Adı:
Geometri
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054532100
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özlem Yayınevi
Atatürk'ün üstün ve deha bir insan olmanın yanında iyi bir asker ve dünyanın benimsediği büyük devlet adamı olmanın ötesinde, bir düşünce adamı olduğu bir gerçektir.

Bunlarla sınırlı kalmayıp Türk dilinin zenginleştirilmesi adına o güne kadar Avrupa'da ve ülkemizde "geometri" kullanılan terim ve şekillere Türkçe isimler vererek dilimize büyük bir katkı sağlamıştır. Bugün okullarımızda okutulmakta olan geometri konular içinde yer bulan terim ve şekillerin adları büyük önderin yazdığı kitapta yer alan konulardı.

Bu değerli eser Atatürk'ün kaleme aldığı gemetri konularının özüne dokulumadan; fotoğraflar, açıklamalar ve sözlük bölümleri ilave edilerek basılmıştır.
(Arka Kapak)
48 syf.
·2 günde·10/10
Kitapta Atatürk’ün geometri terimlerine bulduğu Türkçe karşılıklar ve geometri kuramları anlatılmış. “Boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkener, yanal, yamuk, artı, eksi, çarp, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe vb.” terimler bizzat Atatürk tarafından türetilmiş. O kadar savaşın, karışıklığın, sorunların arasında Atatürk’ün bu işle ilgilenmesi ve onun bulduğu terimleri günümüzde hâlâ kullanıyor olmamız Atatürk’ e bir kez daha hayran olmamı sağladı. Bu kitap her kütüphanede bulunmalı ve herkes tarafından okunmalı.
48 syf.
·10/10
Öncelikle bu kitaptan matematiğiniz çok kötü olmadığı sürece bir şeyler öğrenmeniz olanaksız ve orta şekerse bilgilerinizin karışabilecek kısımlar var. Ben Atamın matematik zekasını ve ve matematik disiplini var mı yok mu merak ettiğim için okudum ve oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Dikkatimi çeken büyük sayılarla işlemler(yani günümüzde hocaların yaptığı 2x2=4 gibi basit örnekler kullanılmamış.) ve kesirli sayılara ilgisi (Birçok konuda göze çarpıyor. İnsanların bakış açısını genişletmek için güzel bir yöntem. Yanlız ilk kısma birimleri belirtmediği için biraz hayal kırıklığına uğradım ama düşününce o kadar yoğun bir programda o hata görmezden gelinebilir.) o zamanlarda hesap makinesinin olmamasına rağmen bu sayıları yanlışsız hesaplamak ayrı bir meziyet. Gelişmiş hesap makinelerine rağmen mühendislik eğitiminde virgülden sonra 3 hane alırken Atamın 4 hane alması ayrı bir tat verdi incelerken.
48 syf.
·2 günde·10/10
Birçok kez duyduğum bu eseri Isparta Kitap Fuarı sayesinde edindim. Farklı yayınlardan basılmış olduğunu gördüm. Benim aldığım yayın evi Türk Dil Kurumu Yayınları. % 50 indirim yapmış bu esere herkes okusun diye. Normalde 6 TL olan bu eser ( CİLTLİ ) indirimle 3 TL. Yani almayan, okumayan kanımca pişman olur.

Kitaba gelecek olursak eser Türkçe'nin bilim dalı olarak gelişmesini, zenginleşmesini isteyen Atamız tarafından, onun ürettiği Türkçe terimlerle yazılmış. Atamızın Türkçe'ye daha doğrusu bir milletin diline verdiği önemi görüyoruz. 47 sayfa ve tamamen Geometri bilgisiyle dolu bir eser.

Sadece terimleri kendisini üretmesi bile gerçekten büyük bir zeka ürünü. Kitap içerik olarak Geometri'nin kurallarını içeriyor. Karenin alanı, daire çapı falan filan vesaire ama bunları Türkçe'ye yansıtmak ve günümüze uyarlamak için uğraşmış Atamız. Tüm terimleri Türkçe'ye çevirmeye çalışmış. Çokgen - Poligon / Direget - Boyut / Oput Açı - 90 derecelik açı gibi kelimeler mevcut. Tüm kelimelerin açıklamaları da en arka sayfada yer almakta. Bazı terimleri örneklerle açıklamış Atamız.

Her şeyden ziyade belki çok hafif bir Geometri bilgisini kağıda dökmek gibi gelebilir. Edebi bir şey beklemek kanımca zor ama bununla birlikte şanlı bir mazisi olan, savaşların içinden gelen ve bir ülke kuran liderin binlerce kitap okuması bence çok büyük başarıdır. Üstüne de Türkçe'nin gelişmesi için yabancı olan kelimelerin tamamını öğrenerek bunu dilimize uyarlaması kesinlikle bir dahilik olmalıdır. Elbetteki tavsiye ediyorum.
48 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap, Atatürk'ün 1937 de yazdığı, açı, derece, üçgen, çember gibi onlarca geometri terimine isim babalığı yaparak milletimize sunduğu bir eserdir. Eşsiz bir lider ve yol gösterici olan Atatürk'ün ilim ve bilime ne kadar inandığını gösteren, geleceği bizlere işaret eden ve bu yolda attığı çok değerli bir adımıdır.
48 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba arkadaşlar. Kitabımız 3 ayrı bölümden oluşuyor. İşlenen konularımızı sırayla sayacak olursak; Çizgiler, Çember, Paralel, Açı, Poligonlar, Üçgenler, Dörtgenler, Düzgün Poligonlar, Daire, Dikeyin Çap Karesi, İmsiy (!), İmsel Şekillerin Çevre ve Alanları Arasındaki Oran, Silindir ve Prizma, Koni ve Piramit, Küre ve Terimler.
Hadi Atamızın bize kazandırdığı terimlere bir göz atalım o halde.
1- Bu’ud – Boyut
2- Mekan – Uzay
3- Satıh – Yüzey
4- Kutur – Çap
5- Nısf-ı Kutur – Yarıçap
6- Kavis – Yay
7- Muhit-i Daire (Çember Mümas) – Teğet
8- Zaviye – Açı
9- Re’sen Mütekabil Zaviyeler – Ters Açılar
10- Zaviyetan’ı Mütabadiletan’ı Dahiletan – İç Ters Açılar
11- Kaaide – Taban
12- Ufki – Yatay
13- Şakuli – Düşey
14- Amud – Dikey…
Listemizi böyle uzatabiliyoruz tabi ama size daha sağlıklı bir kaynak aradım ve bunu paylaşmayı uygun buldum: http://www.motosiklet.net/...urk-e-borcluyuz.html
Bir alıntı paylaştım Kare ile ilgili. Bilmem hatırlıyor musunuz? Aslında çok basitti ve bir alıntı değeri yok gibi geldi değil mi? Çünkü Kare sonuçta, ne kadar önemli ki hepimiz biliyoruz değil mi? Kare. Bildiğimiz bu aslında. Bir öğretmen düşünün. Kare’yi tanımlarken bile –çok afedersiniz- bir salağın dahi anlayacağı şekilde anlatıyor. Yani detaylandırıyor, yazılabilecek her şeyi yazıyor aslında. Bir de şu öğretmeni düşünün. Uzun tatilin arasındaki 2 günü de bağlayıp hafta sonunu getirerek tatili aradan çıkartayım diye rapor ve tam maaş alan. Kararınızı siz verin, derdimi anlayıverin.
Kolay değil 129 terim, 142 madde ve bu maddelerin alt başlıklarından oluşan bir kitabı yalnızca 50 sayfaya sığdırmak. Bir kere daha kendisine saygı ve hayranlık beslediğim büyük adam! Mekanın cennet olsun..
48 syf.
·Beğendi·10/10
Bir matematikçi olarak bu kitabın varlığını biraz geç fark etmiş olsam da, ilk fırsatta aldığım ve okuduğum bu muhteşem kitap hakkında inceleme yapmasam olamazdı. Öncelikle kitap çok basit, sade bir dil ile anlatım içeriyor. Mustafa Kemal'in Cumhuriyetin ilk yıllarında halkın kolayca geometri öğrenebilmesi için gerçekten uzun uğraşlarla yazmış olduğu bir kitaptır. Ortaöğretim düzeyindeki geometrik bilgileri yabancı dilden arındırarak Türkçeye kazandırmak için uğraştığı emeklerini gözle görebiliyoruz kitabı okurken. Ve unutmayın sevgili kitapseverler bu ülke kolay kurulmadı ve bu ülkede bizlerin huzur içinde yaşayabilmesi için gecesini gündüzüne katan şu anda yaşamayan binlerce insana birçok şey borçluyuz ve onların bıraktığı izlerden devam etmeliyiz yaşama.Umudumuzu kaybetmeden, yılmadan, çalışıp, çabalayarak ve gerekirse fazlasıyla kendimizi yıpratarak. Bol bol okumalar, araştırmalar dilerim. Sevgi ve saygılarımla.
48 syf.
·Beğendi·10/10
Tabiki hiç birimiz bize bu kadar çok bilgi dayatilirken bu kitabı geometri öğrenmek için okumadık. Tarih sadece kalın ansiklopedilerden öğrenilmezdi. Atatürk zekiydi öngörüsü yüksekti bilimı savunurdu demek yetmezdi. İçindeki incelikleri yakalamak ve o muhteşem aklın yapabildiklerini görmek gerekirdi. Mustafa Kemal'ı anlamak ve anlatmak yaptıklarına sahip çıkmaktan da geçer. Bir Nutuk okunmadan bir geometri kitabı nasıl yazılmış bakılmadan Atatürk geometri kitabı yazan bir dahiydi demek çok havada bir cümle olurdu. özellikle çocuklara anlatılırken böyle kitapları okumalarını sağlamak yapılabilecek en doğru şey olur diye düşünüyorum :)
48 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitaba baktığınızda bugünkü geometride kullanılan terimlerin bir çoğunun nüanslarla 1937'deki oluşturulmuş olduğunu görüyorsunuz. Bir dil inşa etmek kolay değil. Terimleri o dile adapte etmek hiç kolay değil. Bilimde ilerlemek için önce onu anlaşılabilir hale getirmenin önemini, zorlaştırmayıp basitleştirmenin gereğini bir kez daha görüyoruz. Öğrenilecek, çocuklara öğretilecek çok fazla bilgi var.
48 syf.
·Beğendi·9/10
Arkadaş bir insan nasıl bu kader zeki olabilir... Nasıl olup ta bu kadar farklı alanlarda bu kadar çok bilgi sahibi olabilir. Bu adamla ilgili her yeni bir şey öğrendiğimde hayretler içerisinde kalıyorum... Mutlaka okuyun, özellikle matematik öğretmeni arkadaşlar alıp inceleyin sınıflarınıza götürün...
48 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Atatürk'ün geometri terimlerini sadeleştirmek adına yazdığı kitap. Gerçekten telaffuzu bile zor olan terimler başarı ile türkçeye çevrilmiş. Özellikle prizmanın( Atamızın deyişiyle pürüzma) isminin oluşturulma şekli bana çok ilginç geldi. Silindirin yuvarlanabilir olma özelliğini açıkladıktan sonra prizma için yuvarlanmasına engel olan pürüzlü kenarlarından dolayı bu ismi vermiş. Özellikle matematik ile ilgilenen kişiler mutlaka okumalı bu kitabı.
48 syf.
·Beğendi·10/10
gazi paşa'ya duyulan hayranlığı artıran bir içeriğe, anlatıma sahip kıymeti ölçülemez bir eser. "müselles-i mütesaviyül adla"nın anlamını sorsam kaç kişinin aklına eşkenar üçgen gelirdi?
48 syf.
1936-37'de Atatürk tarafından yazıldığı, dil ve görüş bakımından, tahmin edilen ve yazar isimsiz olarak zamanın Kültür Bakanlığı tarafından basılmış olan kitaptır. Devlet adamlarının eğitim konusunda eser vermesinin başka örnekleri de vardır. Türk gençlerinin bilimde geri kalmasını method hatasına bağlayan Atatürk, seçilmiş Fransızca geometri kitaplarından bir derleme yaparak bu kitabı yazmıştır. Kitap, girişte söylendiği üzere "geometri öğretmenlerine, bu konuda kitap yazacaklara kılavuz olarak" neşredilmiştir. Daha sonraki dönemde yazılan geometri kitaplarına dil bakımından ilham olmuştur ve bugün de kullanılmaya devam eden Türkçe geometri terimlerinin ortaya atıldığı kitaptır. "Açı, üçgen, beşgen, açıortay, türev" gibi kırk beş kadar yeni terim saydım ben. Fakat başlı başına "geometri" adı için neden bir isim önerilmediğini veya "kare, paralel kenar yada poligon" gibi Fransızca-Latince-Grekçe kökenli kelimelerin kullanıma sunulduğunu çözemedim.
Ben, manevî miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım bilim ve akıldır.
Mustafa Kemal Atatürk
Sayfa 5 - Rönesans Yayınları
Atatürk içten, özden, yüreği açık bir Ata idi; kılıcıyla ulusunu kurtaran, kalemiyle de onu yükselten.
Mustafa Kemal Atatürk
Sayfa 9 - Önsöz, Dilâçar
"Geometri", çizgilerin, yüzeylerin ve hacimlerin belli bir ölçü ile genliklerini ölçmeyi öğreten bir ilimdir.
“Müsellesin, zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü 180 derece ve müselles-i mütesaviyü’l-adla, zaviyeleri biribirine müsavi müselles demektir.” yerine
“Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir ve eşkenar üçgen, açıları birbirine eşit üçgen demektir.” dememizi Atatürk’e borçluyuz.

1937 yılından önce öğrenciler metamatiği Osmanlıca terimlerle öğreniyorlardı. Daha doğrusu öğrenmiyorlar, ezberliyorlardı. Ta ki, Atatürk’ün bizzat yazdığı Geometri kitabında yeni matematik terimler geliştirilene kadar…

Osmanlıcası - Atatürk’ün önerdiği
Bu’ud - boyut
mekan - uzay
satıh - yüzey
kutur - çap
nısf-ı kutur - yarıçap
kavis - yay
muhit-i daire - çember
mümâs - teğet
zâviye - açı
re’sen mütekabil zâviyeler - ters açılar
zâviyetan’ı mütabâdiletân-ı dâhiletan - iç ters açılar
kaaide - taban
ufkî - yatay
şâkulî - düşey
amûd - dikey
zâviyetân-ı mütevâfıkatân - yöndeş açılar
va’zîyet - konum
mustatîl - dikdörtgen
muhammes - beşgen
müselles-i mütesâviyü’l-adlâ’ - eşkenar üçgen
müselles-i mütesâviyü’ssâkeyn - ikizkenar üçgen
şibh-i münharif - yamuk
mecmû - toplam
nisbet - oran
tenasüb - orantı
mesâha-i sathiyye - alan
müştak - türev
müsavi - eşit
mahrut - koni
faraziye - varsayı
hat - çizgi
mukavves - eğri
seviye - düzey
dılı - kenar
muvazi - paralel-koşut
menşur - pürüzma
hattı mail - eğik
veter - kiriş
re’s - köşe
zaviyei hadde - dar açı
hattı munassıf - açıortay
muhit - çevre
kaim zaviyeli müselles - dikey üçgen
tamamlıyan zaviye - tümey açı
murabba - kare
mümaselet - imsiy
umumi totale - ökül küre - yüre
Kare, kenarları ve açıları eşit olan dörtgendir. Başka türlü anlatalım: Kare bir kenarı ve açısı aynen diğer kenarları ve açıları olmak üzere kararlaşmış olan bir dörtgen düzeydir.
Bir cismin ''Uzay,, içinde doldurduğu açıklığa o cismin ''Hacım,, ı denir.

Misal: Bir rafta yanyana dizilmiş olan bir kaç kitabın ortasından birini çektiğiniz zaman o kitaplar arasında kalan açıklığa, çektiğiniz kitabın ''Hacım,, ı denir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geometri
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054532100
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özlem Yayınevi
Atatürk'ün üstün ve deha bir insan olmanın yanında iyi bir asker ve dünyanın benimsediği büyük devlet adamı olmanın ötesinde, bir düşünce adamı olduğu bir gerçektir.

Bunlarla sınırlı kalmayıp Türk dilinin zenginleştirilmesi adına o güne kadar Avrupa'da ve ülkemizde "geometri" kullanılan terim ve şekillere Türkçe isimler vererek dilimize büyük bir katkı sağlamıştır. Bugün okullarımızda okutulmakta olan geometri konular içinde yer bulan terim ve şekillerin adları büyük önderin yazdığı kitapta yer alan konulardı.

Bu değerli eser Atatürk'ün kaleme aldığı gemetri konularının özüne dokulumadan; fotoğraflar, açıklamalar ve sözlük bölümleri ilave edilerek basılmıştır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 137 okur

  • Buse Pınarbaşı
  • Ayberk Erdem Çiftçi
  • Atilla Taşlı
  • Hasan İrice
  • gece
  • Figen Yıldız
  • Taha İsmet Gürer
  • Burak Demir
  • BETÜL GÖĞDEMİR
  • Enes Bener

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%22.2
25-34 Yaş
%41.3
35-44 Yaş
%15.9
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.8
Erkek
%52.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%77.1 (54)
9
%10 (7)
8
%1.4 (1)
7
%1.4 (1)
6
%1.4 (1)
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%7.1 (5)