve yabancı topraklarda, ihanetlerin ortasında, Michael, onu saran entrikalar labirentinde yolunu bulmaya çalışırken; Guiliano da kendini, Sicilya mafyasının Capo di Capi’si (Babaların Babası) Don Croce ile son bir savaşa hazırlamaktadır.”

Akıcı, heyecanlı, destansı bir aksiyon. Mario Puzo’nun yetenekli ellerinde, okur, mafyanın korkunç büyüsünü tekrar fark ediyor. —Time

Günümüzün miti “Baba”da yaratılan modern çağın karakterlerinden bile daha çekici. —New York Daily News

Kitabı okuyanlar 154 okur

 • Sinan Ender
 • SevilKuz
 • KeroWan Kenobi
 • Ercan Erensayın
 • Aziz Çalık
 • Ercan Cörüt
 • abc
 • mrrrrr
 • sevde
 • Talha GELİR

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%14.3
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%32.1
45-54 Yaş
%21.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.6
Erkek
%75.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.1 (14)
9
%19.5 (8)
8
%24.4 (10)
7
%14.6 (6)
6
%4.9 (2)
5
%0
4
%2.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0