8,7/10  (32 Oy) · 
51 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.902 gösterim
Atatürk'ün üstün ve deha bir insan olmanın yanında iyi bir asker ve dünyanın benimsediği büyük devlet adamı olmanın ötesinde, bir düşünce adamı olduğu bir gerçektir.

Bunlarla sınırlı kalmayıp Türk dilinin zenginleştirilmesi adına o güne kadar Avrupa'da ve ülkemizde "geometri" kullanılan terim ve şekillere Türkçe isimler vererek dilimize büyük bir katkı sağlamıştır. Bugün okullarımızda okutulmakta olan geometri konular içinde yer bulan terim ve şekillerin adları büyük önderin yazdığı kitapta yer alan konulardı.

Bu değerli eser Atatürk'ün kaleme aldığı gemetri konularının özüne dokulumadan; fotoğraflar, açıklamalar ve sözlük bölümleri ilave edilerek basılmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9786054532100
 • Yayınevi:
  Özlem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
şule uzundere 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitapta Atatürk’ün geometri terimlerine bulduğu Türkçe karşılıklar ve geometri kuramları anlatılmış. “Boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkener, yanal, yamuk, artı, eksi, çarp, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe vb.” terimler bizzat Atatürk tarafından türetilmiş. O kadar savaşın, karışıklığın, sorunların arasında Atatürk’ün bu işle ilgilenmesi ve onun bulduğu terimleri günümüzde hâlâ kullanıyor olmamız Atatürk’ e bir kez daha hayran olmamı sağladı. Bu kitap her kütüphanede bulunmalı ve herkes tarafından okunmalı.

insan_okur 
08 Mar 12:07 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Birçok kez duyduğum bu eseri Isparta Kitap Fuarı sayesinde edindim. Farklı yayınlardan basılmış olduğunu gördüm. Benim aldığım yayın evi Türk Dil Kurumu Yayınları. % 50 indirim yapmış bu esere herkes okusun diye. Normalde 6 TL olan bu eser ( CİLTLİ ) indirimle 3 TL. Yani almayan, okumayan kanımca pişman olur.

Kitaba gelecek olursak eser Türkçe'nin bilim dalı olarak gelişmesini, zenginleşmesini isteyen Atamız tarafından, onun ürettiği Türkçe terimlerle yazılmış. Atamızın Türkçe'ye daha doğrusu bir milletin diline verdiği önemi görüyoruz. 47 sayfa ve tamamen Geometri bilgisiyle dolu bir eser.

Sadece terimleri kendisini üretmesi bile gerçekten büyük bir zeka ürünü. Kitap içerik olarak Geometri'nin kurallarını içeriyor. Karenin alanı, daire çapı falan filan vesaire ama bunları Türkçe'ye yansıtmak ve günümüze uyarlamak için uğraşmış Atamız. Tüm terimleri Türkçe'ye çevirmeye çalışmış. Çokgen - Poligon / Direget - Boyut / Oput Açı - 90 derecelik açı gibi kelimeler mevcut. Tüm kelimelerin açıklamaları da en arka sayfada yer almakta. Bazı terimleri örneklerle açıklamış Atamız.

Her şeyden ziyade belki çok hafif bir Geometri bilgisini kağıda dökmek gibi gelebilir. Edebi bir şey beklemek kanımca zor ama bununla birlikte şanlı bir mazisi olan, savaşların içinden gelen ve bir ülke kuran liderin binlerce kitap okuması bence çok büyük başarıdır. Üstüne de Türkçe'nin gelişmesi için yabancı olan kelimelerin tamamını öğrenerek bunu dilimize uyarlaması kesinlikle bir dahilik olmalıdır. Elbetteki tavsiye ediyorum.

mustafa tamer akder 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle bu kitaptan matematiğiniz çok kötü olmadığı sürece bir şeyler öğrenmeniz olanaksız ve orta şekerse bilgilerinizin karışabilecek kısımlar var. Ben Atamın matematik zekasını ve ve matematik disiplini var mı yok mu merak ettiğim için okudum ve oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Dikkatimi çeken büyük sayılarla işlemler(yani günümüzde hocaların yaptığı 2x2=4 gibi basit örnekler kullanılmamış.) ve kesirli sayılara ilgisi (Birçok konuda göze çarpıyor. İnsanların bakış açısını genişletmek için güzel bir yöntem. Yanlız ilk kısma birimleri belirtmediği için biraz hayal kırıklığına uğradım ama düşününce o kadar yoğun bir programda o hata görmezden gelinebilir.) o zamanlarda hesap makinesinin olmamasına rağmen bu sayıları yanlışsız hesaplamak ayrı bir meziyet. Gelişmiş hesap makinelerine rağmen mühendislik eğitiminde virgülden sonra 3 hane alırken Atamın 4 hane alması ayrı bir tat verdi incelerken.

BİROL COŞKUN 
 25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap, Atatürk'ün 1937 de yazdığı, açı, derece, üçgen, çember gibi onlarca geometri terimine isim babalığı yaparak milletimize sunduğu bir eserdir. Eşsiz bir lider ve yol gösterici olan Atatürk'ün ilim ve bilime ne kadar inandığını gösteren, geleceği bizlere işaret eden ve bu yolda attığı çok değerli bir adımıdır.

Olric YFG 
 23 Ağu 17:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir matematikçi olarak bu kitabın varlığını biraz geç fark etmiş olsam da, ilk fırsatta aldığım ve okuduğum bu muhteşem kitap hakkında inceleme yapmasam olamazdı. Öncelikle kitap çok basit, sade bir dil ile anlatım içeriyor. Mustafa Kemal'in Cumhuriyetin ilk yıllarında halkın kolayca geometri öğrenebilmesi için gerçekten uzun uğraşlarla yazmış olduğu bir kitaptır. Ortaöğretim düzeyindeki geometrik bilgileri yabancı dilden arındırarak Türkçeye kazandırmak için uğraştığı emeklerini gözle görebiliyoruz kitabı okurken. Ve unutmayın sevgili kitapseverler bu ülke kolay kurulmadı ve bu ülkede bizlerin huzur içinde yaşayabilmesi için gecesini gündüzüne katan şu anda yaşamayan binlerce insana birçok şey borçluyuz ve onların bıraktığı izlerden devam etmeliyiz yaşama.Umudumuzu kaybetmeden, yılmadan, çalışıp, çabalayarak ve gerekirse fazlasıyla kendimizi yıpratarak. Bol bol okumalar, araştırmalar dilerim. Sevgi ve saygılarımla.

Buse Demir 
03 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tabiki hiç birimiz bize bu kadar çok bilgi dayatilirken bu kitabı geometri öğrenmek için okumadık. Tarih sadece kalın ansiklopedilerden öğrenilmezdi. Atatürk zekiydi öngörüsü yüksekti bilimı savunurdu demek yetmezdi. İçindeki incelikleri yakalamak ve o muhteşem aklın yapabildiklerini görmek gerekirdi. Mustafa Kemal'ı anlamak ve anlatmak yaptıklarına sahip çıkmaktan da geçer. Bir Nutuk okunmadan bir geometri kitabı nasıl yazılmış bakılmadan Atatürk geometri kitabı yazan bir dahiydi demek çok havada bir cümle olurdu. özellikle çocuklara anlatılırken böyle kitapları okumalarını sağlamak yapılabilecek en doğru şey olur diye düşünüyorum :)

Burak CAN 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

III.Dil Kurultayından sonra direk kendisinin ele aldığı bir kitaptır. Günümüzede kullandığımız geometri terimlerini türetmiştir. Mesela;ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı gibi terimler birebir Gazi Paşa tarafından türetilmiştir. Bu kitap ile dile ne kadar önem verdiğini bir kez daha görüyoruz.

Fatih 
24 Ağu 03:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

gazi paşa'ya duyulan hayranlığı artıran bir içeriğe, anlatıma sahip kıymeti ölçülemez bir eser. "müselles-i mütesaviyül adla"nın anlamını sorsam kaç kişinin aklına eşkenar üçgen gelirdi?