Yeşim Özkardeşler Şallı

Yeşim Özkardeşler Şallı

Çevirmen
8.5/10
41 Kişi
·
142
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
445 syf.
·1 günde
Guiliano, o bir halk kahramanı, o haksızlıkla mücadeleye kendini adamış adalet savaşçısı.

Dönemin İtalyasını, mafya örgütlerini ve siyasi bir kaç olayları güzel tasvir etmiş yazar. Kitabın arkasındaki yazıdan Baba romanıyla ilişkili bir kitap izlenimi veriyor ancak bu kitapta çok kısa geçiyor. Ona rağmen başarılıydı.
Ergenlikte ortaya çıkan psikopatolojik vakalara yaşanmış örneklerle terapi yöntemleri anlatılıyor. Yazar genellikle bilişsel davranışçı terapi teknikleri kullanıyor. Terapistlerin okuması gereken kaynak kitaplardan biri.
445 syf.
·66 günde·6/10
Arka kapaktaki Michael Corleone tanıtım yazısı "Baba" romanından ötürü romana büyük bir istek ve şevkle başlamama sebep oldu ama sayfalar ilerledikçe romanın içindeki gelişmeler bendeki isteği azalttı ve okumamı zorlaştırdı. Mario Puzo; Sicilya gündemini ve gerçeklerini romanına çok güzel yansıtmış ama buna rağmen beklediğim güzellikte bir roman çıktığını söyleyemem, kim bilir belki de "Baba" romanı ile Puzo okurlarında ya da ben de çok büyük beklentiler oluşturduğundan bu düşünceye düşmüş olabilirim.
445 syf.
Bu kitabın önce filmini izlemiştim. Filmi hoşuma gitmişti. Daha sonra bu kitabı aldım.
Kitap aslında Baba kitabının bir uzantısı şeklinde. Baba'yı okuyanlar bilir ( veya filmi izleyenler), Michael Corleone saklanmak için baba ocağına ( Corleone köyüne ) gider. Bir süre oralarda takılır. Babasının isteği üzerine Salvatore Guiliano adlı adamı yanında getirmek için aramaya koyulur. Öte yandan Salvatore ise Sicilya mafyası ile savaş hazırlıkları içerisindedir. (Gerçek hayatta Salvatore Giuliano Sicilya'da yaşamış bir eşkıyadır. Daha doğrusu Robin Hood olarak tanınır. Dönemin şartlarına kurallarına karşı durduğu için kanun kaçağı durumuna düşmüştür. Bu kitapta anlatılanların bir kısmı gerçek olaylara dayanmakta imiş. Puzo bazı olayları atlayarak yazmış deniyor araştırdığım kaynaklarda.)
Salvatore'nin yoldaşı, arkadaşı ve kuzeni Gaspare Pisciotta (Aspanu) adlı karakterdir. Aspanu ile haydutluk yaparlar. Tüm maceralarda beraberdirler. Aspanu da gerçek bir karakter. ( ben bunların gerçek karakter olduklarını sonradan öğrendim).
Kitap baştan aşağı entrika, ihanet, hainlik, çakallık, kahramanlık kokuyor. Salvatore'nin ölümü ise daha acı şekilde. Çünkü Aspanu, Sicilya'nın ihanet adetini devam ettiriyor ve Salvatore'yi öldürüyor.
Kitap gerçelk olaylara ve karakterlere yansa bile aslında kurgudur. Puzo'nun güzel kurgusu ve karakter betimlemeleri ile dolu bu kitabı okuyacak arkadaşlara şimdiden iyi okumalar dilerim.
445 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İnsana demezler mi bu nasıl kitap diye. Kitap çok güzel, işleyiş mükemmel. Baba da var Corleone ailesi de var ama gel gör ki kitap Salvatore Guiliano üzerinden ilerliyor. Başta Michael ile başlayınca gene tamam dedim bu saracak ama adama bir giriş yaptık daha da çıkamadık. E hiç BABA figürü eklenmeden de bu yapılabilirdi bence reklam ve satış amaçlı eklenmiş ama güzel olduğu için ses çıkartamıyoruz. Zaten ne demek istediğim anlaşılacaktır bana göre.
Burada Sicilya'dan kurtarılmaya çalışılan Salvatore Giuliano konusu geçiyor. Kitabın henüz başında daha Michael Amerika’ya kaçmadan. Burada çok önemli bir mevzu var. Gerçekten de bu kişiliğin yaşadığını öğreniyoruz. Yaklaşık 40 dakikalık bir araştırma sonucu olarak söylüyorum bunu. Ancak burada bu kişinin hem Robin Hood olarak anılması hem de Halkını Katletmesi arasında bir tezatlık gözüme çarptı. Hatta ilk notları alırken bu tezatlıktan yakınmıştım ama bir sonraki araştırmalarımda, Mario Puzo'nun bu tezatı gidermek için katliamı Salvatore'nin adamlarından Passatempo ile yaptırdığını görüyoruz. Tabi yanlışım varsa da lütfen düzeltin. İtalyancam olmadığı için birkaç arkadaştan yardım almak durumunda kaldım ve genellikle de çeviri kullandık. O yüzden çok da emin olamadık tabi.
Kitabın sonuna geldikten sonra görüyoruz ki bu iki adam birleşiyorlar hikâyede ama abartmıyorum. Kitap 100 sayfa olsun; bunun 85 sayfası Guliano, 5 sayfası Michael ve 10 sayfası da beraber geçirdikleri kısımdır. En net haliyle bunu diyebilirim. O 10 sayfa da şüpheli tabi. Bir de Komünizm destekçisi arkadaşların kitabı OKUMAMASI daha faydalı olacaktır. Bana kalsa okuyun derim tabi de moralleri bozulacaktır yazanları görünce. Herkesin kendi fikri tabi ben karışamam.
Ben sadece keyifli okumalar ve iyi akşamlar dileyebilirim ve öyle yapacağım. Herkese de iyi hafta sonları ve tatiller diliyorum. Sağlıcakla..
217 syf.
·Beğendi·6/10
Bir dönem " duygusal vampirler" den bahsediliyordu. Hatırlarsınız.
Bazı insanlarla vakit geçirdikten sonra kendinizi mutsuz, bitkin, yorgun hisseder nedenini anlayamazdınız. İşte "o insanlar" dan korunma teknikleri anlatılıyor bu kitapta. Savunma, arınma, saldırıya karşı misilleme, duyguları kontrol edebilme.
Kitabı okuyun, zihninizde bir camekan haznede saklayın, ihtiyaç anında camı kırın ve kullanın!
313 syf.
·14 günde·6/10
Kitapla ilgili bir yorum yapılmamış ve ben de okuduktan sonra gerekli bilgilendirmeyi yapacağım. Sezgilerim bana kitabın güzel olacağını söylüyor. Bakalım :)
445 syf.
·Beğendi·10/10
Mario Puzo denince akla hemen efsane Baba kitabı gelir. Oysa ben en çok Sicilyalı kitabını severim. Sicilya'da faşist baskılara dayanamamış ve dağa çıkmış, haksızlığa baş kaldırmış gerçek bir kahramanın hikayesi anlatılır. Sonu trajedinin dibidir. Okumayan çok şey kaybetmiştir.
445 syf.
·Beğendi·10/10
Mario Puzo'nun eserleri içinde bir köşe taşıdır. Bu kitapta; cinayetin, adaletin ve ihanetin romantik ve unutulmaz öyküsünü bulacaksınız... Kesinlikle okuyun, tavsiye ediyorum. ''SİCİLYALI''
445 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
M.PUZO'nun BABA romanını tutmasa da o kadar iyi sayılabilir.Bizde Yaşar KEMAL'in İnce Memed'inin İtalyan versiyonudur Salvatore GUİLİANO.Haksızlığa başkaldırmış Sicilya'lı bir gencin öyküsüdür anlatılan.Her haksızlığa uğrayan silah kuşanıp dağa çıkmadığından olsa gerek sonucu ne olursa olsun gözünü karartıp cesaretle isyan edenin öyküsüdür okuduğumuz.PUZO romanda siyasetle de ilişkilendirmiş yaşananları.Yorumlamak okura kalıyor.Epik anlatımı keyifli.Fakat bana öyle geliyor ki orjinal dilinde daha bir keyifli okunurdu.Sıkılmadan,aklınıza Baba 1 ve BABA 2 film müzik ve sahnelerini getirerek ve mümkünse öncesinde izleyerek okursanız daha bir yoğunlaşmış olursunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yeşim Özkardeşler Şallı

Yazar istatistikleri

  • 142 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 160 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.