1000Kitap Logosu
Mario Puzo
Mario Puzo
Mario Puzo

Mario Puzo

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
830 Kişi
2.176
Okunma
229
Beğeni
8,8bin
Gösterim
Unvan
Abd'li Romancı ve Senarist
Doğum
New York, 15 Ekim 1920
Ölüm
New York, 2 Temmuz 1999
Yaşamı
Özellikle Baba (The Godfather) adlı romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri tarihine damgasını vurmuştur. 1969'a değin çeşitli riskler alarak kitaplar yazan Puzo, geniş kitlelere ulaşamadı. Bu dönem maddi bir sıkıntı da çeken Puzo büyük bir kumar oynayarak Godfather'ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdı. Şans kendisine güldü ve Godfather tüm Amerika ve dünyada bestseller oldu. 1972'de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu yeniden uyarlayarak Bölüm I'i oluşturdu. Tüm dünya üzerinde olay yaratan film Hollywood'un son yıllarda çizdiği kötü imajı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo Bölüm II ve III'te de ustalık işi çıkararak servetini artırdı. Yazar ayrıca Sicilyalı, Last Don, Omerta, Dördüncü K, Ana gibi önemli yapıtlara imza atmış yeni başarılar elde etmişti. 1999'da ölmeden önce Godfather Bölüm IV üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Yazar ölünce proje iptal edildi. Ayrıca Mark Winegardner tarafından Godfather Returns (Baba Döndü) ve Godfather Revenges (Baba'nın intikamı) adıyla Baba serisine devam edildi.
446 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitap 1492 yılında Papa olan 6.Alexander'in ölümüne kadar olan ve tüm hristiyan aleminde ses getiren hayatını anlatıyor. İsmi sürekli yolsuzluk ile anılan Papa kilisenin çıkarı diyerek aslında kendi çıkarları için çocuklarını da kullanmaktan çekinmemiştir. Papa kendisinde tutsak olarak bulunan Cem Sultan'ı da Fransa'ya teslim etmiştir. Yine tarih ve politika biliminin kurucusu kabul edilen Machiavelli'de bu dönemde karşımıza çıkar. Ve tabi ki Mona Lisa'nın yaratıcısı Leonardo da Vinci. Oldukça renkli ve tarihi film tadındaki bu kitabı öneren kişi bu aileyi kimlere benzetiyor acaba diyerek okumaya karar vermiştim.Cevabımı buldum!!!
Aile
8.7/10
· 59 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
27
Arda ÖS
Aile'yi inceledi.
432 syf.
·
7 günde
·
8/10 puan
ŞEYTAN NEDİR? DİYE TASVİR ETMİŞ.
Machievelli’den Prens’i okuduğumda, (bir zamanlar ve eskiden) insanoğlunun alçalabileceği sınırlar (o dönem için) herhalde çizilmiştir diye düşünmüştüm…çok yanılmışım. Kaldı ki, tarihin o sahnesindeki kahramanlarımızdan biri de Machievelli. Alçakların birbirini çekmesi gibi bir özelliği var. Düşünün ki, Papa VI Alexander, dediğimizde aklımıza gelenler, rüşvet, ihanet, yoğun ensest, pedofil, fuhuş…bunlar aklınızda ilk taramada takılanlar olabilir çok daha fazlası için muhakkak okumalısınız. Ve işin iç burkan tarafı; bunlar da tarihin bir döneminde yaşandı ve geçti diyebiliyor muyuz? Cevabı size kalmış. Tüm bunlarla birlikte, dönemin Papa’sı olan biteni doğal olarak Şeytan’a bağlamakta, Şeytan’ı da bir güzel tasvir etmektedir. Fakat detaylı ve mitolojik bir tanım yerine buna; GÜÇ demektedir. Buradan da bir kere anladık ki; karşı güç, kural değil VİCDAN, kalp değil YÜREK, ihtişam değil SAMİMİYET/MERHAMET, gösteriş değil TEVAZU ve evrensel ADALET gerektiren insanüstü bir çabadır. Kitaptan hepimiz için çıkarılması gereken çok büyük dersler var…hala!
Aile
8.8/10
· 13 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
asım us
Baba'yı inceledi.
488 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Edebi bir eser mi diyebilirmiyiz tartışılir ama harika bir kitap mı evet kesinlikle özellikle sinema kitap iyimi hiç bir kitapta bu kadar iyi olmamıştı
Baba
9.1/10
· 1.319 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13