9,4/10  (14 Oy) · 
33 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.742 gösterim
Atatürk'ün üstün ve deha bir insan olmanın yanında iyi bir asker ve dünyanın benimsediği büyük devlet adamı olmanın ötesinde, bir düşünce adamı olduğu bir gerçektir.

Bunlarla sınırlı kalmayıp Türk dilinin zenginleştirilmesi adına o güne kadar Avrupa'da ve ülkemizde "geometri" kullanılan terim ve şekillere Türkçe isimler vererek dilimize büyük bir katkı sağlamıştır. Bugün okullarımızda okutulmakta olan geometri konular içinde yer bulan terim ve şekillerin adları büyük önderin yazdığı kitapta yer alan konulardı.

Bu değerli eser Atatürk'ün kaleme aldığı gemetri konularının özüne dokulumadan; fotoğraflar, açıklamalar ve sözlük bölümleri ilave edilerek basılmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9786054532100
 • Yayınevi:
  Özlem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
şule uzundere 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitapta Atatürk’ün geometri terimlerine bulduğu Türkçe karşılıklar ve geometri kuramları anlatılmış. “Boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkener, yanal, yamuk, artı, eksi, çarp, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe vb.” terimler bizzat Atatürk tarafından türetilmiş. O kadar savaşın, karışıklığın, sorunların arasında Atatürk’ün bu işle ilgilenmesi ve onun bulduğu terimleri günümüzde hâlâ kullanıyor olmamız Atatürk’ e bir kez daha hayran olmamı sağladı. Bu kitap her kütüphanede bulunmalı ve herkes tarafından okunmalı.

mustafa tamer akder 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle bu kitaptan matematiğiniz çok kötü olmadığı sürece bir şeyler öğrenmeniz olanaksız ve orta şekerse bilgilerinizin karışabilecek kısımlar var. Ben Atamın matematik zekasını ve ve matematik disiplini var mı yok mu merak ettiğim için okudum ve oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Dikkatimi çeken büyük sayılarla işlemler(yani günümüzde hocaların yaptığı 2x2=4 gibi basit örnekler kullanılmamış.) ve kesirli sayılara ilgisi (Birçok konuda göze çarpıyor. İnsanların bakış açısını genişletmek için güzel bir yöntem. Yanlız ilk kısma birimleri belirtmediği için biraz hayal kırıklığına uğradım ama düşününce o kadar yoğun bir programda o hata görmezden gelinebilir.) o zamanlarda hesap makinesinin olmamasına rağmen bu sayıları yanlışsız hesaplamak ayrı bir meziyet. Gelişmiş hesap makinelerine rağmen mühendislik eğitiminde virgülden sonra 3 hane alırken Atamın 4 hane alması ayrı bir tat verdi incelerken.

BİROL COŞKUN 
 25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap, Atatürk'ün 1937 de yazdığı, açı, derece, üçgen, çember gibi onlarca geometri terimine isim babalığı yaparak milletimize sunduğu bir eserdir. Eşsiz bir lider ve yol gösterici olan Atatürk'ün ilim ve bilime ne kadar inandığını gösteren, geleceği bizlere işaret eden ve bu yolda attığı çok değerli bir adımıdır.

Buse Demir 
03 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tabiki hiç birimiz bize bu kadar çok bilgi dayatilirken bu kitabı geometri öğrenmek için okumadık. Tarih sadece kalın ansiklopedilerden öğrenilmezdi. Atatürk zekiydi öngörüsü yüksekti bilimı savunurdu demek yetmezdi. İçindeki incelikleri yakalamak ve o muhteşem aklın yapabildiklerini görmek gerekirdi. Mustafa Kemal'ı anlamak ve anlatmak yaptıklarına sahip çıkmaktan da geçer. Bir Nutuk okunmadan bir geometri kitabı nasıl yazılmış bakılmadan Atatürk geometri kitabı yazan bir dahiydi demek çok havada bir cümle olurdu. özellikle çocuklara anlatılırken böyle kitapları okumalarını sağlamak yapılabilecek en doğru şey olur diye düşünüyorum :)

Burak CAN 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

III.Dil Kurultayından sonra direk kendisinin ele aldığı bir kitaptır. Günümüzede kullandığımız geometri terimlerini türetmiştir. Mesela;ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı gibi terimler birebir Gazi Paşa tarafından türetilmiştir. Bu kitap ile dile ne kadar önem verdiğini bir kez daha görüyoruz.