Mario Puzo

Mario PuzoBaba yazarı
Yazar
8.7/10
1.127 Kişi
4.138
Okunma
375
Beğeni
21,7bin
Görüntülenme

Hakkında

Özellikle Baba (The Godfather) adlı romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri tarihine damgasını vurmuştur. 1969'a değin çeşitli riskler alarak kitaplar yazan Puzo, geniş kitlelere ulaşamadı. Bu dönem maddi bir sıkıntı da çeken Puzo büyük bir kumar oynayarak Godfather'ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdı. Şans kendisine güldü ve Godfather tüm Amerika ve dünyada bestseller oldu. 1972'de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu yeniden uyarlayarak Bölüm I'i oluşturdu. Tüm dünya üzerinde olay yaratan film Hollywood'un son yıllarda çizdiği kötü imajı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo Bölüm II ve III'te de ustalık işi çıkararak servetini artırdı. Yazar ayrıca Sicilyalı, Last Don, Omerta, Dördüncü K, Ana gibi önemli yapıtlara imza atmış yeni başarılar elde etmişti. 1999'da ölmeden önce Godfather Bölüm IV üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Yazar ölünce proje iptal edildi. Ayrıca Mark Winegardner tarafından Godfather Returns (Baba Döndü) ve Godfather Revenges (Baba'nın intikamı) adıyla Baba serisine devam edildi.
Unvan:
Abd'li Romancı ve Senarist
Doğum:
New York, 15 Ekim 1920
Ölüm:
New York, 2 Temmuz 1999

Okurlar

375 okur beğendi.
4.138 okur okudu.
135 okur okuyor.
2.143 okur okuyacak.
93 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Evim önceliğim
Bu dünyadaki tek servet ailendir. Paradan ve kudretten daha önemlidir.
"Ben değerimi bilmeyen kişilere dostluk gösterecek bir insan değilim."
Reklam
Kendimi Tanrı'ya emanet ediyorum. Tanrı günahlarımı bağışlayacaktır. Çünkü, ben yaşadığım her gün dürüst olmaya çalıştım.
"İnsanın öfkesini belli etmesi kadar tehlikeli, hatalı bir şey olamazdı."
Sayfa 213 - E Kitap YayınlarıKitabı okudu
Herkes arada bir zayıf düşer. Ne olacak yani. Kahramanlar bile yorgun düşer…
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne kadar sadık kalındığı yoruma açık olmakla birlikte
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli önerilerinizden oluşan kitap listesi;
1984
1984
5️⃣
Reklam
Herkesin bir özrü vardır erdemlilik yolundan saparken..
Aptallar Erken Ölür
Aptallar Erken Ölür
Mario Puzo
Mario Puzo

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
432 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
2 Sezonluk Netfilix Dizisi !
Öncelikle roman tadında hikayeleştirilen gerçek bir tarihtir bu kitap. Rodrigo Borgia gerçek ruhani bir şahsiyettir. Yolsuzluklarla anılan Rönesans döneminin en çok tartışılan papasıdır. Cem Sultan, Niccolò Machiavelli, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi birçok tarihsel gerçek şahsiyet, düşünür ve sanatçı da yeri geldiğinde romanda yerlerini almaktadır. Rodrigo Borgia, Papadır. Zekidir, yakışıklıdır, hırslıdır, kurnazdır, oyunbazdır, lüks yaşama ve kadınlara düşkündür. İktidar olmanın, gücün çok önemli olduğunun farkındadır. Bu nedenle her şeyi önceden çok uzun vadeli düşünür ve bir plan dâhilinde en ince ayrıntısına kadar tasarlar. Tasarlar ve planlar ama ailesi için yıllarca yaptığı planlar ölümünden sonra ne olur? Ailesi dine ve tanrıya inanmayarak sorgulayarak nasıl yaşamıştır? Borgia ailesi; rüşvet,ensest,ihanet,pedeofil,fuhuş çemberinde yaşanmış hayatlar.
Baba
Baba
kitabı ve özellikle filmi ile dünyada tanınan
Mario Puzo
Mario Puzo
yazdığı tüm kitaplarda suç ailesini oluştururken dayandırdığı aile,Borgia ailesidir. Bu bile kitabı okumak için yeterli iken, kitabın kendisi bambaşka bir boyut. Mutlaka okuyunuz!
Aile
AileMario Puzo · E Yayınları · 2020227 okunma
488 syf.
9/10 puan verdi
·
23 günde okudu
Merhaba arkadaşlar; Kitap okumaya biraz geç başlamışım. Böyle kitapları çoktan okumuş olmam gerekiyor diye düşünüyorum. Kitap çok iyi herkese şiddetle tavsiye ederim. Sizin de bu tarz önerileriniz varsa lütfen benimle paylaşın. Bu arada filmi olan efsane bir yapıt. Lakin ben filmini hatırlamıyorum izlemiş olabilirim. Her zamanki tavsiyem önce okuyun sonra izleyin. Kitapla Kalın...
Baba
BabaMario Puzo · E Yayınları · 20062,328 okunma
432 syf.
9/10 puan verdi
İNANILMAZ!
Sevgili
Mario Puzo
Mario Puzo
'yu herkes 'The Godfather' dan tanıyormuş. Benim ise tanıştığım ilk eseri
Aile
Aile
oldu. Öncelikle bu kitapta yazılan her şey bir kurgu ürünü değil tam tersini gerçek! Vatikan yöneticilerinin din kisvesi altında yaptığı eylemler ve getirdiği sonuçları görüyoruz tüm çıplaklığıyla. 'Yok artık' diyerek okuduğum ilk 100 sayfadan sonra kalan kısımda hayatlarının normal akışının bu olduğunu keşfetmemle birlikte hoop bir sarsıntı daha Vatikan üyeleri Tanrıyı sorguluyor! Ey Tarih sen güzel, sen ne heyecan verici bir şeysin! Senin tüm kör noktalarını da keşfedebilsek keşke!
Aile
AileMario Puzo · E Yayınları · 2020227 okunma