Sözde Kızlar

8,1/10  (186 Oy) · 
989 okunma  · 
183 beğeni  · 
4.950 gösterim
Peyami Safa’ya ilk edebî şöhretini kazandıran Sözde Kızlar romanı; Anadolu’nun muhtelif bölgelerinin İtilaf Devletlerince işgal edildiği Mütareke döneminin bunalımlı günlerinde, Yunan saldırıları sırasında kaybolan babasını aramak amacıyla İstanbul'a gelen Mebrure adlı bir genç kızın İstanbul sosyetesinin savaştan bile yıkıcı, yozlaşmış hayatlarına girmesiyle başlar. Bir yanda yalnızlığın çaresizliği, diğer yanda içerisinde kalınan muhitin kendisine tesir etmeye çalışan ahlakî çöküntüsüyle verilen mücadelede; sözde kızların, bir uçurumdan diğerine yuvarlanan hayatlarına şahitlik etmekteyiz. Çarpık ilişkilerin, yalanların ve yalnızca gününü gün etme anlayışının hâkim olduğu bu çevrede, devletin ve milletin içinde bulunduğu savaş ortamına kayıtsız kalınmakta ve Türk milletinin kıymet verdiği bütün değerler çiğnenmektedir. Sözde Kızlar, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren büyük bir ilgiyle okunmuş ve sevilmiş, birkaç defa da si­nemaya aktarılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789754370508
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Özgür Beden 
18 Şub 22:20 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

1000Kitap'ta henüz bir Manisa'lı ile tanışmadım.
Veya burada bir Manisa'lı benim.

Genelde milliyetçi çizgisiyle tanıdığım Peyami Safa, son derece güzel ve etkileyici romanlarında büyük yazarıdır. Manisa bahsini açmamın sebebi kitabın bir kısım konusunun Manisa'da geçiyor olmasıdır. Bir kısmı da 15 yıl kaldığım ve çocukluğumun arka sokakları olan Cerrahpaşa ve civarları.

Romanda Behiç karakterine bayağı derece kızdım. Fırsatçı ve adi bir kazanova. Belma'ya yaptıları ve diğer kızları ağına düşürmek için yaptıkları ne yazık ki günümüzde de sıkça yaşana cinsten. Kahramanız Mebrure kendini bu fırsatçı karakterden Belma'nın yardımıyla kurtarıyor.

1960 yıllar Sadri Alışık filmlerine benziyor.
Türk sineması klasikleri arasında ki yerini sağlama almış bir yapıt gibi.