·
Okunma
·
Beğeni
·
4.285
Gösterim
Adı:
Handan
Baskı tarihi:
Nisan 1995
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlas Yayınları
Baskılar:
Handan
Handan
Ben artık zelil ve sefil bir günahkâr oldum. Ben artık tarihin en mel un çehresi Yehuda 'ya bir nazire oldum. Yehuda nasıl dünyanın pek muazzez bir simasını, efendisini birkaç dinar için sattı ise ben de dünyanın beni en çok sevmiş bir ruhunu, o ruhun hududu olmayan emniyetini, muhitini sattım, dünyada en çok sevdiği bir şeyin kalbini ondan çaldım.
Halide Edib Adıvar, kendisine asıl ününü kazandıran yapıtlarından biri olan Handan'da evlilik ve aşk ilişkilerini konu alır. İngiliz terbiyesiyle yetişmiş Handan, 11. Abdülhamid rejimine karşı mücadele eden Nâzım'ı reddederek Hüsnü Paşa ile evlenir, ama mutlu olmaz. Mutsuzluğu onu bir beyin kanamasına ve bilinç kaybına götürür.
Handanın yeni ve özenli basımını genç kuşakların kaçırmamaları gerekiyor.
224 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Handan, dâima dimağımda ve ruhumda karşılık bulmuş; bende derin tesirlere yol açmış bir kitap olarak kalacak. Eserin olay örgüsünü, bazen yaşanılan anılarda, bazen yaşadıkları günde buluyorsunuz. Ancak ne Refik Cemal, Ne Handan ve dahi ne başkasının içinde hissettiği buhranları aynı anda öğrenemiyorsunuz. Çünkü bu kıymetli eser, yalnızca karakterlerinin birbirlerine mektup yazmasıyla teşekkül ediyor. Ve ana karakterlerden biri de artık mektup yazamayacağına göre, son sayfasına ulaşmam olağandı.. Halide Edip'in ince romancılığı önünde hürmetle eğiliyorum; bütün kadınlar biraz Handan'dır sanırım.
224 syf.
Bu kitabı Ayşe Kulin'in Handan'ından hemen sonra okudum. Çünkü Ayşe Kulin'in bu karakterden etkilenmesinin bir nedeni vardır diye düşündüm. O dönemin şartlarında düşünürsek Handan'ın etkilenilesi bir kadın olduğu kanıtlanıyor.
Bunun yanında Handan'dan farklı olarak Nazım, Neriman, Refik Cemal, Hüsnü Paşa ve Server de çok önemli karakterler. Hepsinin ayrı ayrı farklı kişilikleri var. Böyle kişilikler bulununca da ister istemez insan ilişkileri ve farklı psikolojik durumlar ortaya çıkıyor. Halide Edip bu ilişkileri ve psikolojik durumları en iyi şekilde yazıya dökmüş denilebilir.
Kitap mektuplardan oluşuyor. Dili ağır ve anlaşılması güç olabilir ancak sayfa altlarında verilen kelime anlamlarının olması anlamayı kolaylaştırıyor.
Bu konuya ilgisi olmayanlar yapılan uzun betimlemelerden ve karakter analizlerinden sıkılabilirler bu da bir gerçek. Ancak ben okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Çünkü bazı konularla ilgili öğrettiği küçük detaylar barındırıyor.
229 syf.
·24 günde·Beğendi·8/10
Halide edib adıvarın okuduğum ilk kitabı. Kitap bitene kadar akla karayı seçtim çünkü her sayfasını yorumlamak istedim. Kitap karakterin birbirlerine yazdığı mektuplardan oluşuyor. Bu yüzden de yaşanan olaylar çok gerçekçi. Herkesin gözünden her açıdan bakabiliyosun olaylara. Dili çok ağır ben kelimeleri çevirerek okudum belki türkçe çevirisi vardır o şekilde bulursanız o şekilde de okuyabilirsiniz ama kitap bittiğinde bütün kelimeleri anladığımı ve kitaptan büyük bi zevk aldığımı farkettim. Lakin kitabın ismini alan ana karakter Handan’a iki çift sözüm var. Bu arada bundan sonrası spoiler içerebilir :) Madem Handan Nazımı istemedi ve ölümüne sebep oldu Hüsnü Paşayla mutlu olamayacağı aşikardı. Anlamadığım nokta Nazım’ı neden istemedi? Nerimana o kadar iyiliklerine karşılık nasıl böyle ihanet edebildi? Nerimanın sevgisine ve sadakatine duyduğum saygıyı kelimelerle ifade edemem..
245 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Gözlerimden yaşlar akmasa da ağlıyormuş gibi hissediyorum. Sonu fazlaca üzdü fakat mutsuz bir son olmasından memnunum çünkü mutlu bir son mümkün değildi.

Mutsuz sonla biten her şey beni daha çok etkileyip büyülemiştir çünkü bende en çok iz bırakan onlardır ve bu izler ne zaman gözüme ilişse, canımı yaksa da seviyorum.
224 syf.
·Puan vermedi
Handan...Fiziksel güzelliklerden arınmış, çevresindeki herkesi karakteri ve ruhuyla kendine hayran bırakan, dönemin ütopik kadını. (Bkz.Üstkadın :) Aynı anda da kendisinden beklenmeyecek zaaflara düşen, güçlü zekası yerine saf kalbinin sesini dinleyerek acı çekmeye mahkum olan naif kadın. Kitap; günümüz koşullarının değil, haliyle, Osmanlı'nın ve İstibdat'ın feminizmini işliyor. Aşk ise çok karmaşık, içinden çıkılmaz bir duygu bu kitapta. Ama benim çıkarımım şu: Mesele Neriman gibi sevmek, Handan gibi sevilmek...
224 syf.
·6 günde·8/10
İhanetin kitabı. İnsan psikolojisinin ve ateş & barut davasının küçük çaplı muhakemesi. Kitap, karakterlerin birbirlerine gönderdikleri mektuplardan oluşuyor. Ortada var olan bir olayı ana karakterler ve yan karakterlerden görmek, görme açımı genişletmeme kendi hayatımda da fayda sağladı diye düşünüyorum. Bu çok hoşuma gitti çünkü yaradılış gereği mahremiyet yazılarını, insanın duyguları en güvendiği kişiye anlatışını okumak (dinlemek) gibi bir imkana kavuşmak, bir karakterin sırlarını diğer karakterlerden saklamak benim gibi okuduğu romanları gerçek hayat hikayeleri saymayı zevkle kabul eden okuyucular için gayet hoş. Hayatımın toyluğu benim ihanet zincirlemelerine korkuyla yaklaşmama sebep olsa da, Halide Edip okumaktan büyük mutluluk duyuyorum. Can yayınlarının kelime çevirisi desteği olmadan aynı zevki alamayacağımı da belirtmek isterim.
224 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Halide Edib Adıvar'ın dili günümüze göre ağır olsa da inanılmaz derecede farklıdır. Kitap mektuplardan oluşuyor. Halide Edib Adıvar okunması gereken bir şahsiyet. Güzel bir kitap tavsiye edebilirim
224 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Handan, nasıl da farklı bir şahsiyetsin !
2.Abdülhamit döneminde yetişen ,güzel terbiye alan ,bilgi gelişim peşinde olan ,o genç yaşlarda dahi kalbine hislerine yenik düşmeyerek aklıyla hareket eden Handan....
Bu kitabı okurken acaba daha az şüphe duyup sevdiğine güvenseydi hayatta daha başarılı ve mutlu olur muydu diye düşünmedim değil...
Duyguların ifade edilişi öznelliği ve ağırlığı beni benden aldı . Belki de kitaptaki bu samimi hava tamamı mektuplardan oluşuyor olmasındandır. Çok içten ,insanların duygularına,hezeyanlarına ,sevinçlerine resmen dokunduğunuzu hissediyorsunuz. Tabiki eski kelimeler çokça olsa da zamanla alışıyor daha bir haz alıyorsunuz.En azından zamane yazarlarının yazdığı kof aşklar gibi bir aşk hikayesi değil. Duyguları hissediyorsunuz.Her cümle dolu dolu. Okunulması geren bir eser.
224 syf.
·Puan vermedi
Halide Edip'in okuduğum üçüncü kitabı. Gerçekten beni derinden etkiledi. Kendimden parçalar da buldum. Kitabın gidişatı bile insanı derbeder ediyor. Olaylar, olaylar. Klasik Türk filmi tadı da yok değil. Ama ben Handan gibi bir insan görmedim. Handan' ı hem dövesim, hem de bağrıma basasım geldi. Bu nasıl bir kişiliktir, ikilemdir. Öyle bir yaman çelişki. Okuyunuz.
224 syf.
·2 günde·6/10
Sadelestirilmemis bir yazi ve bunu aslina uygun kaldiklarini söylerken bir nevi gurur duymuslar. Benim acimdan cok agdali bir dil olmus ve dram dram dram. Bu kadar huzun aci yasamdan vazgecis, baydi resmen. Yazri cok begenirim ama zamanimiza uygun olarak sadelestirilseydi sanirim sevecegim bir roman olabilirdi.
224 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Handan

Kaderi ne kadar kötü bir kadındı böyle, kimi sevse olmadı, nereye gitse yapamadı.

Gerçekten çok acı bir eserdi. Sonu mutsuz bitti ama zaten bu romanın mutlu sonla bitme olasılığı yoktu. Kitabın dili ne kadar da ağır olsa, oldukça keyifliydi.

Eser aslında mektuplardan oluşuyor, Refik Cemal'in Server'e yazdığı mektuplar oluşturuyor çoğunluğunu. Refik beyin Neriman ile evlenmisi ile başlıyor olaylar. Neriman ile Handan'ın dostluğu yada Neriman'ın Handan'a duyduğu sevgi gerçekten özel bir şey. Tabi bunun karşılığını ihanet olarak aldı orası ayrı. Handan'ın önce Nazım ile olan imtihanı sonra Hüsnü Paşa ile evliliği, hastalanması nedeniyle Refik beyle yakınlaşması konu oluyor romanımıza.

Okunması gereken Halide Edip Adıvar romanı daha diyebiliriz.
224 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Kitap mektuplardan oluşuyor. Bana göre ağır bir dili vardı okuduğum zamanlarda. Küçük yaşlarda kitabı okumam sebebiyle tekrar okumayı düşündüğüm bir kitap. Yaşadığımız zaman mekan olarak farklı bir dil ve kuşakta olsakta "Handan" kitabı tarihte kadınlar, hakları, kadınların hisleri, hislerine göre seçimleri olabildiği/ olbileceği açısından büyük bir ufka yol açtığını düşünüyorum ve bu bağlamda Halide Edip Adıvar okunmalı dili ağır olup, eskilerin yazarı olsada...
Niçin kalbinin eşiğinde senelerce inledim? Niçin ben kalbinin kapısına geldiğim ilk gün bana: "O kalp değil, bir cümle-i asabiyedir." demedin?
“Siz güzeller,bizim gibi güzel olmayanların,güzel dendiği vakit ne hissettiklerini bilemezsiniz.Hatta söyleyen bir ihtiyar olsa bile.”
Neriman Hanım'ın insanların fevkinde bulduğu yeğeni pek fâni, her fâni ve âciz kadından daha fâni kadındır.
“kadınlar uzun seneler tecrübelerden, ruhları kalpleri zengin, nihayetsiz bir his ve fikir kabiliyetini aldıktan sonra severler. Onlar sevecekleri adam için senelerce hazırlanırlar. Sonra sevecekleri adamla karşı karşıya gelince hayatlarında, ruhlarında, bütün kâinatlarında ne varsa hepsini bırakıp o adamın arkasına düşerler”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Handan
Baskı tarihi:
Nisan 1995
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlas Yayınları
Baskılar:
Handan
Handan
Ben artık zelil ve sefil bir günahkâr oldum. Ben artık tarihin en mel un çehresi Yehuda 'ya bir nazire oldum. Yehuda nasıl dünyanın pek muazzez bir simasını, efendisini birkaç dinar için sattı ise ben de dünyanın beni en çok sevmiş bir ruhunu, o ruhun hududu olmayan emniyetini, muhitini sattım, dünyada en çok sevdiği bir şeyin kalbini ondan çaldım.
Halide Edib Adıvar, kendisine asıl ününü kazandıran yapıtlarından biri olan Handan'da evlilik ve aşk ilişkilerini konu alır. İngiliz terbiyesiyle yetişmiş Handan, 11. Abdülhamid rejimine karşı mücadele eden Nâzım'ı reddederek Hüsnü Paşa ile evlenir, ama mutlu olmaz. Mutsuzluğu onu bir beyin kanamasına ve bilinç kaybına götürür.
Handanın yeni ve özenli basımını genç kuşakların kaçırmamaları gerekiyor.

Kitabı okuyanlar 783 okur

  • Samed Mumcu
  • küçükbal
  • Musikar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları