Bağımsızlık Benim Karakterimdir

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.463
Gösterim
Adı:
Bağımsızlık Benim Karakterimdir
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691840
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
Baskılar:
Bağımsızlık Benim Karakterimdir
Bağımsızlık Benim Karakterimdir
Bağımsızlık Benim Karakterimdir,

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.“Korku üzerine egemenlik kurulamaz.”“Emperyalizm ölüme mahkûmdur.”“Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”
80 syf.
·1 günde·10/10 puan
Bu kitapla ilgili şunu önerebilirim:
Hani özel günlerde Google dan “Atatürk sözleri” aratıyorsunuz ya, doğruluğunu bile bilmediğiniz sadece söz hoşunuza gitti diye paylaşıyorsunuz ya işte bunu yapmayın alın bu kitabı kitaplığınızda kalsın “andığınız” vakitler çıkarıp bir iki satır okursunuz.

Aylak Adam yayınlarını bu aforizmalar kitaplarıyla tanıdım desem yeridir. Hepsi de birbirinden güzel. Kitaplarında geçen en güzel sözlerden derlenmiş “bi dolu mutluluk” kitabı.
Keyifli okumalar...
Ben keyifle okudum;
https://i.hizliresim.com/XMY4M7.jpg
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Her sözünde iç geçirdiğim; "sen o zamanlardan görmüşsün Atam, bir bilsen biz şimdi ne haldeyiz" dediğim; hepsini biliyoruz bilmesine de keşke uygulayabilsek dediğim eser.

Aforizmalar serisinde hep aynı cümlelerin tekrarları olduğunu görmüştüm zaten ama çeviri olmalarından kaynaklandığını düşünmüştüm. Farklı kaynaklardan alınca farklı çeviriler ile gözden kaçabilir diye düşünüyordum. Fakat bu kitapta da bol bol tekrar görmüş olmak biraz üzdü açıkçası. Ama bu sizi kitaptan soğutmasın. Belki de aynı cümleleri onyüzbinmilyon kere okumamız gerekiyordur, idrak edebilmek için. Ihtiyacımız olan odur belki de.
72 syf.
Mustafa Kemal'i anlamak, onun düşüncelerini benimsemek, onun gibi düşünmek beraberinde büyük bir hayranlık getiriyor. Ki nasıl getirmesin? Bütün bir dünyanın saygı duyduğu bir lider. Ne acı ki bütün bir dünya saygı duyarken , hatta en büyük düşmanı denilen Yunan komutanı Trikopis bile zamanında esirlikten kurtulduktan sonra her 29 Ekim ve 10 Kasım da ülkesindeki Türk Büyükelçiliğine gidip Atatürk'ün resminin önüne geçip saygı duruşunda bulunurken kendi milleti ona gereken saygıyı ve değeri göstermiyor ne denilebilir ki.. çok büyük bir acı..
Aslında olması gerekeni yine kendisi öyle güzel söylemiş ki Kemal Atatürk :
''İki Mustafa Kemal vardır : Biri ben,et ve kemik, geçici Mustafa Kemal.. İkinci Mustafa Kemal, onu ben kelimesiyle ifade edemem; o ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz .Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!.'' O Mustafa Kemal hepimiziz, keşke bunu başarabilsek.
80 syf.
·2 günde·6/10 puan
Kitabın Kısa Özeti:
Zeplin Kitap yayınevi çeşitli ünlü yazarların, felsefecilerin ve alanında başarılı kişilerin eserlerinden derleme kitaplar hazırlamış. Bir nevi aforizma kitapları diyebiliriz. Bu kitapta da Mustafa Kemal Atatürk'ün eserlerinden ve konuşmalarından yapılan derlemeyi buluyoruz.

Kitaptan Edinilen Güzel Fikirler:
Kitap özü itibari ile aforizmalardan oluştuğu için birçok farklı düşünceye dokunmuş. Benim en çok dikkatimi çekenler aşağıdaki gibi oldu.
"En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır."
"Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır: çalışkan olmak!"
"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

Kitabın Dili ve Kurgusuna Dair Yorum:
Aforizma kitabı olduğu için kurgusal anlamda herhangi bir yorum yapamayacağım. Dil anlamında ise çevirinin fena olmadığını söyleyebilirim.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Zeplin Yayınlarının bu aforizmalar serisini genel olarak beğendim. Tam olarak ara ara elimize alıp karıştırmalık bir seri olmuş. Atatürk'ün derlemesi de aynı şekildeydi. Yer yer düşündüren, kitaplıkta bulunabilecek bir kitaptı. Tavsiye edilir.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
80 syf.
·9/10 puan
Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylenecek şeyler bitmez bilmez. Kendisi hakkında sayısız kitap yazılmıştır. Yazılmaya da devam etmektedir. Kendisi kötü yönde giden bir devletin kurtarıcısı ve kurucusudur. İleri görüşlülüğü ile yaptığı devrimler hem kurulan yeni devleti hem de milleti ileri taşımıştır. Kendisinin yaşadığı dönem boyunca söylediği kana, cana dokunan cümleler bu kitapta toplanmış.Devlet, millet, din, ırk, kadın, bilim ve daha birçok konuda söyledikleri kitapta yer alıyor. Kendisinin fikirlerini hızlıca hatırlamak için çok iyi bir kitap.
80 syf.
·Beğendi
Ulu önder Mustafa kemal Atatürk'e ait olmayan ama onun eserlerinden, konuşmalarından derlenen sözlerin bulunduğu Aylak Adam yayınlarının bu serisindeki en başarılı eserlerden birisi. Sözler oldukça özenle seçilmiş. Atatürk'ün düşünceleri ve yaptıkları bir özet misali gözlerimizin önünden geçiyor ve başarılarını hangi düşüncelerle yaptığını gözler önüne seriyor. Bu seride almanız gereken eserlerden birisi.
80 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Tarifsiz güzellikte bir başucu kitabı. Kesinlikle ama kesinlikle okunmalı ve okutulmalı.Atatürk'ün kısa kısa vecizelerinden oluşuyor. Bazıları Nutuk'tan alınma bazıları direk konuşmalarından..

Her şey var bu kitapta. Atamızı daha iyi anlamak ve daha iyi bir insan olmak için mutlaka okunmalı.

Cumhuriyet, adalet, hürriyet, basın, din, savaş, cehalet, kadınlar, öğretmenler, evlilik, gençler, devrimler aklınıza gelecek ne ararsanız var. Bir ülke nasıl kurulur ve Türkiye nasıl kuruldu çok güzel anlatmış atamız. Gençlere dikkat çekilmiş, eğitim sisteminin önemine yer verilmiş, yine aynı şekilde köylülerin önemi... Din konusunda çok eleştiri alır Atatürk ama bu konuda da öylesine güzel sözleri var ki; belki bazı fikirleriniz değişebilir.

Tüm Türkiye okumalı, okutmalı... Çok ama çok beğendim... Direk başucu kitabı diyebilirim.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Hasret, Özlem ve Minnetle..
.
Atatürk’ümüzün özlü sözlerinden oluşan ve bence her evde bulunması gereken, büyük küçük herkesin kolaylıkla okuyabileceği bir kitap.
.
‘Vatana ihanetin nedeni olmaz! Er yada geç bedeli olur!’
.
‘Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar.’
.
‘Bir memleketin, bir memleket halkının düşmandan zarar görmesi acıdır. Fakat kendi ırkından büyük tanıdığı insanlardan vefasızlık, felaket görmesi daha acıdır.’
.
‘Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz.’
.
Işık olması dileğiyle. İyi ki varsın ATA’m. Yolun yolumdur!
80 syf.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün güzel sözlerinden seçilmiş özenle derlenmiş derlenmiş bir kitap. Onun yolunu yolu bellemiş, onun fikir ve düşüncelerine kıymet veren her insanın ve onun her bir cümlesiyle engin bir fikir denizine düşmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitaptır.

“Korku üzerine egemenlik kurulamaz.”

“Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap Edit ve tasarım olarak güzel. Konu zaten malum.Hediye olarak verilebilir kıvamda tasarımı çok hoşuma gitti. Özlü sözler yön veren nitelikte ama kitapta gözüm Büyüklük odur ki ile başlayan muhteşem paragrafı aradı. Keşke oda olsaymış.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Atatürk’ün anlamak ve onun düşüncelerini benimsemek ve ona bir daha hayran kalmak. Tek tek bütün sözlerini düşünüp ne kadar haklı dedim. Özelikle kadınlar hakkındaki fikirleri beni çok etkiledi.
Ben diktatör değilim. Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar. Evet bu doğrudur. Benim isteyip de yapamayacağım bir şey yoktur. Çünkü ben zoraki ve insafsızca hareket etmesini bilmem. Ben kalpleri kırarak değil kazanarak hükmetmek isterim.
Milli müdafaamızı, düşmanların bayrakları, babalarımızın ocakları üstünden çekilinceye kadar terk edemeyiz.
..öz vatan toprakları üstünden yabancı adamların ayakları çekilmedikçe biz mücadelemizde devam etmeye mecburuz.
İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin. Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
Çocukluk ne güzel... Çocuklar ne sevimli, ne tatlı yaratıklar değil mi? En çok hoşuma giden halleri nedir bilir misiniz? İkiyüzlülük bilmemeleri, bütün istek ve duygularını, içlerinden geldiği gibi açıklamaları...
“Cumhuriyet’i, onun gereklerini yüksek sesle anlatınız . Cumhuriyet ilkelerini sevdiriniz. Bunu kalplere yerleştirmek için hiçbir fırsatı ihmal etmeyiniz.”
Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bağımsızlık Benim Karakterimdir
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691840
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
Baskılar:
Bağımsızlık Benim Karakterimdir
Bağımsızlık Benim Karakterimdir
Bağımsızlık Benim Karakterimdir,

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.“Korku üzerine egemenlik kurulamaz.”“Emperyalizm ölüme mahkûmdur.”“Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

Kitabı okuyanlar 276 okur

  • Emine Kaplan Özcan
  • Ďèĺi ķîź cok mutlu artıkın jsjsj
  • Aydan Çıkan Işık
  • Devrim
  • Denizsu
  • Doğa Özdemir
  • Deren Taştemir
  • JapSa
  • Yunus Emre
  • İlk sayfam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52 (65)
9
%3.2 (4)
8
%3.2 (4)
7
%0.8 (1)
6
%1.6 (2)
5
%1.6 (2)
4
%0
3
%0
2
%0.8 (1)
1
%19.2 (24)